Smeren aan de lopende band PZC Turkse minister van Schoonmaken overdag kan Economie kondigt 0 zware tijden aan verzuim helpen voorkomen Alle beleggingsfondsen in één overzicht? Alex wél A r Particuliere belegger kiest voor zekerheid 13 Sandwichfabriek profiteert van groeiende vraag naar makkelijk voedsel Ook Hewlett-Packard waarschuwt Heineken stoot brouwerijen af Microsoft bindt in Opvallende daling motorverkoop Kapitaalsinjectie Tie Holding profijt donderdag 19 april 2001 Consumenten eten steeds minder thuis. Tijd om te ontbijten of te lunchen gun- nenwe onszelf niet meer. Dus is er grote vraag naar snel, gemakkelijk mee te ne men voedsel. De markt voor zoge naamd 'convenience food' groeit explo sief. Sandwichproducent Hazlewood door Janneke Willemse ALPHEN AAN DEN RIJN - Witte pak ken, haarnetjes en handschoenen in een steriele omgeving. Broodjes smeren bij Hazlewood Chilled Convenience Foods heeft veel weg van een operatie in een ziekenhuis. Om bacteriën en bederf te voorkomen, zijn er verschillende ruimtes voor het smeren van brood, snijden van vlees waren (hoog risico) en het wassen van sla en voorbereiden op vervoer (laag ri sico). Overal heerst de temperatuur'van een koelkast. Aantrekkelijk Langzaam trekken boterhammen voorbij aan het legertje medewerkers aan de lopende band. Die loopt op een tempo waarmee nog net zorgvuldig ge smeerd kan worden. Dat moet, want het oog van de consument wil ook wat. Commercieel manager Piet Raaijma- kers: „Een succesvolle sandwich is vi sueel aantrekkelijk. Dat betekent dat er na het doorsnijden van het broodje een mooi plaatje moet ontstaan: een ro de tomaat, een fris groen blaadje sla en mooie plakjes ei, netjes opeengesta peld." Af en toe wordt een eetbaar broodje weggegooid, omdat het beleg er slordig op ligt. Raaijmakers: „Dat is wel zonde Soms ligt er alleen een tomaatje of komkommer verkeerd, maar niemand koopt zo'n rommelige sandwich." Dagelijks maakt de Hazlewood-fa- briek in Alphen aan den Rijn 50.000 sandwiches, broodjes en 'wraps' - een soort pannenkoekjes met vulling. Het bedrijf is nog maar vier jaar in Neder land, maar nu al groter dan alle andere broodjessmeerders. Grote opdrachtge vers als Albert Heijn, Shell, KLM en BP laten hun sandwiches door het bedrijf maken. Het snelle doorstoten tot de top van de markt heeft volgens Raaijmakers te maken met het moederbedrijf in Enge land. „Daar hebben ze al meer dan twintig jaar ervaring met het maken van verse voorverpakte sandwiches. Wij profiteren daarvan. Die andere aanwezige partijen hadden onze De productielijn van Hazlewood. expertise niet." De professionele En gelse manier van broodjes smeren heeft Hazlewood helemaal gekopieerd. Er wordt zelfs Engels brood gebruikt, om dat dat 'vormvaster' is en er mooier uit blijft zien in een plastic bakje. Raaij makers: „Nederlands brood is niet ge schikt voor cle koeling.Bacon werd tot voor kort ook uit Engeland geïmpor teerd. Maar door mond- en klauwzeer moet het bedrijf zijn vlees nu dichterbij halen. Alle hoeken Hazlewood heeft het professionele smeren onderverdeeld in een groot aantal afzonderlijke taken. In de pro ductieruimte besmeert de eerste band medewerker een voorbijkomende sne de brood met mayonaise en doet de tweede er een afgemeten schepje ei er- salade op. In één vloeiende beweging wordt die door de volgende uitge smeerd naar alle vier de hoeken. Anderen wijden zich volledig aan het garneren met bacon of tomaat, het op elkaar drukken van de twee Sneetjes of het stapelen van twee sandwiches. De stapel wordt vervolgens door een snij machine gehaald, waarachter weer ie mand staat die het pakketje in een plas tic bakje legt. Nadat de verpakking is aangebracht, kan de belegde boterham naar de winkel. Hazlewood verwacht in de toekomst flink te kunnen groeien. De vraag naar voorverpakte sandwiches groeit enorm. Dit jaar schatte onderzoeksbu reau AC Nielsen de totale Nederlandse omzet in voeding buitenshuis op 21 miljard gulden, zo'n dertig procent