Provincie Zeeland goed bij kas a Afvalbakken tegen hondenpoep 17 Werkgevers zien Vijfde Nota als bedreiging De Milliano aan de slag in ziekenhuis Molen Wissenkerke krijgt kap terug Arrestaties na poging tot moord zeeuwse almanak Snoezig Eigen vermogen per inwoner hoogste van het land Verkrachter 2,5 jaar cel in Man overlijdt na val bij haven I mnn Twee jaar cel voor ontucht Jlaria Gallanl. MIDDEN donderdag 19 april 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Vijfde No ta over de Ruimtelijke Ordening is een bedreiging voor de werk gelegenheid in Zeeland. De vrees bestaat dat de nota een harnas wordt, dat verdere ont wikkeling van de industrie on mogelijk maakt. Dat is juist wel nodig, omdat landbouw en re creatie niet in staat zijn (hoog waardige) werkgelegenheid te bieden. Die zal van de industrie moeten komen. Dit stelde R. van Nunen van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers gisteren in Middelburg, tijdens een bijeenkomst van Het Zeeuwse Gezicht, stichting voor architectuur. Hij noemde het bedreigend dat in de nota spra ke is van het trekken van gren zen rond steden en dorpen, zon der dat de gevolgen duidelijk zijn ingevuld. Van Nunen be treurde het dat de economie in de Vijfde Nota 'bepaald niet voorop staat'. Hij zei dat de be schikbaarheid van ruimte een sterk punt is van Zeeland. Ruimte die ook voor industriële ontwikkeling nodig is. Hij be toogde dat de nota typisch is op gesteld vanuit een volle Rand stad-gedachte: „Zeeland is geen achtertuintje van Holland, dat vrij gehouden moet worden" Ook wethouder G. van Daele van Sluis-Aardenburg zag don kere wolken opdoemen. Hij was bezorgd over het aangeven van grenzen (rode contouren om be bouwing en industrie en groene lijnen om natuur) en de ruimte die de gemeenten krijgen. „Ik heb geen zin in een nota met al leen nieten. Geen wurgende contouren die de toekomst in de weg staan." Raadsel J. Kodde van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie was blij met het vaststellen van grenzen. „Een duidelijke afba kening door contouren geeft helderheid en is positief." Hij zette grote vraagtekens bij het onttrekken van 475.000 hectare grond aan de landbouw. „Hoe ze daar aan komen is een raadsel. De landbouw moet enkel inle veren en daar heb ik moeite mee." Kodde vroeg zich af wat de gevolgen zijn van aanwijzing van Zeeland tot Nationaal Landschap. M. Tempelman van het Bureau voor Toerisme Zeeland was po sitiever over een Nationaal Landschap. Ze zag in een aan wijzing goede kansen. C. Vries man, directeur-generaal ruim telijke ordening van VROM, gaf aan dat de regels voor een Na tionaal Landschap nog inge vuld moeten worden. „Maar er mogen dingen, al moeten die wel tot verbetering leiden. De ge bieden gaan niet op slot." Treurnis Gedeputeerde G. van Zwieten presenteerde drie 'moties van treurnis' tegen de Vijfde Nota: het ministerie van VROM is veel te laat met de nota, waardoor geen richting meer gegeven kan worden aan het beleid van an dere ministeries; de nota wordt vreselijk geheim gehouden, er is maar een handvol exemplaren beschikbaar terwijl de in spraakperiode binnenkort ein digt; in de procedure zit een democratisch gat, er moet een extra inspraakronde worden in gelast. Op dat laatste gaf Vries man weinig hoop. Hij was alleen voor verlenging van de huidige inspraaktermi j n Gedeputeerde Van Zwieten constateerde dat de nota uitgaat van een achterhaald beeld van Zeeland, dat van zo'n tien jaar geleden. Hij wees erop dat de provincie de laatste jaren veel heeft ver anderd op het gebied van ruim telijke ordening, met als uit gangspunten kwaliteit en een zorgvuldig gebruik van de ruimte.De gedeputeerde pleit te voor invoering van een 'open ruimte-heffing', om zoveel mo gelijk activiteiten binnen de be bouwde kom en op bedrijfster reinen te houden. door Famke van Loon DIRKSLAND - Jacques de Mil liano, voormalig Tweede-Ka merlid voor het CDA, heeft zijn oude vak van arts weer opge pakt. Als arts-assistent interne geneeskunde doet hij in het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirksland de komende zeven maanden de benodigde prak tijkervaring