PZC Oplossing verkeersdruk blijft uit Vuurtoren moet dicht als bedreiging vuur is Tweedeklassers leren wat water en 17 De Milliano aan de slag in ziekenhuis zeeuwse almanak Snoezig riaGa Middelburgse raad worstelt met aanpak overlast rond Poelendaeleweg WcrkgCVCFS zidl Arrestaties na poging tot moord Gekantelde truck blokkeert rotonde Man gooit met terrasstoelen op Abdijplein Cafégast krijgt klap met fles Verkrachter 2,5 jaar cel in Man overlijdt na val bij haven Twee jaar cel voor ontucht MIDDEN donderdag 19 april 2001 vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie Salade met geitenkaas (vegetarisch) 13,50 Vispotje basmatirijst en groenten 17,50 Vlaamse stoofschotel f 21,50 zaterdag 21 april 1 1.00-12.00 uur Joke Verweerd Presenteert haar nieuwe roman Paradiso zaterdag 21 april 14.30-16.30 uur Latin Connection Zuid-Amerikaanse muziek Exposities 21 april - 19 mei Maand van de Vrijheid Gast-Vrijheid tentoonstelling rond het nieuwe boek van Ada de Lange "Verhalen van kinderen op reis" de Dageraad Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk nok op www.bestewi n kei van nedcrlandn I Skery SBeeld Geluid Tijdens de feünie van die middelbare school circuleer den al snel de fotomapjes. Nieuwsgierig bekeken de dertigers eikaars kroost. „Ach, wat een schatje", oordeelde de Middelburgse over een kleuterdochter die allerliefst in de camera keek. „Nou", schamperde de moe der, „op die foto welja. Maar de laatste tijd.... er is geen land mee te bezeilen. Wacht maar tot die van jou wat ou der is", voegde ze er waar schuwend aan toe. Er volgde direct bijval van een andere moeder van een vijfjarige koter. „Ja, dat heb ik nou ook. Vroeger dacht ik vaak: 'Is-ie niet om op te vre ten?'. Maar nou denk ik: 'Had ik het maar gedaan!'" schoonheidsinstituut Leonie Wïlderom Langstraat 41Arnemuiden L Telefoon 0118 - 602506 li 1 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het is niet te 7,eggen wat de Middelburgse ge meenteraad gaat doen om de verkeersoverlast rond de Poe lendaeleweg aan te pakken. Na drieënhalf uur vergaderen was gisteravond voor geen van de mogelijke oplossingen een meerderheid te vinden. Tiental len bewoners van de Stromen- wijk, 't Zand en de Breewijk gin gen rond elf uur vertwijfeld naar huis. In juni 1999 is de Poelendaele weg voor verkeer uit de richting van de stad afgesloten. De maatregel was bedoeld om au- MISSINGEN - De Walcherse recherche is bezig met een ge compliceerd onderzoek naar een ernstig misdrijf in de famili ale sfeer. Er zijn zeven aanhoudingen verricht. De hoofdverdachte uit Breskens werd door een arresta tieteam van zijn* bed gelicht na dat de deur van zijn woning was geforceerd. Hij wordt van zware mishandeling verdacht, dan wel poging tot moord. Het slachtof fer is een vrouw uit Vlissingen. De man beweert bij zijn aan houding zwaar te zijn mishan deld. Volgens politiewoord voerder J. de Beste is er bij de aanhouding niets bijzonders ge beurd. „Er is geen persoonlijk letsel ontstaan." Het politieonderzoek heeft in middels tot nog zes aanhoudin gen geleid. Eén persoon is vrij gelaten. Op verzoek van zijn raadsman heeft de verdachte uit Breskens voor twee dagen het huis van bewaring mogen verlaten om zich te laten behandelen in het ziekenhuis in Brugge. tomobilisten over de hoofdwe gen (Poelendaelesingel, Nieuwe Vlissingseweg, Stromenweg) richting Koudekerke te laten rijden. In maart vorig jaar stelde een meerderheid van de ge meenteraad dat de Poelendae leweg weer in beide richtingen moest worden opengesteld voor doorgaand verkeer. De gedeel telijke afsluiting leidde tot sluipverkeer over de Langevie- leweg en door de omliggende wijken. Het college van B en W stelde voor de resultaten van een verkeersonderzoek af te wachten. Afsluiten