Boeren dreigen met acties m Israël trekt zich terug uit Gazastrook u intratuin NS-personeel uit Zeeland springt bij in Randstad Vragen over mond- en klauwzeer? Adelmund wil meer invloed van ouders in onderwijs Brinkhorst wijst ruimere opkoopregeling voor varkens af Üdwplcunfltfti Olievervuiling aan Belgische kust Slavenschip vervoerde illegalen Duizenden banen weg bij Philips Wetland langs Haringvliet Arsenal mist halve finale Betaal-tv op maat in Nederland op komst Spanjaarden mogen van burgemeester niet ziek zijn LADDERSPECIALIST B.V. PZC Fris en buien Vandaag zwaarbewolkt met buien, mogelijk met hagel. Maxima rond de 8 graden bij een noordwestenwind. 244e jaargang no. 91 woensdag 18 april 2001 losse nummers f 2,00 door Guus Mater ZOETERMEER - Staatssecre taris Adelmund van Onderwijs wil wettelijk vastleggen dat alle ouders, ongeacht hun levensbe schouwing,toegang hebben tot medezeggenschapsraad en be stuur van de school. Ditstaat in de notitie 'Ouders en de school: versterking van het partnerschap' die de bewinds vrouw gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Als de levensbeschouwelijke achtergrond van de ouders af wijkt van de richting van de school moeten voor alle ouders van toegelaten leerlingen de zelfde rechten en plichten gel den, vindt Adelmund. Het zal niet langer mogelijk zijn dat schoolbesturen ouders met een andere levensovertuiging uit de medezeggenschapsraad we ren. Op een congres in Leiden zei Adelmund gisteren dat leraren op basisscholen beter moeten worden beloond, omdat hun wak zwaarder wordt. Steeds vaker fungeren ze als begeleider van onderwijsassistenten met wie ze samen één of meerdere klassen lesgeven. Al het aan Adelmund ligt, doet 'schaal tien' binnenkort zijn in trede in het basisonderwijs. Ze denkt de salarisverhoging te kunnen regelen in de discus sie over de overheidssalarissen die het kabinet momenteel voert. Samen met minister Hermans zet Adelmund in op functiedif ferentiatie. Een leraar kan sa men met assistenten en compu terdeskundigen lessen van meerdere klassen verzorgen. „Hierbij past variatie in sala ris", gaf Adelmund aan. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De druk op minister Brinkhorst (Landbouw) om een ruim hartige opkoopregeling in te stellen voor biggen en vleesvarkens is gisteren sterk toegenomen. Als die er niet komt, dreigt de land- en tuinbouworgani satie LTO-Nederland met acties. Ook andere secto ren beginnen de pijn van de mkz-crisis steeds meer te voelen en vragen om compensatie. Brinkhorst voerde gisteren een eerste gesprek met LTO. De or ganisatie, daarin gesteund door de Dierenbescherming, wil dat de bewindsman zo snel mogelijk ook een opkoopregeling buiten de mkz-gebieden instelt, om een einde te maken aan de nijpende situatie in de overvolle stallen. De bewindsman hield zich ech ter op de vlakte. Hij wees erop dat een dergelijke opkooprege ling honderden miljoenen gul dens per maand gaat kosten en hij niet de ambitie de grootste varkensopkoper van Nederland te worden. LTO reageerde te leurgesteld en vindt dat de be windsman niet lang meer kan wachten met het nemen van maatregelen. Morgen gaan de beide partijen opnieuw om de tafel zitten. Onder druk Brinkhorst vindt het onredelijk dat de boeren van hem verwach ten, dat hij al in een eerste ge sprek met een pasklare oplos- van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël is gister avond begonnen zijn troepen terug te trekken uit de autono me Palestijnse gebieden in de Gazastrook, waarvan het gis terochtend enkele vierkante kilometers had bezet. De terug trekking kwam, nadat de Ver enigde Staten Israël daartoe hadden opgeroepen. Palestijnse bronnen bevestigden gister avond het vertrek van Israëli's. 