op voor zijn huis artspapieren. Begin dit jaar keerde De Millia no de landelijke politiek verbit terd de rug toe. Nadat hij in 1998 al uit de Tweede-Kamerfractie van de CDA stapte, blies hij zijn terugkeer op het Haagse toneel als voorman van de politieke be weging 'Ieder Mens Telt' af. De Milliano ondervond zoveel weerstand dat hij zijn gooi naai de vrijgekomen CD A-zetel van Ank Bijleveld liet varen. De uit Breskens afkomstige ex- CDA'er is nu min of meer weer terug op zijn oude post. Met het diploma basisarts op zak werd De Milliano uitgezonden door Artsen zonder Grenzen en gold hij als boegbeeld van deze orga nisatie. Nu keert hij voorlopig als assistent-arts interne ge neeskunde in het Van Weel-Be- thesda Ziekenhuis in Dirksland terug in de gezondheidszorg. Opleiding De Milliano volgt in België de opleiding tot huisarts. In dat ka der vervult hij sinds begin deze week het assistentschap. „Naast de theorie moet hij een soort stage lopen in een zieken huis om wat praktijk-ervaring op te doen. Hij heeft hierbij zijn oog laten vallen op het zieken huis van Dirksland", zegt direc teur O. van de Ridder. Dat De Milliano door zijn poli tieke escapade 'er al even uit is' belet hem volgens de directeur niet de draad nu weer op te pak ken. „Je ziet meer mensen jaren nadat zij hun basisarts-diploma hebben behaald verder gaan. Met zijn werk voor Artsen zon der Grenzen heeft hij zijn basis vaardigheden goed op peil ge houden." Of de ex-CDA'er alle politieke ambities heeft laten varen, is niet bekend. De Millia no was gisteren niet in de gele genheid commentaar te geven. VLISSINGEN - De Walchersc recherche is bezig met een ge compliceerd onderzoek naar een ernstig misdrijf in de famili ale sfeer. Er zijn zeven aanhoudingen verricht. De hoofdverdachte uit Breskens werd door een arresta tieteam van zijn bed gelicht na dat de deur van zijn woning was geforceerd. Hij wordt van zware mishandeling verdacht, dan wel poging tot moord. Het slachtof fer is een vrouw uit Vlissingen. De man beweert bij zijn aan houding zwaar te zijn mishan deld. Volgens politiewoord voerder J. de Beste is er bij de aanhouding niets bijzonders ge beurd. „Er is geen persoonlijk letsel ontstaan." Het politieonderzoek heeft in middels tot nog zes aanhoudin gen geleid. Eén persoon is vrij gelaten. Op verzoek van zijn raadsman heeft de verdachte uit Breskens voor twee dagen het huis van bewaring mogen verlaten om zich te laten behandelen in het ziekenhuis in Brugge. Tijdens de reünie van die middelbare school circuleer den al snel de fotomapjes. j Nieuwsgierig bekeken de dertigers eikaars kroost. „Ach, wat een schatje", oordeelde de Middelburgse over een kleuterdochter die allerliefst in de camera keek. „Nou", schamperde de moe- I der, „op die foto wel ja. Maar de laatste tijd.... er is geen I land mee te bezeilen. Wacht maar tot die van jou wat ou der is", voegde ze er waar- schuwend aan toe. Er volgde direct bijval van een andere moeder van een vijfjarige koter. „Ja, dat heb ik nou ook. Vroeger dacht ik vaak: 'Is-ie niet om op te ore- ten?'. Maar nou denk ik:'Had ik het maar gedaan!'" KERY Beeld Geluid vanavond vanaf 17-30 uur de Brasserie Salade met geitenkaas (vegetarisch) 13,50 Vispotje basmatirijst en groenten 17,50 Vlaamse stoofschotel ƒ21,50 zaterdag 21 april 11.00-12.00 uur Joke Verweerd Presenteert haar nieuwe roman Paradiso zaterdag 21 april 14.30-16.30 uur Latin Connection Zuid-Amerikaanse muziek Exposities 21 april - 19 mei Maand van de Vrijheid Gast-Vrijheid tentoonstelling rond het nieuwe boek van Ada de Lange Verhalen van kinderen op reis" de Dageraad Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk ook op w\v\v. bcstewinKelvannederland.nl MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag een 28-jarige inwoner van Se- rooskerke (W) veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenis straf. Daarnaast kreeg hij ook nog drie weken cel, waarvan hij in zijn proeftijd verkeerde. De man heeft zich schuldig ge maakt aan een brute verkrach ting en ernstige bedreigingen van zijn vriendin. Aan het slachtoffer, zijn ex-vriendin, moet de man vijfduizend gulden schadevergoeding betalen. VLISSINGEN - Een 71-jarige Vlissinger is dinsdagmiddag in Arnemuiden na een val overle den. De man was in een loods bij de jachthaven Oranjeplaat bezig met het opknappen van zijn boot. De man viel daarbij en be landde met zijn hoofd op de be tonnen vloer. Hij overleed ter plaatse. (Advertentie) I Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naarwww.