ICT wordt de grote stroomvreter Pluscoating kiest voor modern poederlak 11 Appartementen voor veeleisende huurders Meer kwaliteit voor u. Een beter rapport voor ons. Cybergirls laten zich niet ontmoedigen sport het bedrijf marginalia Alcohol Pilletje Mooi Sector verbruikt straks tien procent Nederlandse energie donderdag 19 april 2001 door Jeffrey Kutterink 'S-GRAVENPOLDER - Wie een stalen hek rond zijn tuin zet, of nieuwe lichtmetalen velgen voor de auto aanschaft staat er vaak niet bij stil dat die materi alen werkelijk tegen van alles beschermd moeten zijn. Een verflaag laat los bij de eerste de beste neergekwakte fiets of hardhandige ontmoeting met een stoeprand. Daarom zijn dat soort materialen vaak voorzien van een speciale beschermings laagvan poederlak. Pluscoating in 's-Gravenpolder kan sinds kort die laag op allerlei soorten metalen aanbrengen. In de bedrijfshal staat een rechthoekige korf van zes meter lang, ruim twee meter hoog en een meter diep met daarin delen van een stalen omheining voor een parkeerterrein. De barriers zorgen er straks voor dat auto mobilisten niet zomaar het hele terrein over kunnen scheuren. De metalen delen komen vers uit de verzinkerij en moeten worden voorzien van een be schermingslaag en een kleur. „Zou je het metaal schilderen dan vliegt de verf er al heel snel af', zegt directeur Ad win Jan sen van Pluscoating. „Verf hecht namelijk niet goed op me taal zonder goede voorbehan deling. Het is beter om materia len te voorzien van poederlak. Dat beschermt het metaal beter. Producten die zo zijn bewerkt zien er beter uit en zijn slag- en krasvast en beter bestand tegen de invloed van uv-stralen. Bo vendien is het aanbrengen van poederlak een stuk milieuvrien delijker dan schilderen." Om de stalen omheining voor het parkeerterrein te kunnen bewerken, moeten de metalen delen eerst uitgebreid in bad. Want voordat er poederlak overheen kan worden gespoten, dient het metaal brandschoon te zijn. Ontvetten is nodig om bij voorbeeld vingerafdrukken, huidzuren, bewerkingsoliën en werkplaatsvuil te verwijderen. Een hechtingslaag moet zorgen dat de poederlak niet snel los laat. De oven in Een andere laag beschermt het metaal tegen corrosie. Om het te bewerken product van al die la gen te voorzien, moet het door een reeks van baden. Er staan er vijftien achter elkaar in de be drijfshal. Het te bewerken me taal gaat in een korf en wordt via een geleidingsrail aan het plafond van bad naar bad ge transporteerd. Afhankelijk van de metaalsoort, wordt het pro duct in een aantal baden ge dompeld. Na een uitgebreide spoelbeurt gaat het metaal nog eens de oven in om te drogen en dan is het klaar voor de eigenlij ke behandeling. Jansen: ,,De uitgebreide voor behandeling is heel belangrijk. Want als die niet goed is, kunnen we nooit de goede eigenschap pen van poederlak volledig be nutten. Elk materiaal heeft voor de zuiverheid een eigen proces- bad. Door zouten en restvuil te verwijderen, leggen we de basis voor een goede afwerking. Het bijzondere van deze manier van voorbehandelen is dat we geen chroom meer gebruiken", zegt Jansen. „Poedercoating is een organisch materiaal en dus een stuk milieuvriendelijker." Om de metalen schoon te kun nen maken wordt onder meer gebruik gemaakt van gezuiverd leidingwater. „Onze zuiverings installatie maakt het leiding- IMaam Pluscoating Industriespuiterij Pïaats 's-Gravenpolder Opgericht 1999 Aantal werknemers water nog schoner. In het water zitten namelijk nog allerlei stof fen die het metaal kunnen aan tasten, zoals zouten." Ook de gebruikte vloeistof uit de baden stroomt door de instal latie. Het 'schone' water gaat naar het riool. De reststoffen worden behandeld als chemisch afval. Mocht een van de baden ooit gaan lekken, dan vangt een soort bassin onder de dompel baden de chemische vloeistof op. Handmatig Als de korf met producten droog uit de oven komt, gaat ze naar de poedercabine. „We hebben ge kozen voor het handmatig spui ten van metalen. Door de veel heid van te bewerken soorten metalen, is dat eenvoudiger dan het procédé elektronisch te la ten doen." Om te zorgen dat de poederlak direct hecht aan het metaal, wordt het elektrisch geladen. Door de te spuiten poederlak een tegengestelde elektrische lading