Verschillen moet je vieren PZC Voormalige stortplaats wordt ingericht met een uitkijkpost J Schoolappels moeten basisschoolleerlingen aan vitamines helpen 21 Oud-directeur van SVRZ Almekinders overleden Maand van de Vrijheid Mesttransport mag straks weer Vingertoppen in cirkelzaag Inbrekers na vonnis op vrije voeten Auto te water in Kamperland Gebruik alcohol als medicijn is geen excuus voor rijden met slok op Zeeuwse groep blijft op sterkte in nieuwe NS-dienstregeling donderdag 19 april 2001 MIDDELBURG - In zijn woon plaats Middelburg is oud-direc teur M. L. Almekinders van de Stichting voor Regionale Zorg verlening overleden. Hij is 79 jaar geworden. Marinus Lourus Almekinders was van 1 december 1949 tot 1 februari 1987 algemeen direc teur van de zorgstichting. Hij was daar dus decennia lang het gezicht van, samen met voorzit ter A. J. Kaland, ook gedepu teerde en later senator. Almekinders kwam via de ac countantsdienst van de ZLM en daarna het Economisch Tech nologisch Instituut (ETI) bij de SRVZ terecht. Hij was boekhou der en kende de zorg eigenlijk niet. Toch groeide de stichting fors. Dat was onder meer te dan ken aan zijn enorme inzet. Niet temin werd Almekinders door het zorgveld ook getypeerd als een 'regent', die mensen van 'ei gen kweek' op sleutelposities neerzette en niet zoveel voeling had met de werkvloer. Er was waardering, onder meer in Den Haag, voor de manier waarop 'het clubje van Alme- kinders' de SVRZ (toen nog Stichting Verpleeg- en Rusthui zen) modelleerde en liet groeien. Verpleeghuizen, verzorgings huizen en dagverblijven scho ten als paddestoelen uit de grond. Een Walcherse gehandi captenvoorziening werd opge richt. De stichting had ook huurhuizen in alle delen van de provincie. Medio jaren tachtig stagneerde de groei. Almekin ders, die in verschillende lande lijke besturen van zorgorgani saties zat, weet dat bij zijn vertrek in 1987 aan Haagse bu reaucratie en een gebrek aan geld. Hij kreeg in dat jaar geen lintje, want hij was in 1979 al benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De in Heinkenszand geboren Almekinders was ook van 1962 tot 1986 raadslid voor de CHU in Middelburg, had bestuurs- functies in het christelij k onder wijs en was actief in kerkelijke organen. Hij wordt morgen om twee uur 's middags ter aarde besteld op de begraafplaats aan de Westelijke OudeHavendijk in Middelburg. Daaraan gaat een dienst (12.45 uur) vooraf in de Nieuwe Kerk. door Maurits Sep Alles is anders, niemand is hetzelfde. En dat is maar goed ook. Want stel je toch eens voor dat er maar één kleur is: grijs. Dat alles en iedereen grijs ziet. Of dat er maar één spelletje is en dat je elke dag de hele dag niks anders kunt spelen. Verschillen zijn dus niet erg, in tegendeel, daar moet je blij mee zijn. Verschillen moet je vieren. Dat is cle boodschap van de lesmap die het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) heeft gemaakt voor de Zeeuwse basisscholen. Het project maakt deel uit van de Maand van de Vrijheid die aanstaande zaterdag be gint. Aan het project doen 63 van de 250 basisscholen mee. De Maand van de Vrijheid draait om de vier vrijheden: vrijheid van meningsui ting en van godsdienst, en vrijwaring van gebrek en van angst. Omdat jong geleerd oud gedaan is, is een lespakket ontwikkeld voor het basisonderwijs: Vieren van verschillen. „De vrijheden in kindertaal", vat Bob Latuheru van het RPCZ de lesmap samen. Vrijwaring van gebrek wordt dan: ieder mens moet eten en drinken. Vrijwaring van vrees: niemand is graag bang voor wat dan ook. Latuheru: „Maar vrijheid van meningsuiting is niet alleen kun nen zeggen wat je vindt, maar ook luis teren naar wat een ander te zeggen heeft. Want