Israël betrekt Syrië bij strijd Euthanasiepil Borst valt fout 10. Knaven soleert naar zege in Hel Je blijft douchen Ziekteverzuim zou fors omlaag kunnen Bezorgde reacties na aanval op radarpost in Libanon Zeeland trekt niet minder paasgasten dan anders Franse minister ziet Nederland als voorbeeld 99 £tos LADDERSPECIALIST B.V. Paasdochter voor Maurits en Marilène Minister maakt boeren zwart Hergebruik dijkblokken mislukt Feyenoord in verval Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 mBSm W 3 Later regen Overwegend droog en bewolkt, vanavond gevolgd door regen. Maxima rond 8 graden bij een matige westenwind. 244e jaargang no. 90 dinsdag 17 april 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie buitenland BEIROET - Met de Israëli sche aanval gisterochtend op een Syrische radarin stallatie in Libanon lijkt het conflict in het Midden- Oosten op scherp te zijn gezet. Verschillende lan den veroordeelden de aan val en alom bestaat de vrees dat het geweld esca leert. Syrië heeft zijn troe pen in Libanon in hoge staat van paraatheid ge bracht. Israël voerde gisteravond ook een grote aanval uit op doelen in de Gazastrook. Helikopters schoten raketten af op de Pales tijnse plaats Deir al-Balah. De helikopters bestookten volgens de eerste berichten gebouwen van de Palestij nse politie en vei ligheidsdiensten. Er zouden ze ker drie gewonden zijn geval len. Israëlische militairen gesteund door pantserwagens en bulldo zers zouden elders in het noor den van de Gazastrook stellin gen van de Palestijnse politie aan de grens hebben opge ruimd. De Israëlische aanval kwam en kele uren nadat de Palestij nen enkele mortiergranataen had den afgevuurd op de Israëlische plaats Sderot. Niemand raakte daardoor gewond. Signaal Gisterochtend hadden vier Isra ëlische gevechtsvliegtuigen het radarstation onder vuur geno men. De aanval ten oosten van de Libanese hoofdstad Beiroet kostte drie Syrische militairen het leven. Zes anderen raakten gewond. Het Israëlische leger liet weten dat de aanval een dui delijk signaal is aan het adres van Syrië, dat in de praktijk cle baas is in Libanon en er 35.000 militairen heeft gestationeerd. Israël eist dat Syrië zijn steun opgeeft aan guerrillastrijders van de islamitische verzetsbe weging Hezbollah, die vanuit Libanon opereren. Een Israëli sche woordvoerder zei dat Syrië en de Palestijnen ervan moeten zijn doordrongen dat Israël een nieuwe regering heeft en 'dat de regels van het spel zijn veran derd'. Syrië veroordeelde de aanval in scherpe bewoordingen. Damas cus zei Israël verantwoordelijk te houden voor de 'gevaarlijke escalatie' en zei zich het recht voor te behouden zich te verde digen tegen elke vorm van agressie. De Palestijnse leider Arafat zei dat de aanval kan leiden tot een groot regionaal conflict. De Ver enigde Staten riepen ook op tot kalmte. De Russische president Poetin benadrukte de belangrij ke rol van Syrië in het vredes proces. De Israëlische luchtaanval was een vergelding van een guerril la-actie van Hezbollah zater dag, waarbij een Israëlische militair werd gedood. De guer rilla-aanval speelde zich af bij Sheebaa Farms, in het grensge bied van Israël, Syrië en Liba non. AFP/RTR/DPA/ANP - Een Israëlische militair observeert Palestijnse betogers in Hebron, terwijl de ander zijn geweer richt. foto Nasser Shiyoukhi/AP VLISSINGEN - Voor sommige uitbaters van minicampings, met name op Schouwen, was het een rampzalig begin van het seizoen. En ook de kaas boerderijen die hun erf wegens de mkz-crisis hadden afgesloten, moes ten hun verlies incasseren. Toch was het paasweek einde in Zeeland niet min der druk dan anders. Net als vorig jaar kwamen er zo'n 200.000 vakantie gangers. Voor de elk- weer-attracties als Neel- tje Jans en het