Ontruiming minicampings dreigt AID moet regels strikt toepassen Staatsbosbeheer wenst vaccinatie Heckrunderen Luchtmacht helpt douane een handje Sluipverkeer glipt via erf en karrenspoor grens over Exportverbod l geen schadepost zuivelindustrie AID neemt geen risico met mond- en klauwzeer Natuurgebieden weer te bezoeken door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Staatsbosbe heer vindt dat de Heckrunderen op de Slikken van Flakkee en de Hellegatsplaten moeten worden ingeënt tegen mond- en klauw zeer. De ongeveer 270 dieren worden als bijzonder zeldzaam en dus waardevol beschouwd. Ze mogen niet het gevaar lopen te moeten worden afgemaakt vanwege de mkz-crisis, zegt Kees de Lange van Staatsbos beheer West-Brabant/Deltage bied. De Heckrunderen zijn in Duits land teruggefokte oerrunderen. In 1983 werden er 26 aange voerd en op de Slikken van Flakkee ingezet voor het beheer. De kudde gedijde goed en in 1993 verhuisden tien dieren naar de Hellegatsplaten. Inmid dels lopen er voldoende dieren om de toebedeelde beheerstaak - het kort houden van de be groeiing - naar behoren te kun nen uitvoeren. Ook in de Oostvaardersplassen in de Flevopolders lopen Heck runderen. Anders dan in de Gre- velingen gaat het daar om een wilde kudde, die zichzelf hele maal moet bedruipen. Deze die ren komen niet in aanmerking voor inenten. Staatsbosbeheer beperkt zich daar tot het volgen van de ontwikkelingen en het af en toe nemen van (bloed)mon- sters. Oormerken Op de Slikken van Flakkee en de Hellegatsplaten is sprake van zogenaamd 'gehouden vee'. De Heckrunderen zijn daarom ook geregistreerd en voorzien van oormerken. Een en ander heeft te maken met een wijziging van het beheersysteem, in de rich ting van een half-natuurlijk be heer. Het betekent dat de Heck runderen niet meer volledig zelfvoorzienend zijn. Om rui ming te voorkomen, is het voor deze dieren wél gewenst dat ze gevaccineerd worden. Samen met elf andere natuur- en milieuorganisaties en de Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland heeft Staatsbosbe- Bl heer bij landbouwminister Brinkhorst aangedrongen op het preventief mogen vaccine- f ren van bedreigde zeldzame die- ren. Tegelijk vraagt dit 'groene front' om snelle af schaffing van 111 het non-vaccinatiebeleid in de f Europese Unie. De organisaties f vinden de maatschappeüjke prijs die nu wordt betaald voor het bestrijden van het mond- en klauwzeervirus veel te hoog. 1" Er worden onnodig honderd- duizenden gezonde dieren afge- maakt voor economische belan- h gen, aldus de organisaties. Bijzondere en zeldzame rassen R worden met uitroeiing be dreigd. Naast de Heckrunderen H gaat het onder meer om Schoo- R' nebeker schapen, Brandrode runderen en diverse dierentuin- soorten. Staatsbosbeheer heeft overigens al langere tijd de Slik- g ken van Flakkee en de Hellegat- splaten afgesloten voor publiek jl Ook de omringende dijken zijn a. verboden gebied. Het bijvoeren j! van de dieren is gestopt. Er zijn g speciale hygiënische maatrege- len genomen. g w RIJSWIJK - De Nederlandse zuivelindustrie ondervindt hoe- genaamd geen schade door het exportverbod van verse melk en 0 verse melkproducten dat minis- ter Brinkhorst gisteren heeft in- c gesteld. „Slechts een zeer gering gedeel te van de verse producten gaat de grens over, het meeste blijft j in eigen land", aldus een woord voerder van de Nederlandse Zuivel Organisatie. Nederland exporteert wel veel kaas, maar dat valt niet onder het export- j, verbod. Ook boter en andere r zuivelproducten als melkpoe- der en gecondenseerde melk j mogen gewoon de grens over. Ze j ondergaan vanouds al behande- t lingen die het