'i - De Gazastrook was in drie sec- I toren opgedeeld, waardoor de j Palestijnen zich niet meer vrij binnen de afgerasterde strook t konden verplaatsen. Gisteren 11 werd bij Rafah in het zuiden van de Gazastrook een tienjarige scholier door Israëlische mili tairen doodgeschoten. In el- Khader bij Bethlehem op de Westoever kwam een zestienja rige jongen om toen zijn huis door een Israëlische tank onder vuur werd genomen. De acties in Gaza vonden plaats minder dan 24 uur na een Israë lische aanval op een Syrische le gerpost in Libanon. Excessief De VS waren opmerkelijk kri tisch tegenover Israël. De mi nister van Buitenlandse Zaken Powell noemde de Israëlische acties 'excessief en buiten pro porties'. Israëlische militairen ontruimden zes jaar geleden Advertentie Alles over kunst sing komt. Het geduld van LTO- voorzitter Doornbos raakt ech ter op. Vandaag besluit LTO wat voor actie de organisatie op touw zet om de bewindsman nog verder onder druk te zetten. Naast LTO hebben ook de Ne derlandse Vakbond voor Var kenshouders en de GLTO (Vak groep varkenshouders) acties aangekondigd als de minister niet thuis blijft geven. stukken van de Gazastrook die niet wegens hun waterbronnen door joodse kolonisten zijn in genomen. De ontruiming ge beurde op basis van de vredes akkoorden van Oslo. Premier Sharon laat volgens Is raëlische deskundigen de we reld zien, dat de joodse staat mi litair oppermachtig is en niet onder de indruk van de misluk king van het vredesproces van Oslo. Daarvan is Sharon een verklaard tegenstander. De Arabische Liga komt zater dag in het Caïro bijeen om de laatste zetten van Sharon te be spreken. De Arabische leiders zien voorlopig geen mogelijkhe den meer voor gesprekken met Israël en evenmin voor harde actie tegen de joodse staat. De Egyptische president Moe barak heeft gisteren met de Pa lestijnse leider Arafat gespro ken. Arafat noemde het jongste Israëlische optreden een onver geeflijke misdaad bedoeld om de Palestijnen op de knieën te dwingen. Moebarak bekriti seerde de Israëlische premier voor het eerst openlijk sinds Sharons aantreden op 7 maart. De Syrische minister van Bui tenlandse Zaken Farouq al- Sharaa heeft wraak 'op een ge schikt moment' aangekondigd voor de aanval van maandag op een Syrische post in Libanon waarbij Syrische soldaten wer den gedood. ANP/AFP/RTR pagina 2: Israël verhoogt tarieven Een varkenshouder uit het Gro ningse Marum nam gisteravond al een voorschot op de acties. Hij stak bij zijn bedrijf twee dode biggen in de brand, omdat Brinkhorst nog niet tot een lan delijke opkoopregeling voor varkens heeft besloten. De twee biggen zijn volgens de varkens houder bezweken doordat ze zich in de stallen nauwelijks meer bewegen konden. Niet al leen de veeboeren beginnen steeds harder aan de minister te trekken. Ook de dierenartsen in de mkz-gebieden zijn bevreesd straks nog maar weinig klanten over te hebben als alle dieren zijn geruimd. In een petitie vroegen zij Brinkhorst gisteren een sociaal plan op te stellen. Het Nationaal Park De Hoge Veluwe vindt eveneens dat Brinkhorst moet bijspringen, nu de inkomsten door de strenge maatregelen achteruit hollen. De directie van het park houdt rekening met een verliespost van drie miljoen gulden, die het onmogelijk zelf kan dragen. Viroloog Naast deze noodkreten kreeg Brinkhorst ook nog te maken met de door de Amsterdamse vi roloog Barteling uitgesproken