van de totale voedselverkoop. Voor de ko mende vijfjaar wordt verwacht dat dat aandeel met twintig procent zal toene men. Dat betekent een verschuiving van veertien milj ard van supermarkten richting restaurants, benzinepompen en andere voedsel verkooppunten. Gezond De sandwich past helemaal bij de con sumentvan nu. Een succesfactor is vol gens Raaijmakers, dat het een broodje gezond is. „Mensen letten meer op hun voeding dan vroeger. Ze zoeken naar een alternatief voor de vette snack." Trots wijst hij op groene stickertjes op de Shell-'wraps' en Indiaas brood. „Hier zijn we heel blij mee: een eervolle vermelding van de Stichting Goede Voeding." Vroüwen letten volgens Raaijmakers het meest op hun gezondheid. Uit on- foto Cees Zorn/GPD derzoek bleek, dat zij vaker voor het broodje gezond (kaas, tomaat en sla) kiezen, terwijl bij mannen de sandwich bacon/ei favoriet is. „Mannen hechten meer aan vlees." De stijgende populariteit van de voor verpakte broodjes kan versterkt wor den door de verkrijgbaarheid. „Een sandwich is een impulsproduct. Als je nü honger hebt, moet je het nü kunnen kopen. Daai'om proberen we overal aanwezig te zijn. Bij benzinepompen, cateraars, scholen, evenementen en at tractieparken." Tussen de 150 verschillende smaken kan iedereen wel een hap naar zijn of haar smaak vinden. Gunstig voor Haz lewood is bovendien dat je brood 'op elk tijdstip' kunt eten. „Als ontbijt, lunch of avondeten: een sandwich kan altijd." GPD PALO ALTO - Hewlett-Packard (HP), na IBM het grootste computerconcern ter wereld, heeft gisteren een harde winst waarschuwing gegeven. Tevens kondigde het Amerikaanse concern aan 3000 managementbanen te schrappen. HP verwacht in het tweede kwartaal van zijn gebroken boek jaar (februari-april) een nettowinst te behalen van 13 tot 17 dollarcent per aandeel, veel minder dan het gemiddelde van de schattingen van analisten (35 dollarcent). De omzet komt twee tot vier procent lager uit dan in dezelfde drie maanden vorig jaar en het eerste kwartaal van dit boekjaar. HP wijt de verslechtering van de resultaten aan lagere tech nologie-uitgaven van klanten. Na de VS tekent zich nu in Eu ropa eenzelfde patroon af, aldus het concern. ANP MADRID -Bierbrouwer Heineken heeft twee brouwerijen én bottelarijen in Spanje verkocht. Het gaat om vestigingen in Madrid en Valencia die lokale merken op de markt brengen. De nieuwe eigenaar wordt de Spaanse brouwer Damm. Over de verkoopprijs is gisteren niets bekendgemaakt. Heineken denkt zo te voldoen aan de voorwaarden die de Spaanse mededingingsautoriteiten hebben gesteld voor goedkeuring van de overname van brouwer Cruzcampo door de Amsterdammers. Heineken kreeg daardoor in Spanje een marktaandeel van circa 40 procent. De autoriteiten moeten hierover nog hun licht laten schijnen. ANP BRUSSEL - De Europese Commissie zet een punt achter een onderzoek naar de te sterke invloed die Microsoft zou uitoefe nen bij de ontwikkeling van Europese digitale televisie, 's We relds grootste softwareproducent heeft ermee ingestemd om zijn alliantie met kabelmaatschappijen UPC en NTL aan te passen, zo maakte de commissie gisteren bekend. De vrees van Brussel was dat besturingssystemen voor zoge noemde set top boxes, die onder meer internet via het televi sietoestel mogelijk maken, in handen van een concern zou ko men. Microsoft leek dat soort ambities te koesteren. ANP AMSTERDAM - Tegen de trend van de laatste jaren in, is de verkoop van motorfietsen in het eerste kwartaal van 2001 met 23 procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Het afnemende consumentenvertrouwen lijkt ook zijn weerslag te hebben op de verkoop van motorfietsen, aldus de brancheorganisatie RAI. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn 4641 motorfietsen op kenteken gezet, zo maakte de RAI gisteren bekend. In het eerste kwartaal van 2000 waren dat er nog ruim 6000. ANP AMSTERDAM - Een groep investeerders steekt 1,1 miljoen euro in Tie Holding. Bovendien is een zogenoemde 'equity li ne' van maximaal 12 miljoen euro afgesproken. Dit heeft Tie Holding, dat software ontwikkelt voor internet, gisteren be kendgemaakt. Voor de groep investeerders, niet nader genoemde particulie ren uit Nederland, zal Tie Holding deze week ruim 900.000 aandelen uitgeven tegen een uitgifteprijs van 1,20 euro per aandeel. De equity line houdt in dat Tie Holding gedurende achttien maanden aandelen kan uitgeven die door een bui tenlandse investeringsmaatschappij worden afgenomen. Tie Holding heeft behoefte aan 'vers kapitaal' om een reorga nisatie te kunnen uitvoeren die het bedrijf versneld winstge vend moet maken. ANP door Jessica Lutz ISTANBOEL - Dertig pagina's telt 'Turkije's Programma voor de Overgang naar een Sterke Economie'. Minister Kemal Dervisj van Economie schetst daarin een droef scenario. Ko mend jaar moet de economie met drie procent krimpen, tegen zes procent groei vorig jaar. De inflatie zal 58 procent zijn, ter wijl die het afgelopen jaar nog maar 33 procent was. Om de ontgoochelde bevolking tegemoet te komen, die al an derhalf jaar de broekriem aan haalt zei Dervisj dat er geen nieuwe belastingen ingevoerd worden. Hij hoopt het staatsin- komen te verhogen door negen procent op de uitgaven te korten en verwacht dat een toenemen de export en een sterk toeristen seizoen het land door dit moei lijke jaar zullen slepen. Het le ger ziet af van aankopen ter waarde van 70 miljard gulden. Vorige week werd in heel het land massaal betoogd om het af treden te eisen van premier Ece- vit. Sinds die op 22 februari dui delijk maakte dat hij niet van plan was de corruptie aan te pakken en de staatsbanken te saneren, zakte de lira 47 procent in waarde. Wie het minimum loon krijgt, moet nu negen uur werken voor een kilo vlees. De meeste prijzen zijn namelijk aan de dollar gekoppeld omdat de inflatie de laatste decennia tussen de 80 en de 100 procent schommelde. De lage inflatie van het afgelo pen jaar verleidde mensen op grote schaal leningen af te slui ten. Maar die zijn allemaal, of ze nu tussen vrienden onderling lopen of bij de bank, in buiten landse valuta. Ook de meeste huishuren worden in dollars of Duitse marken uitgedrukt. „We hebben een zware drie maanden voor de boeg", zei mi nister Dervisj het afgelopen weekeinde. In de laatste tien jaar is onze nationale schuld verdubbeld in verhouding tot het bruto binnenlands pro duct." Begin jaren negentig ging een derde van het belastinggeld naar renteaflossing. Nu is dat 72 procent. Bovendien verborgen de opeenvolgende regeringen een deel van het tekort op de be groting door de staatsbanken te dwingen om tegen een percen tage dat ver onder de markt lag, geldtelehen aan boeren, hande laars en bedrijven die politiek interessant waren, of bevriend met de minister die de betref fende bank in zijn portefeuille had. Premier Ecevit gaat ondertus sen bij rijke landen rond met de bedelnap.Geldschieters komen echter pas over de brug wanneer het Internationale Monetaire Fonds zijn goedkeuring uit spreekt. Dat heeft het program ma alleen 'een stap in de goede richting' genoemd. GPD door Rixt Albertsma DEN BOSCH - Schoonmakers boenen elke dag dezelfde gan gen, bureaus en vloeren. Dat is fysiek zwaar werk. De instroom in de WAO is dan ook de hoogste in heel Nederland. Bovendien werken schoonmakers op uren dat het overige kantoorperso neel al lang naar huis is. Om het ziekteverzuim tegen te gaan moet dit laatste veranderen, vinden de werkgevers in de sec tor. De kans om arbeidsongeschikt te worden, is in de schoonmaak- sector bijna twee keer zo hoog als in andere sectoren. Volgens de werkgevers, verenigd in de brancheorganisatie OSB, is er niet één oorzaak te noemen voor dit hoge cijfer. Uit een gezamen lijk onderzoek van de werkge vers en vakbonden in deze sec tor'blijkt dat 28 van de 1000 werknemers arbeidsongeschikt wordt. Ook het aantal mensen met psychische klachten is in verhouding enorm groot. De schoonmaakbranche is een moeilijke sector; het