iedereen wil serieus geno men worden." Kunnen zeggen wat je vindt, zonder uitgelachen te worden, maar ook zon der anderen te kwetsen, luidt de verta ling van Ans Portegies. „Als je het zo uitlegt, snappen kinderen wel wat. vrij heid van meningsuiting inhoudt", zegt de onderwijzeres van groep 5/6 van de Veerse protestants-christelijke basis school Valerius. De Valeriusschool is de eerste school die over de lesmap beschikt. Portegies heeft die vorige week al opgehaald en in het weekeinde bestudeerd. „Ziet er leuk uit", is haar voorlopige oordeel. „Het thema is gericht op de vier vrijhe den en dus op de rechten van de mens. Dat vind ik heel positief, want dat staat dicht bij kinderen. Recht op eten, daar kun je goed met ze over praten." Sterk thema Vieren van verschillen is ook een sterk thema, vindt Latuheru. „Of je nou in Arnemuiden woont of in Rotterdam, verschillen zijn er nu eenmaal. We laten de kinderen zoeken naar die verschil len. Daarna laten we ze zoeken naar overeenkomsten. Uiteindelijk gaat het erom ze te leren hoe ze met de verschil - Saamhorigheid tijdens het Vlissingse Bevrijdingsfestival in 1998. lenkunnen omgaan." Dat is belangrijk, beaamt Portegies. „Ze moeten bijvoor beeld leren accepteren dat hun buur- man dikker is." De Veerse onderwijze res merkt vaak genoeg dat verschillen aanleiding zijn voor pesten. „Kinderen zijn onderling best hard tegen elkaar. Verdraagzaamheid moeten ze leren." De bedenkers van de lesmap zijn diep door de knieën gegaan om ingewikkel de begrippen als vrijheid en verdraag zaamheid te vertalen in woorden die kinderen van 5 tot 12 snappen. De kin deren in de onderbouw leren 'blij te zijn met zichzelf en met elkaar'. Bij de leer lingen in de bovenbouw draait het om verbondenheid. Portegies is niet bang dat het onder werp te ver van de belevingswereld van de kinderen blijft afstaan. Oorlog erva ren ze hier in Nederland ook niet aan den lijve, merkt, zij open toch is dat niet te abstract. Via de kinderen hoopt het RPCZ ook de ouders te bereiken. Want die zijn zeker zo belangrijk in de opvoeding als de on derwijzers. „Daarom kunnen de kinde ren werkbladen mee naar huis nemen. We speculeren erop dat vader of moeder eens meekijkt en er ook wat van op steekt", zegt Latuheru. Bovendien bevat het project een wijze les voor de docenten. Volgens Latuheru worden die gedwongen verschillende werkvormen te gebruiken. Dus niet al leen mondeling, maar ook praktisch (tekenen, muziek, toneel). Zodat meer kinderen volwaardig aan het project kunnen meedoen. „Sommigen zijn be ter in taal, anderen zijn beter met hun handen", verklaart hij. Hoe de Valeriusschool de lesmap gaat gebruiken, moet nog worden bespro- foto Ruben Oreel ken, merkt Portegies op. „Ik denk niet dat we het project helemaal volgen, dat kost te veel tijd. Waarschijnlijk zullen we er onderdelen uitpikken en in de vaste lessen integreren." Rolf Westerhout, die namens de provin cie de Maand van de Vrijheid coördi neert, is uitermate tevreden over de deelname aan het project. „Vorig jaar deden 32 scholen mee aan het lespro ject, nu 63. En dat zijn heus niet alleen scholen in het openbaar maar ook in het bijzonder onderwijs." Belangrijk vindt hij verder dat er be langstelling is vanuit de hele provincie. In Zeeuws-Vlaanderen en op Walche ren doen achttien scholen mee, op de Bevelanden, Tholen en Schouwen- Duiveland 27. De voortgang van het project Vieren van verschillen is te volgen op de inter netsite www.maandvandevrijheid.nl. Daarop staat ook het volledige programma met alle andere projecten en activiteiten in het kader van de Maand van de Vrijheid. De site is voor het tweede jaar in de lucht. Vorig jaar werd die 110 0 keer bezocht. Westerhout