Brussel onder post bedolven VWS PZC PZC Vermeend in de slag met Zalm wsfrru Schoolschutters VS krijgen cultstatus Moegabe vertrekt pas als zijn partij krachtig genoeg is Ook in Nederland sterke opleving van neo-nazisme Woede over dierenmoord 19 april 1951 door Mare Peeperkorn Duizenden Nederlanders grepen afgelopen weken naar de pen, telefoon of compu ter om hun afkeer te uiten over de massale vernietiging van die ren wegens mkz. Een gevolg van het Europese verbod om gezon de dieren in te enten. De boodschap aan de Europese Commissie is eenduidig, leert een kleine bloemlezing: „Jullie moeten je schamen!" En: „Fe bruari en maart in 2001 zijn de gewelddadigste en meest zinlo ze maanden in de historie voor de dieren", schrijft een familie uit Zwolle. „Het is belachelijk dat jullie zoveel gezonde en/of drachtige dieren laten afmaken en 'doordraaien' als rotte toma ten." De briefschrijver deinst er niet voor terug een vergelijking te maken met het lot van de jo den tijdens de Tweede Wereld oorlog. Een familie uit Raalte betitelt het vaccinatieverbod als een 'Europese schande'. Zij doet een beroep op het 'gezond verstand' van Europees commissaris Byr ne (Gezondheidszorg) en eist opheffing van het vaccinatie verbod. „Dierengenocide is geen oplossing", schrijft Raalte. Zonder drastische koerswijzi ging zijn alle koeien in Neder land nog voor het eind van het jaar uitgestorven, waarschuwt de familie. „Het fokken van runderen is dan niet meer moge lijk. Of heeft de Commissaris misschien een reserveblikje koeien in zijn kelder?" Commissieambtenaren in Brus sel zijn onder de indruk van de hoeveelheid post uit Nederland. Meer dan in de andere mkz-lan den (Groot-Brittannië, Frank rijk, Ierland) tonen Nederland se burgers hun afschuw over het leed voor veehouders en dieren. „Het lijkt mij erg veel gevraagd van de boeren dat hun complete veestapel een aantal malen wordt vernietigd", houdt ie mand uit Kampen de Commis sie voor. Zijn oplossing is een meer humane veehouderij. „Weg uit de kille technocrati sche wereld van het grote geld en de consumptiemaatschappij van het meer en het groter." Niet iedereen hecht evenveel aan inspraak en overtuiging. „Als de boeren een 'oorlog' be ginnen tegen jullie (Commissie), hebben ze onze steun!" Deze 'boze burger' wijst de commis sarissen aan als hoofdschuldi gen voor de verzieking en verza kelijking van de samenleving. „Alles draait om geld. Dat ver rotte geld. De Commissie probeert de vele honderden brieven te beantwoorden. Vaak door te benadrukken dat niet de Commissie, maar de lidstaten van de Europese Unie het beleid bepalen. Nederland incluis. Den Haag stond begin jaren ne gentig vooraan om het vaccine ren tegen mkz te verbieden. Elektronische post Ook wordt Brussel belaagd door elektronische kettingbrieven van verontwaardigde burgers. De eerste twee weken van de mkz-crisis ontving de commis sie-mailbox liefst driehonderd berichten per dag uit Neder land. De 'chainmail' van een in woonster van Vught was zeer succesvol, verzekeren commis sieambtenaren. Inmiddels is de elektronische stroom van protesten afgeno men. De kettingbrief uit Vught bevat sinds kort het verzoek de e-mails voortaan naar EU- voorzitter Zweden te sturen. Tot grote opluchting van de Com missie. GPD donderdag 19 april 2001 van onze redactie buitenland DENVER - Vrijdag is het twee jaar geleden dat de Amerikaan se scholieren Eric Harris (17) en Dylan Klebold (18) een bloed bad aanrichtten op hun middel bare school, Columbine High School in Littleton, Colorado. De jongens schoten twaalf me deleerlingen en een leraar dood en verwondden 26 andere leer lingen. Daarna richtten zij hun wapens op zichzelf. Na de schrik en het verdriet con stateren opvoeders en gedrags wetenschappers dat het gevaar voor nieuwe bloedbaden op scholen alleen maar