risico van ver- j spreiding van het MKZ-virus j verhinderen. donderdag 12 april 2001 door Jacques Cats VLISSINGEN - De Algemene Inspectie Dienst (AID) dreigt in het paasweekeinde minicam pings te ontruimen op plaatsen waar kampeerboeren evenhoe- vige hobbydieren houden. De mogelijkheid van contact tus sen bezoekers en de dieren geeft risico's voor de verspreiding van mond- en klauwzeer. „Ook al gaat het maar om twee dwerggeitjes, het is gewoon ver boden om dan bezoekers toe te laten", meldt een AID-woord- voerder. Directeur R. de Reus van het Bu- HEINKENSZAND - De stich ting Het Zeeuwse Landschap stelt met ingang van komende weekeinde de meeste natuurge bieden, waaronder het Zwin, weer open voor publiek. Ook worden excursies voorbereid. De gebieden waar vee loopt (Slikken van de Heen, Verdron ken Zwarte Polder) blijven in verband met de mond- en klauwzeercrisis nog gesloten, evenals de Wallen van Retran- chement, waar vee in de buurt verblijft. Het Zeeuwse Landschap houdt nog wel een slag om de arm. Als het ministerie van Landbouw vanwege het uitbreken van mkz in Friesland de maatregelen weer aanscherpt, kan het zijn dat het sein 'toegang vrijalsnog moet worden ingetrokken. Het openstellen van de terrei nen vlak voor het paasweekein de geldt uiteraard alleen voor de gebieden die in normale tijden ook toegankelijk zijn. Een aan tal terreinen is vanwege de kwetsbaarheid voor vogels en planten altijd gesloten. Dat blijft zo. De stichting hervat met ingang van vandaag ook de werkzaamheden in het buiten gebied (behalve in de terreinen waar vee loopt). Dat ishoogtijd, onder meer voor het tellen van de weidevogels die beginnen aan de broedtijd. reau voor Toerisme Zeeland zegt er niet aan te moeten den ken dat het tot een ontruiming komt. Hij hoopt dat de kam- peerbqeren hun verantwoorde- lij heid zullen nemen door de re gels na te leven. De Reus, die optreedt als woord voerder namens de toeristisch- recreatieve sector over mkz- zaken, is het met de vereniging van kampeerboeren (Vekabo) eens dat er bij de getroffen maatregelen sprake is van een rechtsongelijkheid tussen regu liere campings en minicam pings. ,,De consument snap daar niks van." Waarnemend commissaris van de koningin J. Hennekeij heeft vorige week al in een brandbrief aan minister Brinkhorst ge vraagd een einde te maken aan die rechtsongelijkheid. Kampeerboeren zelf zijn opval lend terughoudend in hun reac ties. Ze zeggen met het veilig op bergen van hun geit of schaap te hebben voldaan aan de richt lijn. Die schrijft voor dat recrea tieoorden waar niet bedrijfsma tig evenhoevigen worden gehouden gasten mogen ont vangen als die dieren niet in contact kunnen komen met de bezoekers. „Als de AID toch on ze gasten wegstuurt, is die dienst in feite zelf in overtre ding", meent een minicamping- houder in Vrouwenpolder. „Ik weet niet beter of het mag", zegt een collega in Gapinge „Ik heb toestemming van de Rijksdienst voor Vee en Vlees." Geen stop De verwachting is dat de maat regel geen grote strop wordt voor de minicampinghouders. Rond Pasen is er maar een be perkte belangstelling voor het kamperen bij de boer. Vaste standplaatshouders voor een heel seizoen gebruiken de paas vakantie veelal om de caravan en de voortent te komen opstel len. Minicampinghouders staan in deze periode over het algemeen niet te popelen om veel bedrij vigheid op het terrein te hebben. De kans bestaat dat de drassige terreinen kapot worden gere den, waardoor nog weken na dien duidelijke sporen van het bezoek zichtbaar zijn. Luchtmachtmilitairen controleren trailers bij de Dartline in Vlissingen. foto Dirk-Jan Gjeltema doorJacques cats