wil dat aantal dit jaar ver overstijgen. DEN HAAG - Het transport van mest uit varkensgebieden in Oost-Brabant en Limburg naar Zeeland, West-Brabant en het noorden zal onder strenge voorwaarden weer worden toe gestaan. Het ministerie van Landbouw werkt aan een rege ling die dat mogelijk maakt, aldus directeur J. Maris van de belangenorganisatie van loonwerkbedrijven Cumela. Dit is later dan verwacht. Maris ging ervan uit dat de mesttranspor- ten vorige week al hei-vat zouden kunnen worden, maar daar is de onverwachte uitbraak van mond- en klauwzeer in Fries land tussendoor gekomen. Gistermorgen is in het crisisberaad mond- en klauwzeer een aangepast voorstel besproken. De mestwagens zullen uit de varkensgebieden een vaste route moeten rijden via een corri dor, direct naar centrale opslagplaatsen van mest. MIDDELHARNIS - Een 55-jarige leerkracht uit Bruinisse raakte woensdagmiddag twee van zijn vingertopjes kwijt tij dens een arbeidsongeval. De man was omstreeks twaalf uur aan het werk in een schoolgebouw in de Hobbemastraat in Micldelharnis, toen hij door nog onbekende oorzaak met zijn vingers in een cirkelzaag terecht kwam. Daarbij werden twee vingertoppen afgezaagd. Een huisarts die naast de school woont, bevrijdde het slacht offer dat vervolgens naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam werd overgebracht. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in naar het ongeval. MIDDELBURG - Drie mannen uit Den Haag en Rijswijk zijn gisteren voor een aantal inbraken door de rechtbank veroor deeld tot straffen, gelij k aan het voorarrest. Dat hield in dat de drie gisteren op vrije voeten kwamen. In het vonnis wordt ge sproken over de mannen van 29,27 en 25 jaar, die een stroop tocht langs campings hielden. Een aantal van de tenlastege- legde feiten kon echter niet worden bewezen. Alleen de zeven inbraken in de nacht van 12 op 13 oktober vorig jaar, gepleegd in het noorden en oosten van het land bleven overeind staan. Tij dens die nacht werden twee van de drie mannen aangehou den. De rechtbank spreekt over een georganiseerde professionele aanpak. De daders gingen steeds op dezelfde manier te werk door kluizen te kraken en kassa 's mee te nemen. Politie en j us- titie kwamen de daders op het spoor via een brutale overval op het recreatiepark De Pannenschuur in Nieuwvliet. De over val op het recreatiepark kon echter niet kon worden bewezen. Het drietal, dat zich sinds eind jaren tachtig schuldig maakt aan misdrijven, heeft ongeveer zes maanden in voorlopige hechtenis gezeten. De officier van justitie eiste twee weken geleden tegen alle drie de verdachten tweeënhalf jaar gevangenisstraf. Justitie overweegt bij het Gerechtshof in Den Haag in hoger beroep te gaan. KAMPERLAND - Op de Veersedam in Kamperland is gister morgen een 44-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland met zijn auto in het Veerse Meer gereden. De man reed op de Ventweg van de Veersedam richting Kamperland, toen hij in een bocht in de berm terecht kwam. Bij een poging weer op de weg te komen, raakte de 44-jarige man een verkeersbord en enkele paaltjes. Hij verloor de macht over het stuur en reed het water in. De man kon op eigen gelegenheid uit zijn auto komen en is met enkele kneuzingen naar het ziekenhuis in Vlissingen overge bracht. De auto moest met behulp van een takelwagen uit het water worden gehaald. In verband met de MOONLIGHT SHOPPING zijn wij geopend van 9.00 - 22.00 uur. (gesloten von 17.00 Mn uur). Om de voormalige stortplaats beter bij het Prunjegebied te laten passen, wordt de voorgenomen herplant van bomen in het talud mo gelijk afgeblazen. foto Pieter Honhoff Flauwekul Directeur C. Kuyvenhoven van Archipel, de