is toegeno men. Zeker vier schietpartijen die zich sindsdien op scholen in de VS hebben voorgedaan en drie verijdelde pogingen daar toe, worden door de autoriteiten mede toegeschreven aan het 'voorbeeld' van Harris en Kle bold. Volgens James Garbarino, pro fessor aan de Cornell-universi- teit, was het er Harris en Kle bold van het begin af aan om te doen de idolen te worden van boze, verongelijkte jongeren die zich willen wreken voor hun uit sluiting door een wrede jonge rencultuur. „De gebeurtenissen wijzen erop dat zij daarin zijn geslaagd", zegt Garbarino, au teur van het boek 'Verloren jon gens: Waarom onze zoons ge welddadig worden en hoe we hen kunnen redden'. Voordat de 13-jarige Seth Tric- key in december 1999 op zijn school een wapen trok en vijf klasgenoten verwondde, had hij zich volgens een psychiater af gevraagd hoe het zou zijn om in de schoenen te staan van de Co- lumbine-moordenaars. En toen Al DeGuzman op 31 januari van dit jaar werd aangeklaagd we gens bezit van zestig zelfge maakte bommen en plannen om daarmee een bloedbad aan te richten op zijn school, vond de politie op zijn website als een van zijn hobby's vermeld: „Aan bidden van Eric Harris en Dylan Klebold, evenals andere massa moordenaars." Voor het geweld op scholen zijn allerlei oorzaken aan te wijzen en ouders zijn beperkt in hun in vloed op hun kinderen, erkent Garbarino. Wel moeten ze zich beter realiseren dat zij ook indi rect, als burger, invloed kunnen uitoefenen, door duidelijke keuzen te maken op gebied van sociaal beleid. AP van onze redactie binnenland De politie in Deventer maakte dinsdag bekend een extreemrechtse jeugd bende te hebben opgerold. De jongeren zouden twee buitenlandse jongens ernstig hebben mishandeld, andere mensen hebben bedreigd en vernielingen hebben ge pleegd. Het neo-nazisme in Neder land kent een opleving. Dat constateren onderzoekers Jaap van Donselaar van de Anne Frankstichting en Wil lem Hart van de organisatie Kafka. Zij doen onderzoek naar fascisme en extreem rechts. De reeks incidenten van de afgelopen weken zijn vol gens beiden geen toevallig heden. Hart vindt het zorg wekkend dat 'de fascistische flank van extreem-rechts' in Nederland ingang heeft ge vonden bij de weer opleven de skinheadcultuur. De in Deventer opgepakte neonazi's zouden ook haken kruizen en 'white-powerte- kens' in de stad hebben ge schilderd. In totaal zijn elf aanhoudingen verricht. Alle jongeren, in de leeftijd van elf tot twintig jaar, hebben bekend. Twee zitten nog vast. Skinheads waren onlangs in één weekeinde verantwoor delijk voor nóg drie inciden ten met een racistisch en ge welddadig karakter. In Zwolle trapten drie skin heads een hond dood van een man die ze belaagden. Een ander groepje bespuugde in Tilburg een Somalische vrouw en haar kinderen. Bij de herdenking van het ontzet van Brieiie maakten skin heads racistische opmerkin gen tegen een vrouw en haar zoontje. Drie mannen wer den gearresteerd. De incidenten kwamen kort na de sterk omstreden de monstratie in Kerkrade van de neonazistische Neder landse Volks Unie (NVU) van Constant Kusters. Opval lend, constateren de onder zoekers. Hart: „De gabbercultuur heeft de skinheadbeweging een tijd overvleugeld, maar sinds anderhalf jaar zie je weer een sterke aanwas van skinheads. De gabber-cultuur bedrijft in zijn rechtse uitingen meer kretologie.Her en der in het 1 and hebben zich volgens Van Donselaar groepjes gevormd die de aandacht op zich vesti gen. Onder meer in Wouden berg, Den Haag, Noordwijk en Apeldoorn. De Woudenbergse groep springt bijzonder in het oog. Een lid van die groep hang jongeren werd onlangs ver oordeeld wegens de mishan deling van een joodse man uit Amersfoort. Eén of meer le den van het groepje worden rechtstreeks in verband ge bracht met de NVU. Symbolisch Hun