Het verkeersonderzoek stond gisteravond op de agenda van de raadscommissie voor infra structurele zaken. Het college kwam ook met een oplossing voor de verkeersproblemen. B en W houden vast aan één- richtingverkeer op de Poe lendaeleweg. De problemen in de drie wijken moeten groten deels worden opgelost door de Langevielebuitenbrug, de Do- rus Rijkersstraat, Oosterschel- destraat en Westerschelde- straat in één richting af te sluiten. De Langevielesingel zou moeten worden afgesloten voor doorgaandverkeer. „Het is een ingewikkeld pro bleem", stelde CDA-raadslid H. Kool-Blokland gisteravond. „Mijn fractie is zeer verdeeld." Voor Leefbaar Middelburg en de SGP was het een uitgemaak te zaak. Het besluit van de raad om de Poelendaeleweg in beide richtingen open te stellen moest volgens de oppositiepartijen worden uitgevoerd. „Zo simpel is dat", zeiB. Leijnse (Leefbaar Middelburg). A. van 't Westein de dacht daar anders over. „Ik heb er veel voor over om het be sluit van vorig jaar maart van tafel te krijgen." B. Wild van de ouderenpartij AOV/Unie55+ wist wat hij niet wilde. „De keu ze van het college is niet die van mij." De fractie van de ChristenUnie steunde partijgenoot Luitwie- ler. PvdA'er Brakman betwijfel de of B en W met hét antwoord op de problemen waren geko men. Volgens hem moest er meer huiswerk worden gedaan. WD'er A. Damman stelde dat het voorstel 'geen lange adem had'. Damrrlan was allerminst overtuigd van het invoeren van eenrichtingsverkeer op de Lan ge vielbuitenbrugMaar de wet houder zei vast te houden aan het voorstel van het college. De commissievergadering be gon met zeven insprekers. On der hen waren bewoners van de Stromen wijk en een vertegen woordiger van de Middelburgse huisartsen. De insprekers pleit ten voor uiteenlopende oplos singen. Geen van hen was voor de maatregelen die het college wil doorvoeren. Meerdere fracties gaven aan de verschillende varianten nog eens te willen bekijken. In de raadsvergadering van maandag moet duidelijk worden wat de gemeente gaat doen aan de ver keersproblemen. „Dat wordt nog veel overleggen en vergade ren de komende dagen", voor spelde commissievoorzitter W. Bezemer. TERNEUZEN - Een gekantelde vrachtauto heeft gisteren uren lang de rotonde tussen de Her- bert Dowweg, de N252 naar Sluiskil en de Westsluis in Ter- neuzen versperd. De vrachtwagen kwam van Dow Benelux, waar hij geladen was met zakken met plastic kor rels. Tocd de combinatie de ro- toncle r am kantelde het veertig ton r -aarte. De vracht auto er -gger liepen daar bij forse schade op aan de rech terzijde, terwijl de cabine van de truck volledig werd ontzet. De chauffeur kwam door de ma noeuvre ten val in zijn wagen en klaagde over hoofd- en nekpijn. De chauffeur van de truck wijt het ongeval aan een foutieve be lading van zijn oplegger en de te scherpe bocht in de rotonde. De zakken met plastic korrels wa ren zo hoog opgetast dat de vrachtwagen topzwaar was ge worden. Omdat de hele lading na het ongeluk met de hand moest worden overgeladen, duurde het uren voor de weg weer vrij was. doorRinus Antonisse MIDDELBURG - De Vijfde No ta over de Ruimtelijke Ordening is een bedreiging voor de werk gelegenheid in Zeeland. De vrees bestaat dat de nota een harnas wordt, dat verdere ont wikkeling van de industrie on mogelijk maakt. Dat is juist wel nodig, omdat landbouw en re creatie niet in staat zijn (hoog waardige) werkgelegenheid te bieden. Die zal van de industrie moeten komen. Dit stelde R. van Nunen van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers gisteren in Middelburg, tijdens een bijeenkomst van Het Zeeuwse Gezicht, stichting voor architectuur. Hij noemde het bedreigend dat in de nota spra ke is van het trekken van gren zen rond steden en