Gerommel ESF-geld ging door Kraam- en zorgverlof nu wettelijk geregeld NS'ers zinnen op massale ziekmelding SER op de bres voor algemeen pensioen Bewaking voor burgemeester Haanstra na schot in gezicht s 3 Rozendaal heeft meeste miljonairs Kamer achter klusrecht huurders Veel onduidelijk bij kinderopvang Drie Molukkers vast voor aanslag Binnenschippers veroordeeld Evacuatie bij brand wooncomplex Verwijt CDA aan minister Kabels knappen bij verslepen boom Koerden Irak overgeplaatst na rellen AZC A Sociale Zaken ontdekt fraude Marokkanen Ambassadeur vervolgd voor mensensmokkel door Dirk-Jan Stip AMSTERDAM - In Rozendaal (Gld) wonen verhoudingsge wijs de meeste miljonairs. Eén op de vier inwoners van die ge meente heeft meer dan 2,2 mil joen gulden en is daarmee 'eu romiljonair'. Bloemendaal en Wassenaar bezetten de tweede en derde plaats in de top 3 van miljo nairsgemeenten. Dat staat in een onderzoek van het tijdschrift Miljonair, dat vandaag verschijnt. Volgens het blad valt de sprei ding van miljonairs anders uit dan doorgaans wordt gedacht. Zo blijken gedoodverfde kans hebbers op een hoge notering, zoals de Amsterdamse grach tengordel, laag te scoren. In de wijken top 100, komt het Am sterdamse Singelkwartier op een magere 46ste plaats. Andere grote steden in de Randstad hebben geen echte miljonairswijken die hoog sco ren met uitzondering van Rot terdam dat een zesde plaats haalt met de wijk Hillegers- berg. Diplomatenstad Den Haag komt met Westbroek- park niet verder dan plaats 51. De nabijgelegen wijken van Wassenaar behalen in de wij ken top 100 echter de eerste, derde, vierde en zevende plaats. Opmerkelijke tweede plaats in deze top 100 is de wi jk Lisseven in Waalre, waar 37 procent van de bewoners euro miljonair is. Nederland heeft in totaal 55.000 euromiljo nairs. Volgens hoofdredacteur Y. Gij- rath van Miljonair tonen de cijfers aan dat de spreiding van miljonairs anders is dan me nigeen denkt. „Dat Amster dam zo laag scoort, is verras send. Het blijkt dat de schei ding van arm en rijk daar toch groot is." Verder blijkt dat miljonairs niet per se in een villawijk klit ten. Ongeveer eenderde van de gefortuneerden woont daar, de rest houdt het op een landgoed buiten de steden of woont in een 'reguliere' wijk. Die laatste groep heeft volgens het blad geen behoefte om te verhuizen naar een sjieke buurt. ANP donderdag 19 april 2001 DEN HAAG - Huurders kunnen voortaan ongestraft in hun huurwoning klussen. Voorwaarde is dat de woning niet min der waard wordt. Huurders hoeven de woning niet meer in oorspronkelijke staat achter te laten als zij verhuizen. Het is genoeg als deze in goede staat verkeert. Het 'klusrecht' wordt vastgelegd in het Burgerlijk Wetboek. De Tweede Kamer stemde gisteren unaniem in met twee amendementen van GroenLinks waarin dit wordt geregeld. Er bestond al een afspraak tussen de vereniging van woning corporaties en de Woonbond. Daar profiteren echter niet alle huurders van. ANP DEN HAAG - Ouders hebben vaak geen idee wat zij precies van een kinderdagverblijf mogen verwachten. Daarom moe ten instellingen voor kinderopvang wettelijk worden ver plicht duidelijk te vertellen wat zij aanbieden. De Consumentenbond en BOink, de belangenvereniging van Ouders in de Kinderopvang, hebben staatssecretaris Vliegen- thart (VWS) gevraagd hiervoor te zorgen. Ook vinden beide organisaties dat er zo snel mogelijk een geschillencommissie kinderopvang moet komen. Het is voor ouders moeilijk een goede keuze te maken tussen de diverse instellingen, omdat zij vaak niet weten wat die te bieden hebben. Ook krijgen klanten van een kinderdagver blijf vaak geen contract of is het contract onduidelijk. ANP ARNHEM - Drie Molukse jongeren zitten sinds eind maart in voorarrest op verdenking van een aanslag op het politiebu reau in Lunteren in december vorig jaar. Twee van de drie ver dachten zijn minderjarig. Zij komen uit verschillende