aantal is volgens Hart nog altijd klein, maar daar om niet minder onrustba rend, en het neemt volgens Van Donselaar toe.Het neo- nazisme moet volgens hem worden onderscheiden van extreem-rechts. „Kusters en de NVU hebben vooral sym bolische betekenis. De Jan- maat-achtigen, zoals de Nieuwe Nationale Partij, lo pen niet met Hitier te flirten. Zij hebben wel degelijk elec torale kracht." De NNP is minder radicaal, zegt Hart. Die partij zit meer op de lijn van het extreem nationalis me en het Vlaams Blok van Filip Dewinter. „Maar ze missen een echte leider en de organisatie daaronder." De organisatiegraad van de Nederlandse neonazi's kan volgens Van Donselaar be slist niet worden vergeleken met de Duitse neonazi's die verantwoordelijk zijn voor een aanhoudende golf inci denten. „Er bestaat ook geen centrale Europese sturing of internationaal netwerk. Er zijn contacten, maar dat is vooral dik doen tegen el kaar." GPD door Eelco van der Linden De teerling is geworpen. Ro bert Moegabe heeft zijn volk laten weten, dat het zich na 21 jaar moet opmaken voor nog eens zes jaar Moegabe. Op de staatstelevisie zei de 77-jarige volgend voorjaar mee te zullen doen aan de presidentsverkie zingen. De vrijheidsstrijder, die van zichzelf een dictator heeft gemaakt en van zijn land een op de economisch afgrond balan cerende paria, twijfelt niet wie zal winnen. Moegabe heeft een einde ge maakt aan speculaties omtrent een 'eervolle stap terug'. In het tv-interview gaf de president als reden dat niet het volk, maar zijn partij, de even almachtige als corrupte Zanu PF, nog niet zonder hem kan. „Ik zou geen rust hebben als mijn partij de verkiezingen zou verliezen. Pas als ze ook zonder mij sterk ge noeg is, stap ik op", aldus Moe gabe. In deze woorden schuilt veel waarheid. Moegabe heeft sinds hij voor het eerst en serieus werd uitgedaagd door de nieuwe op positiepartij de Beweging voor Democratische Verandering (MDC), gekozen voor terreur en censuur. Ook in de eigen gelede ren. De Zanu PF is nog meer dan vroeger een militaire organisa tie geworden, waarin geen plaats is voor andere meningen en de leider dicht bij God staat. De zogenaamde oorlogsve teranen bekleden nu cruciale posities en zien er op toe dat ook in de partij Moegabes wil wet is. Onvervangbaar De Zanu PF zonder Moegabe is inderdaad moeilijk voor te stel len. In deze fase zou een keuze ten gunste van een jonger en hervormingsgezinder partijlid veel sympathie oogsten, maar niet de overwinning brengen. De MDC, die vorig jaar uit het niets bijna de helft van de 120 te verdelen parlementszetels won, is in de ogen van de meeste Zim- babwanen al lang en breed de partij van hervorming en demo cratie. De Zanu PF kan alleen winnen met de terreur van de oorlogsveteranen en de retoriek van de vrijheidsstrijd. Moegabe is daarin de onvervangbare schakel. Ook in het tv-interview wai*en de vijanden voor Moegabe de blanken en was de MDC de dek mantel van hun (economische) belangen. Het enige politieke item is voor Moegabe de herver deling van het land, daar waar hij en zijn guerrillastrij ders ten slotte voor gevochten hadden. De onteigening van de 'blanke' boerderijen gaat onverminderd door. De bejaarde president heeft ge kozen voor het filistijnen-sce- nario, maar hij wil eerst nog een echte dictatuur vestigen. De op positie, de (buitenlandse) pers, de rechtelijke macht; alle wor den steeds grover geterrori seerd. Dankzij een creatief per soneelsbeleid heeft Moegabe vandaag de onvoorwaardelijke steun van de top van het leger en de gevreesde geheime politie. Maar het meest verlaat hij zich toch op de oorlogsveteranen. Stadsguerrilla Degenen die vorig jaar Moegabe behoedden voor een debacle bij de parlementsverkiezingen, zijn opnieuw het geheime wa pen. Het blad The Financial Ga- zette onthulde dat in de