dorpen, zon der dat de gevolgen duidelijk zijn ingevuld. Van Nunen be treurde het dat de economie in de Vijfde Nota 'bepaald niet voorop staat'. Hij zei dat de be schikbaarheid van ruimte een sterk punt is van Zeeland. Ruimte die ook voor industriële ontwikkeling nodig is. Hij be toogde dat de nota typisch is op gesteld vanuit een volle Rand stad-gedachte: „Zeeland is geen achtertuintje van Holland, dat vrij gehouden moet worden" Ook wethouder G. van Daele van Sluis-Aardenburg zag don kere wolken opdoemen. Hij was bezorgd over het aangeven van grenzen (rode contouren om be bouwing en industrie en groene lijnen om natuur) en de ruimte die de gemeenten krijgen. „Ik heb geen zin in een nota met al leen nieten. Geen wurgende contouren die de toekomst in de weg staan." Raadsel J. Kodde van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie was blij met het vaststellen van grenzen. „Een duidelijke afba kening door contouren geeft helderheid en is positief." Hij zette grote vraagtekens bij het onttrekken van 475.000 hectare grond aan de landbouw. „Hoe ze daar aan komen is een raadsel. De landbouw moet enkel inle veren en daar heb ik moeite mee." Kodde vroeg zich af wat de gevolgen zijn van aanwijzing van Zeeland tot Nationaal Landschap. M. Tempelman van het Bureau voor Toerisme Zeeland was po sitiever over een Nationaal Landschap. Ze zag in een aan wijzing goede kansen. C. Vries man, directeur-generaal ruim telijke ordening van VROM, gaf aan dat de regels voor een Na tionaal Landschap nog inge vuld moeten worden. „Maar er mogen dingen, al moeten die wel tot verbetering leiden. De ge bieden gaan niet op slot." Treurnis Gedeputeerde G. van Zwieten presenteerde drie 'moties van treurnis' tegen de Vijfde Nota: het ministerie van VROM is veel te laat met de nota, waardoor geen richting meer gegeven kan worden aan het beleid van an dere ministeries; de nota wordt vreselijk geheim gehouden, er is maar een handvol exemplaren beschikbaar terwijl de in spraakperiode binnenkort ein digt; in de procedure zit een democratisch gat, er moet een extra inspraakronde worden in gelast. Op dat laatste gaf Vries man weinig hoop. Hij was alleen voor verlenging van de huidige inspra aktermij n Gedeputeerde Van Zwieten constateerde dat de nota uitgaat van een achterhaald beeld van Zeeland, dat van zo'n tien jaar geleden. Hij wees erop dat de provincie de laatste jaren veel heeft ver anderd op het gebied van ruim telijke ordening, met als uit gangspunten kwaliteit en een zorgvuldig gebruik van de ruimte.De gedeputeerde pleit te voor invoering van een 'open ruimte-heffing', om zoveel mo gelijk activiteiten binnen de be bouwde kom en op bedrijfster reinen te houden. door Famke van Loon DIRKSLAND - Jacques de Mil liano, voormalig Tweede-Ka merlid voor het CDA, heeft zijn oude vak van arts weer opge pakt. Als arts-assistent interne geneeskunde doet hij in het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirksland de komende zeven maanden de benodigde prak tijkervaring op voor zijn huis artspapieren. Begin dit jaar keerde De Millia no de landelijke politiek verbit terd de rug toe. Nadat hij in 1998 al uit de Tweede-Kamerfractie van de CDA stapte, blies hij zijn terugkeer op het Haagse toneel als voorman van de politieke be weging Teder Mens Telt' af. De Milliano ondervond zoveel weerstand dat hij zijn gooi naai de vrijgekomen CDA-zetel van Ank Bijleveld liet varen. De uit Breskens afkomstige ex- CDA'er is nu min of meer weer terug op zijn oude post. Met het diploma basisarts op zak werd De Milliano uitgezonden door Artsen zonder Grenzen en gold hij als boegbeeld van deze orga nisatie. Nu keert hij voorlopig als assistent-arts interne ge neeskunde in het Van Weel-Be- thesda Ziekenhuis in Dirksland terug in