Een ziekenhuis zonder bedden Dirksland is meester in lijfsbehoud Het Antonius is soms net een spookhuis Accent in Zierikzee ligt op polikliniek ZIEKENHUIS DIRKSLAND donderdag 19 april 2001 Eind maart werden de laatste patiënten van de Zierikzeese verpleeghuisafdeling overgebracht naar Goes. foto Pieter Honhoff Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland. foto's Pieter Honhoff Maar uitspraken daarover doet hij in dit prille stadium nog niet. Dat ligt nogal gevoelig, beseft hij, gezien de onlosmakelijke koppeling van het gebouw met de watersnoodramp en de bij drage van de Zweedse bevol king aan de opening van een modern ziekenhuis voor Schou- wen-Duiveland in 1957. Sinds het gedenkwaardige mo ment waarop Koning Gustaaf Adolf VI van Zweden op 28 april 1955 in bijzijn van Koningin Ju liana zijn handtekening plaats te op de 'eerste steen' van het nieuwe ziekenhuis, is er heel wat verspijkerd aan en in het ge bouw. Operatiekamers Slechts enkele jaren geleden nog ondergingen het bedden huis en de twee operatiekamers een ingrijpende, ruim dertien miljoen gulden kostende reno vatie. Dat gaf de Zweedse ambassa deur Al vin vorig j aar tij dens een werkbezoek aan Zierikzee in ie der geval de indruk dat de gift van zijn volk 'goed geconser veerd is gebleven'. Temeer daar hijgezien alle berichten over de reorganisatie binnen de SOZ, had verwacht een vei'ouderd ge bouw aan te treffen. De uitstekende staat van het complex was recenter nog voor gedeputeerde G. de Kok aanlei ding te pleiten voor een snel her gebruik van de vrijgekomende verdieping door de interne ver schuivingen. In dat kader loopt een onder zoek naar de haalbaarheid van een centrale huisartsenpost, naar model van het Zeeuws- Vlaamse flankziekenhuis in Oostburg. Ook moet dit j aar duidelij k wor den of het plan voor inrichting van een herstelafdeling (bij voorbeeld na een beroerte of heupoperatie) en een short stay (uitziek)afdeling in samenwer king met het naastgelegen ver pleeghuis Cornelia realistisch is voor Schouwen-Duiveland. Doorslaggevend is volgens Broertjes of er op voldoende pa tiënten kan worden gerekend om de opzet zowel organisato risch als financieel draaiende te kunnen krijgen en houden. Te vens is het de bedoeling Zierik zee kort na te zomervakantie op te tuigen met een oogheelkun dig centrum voor ongecompli ceerde staaroperaties. Broertjes denkt zo korte metten te kunnen maken met de lange wachtlijst. De SOZ weet zich in dat verband verzekerd van steun van het Oogziekenhuis Rotterdam. Dat Dirksland de tijden van concentratie tot dusver heeft doorstaan en Zierikzee niet, valt volgens Broertjes groten deels toe te schrijven aan het omvangrijkere verzorgingsge bied van het ziekenhuis aan de overzijde van het Grevelingen- meer. Met Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten als direct ach terland kan specialisten meer zekerheid worden geboden dan op Schouwen-Duiveland. Ver der is het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis met 140 bedden twee keer zo groot als het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in zijn glorietijd. Cijfers Dat de reorganisatie van Zierik zee ten koste zou gaan van het totale aantal patiënten aan de poort, ten gunste van Dirks land, valt volgens SOZ-be- stuurssecretaris C. de Jong- B outer niet uit de cijfers op te maken. „We hebben die ontwikkeling wel gezien bij het wegvallen de klinische verloskunde in Zie rikzee. Toen hebben we onze ad- herentiegegevens er op nagesla gen en daaruit bleek dat het richtcijfer gewoon overeind blijft. Als er al meer patiënten van Schouwen-Duiveland naar Dirksland gaan, in plaats van Goes, dan zijn dat nieuwe men sen die er bij zijn gekomen. Er gaat nergens iets vanaf in ieder geval." door Famke van Loon DIRKSLAND - Bezoekers en patiënten noemen het een 'warm' en 'aantrekke lijk' ziekenhuis. Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland heeft met suc ces de charmes van een klein ziekenhuis gecombineerd met de broodnodige schaalvergroting. Naar eigen zeggen heeft het Goereese streekziekenhuis zich zodoende 'door weer en wind' een vaste plek op de zorg markt veroverd. Aan de vooravond van de heropening kan het zich nu presente ren als 'het ziekenhuis voor de Zuid-Hol landse en Zeeuwse Eilanden'. Het is in 1934 als Dirksland (en Goeree- Overflakkee) dankzij een legaat van ruim één miljoen gulden van Paulina van Weel haar eigen ziekenhuis krijgt. Tot dan toe zijn de bewoners van het Zuid- Hollandse eiland voor hun medische zorg voornamelijk aangewezen op de huisart sen. Specialistische zorg ligt een boot tocht van drie uur verderop in het zie kenhuis van Rotterdam. Met de opening van een ziekenhuis van tachtig bedden is de Goereese bevolking voorgoed verze kerd van medische zorg op het eiland. Nu beschikt Goeree-Overflakkee mede dankzij deze gulle gift nog altij d over een eigen, volwaardig ziekenhuis. In al die jaren heeft het wel onder invloed van de ontwikkelingen in de medische wereld en de zorgsector de nodige veranderin gen ondergaan. Zo is het aantal bedden uitgebreid naar 140, is met Voorne en Schouwen-Duiveland het verzorgings gebied vergroot en werkt het nauw sa men met andere ziekenhuizen in de regio Volgens directeur O. van de Ridder is de kracht van het Dirkslandse ziekenhuis dat het zich steeds op tijd heeft voorbe reid op de nieuwe ontwikkelingen. Fusie Streekziekenhuizen, zoals dat in Dirks land, maken momenteel moeilijke tijden door. Onder meer grotere maatschappen van specialisten, verfijning van de medi sche zorg en bezuinigingen op de gezond heidszorg dwingen directies tot fusies en concentratie van de zorg in grotere, re gionale ziekenhuizen. Een scenario, zo als zich dat door deze trend de afgelopen jaren in het Zweeds Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee heeft afgespeeld, heeft de directie van het Dirkslandse zieken huis altijd als een spookbeeld voor ogen gestaan. Al in een vroeg stadium probeerde de Raad van Bestuur het draagvlak voor het Goereese streekziekenhuis zo breed mo gelijk te maken. „Twintig jaar geleden hebben we een buiten-polikliniek in Hel- levoetsluis geopend", geeft Van de Ridder de eerste maatregelen tegen de concentratietrend aan. Het verzorgings gebied werd op deze manier uitgebreid, zodat het ziekenhuis meer specialisten in dienst kon houden. „Op die manier gaat de kleinschaligheid minder op de organi satie drukken. Het ministerie stelt nu dat een ziekenhuis tenminste zestigduizend adherente inwoners moet bedienen. Met Voorne erbij zitten we daar nét iets bo ven." In dezelfde tijd heeft de directie van het ziekenhuis in Dirksland ook al eens voorzichtig zijn voelsprieten richting haar zuiderburen uitgestoken. „Er is toen overleg geweest over een nieuw zie kenhuis in de buurt van Bruinisse: pre cies op de grens van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland", herinnert Van de Ridder zich. Wat op papier een goed plan leek, bleek in de praktijk moei lijk uitvoerbaar omdat hierbij twee pro vincies en zodoende twee geldverstrek- kers mee gemoeid waren. Inmiddels is ï-uim twintig jaar later Schouwen-Duiveland met de ontmante ling het Zierikzeese ziekenhuis gedeelte lijk aan het bestand toegevoegd. „Altijd hebben we wel een patiëntenstroom van Schouwen-Dxxiveland gehad, maar de laatste jaren zien we deze stx*oom meer op gang komen, ook vanuit bijvoox'beeld Renesse en Bui'gh-Haamstede." Als ge volg van de nieuwe Schouwse patiënten heeft het ziekenhuis er zelfs vier specia listenplaatsen bij gekregen. Volgens Van de Ridder vertelt de uitbi'ei- ding van het vex'zoi'gingsgebied echter maar een deel van het succes-verhaal van het Dii'kslandse ziekenhuis. Het sleutel woord voor het veiligstellen van de toe komst ligt in zijn optiek in het aangaan van verbintenissen met andere zieken huizen in de regio. Het Van Weel-Bethes da Ziekenhuis heeft zich hierbij conform het blikveld van de bewoners van Goe ree-Overflakkee gericht op het Rijn mond-gebied. Binnen deze regio werkt het ziekenhuis nu nauw samen met het Medisch Cen- trum Rijnmond Zuid, dat een fusie-zie kenhuis is van het Zuidei'ziekenhuis en het Clax-a Ziekenhuis uit Rotterdam. Het gaat daarbij voox'namelijk om de 'kwets- bax'e zaken' als kindergeneeskunde, waar het ziekenhuis in Dirksland een be roep doet op dit verband. Het grote probleem voor kleine zieken huizen is immers het aantrekken van