steden, waar de MDC oppermachtig is, de 'vets' zogenaamde mobilisa tiebases zullen inrichten. Vete- ranenleider 'Hitier' Hunzvi be vestigde het plan en zei dat 'een zeer agressieve verkiezings campagne zal worden georgani seerd in de stedelijke gebieden'. De politicoloog Masipula Sithole voorspelt in dat geval een stadsguerrilla, die kan over slaan in een burgeroorlog. Sithole zelf is actief in de NCA, een organisatie van burgergroe peringen die van Zimbabwe een echte democratie wil maken. Vorig jaar wist de NCA Moega bes zoveelste voorstel tot wijzi ging van de Grondwet te blok keren en nu dreigt men met 'massa-actie en burgerlijke on gehoorzaamheid'. Moegabe is bang voor de NCA, omdat ze erg moeilijk te bestrijden is. De organisatie verschaft aan de andere kant de MDC de politie ke luwte die de partij lijkt te zoeken. De MDC heeft gekozen voor een 'low profile', naar het lijkt om Moegabe niet de kans te geven een noodtoestand af te kondigen. De MDC vertrouwt erop dat haar leider, Morgan Tsvangirai, Moegabe in het di recte duel zal verslaan. Nu maar hopen dat dat duel inderdaad kan plaatsvinden. GPD door Hans van Soest Minister Vermeend houdt dezer dagen zijn porte monnee met beide armen ste vig omklemd. De bewindsman van Sociale Zaken en Werkge legenheid moet zijn budget verdedigen tegen collega Zalm van Financiën, die dringend verlegen zit om geld. Er woedt een stille maar verbeten strijd tussen de twee bewindslieden. Zalm en zijn partij - de VVD - zijn op zoek naar bezuini gingsposten om de problemen in het kabinet op te lossen. Zij kijken likkebaardend naar Vermeends rijk gevulde geld potten voor het werkgelegen heidsbeleid. Eind deze maand moet de begroting voor vol gend jaar in grote lijnen op pa pier staan en er is veel geld ex tra nodig voor onderwijs en zorg, en dat geld moet ergens vandaan komen. Vermeend en diens PvdA verzetten zich ech ter met hand en tand. De beurs van Sociale Zaken is goed gevuld. Dit jaar is bijna twaalf miljard gulden be schikbaar voor werkgelegen heidsprojecten. Ruwweg een derde van dit geld komt uit Brussel (de zogeheten ESF- subsidies). De twaalf miljard hebben tot doel bijstandsge rechtigden, langdurig werklo zen en WAO'ers aan het werk te krijgen. Geld dat tot nu toe nooit ter discussie stond, om dat elke regeringspartij het doel onderschreef: werk, werk, werk was het motto van Paars. Vraagtekens Maar sinds enkele maanden zetten WD'ers in de Tweede Kamer als Dijkstal, Essers en Wilders vraagtekens bij de grote bedragen die in het ar beidsmarktbeleid omgaan. Daar kan best een half miljard van af, zei Wilders onlangs. Sociale Zaken heeft die dis cussie een beetje aan haar ei gen succes te danken. Het mi nisterie houdt al enkele jaren honderden miljoenen over, omdat er meer werklozen aan het werk zijn dan begroot. Dat scheelt aan uitkeringen en uit voeringskosten. Los van de duizenden WAO'ers in allerlei scholings- en banenprojecten, zijn er dit jaar zo'n 150.000 mensen aan de slag in een met overheids geld gesubsidieerde baan: 48.000 mensen hebben dan een zogenoemde WIW-baan (voor heen de Melkertbaan en het Minister van Financiën Zalm (1.) klopt naar verwachting binnenkort aan bij zijn collega van Socia le Zaken Vermeend (r.). Onder toeziend oog van premier Kok gingen beide bewindsdlieden tijdens de laatste algemene beschouwingen in discussie. foto Phil Nijhuis/GPD Jeugd Werk Garantieplan), 6500 hebben een werkerva ringsplaats ,2350 vrouwen zi j n aan de slag als 'witte werkster' en ruim 89.000 gehandicapten hebben een baan op grond van de Wet Sociale Werkvoorzie ning. Vooral het nut van de WIW- banen wordt al enkele jaren in twijfel getrokken. Langdurig werklozen vinden met een zak overheidsgeld een baan, maar blijven veelal hangen in hun nieuwe positie. Het komt bijna niet voor dat een