overkoepelende or ganisatie van openbare basis scholen op Walcherennoemt het plan 'flauwekul'. „Dat is mijn eerste reactie. Ik ben nog niet precies op de hoogte van de plannen." Hij vindt dat het geld beter besteed kan worden aan goed personeelsbeleid of ach terstallig onderhoud aan schoolgebouwen. „We moeten maar aan ouders overlaten wat de kinderen eten", zegt hij. Een school kan slechte eetgewoon ten wel veranderen door voor lichting te geven. „Dat kan via de schoolkrant, maar je kunt er ook de ouders op aanspre ken. "ANP door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Er komt binnen een paar jaar een uit zichtpunt op de voormalige stortplaats aan de Hoosjesweg bij Serooskerke. De uitkijk post is opgenomen in het con cept-plan voor recreatief me degebruik van de nieuwe na tuur in Schouwen-Oost. De Schouwse vuilstortplaats, de laatste op het eiland, werd in 1995 gesloten. De gestorte honderdduizenden tonnen af val werden in de jaren na de sluiting bedekt met ruim ISO.OOOton hoogoven slakken een fikse hoeveelheid triso- plast en vervolgens dik 100.000 ton aarde. Die tachtig centimeter dikke leeflaag van aarde werd ingezaaid met gras. De kale bult werd een groene heuvel van zo'n tien meter hoog. Het uitzicht vanaf die heuvel is wijds. Aan de ene zijde biedt de bult een panorama van het Prunjegebied en de andere zij de geeft een prachtig zicht op de Wevers- en Flaauwers-in- laag en de Oosterschelde. De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland is altijd voor een vogelobservatiepunt op de voormalige stort ge weest. In het concept-plan voor recreatief medegebruik wordt daarop ingespeeld. Plet is volgens M. Braspen- nincx van de ministeriële Dienst Landelijk Gebied, on der wier paraplu landinrich tingsproject Schouwen-Oost wordt uitgevoerd, nog niet te zeggen wanneer de uitkijkpost er daadwerkelijk komt. Die moet worden opgenomen in de zogeheten tweede uitvoe ringsmodule en die wordt op z'n vroegst medio 2002 vastge steld. Boompjes Over verdere aankleding van de groene bult is nog weinig bekend. Eerder werden langs het talud van de heuvel aan de N59-zijde 69 boompjes ge plant, maar die legdendoor onbekende oorzaak massaal het loodje. „We zijn er nooit goed achtergekomen wat daar nou de oorzaak van is ge weest', zegt hoofd J. Ei Iers van de gemeentelijke afdeling rei niging. Herplant is nog steeds het uit gangspunt van de gemeente, maar toch is het nog maar de vraag of er weer bomen wor den geplant in het talud van de voormalige stortplaats. Eilers: „Het kan ook zijn dat het niet gebeurt om de voormalige stort beter bij het aangrenzen de Prunjegebied te laten pas sen. Daar staan geen bomen. Maar een officieel verzoek om geen herplant te plegen, heeft mij in ieder geval nog niet be reikt." door Aector Dooms MIDDELBURG - Alcohol als pijnstiller bleek niet de adequa te oplossing voor een 53-jarige inwoner van Vlissingen. De Vlissinger maakte 11 december de fout om met het 'medicijn' in zijn auto te stappen. De tol be taalde hij gisteren op de zitting van de Middelburgse politie rechter. De man werd veroordeeld tot negen maanden rij-ontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk, 2200 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Volgens de verdachte had hij slechts wat champagne op. Maar politie rechter G. van Unnik stelde dat .'de man - gezien het alcoholper- centage van 990 microgram - minstens twee flessen drank moet hebben geleegd. De politie hield hem aan toen hij aan de verkeerde kant van de weg reed. „Gebruikt u weieens vaker al cohol als geneesmiddel?", vroeg de politierechter. „Ik drink om te kunnen slapen", zei hij. Offi cier van justitie M. Kappeyne van de Coppello kwalificeerde de