de gezondheidszorg. Opleiding De Milliano volgt in België de opleiding tot huisarts. In dat ka der vervult hij sinds begin deze week het assistentschap. „Naast de theorie moet hij een soort stage lopen in een zieken huis om wat praktijk-ervaring op te doen. Hij heeft hierbij zijn oog laten vallen op het zieken huis van Dirksland", zegt direc teur O. van de Ridder. Dat De Milliano door zijn poli tieke escapade 'er al even uit is' belet hem volgens de directeur niet de draad nu weer op te pak ken. „Je ziet meer mensen jaren nadat zij hun basisarts-diploma hebben behaald verder gaan. Met zijn werk voor Artsen zon der Grenzen heeft hij zijn basis vaardigheden goed op peil ge houden." Of de ex-CDA'er alle politieke ambities heeft laten varen, is niet bekend. De Millia no was gisteren niet in de gele genheid commentaar te geven. MIDDELBURG - Een onbeken de man is gisterenmiddag rond kwart voor vijf tekeer gegaan op een terras bij de Middelburgse Abdij. De man begon te gooien met stoelen en tafels. Diverse terras meubels werden vernield en ook een glazen windscherm ging aan diggelen. Een auto die vlak bij het terras geparkeerd stond, werd geraakt. De voorruit sneu velde en de wagen raakte fiks gedeukt. De politie is op zoek naar getuigen. VLISSINGEN - Een 52-jarige cafébezoeker is gisteren in de Vlissingse binnenstad met een fles op zijn hoofd geslagen door een andere gast van het café. De man moest per ambulance worden vervoerd naar het zie kenhuis Walcheren, waar twee hoofdwonden werden gehecht. De reden van de klap is ondui delijk. De politie zocht de dader in de horecagelegenheid, maar die was al verdwenen. Advertentie (Advertentie) door Harmen van der Werf WESTKAPELLE - De vuurtoren van Westkapelle gaat volgend jaar dicht voor het publiek. Het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat heeft dit uit veiligheidsoverwegingen besloten. Het besluit van Verkeer en Waterstaat geldt voor alle vuurtorens in Nederland die toegankeli j k zijn voor bezoekers. In Zeeland is dat alleen de vuur toren van Westkapelle. Verkeer en Waterstaat maakt zich vooral zorgen over de brandveiligheid. Als er brand uitbreekt in een vuurtoren, zouden de gevolgen niet te over zien zijn. De toren werkt dan als een schoorsteen en de bezoekers zitten als ratten in de val, ant woordt minister Netelenbos op Kamervragen. „Het is jammer", reageert G. Compeer uit Westka pelle. Zij fungeert als poortwachter van de vuur toren in haar woonplaats. Met drukke feestdagen, zoals Pasen, en in de zomermaanden doet zij de to ren open. Vaak is de vuurtoren in Westkapelle niet geopend: slechts drie keer twee uur in de week. De toegang is gratis. Compeer schat het aantal losse bezoe kers op tweeduizend. Zij ontvangt ook nog groe pen, zoals kinderen op schoolreis. „In Westkapelle is verder niet zoveel te doen. Ik zie ook niet in dat het brandgevaarlijk zou zijn. Er kan niks branden. Die toren is toch helemaal van steen." Toezichthouder Compeer verwacht dat er nog wel groepen mogen komen, maar W. Risseeuw van Rijkswaterstaat, directie Noordzee, in Vlissingen zegt dat niet toe. „Het zal van aanvraag tot aanvraag worden beke ken. We zullen er altijd een toezichthouder bij moeten hebben." Op het Waddeneiland Ameland is weerstand ge rezen tegen de voorgenomen sluiting van de vuur toren. Daar komen veel meer bezoekers, zo'n ze ventigduizend per jaar. Wethouder Brouwer-te Roller van de gemeente Veere, die toerisme in haar takenpakket heeft, zal geen bezwaar aantekenen. „Ik vind het ook zon de, maar stel dat er iets gebeurt. Dan wordt er on middellijk naar de overheid gewezen. De tijden zijn veranderd na Enschede en Volendam." Beheerster Compeer blijft het overdreven vinden. „Ik weet dat er één keer brand is geweest in de