verdenking, dat er geknoeid is met de bloedmonsters van een bedrijf in Kootwijkerbroek. Het Openbaar Ministerie in Arnhem neemt de zaak serieus en gaat praten met Barteling, De boeren in het Gelderse plaatsje hebben zich vorige week al fel verzet tegen ruimin gen van hun dieren. Zij zijn er niet van overtuigd dat er in hun gebied mkz heerst. ANP/GPD pagina 17: schapenhouders doen klemmend beroep op minister pagina 27: Anita 62 heeft eigen wil Het schip, waarvan werd ge dacht dat het kindslaven ver voerde, bleek gisteren 145 West- Afrikaanse illegalen aan boord te hebben. Ze waren op weg naar Gabon. De regering van Benin houdt echter vast aan het slavernijverhaal. Onder de pas sagiers zijn 23 kinderen in ge zelschap van hun ouders en twintig zelfstandig rei zende jongeren. Unicef c is in verwarring. Philips schrapt wereldwijd minstens zesduizend arbeids plaatsen. Het elektronicaconcern dat in het eerste kwartaal van vorig jaar nog 2,51 miljard gulden winst maakte, ver wacht in het tweede kwartaal van dit jaar in de rode cijfers te belanden. Nu al is het bedrijfsresultaat ge halveerd. Met het weggraven van een stuk zomerkade heeft het Haringvliet vrij spel gekregen in de Tiendgor zen, een wetland in wor ding aan de zuidkant van de Hoekse Waard. Later gebeurt dit ook op het eiland Tiengemeten. £'i>. I Arsenal is er niet in geslaagd de halve finale van de Cham pions League te bereiken. De Londense formatie verloor van Valencia. De Spaanse formatie stuit nu in de halve fi nale op Leeds United, dat Deportivo La Coruna uit- schakelde. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; gezond heid: 9; uit: 11, 12, 13 en 15; zeeland: 17, 18, 19, 21 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27,28,29 en 30. NIEUWPOORT - Belgische brandweerlieden ruimen bij het strand van Middelkerke olie op, die af komstig is van een lekkend schip dat vrijdag op de Noordzee voor de Belgische kust een aanvaring kreeg. De Belgische kust is tussen de badplaatsen Middelkerke en Nieuwpoort vervuild door een olie- spoor van zo'n zeven kilometer. Politie en brandweer zetten gisteren ruim tachtig mensen in om het spoor, dat op de meeste plaatsen twee meter breed is, te verwijderen. foto Peter Maenhoudt/AP pagina 18: Rijkswaterstaat bedacht op olievervuilïng kust van onze redactie binnenland HILVERSUM - De televisiezen der Canal+ wil in Nederland voor eind 2001 televisiepro gramma's via de satelliet en de kabel aanbieden die per stuk kunnen worden betaald. Dit heeft directeur voor Canal+- Benelux P. Tillieux gisteren ge zegd. De zender bedient abon nees nu al voor een vast maan delijks bedrag met voetbal en films. Klanten kunnen kiezen uit ontvangt via de schotel of de kabel. Afhankelijk van het re gionale kabelbedrijf kan wor den gekozen tussen een digitale of een analoge decoder. „Pay-per-view komt eerst be schikbaar voor abonnees met schotelontvangst, daarna voor kabelabonnees die een digitale decoder huren," zegt Tillieux. Hij verwacht dat met de belan genorganisatie voor kabelbe drijven Vecai en met grote regio nale aanbieders als Casema en Essent degelijke afspraken kunnen worden gemaakt. ANP ZAGRA - Burgemeester José Leon Malagon van het Spaanse plaatsje Zagra heeft de 1200 dorpsbewoners per ge meentelijke verordening verboden ziek te worden. De burgemeester heeft tot die maatregel besloten omdat Zagra in het week einde volledig en in de rest van de week het grootste deel van de tijd verstoken is van huisartsenhulp. De verordening moet vol gens Malagon gezien wor den als een protestactie. Alleen van maandag