Vlissinger als een gewoonte drinker. „Anders bent u met zoveel drank op niet in staat om te rij den. U was stomdronken." De officier eiste negen maanden onvoorwaardelijke rij-ontzeg ging, 2200 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf. In de uitspraak hield de politierechter er rekening mee dat het de eerste overtre ding voor alcohol in het verkeer was. door Ben Jansen VLISSINGEN - De standplaats Vlissingen van de NS blijft op sterkte bij de invoering van de nieuwe dienstregeling per 10 ju ni. De NS hoeft geen beroep te doen op Zeeuwse machinisten en conducteurs om de dienst roosters ingevuld te krijgen. In de nieuwe situatie beschikt de standplaats Vlissingen - in volletijdsbanen uitgedrukt - wel over ruim twee fte's boven de berekende noodzakelijke sterkte aan machinisten. Op dit moment is'één hoofdcon ducteur uit Zeeland in Amster dam gedetacheerd. Hij keert per 10 juni terug naar de stand plaats Vlissingen. Ook één ma chinist werkt tijdelijk elders. Volgens een woordvoerder van cle NS telt de standplaats Vlis singen op dit moment 28,8 fte's aan conducteurs. Berekend is dat het er per 10 juni 29,9 moe ten zijn. Het aantal fte's bij de machinisten in Zeeland is 18,6. Na de invoering van de nieuwe dienstregeling zijn in deze cate gorie van het rijdend personeel nog 16,3 fte's nodig. Bij het rijdend personeel van de NS in Zeeland bestaat daaren tegen de indruk dat de nieuwe dienstregeling juist extra mede werkers noodzakelijk maakt, omdat in het schema dat 10 jimi ingaat meer ritten voor Zeeuw se medewerkers zijn gepland. Machinisten en conducteurs uit Zeeland werken op de trajecten Vlissingen-Amsterdam (inter city), Vlissingen-Roosendaal (stoptrein), Dordrecht-Amster dam (stoptrein) en Den Haag CS- Roosendaal (stoptrein). De vrees leeft dat het moeite zal kosten de extra ritten op deze lijnen te bemannen, waardoor het opnemen van vrije dagen onder druk komt te staan. (Advertentie) e; Goes, Lange Kerkstraat 2, tel. 0113 251982 ZOETERMEER - Kinderen op basisscholen kunnen vanaf het schooljaar2002/2003 school- fruit krijgen. Er komen gesubsi dieerde appels, tomaten, kom kommers en ander fruit en groenten. Dat meldt het Voor lichtingsbureau Groente en Fruit woensdag. Het bureau gaat ervan uit dat een kwart van de basisscholen meedoet. Door schoolfruit moe ten kinderen gezonder gaan eten. In fruit zitten noodzakelij ke voedingsstoffen. Kinderen eten nu gemiddeld 75 gram fruit per dag, beduidend minder dan de 100 tot 200 gram die het Voedingscentrum aan beveelt voor een goede gezond heid. De omvang van het fruitproject hangt nog af van de beschikbare subsidie. Het voorlichtingsbu reau verwacht de komende maanden een budget van tien miljoen gulden te verzamelen. Twee miljoen hiervan is toege zegd door het ministerie van Volksgezondheid. Van de groen te- en fruittelers en handelaren wordt via het Productschap Tuinbouw drie miljoen ver wacht. Een promotiefonds van de Europese Commissie de Ne- Dit aanbod geldt alleen bij aankoop van gouden sie- w raden. De inruilwaarde wordt hierop in mindering gebracht. De aankoopprijs van het door u gekozen sie- =3 raad dient tenminste 50% hoger te zijn dan de inruil- era waarde. Len legitimatie is verplicht. (De oud goud actie start om 12.00 uur). derlandse bijdragen dan ver dubbelen tot tien miljoen gul den. De invoering van schoolfruit is de afgelopen maanden krachtig bepleit door Tweede-Kamerlid Atsma (CDA). Op zijn voorstel nam de Tweede Kamer vorig jaar een motie aan die minister Borst (Volksgezondheid) opriep invoering te steunen. Borst zei fruit gezonder te vinden dan de schoolmelk die nu door de over heid wordt gesubsidieerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21