werk is vaak eentonig en zwaar. Daar naast werken schoonmakers, net als in de uitzendbranche waar het verzuim ook hoog is, niet bij de eigen baas, maar wor den ze ergens anders geplaatst. Het gebrek aan controle en aan dacht voor zieke werknemers zou volgens deskundigen ziek- (Advertentie) n Bij Alex heeft u wèl alle beleggingsfondsen in één overzicht. Genoteerd of niet-genoteerd, van OH RA, ABN AMRO en Postbank tot Fidelity, Henderson en YOUR WINNING MOOD uwBbHBIalex.n l Templeton. Wèl zo handig en volledig. lAooucHERE Alex Is een systeem van Bank Labouchere N.V. Bank Labouchere Is gereglslreerd bij de STE. Wie belegt kent alex Schoonmaken op kantoor gebeurt meestal tussen vijf en half zeven 's avonds. De werkgevers in deze sector willen daar vanaf. teverzuim in de hand werken. OSB-voorzitter Henk van Weerdenburg doet dit af als 'grote onzin'. Volgens hem wer ken cateringmedewerkers ook in een ander bedrijf. „Maar die zijn niet zo vaak ziek." Het pro bleem zit volgens Van Weerden burg niet zozeer in het 'werk op afstand', maar in de werktijden. Twintig procent van de schoon makers werkt op tijden dat het kantoorpersoneel naar huis is. „Alsof ze er niet helemaal bij horen. Dit bevordert de binding met het werk natuurlijk niet." De werkgeversvoorman wil de schoonmaakuren daarom uit breiden naar de dag. „We probe ren klanten daarvoor te porren. Maar ze vragen er zelf ook steeds vaker naar zodra ze mer ken dat de betrokkenheid van werknemers toeneemt als ze er 'bij horen'. En het scheelt na- tuurlijk in de beveiligingskos- ten als iedereen om vijf uur klaar is." Het gevoel ergens bij te horen is niet de enige redenen om de werkdag uit te breiden. Werk nemers kunnen ook langer wer ken. De sector kampt met een tekort aan personeel. Nu wer ken schoonmakers vaak maar anderhalf uur per dag, van vijf uur tot half zeven. Werkgevers willen deze uren graag uitbrei den, Om meer personeel aan te trek ken, begint de sector na de zo mer met een grootscheepse campagne om het imago van de branche op te krikken. De cam pagne gaat tussen de vijftien en twintig miljoen gulden kosten en moet vooral het vak schoon maken promoten. „Nu is ons werk onzichtbaar. Je merkt pas dat we er zijn als er is schoonge maakt." Van Weerdenburg beseft wel dat het geen zin heeft om nieuwe mensen aan te trekken als het ziekteverzuim groot is. Aan de ene kant haal je ze binnen, maar aan de andere kant raak je ze kwijt. „Maar individuele werk gevers zijn vaak onmachtig om het ziekteverzuim te keren. Het is een vicieuze cirkel: als een werknemer ziek wordt neemt de werkdruk toe en de kans op nieuwe zieken ook." Volgens Van Weerdenburg moet de branche samenwerken om het verzuim binnen de perken te houden. De wurgcontracten in de branche zijn volgens hem al verleden tijd door de krapte op de arbeidsmarkt. Deze goedko pe contracten waarin de kosten steeds verder naar beneden moesten, zorgden voor een enorme werkdruk onder het personeel. Zelf heeft de branche een speci- foto Roland de Bruin/GPD a list in huis gehaald die de werkgevers moet helpen bij reïntegratie. „De specialist heeft een duidelijke aanjaag functie. Zieke werknemers moeten zo snel mogelijk terug keren. En werkgevers moeten daar veel meer tijd in stoppen." Van Weerdenburg verwacht veel van de commissie-Donner die over enkele weken met een ad vies komt over de toekomst van de WAO. „Ik verwacht een structureel andere WAO, waar bij een onderscheid wordt ge maakt tussen mensen met psy chische en fysieke klachten." Klachten De werkgevers storen zich er aan dat ze opdraaien voor werk nemers met psychische klach ten. „Je vraagt je toch af waar ze die klachten oplopen? In onze sector werkt men nauwelijks meer dan vijftien uur per week. De kans om psychische klach ten buiten het werk op te lopen is veel groter." De schoonmaak kent echter relatief veel WAO'ers met psychische klach ten. Als Donner niet met een oplos sing komt over de specifieke problemen in de schoonmaak branche, stappen de