Geldinzameling voor sterfhuis Veere verwerpt bezwaren tegen opslag strandafval Cultuurprijs voor schrijver 'Vadertje' Pronk laat veiligheid munitieopslag bij Ritthem controleren Beauty Gezondheid Brandweer redt verzamelgebouw Man agressief door Bosnië-ervaringen Kijkdag fietsen Inbraken in woningen Boete na beledigen agenten Laatste kans voor Vlissingse dief Werkstraf voor diefstal kleding Rechter beboet hennepkwekers Terrein vogelhut wordt opgeknapt Stichting Vrienden Hospice Walcheren wil twee ton binnenhalen ZEELANDHALLEN door Miriam van den Broek DOMBURG - De bezwaren te- i gen de komst van het overslag station voor strandafval aan de i Molenweg in Zoutelande zijn afgewezen. Bewoners van de achterliggende Swaalinge- straat protesteerden tegen de aanleg van het talud en de vuil container. Na een hoorzitting heeft het Veerse college van B en W besloten de bezwaren onge grond te verklaren. Omwonenden opperden dat het station niet zou vallen onder de geldende agrarische bestem ming'. Volgens het college van B en W van Veere luidt de bestem ming 'bedrijven met bijbeho rende erven'. Op grond daarvan itiag er op de plaats van het overslagstation zelfs een bedrijf komen dat voor omwonenden veel hinderlijker is dan deze op slagplaats, stelt het college. Een ander punt dat buurtbewo ners aanvoerden luidde dat een REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Pax: <0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E.deBruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl vuilstortplaats ten minste 800 meter van de bebouwing moet staan. Volgens het college is er hier geen sprake van een vuil- stortmaar van een overslagsta tion. Dat houdt in dat het strandafval tijdelijk in de con tainer wordt gestort. Zodra de container vol is, wordt die opge haald en naar de vuilstortplaats gebracht. Verder worden de rust en het uitzicht aan de tuinzijde aange tast door het geluid van aan- en afrijdende vrachtauto's. Dit maakt dat de waarde van de wo ningen daalt, klaagden de be zwaarmakers. Maar. zegt het college, in de zeer nabije omge ving van cle nieuwe overstort, heeft altijd een overstort ge staan. De hinder kan daardoor niet groter zijn clan eerst. Bo vendien wordt tussen de wonin gen en cle stortplaats nog een bos ingericht waarna de bewoners van de Swaalingestraat hele maal geen uitzicht meer hebben op de overstort. De omwonenden hebben ook nog aangekaart dat ze de offici ële publicatie voor de aanleg van de overstort misleidend vonden omdat daarin gespro ken werd over de Molenweg in plaats van het bedrijfsterrein aan de Molenweg. Volgens het dagelijks gemeentebestuur heeft het bedrijfsterrein als postadres Molenweg en kan er dus geen sprake van onduide lijkheid zijn. Ook in cle niet-ver- plichte brief die naar de omwo nenden is gegaan, stond dat het om de locatie op het bedrijfster rein ging. De overslagplaats is inmiddels al aangelegd. Frans van den Driest ontvangt de cultuurfondsprijs van H. Vader, voorzitter van de HKW. foto Dirk-Jan Gjeltema door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Frans van den Driest uit Serooskerke (W) is de eerste winnaar van de cultuur- fondsprijs van de Heemkundige Kring Walcheren (HKW). Hij kreeg de prijs, eén oorkonde en een bedrag van drieduizend gulden, gisteravond uitgereikt. De jury koos hem tot winnaar vanwege zijn werk voor De We- te, het blad van de Heemkundi ge Kring Walcheren. Van clen Driest schrijft sinds 1974 stukjes voor De Wete. Van af 1990 heeft hij een vaste ru- MIDDELBURG - Dat de handjes van een 24-jari- ge inwoner van Nieuwdorp los zaten had veel te maken met zijn oorlogservaringen in Bosnië, bleek gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter. „Hij heeft veel ernstige gevallen gezien in Bosnië. Het kost hem moeite om over te schakelen naar de burgermaatschappij", zei zijn raadsvrouw. Het agressieve gedrag moest volgens haar dan ook worden afgeleid van de periode Bosnië, waar hij in '97 en '99 verbleef. Politierechter G. van Unnik vonniste de Nieuw- dorper conform de eis tot zestig uur werkstraf. De man