specialisten, die in een gx'ote maatschap met meer collega's willen werken om zo doende de dienstendruk te verminderen. Door de samenwerking heeft het Dirks landse ziekenhuis dit probleem groten deels ondervangen. De kinderarts, die dag en door is gestationeërd in Dirksland maakt deel uit van een maatschap van het Medisch Centrum Rijnmond Zieken huizen. Hij vormt het aanspreekpunt in Dirksland, maar voor de weekenddien sten en bij ziekte of vakantie komt een collega naar het gebied om zijn taken waar te nemen. „We hebben voor deze arts woonruimte ter beschikking waar hij ook met zijn gezin terecht kan.De di recteur hecht hier veel waax'de aan,om dat tegenwoordig niet zo zeer de capaci teit als wel de zoi'gactiviteiten, die een ziekenhuis te bieden heeft, het bestaans recht garanderen. Holding Volgens Van de Ridder heeft het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis door deze werkwijze een mooie toekomst in het verschiet. Temeer omdat naast de regio nale samenwerking en de gebiedsuit- bx-eiding het ziekenhuis binnenkort door middel van een holding, waarin ook de Hervormd Stichting Diakonale Gezondheidszorg (HDG), de stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk en de di*ie Goei"eese verzorgingstehuizen deel van uitmaken, haar positie op Goe ree-Overflakkee zelf verstevigd heeft. Het Dirkslandse ziekenhuis is klaar voor de toekomst. De afgelopen jaren is het gebouw gerenoveerd en is een deel nieuw gebouwd. Koningin Beatrix heropent het ziekenhuis 20 april. Van de Ridder weet inmiddels van reacties van bezoe- kers en patiënten, die alvast een kijkje hebben genomen dat ondanks alle ver nieuwingen het ziekenhuis haar eigen uitstraling heeft behouden. „Ze zeggen het: Dirksland heeft iets warms, aan trekkelijks." door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Minister Borst heeft gezegd: er zijn ziekenhui zen met en zonder bedden. Zie- rikzee is typisch zo'n voorbeeld van hoe een ziekenhuis zonder bedden kan worden ingevuld. De truc is anders te leren denken over dat soort voorzieningen. Het accent komt steeds meer te liggen bij dagbehandeling en poliklinische ingrepen. Er is op dat gebied technisch zoveel meer mogelijk dan twintig jaar geleden, wat zeg ik, dan vijfjaar geleden! Die ontwikkeling is amper bij te houden en daar moet je op inspelen." Voorzitter J. C. Broertjes van de Raad van Bestuur van de Stich ting Oostei'scheldeziekenhui- zen (SOZ) wijst iedere beschul diging als zou hij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis aan het afbouwen zijn, resoluut van de hand. Alle specialismen zijn immers - ookna de inmiddels geïdealiseer de sluiting van de vex-pleegaf de ling - nog steeds met een spreekuur vertegenwoordigd in Zierikzee. Sterker nog, bepleit Broertjes consequent 'het ande re denken', de poliklinische mo gelijkheden zijn uitgebreid. Daarnaast draagt de krachten- bundeling van de klinische zoi'g op de hoofdvestiging in Goes i ook bij aan een kwalitatief bete- re medische zorgverlening voor de Schouwen-Duivelanders, stelt ziekenhuisdirecteur Broertjes. Nieuwe naam Per 1 april, met het verdwijnen van de chirui-gische verpleegaf- deling en de interne geneeskun de uit Zierikzee (voorgegaan door de verloskunde en ehbo), is I het hospitaal in de Schouwse monumentenstad opgehouden ziekenhuis te zijn. In de tradi tionele betekenis van het woord i althans. Over een nieuwe naam I voor het medisch centrum wordt voorzichtig nagedacht, gaf Broertjes onlangs te kennen. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De algemeen di recteur is tevreden. De reorga nisatie van het Antoniuszie- kenhuis in Oostburg heeft goed uitgepakt. De 24-uurszorg en acute chirurgische zorg zijn weliswaar verdwenen, maar daar tegenover staat dat de dagbehandeling is uitge bouwd, sommige specialismen zelfs groeien en het ziekenhuis inmiddels is verrijkt met een low cure-afdeling, een huisart senpost én een huisartsenkli niek. Paul Radenxacher hoort de mensen niet klagen. „Het is meer geaccepteerd dat niet meer alles kan. Er is meer oog voor wat er nog wél kan." Er wordt zeker nog wel gemop perd. Na de storm van protes ten tegen de 'uitholling' van de zorg in West-Zeeuws-Vlaande- ren