Patiënten kiezen Dirksland GEVEN WE DOOR Laat ze niet vallen PZC Vuurtoren Westkapelle moet dicht Schouwse VVV krijgt tijd om orde op zaken te stellen Extra geld beschikbaar >20 0900-821.24.11 Giro 222.111 Nationaal Epilepsie Fonds donderdag 19 april 2001 De enige in Zeeland voor publiek nog toegankelijke vuurtoren in Westkapelle wordt uit veiligheids overwegingen gesloten. foto Lex de Meester door Roelf Reinders DIRKSLAND - Steeds meer pa tiënten op Schouwen-Duive- land kiezen voor het ziekenhuis Van Weel-Bethesda in Dirks land. Het ziekenhuis van Goe- ree-Overflakkee heeft geld voor meer medisch specialisten ge kregen om verdere groei van pa tiënten van Schouwen en ook Tholen op te kunnen vangen. De directie heeft plannen om voor nazorg ook in Zeeland te gaan werken. Volgens directeur O. van de Rid der kiezen steeds meer Schouw se patiënten voor Dirksland door de uitkleding van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. In Zierikzee is on der meer de verloskundige afde ling opgedoekt. ,,In Bruinisse hadden we altijd al we voet aan de grond", aldus Van de Ridder. „Maar er komen de laatste tijd steeds meer patiënten uit Nieu- werkerk. Oosterland en ook Burgh-Haamstede en Renesse." De nieuwbouw van het zieken huis in Dirksland wordt van daag geopend. Van de Ridder verwacht dat de stroom van het aantal Schouw se patiënten naar Dirksland nog verder toeneemt. Naast het be leid van het bestuur van het Oosterscheldeziekenhuis rond het Zierikzeese ziekenhuis ziet hij de kleinschaligheid van Dirksland en de 'niet te lange wachtlijsten' als oorzaken. Vol gens woordvoerder H. Wilsens van CZ-verzekeringen zijn er geen belemmeringen voor Zeeuwse patiënten als zij naar Dirksland willen. Patiënten hebben alle vrijheid." De verwachte groei van het Zeeuwse patiënten leidt volgens ziekenhuisdirecteur Van de Ridder niet tot een patiënten stop voor Zeeuwen. Daar dreig de het in 1999 op uit te lopen omdat het kleinste zelfstandige ziekenhuis van Zuid-Holland de stroom Schouwse patiënten niet meer aan kon. Met de nieuwste financieringsregeling van het College tarieven Ge zondheidszorg (CTG) - alle kos ten worden vergoed - is een pati- entenstop niet meer nodig. Verder heeft het ziekenhuis lucht gekregen door geld van zorgverzekeraars voor vier ex tra medisch specialisten. Die komen er volgens Van de Ridder mede door de vernachte patiën- tengroei van Schouwen en Tholen. „Alle problemen zijn opgelost", aldus de ziekenhuis directeur. „Maar ik moet er eer lijk bij zeggen dat de komst van deze specialisten ook met een specialistentekort uit het verle den te maken heeft." Het ziekenhuis heeft al een der de gynaecoloog aangetrokken. Uitbreiding van het aantal in ternisten, kinderartsen, chirur gen en oogartsen is nog niet rond. „Daar zij we hard mee be zig", aldus Van de Ridder. Hij heeft plannen om ziekenhuis activiteiten in Zeeland op te zet ten. Zeeuwse patiënten die voor bijvoorbeeld kanker of diabetes in Dirksland zijn geweest, zou den nazorg van verpleegkundi gen van het Van Weel-Bethes- daziekenhuis kunnen krijgen. „Daar gaan we op korte termijn met Zeeuwse huisartsen over praten." Verder zou de samen werking tussen het ziekenhuis op Goeree en het Oosterschelde ziekenhuis op het gebied van oogheelkunde kunnen worden uitgebreid. „Wellicht dat er dan patiënten van Goeree naar Zie rikzee voor een behandeling ko men", zegt Van de Ridder. ,Maar dat moet nog worden uit gewerkt." pagina 23: Dirksland is meester in lijfsbehoud door Harmen van der Werf WESTKAPELLE - De vuurto ren van Westkapelle gaat volgend jaar dicht voor het pu bliek. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft dit uit veiligheidsoverwegingen beslo ten. Het besluit van Verkeer en Waterstaat geldt voor alle vuur torens in Nederland die toegan kelijk zijn voor bezoekers. In Zeeland is dat alleen de vuurto ren van Westkapelle. Verkeer en Waterstaat maakt zich vooral zorgen over de brandveiligheid. Als er brand uitbreekt in een vuurtoren, zou den de gevolgen niet te overzien zijn. De toren werkt dan als een schoorsteen en de bezoekers zit ten als ratten in de val, ant woordt minister Netelenbos op Kamervragen. „Het is jammer", reageert G. Compeer uit Westkapelle. Zij fungeert als poortwachter van de vuurtoren in haar woon plaats. Met drukke feestdagen, zoals Pasen, en in de zomer maanden doet zij de toren open. Vaak is de vuurtoren in Westka pelle niet geopend: slechts drie keer twee uur in de week. De toegang is gratis. Compeer schat het aantal losse bezoekers op tweeduizend. Zij ontvangt ook nog groepen, zoals kinderen op schoolreis.„In Westkapelle is verder niet zoveel te doen. Ik zie ook niet in dat het brandgevaar lijk zou zijn. Die toren is hele maal van steen." Toezichthouder Compeer verwacht dat er nog wel groepen mogen komen, maar W. Risseeuw van Rijkswa terstaat, directie Noordzee, in Vlissingen zegt dat niet toe. „Het zal van aanvraag tot aan vraag worden bekeken. We zul len er altijd een toezichthouder bij moeten hebben." Op het Waddeneiland Ameland is weerstand gerezen tegen de voorgenomen sluiting van de vuurtoren. Daar komen veel meer bezoekers, zo'n zeventig duizend per jaar. Wethouder Brouwer-te Roller van de gemeente Veere, die toe risme in haar takenpakket heeft, zal geen bezwaar aante kenen. „Ik vind het ook zonde, maar stel dat er iets gebeurt. Dan wordt er onmiddellijk naar de overheid gewezen. De tijden zijn veranderd door de vuur werkramp in Enschede en de ca fébrand in Volendam. Beheerster Compeer blijft het overdreven vinden. „Ik weet dat er één keer brand is geweest in de toren. De vuurtorenwachter is toen naar het platform ge vlucht en is gered. Dat was in 1831." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De VVV Schou- wen-Duiveland verdient een soepele behandeling door de erkenningscommissie van de landelijke koepelorganisatie AN VV. Dat concludeert project manager J. van Westerlaak naar aanleiding van een gesprek met een delegatie van het VVV-be- stuur. Van Westerlaak is door de AN- W aangetrokken als extern adviseur in de landelijke her structurering van de toeristen kantoren. Aanleiding voor het spoedberaad was de brief die de koepelorganisatie 6 april liet uitgaan naar de Schouwse VW. Daarin werd duidelijk gemaakt dat het werkplan van het nieu we bestuur op essentiële onder delen niet in de pas loopt met de eisen van de ANW. De VW zou daarmee haar officiële erken ning op het spelzetten, luidde de boodschap van stafmedewerker F. Olbertz in een toelichting. Olbertz herhaalde gisteren dat de erkenningseisen 'keihard zijn'. „Daar gaan we niet meer mee zitten rommelen." In tijd ziet hij nog wel enige ruimte om de VVV Schouwen-Duiveland de gelegenheid te geven orde op zaken te stellen. Formeel geldt 30 april als definitieve datum waarop de erkenningsaanvraag binnen moet zijn. Schouwen- Duiveland zou naar zijn idee kunnen volstaan met een brief waarin een weergave wordt ge geven van de huidige interne re organisatie, gekoppeld aan een