Mens centraal in BOY-verkiezing PZC De wereld als atelier Afrikaanse nijverheid als inspiratiebron Europa onderschat de gevolgen van vergrijzing boeren Collectief 't Zeeuwse Beeld exposeert abstract en figuratief Ondernemers kunnen met bedrijfsvisie meedingen naar trofee in detail ondernemend zeeland Sittard tweede vestiging van Ibuildings Are Studio's opent feest- en vergaderzalen 18 Overdenking in dialect Jan Akkerman soleert bij The Young Ones kunst cultuur sbw donderdag 19 april 2001 door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Ondernemers kunnen voor het vierde jaar meedoen aan de verkiezing van het bedrijf met de Beste Onder nemers Visie (BOV). Het thema dat dit jaar als extra criterium geldt is 'Human Factory'. In april ontvangen ruim der tienhonderd ondernemers op Walcheren, Zuid-Beveland en Tholen een uitnodiging. Op 23 november reikt de Junior Ka mer Walcheren de BOV-trofee uit. De BOV is een landelijk ini tiatief. De Junior Kamer Wal cheren heeft dit evenement een regionaal karakter gegeven. „De Bevelanden organiseert geen ondernemers verkiezing, dus hebben wij dit gebied erbij betrokken. Een Zeeuwse trofee zit er nog niet in, want Schou- wen-Duiveland organiseert zelf een verkiezing", vertelt voorzitter L. Zuidweg van het B O V-team. De Junior Kamer is een trai ningsorganisatie voor onder nemers tot veertig jaar. De serviceclub probeert met het thema 'Human Factory' de on dernemers te stimuleren om beter te luisteren naar en te Patisserie Van Opdorp opent vandaag een nieuwe vestiging aan de Stationsstraat in Mid delburg. De voormalige zaak van De Koningsbakker werd onlangs door de landelijke ke ten Bakkersland overgenomen. Die is onder meer eigenaar van Multivlaai. De keten wilde het hoekpand bij de Middelburgse Koningsbrug verkopen. Eige naren Kees en Karin Westdorp van Patisserie Van Opdorp hebben de winkel voorzien van een ander interieur.Westdorp nam drie personeelsleden van Bakkersland over. Volgens hem kregen de overige werknemers via de keten een andere baan aangeboden. Bij Patisserie Van Opdorp wordt een assortiment brood, patisse rie, desserts, diepvriesproduc ten en chocola verkocht. Alles van eigen fabrikaat. Van Op dorp heeft twee andere winkels De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragentips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. reageren op de wensen van hun werknemers. Door de econo mische groei en de krapte op de arbeidsmarkt wordt het bin den en boeien van mensen in het bedrijfsleven steeds be langrijker. Ondernemers kun nen zich door het formulier te rug te zenden aanmelden. Het bedrijf moet ruim één jaar be staan en minstens vijf werkne mers hebben. „In voorgaande jaren meldden ongeveer vijftig bedrijven zich aan", weet Zuidweg. Volgens hem is dit aantal vrij stabiel. „Wij leggen de lat vrij hoog. Het moet de on dernemers niet afschrikken, maar kwaliteit staat voorop." Als de formulieren zijn terug gestuurd, ontvangen de onder nemers een vragenlijst. Deze lijst moet binnen twee weken worden teruggezonden. Ver volgens worden de bedrijven door het BOV-team gebeld om de vragen wat verder uit te die pen. Uit alle kandidaten selec teert het team tien bedrijven, dat het gaat bezoekenD eze ge nomineerden worden voorge dragen aan een vakkundige jury, die bestaat uit senator H. Eversdijk, voorzitter van de Kamer van Koophandel L. van Gelder en voorzitter van de Ho geschool Zeeland L. Labruyè- re. Een comité van aanbeveling van alle Midden-Zeeuwse bur gemeesters, onder aanvoering van commissaris van de