Arsenaal in Vlissingen stonden lange rijen. De bezettingsgraad van de hotelaccommoda ties schommelde op Wal cheren tussen de 75 en 95 procent en ook in Zeeuws- Vlaanderen waren de meeste accommodaties volgeboekt. In die regio was het, ondanks het druiligerigeen koude weer, zelfs op de campings nog aardig druk. Een woordvoerder van de VW in Cadzand veronderstel de dat de hoge bezettings graad te maken heeft met de situatie op de Veluwe, waar toeristen vanwege de mkz-crisis minder te recht kunnen. Ook op de Bevelanden was de drukte niet minder dan anders. Wel was de algehele in druk dat de leegloop op paasmaandag wat eerder begon dan anders. Uitein delijk deed het aanhou dend slechte weer de vakantiegangers waar schijnlijk toch eerder naar eigen haard terugkeren. zie ook pagina 7 door Margit Kranenburg DEN HAAG - Terwijl de eutha nasiewet nog maar net is goed gekeurd, heeft minister Borst (Volksgezondheid) zich laten verleiden tot een pleidooi voor de beschikbaarheid van een zelfdodingsmiddel, bedoeld voor hoogbejaarden die levens moe zijn. De Tweede Kamer vindt de timing van de D66-vi- ce-premier hoogst ongelukkig, oppositiepartijen CDA en SP zijn 'ontzet' en 'verbijsterd'. Slechts een paar dagen nadat Nederland wereldnieuws werd met de nieuwe euthanasiewet, zegt Borst in een interview dat zij 'niet tegen' een zelfmoordpil voor ouderen is. ,,Als het zo zorgvuldig geregeld kan wor den, dat het alleen die hoogbe jaarde mensen betreft die klaar met leven zijn", aldus de minis ter zaterdag in een interview in NRC-Handelsblad. Ze ontlokte direct heftige reac ties, Oppositiepartij CDA be grijpt er niets van. CD A-leider De Hoop Scheffer vraagt zich in een reactie af naar wat voor sa- PARIJS - De Franse minister van Gezondheid, Kouchner, wil dat Frankrijk een voorbeeld neemt aan Nederland wat wet geving over euthanasie betreft. De bewindsman zegt de discus sie over dit onderwep in Frank rijk te willen aangaan. De actieve euthanasie onder strenge voorwaarden waartoe Nederland politiek heeft beslo ten, is nergens anders ter wereld per wet geregeld. In Frankrijk is euthanasie verboden, maar de wet maakt wel een onderscheid tussen actieve euthanasie en passieve euthanasie. Met dat laatste wordt het staken van de behandeling bedoeld bij een pa tiënt in de stervensfase. Uit een zondag gepubliceerde opiniepeiling blijkt dat 38 pro cent van de Fransen voorstan der is van euthanasie bij on draaglijk lijden of een dodelijke ziekte. Nog eens vijftig procent vindt dat artsen toestemming moeten krijgen in bepaalde ge vallen het leven van een patiënt te beëindigen. Slechts tien pro cent van de Fransen is tegen stander van euthanasie. Kou- cher noemde de uitslag van de peiling een 'fantastische door braak'. RTR/ANP/AFP menleving Nederland 'afglijdt'. Hij wil van premier Kok weten of Borst namens het kabinet heeft gesproken. „De stemming over de euthanasiewet is nog maar een paar dagen geleden of de minister wil alweer een vol gende stap zetten." Maar ook WD en PvdA vinden dat de minister beter haar mond had kunnen houden. „De inkt van de euthanasiewet is nog nauwelijks droog", merkt WD - Kamerlid Vos op. „Borst komt op een ongelukkig moment met haar uitspraken", vindt PvdA- woordvoerder Swildens, die erop wijst dat Nederland de handen vol heeft om de eutha nasiewet in het buitenland uit te leggen. Alternatief SP-leider Marijnissen zei in zijn reactie: „In plaats van een debat over een zelfmoordpil voor ou deren, wil de SP een maatschap pelijk debat over de problemen van ouderen en hun plaats in on ze samenleving." Het is niet de eerste keer dat Borst op me- disch-ethisch gebied harder loopt dan anderen. Direct na het debat over euthanasie in de Tweede Kamer deed de minister al een voorzet