werkgevers zelf naar de politiek. „Tot die tijd hebben we nog even ge duld." GPD door Jos van Rijsingen DEN HAAG - Economie is soms net een pot met snoep jes. Er zitten diverse smaken in.Bijvoorbeeld dat het be steedbaar inkomen dit jaar fors omhoog gaat door het nieuwe belastingstelsel. En ook de lonen zullen flink stij gen, met zeker vier procent. Maar de inflatie, op dit mo ment tussen de 4,5 en 5 pro cent, eet alles weer op. Infla tie eet echter ook schuld op. De nationale miljarden schuld smelt zo vanzelf weg, maar ook een hoge schuld die is aangegaan voor de koop van een woning. Een miljoen gulden kost, bij de hoogste belastingaftrek, amper 30.000 gulden netto per jaar, terwijl de schuld door de in flatie zo'n 45.000 gulden minder wordt. Normaal zou bij een hoge in flatie een veel hogere rente horen. Maar dat kan weer niet, omdat de Europese Centrale Bank een beleid moet voeren dat min of meer geschikt is voor alle landen van de Europese Unie. En de landen met een lage inflatie willen niet dat de economi sche groei wordt afgeremd met hoge rentes. Bij lage rente en hoge inflatie zou je verwachten dat alle spaarpotten worden leegge schud, óf om lekker uit te ge ven óf om er iets profijtelij- kers mee te doen. Tot voor kort werd dan aan beleggen gedacht, maar daarvan lijkt de particulier enigszins zijn bekomst te hebben. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben Nederlan ders in de eerste maand van dit jaar per saldo ruim zes miljard gulden gespaard. Over heel 200 was dat nog geen twee miljard. Compensatie Op zichzelf een merkwaardi ge situatie want de meeste spaarrekeningen geven niet eens voldoende compensatie voor de inflatie. Maar dat is nog altijd beter dan de zwaar negatieve rendementen op de beurs, zal de particulier den ken. Bovendien zeggen de meeste deskundigen dat er pas eind dit jaar of volgend jaar herstel van de aandelen markten is te veiwachten. Spaarders die gaan voor de hoogste rente en kiezen voor buitenlandse banken moeten er rekening mee houden dat De Nederlandsche Bank hun spaartegoed slechts garan deert tot een bedrag van 44.000 gulden. Dat geldt ove rigens per persoon en per bank. Het hoeft dus niet zo moeilijk te zijn hogere bedra gen onder de garantierege ling te laten vallen. Verder eist de fiscus zijn deel op. Sinds dit jaar is dat een vast percentage van het gemid delde vermogen dat men heeft (de eerste woning blijft buiten beschouwing). Een alternatief voor sparen (veilig maar laag rendement) of beleggen (risicovol met kans op hoge rendementen maar ook verliezen) zijn obli gaties. Zeg maar schuldbe wijzen van overheden of be drijven die aan de beurs verhandeld worden. Zowel qua rendement als risico be wegen ze zich tussen sparen en beleggen in. Door in te spelen op valutaschomme lingen en renteontwikkelin gen zijn rendementen moge lijk tot boven de 20 procent per jaar. Maar ook hier geldt dat hoge rendementen ge paard gaan met grotere risi co's. Juist op dit gebied is het voor de particuliere belegger gevaarlijk experimenteren. Obligatiefondsen Een particulier die een deel van zijn geld in obligaties wil stoppen, kan dat daarom be ter doen via obligatiefond sen. Bijna alle grote banken en financiële instellingen voeren een aantal obligatie fondsen. De meeste wereld wijde obligatiefondsen haal den vorig jaar rendementen tussen de 7,5 en 11 procent. Serieus alternatief voor we reldwijze obligatiefondsen zijn die uit het Eurogebied. Sinds vorige maand beginnen deze over het alge meen wat beter te renderen dan de wereldwijde fondsen. Rabobank Nederland heeft zijn klanten zelfs nadrukke lijk geadviseerd het geld uit het wereldwijde fonds (Ro- rento) over te hevelen naar het Europese (RG Euro Obli gatie Dividendfund). De bank verwacht dat de dollar zwakker zal worden en dat zou het rendement van Ro- rento kunnen drukken. Bij een fonds uit het eurogebied loopt de belegger in ieder ge val geen valutarisico. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13