plaat sen in Gelderland. Dat heeft een woordvoerster van het Openbaar Ministerie in Arnhem gisteren bevestigd. Zij kon niet zeggen of de drie deel uitmaken van de Molukse actiegroep Maluku Warchild, die de aanslag destijds opeiste. Volgens justitie hebben de drie aan gehouden Molukkers zondag 17 december molotovcocktails bij het politiebureau in Lunteren naar binnen gegooid. Daar door ontstond een kleine brand. ANP ROTTERDAM - De politierechter in Rotterdam heeft twee binnenvaartschippers deze week veroordeeld wegens over treding van de Vaartijdenwet. Het is voor het eerst sinds de wet in 1995 van kracht werd dat een overtreding strafrechte lijk is afgehandeld. De beide schippers vervoerden gevaarlijke stoffen. Onder zoek wees uit dat zij hadden geknoeid met de tachograaf en dat zij de rusttijden niet hadden nageleefd. Dat kwam de ene schipper te staan op 4000 gulden boete en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van twee weken, de ander kreeg 3000 gul den boete, waarvan 2000 gulden voorwaardelijk. ANP TEGELEN - De brandweer heeft gistermorgen veertig oude ren geëvacueerd uit hun wooncomplex in de Limburgse plaats Tegelen. Daartoe werd besloten nadat dinsdagavond laat brand was uitgebroken in één van de appartementen. De brand onstond door kortsluiting in een elektrische deken. De inwoners van de beschadigde apartementen zijn opgevan gen door familie en in een nabijgelegen wooncomplex. De evacuatie verliep minder snel dan de brandweer wilde. Enkele ouderen bleken zo slechthorend dat ze slechts met gro te moeite gewekt konden worden. ANP van onze redactie binnenland VLISSINGEN - Voormalig mi nister van Sociale Zaken De Vries heeft de Tweede Kamer een jaar geleden verkeerd geïn formeerd over de bestedingen van Europees geld aan werk- en scholingsprojecten. Dit stelt het CDA-Kamerlid G. Verburg. Het CDA wil van De Vries' opvolger Vermeend opheldering. De Vries meldde begin vorig 1 jaar op vragen van Verburg dat al het geld uit het Europees So ciaal Fonds over 1999 was toe- i gewezen aan projecten. Uit het jaaroverzicht van ESF Neder- land blijkt echter dat tot vorig I jaar augustus nog eens 162 mil joen gulden is toebedeeld aan bijna driehonderd projecten. De Europese Commissie staat het overhevelen van geld van het ene naar het andere j aar niet I toe. Verder blijkt uit het jaarverslag dat in december 1999 de ESF- 1 pot nog snel is leeggemaakt. Aan 580 projecten is binnen een maand voor 471 miljoen gulden 1 aan Europese subsidie toege- i kend. De Vries had eerder aan- j1 gegeven dat er geen geld over was voor externe subsidieaan vragers. Daardoor moesten pro jecten stoppen of zijn over de kop gegaan. Volgens Verburg moet De Vries hebben geweten dat hij de Ka mer verkeerd inlichtte. De afgelopen jaren zijn grote misstanden ontdekt bij werk en scholingsprojecten die tus sen 1994 en 1999 mede met Eu ropees geld zijn gefinancierd. Uit controles die vorig jaar zijn afgerond blijkt dat de helft van de projecten achteraf niet vol- I cloet aan de steeds bijgestelde I administratieve regels. Zij krij- |l gen daarom alsnog geen subsi die of moeten geld terugbetalen. De commissie-Koning, die in fe bruari door Vermeend is inge steld om de ESF-problematiek te onderzoeken, publiceerde vo rige maand een tussenrapporta ge. Daaruit bleek dat Nederland de afgelopen jaren nogal 'soepel' is omgesprongen met de criteria voor Europese subsidies en dat het toezicht op de besteding van 'bijzonder gebrekkig' was. Goes Ook bleek er uit dat het Cen trum voor Vakopleiding in Goes heeft gefraudeerd met ESF- subsidies. Het heeft geld aange vraagd en gekregen voor projec ten die wellicht nooit hebben bestaan. Om het gekregen bedrag te ver antwoorden, zijn achteraf lijs ten met deelnemers verzonnen. Door de gebrekkige controle is dat niet opgemerkt. Sociale Zaken denkt dat het gaat om een bedrag van tussen de één en twee miljoen gulden. Arbeidsvoorziening