voor een discussie over de 'pil van Drion' zoals de zelfmoordpil ook heet. De voor malige vice-president van de Hoge Raad, Drion, was tien jaar geleden de eerste die pleitte voor het vrij verstrekken van een middel aan ouderen die zelf een eind aan hun leven willen maken. Borst liet zich toen, no vember vorig jaar, voorzichti ger uit. „Daar moet nog een maatschappelijk debat overko men. Het is een moeilijke kwes tie, van wie krijg je bijvoorbeeld pil? Wij staan nog helemaal aan het begin van die discussie." (Advertentie) Sanex douchegel 1.5 liter van 21.99 naar INHOUD 1.5 LITER 11 - VOORDEEL! Waar haal je de energie vandaan? (Advertentie) Tel.: 0113-251335 Fax: 0113-251288 E-mailinfoladderspecialist-goes.nl Nu op Scottweg 17, Industrieterrein De Poel II, Goes Ook gevestigd te Rijksweg Zuid 79 4715 TA Rucphen Tel.: 0165-344811 ïesN Fax: 0165-348304 Levensmoeheid is vooralsnog geen grond voor euthanasie. Bij euthanasie gaat het volgens de wet om een patiënt. Die moet uitzichtloos en ondraaglijk lij den door een ziekte. 'Lijden aan het leven' valt niet onder de wet. GPD door Berrit de Lange AMSTERDAM - Voor prins Maurits is het vandaag dubbel feest. De prille vader, die van daag 33 jaar wordt, zal vanmid dag zijn twee dagen oude doch ter aangeven bij de burgerlijke stand in Amsterdam. Prinses Marilène (31) schonk op eerste paasdag 's ochtends thuis het le ven aan Anna. De volledige naam van het eer ste kleinkind van prinses Mar griet en Pieter van Vollenhoven luidt Anastasia Margriet José- phine van Lippe-Biesterfeld van Vollenhoven. De geboorte van Anna werd zondag 15 april 's middags be kendgemaakt door de Rijks voorlichtingsdienst (RVD). De bevalling verliep vlot, even na acht uur 's ochtends kwam Anna ter wereld. De baby woog bij de geboorte 3620 gram en is kern gezond. „De jonge ouders zijn dolgelukkig", aldus de RVD. Prinses Margriet en haar echt genoot Pieter braken spoorslags hun vakantie in Oostenrijk af om hun eerste kleindochter te bewonderen. De boreling heeft de namen van beide oma's, prinses Margriet en Marilène's moeder Joséphine van den Broek, gekregen. De kleine Oranje-telg is geen prinses, omdat de titel van prins Maurits niet erf baar is. Van Lip pe-Biesterfeld is de achternaam van Anna's overgrootvader prins Bernhard. Eventuele na komelingen van Maurits en Ma rilène krijgen deze achternaam als eerbetoon aan de echtgenoot van prinses Juliana, zo werd vastgelegd in de Goedkeurings wet voor het huwelijk van Mau rits en Marilène, dat in mei 1998 in Apeldoorn werd voltrokken. Sinds de geboorte van prinses Christina's dochter Juliana in 1981 is er in de koninklijke fa milie geen 'officiële' boreling meer te verwelkomen geweest. GPD van onze sportredactie ROUBAIX - Het was Erik Dek ker en Leon van Bon eerder in de week net niet gelukt. Servais Knaven reed zondag in Parijs- Roubaix wel naar de hoofdprijs. De in Meerle wonende Gelder lander reed in de finale solo en won, achttien jaar na Hennie Kuiper, de laatste Nederlandse triomfator in de Hel van het Noorden. Servais Knaven bereikte de wielerbaan van Roubaix na een zinderende finale. Hij werd in de rug gedekt door drie ploegge noten van Domo-Farm Frites (in een groep van vijf). „In de laatste kilometers dacht ik: wel ke Nederlander heeft hier voor het laatst gewonnen? Kuiper dus. Maar die reed lek op de laatste zware kasseistrook. Als mij dat maar niet overkomt, dacht ik toen we dat punt pas seerden." De Belgische minister van Landbouw, Gabriëls, heeft Neder landse boeren beschuldigd van het tegen afbraakprijzen dumpen van hun biggen in het mkz-vrije België. Hiervoor zijn vooralsnog geen bewijzen. In het paasweekeinde hebben boze veehouders opnieuw actie gevoerd. De snelweg Al bij Barneveld werd tijdelijk met tractoren geblok keerd. Het was een mooi idee: de bekleding van een oude, afschreven dijk gebruiken om een andere te versterken. Van twee slechte dijken, één goede maken. Een proef in een dijkvak bij Breskens heeft uitgewezen dat het nog niet zo een voudig is. Het verval van Feyenoord neemt steeds groteskere vormen aan. De Rotterdammers verloren in De Kuip van de- 4,_ gradatiekandidaat De Graafschap (1-2). Het was het |J zesde verlies in elf wedstrijden. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19,21 en 22 m door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Het ziektever zuim kan gemakkelijk met 25 tot 40 procent omlaag. Daar voor moeten arbodiensten ver zuimende werknemers beter be geleiden en ervoor zorgen dat ze sneller medische hulp krijgen. Dan zal het aantal werknemers dat jaarlijks in de WAO stroomt ook aanzienlijk dalen. Dat zegt Dick van der Laan, directeur van Arbo Unie, de grootste ar- bodienst van Nederland. Volgens Van der Laan pakken veel arbodiensten de begelei ding van verzuimende werkne mers fout aan. „Tegen mensen die zich ziek melden omdat ze psychisch niet in staat zijn te werken, zeggen artsen vaak: 'Rust maar lekker thuis uit'. Terwijl het voor de meeste men sen j uist beter is om onder goede begeleiding aan de slag te blij ven." Hetzelfde geldt voor mensen die lichamelijk niet in orde zijn. Volgens Van der Laan moeten ze vaak te lang wachten op des- kixndige hulp van bijvoorbeeld een fysiotherapeut. „De kwaal wordt van kwaad tot erger en de terugkeer in het arbeidsproces steeds lastiger." Arbo Unie heeft de afgelopen maanden een proef gedaan met vijfhonderd werknemers die zich hadden ziek gemeld. Ze werden na twee weken ziekte meteen geplaatst in een inten sief reïntegratieprogramma en kregen een pex-soonlijk begelei der van de arbodienst. Het ziek teverzuim daalde aanzienlijk. Arbo Unie wil dit nu voor veel meer werknemers gaan doen. Daarvoor moet Van der Laan nog wel de werkgevers voor zich winnen. Zij bepalen hoeveel ze uitgeven aan arbo-hulp. „Nu geven de meeste bedrijven nog te weinig per jaar per werkne mer uit." GPD pagina 4: baas kan verzuim beperken (Advertentie) Servais Knaven, besmeurd met modder, balt zijn vuist als hij als eerste over de finish gaat. foto Vincent Jannink/GPD Knavens ploeggenoten Mu seeuw en Vainsteins werden twee en drie. Voor Domo-baas Patrick Lefevere was het de der de driedubbelslag in Parijs- Roubaix. Eerder kende hij een vol erepodium in 1996 (Mu seeuw, Bortolami, Tafi) en 1998 (Ballerini, Tafi, Peeters). Voor Servais Knaven is het zijn eerste grote overwinning. De nationale kampioen van 1995 won al wel eerder de Schelde- prijs en de Ronde van Midden- Zeeland. Parijs-Roubaix be schouwde hij als zijn droom- koers, de klassieker ook die hem het beste ligt. Dekker en Van Bon zijn leeftijdgenoten van Knaven. Jarenlang werden ze afgeschilderd als een 'patatge neratie'. Michael Boogei-d kan de komende twee weekends in Luik-Bastenaken-Luik en de Amstel Gold Race die lichting nog meer vergulden. GPD pagina 13: Knaven koning van de keien EKSBl naam c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode.onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:I eenmalig binnen zes maanden) telefoon:j •Q .noteert u mij voor een abonnement. De eerste e ma'J twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen, afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met nummer. r automatische incasso handtekening: B'39'? -X;...c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: P2C, afdeling lezersservice 8 "71 3214"00000?!' SSS™ "3 dj wo do vr za (postzegel niet nodig) T5 J <t„000005,, vutwooiqumiJUKL H Hl t' lltl 11II '1II III II bSC' 9iqs,! 1 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1