duidelijke tijdspad waarbinnen het bestuur denkt wél aan de ei sen te kunnen voldoen. „Dat is de enige mogelijkheid", aldus Olbertz. Naweeën Van Westerlaak gaat er vanuit dat een minder strikte opstel ling geoorloofd is. Hij vernacht dat ook de erkenningscommis sie niet doof zal zijn voor de bij zondere situatie op Schouwen- Duiveland. De eilandelijke VW kampt met de naweeën van een fusie, met als gevolg een krim pend ledental en een gat van ruim honderdduizend gulden in de begroting. Het op 9 april be noemde bestuur moet orde op zaken gaan stellen. Van Westerlaak: „Wanneer dat allemaal in een brief wordt uit gelegd, tevens voorzien van de doelstelling van de hele opera tie, dan lijkt het me sterk dat de erkenningscommissie strikt zal vasthouden aan de regels. Be grijp me goed, hiermee zou geen ontheffing worden gegeven van de geldende richtlijnen. Maar waar het om gaat, is dat je een dergelijke situatie in het juiste perspectief weet te zetten. Zo'n geval verdient naar mijn oor deel het voordeel van de twijfel. Vervolgens is het zaak in de toe komst samen te bekijken of het allemaal goed uitpakt. De er kenningscommissie is een club je wijze mannen met veel erva ring op dit gebied. Ik denk dat zij zwaar zullen kijken naar de ontwikkelingsmogeli j kheden op Schouwen-Duiveland. En dat zijn er nogal wat, gezien het forse aandeel in het landelijk toerismecijfer van die regio." Achterhouden Het nieuwe bestuur kwam gis teren voor het eerst bij elkaar. Recreatie-vertegenwoordiger M. Ruijtenberg wilde van voor zitter C. Geluk uitleg over het achterhouden van de ANW- brief voor de overige bestuurs leden en de algemene ledenver gadering. Geluk heeft achteraf toegegeven dat het beter zou zijn geweest direct melding te maken van het schrijven, aldus Ruijtenberg. Omdat de brief kort voor de ledenvergadering was binnengekomen, werd ech ter besloten de inhoud binnens kamers te houden, om een 'pa niekreactie' te voorkomen, aldus het VW-bestuurslid. Ruijtenberg heeft zich bij die uitleg neergelegd. Hij is blij met de positieve kijk van Van Wes terlaak op de situatie rond het Schouwse toeristenkantoor. „Wat dat betreft ben ik een stuk gerustgesteld over het voortbe staan van de VW op dit eiland Ik neem tenminste aan dat de ANW naar zo iemand luistert. Waarom zou je hem anders aan nemen om die herstructure- ringsklus landelijk te klaren.' Geluk was gisteren niet bereik baar voor een reactie. GEZONDHEID In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Het Nationaal Epilepsie Fonds staat voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakantie- activiteiten, individuele hulp en epilepsieprojecten in ontwikkelingslanden. Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: (3ccn(per minuut) Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270,3990 GB Houten www.epilepsieronds.nl Word donateur. Er is nog zoveel te doen. GEEF WAT VRIJE TIJD aan epilepsie COLLECTANTEN GEZOCHT! Het Nationaal Epilepsie Fonds zoekt vrijwilligers voor de jaarlijkse nationale collecte (5 t/m 9 juni). Al is 't maar een paar uur op één avond. De opbrengst van de collecte is van groot belang voor onderzoek, voorlichting, individuele hulp, begeleide vakanties en bijzondere projecten in ontwikkelingslanden. Bel: Henny van Mourik, tel. (030) 6344063. "ZEG GEEN NEE, MAAR HELP MEE! Telefoon (030) 634 4063 Fax (030) 634 4060 info@epilepsiefonds.nl www.epilepsiefonds.nl Postbus 270, 3990 GB Houten (0j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36