Ook Middelburg voor glijbaan Paaltjes verstevigen oevers Abeelse Sprink Patiënten kiezen voor Dirksland Dreischor een arbeidzaam en tevreden dorp Zeeuwen zijn de Nederlanders met het meeste geld Winkelcentrum in Oostburg blijft autoluw Activiteiten voor vijftigplussers Raadsleden bereid tot investering extra miljoen in stadsgewestelijk zwembad Jeugddienst Themamiddag over Arabische vrouwen Actie voor Wemeldings postagentschap MIDDELBURG - Met bijna tweeduizend paaltjes van larikshout verstevigt het waterschap Zeeuwse Eilan den de oevers van de Abeelse Sprink. De watergang loopt langs de Torenweg tussen Oost-Souburg en Middelburg. De oevers van de Abeelse Sprink worden over de lengte van een kilometer versterkt. Volgens een woordvoerder van het waterschap gaan 1840 hou ten paaltjes de grond in. Grote delen van de oevers dreigden in het water te vallen. Het Axelse aanne mingsbedrijf EVS is vorige week begonnen met het slaan van de paaltjes. Over twee weken moet het werk klaar zijn. foto Lex de Meester donderdag 19 april 2001 door Roelf Reinders DIRKSLAND - Steeds meer pa tiënten op Schouwen-Duive- land kiezen voor het ziekenhuis Van Weel-Bethesda in Dirks land. Het ziekenhuis van Goe- ree-Overflakkee heeft geld voor meer medisch specialisten ge kregen om verdere groei van pa tiënten van Schouwen en ook Tholen op te kunnen vangen. De directie heeft plannen om voor nazorg ook in Zeeland te gaan werken. Volgens directeur O. van de Rid der kiezen steeds meer Schouw- se patiënten voor Dirksland door de uitkleding van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. In Zierikzee is on der meer de verloskundige afde ling opgedoekt. „In Bruinisse hadden we altijd al we voet aan de grond", aldus Van de Ridder. „Maar er komen de laatste tijd steeds meer patiënten uit Nieu- werkerk, Oosterland en ook Burgh-Haamstede en Renesse." De nieuwbouw van het zieken huis in Dirksland wordt van daag geopend. Vrijheid Van de Ridder verwacht dat de stroom van het aantal Schouw- se patiënten naar Dirksland nog verder toeneemt. Naast het be leid van het bestuur van het Oosterscheldeziekenhuis rond het Zierikzeese ziekenhuis ziet hij de kleinschaligheid van Dirksland en de 'niet te lange wachtlijsten' als oorzaken. Vol gens woordvoerder H. Wilsens van CZ-verzekeringen zijn er geen belemmeringen voor Zeeuwse patiënten als zij naar Dirksland willen. „Patiënten hebben alle vrijheid." De verwachte groei van het Zeeuwse patiënten leidt volgens ziekenhuisdirecteur Van de Ridder niet tot een patiënten stop voor Zeeuwen. Daar dreig de het in 1999 op uit te lopen omdat het kleinste zelfstandige ziekenhuis van Zuid-Holland de stroom Schouwse patiënten niet 'meer aan kon. Met de nieuwste financieringsregeling van het College tarieven Ge zondheidszorg (CTG) - alle kos ten worden vergoed - is een pati- entenstop niet meer nodig. Verder heeft het ziekenhuis lucht gekregen door geld vat zorgverzekeraars voor vier ex tra medisch specialisten. Dit komen er volgens Van de Riddc mede door de verwachte patiër.