EU verzacht exportverbod vlees Rijksmuseum koopt omstreden Kimpe Vragen over mond- en klauwzeer? Jarenlange stijging van huizenprijzen komt tot stilstand - Vuilnisman Lelystad vind setje euro's I Hard-gïazen deuren CV-KETEL NODIG? Koninklijk Huis ontzet over conditie van aan Schouwen geleend doek Grensgemeenten willen controles op veerplein Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 numme, Stroomgebruik ICT stijgt explosief Maatregelen mkz in Zuid- en West-Nederland versoepeld Kurken knallen I na verlaging van rente in VS Manchester United uitgeschakeld De Milliano terug als arts Sir Stanley schilderde obsessies 40 NW 5 Fikse buien Felle opklaringen afgewisseld door fikse buien. Kleine kans op onweer en hagel. Middagtemperatuur rond 7 graden. 244e jaargang no. 92 donderdag 19 april 2001 losse nummers 2,00 ic' i LELYSTAD - Een medewerker B- van een afvalverwerkingsbe- )e drijf heeft gisteren in Lelystad H' een setje euro's gevonden. Der- gelijke 'Eurokits' worden eind dit jaar gratis aan alle Neder landers gegeven. - De Nederlandsche Bank is zeer verbaasd over de vondst. In Le lystad staat het Opslag - en Dis tributiecentrum (ODC), waar alle euro's achter streng bevei ligde muren liggen. Of de vuilnis waarin de euro's zijn gevonden, afkomstig is van le het ODC, is niet zeker. „Maar wel waarschijnlijk", aldus een woordvoerder. Om het gebouw, ook wel het Da- gobert-Duckpakhuis genoemd wegens de grote hoeveelheid pld die er ligt, staan stevige j_ "ekken en de muren zijn ram vrij gemaakt. De woordvoerder van 3 De Nederlandsche Bank kon- digt een gedegen onderzoek aan naar de veiligheidsmaatregelen g rond het gebouw. ANP (Advertentie) j VakkmliA} geplaatst M. Glashandel W MELIESTE - Bezoek onze showroom! lyivingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Rijksmu seum in Amsterdam heeft het omstreden schilderij aange kocht dat Reiinond Kimpe (1885-1970) aan het begin van de oorlog maakte van het ver woeste stadhuis van Middel burg. Het schilderij krijgt na de verbouwing van het Rijksmuse um een vaste plek in de presen tatie. Vorige maand ketste de aankoop van het schilderij door de gemeente Middelburg af vanwege de ophef over het oor logsverleden van Kimpe. Perspublicaties over de commo tie in Middelburg hebben het Rijksmuseum op het spoor van het schilderij gezet, zegt direc teur collecties J. P. Sigmond. „Artistiek gezien is het een goed schilderij en vanuit historisch oogpunt is het een bijzonder in teressant werk. Naar die combi natie van artistieke en histori sche betekenis zijn wij altijd op zoek." Volgens Sigmond bestaan in Nederland niet zoveel kunst werken waarop het oorlogsge weld en de gevolgen daarvan zijn vastgelegd. Het bombarde ment van Middelburg noemt hij een 'vergeten episode van de meidagen'. „In onze optiek is het interessant duidelijk te ma ken dat er meer gebeurde dan alleen het bombardement op Rotterdam." Dat de Vlaming Kimpe tijdens de oorlog fout was en het schil derij mogelijk in bezit is ge weest van NSB-leider Anton Mussert, heeft meegespeeld in het besluit tot aankoop. „Dat biedt allerlei mogelijkheden voor een educatief verhaal. Mensen die de oorlog niet heb ben meegemaakt, begrijpen vaak niet in wat voor moeilijke positie sommigen in die tijd ge raakten. Met de keuzes van mensen hoef je het niet eens te zijn, verre van dat, maar je kunt er wel een verhaal over vertel len." Sigmond verwacht dat het Rijksmuseum nader onderzoek gaat doen naar het veiieden van Kimpe en de geschiedenis van het schilderij. „Levert dat wat door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - Het Koninklijk Huis stelt de Schouwse gemeen telijke musea aansprakelijk voor schade aan het schilderij De Schipbreuk van C. C. Kan- nemans. De gemeente moet bij