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. Anne-Wil en Eva (rechts) zetten samen met wethouder Van Kempen een hondenpoepbak in de grond. foto Willem Mieras door Rob Paardekam THOLEN - Ga naar een buurtavond en één onderwerp komt gegarandeerd aan de orde: hondenpoep. In Tholen ergeren ook veel mensen zich aan de hoeveelheid drollen in het gras. Daarom zette wethouder W. C. van Kempen gisteren samen met Yannick, Eva, Anne-Wil en Chris afvalbakken voor hon denpoep in de grond. De bakken werden neergezet op de groen strook achter de Kuipersdreef, de Gareel- makersdreef en de Touwslagersdreef in Tholen-stad. Er zijn ook twee aandachts borden geplaatst. Veel mensen in de wijk klagen al jaren over de vele hondendrollen die er altijd in het gras liggen. „We hebben echt geen hekel aan honden", zegt L. Vermaas, die namens de meeste be woners spreekt. „We willen die rommel ge woon niet." Hij betwijfelt of de bakken veel verschil zullen maken. „Volgens mij werkt het niet, want de hondenbezitters hebben er gewoon maling aan. En als je er wat van zegt worden ze kwaad en krijg je ruzie." Vermaas vroeg aan Van Kempen wat er wordt gedaan met mensen die hun hondenpoep toch laten liggen. De wethouder antwoordde dat er geen sancties opgelegd kunnen worden. „We moeten de mensen aanspreken op hun verantwoordelijkheid. Als iedereen een beetje moeite doet, blijft de buurt schoon." Over een half jaar bekijkt de gemeente of de bakken effect hebben. „Als dat zo is, bekij ken we of er meer poepbakken geplaatst kunnen worden", beloofde de wethouder. j rioorMaurits Sep VLISSINGEN - Zeeland is de rijkste provincie van Neder- I land. Het eigen vermogen per inwoner is groter dan in de an dere landstreken. In Zeeland bedraagt dat 585 gulden. Zuid- Holland is met een eigen vermo gen 121 gulden per inwoner de armste provincie. Dit blijkt uit een onderzoek naar de vermogenspositie van provincies en gemeenten door het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO) van de Rijksuniversiteit Groningen. De twaalf provincies samen be schikken over een eigen vermo gen van ruim vier miljard gul den. Het eigen vermogen is geen pot met geld. Het is een optelsom j van de waarde van alle bezittin gen (geld, maar ook gebouwen, aandelen en grond). Daar wor- j den de schulden weer van afge- I trokken. Wat overblijft, is het eigen vermogen. Dat dient om tegenvallers in de uitgaven te .a kunnen opvangen. I Risico's 1 Daarom is het zeker zo belang- 1 rijk te weten hoe groot de f inan- j ciele risico's zijn, zegt onderzoe- I ker M. Allers. „Een klein eigen I vennogen is niet erg als ook de risico's beperkt zijn. Of als er nog veel stille reserves zijn, zo- als aandelen die meer waard zijn dan uit de jaarrekening blijkt." Als die stille reserves in hun werkelijke omvang bekend zou den zijn, zou Zeeland vrijwel ze ker niet op de eerste plaats heb ben gestaan, stelt Allers. Noord-Brabant en Gelderland zouden volgens hem dan ho ger scoren. Zij beschikken over veel aandelen in nutsbedrij ven, die verkocht kunnen wor den en door de liberalisering van de energiemarkt erg gewild zijn. Dat voordeel heeft Zeeland ech ter ook. De provincie heeft de helft van de aandelen in Delta Nutsbedrijven. De andere helft is in eigendom bij de Zeeuwse gemeenten. Ranglijst De gemeenten in Zeeland scoren vrij gemiddeld op de ranglijsten van het COELO. Goes, Sas van Gent en Vlissingen vallen op door hun relatief kleine eigen vermogens. Als percentage van de begroting is het eigen vermo gen van Goes het kleinst. Dat van Borsele is het grootst van al le gemeenten in Zeeland. Overigens gaan bijna alle verge lijkingen mank. Ondanks het bestaan van vaste richtlijnen hoe overheden moeten boek houden - de zogenoemde