Plan Spuiplein roept vragen op PZC Goed doof, maar nog lang niet gek PZC Hulst is niet crimineel genoeg voor camera's Kinderopvang in schippersinternaat Terneuzen loopt boven verwachting Illegaal gronddepot Cadzand gelegaliseerd Oostburgs plan tegen wildgroei camping bij boer stuit op verzet Informatiebijeenkomst in Breskens kan bewoners niet overtuigen .21 Kamervragen over vuil op strand Vlaamse huisartsen melden zich VVV-foIders bij postagentschap Schoondijkenaar belaagd Fre Kempe krijgt Bouwhelm Postzegelveiling Basisschool Breskens houdt bazar Old Timer Festival in en rond Axel donderdag 12 april 2001 Ouders van schipperskinderen en medewerkers van het internaat hielden gisteren de jaarlijkse ouderdag in de Terneuzense brandweerka zerne.. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - De kinderopvang voor niet-schipperskinderen van schippersin ternaat Koningin Juliana in Terneuzen komt eind augustus in een stroomversnel ling. Na de zomervakantie zullen minstens 32 kinderen gebruik maken van de diensten van het internaat. De opvang van nul- tot vierjarigen neemt hiervan het grootste ge deelte voor zijn rekening, terwijl ook veel bedrijfsplaatsen zijn ingekocht. In totaal heeft Koningin Juliana 45 opvangplaatsen, waarvan 23 voor de opvang van 0 tot 4 jari gen, 6 voor 24-uurs opvang en 16 voor bui tenschoolse opvang (BSO). „Momenteel vangen we twee kinderen op in het kader van BSO. Aanvankelijk zouden we na vergunningverlening door de ge meente Terneuzen al per 1 januari volop zijn gestart. We hadden echter toch meer voor bereidingstijd nodig", vertelde adjunct-di rectrice M. Yben van het internaat vooraf gaand aan de gezamenlijke maaltijd die ouders en medewerkers gisteren in het ka der van de jaarlijkse ouderdag in de Terneu zense brandweerkazerne gebruikten. Getuige het grote aantal aanmeldingen is Yben ervan overtuigd dat de kinderopvang van het internaat een succes wordt. Zij ver wijst hierbij naar de ervaring van ruim veertig jaar 24-uursopvang van kinderen, de openstelling van minimaal 12 uur per clag voor kinderen van nul tot vier jaar en de aanwezigheid van gediplomeerd personeel en faciliteiten als een wasserette. Yben is ervan overtuigd dat het internaat de Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaande- ren niet in de wielen rijdt. Omdat de behoef te aan kinderopvang zo groot is, kunnen twee van dergelijke voorzieningen volgens haar gemakkelijk naast elkaar functione ren. Yben:,,Ik verwacht nauwelijks onder linge concurrentie. Ook moesten wij iets an ders gaan doen met onze faciliteiten en het personeel, omdat er landelijk een daling is te zien van het aantal schipperskinderen." Met name vanwege dit laatste, staat ook de oudercommissie volledig achter de kinder- opvangplannen. „Daarnaast spreekt de op zet ervan ons heel erg aan. Omdat er meer niet-schipperskinderen zullen komen, ge beurt de opvang geheel in een apart huis. Het verlies van identiteit van het internaat valt aldus niet te vrezen", aldus voorzitter E. Kreuze van de oudercommissie. DEN HAAG - Het afvalprobleem op stranden moet eens seri eus worden aangepakt, in de eerste plaats door weidt te maken van een goed gefinancierd ophaalsysteem voor scheepsafval in havens. Het CDA in de Tweede Kamer dringt daarop aan in Kamervragen aan de ministers Netelenbos (Verkeer en Wa terstaat) en Pronk (Milieubeheer). Aanleiding is de verschij ning van het onderzoek naar strandafval van Coastwatch, een organisatie die al jaren met inzet van scholieren de stranden afstruint en afval telt. Veertig procent van het afval blijkt af komstig van schepen, terwijl slechts vijf procent van de sche pen in Nederlandse havens hun rommel afgeeft. Veel verdwijnt dus in zee, en dat komt onder meer, volgens Coast watch, omdat Verkeer en Waterstaat laks is met de introductie van een beter afvalsysteem in de havens. GOES - Bij zorgverzekeraar CZ hebben zich veertig Vlaamse huisartsen gemeld die interesse hebben