- tengroei van Schouwen e Tholen. „Alle problemen zij; opgelost", aldus de ziekenhuis directeur. „Maar ik moet er eer lijk bij zeggen dat de komst var deze specialisten ook met et: specialistentekort uit het verle den te maken heeft." Het ziekenhuis heeft al een der de gynaecoloog aangetrokkei Uitbreiding van het aantal in ternisten, kinderartsen, chirur gen en oogartsen is nog me rond. „Daar zij we hard mee be zig", aldus Van de Ridder. H? heeft plannen om ziekenhuis activiteiten in Zeeland op tezet- ten. Zeeuwse patiënten die voo: bijvoorbeeld kanker of diabete- in Dirksland zijn geweest, zou den nazorg van verpleegkundi gen van het Van Weel-Bethes- daziekenhuis kunnen krijgen „Daar gaan we op korte termijn met Zeeuwse huisartsen over praten." Verder zou de samen werking tussen het ziekenhuis op Goeree en het Oosterschelde ziekenhuis op het gebied vat oogheelkunde kunnen wordet uitgebreid. „Wellicht dat er da: patiënten van Goeree naar Zie rikzee voor een behandeling ko men", zegt Van de Ridde; „Maar dat moet nog worden uit- gewerkt." pagina 23: Dirksland is meeste in lijfsbehou: VLISSINGEN - Voor alleen- gaande vijftigplussers bestaai de mogelijkheid om gezamen lijk activiteiten te ondernemen zoals wandelen, fietsen, dagje uit, theater-bioscoopbezoek, uit eten gaan, boulevardje pikken. Een keer in de twee weken is ei een bijeenkomst in het Theo van Doesburgcentrum in Vlissin- gen. Donderdag 26 april, aan vang 10.00 uur is de eerstvol gende. Inlichtingen kunnen verkregen worden bij de Stick ting Welzijn Ouderen VHssin- gen. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Na Vlissin- gen, lijkt nu ook de gemeente raad van Middelburg bereid één miljoen gulden extra uit te trek ken voor een glijbaan in het nieuw te bouwen stadsgeweste lijke zwembad. De commissie economie, sociale zaken en in frastructuur gaf gisteravond in ruime meerderheid te kennen dat wethouder L. M. Luitwieler een onderzoek moet instellen naar onder meer de veiligheid van een glijbaan. De glijbaan was eerder ge schrapt uit het ontwerp van het 36 miljoen gulden kostende zwembad. De investering zou direct effect hebben op de toe gangsprijs van het kaartje. Daarnaast, stelde Luitwieler, lopen ongeveer zeven zwem mers elk jaar in Nederland een dwarslaesie op als zij over een glijbaan het water in roetsjen. Hij sloot niet uit dat er een ver bod op glijbanen komt. „Een glijbaan moet er gewoon in", stelde het PvdA-raadslid P. Brakman onomwonden. „Je kunt toch niet uitleggen dat een bad van zo'n allure geen glij baan heeft.Diverse raadsleden lieten zich in soortgelijke be woordingen uit. Een ander geluid kwam van A. van 't Westeinde (GroenLinks). „Zo'n glijbaan is een leuk ding, maar uitgangspunt moet zijn dat de entree zo laag mogelijk blijft. Als een glijbaan leidt tot een duurder kaartje, dan zult u mij daar niet een voorkeur voor horen uitspreken." Door de ex tra investering van één miljoen gulden zal een bezoek aan het zwembad een gulden duurder uitvallen. Brakman had voor dat probleem wel een oplossing. Hij stelde voor met verschillen de tarieven te komen voor het zwembad. Mensen die puur voor recreatief zwemmen ko men, betalen dan meer. Eigen broek Brakman had ook vragen over de boekwaardes van de zwem baden in Vlissingen en Middel burg als die gesloten worden. Hij stelde Luitwieler voor om de bedragen samen te delen. Dat zou ook moeten gelden voor de voorbereidingskosten die Mid delburg heeft gemaakt. Vlissin gen, zo werd duidelijk, mag de opbrengst van de onroerende zaakbelasting in eigen zak ste ken. „We hebben afgesproken dat we ieder ons eigen broek op houden", stelde Luitwieler. De gemeente Vlissingen zal de op brengst van de onroerende zaakbelasting gebruiken om de boekwaarde van het Sportfond- senbad te dekken. Kritiek was er op de zwembad- loze periode die steeds langer gaat duren. Aanvankelijk ging het college er nog vanuit dat Middelburgse zwemmers maar drie maanden naar Vlissingen zouden moeten om te zwemmen. maar inmiddels is die periode uitgelopen tot één jaar en drie maanden. Luitwieler beloofde dat hij voor 1 juni met een ver- voersregeling komt. De dorpsraad van Dreischor bestempelt het dorp als actief en gezellig. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow DREISCHOR - Dreischor is een progressief en vrijzinnig dorp. Mensen kunnen er zich zelf zijn en worden geaccep teerd zoals ze zijn. Verschillen tussen de autochtone en al lochtone bevolking zijn er nauwelijks en de mensen die zich van buitenaf in deze kern vestigen, integreren goed in de dorpssamenleving. Die con clusies staan verwoord in de kernbeschrijving van Dreischor die de Stichting Scoop maakte in het kader van het project Duurzame Sociale Ontwikkeling. De kernbeschrijvingen gelden als bouwstenen voor het Soci aal Structuurplan, dat de ge meente voor het toekomstig beleid betreffende de leef baarheid in de kleine kernen gaat opstellen. Het gemeentebestuur houdt in de komende maanden hoorzit tingen in alle kernen. Woens dag 25 april is het de beurt aan Dreischor. Uit het onderzoek van Scoop blijkt dat de dorpsraad van Dreischorzeer tevreden is over deze kern. De leden bestempe len het dorp als actief en gezellig met een grote saamho righeid. Binnen het rijk geva rieerde verenigingsleven zijn zowel autochtone als allochto ne bewoners actief. De vereni gingen hebben een samenbin dende functie voor het dorp. De dorpsraad hecht waarde aan ontmoetingsplaatsen om dat die een dorp leefbaar ma ken. „Wanneer iedereen thuis achter een tafeltje blijft zitten, heb je. een dood dorp", luidde een van de reacties. Opvallend blijkt het grote aantal arbeidsplaatsen. Ruim honderdzeventig personen zijn in Dreischor zelf werk zaam. De grootste werkgele- genheidsfactor is de handel en reparatie. Stijging Het aantal fulltime werkzame personen in die sectoren blijkt te stijgen. De mensen die geen werk vinden in het dorp zelf moeten pendelen naar andere plaatsen op het eiland of in de Randstad. Mobiliteit is een be- langrijke voorwaarde voor mensen die op Dreischor wo nen. De dorpsraad is voorstan der van beter openbaar vervoer, maar geeft aan te be seffen dat het niet rendabel is de bus frequenter over Dreischor te laten rijden. De dorpsraad zou het betreu ren als het laatste dorpswin keltje uit de kern zou verdwij nen. Dat het bedrijfje niet rendabel is, wordt toegeschre ven aan de dorpsbewoners zelf. Het winkeltje wordt voor namelijk gebruikt voor de 'vergeten' boodschap en het ligt derhalve voor de hand dat het winkeltje gedoemd is tot sluiten in de toekomst, omdat er voor de huidige eigenaar geen opvolger zal zijn. De combinatie van het senio rencomplex naast het dorps huis, waar ook weer de peuter speelzaal is ondei'gebracht, wordt zeer positief geacht. Volgens de dorpsraad biedt het een goed voorbeeld van leven digheid in de kern en van het feit dat ouderen hier niet wor den weggestopt. De hoorzitting in het dorps huis op woensdag 25 april be gint om 19.30 uur. door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeland is de rijkste provincie van Neder land. Het eigen vermogen per inwoner is groter dan in de an dere landstreken. In Zeeland bedraagt dat 585 gulden. Zuid- Holland is met een eigen vermo gen van 121 gulden per inwoner de armste provincie. Dit blijkt uit een onderzoek naar de vermogenspositie van provincies en gemeenten door het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO) van