comp- tabiliteitsvoorscrhiften die door het Rijk zijn opgesteld - in terpreteert elke provincie en el ke gemeente die regels op haar eigen wijze. Volgens het COELO zijn de boekhoudingen van de lagere overheden daarom niet geschikt om een feitelijk beeld van de financiële positie te ver krijgen. Allers: „Het zou zo moeten zijn dat elke gemeente en provincie hetzelfde boekhoudt. In de praktijk wijken de interpreta ties echter nogal al'. Daardoor zijn tientallen miljarden gul dens onzichtbaar. Dat is ernstig, want dat betekent dat de demo cratische controle van de over heid door de kiezer feitelijk niet mogelijk is." In Zeeland zijn hem geen bizar re boekhoudingen opgevallen. In het algemeen signaleert hij wel een vicieuze cirkel. Raads- en Statenleden zijn meestal geen financieel deskundigen. Ze snappen weinig van de jaarre kening en doen er dus weinig mee. Dat leidt ertoe dat de amb tenaar weinig werk maakt van de rekening. Die is daardoor moeilijk te begrijpen. „Het is dus gewoon desinteresse", stelt Allers vast. De onderzoekers vinden dat het Rijk betere regels moet opstel len en die in een wet moet vast leggen. Zij doen daar in hun rapport geen voorstellen voor. Allers: „Het maakt niet uit hoe die regels luiden, als ze maar eenduidig zijn en uniform wor den toegepast." Een kraan hijst de 12.000 kilo wegende kap terug op de romp van molen Landzigt in Wissenkerke. foto Wil lem Mieras door Evelyne de Bruijn WISSENKERKE - Molen Landzigt staat weer in volle glo rie op de Boomdijk in Wissen kerke. Ondanks de harde wind kon een kraan gisterochtend de 12.000 kilo wegende kap terug op de romp hijsen, 's Middags werden voor het eerst in twintig jaar weer wieken bevestigd. De 22 meter hoge grondzeiler uit 1869 heeft er jarenlang als een ruïne bij gestaan en zou zelfs worden gesloopt. De redding was dat W. Bree uit Bussum in 1992 de molen kocht. Na een opknapbeurt waarbij het maal werk werd verwijderd, is de molen als recreatiewoning in gebruik genomen. Het initia tief tot het restaureren van de kap en het opnieuw aanbrengen van wieken komt ook bij Bree vandaan. Volgens molenmaker J. Hoef kens uit Middelburg is het een unicum dat iemand be reid is daar geld in te steken. „Of een molen dan weer werkt of dat het een vakantiehuis wordt, dat maakt me niet zoveel uit. Het belangrijkste is dat de molen bewaard blijft." Dat het een kostbare onderneming is lijdt geen twijfel. „Het is moeilijk een precieze begroting te ma ken, maar je kunt er waar schijnlijk een paar leuke auto's voor kopen", aldus Hoefkens. Materiaal Bijna een jaar geleden werd de kap van de molen verwijderd. Bouwbedrijf de Kam uit Kam perland nam de opdracht van de restauratie aan, maar riep daar voor wel de specialistische hulp in van molenmaker Hoefkens. Volgens de planning had de res tauratie al in september vorig jaar afgerond moeten zijn, maar onderweg bleek er meer aan te mankeren dan verwacht. Uit eindelijk staat er nu een vrijwel nieuwe kap op de molen. Voor een dergelijk restauratieproject is niet alleen specifieke kennis, maar ook bepaald materiaal vereist. „Het hout voor de balken en de wieken is bijvoorbeeld afkom stig uit een aangeplant Afri kaans bos en moet gezaagd wor den bij een gespecialiseerd be drijf, waarvan er in heel Neder land maar vier zijn", zegt aan nemer P. de Kam. Hoewel de molen nu dus weer onder dak is, is de restauratie nog niet afgerond. „De meeste tijd gaat nog zitten in de afwer king, zoals het schilderen en het afstellen", zegt Hoefkens. „Maar van 1 mei tot eind okto ber is de molen verhuurd, dus het duurt nog even voordat we daarmee verder kunnen." Daar na kan de molen weer gaan draaien. MIDDELBURG - Een 46-jarige man uit Arnemuiden is gisteren in Middelburg voor verkrach ting en ontucht veroordeeld tot twee jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de Arnemuidenaar drie jaar lang, tussen 1997 en 2000, zijn stiefdochter vanaf haar twaalf de jaar ernstig heeft misbruikt. (Advertentie) PAESÜ*r Hf* schoonheidsinstituut Leonie Wilderom Langstraat 41. Arnemuiden; Telefoon 0118 - 602506 (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33