in een baan in Zuid- Nederland. Zij reageerden op een wervingscampagne van CZ die het tekort aan huisartsen terug moet brengen. De zorgver zekeraar kent in Zuid-Nederland zo'n tien noodgevallen waar een Vlaamse huisarts zo aan de slag kan. Vanwege de vergrijzing van huisartsen komen er binnen enkele jaren nog enkele tientallen praktijken vrij. Hoewel geen keiharde eis van CZ, willen diverse kandidaten verhuizen naar Brabant, Zeeland of Limburg. In Belgë bestaat géén tekort aan huisart sen. Leden van diverse District Huisartsen Verenigingen (DHV) voeren nu gesprekken met hun Vlaamse collega's. ANP BRESKENS - Toeristen in Breskens hoeven het deze zomer toch niet zonder een folderpost van de VW te doen. Voortaan kunnen recreanten hun informatie halen in het postagent schap in de Brunawinkel aan het Oranjeplein. Daar zijn za ken als routekaarten, VW-gidsen en evenementenkalenders verkrijgbaar en kunnen bezoekers terecht voor informatie over accommodaties in de omgeving. Het nieuwe agentschap is vanaf vandaag open. Breskens heeft hierdoor slechts een korte periode zonder toeristendienst gezeten. Eind vorige maand sloot Mimi van Grieken-Visser de deuren van het VW-kantoor aan de Boulevard, na 21 jaar trouwe dienst. SCHOONDIJKE - Een veertigjarige man uit Schoondijke is dinsdagavond door een onbekende man bedreigd. De man had op het Doi-psplein in Schoondijke zijn auto geparkeerd. Bij het uitstappen werd hij aangesproken door een vreemde man, die hem onmiddellijk naar de keel greep en begon te tie ren. De belager werd kort na het treffen door een andere man in een auto opgepikt waarna de twee verdwenen. Vermoede lijk verkeerde de aanvaller onder invloed. De politie onder zoekt de zaak. TERNEUZEN - Architect Fre Kempe uit Terneuzen heeft gis terochtend in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg de Bouwhelm-onderscheiding gekregen van de Zeeuwse Vrou wen Advies Commissies (VAC's). Volgens de commissies heeft Kempe zich op een bijzondere wijze verdienstelijk gemaakt voor de woningbouw in de provincie Zeeland en voor de VAC's in Zeeland in het bijzonder. De uitreiking vond plaats tijdens de jaarvergadering van het provinciaal bestuur van de VAC's in Zeeland. De Vrouwen Advies Commissies adviseren ge meentebesturen, architecten en opdrachtgevers in de bouw over de kwaliteit van de woning en de woonomgeving. Juma Dierikx-de Smet uit Oostburg werd gisteren honderd jaar. A foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus OOSTBURG - Voor een speelse flirt met burgemeester G. Noordewier draait de Oostburgse Juma Dierikx-de Smet haar hand niet om. Het 'hoge' bezoek van gis terochtend, ter ere van haar honderdste verjaardag, brengt haar niet van haar stuk. Integendeel, ze geniet en brengt de burgervader met haar priemende ogen bijna in verlegenheid. „Zullen we op stap vandaag?", vraagt ze monter. De kersver se honderjarige is goed doof, maar nog lang niet gek en dat laat ze merken ook. Zoals zoveel mensen, die zo oud worden zoals zij, moet ze het antwoord schuldig blijven op de vraag: wat is het geheim van uw lange, gezonde leven? „Ik heb wel eens griep hoor", zegt ze haast verontschuldi gend. Ze weet het niet. „Een sober leven", verheldert een van haar dochters. „De mensen van tegenwoordig houden geen maat." En daar is Juma het mee eens. Jarenlang woonde en werkte ze op een boerderijna bij het Groote Gat, waar nu de schaaps kudde van het Zeeuwse Landschap een onderkomen heeft. En een sober leven, dat was het daar wel. Voor een verpleeghuis is het wat haar be treft nog lang geen tijd en ook Tafeltje- dek-je komt er niet in. Nog alle dagen kookt ze zelf - soms met de hulp van haar kroost, maar toch. Gelukkig heeft ze drie van kinderen vlakbij wonen. Plus negen klein- en negentien achterkleinkinderen. Met de hele club hebben ze het feestje in stijl gevierd, gisteravond in een restau rant in IJzendijke. Geen ochtend gaat voorbij zonder lezing van de krant. Alleen