werkgever hen op de loonlijst zet. Al jaren is het kabinetsbeleid erop ge richt de mensen zo snel moge lijk vanuit hun gesubsidieerde arbeid naar een reguliere baan te loodsen. Tot nu toe zonder veel resultaat. Effectiever Daar komt bij dat Vermeend de discussie zelf min of meer is begonnen, door vorig jaar sep tember vraagtekens te zetten bijhet nut van nieuwe gesubsi dieerde arbeidsplaatsen. „Het wordt tijd te bezien of de vele miljarden die hierin worden gestopt, niet effectiever kun nen worden besteed", zei hij toen. Het idee van de Melkertbaan stamt uit een periode dat de arbeidsmarkt er veel slechter voor stond. Inmiddels is de si tuatie gekanteld, is er een per soneelstekort en vinden veel werklozen zonder hulp ook wel een baan. Stijging Toch zitten Vermeend en de PvdA niet te wachten op het korten van de budgetten. Nu gaat het goed met de werkge legenheid en zijn de werklozen met de minste afstand tot de arbeidsmarkt inmiddels aan de slag. Maar de 'moeilijke ge vallen' zitten nog thuis. Om hen aan een baan te helpen is veel tijd en energie (dus geld) nodig. Bovendien keert het economisch tij. Het Centraal Planbureau voorspelt voor 2002 weer een lichte stijging van de werkloosheid. Neem daar bij dat gesubsidi eerde banen een stokpaardje zijn van de sociaal-democra ten (PvdA-voorman Melkert had veel succes met zijn ba nenplannen) en iedereen be grijpt dat zij absoluut niet zit ten te wachten op een discussie over bezuinigen. De strijd over de miljarden is dan ook nog niet gestreden, maar premier Kok liet onlangs doorschemeren welke kant de discussie tussen Zalm en Ver meend op zal gaan. „Er is geen sprake van bezuinigen op bij voorbeeld Sociale Zaken, als met minder geld hetzelfde kan worden gedaan", zei hij cryp tisch. In het Haagse jargon heet dit kortweg 'efficiëntiekorting'. Met minder geld (pakweg een half miljard) evenveel langdu rig werklozen aan een baan helpen. Dat geld kan niet af van de Brusselse subsidies, maar wel van allerlei andere potjes met banengeld. Het is onwaarschijnlijk dat Vermeend alle aanvallen van Zalm kan afweren. Want hoe wel ze allebei argumenten hebben waarom er wel of niet iets afkan van die twaalf mil jard, is één argument door slaggevend: ook de PvdA wil extra geld voor onderwijs en zorg. En daarvoor moet ieder een een veer laten. GPD Reddingspogingen Er bestaat weinig hoop meer op overlevenden bij de ramp met de duikboot Astray in het Kanaal. Reddingspogingen le verden de afgelopen 24 uur geen resultaat op. Vermoede lijk heeft de duikboot een on gelukkige daling gemaakt waarbij het vaartuig in de modder is blijven steken. Schiet-ongeval Bij een schietoefening op de schietbaan op Bergen op Zoom is een wachtmeester uit Oost- burg1 aan het hoofd gewond ge raakt. Door nóg onbekende oorzaak ging plotseling een stengun af. De kogel bleef in het kaakbeen steken. Het slachtoffer werd overgebracht naar het militair hospitaal in Utrecht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. School De Technische School in Mid- i I delburg is te klein. Het aantal 1 nieuwe leerlingen is zo groot dat voor de afdeling bankwer- ken aspirant-leerlingen moe- j - ten worden afgewezen. De I minister is gevraagd om toe stemming voor uitbreiding met enkele lokalen. Verkeersweg De hoofd.verkeersweg door Goes wordt, verbéterd. Hier over wordt al sinds 1939 gepraat. Over ongeveer acht maanden begint de opknap beurt. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel, (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie, redactie@pzc.nl exploitatie internet@pzc.nl abonnementen, abo@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 39,45 (n.v.t) perkwartaal: 107,50 109,15) perjaar: ƒ409,50 411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag, 2.00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2