to ren. De vuurtorenwachter is toen naar het plat form gevlucht en is gered. Dat was in 1831." foto Lex de Meester is van de docenten biologie, krijgen de leerlingen ook bij een aantal andere vakken les rond het thema water. Bij godsdienst is er op het VMBO bijvoorbeeld aandacht voor de verhalen over de zondvloed en Jona en de wal vis. Voor wiskunde moeten de kinderen een week lang de stand van de watermeter bijhouden. Daarna vergelijken ze het ge middeld dagelijks verbruik met het landelijk gemiddelde. Na de lessen in de klas bezoeken de leerlingen bedrijven in de buurt om te kijken hoe die met Water omgaan. Op de boot van de stichting Reinwater, die spe ciaal voor het project naar Mid delburg komt, kunnen ze proef jes met water doen. Elke klas doet in een 'waterkrant' een ver slag van de bedrijfsbezoeken. De klas die de mooiste krant heeft gemaakt, mag op excursie bij de PZC. De brandweer was tevreden over het verloop van de oefe ning, maar er gingen toch nog een paar kleine dingetjes mis. Zo liepen er tijdens de brand nog een paar leerlingen en do centen in de school rond en kon de brandweerwagen het school plein niet op. De toegang was te smal, zodat zelfs de smalste blusauto die het korps rijk is, bleef vastzitten. VLISSINGEN - Een 71-jarige Vlissinger is dinsdagmiddag in Arnemuiden na een val overle den. De man was in een loods bij de jachthaven Oranjeplaat bezig met het opknappen van zijn boot. De man viel daarbij en be landde met zijn hoofd op de be tonnen vloer. Hij overleed ter plaatse. MIDDELBURG - Een 46-jarige man uit Arnemuiden is gisteren in Middelburg voor verkrach ting en ontucht veroordeeld tot twee jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de Arnernuidenaar drie jaar lang, tussen 1997 en 2000, zijn stiefdochter vanaf haar twaalf de jaar ernstig heeft misbruikt. (Advertentie) Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Met een brandoefening is gistermorgen een speciaal project van het vm- bo aan de Oranjelaan in Middel burg begonnen. De brandweer gaf het startsein voor 'CSW gaat H,0', een lesprogramma over water voor alle tweede klassen van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren. Het is de eerste keer dat alle klassen van alle schooltypen aan hetzelfde project meedoen. Zeshonderd leerlingen krijgen, op hun eigen niveau, de komen de weken verschillende lessen over water. Op elke locatie werd de lessenreeks gisteren op een andere manier geopend. Docen ten van de school aan de Oranje laan kozen voor een ludiek be gin. Om tien over half elf klonk het brandalarm in de school. Al le leerlingen moesten de lokalen zo snel mogelijk verlaten en ver zamelen op het schoolplein. Rookmachine Daar was de reden voor het alarm duidelijk zichtbaar: van het dak van de aula steeg een rookwolk op. De kinderen had den al snel in de gaten dat ze voor de gek gehouden werden: „Als je de stekker van die rook- machine eruit trekt, is de brand brandweer koos voor de con- haard, die binnen een minuut zo geblust", riep er één tegen de ventionele aanpak en richtte was geblust, brandweerman op het dak. De een straal water op de brand- Hoewel het project een initiatief MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag een 28-jarige inwoner van Se- rooskerke (W) veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenis straf. Daarnaast kreeg hij ook nog drie weken cel, waarvan hij in zijn proeftijd verkeerde. De man heeft zich schuldig ge maakt aan een brute verkrach ting en ernstige bedreigingen van zijn vriendin. Aan het slachtoffer, zijn ex-vriendin, moet de man vijfduizend gulden schadevergoeding betalen. De brandoefening maakt deel uit van een project van de school aan de Oranjelaan. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17