in 1996 is het stil geworden rondom ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen, locatie Antonius. De inwonex-s hoor je nauwelij ks meer over 'hun' ziekenhuis. Wie zijn oor te luisteren legt, merkt dat velen het echter nog steeds niet kunnen verkroppen dat het ziekenhuis - op voor spraak van een commissie van wijzen - is uitgekleed tot poli kliniek. En ook daax-aan wordt weer geknabbeld, ervaren som migen. „Dan hangt er weer een briefje dat een spreekuur komt te vervallen", zegt een inwoon ster van Breskens. „Het is er soms net een spookhuis", zegt een ander. Bram Heijboer, een van de felste actievoerders be gin jaren negentig, is er gelaten onder. „Het is jammer, maar we hebben één geluk: het is er nog." De Bressiaander durft het bijna niet te zeggen, maar: „Toen ik laatst in het zieken huis in Teimeuzen lag, en naar het Antonius mocht, zei ik: laat mij hier maar liggen. Waarom? In De Honte weet je dat de art sen aanwezig zijn als je ze nodig hebt. Dat moet je in Oostburg maar afwachten." Rademacher vindt het belang rijk de typische gemoedelijke sfeer, waar het Antonius zo om gei'oemd wei'd, te bewaren. „In De Honte heerst toch een ande re cultuur. Dat rent en vliegt maar. Daar overheerst de high tech-verpleging. In Oostburg is meer gelegenheid voor de ver zorging. Met name voor oude ren is het klimaat in De Honte niet zo geschikt. Zij kunnen na een ingreep dan ook aansterken in het Antonius." Pastoor Genk Het Sint Antoniusziekenhuis is een van de oudste ziekenhuizen in Nederland. Ene pastoor Genk was in 1886 de gx'ondleg- ger van het ziekenhuis, toen nog een combinatie van bej aar denhuis en bewaarschool, met Het Antoniusziekenhuis in Oostburg, uitgekleed tot polikliniek met een huisartsenpost en -kliniek als plusje. foto Peter Nicolai ziekenboeg. Hij kreeg met veel moeite een congi-egratie van de zusters Charitas uit Steenber gen zover, dat zij naar Oost burg kwam om cle verzorging van de mensen op zich te nemen en de katholieke meisjes hand werken te lei-en. De ziekenboeg was aanvankelijk gehuisvest in twee huizen aan de Lange- straat. Pas bijna honderd jaar later, in 1972, kx-eeg het zieken huis zijn huidige onderkomen aan de, hoe kan het ook anders, Pastoor van Genklaan. Het gebouw was aanvankelijk geschikt voor 125 bedden, maar deze zijn nooit volledig 'geëxploiteerd'. Honderd ge vulde bedden was zón beetje het maximum. Dat aantal is in middels drastisch gewijzigd. Tegenwoox-dig zijn er nog 24 bedden voor dagbehandeling en short stay, 24 voor de low cu- re-afdeling (voor patiënten die in De Honte zijn uitbehandeld) en vier bedden voor de huisart senkliniek over Daarnaast kunnen inwoners er terecht voor tal van diagnosti sche behandelingen, zoals röntgen, functieonderzoek en hart- en longondei'zoek. Er is een moderne CT-scan, sterili satie-afdeling en laboratori um. De reumatoloog houdt er spreekuur, alsmede de plas tisch chix-urg en cardioloog. „In principe kan er nog van alles. Plet is een uitvalsbasis, waar mee we het gebied zo goed mo gelijk proberen te bedienen. Specialisten Rademacher erkent dat er een dagelijkse inspanning moet worden geleverd om de zorg in Antonius werkelijk op peil te houden. De specialisten heb ben er niet altijd trek in, om hun spreekuren in Oostbui'g over eind te houden en steeds hun spullen te moeten 'verhuizen'. Maar hij staat nog steeds vol mondig achter het besluit van zes jaar geleden. „Het was een voudig niet mogelijk om zelf standig te blijven, met een in- wonertal van 25.000, waarvan er zo'n vijfduizend Sluissena- x-en toch al op België gericht waren. We wilden de basiszorg blijven vei'lenen, maar dat luk te alleen binnen een groter ge heel." De directeur die sinds kort ver sterking heeft gekregen van Jo- han van der Heide, voormalig directeur van het Van Weel-Be thesda Ziekenhuis in Dirks land, heeft niettemin bewonde ring voor wat er in Dirksland gebeurt. „De regio is natuurlijk veel groter, maar ze slagen er toch in in de lucht te blijven. Natuurlijk moeten ze ook wel eens bypasses doen, zo heeft de bevolking de CT-scan opge bracht, maar ze laten zien dat het kan, die zelfstandigheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23