de Rijksuniversiteit Groningen. Het eigen vermogen is geen pot met geld. Het is een optelsom van de waarde van alle bezittin gen (geld, maar ook gebouwen, aandelen en grond). Daar wor den de schulden weer van afge trokken. Wat overblijft, is het eigen vermogen. Dat dient om tegenvallers in de uitgaven te kunnen opvangen. Daarom is het zeker zo belang rijk te weten hoe groot de finan ciële risico's zijn, zegt onderzoe ker M. Allers. „Een klein eigen vermogen is niet erg als ook de risico's beperkt zijn. Of als er HEINKENSZAND - De jeugd club van de Samen-Op-Wegge- meente Heinkenszand verzorgt zondag 22 april 's ochtends om tien uur in de Barbesteinkerk aan Clara's pad een jeugddienst. De dienst waarbij de jongeren zelf voor de muzikale begelei ding zullen zorgen, heeft als thema 'dromen'. VLISSINGEN - De vrouwen groep van wijkcentrum Het Pa let in Vlissingen houdt zondag 22 april een themamiddag over Arabische vrouwen in de Ne derlandse samenleving. De bijeenkomst wordt gehou den in het kader van het Festival Gekleurd. De discussiemiddag is voor alle vrouwen toeganke lijk van 14.00 tot 17.00 uur in het wijkcentrum aan de Willem Roelofszlaan. nog veel stille reserves zijn" Als die stille reserves in hun werke lijke omvang bekend zouden zijn, zou Zeeland vrijwel zeker niet op de eerste plaats staan, stelt Allers. Noord-Brabant en Gelderland zouden volgens hem dan hoger scoren. Zij beschik ken over veel aandelen in nuts bedrijven, die verkocht kunnen worden en door de liberalise ring van de energiemarkt erg gewild zijn. Dat voordeel heeft Zeeland echter ook. De provin cie heeft de helft van de aande len in Delta Nutsbedrijven. De andere helft is in eigendom bij de Zeeuwse gemeenten. De gemeenten in Zeeland scoren vrij gemiddeld op de ranglijsten van het COELO. Goes, Sas van Gent en Vlissingen vallen op door hun i-elatief kleine eigen vermogens. Als percentage van de begroting is het eigen vermo gen van Goes het kleinst. Dat van Borsele is het grootst van al le gemeenten in Zeeland Overigens gaan bijna alle verge lijkingen mank. Ondanks het bestaan van vaste richtlijnen hoe overheden moeten boek houden interpreteert elke pro vincie en elke gemeente die regels op haar eigen wijze. Vol gens het COELO zijn de boek houdingen van de lagere over heden daarom niet geschikt om een feitelijk beeld van de finan ciële positie te verkrijgen. Onzichtbaar Allei-s: „Het zou zo moeten zijn dat elke gemeente en provincie hetzelfde boekhoudt. In de praktijk wijken de interpreta ties echter nogal af. Daardoor zijn tientallen miljarden gul dens onzichtbaar. Dat is ernstig, want dat betekent dat de demo cratische controle van de over heid door de kiezer feitelijk niet mogelijk is." In Zeeland zijn hem geen bizar re boekhoudingen opgevallen. In het algemeen signaleert hij wel een vicieuze cirkel. Raads- en Statenleden zijn meestal geen financieel deskundigen. Ze snappen weinig van de jaarre kening en doen er dus weinig mee. Dat leidt ertoe dat de amb tenaar weinig werk maakt van de rekening. Die is daardoor moeilijk te begrijpen. „Het is dus gewoon desinteresse", stelt Allers vast. De onderzoekers vinden dat het Rijk betere regels moet opstellen en in een wet moet vastleggen. Zij doen daar echter geen voorstellen voor. door Lilian Dominicus OOSTBURG - De Vereniging Ondernemers Oostburg (VOO) heeft de rechtszaak tegen de (gedeeltelijke) afsluiting van het winkelhart verloren. De be stuursrechter in Middelburg be paalde gisterochtend