te geven, plakt de poeder als het ware aan het metaal vast. De werking is dezelfde als dat van een magneet. Het spuiten zelf gaat via een spuitpistool, waar de poeder vermengt met lucht onder druk uitkomt. Via het railsysteem aan het pla fond van de fabriekshal, gaan de bespoten produkten uitein delijk naar de oven waar het proces van smelten, vloeien, ge leren en uitharden plaatsvindt. Dat gebeurt afhankelijk van het soort metaal en poeder op tem peraturen tussen de 175 en 220 graden Celcius. Daarna rest alleen nog het af koelen en dat is gewoon een kwestie van tijd. Na afkoeling zijn de producten klaar voor keuring, verpakking en trans port. Onbekend Het moderne procédé is bij Plus coating pas een week of drie be schikbaar. „Hiervoor stonden oudere installaties die gebruik maakten van natlak, een chemi sche manier van het bewerken van metalen. Dat was een ver ouderd systeem, minder ge bruiksvriendelijk, minder de gelijk en veel schadelijker voor het milieu. Daarom hebben we gekozen voor poedercoating." Een proces dat overigens bij veel bedrijven onbekend is, stelt Jansen. „Onbekend maakt on bemind. Wat niet bekend is, wordt ook niet gebruikt. Van daar dat veel ondernemers er voor kiezen metalen nog met chemische lak te bewerken in plaats van met poederlak. De komende tijd zullen we dan ook veel tijd en aandacht besteden aan het promoten van poeder coating." Om de kwaliteit van het procédé te waarborgen, onderzoeken medewerkers van Pluscoating regelmatig de vloeistoffen uit de baden in een eigen laboratori um. „Het poedercoaten kan al leen goed gebeuren als de voor behandeling goed is. Vandaar dat we het proces bewaken en waar nodig aanpassen of bij stellen." Het bedrijf is nog maar ander half jaar geleden opgericht en nog klein. Desondanks richt het bedrijf zich op Zeeland en Noord-Brabant. „We verwach ten veel van poedercoating. Pluscoating is relatief een klein bedrijf, maar richt zich dan ook op een bepaald deel van de markt. En daarin willen we een van de beste zijn, niet meer en niet minder." door Ron Meerhof ROTTERDAM - In Nederland staat een nieuwe kapitaal krachtige generatie op, die meer dan ooit geld over heeft voor een hoog niveau aan service in de duurdere klasse huurwoningen. Dat is de gedachte achter de hoogste woontorens van Neder land, aan de Rotterdamse Maas oever: de Hoge Heren. De honderd meter hoge torens, ontworpen door architect Wiel Arets, herbergen 285 apparte menten. De 75 koopwoningen zijn al ruim voor de oplevering verkocht. Van 210 huurwonin gen staan alleen nog vijftig ap partementen leeg die bedoeld zijn aan bedrijven te worden verhuurd. De overige huurwo ningen, variërend van 1500 tot ruim 5000 gulden per maand voor een penthouse van rond 250 vierkante meter, zijn weg. Volgens O. Toebosch van ont wikkelaar Vesteda onder scheidt het project zich vooral door het hoge voorzieningenni veau. Zo bevat het complex on der meer een sauna, een zwem bad en een fitnessruimte. Ook kunnen bewoners een van de compleet ingerichte apparte menten op de vijfde verdieping, voor bezoekers boeken. Vesteda beschouwt de Hoge He ren als de eerste in een reeks. In Maastricht wordt eind 2002 Ce- ramique opgeleverd. Het vast goedfonds zet daarmee in op de prognose dat binnen tien jaar de vraag naar huurwoningen in het duurdere segment het aanbod driemaal zal overtreffen. ANP (Advertentie) Ondernemers: Kijk, luister en win www.ongediertespecialist.nl kees kooijman 0113-573881 (Advertentie) S Nederlandse Spoorwegen NS heeft mcr ingang van dit jaar een contract met de overheid gesloten om de komende tien jaar op de belangrijkste spoorlijnen van Nederland te rijden. In dit contract hebben we afgesproken welke prestaties overheid en NS van elkaar mogen verwachten. Willen onze reizigers tevreden zijn, dan moet onze dienstverlening sterk verbeteren. Binnen rijf jaar willen we dat 92% van onze treinen op tijd rijdt. Voor dit jaar is de norm 88%. Dat zijn pittige uitdagingen. Om reizigers enigszins te com penseren voor het ongemak van vertragingen, hebben wc recentelijk de regeling 'Geld terug bij vertraging' ingevoerd. Om beter op tijd te rijden, moeten ook de wissels, seinen en sporen goed werken. Die zijn niet van ons, maar van de overheid. De overheid heeft