na 6500 gulden bijdragen aan de restauratiekosten voor de lijst. Een flinke tegenvaller voor con servator P. Priester die elk dub beltje al moet omdraaien. Het negentiende-eeuwse schil derij werd in 1974 door het Ko ninklijk Huis in bruikleen gege ven. Het doek hing tien jaar in de Noordhavenpoort. Daarna verhuisde het naar het Graven steen, waar nu het Maritiem Museum is gevestigd. Vorig jaar constateerde de Dienst van het Koninklijk Huis beschadigin gen aan zowel het doek als de lijst. Ook vond de Dienst de kli matologische omstandigheden van de zaal waarin het doek werd tentoongesteld 'ronduit slecht'. De Dienst eiste dat niet alleen de lijst en het schilderij gerestau- op, dan wordt dat zeker gepu bliceerd." De aankoopprijs ligt in de buurt van de 35.000 gulden die de ge meente Middelburg aanvanke lijk voor het schilderij over had, maar het precieze bedrag wil Sigmond niet onthullen. Over reerd werden, maar dat ook de omstandigheden in het museum werden aangepast. Een schier onmogelijke opgave voor de Schouwse gemeentelijke mu sea, die over een reserve van in totaal 90.000 gulden beschik ken. Alleen al de restauratie van het schilderij zou in de tiendui zenden guldens lopen. Conservator P. Priester gaf te kennen niet op korte termijn aan een verbetering van de om standigheden in het museum te kunnen voldoen. Daarop werd de bruikleenovereenkomst in overleg opgezegd. Uiteindelijk is bepaald dat het Koninklijk Huis de restauratiekosten voor het schilderij betaalt en de helft van de kosten voor de lijst. De gemeente betaalt 6200 gulden. Conservator P. Priester betreurt het dat de Dienst van het Ko ninklijk Huis de Schouwse mu sea aansprakelijk stelt. „Ik heb herhaaldelijk met de eigenaar gebeld om aan te geven dat wij een armlastig museum zijn. Dit betekent dat we restauraties aan onze eigen schilderijen zul len moeten uitstellen." de commotie in Middelburg laat hij zich genuanceerd uit. „Als in een gemeenteraad onvoldoende draagvlak bestaat zo'n werk met gemeenschapsgeld aan te schaffen, dat respecteer ik dat besluit. Wij zien het als een waardevolle aanvulling op onze collectie over de vaderlandse geschiedenis. Het past in onze verzameling. Daarom kopen we het." Archivaris P. Sijnke, die burge meester en wethouders van Middelburg aanraadde dit werk van Kimpe te kopen, spreekt van een 'gemiste kans' voor de gemeente. „Ik ben blij dat het Rijksmuseum het werk heeft aangekocht. Mooier kan haast niet. Maar het blijft jammer dat wij niet het verhaal kunnen ver tellen dat het Rijksmuseum straks rondom dit schilderij gaat vertellen. En die hele gang van zaken in Middelburg, dat is dus commotie om niks ge weest." (Advertentie) HIKomMetels van Remeha, Vaillnnt Agpo, Intergas, Nept en AWB Slechts NLG. 3199,= ind. montage en Biw. Leaseprijs vonof NLC. 62,50 p.m. Poslbus 235 A 2980 AE Ridderkerk /vV Warmtejjü Garant Meer informatie? Bel GRATIS 0800 02440244 of kijk op onze site wvm.warmte-garant.nl Alle prijzen Ind. blw. Lcasepii]ren op basis van 120 mnd. (Advertentie) Internetsite ministerie LNV: www.minlnv.nl/mkz MKZ-infolijn: 0800 -1556 (gratis) Teletekst: pagina 460 landbouw, natuurbeheer en visserij door René Hoonhorst AXEL - Verschuiving van de controle wegens mond- en klauwzeer van de grens naar de veerpleinen kan veel ongemak in de grensstreek wegnemen. Het grensoverschrijdend In tergemeentelijk Overleg waarbij de gemeenten Steke- ne, Sint-Gillis-Waas, Beveren, Hulst en Axel zijn aangesloten - heeft daarom aan de Zeeuwse commissaris van de koningin en de gouverneurs van Oost- en West-Vlaanderen verzocht om op hun beurt aan de verant woordelijk ministers toestem ming te vragen voor de 'voor uitgeschoven controle'. Door al bij de boot te controleren kunnen een hoop 'praktische, culturele