hoeft-ie voor haar niet zo dik te zijn. Maar dat ze goed op de hoogte is, mag blijken. Voor Gosse Noor dewier het goed en wel weet, is-ie ver strikt in een discussie over gevolgen van de komst van de Westerscheldetunnel. Ju ma hangt aan zijn lippen. rfnorWilma Valk BRESKENS - De bewoners van Breskens lopen niet echt warm ir voor het herinrichtingsplan dat P de gemeente Oostburg ontwik- jjeld heeft voor het Spuiplein. Het terugbrengen van het water in het vissersdorp wordt niet erg gewaardeerd en ook zit niet ie- dereen te wachten op een ver- kecrsvrij centrum. Dat bleek :e tijdens een drukbezochte infor- ,r matiebijeenkomst over het her- n inrichtingsplan in de Uitkomst 'jnBreskens. Het 'hart' terug in Breskens brengen is de kreet die cle ma- kers van de toekomstvisie voor n Breskens bezigen en dat hart moet het Spuiplein in de geest n van stedenbouwkundige Bhalotra van bureau Kuiper e Compagnons worden. Het echte hart is volgens de Bressi- aanders echter niet het Spuiplein maar de haven. En juist deze haven wordt in het f plan van Bhalotra voor een n groot deel afgesloten voor ver- keer. n Bijna tweehonderd belangstel- lenden waren naar de informa tiebijeenkomst in De Uitkomst - gekomen. Na een welkomst woord van burgemeester G. Noordewier gaf Bhalotra uitleg over zijn plannen. Deze waren op bepaalde gebieden tot in de kleinste details uitge werkt. De nieuwe bestrating, verlichting, straatmeubilair en beplanting, de balustrade en RVS roosters, allemaal mooi en veilig, zaken die iedereen kon waarderen. Maar het plan gaf n geen antwoord op de vele vra gen die de aanwezigen tijdens de bijeenkomst te berde brach ten. t Grachten Het plan is, dat er straks weer water in de vroegere Spuikom komt. Bhalotra heeft zich laten inspireren door de grachten van r Utrecht en wil in Breskens wer ken met een niveauverschil. Dat e maakt twee soorten terrassen mogelijk voor de vele horecage- legenheden aan het plein. 2 Enerzijds terrassen met groen- schermen, die mogelijkheden scheppen om ook in de winter- maanden beschut buiten te zit door René Hoonhorst HULST - In de Hulster binnen stad worden voorlopig geen camera's opgehangen om toe zicht te houden op het uitgaan spubliek in het weekeinde. Een gemeente die overgaat tot ca meratoezicht moet de Registra tiekamer overtuigen dat het op hangen van camera's een laatste redmiddel is. Hulst heeft geen concrete cijfers over misstanden op bepaalde plaatsen in cle binnenstad en heeft daarnaast nog niet alle maatregelen uitgeprobeerd die eventuele overlast kunnen voorkomen. Ambtenaar juridi- j sche zaken R. Jung legde de le- den van cle commissie algemene bestuurlijke zaken gisteren uit dat 'eerbiediging van de per soonlijke levenssfeer' hoog staat aangeschreven in de Ne- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim M.A. van Stee J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ten aan de kant van het Spuiplein en anderzijds getrap te niveauverschillen aan cle kant van de Grote Kade. Veel groen, laag en hoog, veel kleur in de bestrating, uitgekiende verlichting en de muziektent op een eilandje. In een korte ani matiefilm zagen de aanwezigen hoe het kan worden. „Mooi, maar een beetje onwer kelijk", stelden sommige in sprekers. Anderen zagen vooral bezwaren. Reder Piet Vroon zag vooral hinder: „Het is misschien mooi voor de ondernemers aan het Spuiplein, maar voor cle rest van Breskens geeft het alleen maar overlast. We kunnen de haven alleen nog maar bereiken via de jachthaven. Het is duide lijk geen verbetering en straks wordt er ook nog een stukje af gesnoept van het haventerrein, dat toch al niet al te groot is." Er waren meer aanwezigen die vragen hadden over de ontslui ting van de haven. Eén optie is een - niet optimale - weg via de Promenade, en die zou alleen bij calamiteiten gebruikt moeten worden. Geen oplossing voor veel Bressiaanders. Als het Spuiplein straks verkeersvrij wordt moeten de ondernemers straks bevoorraad