tot en met vrijdag is er gedu rende zes uur per dag een arts in het dorp, dat in de buurt van Granada ligt. De burgemeester ver klaarde dat zieken uit zijn dorp naar het ziekenhuis van het twintig kilometer verderop gelegen Loja moeten. Die verbindings weg is zeer slecht waar door de rit per auto zeker een uur kost. AFP (Advertentie) (Advertentie) HET GROENE WARENHUIS Tel.: 0113-251335 Fax: 0113-251288 E-mail: info@Iadderspecialist-goes.nl Nu op Scottweg 17, Industrieterrein De Poel II, Goes Ook gevestigd le Rijksweg Zuid 79 4715 TA Rucphen Tel: 0165-344811 Fax: 0165-348304 Grote struikmargriet i? A. Van VrfFS nu voor €4,52 Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 (Advertentie) Internetsite ministerie LNV: www.minlnv.nl/mkz MKZ-infolijn: 0800 - 1556 (gratis) Teletekst: ,a„dboUw,, pdgind 460 envisserij doorGertvan der Maten ALKMAAR - De NS detacheren machinisten en conducteurs uit Zeeland in de Randstad om daar assistentie te verlenen, wanneer op 10 juni de nieuwe dienstrege ling wordt ingevoerd. Vakbon den bij de spoorwegen verwach ten dat de invoering van de nieuwe dienstregeling een cha os wordt. Volgens hen zijn er op die datum op veel stations niet voldoende machinisten en con ducteurs beschikbaar. Het zou gaan om een tekort van 400 machinisten en ruim twee honderd conducteurs in de Randstad alleen. De NS probe ren volgens een woordvoerder al maanden het probleem op te lossen door personeel te deta cheren op plaatsen waar tekor ten zijn. Zo zijn er momenteel al Zeeuwse machinisten en con ducteurs in Amsterdamse hotels ondergebracht om in de Randstrad bij te springen. Zij krijgen een vergoeding, hun overnachtingskosten worden betaald en zij krijgen een zak centje. Volgens de bonden betaalt de NS zo'n vijftig gulden per dag extra aan personeelsleden die bereid zijn knelpunten elders op te lossen. Het probleem is dat slechts enkelen daaraan willen meewerken. De vakbonden voorspellen een loopgravenoor- log. ,,Op de werkvloer hoor ik eigen lijk niets anders dan 'ze lossen hun eigen problemen maar op'," stelt WMC-lid Ben van Os. De detacheringen komen bo venop de extra diensten die de machinisten en conducteurs al jaren draaien om gaten op te vullen die vallen door ziekte of personeelstekorten. Die dien sten zijn hen een doorn in het oog. Maar desondanks zegt het personeel ze altijd te hebben ge reden, in het belang van de reizi ger en ondanks de huiselijke moeilijkheden die dat regelma tig opleverde. Maar door de jongste strubbelingen met de directie is hun motivatie tot het nulpunt gezakt. De NS bevestigen dat de deta cheringen veel geld kosten. Ze worden stopgezet als de wer ving en opleiding van nieuw personeel rond is. Hoewel de NS geen cijfers geeft, is algemeen bekend dat er te weinig geschik te kandidaten solliciteren. Met name nieuwe conducteurs mel den zich nauwelijks. Beide bonden hebben geen offi cieel advies aan hun leden gege ven om een detachering te weigeren. „Maar wat we wel zeggen", aldus Van Uitert, „is dat ze eens goed moeten kijken naar de vergoeding die er tegen over staat. Ze krijgen dan wel vijftig gulden per dagdeel plus reiskostenvergoeding, maar zo'n detachering kost vaak wel twee uur reistijd extra." GPD pagina 3: nieuwe collectieven (Advertentie) Phlox Rijkbloeiende bodern^ bedekker in diverse kleuren?. Per stuk 4,95 3 voor GOES, 0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279. S RENESSE, 0111-461031 MOOI WEER EURO PA 1U I N (Advertentie) "713214"000002 maandag l/m vrijdag I vwro.t mui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1