Zeeland wordt niet verdacht van fraude, maar moet wel 200.000 gulden aan onterecht verkregen ESF- subsidies terugbetalen. GPD BEMMEL - Kabels staan gespannen bij een poging een oude kas tanjeboom vijftig meter te verslepen ten behoeven van een nieuw bouwwijk in het Gelderse Bemmel. Een gigantische wortelklomp met eeuwenoude resten van een muur maakte het onmogelijk een hijskraan in te zetten voor dit karwei. Maar ook de trekkabels waren niet berekend op de ongeveer 170.000 kilo van boom, wortels en stenen. Kort na het maken van deze foto knapte een kabel. Dankzij een buitje regen, dat de klei glibberig maakte, lukte het gistermiddag uiteindelijk de boom te verkassen. foto Cees Mooij/GPD Burgemeester Haanstra tijdens een persconferentie gisteren in Stede Broec. foto Bas Beentjes/ANP door Yvonne Wippers DEN HAAG - De Tweede Ka- mer heeft gisteren ingestemd met de Wet arbeid en zorg. Daarin is voor werknemers een reeks verlofmogelijkheden op genomen die het voor mannen en vrouwen makkelijker maakt werk en zorgtaken te combine ren. Staatssecretaris Verstand (So ciale Zaken) hoopt met de wet te bereiken dat vrouwen beter in staat zijn te gaan werken en dat mannen vaker thuisblijven om voor de kinderen of zieke fami lieleden te zorgen. De wet geeft werknemers onder meer het recht op tien dagen be taald zorgverlof per jaar. Ze kunnen die vrije dagen opne men als thuiswonende kinde ren, pleegkinderen, partners of ouders ziek zijn. Ook voor uit wonende zieke ouders mag een beroep worden gedaan op het kortdurende zorgverlof. Alleen als de sociale partners in hun CAO's andere afspraken maken, gelden die in plaats van de wet. Dat geldt ook voor minder ver gaande afspraken. De WD is vooral blij met de maatregel dat werkgevers en werknemers van de wet kunnen afwijken als het gaat om het tiendaagse zorgverlof en het kraamverlof. De PvdA en D66 voelden daar aanvankelijk niets voor, maar stemden uiteindelijk toch in met dit voorbehoud. Zij slaagden er op hun beurt in om de door Verstand voorgestelde verlofregelingen nog enigszins op te rekken. De coalitiepartijen hebben we kenlang een conflict gehad over de nieuwe wet, maar werden het twee weken geleden eens over de verlofregelingen die er moe ten komen. Adoptieverlof Concreet betekent invoering van de nieuwe wet dat er naast een tiendaags zorgverlof, ook een recht op adoptieverlof komt. Dat houdt in dat mensen die een kind adopteren vier we ken wij kunnen krijgen om hun kind op te halen en om aan el kaar te wennen. Verder krijgen mannen straks door het kraam verlof het recht twee werkdagen vrij te zijn. MKB-Nederland heeft ver heugd gereageerd op de nieuwe verlofregelingen. De werkge versorganisatie van het mid den- en kleinbedrijf heeft voor al veel lof voor de WD. Die partij heeft er volgens het MKB voor gezorgd dat de sociale partners de vrijheid krijgen om op onderdelen van de wet af te wijken als ze dat willen. ANP van onze redactie binnenland GROOTEBROEK - Burgemees ter Haanstra van het Noord- Hollandse Stede Broec heeft po litiebewaking gekregen na de aanslag die dinsdagavond op hem werd gepleegd. Een onbe kende man schoot op de burge meester, die in de linkerwang werd geraakt. Rond midder nacht is de kogel operatief ver wijderd. Gisterochtend kon Haanstra weer naar huis. Justitie heeft een bijstandsteam geformeerd van twintig man. Het motief voor de aanslag is onbekend. De aanslag vond plaats voor de garage van Haanstra's woning in Grootebroek op het moment dat hij thuiskwam van de raads vergadering. Een man tikte op het raam van zijn auto. Haan stra dacht dat zijn vrouw op het pad stond en deed het portier open. Daarop werd geschoten. Aanvankelijk besefte hij niet dat de wond in zijn wang door een kogel kwam. Hij reed ook zelf zijn naar het Westfries Gasthuis in Hoorn, waar hij om half twaalf werd geopereerd. „Toen die kogel eruit kwam, be sefte ik pas dat ik was bescho ten." Officier