erkende 2 juli vorig jaar in 's-Heerenhoek een man bont en blauw te hebben geslagen. Zelf voeg de hij eraan toe dat zijn alcoholgebruik mede van invloed was op zijn agressieve gedrag. De politie rechter liet de omstandigheden in Bosnië meewe gen in de uitspraak. briek in het kwartaalblad. De jury roemde zijn bijdragen om de hoogstaande kwaliteit. „Met de vaste rubriek 'Vadertje' treedt hij in zekere zin in het voetspoor van Jan Vader", zei juryvoorzitter C. Kostense. „De lezenswaardige artikelen van Frans van den Driest vormen vooreen deel een bewerking van en een toelichting op het werk van Vader. Voor een deel zijn ze het originele resultaat van eigen onderzoek. De toonzetting spreekt de lezers aan." De cultuurfondsprijs wordt in de toekomst elke drie jaar uitge reikt. De jury kreeg voor deze editie twintig nominaties toege zonden. Het belangrijkste crite rium voor toekenning was dat de persoon of instelling zich in de niet-professionele sfeer had ingezet voor het behoud, de uit- breiding en de verspreiding van de kennis over het Walchers cul tuurgoed. Daarbij was van be lang dat het werk het lokale ni veau oversteeg en een algemeen Walchers karakter had. De ove rige genomineerden zijn niet be kend gemaakt. Van den Driest, die in het dage lijks leven bij een bank werkt, bedankte degene die hem voor de prijs had voorgedragen. „Ge schiedenis, in het bijzonder die van Walcheren, heeft altijd mijn belangstelling gehad. Als kind tekende ik al kaartjes van Wal cheren met de dorpen en de ge huchten erop." Hij gaf aan veel voldoening te halen uit het schrijven van zijn artikelen. „Ik hoop dat u dat als lezer ook zo ervaart." Het prijzengeld gaat waarschijnlijk op aan boeken of een oude prent. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Pronk van Milieubeheer gaat binnen zes maanden de veiligheidszo nes rond alle munitieopslagen, waaronder die in de Ramme- kenshoek bij Ritthem, controle ren. Hij heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Aanleiding voor de actie is de vuurwerkramp in Enschede. Met munitiedepots van Defen sie is overigens weinig aan de hand, blijkt uit een onderzoek dat Pronk ook naar de Tweede Kamer stuurde. De opslag plaatsen worden 'netjes' onder houden. In vier van de ruim vijf tig depots lag iets meer munitie dan volgens de vergunningen mocht. Dat is verwijderd. Het ministerie van Milieube heer heeft wel jarenlang de con trole verwaarloosd. Sinds 1995 was er geen ambtenaar meer be schikbaar die de rapporten van Defensie controleerde. Pronk hecht vooral waarde aan een goede naleving van de veilig heidszones rond de opslag plaatsen. Bij 38 depots staan woningen en andere gebouwen op een te kor te afstand, heeft het ministerie van Milieubeheer vastgesteld. Van een acute gevaarlijke situa tie is nergens sprake, maar (Advertentie) Met Zeeuws Groen draagt ook u bij aan een schoner milieu. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. Pronk wil op korte termijn in beeld hebben hoe de vlag er pre cies bij hangt. Zonodig moeten gebouwen afgebroken worden of moet de opslagcapaciteit van een depot worden terugge bracht. J. Franke, ambtenaar ruimtelij ke ordening bij de gemeente Vlissingen, acht het zeer on waarschijnlijk dat er rond het depot bij Ritthem iets moet ge beuren. Een opslagplaats voor munitie kan volgens hem 'bijna niet beter' gelegen zijn. Het veiligheidsbeleid voor mu nitiedepots is in 1988 al aange scherpt. Gemeenten moesten toen in bestemmingsplannen veiligheidszones rond de op slagplaatsen intekenen. Binnen die zones gelden allerlei bouw- beperkingen. Binnen de eerste zone van zo'n vierhonderd me ter mogen in beginsel geen ge bouwen of openbare wegen lig gen. „Maar dat geldt", aldus Franke, „niet voor gebouwen of wegen die er al voor 19 8 8 waren En bij Ritthem zijn in de eerste zone in elk geval geen grote groepen mensen aanwezig. Ha vens en bedrijven in Vlissingen- Oost vallen zelfs buiten de ver ste veiligheidszone." Toch zullen ook de veiligheids zones bij Ritthem door het mi nisterie van Milieubeheer nog onder de loep worden genomen. De