Konin gin W. van Gelder, ondersteunt de verkiezing. De jury selec- in Zeeland: in de Poststraat in Zierikzee en sinds 1870 de hof leverancier aan de Korte Kerk straat in Goes. De patisserie is van maandag tot en met zater dag van 8.00 tot 17.30 uur ge opend. Laverie Souris, ofwel Wasse rij Muis, aan de Middelburgse Brakstraat is na vijf jaar uitge breid met vijftig vierkante me ter opslagruimte. Binnenkort komen er nog nieuwe machi nes. De Laverie van Ben en Ca- rolien Muis biedt naast een wassalon waar klanten zelf hun was kunnen doen, ook een wasservice. Deze service ver zorgt de complete particuliere was. Na deze gestreken te heb ben, wordt alles weer bij de klant aan huis bezorgd. Om het aanbod te completeren ver huurt Muis ook linnengoed aan hotels, restaurants en pen sions. De Kamer van Koophandel Rotterdam organiseert voor 26 april de praktijkseminar 'Za kenreizen: ontwikkelingen en kostenbesparingen'. Aan de orde komen onder andere in- centive-reizen en kostenbe sparingen op hotelovernach tingen. De bijeenkomst duurt van 13.00 tot 18.00 uur en wordt gehouden in het Mercure Hotel Postiljon in Dordrecht. L. Zuidweg van de Junior Kamer Walcheren: „Wij leggen de lat vrij hoog. Het moet de ondernemers niet afschrikken, maar kwaliteit staat voorop." foto Dirk-Jan Gjeltema teert drie bedrijven. Zij komen voor de BOV-trofee 2001 in aanmerking. VLISSINGEN - Het internet bedrijf Ibuildings in Vlissingen heeft onlangs een tweede vesti ging in Sittard geopend. Het bedrijf is sinds mei 1999 aan de Gildeweg gevestigd waar het internetsites verzorgt en oplos singen biedt voor bedrijven op de digitale snelweg. Twee jaar geleden begon Anouk Gundel samen met Je roen Stefan en Tom Schenken- berg het bedrijf Ibuildings. Het biedt oplossingen op internet- gebied, koppelingen van bedrijfssystemen en verzorgt internetsites. Tot de klanten kring behoren voornamelijk Zeeuwse en West-Brabantse ontwerp- en automatiserings bureaus. Inmiddels heeft Ibuil dings veertien medewerkers. Kort na het begin van het be drijf, trad Maurice Maas tot de directie toe. Hij heeft de leiding van de vestiging in Sittard op zich genomen. Het eenmans- kantoor wordt tijdens de aan loopperiode door het team in Vlissingen ondersteund. „Ons streven is het kantoor in één jaar tijd, tot de grote van het kantoor in Vlissingen uit te breiden", vertelt Gundel. door Inge Heuff RENESSE - Voor bedrijven en ondernemingen die op zoek zijn naar vergaderaccommo datie, ruimte voor workshops of een feestzaal voor perso neelsfeesten, is de keuze op Schouwen-Duiveland uitge breid. Are Hotel Zeeland open de onlangs stilletjes het verga dercentrum de Are Studio's. In het voormalige woningap partement van de vorige eige naar zijn twee zalen gereali seerd die, geheel in stijl met Are Hotel Zeeland, een informele mediterrane sfeer uitstralen. De zalen zijn bedoeld voor za kelijke en feestelijke bijeen komsten. Alle gangbare moderne apparatuur om een vergadering, workshop, trai ning of lezing mogelijk te ma ken, is aanwezig. „Met deze studio's verwachten we aan de vraag naar goede vergader ruimtes te kunnen voldoen", verklaart N. Bom. Zij is samen met haar man eigenaar van Are Hotel Zeeland. „De bezoekers kunnen gebruikmaken van een eigen bar en de catering wordt verzorgd door onze Brasserie de Theetuin." Are Hotel Zeeland is nog geen jaar geleden feestelijk geopend na een ingrijpende renovatie. Met de opening van de Are Stu dio's is er voor hen een adem pauze gekomen. „We willen nu vooral het hotel en de verga derzalen goed exploiteren voordat we verdere plannen ontwikkelen." Het bedrijfsle ven heeft inmiddels kennis ge maakt met de Studio arrange menten door de succesvolle 'blind business dates' waarbij de ondernemers vooraf niet wisten wie er bij de lunch aan wezig zouden zijn. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De vergrij zing van de Europese landbou wers is een ernstig probleem dat grote gevolgen kan hebben. Steeds minder jonge boeren ne men bestaande landbouwbe drijven over of starten nieuwe bedrijven. Hierdoor komt een goede ontwikkeling van de landbouw in tal van regio's bin nen de Europese Unie in gevaar, en staat instandhouding van het platteland en de bescherming van milieu en landschap op de tocht. De Europese Commissie moet maatregelen nemen om de ver grijzing een halt toe te roepen. Eén ervan is het opstellen van een Jongerenplan voor de Euro pese Landbouiv. Het zogeheten Comité van de Regio's voor landbouw, platteland en visse rij, praat hier vrijdag 20 april over tijdens een vergadering in Middelburg. Dan komt name lijk het rapport aan de orde, dat de Italiaan Gonzi over de agra rische vergrijzing (in Nederland is 7,1 procent van de boeren jon ger dan 35 jaar) maakte. Hij stelt dat zowel de EU als de af zonderlijke lidstaten de ernst van het probleem onderschat ten en niet beseffen hoe moeilijk oplossingen te vinden zijn. Een beproefd recept dat in het rapport wordt aanbevolen, is een conferentie over platte- landsjongei'en. Daar moeten de hoofdlijnen voor een jongeren- plan worden uitgezet. Duidelijk is dat er gunstiger voorwaarden moeten komen voor nevenacti viteiten op het gebied van bos bouw, beheer natuurgebieden en parken, onderhoud van land schap, bescherming van cultu reel erfgoed, dienstverlening en seizoengebonden toerisme. Ook is een EU-beleid gewenst op het gebied van belastingen en in vesteringen: afschaffen succes siebelasting, belastingvoorde len bij overname/start bedrijf, aanvullende leningen voor in vesteringen. Agentschappen Er moeten lokale ontwikke lingsagentschappen komen, die zich bezig houden met: activi teiten om jongeren warm te ma ken voor werk in de landbouw, opleiding, na- en bijscholing, hulp op technisch en manage- mentgebied, het gebruik van in formatietechnologie, advise ring over fiscale en juridische kwesties. Er kan worden aange haakt bij bestaande openbareo' particuliere agentschappen instellingen. Initiatieven van jonge landbouwers op het ge bied van milieu, biologische landbouw, plattelandstoeris- me, afzet streekproducten, ver dienen meer steun. In de Middelburgse vergadèïjjl van het Comité van de Regies komt ook een rapport op tafel over de effecten van subsidies voor het landbouw- en platte landsbeleid. De Zeeuwse com missaris van de koningin Van Gelder heeft dat samen met de Duitser Endlein opgesteld. Zij hebben een enquête gehouden onder de EU-lidstaten. Daaruit blijkt onder meer dat ex- meer aandacht is gekomen voor het platteland, maar dat er on voldoende besef is van de cen trale plaats van de boer als drij vende kracht op het platteland. Ook is duidelijk dat de telematic op het platteland nog in de kin derschoenen staat (met uitzon dering van de Skandinavisch? landen) en maar weinig nieuwe arbeidsplaatsen heeft opgele- vei'd. De huidige subsidierege lingen zijn veel te bureaucra tisch. Nodig is een beter systeem om na te gaan of subsidies op de juiste plaats terecht komen goed worden besteed. Het beleid voor de bescherming van ty pisch regionale producten gint vruchten af te weipen. ELLEWOUTSDIJK - In hel Kei'kje