VLISSINGEN - De douane in Vlissingen heeft bij de controle op mond- en klauwzeer assistentie gekregen van defensiepersoneel. Elf luchtmachtmilitairen helpen op het ter rein van de Dartline mee met het inspecte ren van trailers. De aandacht richt zich op verzending in twee richtingen, naar en van Engeland. Het is een algehele conti'ole waarbij vrijwel geen trailer wordt overgeslagen. De inge zette militairen zijn afkomstig van de oplei ding in Woensdrecht. Ze zien hun taak als een welkome afwisseling en het betaalt ook extra. Het ministerie van Defensie heeft landelijk vierhonderd man personeel vrijgemaakt voor mkz-controles onder leiding van de douane. Vijftig militairen zijn werkzaam in het district dat Zeeland en een deel van Bra bant omvat. Aanvankelijk was het de be doeling de soldaten ook in te zetten in het Zeeuws-Vlaamse grensgebied. Dat wordt inmiddels weinig zinvol geacht, nu de Bel gen de grens hebben afgezet of zelf controle ren. De Zeeuwse douane controleert er steekproefsgewijs op plaatsen waar de rijkswacht niet paraat is. Controle Bij de controle gaat de meeste aandacht uit naar mkz-gevoelige goederen. Dat kan le vende have betreffen, maar die wordt op de Dartline naar Engeland weinig aangetrof fen. Het kunnen ook dierlijke producten zijn: vers vlees, zuivelproducten, sperma en huiden van runderen. Is er weinig tijd om te controleren dan blijft die beperkt tot het in specteren van koeltrailers.. Omdat de regelgeving vrij complex is, kan de douane terugvallen op de vraagbaak functie van de Algemene Inspectie Dienst (AID). Teamleider Leen Broekhuizen van het ambulante controleteam van de douane in Vlissingen zegt vrijwel dagelijks te wor den geconfronteerd met bijgestelde richtlij - nen. Hij heeft overwegend begrip ontmoet. Het verscherpte toezicht heeft volgens de douanewoordvoerder slechts geleid tot een minimale verstoring van de logistieke acti viteiten bij de Dartline. De soldaten zijn voor een nieuwe tijdelijke taak beëdigd. Zij zijn als assisterende doua nemedewerker herkenbaar door het dragen van een speciaal hesje over hun camoufla- geplak. Dank zij de militaire hulp kan de douane weer taken oppakken die door de mkz-perikelen op een laag pitje zijn gezet, zoals de controle op rode olie, op auto's die met een grijs kenteken rijden en op milieu. Vanuit Vlissingen worden in deze weken ook ladingen afgedankte spoorbielzen ver scheept. De bielzen worden in Engeland ge bruikt bij het verbranden van geruimd vee. door Rinus Antonisse BERGEN OP ZOOM - Citaat uit een anonieme brief. „Die lui van de AID die de schapen liet afma ken wilde op deze domme ma nier laten blijken dat hij belang rijk is. Ik wens deze man veel vijanden toe.Vraag op school aan kinderen van AID-mede- werkers. „Hoeveel dieren heeft je vader vandaag weer omge bracht?" Bij de Algemene In spectiedienst van het ministerie van Landbouw kunnen ze lang zamerhand een boekje samen stellen over de weinig subtiele manier waarop Nederlanders hun frustraties over mond- en klauwzeer uiten. De boodschapper als boosdoe ner. De medewerkers van de AID raken eraan gewend be schuldigd te worden van dieren moord, ook al is dat onterecht. Erzijn echter grenzen. De dienst heeft bij justitie aangifte ge daan van een aantal vérgaande beledigingen en verdachtma kingen. „Dat de emoties hoog oplopen kunnen we begrijpen. Daar proberen we zo goed mo gelijk mee om te gaan. Maar wat er soms binnenkomt - daarvan hebben we gezegd: dit pikken we niet. We vragen om vervol ging van dat soort mensen zegt A. de Kok, teamleider veehou derij bij de AID Zeeland/West- Brabant. Zijn collega J. van Luijk, con troleur buitendienst