worden via de le Zandstraat, terwijl deze straat ongeschikt is voor veel verkeer. Veiligheid Noordewier en Bhalotra moes ten heel wat "vragen beantwoor den en vaak het antwoord schuldig blijven. Hoe veilig is het vele water (3583 m2 opper vlak) straks voor kinderen? Is ei- stankoverlast te verwachten en waar kan er straks nog gepar keerd worden? Burgemeester Noordewier be loofde de aanwezigen dat er een mogelijkheid komt om met de gemeente individueel proble men te bespreken. Er komt een speciaal antwoord- en telefoon nummer waar iedereen zijn vra gen en opmerkingen kwijt kan of een persoonlijk gesprek kan aanvragen. Alle inwoners van de gemeente Oostburg zullen binnen veertien dagen een infoi-matie- krant ontvangen waarin de plannen uitgebreid beschreven worden. derlandse rechtsstaat. Een ge meente moet zeer duidelijk kunnen aantonen dat het belang van de openbare orde en veilig heid vereist dat camera's wor den opgehangen, omdat verder niets helpt. Het ophangen van camera's om het veiligheidsge voel bij burgers te verhogen en uit preventief oogpunt lijkt mooi, maar kan niet door de beugel van de strenge privacy wetgeving. Een gemeente als Goes mocht pas camera's op hangen van de Registratieka mer, nadat ze had aantonen dat andere middelen - waaronder inzet van meer politie - niet hiel pen. In Hulst ligt het aantal ver nielingen en mishandelingen bovendien een stuk lager dan in Goes, terwijl er ook niet één plek uitspringt waar altijd overlast is. VVD'er R. van Haperen haal de aan dat veel problemen in de Grote Bagijnestraat binnenkort waarschijnlijk tot het verleden behoren als de gemeente erin slaagt om het voormalige café De Smidse geen nieuwe horeca- bestemming te geven. De invoering van een systeem van gele en rode kaarten naar Terneuzense model kan vanda len en herrieschoppers op ter mijn wel uit het centrum weren, hopen de commissieleden. Hulst voerde weliswaar vier jaar gele den zelf al een kaartensysteem in, maar dat was juridisch niet goed onderbouwd. Door onder meer een reglement in te voeren en een bezwarencommissie in te stellen voor mensen die menen dat ze onterecht een kaart heb ben gekregen, krijgt het kaar tensysteem juridisch waarde. Justitie kan daardoor strafrech telijk optreden als houders van een rode kaart toch horeca-eta- blissementen binnengaan. De commissie geeft de afdeling Hulst van Koninklijke Horeca Nederland daarom graag de ge legenheid om een kaartsysteem met boetebedingen en andere sancties in te voeren. OOSTBURG - De postzegelver eniging Land van Cadzand houdt morgen vanaf 19.30 uur haar maandelijkse bijeenkomst in de R.K. Basisschool St. Bavo aan de Breijdelstraat in Oost burg. Er is een veiling van post zegels en een verloting. door Lilian Dominicus CADZAND - Het gronddepot aan de Ambachtsdijk in Cad zand mag daar voor een periode van tenminste vier jaar blijven. Het Oostburgse college heeft besloten om voor de resterende duur van het Duurzaam Veilig- project de bestemming van het stuk grond te wijzigen. De nog af te graven grond van de weg- vakken Groede-Potjes en Oost- burg-Cadzand kan dan op lega le wijze gestort worden. Op het perceel van 28 bi] 280 meter rust nu een agrarische be stemming. maar er wordt grond gestort. De wijziging in het be stemmingsplan maakt voorlo pig een eind aan de illegale situ atie die jaren geleden ontstond. De stort is al die tijd oogluikend toegestaan door de diverse overheden, die er zelf ook ge bruik van maakten. Zo stortte de provincie er onlangs nog grond en onderhoudsspecie van Duurzaam Veilig-werkzaamhe- den aan de Mariastraat in Zuid- zande. Na klachten van de om wonenden L. van Beijsterveld en P. Provoost heeft het water schap Zeeuws-Vlaanderen - als eigenaar van de grond - de pro vincie gesommeerd de zaak in het reine te brengen. De provin cie heeft nog een onderzoek lo pen naar 650 vierkante meter opgeslagen grond. Een uitloog- test moet uitsluitsel geven. Pro voost vroeg daar om, omdat