van Ellesdiek wordt zondag 22 april een oecumeni sche bijeenkomst gehouden. J. Cvan Gaaien uit Hulst verzorgt een ovex-clenking in Zuid-Beve- lands dialect. Het thema is On derweg. Martine Rooze-Stout- hamer zal enkele liederen in het Zeeuws zingen. De bijeenkomst begint om 14.30 uui\ door Jacob Hoekman KAPELLE - Stichting 't Zeeuwse Beeld in Kapelle houdt vrijdag 20 tot en met zondag 22 april open dagen in haar atelier. Naast de tentoongestelde kunstwerken is te zien hoe het beeldhouwen en boetseren in zijn werk gaat. Het is de tweede keer dat 't Zeeuwse Beeld open dagen houdt. Maar nu is er voor het eerst ook een expositie. In deze expositie valt werk van de ze ventien leden van 't Zeeuwse Beeld te zien. Dat kan heel di vers zijn, zegt woordvoerder Christianne Altena. „Het zijn absti-acte beelden, maar ook fi- guratief. Ze worden gemaakt van cement, klei, was, steen en dergelijke materialen." De af metingen van de beelden liggen tussen de twintig centimeter en één meter. Sommige beelden worden tijdens de open dagen verkocht. Opvallend is dat de zeventien leden van 't Zeeuwse Beeld voor het overgrote deel vrouw is. Eris welgeteld één man. Altena heeft daar geen verklaring voor: „Dat is heel toevallig zo gekomen. De leeftijden liggen wel ver uit el kaar: van ongeveer 35 tot 65. jaar-." De leden komen allemaal uit de Bevelanden en Walche ren. Van nieuwe leden vraagt de stichting dat ze zelfstandig kunnen werken en kennis vat de te gebruiken materialen heb ben. De bezoeker van het atelier kan de kunstenaars zien werken aan hun nieuwste product. Altena: „Ons atelier heeft een eigen wex-kplaats, waar vaak mensen aan het werk zijn. Zelf leg ik de laatste hand aan een buiten beeld van cement. Het stelt een vi-ouw voor die haar armen spreidt en de lucht in kijkt.Ze staat open voor het leven. Of ei nu zon op valt of regen, hagel or sneeuw; het is goed." Het atelier van 't Zeeuwse Beelc ligt aan de Vroonlandseweg 2n in Kapelle en is tijdens de oper. dagen te bezoeken van 11.00 toi 17.00 uur. door Barend Pelgrim HULST - Het Zeeuws-Vlaams Jeugdorkest The Young Ones geeft op vrijdag 20 april haar jaarlijkse concert in cultureel centrum Den Dullaert in Hulst. Traditie getrouw heeft het ge zelschap weer een grote naam als gastsolist weten te strikken: gitarist Jan Akkerman. De pre sentatie is dit keer in handen van de Vlaamse actrice Loes van den Heuvel (Carmen uit FC de Kampioenen). Het elfde Young Ones-concert kreeg als thema Back to Bach. Het ox*kest staat vrijdag voor het eerst onder leiding van dirigent John Cux-fs, zelf jarenlang actief bij de Koninklijke Mariniex-ska- pel. Curfs nam vorig jaar het stokje over van Joop de Pooter. Het zestigkoppige oi-kest, be staande uit jeugdige Zeeuws- Vlamingen, brengt dit jaar een bijzonder gevarieerd repertoire. Hedendaagse muziek wordt af gewisseld met grote klassieke stukken, gestoken in een mo dern jasje. Op het programma staan onder andere Dvoraks New World, het Concerto d'Ar- anguez, Proud Mary van Cree- dence Clearwater Revival, mu ziek van de band Toto en he! Toccata in D-mineur van Bach The Young Ones legden voor hun show Back to Bach weder om een artiest van formaat vasi Stonden in voorgaande jaren ir Hulst al vermaarde gastmuzi kanten als Raymond van hei Groenewoud, Hans en Candy Dulfer, Thijs van Leer en Co: Bakker op de planken, dit keer is gitaai'fenomeen Jan Akker-1 man van de partij. Blues- en jazzmuzikant Akker man is niet alleen bekend van zijn werk met de Nederlandse band Focus, maar maakte ook talloze soloplaten in verschil lende muziekstijlen. Verderver-| schijnt hij regelmatig op gr°lf muziekfestivals. In zijn sessie met The Young On es soleert Akkerman in een stuk van Bach, de Goldbergvariaties Het concert in Den Dullaert be gint om 20,15 uur. De onderwerpen zijn niet vernieuwend, de stijl evenmin. Maar dat maakt Toon de Haas allerminst een schilder uit de categorie dertien in een dozijn. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal WISSENKERKE - Kunstenaar Toon de Haas uit Amstelveen schildei*t voox-namelijk stille vens. Hij hanteert daarvoor niet de stijl van de fijnschilder, zoals veel van zijn collega's. Hij werkt snel en expressief, met grove penseelstreken, veel verf en felle kleuren. Schilderijen en aquarellen van De Haas zijn te zien in galerie De Praktijk in Wissenkerke. Het is de eerste keer dat de kunste naar, over wie verschillende boeken verschenen en die met diverse prijzen en beurzen werd bekroond, in Zeeland expo seert. In veel opzichten beantwoordt De Haas aan het beeld van de traditionele schilder. Zijn on derwerpen zijn niet vernieu wend, zijn stijl evenmin. En van zijn doeken is af te lezen dat hij een expressieve, zwierige per soonlijkheid moet zijn, iemand die zich vol passie op het schil deren stort. Toch is De Haas geen schilder uit de categorie dertien in een dozijn. Het interessantste aan zijn oeuvre is de spanning tus sen de intimiteit van zijn onder werp en de expressiviteit van zijn schilderstijl. De Haas leunt zwaar op het impressionisme, maar dat is voor hem geen reden de natuur in te trekken en land schappen, zeegezichten of wilde luchten te gaan schilderen. Zijn atelier is de wereld. Daar ordent hij zijn taferelen, iets waai*voor hij vaak dezelfde potten, flessen en kannen gebruikt. Elk hoekje heeft hij inmiddels geschilderd, in elke denkbare lichtval. Koopt hij een bx'oodje ham op de hoek, dan bestaat de kans dat hij het niet opeet, maar schildert. Heeft hij appels bij zich, dan schildex*t hij ze. Bevalt de appel hem, dan duikt die in eens ook op in een stilleven met flessen en koekblikken. Bloemen Kennelijk zorgt De Haas dat in zijn atelier altijd een vaas bloe men aanwezig is, want ook dat is een geliefd onderwerp. Hij kan zich daarop uitleven, in zijn wilde schilderstijl levei't dat ex plosies van kleuren op. Als het atelier het universum is, ligt het voor de hand dat schil- deratti'ibuten een dankbaar on derwerp zijn. Dat blijkt ook bij De Haas. Het grootste schilderij van de expositie heet Werktafel. Het toont zijn kwasten en verf potten in een romantische, vlot te stijl, die contouren doet verf- vagen en kleuren door elkaar laat lopen. Nog iets abstracter is de voorstelling van het schilde rij Op tafel, waarop verftubes zijn afgebeeld. Op flinke af stand worden de contouren dui delijk. Van dichtbij toont dit schilderij vooral de inhoud van de tubes, veel verf dus. Een ander tafereel van flessen, potten en kwasten, in de galerie bewust naast de bovengenoem de doeken gehangen, toont De Haas' beheersing van het vak. Met handhaving van zijn over dadige stijl benadert hij hierin het realisme van de fijnschildei'. Voor zijn aquarellen trekt De Haas wel naar buiten. In Wis senkerke zijn taferelen te zien van Parijs, Zuid-Frankrijk en Monnickendam. Hoewel ze zeer de moeite waard zijn - vooral de laatstgenoemde om zijn rijk dom aan kleuren - heeft de kun stenaar ze niet de diepte weten mee te geven van zijn schilderij- Expositie: Toon de Haas, schilderij en en aquarellen, t/m 12 mei in gale rie De Praktijk in Wissenkerke, open do t/m za van 13-17 uur. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het werk van kunste naar Ton van Kints maakt een gerepareerde indruk. In galerie Van den Berge in Goes zijn van hem zestien panelen te zien die weliswaar stevig maar duidelijk niet al te netjes in elkaar zijn ge zet. Schroeven en naden zijn zichtbaar, de verf zit er soms dik op, maar veel vaker niet dek kend of slechts gedeeltelijk en soms zijn grote druipers zicht baar. Als Van Kints iets heeft gerepa reerd, roept dat automatisch de vraag op wat er dan kapot was. Dan wordt duidelijk dat de kun stenaar in elkaar zet wat hij eerst zelf heeft stuk gemaakt. Zo heeft hij met een decoupeerzaag bijvoorbeeld cirkels of eivormi ge ovalen uit het hout gezaagd. Die plaatst hij weer terug, even tueel nadat hij de uitgezaagde onderdelen in een andei-e kleur heeft gelakt. Af en toe heeft hij heel bewust zijn zaag scheef ge houden, waardoor een gekartel de, beschadigde rand is ont staan. In enkele van de panelen heeft hij de onderdelen niet ge lijmd of vanachter met een latje bevestigd, maar met nietjes weer aan elkaar gemaakt. Dat zijn letterlijk hechtingen. Op de expositie hangt zo bijvoorbeeld een geel schilderij - met de raad selachtige titel .TvK aan tak - met littekens. Dit procédé biedt Van Kints ge varieerde mogelijkheden. Bij de panelen Zimbabwaanse plant en Indiase boom op zijn kop heeft hij het uitgezaagde deel niet teruggeplaatst, maar een paneel in een andere kleur ach ter het gat bevestigd. Bij een van de panelen waaruit hij Suri naamse ornamenten heeft ge zaagd, heeft hij een andere houtsoort teruggeplaatst. Het mooist zijn de panelen die Van Kints Sierra Leonse ruiten noemt. Daarin lijken stukken uitgezaagd, nadat het paneel eei'st in vlakken is opgeschil- derd. De gedeeltelijk beschil derde uitspaarsels zijn weer te ruggezet, maar - zo te zien - licht gedraaid. Zo wordt het paneel, als een prisma, in verschillende kleurvlakken versplinterd Uit een aantal van de titels blijkt dat Van Kints zijn inspi ratie heeft opgedaan in verre landen. Zo heeft hij ook twee Studies Ghana Textiel opge hangen, waarbij de panelen vele malen zijn geperforeerd. In Zimbabwe en Ghana is de schil derkunst, mede door gebrek aan materiaal, minder ontwikkeld dan in het Westen. Vele kunstui tingen zitten dicht aan tegen de nijvex'heid. Met de eenvoudig in elkaar gezette panelen en het schaarse en weinig ingewikkel de gebruik van verf, vei-wijst Van Kints daarnaar. Groot is het contrast met het werk van Marie José Hoeboer uit Amsterdam, van wie galerie Van den Berge sieraden toont. Haar wei'k is bijna decadent, zij het niet in de negatieve zin van dat woord. Maar ze schrikt niet terug voor grote formaten en maakt even gemakkelijk een goed gelijkende snoepketting van porselein en gouddraad als een breed, verguld halssieraad met daarin de echte kra- lensnoepjes. Hoeboers werk is verrassend en humoristisch. Ze gebruikt op vallend vaak iconen uit de kin dertijd. Niet alleen snoepjes, maar ook de klappertjespatro- nen uit het speelgoedpistool, het bedelkettinkje of gekleurd schoolkrijt. En wat te denken van de zin die een zilveren col lier rond maakt: AFUIT- KLAAROVERPÜNTBASTA Expositie: Tonvan Kints: 'Nieu we werken' en Marie José Hoe- boer: 'De tranen van de barok en andere sieraden', t/m 19 mei in galerie Van den Berge in Goes, open do van 13.30-21 uur, vri en za van 13-17 uur. Het schilderij 'Surinaams ornament' van Ton van Kints is lak op houten verguld met fosforbrons. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 18