van justitie R. Stein- haus die het onderzoek leidt, wil nog weinig kwijt over de zaak. „We onderzoeken al het moge lijke dat met de functie van Haanstra te maken kan heb ben." Over dader, signalement, vuurwapen en het aantal keren dat is geschoten, wordt niets ge zegd. Volgens Steinhaus en Haanstra is de burgemeester niet eerder bedreigd. Steinhaus bevestigde gister avond dat dat wel het geval is geweest met burgemeester W. de Leeuw uit Opmeer die per post een kogel ontving. „Die bedrei ging had alles te maken met ver zet tegen de komst van een asiel zoekerscentrum Begin vorig jaar werd ook de burgemeester van Dongen en de fractievoorzitter van de PvdA in deze Noord-Brabantse gemeen te bedreigd vanwege de aan kondiging van de komst van een asielzoekerscentrum. Geschokt Ook in Stede Broec zijn plannen voor een asielzoekerscentrum. Officier van justitie Steinhaus wil niet speculeren over een ver band tussen de aanslag en dit asielzoekerscentrum. Burge meester De Leeuw is geschokt door de aanslag op zijn collega. „Het lijkt er een beetje bij te gaan horen, dat een burgemees ter als de eindverantwoordelij ke voor alles wordt gezien", zegt de Leeuw. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Alle werknemers moeten voortaan via hun werk gever pensioen kunnen opbou wen. Hierover moeten afspra ken komen in elk arbeidscon tract. Dat hebben de sociale partners in de Sociaal-Econo mische Raad (SER) afgespro ken. De meeste werknemers kennen al een pensioenregeling. Uit on- OSSENDRECHT - Met een in zet van zo'n tachtig agenten, on der wie de mobiele eenheid en een arrestatieteam, is gister avond een groep van 55 Iraakse Koerden overgeplaatst van het asielzoekerscentrum in Os- sendrecht naar andere centra in het land. De overplaatsing komt na aan houdende vechtpartijen tussen de groep en andere bewoners, voornamelijk Armeniërs. De politie rukte dinsdagavond uit voor een grote vecht- en steek partij in het asielzoekerscen trum. Vijf mensen raakten daar bij gewond. De politie hield drie personen aan. Een asielzoeker brak beide voeten nadat hij uit het raam was gegooid. In het asielzoekerscentrum in de voormalige Koningin Wil- helminakazerne verblijven achthonderd asielzoekers af komstig uit 36 landen. Met 150 alleenstaanden is de groep Iraakse Koerden ruim vertegen woordigd. ANP (Advertentie) Met Zeeuws Groen draagt ook u bij aan een schoner milieu. Ga naarwww.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. derzoek in 1996 blijkt dat negen procent van de werknemers geen pensioen opbouwt. Volgens de SER is het percenta ge werknemers zonder pensi oenregeling de laatste jaren al afgenomen, omdat bijvoorbeeld steeds meer bedrijfstakken af stappen van de leeftijd van 25 jaar om met pensioensparen te beginnen. De sociale partners willen bereiken dat bedrijven die nog geen pensioenregeling kennen, er snel een opzetten. Met dit akkoord op zak kan de SER volgende maand een una niem advies over de Pensioen en Spaarfondsenwet naar het kabinet sturen. Hierin stelt de SER dat transparantie van het pensioenstelsel van groot be lang is. Zij wil ook meer duide lijkheid scheppen over de over schotten in de pensioenfondsen. De sociale partners vinden wet geving voor pensioenregelingen overbodig. Vorige week stelden PvdA en D66 een wet voor waarin iedere werknemer vanaf 18 jaar een waardevast pensi oen moet kunnen opbouwen. Over de hoogte van de pensioe nen hebben de werkgevers en werknemers geen afspraken ge maakt. ANP DEN HAAG - Het onderzoek van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid naar mogelijke bijstandsfraude door Marokkanen heeft tot nu toe tientallen concrete verden kingen opgeleverd. Het gaat om mensen die in Ne derland bijstand krijgen en in Marokko een huis bezitten. Het onderzoek, dat sinds september werd uitgevoerd in Marokko, is inmiddels stopgezet. De onderzoeksmedewerkers kunnen niet verder, omdat de Marokkaanse