dat de ge meente Oostburg de palen aan de kop van de winkelstraten voorlopig mag laten staan. De motivering van zijn besluit wordt pas volgende week be kend. De VOO had om een schorsing van de verkeersmaatregelen ge vraagd, totdat de rechter een definitieve uitspraak doet over het autoluw maken van het cen trum. Of de ondernemingsver eniging het beroep aanhoudt, is nog niet duidelijk. „Vooralsnog wel", zegt voorzitter P. Ton. „We zijn zeer zeker niet blij met de beslissing van de rechter. Maar we laten een en ander ook af hangen van wat de leden willen. We zullen binnenkort in een ver gadering bij elkaar komen om de kwestie te bespreken. Ook willen we de motivering van de rechter afwachten." Wethouder L. Wille van verkeer laat in een reactie weten dat de werkzaamheden voor het auto luw maken van de winkelstra ten de komende dagen worden voltooid. „Een paal (aan de kop van het Raadhuisplein) was er al uitgetrokken. Die zetten we er weer in. Verder lopen we de af zettingen na, om te kijken of ze conform het collegevoorstel zijn neergezet." De afsluiting van de Burcht straat, het Eenhoornplantsoen en een deel van de Brouwerij straat zorgde de afgelopen we ken voor commotie onder zowel voor- als tegenstanders. De voorstanders zijn blij met het autoluwe centrum, met name vanwege de verhoogde ver keersveiligheid. Ze zijn van plan de etalages van hun winkels te voorzien van posters met de tekst: 'Wij zijn blij, Burchtstraat eindelijk auto vrij'. Koopstad De tegenstanders voorzien pro blemen met de bevoorrading, de bereikbaarheid voor minder- validen en de aantrekkelijkheid van Oostburg als koopstad. De VOO ageert vooral tegen de vol ledige afsluiting voor gemotori seerd verkeer van het Een hoornplantsoen en een deel van de Brouwerijstraat. Het gemeentebestuur van Oosl- burg zou de mening van de win keliers niet meer hebben gepeild na bijstelling van de plannen. Burgemeester en wethouders vonden dat niet meer nodig, om dat het herziene ontwerp al re kening zou houden met de be zwaren van de ondernemers op het oorspronkelijke plan. In eerste instantie was er sprak; van een volledig autovrijs Burchtstraat. Het Eenhoorn plantsoen zou volgens de V0Ö bereikbaar blijven via de Vol derstraat. De VOO stelde daar op een alternatief plan voor, zo dat de Burchtstraat via he Kerkplein toch bereikbaar zot zijn. De ondernemers ware: verrast, toen ze hoorden dat Be: W hadden besloten om in de uit- eindelij ke versie het Eenhoorn- plantsoen en een deel van d; Brouwerijstraat helemaal aft; sluiten. WEMELDINGE - Het post- agentschap in Wemeldinge ii gisteren van de één op de andere dag gesloten. Enkele boze on dernemers hebben in allerijl een actiecomité opgericht om liet kleine postkantoortje weer open te krijgen. Morgen liggeD in diverse winkels lijsten waar op inwoners van het Zuid-Beve- landse dorp hun krabbel kun nen zetten. Eén van de initiatiefnemers va: de handtekeningenactie is J Beijer van het plaatselijk' beautycentrum. Hij is zeer on'- stemd over het plotselinge ver trek van het postagentschap! „Vooral het feit dat het van df ene op andere dag is gebeurd vinden we heel vreemd. Nukon- den winkeliers ineens gen" bankzaken meer doen of hun postbussen legen. Er werd ge zegd dat ze maar naar KapePe moeten gaan.Samen met twee collega-ondernemers heef' Beijer een handtekeningenactie op touw gezet. Zo hoopt hij df PTT ervan te overtuigen hel agentschap weer te openen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20