de verantwoordelijkheid voor het onderhoud, de verbetering en de uit- 2000 2001 Oordeel van onze klanten over: 1ekw i lekw - op tijd rijden 5,5 5.6 5.6 5.3 5,3 aansluitingen trein op trein 6.0 6.0 6.1 5,9 5.8 - beschikbaarheid zitplaats 7,1 7.2 7.3 6.8 6.8 informatie bij vertragingen 5,9 6.0 5,9 S.8 5.7 - klantgerichtheid personeel 6.5 6.6 6,6 6.4 6.4 - algemeen oordeel 6,8 6.9 6.9 6,4 6.3 Punctualiteitr' treinen op tijd*) {norm 88%) 89,1 84,8 86,7 79,7 83,3 - gerealiseerde aansluitingen 93,7 91.7 93.2 89,8 90,9 Klanttevredenheid: onderzoek brciding van het spoorwegnet. Als vervoerder werken wij aan een goede dienst verlening en punctualiteit op het spoor. Elk kwartaal meten we de mening van onze klanten en de punctualiteit. De cijfers maken we graag aan u bekend. Het eerste kwartaal van 2001 laat een licht herstel zien van de punctualiteit. Onze prestaties vinden wc nog niet vol doende. Reden voor ons om er alles aan te doen om met bc-tcre cijfers te komen. Om een paar maatregelen te noemen: wc hebben extra treinen besteld, wc werven volop personeel, wc zullen proccsvcrecnvoudi- ging (onderdeel van het anti-vertragingsplan) invoeren en we verbeteren de informatievoor ziening. Het wordt beter, niet van vandaag op morgen, maar het gebeurt wel. Wilt u meer weten? Kijk op www.ns.nl of bel 0900-202 11 63 (f 0,22/€ 0,10 p/ril). Wé houden u op de hoogte. tdrach! van Ministerie van Verkeer Pon clua/iteitsd/fers: Raihrerkeersleldlng Bij het horen van het woord wintersport ontstaan in de hoofden van velen spontaan plaatjes. Witte bergen met ski liften, gebroken ledematen en natuurlijk: de après-ski. Wie voor die beruchte ontspanning zelf drank wil inslaan, kan dat in Zwitserland niet meer onop gemerkt doen. In de 136 Zwitserse Spar-super- markten gaat bij het kopen van een flesje glühwein automatisch een alarm af. Bij het lezen van de streepjescode van alle alcoholi sche drank geeft de kassa een signaal, zodat de cassière eraan herinnerd wordt even naar de leeftijd te vragen. Alleen klan ten van 18 jaar en ouder mogen drank kopen. Inmiddels studeert de Zwitserse Spar ook op een manier om ko pers van tabaksproducten voor schut te zetten. (Janneke Willemse) Internet is weer een initiatief rijker. Via de webpagina Vi- tamust kan iedereen aan de hand van een lange lijst vragen een persoonlijk advies krijgen over zijn gezondheid en over de pillen die hij moet slikken om nog gezonder te worden. Maar, de ervaren internetge bruiker raadt het al, het is ei genlijk allemaal een beetje nep. Wat je erin stopt komt er ook weer uit. Last van de gewrich ten? Vitamust komt met een middel tegen last van de ge wrichten. Overgewicht? Vi tamust komt met een middel dat helpt bij afslanken. Erg persoonlijk is het persoon lijke advies dus niet. Zeker niet als de invuller via standaard tekstjes bijvoorbeeld te horen krijgt dat door roken het li chaam bevolkt raakt met 'vrije radicalen'. Een situatie die 'ex tra bescherming verreist' door Anti Oxidant Booster. Wat vreemd is, omdat de invuller heeft aangegeven dat hij niet rookt. Goed, verderop is te lezen dat de vrije radicalen ook door het lichaam gieren door leven in de stad en gebruik van alcohol, wat bij deze deelnemer wel het geval is. Maar waar Vitamust de plank compleet mis slaat, is het advies om de Soepele Gewrichten Booster te gebruiken. Dat ad vies geeft de pagina vanwege het sporten (niet aan de orde) of het fysiek zware beroep (al hele maal niet aan de orde). Bovendien wil Vitamust vooral veel pillen verkopen. Waar na tuurlijk niets mis mee is. Wel blijkt dat gezondheid een tikkie prijzig is. Het geheel vrij blijvende persoonlijke advies kan bij volledige opvolging 196,90 gulden per maand kos ten. En dan is de schrijver van dit stukje nog een redelijk ge lukkig mens die zich niet al te veel zorgen maakt over zijn ge zondheid.. (AlexBogers) Spiegeltje, spiegeltje, aan de wand, wie is de mooiste in dit land? Een simpel zinnetje uit een sprookje, maar het ant woord kan erg belangrijk zijn voor uw salaris. Uit onderzoek van de London Guildhall University blijkt dat het uiterlijk invloed heeft op het inkomen. Onbewust wordt er gelet op lengte, gewicht en aan trekkelijkheid. Lange mannen en vrouwen verdienen meer dan hun 'kleine' collega's. Lange