zones worden dan op de juis te omvang gecontroleerd in re latie tot de toegestane opslagca paciteit van het depot. Pronk zal de uitslag aan de gemeente doorgeven en via de pers bekend maken. Voor het hele project, in clusief eventuele sloopactivitei- ten, is drie jaar uitgetrokken. VLISSINGEN - De politie in Vlissingen houdt maandag 23 april een kijkavond voor gevon den fietsen. Van 19.00 tot 20.00 uur kunnen bezoekers zien of hun vermiste fiets bij het poli tiebureau aan de Molenstraat staat. Kijkers wordt verzocht de aangifte van diefstal of vermis sing van hun fiets mee naar het bureau te nemen. Vrijdag Zaterdag 20 21 april april 14.00-22.00 u. 10.00-18.00 u. Zondag 22 april 10.00-18.00 u.l Advertentie Met o.m.: Huid-, nagel- en haarverzorging, cosmetica, plasti sche chirurgie, Tattoo's, piercings, sportscholen en demo's, sie raden, luxe lingerie, badmode, voedingssupplementen, acces soires, alternatieve geneeswijzen, diëten, kapperswedstrijd, metamorfoses, catwalkwedstrijd, modeshows Vrijdag 20 april: diverse optredens van Ide Franse Chippendales MEN AT WORK In het hospice kunnen vijf pati ënten terecht. Ze worden dag en nacht verpleegd. Het sterfhuis is een ontwerp van het Middel burgse architectenbureau DD design. Het bureau heeft een dubbele woning getekend met een licht krommende voorgevel. De vijf patiëntenkamers zitten aan de voorkant van het com plex op de begane grond. De berging, keuken en eetruimte zijn aan de achterkant van het gebouw. Op de eerste verdie ping, die niet over het hele com plex loopt, komen twee slaap kamers voor familie en vrienden van de terminale patiënten. De bouw van het hospice aan de Nassaulaan moet in augustus beginnen. De oplevering is voorzien in het voorjaar van 2002. Thuiszorg Walcheren wil de het sterfhuis aanvankelijk aan het Molenwater bouwen. De instelling zag daar vanaf na bezwaren van twee omwonen den. Tegen de locatie aan de Nassaulaan is geen bezwaar ge maakt. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De stadsge westelijke brandweer heeft gisterochtend om zes uur een beginnende brand geblust in een loods aan de Voltaweg in Middelburg. Niemand raakte gewond. De schade loopt in de duizenden guldens. De brand werd even na zes uur ontdekt door een voorbijgan ger, die met zijn mobiele tele foon het alarmnummer belde. Het vuur woedde in een be drijfsverzamelgebouw op het industrieterrein Arnestein. In de loods zijn een hoveniers bedrijf, een bedrijf dat parket vloeren levert en een onderne ming voor wand- en plafond bewerking gevestigd. De brand was in het middelste deel van de loods bij de parket vloeren. Lappen Officier van dienst K. J. Hame link vermoedt dat de brand is ontstaan door broei in oude lappen, die in lijnolie waren gedrenkt. „Die lappen zijn waarschijnlij k per ongeluk on der een pallet terecht gekomen en hebben daar misschien wel de hele nacht liggen broeien. De temperatuur binnen was heel hoog want een binnen- raam is gebarsten. We waren precies op tijd. Het scheelde weinig of de loods had van voor tot achter in de fik gestaan." De stadsgewestelijke brand weer zette tankautospuiten in van de posten Overloper en Looierssingel. De brandende stapels hout werden naar bui ten gebracht en daar geblust. De stichting Salvage handelde de schade verder af. De stadsgewestelijke brandweer bestrijdt de brand in een loods aan de Voltaweg in Middelburg. foto Lex de Meester donderdag 19 april 2001 VLISSINGEN - Uit een woning aan de Vlissingse Bonedijke- straat zijn in de nacht van dinsdag op woensdag een aantal cd's, een cd-speler en een gsm gestolen. De toegang werd ge forceerd. Ook in de Middelburgse Rustenburgstraat waren inbrekers actief. Zij namenuit een woning een tv, twee video recorders, een cd-speler en een computer mee. MIDDELBURG - Voor het beledigen van twee agenten is gis teren in Middelburg een 28-jarige man uit Vlissingen veroor deeld tot vierhonderd gulden boete. De man had op 27 augus tus vorig jaar de agenten uitgescholden voor teringlijders. Hij was aangesproken omdat hij met een glas drank op straat