en menselijke proble men worden voorkomen', schrij ven de colleges van de vij f grensgemeenten. Burgemees ter Mulder van Axel: „Omdat de mkz-crisis nog wel maan den kan duren, is het van be lang om de overlast van de grenscontroles tot een mini mum te beperken. De normale grensbewegingen, denk alleen maar aan boeren die aan beide zijden van de grens land heb ben, kunnen dan zoveel moge lijk doorgang vinden. Of Ne derland of België de controle bij de veren moet verrichten, moet maar op regeringsniveau worden geregeld. Zo'n pro bleem kan dat niet zijn." van onze redactie binnenland NIEUWEGEIN - De rust op de woningmarkt lijkt weerge keerd. De huizenprijzen zijn in de eerste drie maanden van dit jaar nauwelijks gestegen, ver geleken met het laatste kwar taal van 2000. Het woningaan bod neemt weer toe en huizen staan langer te koop. Voor een woning moest een hui zenkoper in het eerste kwartaal van dit jaar gemiddeld 414.000 gulden neertellen. Een stijging van nog geen 1 procent ten op zichte van het laatste kwartaal vorig jaar toen voor hetzelfde huis 410.000 gulden moest wor den betaald. Dit percentage is zeer gering vergeleken met de torenhoge prijsstijgingen in de afgelopen jaren. Ten opzichte van vorig jaar zijn de woningen wel flink duurder geworden. Het eerste kwartaal van 2000 kostte een gemiddelde woning slechts 375.000 gulden. Dat betekent een prijsverho gingvan 10,4 procent op jaarba sis. Maar dat is vooral te wijten aan de sterke stijging van de huizenprijzen in de eerste helft van 2000. Mensen op huizenjacht kunnen nu rustiger rondkijken, het duurt langer voordat een wo ning is verkocht. Een huis stond het eerste kwartaal van 2001 ge middeld 56 dagen te koop, ter wijl dat in het kwartaal daar voor 49 dagen was. De Nederlandse Vereniging van Makelaars die vandaag de hui zenprijzen over het eerste kwar taal van 2001 bekendmaakt, verwacht dat de prijzen hoog zullen blijven. Een daling zit er voorlopig niet in, verklaarde NVM-voorzitter Smit eerder dit jaar in en toelichting op de jaar cijfers. „We gaan uit van een stijging van 6 procent." GPD (Advertentie) ■nrnwiMiimmM naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 713214 000002 jt noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39.45) wajD per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) De Informatie en Communicatie Technologie (ICT) wordt binnen acht jaar één van de grotere stroomverbruikers van het land. Rond die tijd is de sector goed voor tenminste tien procent van het energieverbruik. Nu is dat nog maar een half procent. Volgens de Novem, specialist in energiebe sparing, moet de ICT alleen al om die reden als'zware industrie' worden bestempeld. S Oppermachtig in eigen land - - vo<)2ok>^ maar in Europa inmiddels op een zijspoor beland. Manches- 1 ter United heeft net als vorig IS 4 j aar in de kwartfinales afscheid Agenomen van de Champions fÊÊjf v J League. De Engelse kampioen verloor gisteravond bij Bayern München (2-1). In de andere H IAmPH kwartfinale poetste Real Ma- I drid de 3-2-nederlaag, die het in I Turkije leed weg door thuis met 3-0 te win- >*jj iMwBHBaBWwSwBwBI van Galatasaray. Voormalig CD A-Kamerlid en boegbeeld van Artsen Zonder Grenzen Jacques de Milliano is weer als arts aan de slag ge gaan. Hij volgt in België een opleiding tot huisarts. In het kader daarvan werkt hij als arts-assistent in het Ai ziekenhuis van Dirksland. door Rinus Antonisse et en Peet Vogels l AKNEMUIDEN - De Eu- ropese Commissie besluit Je maandag tot het opheffen el van het exportverbod voor vlees en zuivel voor heel le Zuid-en West-Nederland. De boeren en slachterijen dringen desondanks aan op een opkoopregeling voor varkens en biggen om g- ruimte te maken in de ie overvolle stallen. Minister