mannen verdienen dan weer meer dan lange vrouwen. Vol gens de onderzoekers krijgen ze respectievelijk tien en vijf pro cent meer. Bij dikke werkne- mei's ligt het iets anders. Man nen met een volslanke omvang verdienen nauwelijks minder dan hun dunne collega's, vrou wen wel. Opnieuw verdienen slanke vrouwen hier vijf pro cent meer dan hun vollere colle ga's. De salarisverschillen op basis van uiterlijk gelden niet alleen voor vrouwen. Ook onaantrek kelijke mannen komen er nade lig vanaf. De verschillen komen het vaakst voor in functies waarbij de werknemers veel met klanten te maken krijgen. Dus als u nog eens wilt weten wat uw collega's verdienen, hoeft u alleen maar om u heen te kijken! (Rixt Albertsma) van onze redactie economie rie van economische zaken wil in meer jarenafspraken beperking van het energieverbruik afspreken. De explosieve groei van het aantal da tahotels staat haaks op beursontwik- kelingen van bedrijven in deze sector. Hartkamp is ervan overtuigd dat er sprake is van een tijdelijke dip. „On dertussen wordt er hard doorge bouwd." Het Novem-rapport consta teert dat de groei van de ICT-sector 'pas in 2001 echt is begonnen'. Volgens Nuon - die Amsterdam en om geving van stroom voorziet - hebben circa dertig IT-bedrijven vestigings plannen in de hoofdstad. „We zien nu dat ze een pas op de plaats maken. Twee a drie bedrijven hebben zich afgemeld, anderen hebben het ge vraagde vermogen naar beneden bijge steld", aldus de woordvoerster van Nuon. „Maar we verwachten weer een stijgende lijn. Het is tenslotte de busi ness van de toekomst." GPD AMSTERDAM - Een cybergirl deelt wervende folders uit aan bezoekers van de beurs Internetworking Event 2001 in Amsterdam. Ondanks de slechte berichten uit de technologiewereld telt het evenement een record aantal exposanten en ook over het aantal bezoekers heeft men in de RAI niet te klagen. De beurs biedt van alles op het gebied van internet, e-business, telecommunicatie en netwerktechno logie en duurt tot en met morgen. foto Evert Elzinga/GPD UTRECHT - Het stroomverbruik voor computers en telecommunicatie in Ne derland zal explosief toenemen. Beide sectoren zijn over acht jaar goed voor tenminste tien procent van het binnen lands energieverbruik. Nu is dat nog maar een half procent. Dat blijkt uit een studie van de Novem, een organisa tie die zich onder meer bezighoudt met projecten voor energiebesparing. De afgelopen jaren zijn veel 'clataho- tels' verrezen, voornamelijk in en rond Amsterdam. Het zijn grote gebouwen die volgestouwd zijn met apparatuur die het internetverkeer afhandelen. Ook worden veel telefooncentrales ge-, bouwd die de toekomstige mobiele communicatie moeten opvangen. Vol gens het Novem-onderzoek wordt er de komende twee jaar ongeveer één mil joen vierkante meter aan datahotels en telecomcentrales gebouwd. Zware industrie Het zijn ware energievreters. Het ener gieverbruik van één datahotel komt overeen met dat van acht tapijtfabrie- ken. „Om die reden zouden ze tot de zware industrie moeten worden gere kend", meent onderzoeker Frank Hart kamp van Novem. „Energiezuinigheid is geen functionele eis. Ze moeten ze ven keer vierentwintig uur beschik baar zijn, de stroomvoorziening moet bij storing onmiddellijk overgenomen worden en de berekende capaciteit is drie keer zo hoog als het feitelijk ge bruik", zegt Hartkamp. „De vrijko mende restwarmte is gigantisch. Een kwart tot eenderde van het totale ener gieverbruik gaat op aan koeling." Buitenlucht Novem ziet clan ook die koeling als doelwit nummer één. Daarvoor zou voortaan buitenlucht kunnen worden gebruikt. Bovendien moet er anders ge koeld worden. Nu wordt de gestapelde apparatuur van onderaf gekoeld. Koe ling per apparaat is een betere oplos sing, vindt Hartkamp. Besparingen tot veertig procent van het energieverbruik acht hij haalbaar. Datahotels en telecomcentrales ver- bruiken nu 1000 tot 1500 kiloWattuur (kWh) per vierkante meter. De nieuw - 1 stegeneratie servers verbruikt het dub- I bele. Een afname van vijftig tot hon- derd megawatt per centrale is volgens t Hartkamp 'heel gewoon.' Het ministe Adwin Jansen van firma Pluscoating transporteert een korf naar een volgend bad. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11