het overvolle depot verzakte, zijn afwateringssloot dichtgroeide en er ook slib op zijn land is ge komen. Het waterschap vroeg daarop aan de provincie om de sloot vrij te maken, maar het schap wil de ontwikkelingen met het mond- en klauwzeer in ■Nederland afwachten. door Lilian Dominicus OOSTBURG - De Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo) vindt dat de gemeente Oostburg de mogelijkheden voor agrari ërs om een minicamping te be ginnen moet verruimen. Volgens een voorstel van het Oostburgse college aan de ge meenteraad zouden die moge lijkheden juist beperkt worden. Agrariërs die hun lioofdinkom- sten uit een bijbaan halen, of aan die bijbaan meer tijd beste den dan aan het boeren, zouden geen kampeerboerderij mogen beginnen. De Vekabo spreekt van een rechtsonzekere situatie en stelt voor alle bedrijven met een mi nimale grootte van twee hectare die mogelijkheid te bieden. „Het is niet zo dat er op dit mo ment veel boeren staan te trap pelen om een minicamping te beginnen", verklaart J. Dees van de Zeeuws-Vlaamse Veka bo. „Er is vorig jaar onderzoek naar geweest en de belangstel ling is niet groot. Maar dat er vandaag geen interesse bestaat, betekent niet dat dat morgen nog net zo is." „Uit ons veertig koppen tellen de ledenbestand blijkt dat de helft van onze leden niet meer aan de criteria van Oostburg voldoen. Op deze manier zal het dus voor de mensen die willen starten erg moeilijk worden, terwijl juist voor deze bedrijven een aanvulling op het inkomen belangrijk kan zijn." Wethouder C. Bolijn van toeris me ziet echter weinig in het BRESKENS - De openbare ba sisschool in Breskens houdt za terdag 21 april een bazar. Van tien tot vier uur kunnen be langstellenden in het schoolge bouw en op het schoolplein te recht voor een rommelmarkt, een keur aan spelletjes, een line- danceoptreden en demonstra ties. Het schoolkoor treedt die dag twee keer op en ook wordt er nog een sponsorloop gehouden. De opbrengst van de dag wordt ge bruikt voor de aanschaf van speeltoestellen en boeken voor de schoolbibliotheek. voorstel van de Vekabo. Zij wil dat alleen zogeheten 'volwaar dige' bedrijven in aanmerking komen voor een kampeerver- gunning. „Een lap grond van vier hectare is nog geen land bouwbedrijf", zegt ze. Ze wil voorkomen dat iedereen met een stuk grond het recht kan op eisen een kampeerboerderij te beginnen. De link met het agra rische leven moet er wel zijn. Daarom moet een de Agrarische Adviescommissie Zeeland de vergunningaanvraag voortaan toetsen op 'volwaardigheid'. „Natuurlijk moet je oppassen clat niet heel Zeeuws-Vlaande ren vol komt te staan met mini- campings" verweert Dees. „Wat dat betreft zijn we het met elkaar eens. Het is een goede zaak dat bij burgerwoningen in het buitengebied geen mini- campings komen. Maar een klein agrarisch bedrijf is ook een agrarisch bedrijf en dat is het discussiepunt." AXEL - Op hemelvaartsdag (donderdag 24 mei) staat Axel in het teken van de vijftiende edi tie van het Old Timer Festival. Er zijn die dag ongeveer 150 oldtimers en klassieke auto's te bewonderen. Verder staan er ook oude motoren en klassieke landbouwvoertuigen opgesteld. De deelnemers kunnen 's mor gens een puzzelrit rijden die ge deeltelijk op Belgisch grondge bied is uitgezet, 's Middags is er een concours d'élégance door het centrum van Axel. In het ka der van het derde lustrum wordt er een museumtent ingericht met enkele bijzondere voertui gen. Het publiek krijgt onder meer een Graham Paige, waar van er in Nederland maar twee exemplaren zijn, een T-Ford en een DKW-motor uit 1938 te zien. Het festival wordt opge luisterd door diverse dweilor kest j es. Er is een antiek- en cu- riosamarkt en vermaak voor de kinderen. Aan het eind van het programma worden de prijzen uitgereikt in diverse categorie- en en de winnaars van de puz zelrit en prijsvraag bekend ge maakt. Het festival duurt van 9.00 tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 59