autoriteiten eind maart hun medewerking heb ben ingetrokken. Zo kunnen de gegevens in het kadaster niet worden nagetrokken. Boven dien is het kantoor van de Ne derlandse sociale attaché waar de onderzoekers werken, begin april een week gesloten geweest na dreigementen. Sociale Zaken onderzoekt of Marokkanen die bijstand krij gen onroerend goed bezitten met een waarde hoger dan 20.000 gulden. In dat geval be staat geen recht op bijstand in Nederland. ANP van onze redactie binnenland ZWOLLE - Het Openbaar Ministerie in Zwolle gaat de voormalig ambassadeur in Sri Lanka, B. Körner, vervol gen voor zijn vermeende rol in een mensensmokkelzaak. Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie wil de aanstaande vervolging van de diplomaat 'niet ontken nen'. Explicieter wil zij zich niet over de zaak uitlaten. Evenmin kan zij aangeven hoe de aanklacht tegen Kör ner zal worden omschreven. Nigeria Minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken onthief ambassadeur Körner in de cember 1999 van zijn toen malige functie van chef de poste in Nigeria. De aanlei ding was dat het OM Körner als verdachte aanmerkte in een onderzoek naar mensen smokkel in 1996 en 1997 op Sri Lanka, waar hij toen am bassadeur was. Kömer kende persoonlijk een Srilankaan, die in 1999 tot vier jaar cel werd veroor deeld. Volgens de rechtbank leidde de man een groep mensensmokkelaars die bij na honderd Srilankanen naar Nederland haalde. Aanvankelijk verkreeg de man visa van de Nederlandse ambassade in Colombo. Dat stopte na zes transporten. Daarna maakten de mensen smokkelaars gebruik van de diensten van twee corrupte medewerkers van de Immi gratie en Naturalisatie Dienst. Die zijn hiervoor in 1999 veroordeeld. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Een groot aantal conduc- teurs en machinisten zegt zich ziek te I melden omdat de NS-directie besloten heeft loon in te houden na hun weigering besmet werk' te doen tijdens de stakin gen van afgelopen weken. Het treinver keer dreigt hierdoor opnieuw ernstige hinder te ondervinden. Een NS-woordvoerder schat dat het om enkele honderden' conducteurs en ma ften gaat die ten onrechte zouden hebben gestaakt. Tijdens de FNV-sta- king twee weken geleden weigerden veel VVMC'ers treindiensten te rijden van stakende FNV-collega's, het zogeheten 'besmet werk.' Hetzelfde gebeurde afge lopen donderdag toen de WMC het spoor plat legde en FNV'ers niet wilden ingaan op de eis van de NS-directie om mee te werken aan een nooddienstrege ling. De vakbonden hebben hun leden inmid dels toegezegd de korting op het loon te compenseren met een molest-uitkering. Niet-leden hebben deze mogelijkheid echter niet. Volgens CNV-bedrijvenbond bestuurder W. Kusters i s het 'niet zo slim me besluit' slecht voor de arbeidsver houdingen op de werkvloer. Kusters stelt dat de bonden het besluit zullen aanvechten omdat in de CAO een artikel zou staan waarin wordt bepaald dat NS geen staking mogen proberen te breken. NS ontkennen het bestaan van zo'n artikel. Vrijwel alle partijen in het conflict bij NS geven op dit moment gehoor aan de op roep van minister Netelenbos om een weekje 'af te koelen.' Maar zeer tegen de zin van de bonden dreigen de personeels- collectieven zich weer te gaan roeren. Aanstaande woensdag komen zij in Utrecht weer bij elkaar. „We moeten de bonden weer op één lijn zien te krijgen," zegt een woordvoerder van het Arnhems Personeels Collectief die zich zegt te er geren aan de ruziënde bonden. Tegelijkertijd dient zich een nieuw pro bleem aan bij de spoorwegen nu perso neel weigert zich te laten detacheren op een andere standplaats. Om de invoering van het nieuwe dienstrooster op 10 juni mogelijk te maken, zijn er op diverse sta tions in de Randstad extra conducteurs en machinisten nodig in afwachting van nieuw personeel. GPD pagina 21Zeeuwse NS'ers blijven op sterkte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3