liep. De scheldpartij die volgde was volgens de officier van justitie duidelijk voor het publiek hoorbaar. Hij eiste vijfhonderd gulden boete. De politierechter hield het op vierhonderd gul den omdat de verdachte zijn zegje kwam doen. MIDDELBURG - Een 20-jarige man uit Vlissingen is tijdens zijn werkstraf, die hem door de politierechter was opgelegd, opnieuw in de fout gegaan. Aanvankelijk had de Vlissinger bekend dat hij op 9 november vorig jaar in Oostkapelle op het werkproject van de reclassering geld uit een portemonnee had willen stelen, maar gisteren trok hij op de zitting van de Mid delburgse politierechter zijn bekentenis in. Hij voelde zich onder druk gezet door de politie. „Ik heb bekend, omdat ik an ders de cel in moest. Ik heb het niet gedaan." Het verweer maakte weinig indruk op politierechter G. van Unnik. Hij zag voldoende bewijs in zijn gedetailleerde verklaring bij de poli tie en in de getuigenverklaringen. Van Unnik gaf de Vlissinger nog een laatste kans om een werkstraf van dertig uur, wegens poging tot diefstal, te doen. Verder moet de verdachte nog 45 uur van een niet-voltooi de dienstverlening verrichten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 27-jarige inwoonster van de Zeeuwse hoofdstad tot dertig uur werkstraf. De vrouw nam 6 december vorig jaar bij Zeeman in Middelburg een trui en een broek weg. Dit was in de periode dat ze drugs gebruikte. Gisteren verklaarde ze dat ze, mede door baar zwangerschap, met een methadonkuur was begonnen om van haar verslaving af te komen. MIDDELBURG - Twee hennepkwekers uit Sint-Annaland zijn gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot boetes. Een 51-jarige verdachte kreeg vijfhonderd gulden boete. Bij hem werden vorig jaar augustus 27 planten in zijn tuin aangetroffen. Een 28-jarige verdachte, die in dezelfde periode acht planten in zijn bezit had, zei de hennep te gebrui ken als medicijn voor zijn nachtrust. Hij werd veroordeeld tot vierhonderd gulden boete voorwaardelijk. WISSENKERKE - Stichting het Zeeuwse Landschap wil het terrein rondom de vogelobservatiehut bij de inlaag Keihoogte in de buurt van Wissenkerke gaan opknappen. Zo is het de be doeling de vandalismegevoelige rietschermen langs het toe gangspad te vervangen door duintjes met een maximale hoogte van zo'n 2,5 meter. Het duinlandschapje dat zo ont staat zal worden ingeplant met duindoorn en helmgras. In het hospice, een ontwerp van het Middelburgse architectenbureau DD design, kunnen vijl" patiënten terecht. door Richard Hoving MIDDELBURG - Op een nota riskantoor in Middelburg is gis teren de stichting Vrienden Hospice Walcheren opgericht. De vriendenstichting gaat geld ophalen voor het sterfhuis van Thuiszorg Walcheren voor pati ënten die niet lang meer te leven hebben. De eerste paal voor het hospice aan de Middelburgse Nassaulaan wordt in augustus geslagen. De stichting Vrienden Hospice ^'1 Walcheren wil voor de opening m mei 2002 tweehonderddui zend gulden binnenhalen. Het geld is bedoeld voor de inventa ris en de tuin van het sterfhuis en de opleidingskosten voor vrijwilligers. De kosten van de bouw, 1,5 miljoen gulden, ko men voor rekening van Thuis zorg Walcheren. De gemeenten Veere, Middelburg en Vlissin gen steunen het hospice met 75.000 gulden. Vrienden Hospice Walcheren klopt bij particulieren en be drijven aan. De stichting gaat donateurs werven en inzame lingsacties houden. Het dona teurschap kost minimaal dertig De vriendenstichting wil met het opzetten van een internetsi te, de uitgave van een nieuwsbrief en houden van voorlichtingsbijeenkomsten naambekendheid geven aan het Hospice Walcheren. Voorzitter van de vriendenstichting is Sjoerd Buisman, initiatiefne mer van het sterfhuis. gulden per jaar. Ondernemers worden op hun maatschappelij ke verantwoordelijkheid aan gesproken. Zij kunnen een financiële bijdrage geven of meedoen aan de bouw. De stich ting denkt aan het aanleggen van de tuin en het beschikbaar stellen van een deel van de in ventaris. TOEGANG INF0 ƒ17,50 GUtö 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19