voor mest stoffen, ervaart dat het niet zo zeer de boeren zelf zijn die de (Advertentie) AID op de korrel nemen. „De agressie van de boeren valt mee. Er zijn wel hooglopende emo ties, maar er is geen verhoogde agressie. In de meeste gevallen kunnen we bij de mensen aan de keukentafel de zaak netjes af handelen. Er wordt wel eens ge scholden, dat is gelukkig mi niem. De boeren beseffen heel goed de risico's van mkz. Er is draagvlak voor de maatregelen. Men is zich ervan bewust dat het niet alleen landsbelang is, maar dat de regels ook in eigen belang zijn." Sinds het uitbreken van het mond- en klauwzeer draait de AID onder hoogspanning. Er worden vele overuren gemaakt, niet in het minst door de ver- voerscontroles die 24 uur per dag doorgaan. De meeste ande re activiteiten zijn tijdelijk op een laag pitje gezet (wel is de controle op de visserij gewoon in stand gebleven). De dienst controleert vooral de naleving van de maatregelen. De Kok en Luijk willen graag het wijd ver breide misverstand uit de weg ruimen dat de AID zelf dieren doodmaakt en opruimt. De Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW) is verantwoordelijk voor de veterinaire kant van mkz. „De AID beslist niet, maar on dersteunt bij het uitvoeren van de beslissingen", betoogt De Kok. Hobbyboer Een voorval dat in Zeeland voor veel opschudding zorgde was het verwij deren van een kleine kudde schapen van een Krui- ningse hobbyboer. De man was overigens een aantal malen ge waarschuwd om met zijn dieren niet over de openbare weg te wandelen. Toen dat toch ge beurde, werd hij door de politie verbaliseerd. De politie vroeg vervolgens de AID de zaak af te handelen: de RW stelde vast dat er geruimd moest worden en de AID zorgde voor een dieren arts en het destructiebedrijf om daarvoor te zorgen. Dat de dienst geen pardon kende, even min als bij een overtreding van een schapenhouder bij Zierik- zee, zette kwaad bloed. We kunnen niet anders dan de regels strikt toepassen, zeggen De Kok en Luijk. „Eén lijn trek ken. We kunnen niet vandaag tegen de een zeggen: we zien het door de vingers en morgen tegen een ander: we moeten nu optre den. We moeten een strakke lijn aanhouden, dat is ook voor de boer wel zo duidelijk. Het is geen vredestijd. We mogen geen rechtsongelijkheid veroorza ken." Bij een zwalkend beleid is het einde zoek. „Dan wil de een even de weg oversteken, de an der wil naar een weilandje ver derop en vervolgens vraagt ie mand of hij zijn dieren naar de andere kant van het dorp mag verplaatsen.", stelt De Kok. Het is crisis, beklemtoont Luijk. „Dat wil niet zeggen dat we het niet vervelend vinden om in te grijpen, maar wij hebben geen keus. het afmaken van dieren is niet bedoeld als straf, het is een veterinaire maatregel." Volgens De Kok is er sprake van een fat soenlijke schaderegeling (die op last van de Europese Unie nauwgezet uitgevoerd moet worden). „Er zijn best boeren die er beter van worden, daar ben ik van overtuigd." Hij voegt eraan toe dat niet al te moeilijk wordt gedaan over taxaties; een boer wordt aangeraden bij zijn handelaar advies te vragen over de prijsvorming. Geen onmenselijke, bevel-is- bevel-benadering, onderstre pen de twee AID'ers, die zich nauw verwant voelen met de agrarische sector ('je moet met een boer kunnen praten, anders heb je echt een probleem'). Ze erkennen dat er van wat door de vingers zien, of iemand gelegen heid geven fouten te herstellen, nu geen sprake kan zijn. Dat is anders dan in 'vredesomstan- digheden', wanneer er meer ruimte is voor een dialoog. De Kok en Luijk doen er niet zielig over. „Als je bij de AID werkt, moet je niet verwachten dat je de populariteitsprijs krijgt." Verkoopexpositie tot 16 mei Hedendaagse kunst Schilderijen Yolanda Philippens Sculpturen roestvaststaai Lolke van der Bij Schilderijen 19e en 20e eeuw Willy Sluiter Maurice Góth Iedere dag van 11.30 tot 22.00 uur Badhuisweg 2 - Domburg (Strand Hotel Duinheuvel) tel. 0118-581282 (Ook voor ontvangsten en recepties) Sluipweggetje bij Overslag. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer OVERSLAG - De mond- en klauwzeercrisis heeft in het Zeeuws-Vlaamse grensgebied een nieuwe volkssport opgele verd: het zoeken naar sluip weggetjes om zonder omrij den toch de grens over te glippen. Sluiproutes worden veelvuldig besproken en doorverteld. „Zeg, je kunt bij boer X gewoon over het erf als je het hem netjes vraagt. Dat hangslot aan het hek hangt er maar voor de vorm." De gangbare kleine grens overgangen in de polder zijn afgesloten met dranghekken, blokken, hopen zand en zelfs containers en autowrakken. In Sas van Gent werden de af zettingen (rood-witte blok ken gevuld met water) simpel weg aan de kant geschoven. Bewoners laten zich hun korte routes blijkbaar niet zomaar afpakken. Het zoeken naar een nieuwe, vrije overgang, zonder kilometers om te moe ten rijden o'f in de file te staan totdat een nieuwsgierige Rijkswachter in de auto heeft kunnen snuffelen, is populair. De tipgevers willen gek ge noeg niet met hun naam in de krant, alsof ze bang zijn na derhand gepakt te worden voor een strafbaar feit. Wel willen ze de hen bekende of zelf ontdekte sluiproutes met het grote publiek delen. Waarom? „Als ik heel eerlijk ben, omdat ik het wel leuk vind dat mensen dan tegen me opkijken", zegt een Sasse- naar. „Ik zat in de kantine op mijn werk en kwam erachter dat collega's aan mijn lippen hingen toen ik wat sluipweg getjes uit mijn mouw schudde. Ze waren er van onder de in druk dat ik 'de streek' zo goed ken. Nu betrap ik mezelf erop dat ik expres de polder induik als ik er met mijn gezin een dagje erop uittrek of zelf even naar de winkel moet in Zelza- te. Mijn vrouw vindt het al leen niet zo leuk, geloof ik." Zo wist hij als een van de eer sten dat de grensovergang aan de Vrijstraat weer open was. „Ik zie er niet zoveel kwaad in dat we zo de grens overgaan. Ik denk dat de meesten van ons geen spullen bij zich heb ben die gevaarlijk kunnen zijn voor de overdracht van mkz." Een Westdorpenaar weet te vertellen hoe je zonder pro blemen van Zelzate terug in Nederland kunt komen, zon der in de file te raken aan de Tractaatweg. „Via 'De Katte' (gemeente Zelzate) kom je op de Denderdreve. Daar is de grens afgesloten. Vlak voor de versperring kun je over het erf bij een bedrijf en zo kom je in Sas van Gent uit, achter de glasfabriek. Simpel as that." Hangslot Wie via Koewacht naar België wil, heeft het gemakkelijk. De meeste grensovergangen in de polder zijn niet eens afgezet. Daar staat enkel een hek dat vaak al aan de kant is gescho ven. Via 'De Tragel' is het dan maar een korte weg naar Bel gië. Een boer uit Overslag weet desgevraagd ook wel een paar sluiproutes op te noe men. Via de dijk bij De Ge buurte bijvoorbeeld, het is slechts een karrenspoor, maar over de grens kom je wel, of over het erf van een Belgische boer aan de Dorpsstraat. „Daar hangt voor de vorm een hangslot aan het hek, maar als je de boer kent of je vraagt het hem netjes, dan mag je zo doorrijden. Eigenlijk heb ik liever dat je dit niet schrijf- t...Ik wil namelijk nog vaker gebruik maken van deze uit valsweg." foto Willem Mieras Bij Kruiningen werden 22 maart schapen geruimd: de AID mag geen uitzonderingen maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 58