Brinkhorst van Land- bouw overlegt vandaag met de sector over een mogelijke op koopregeling. De versoepeling van de Europe se maatregelen die gisteren door het Permanent Veterinair Co mité in Brussel in het vooruit en zicht werd gesteld, viel samen met het bezoek van Europees ïm commissaris Byrne (Gezond- - heid en Consumentenzaken) aan Nederland, j J. Kodde, voorzitter vakgroep jj. veehouderij van ZLTO-Zee- et land, begroet de versoepeling van de exportstop voor varkens j_ schapen en runderen met in stemming. Als zich geen nieuwe gevallen van mkz voordoen, kan Seks, God en een verfkwast is in drie woorden het verhaal van Sir Stanley Spencer (1891- 1959). En Cookham natuurlijk, het dorpje aan de Theems waar hij zo'n gelukkige jeugd had. In Londen is nu een over zicht te zien van zijn O"! geschilderde obsessies. £L feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 7; radio en televisie: 9; economie: 11,12 en 13; sport: 15 en 16; zeeland: 17,18,19, 21,23 en 25; kunst cul tuur: 27,28,29,31 en 32. er volgende week weer geslacht vee uit Zuid-Nederland de grens over. Dat zorgt voor ruim te in de koelcellen, zodat slach terijen - die nu op een heel laag pitje draaien - weer nieuwe die ren kunnen ontvangen. Op hun beurt kunnen veeboeren dieren afvoeren en zodoende plaats in de stallen creeëren. Het loslaten van het exportver bod heeft Kodde enigszins ver rast. „Misschien heeft het be zoek van Byrne aan Nederland geholpen. Hij kon nu zelf zien dat er heel serieus met de mkz- uitbraak wordt omgegaan." Blijft voor Zeeland nog altijd de problematiek in de schapen houderij. Na lang aandringen heeft de ZLTO gedaan gekregen dat vanaf morgen schapen rechtstreeks afgevoerd kunnen worden naar de slachthuizen. Maar over het naar buiten laten gaan van schapen, eventueel in kleine groepen, hult Landbouw zich in stilzwijgen. Kodde is er niet gerust op. „Het ministerie blijft uiterst terughoudend. Er zal toch wat moeten gebeuren; de schapenboeren houden het op den duur niet meer." Boeren die vleesvee houden, mogen in plaats van eenmaal in de 28 da gen, nu eenmaal in de 14 dagen dieren naar de slager brengen. Tussen LTO-Nederland en Brinkhorst wordt nog onder handeld over een opkooprege ling voor vee. De organisatie wil dat Brussel de regeling die gold voor de bse-crisis, ook van toe passing verklaard op de mkz- gevallen. Zo'n regeling houdt in dat het ministerie dieren op koopt van de boeren. Vandaag wil LTO hom of kuit. DEN HAAG - Op de Ameri kaanse effectenbeurzen werd gisteravond euforisch gerea geerd op de forse renteverlaging door de Federal Reserve (Fed). Ook het Damrak leefde gister middag enkele minuten voor sluiting op. De Fed, het stelsel van centrale banken in de VS, verrastte de fi nanciële markten gisteren com pleet met de renteverlaging van een half procent. De officiële Amerikaanse rente is sinds be gin dit jaar met twee procent verlaagd, waarmee het tarief nu onder het renteniveau is gedo ken dat de Europese Centrale Bank hanteert. De Fed vindt het bemoedigend dat de voorraden van de Amerikaanse bedrijven nu flink zijn geslonken. GPD pagina 12: verrassend omlaag Geëmotioneerde boerinnen protesteren aan de poort van de Generaal Kootkazerne in Garderen tegen het preventief afmaken van vee. Op de kazerne liet Eurocommissaris Byrne zich gisteren informeren over de mkz-crisis in Nederland. foto Marcel Antonisse /ANP Byrne had gisteren ook minder positief nieuws voor de veehou ders. Hij liet weten dat ze voor lopig niet hoeven te rekenen op een ommekeer in het non-vacci- natiebeleid. Hij liet er geen en kele twijfel over bestaan dat het enten en afmaken van gezond vee wordt voortgezet. GPD pagina 2: Brussel onder post bedolven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1