Axel kan koffieshop gebruiken Jeugd De Stelle kan weer spelen Bloemetjesactie voor behoud bus Zeeuwse politieman spoorloos verdwenen Tuinbon voor overlast sloop in wijk Triniteit Proces over sluiting kerncentrale Borssele Sluis-Aardenburg heeft moeite met ruimtelijke ordening Wil zeeuwse almanak Opvoeding Fietser (16) komt om bij ongeluk met tractor Werkstraf voor veroorzaken fataal ongeval Zandkreek Wethouder Van Schaik breekt lans voor gecontroleerde verkoop softdrugs Burgemeester Axel sluit Palm Beach POLDERDIJK Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDELBURG OOSTBURG RENESSE ZIERIKZEE De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 13 april a.s. gesloten Opvoeden is niet altijd ge makkelijk. Dat ouderpaar nam daarom uit de biblio theek een stapel pedagogi sche boeken mee. Thuisgekomen gingen vader en moeder met hun neus in een boek op de bank zitten, in de hoop een aantal nuttige tips en adviezen te vinden. Op een gegeven moment keek moeder op, en zag dat de koekjestrommel leeg op tafel stond. „Waar zijn al de koek jes ineens gebleven?", vroeg ze zich hardop af. Daarop antwoordde het dochtertje van twee jaar oud: „Hier!" En ze ivees naar haar volle mondje. De eerste les ivas dus al gauw geleerd: het is niet pedago- gischverantwoord opvoed kundige boeken te lezen waar de kinderen bij zijn. ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 12 april 2001 door René Hoonhorst SPUI - De eerste buschauffeur die de ac tievoerders van de Belangenvereniging Spui gisteren aanhielden, gaf hen direct gelijk. De route van Terneuzen naar Axel en omgekeerd is via de Tractaatweg iets langer voor bus 1 en bus 5. Door het op onthoud vanwege de nieuwe verkeers drempels in Spui en Magrette doet de bus er ongeveer even lang over om door de buurtschappen te rijden. Met het aandoen van de buurtschappen is de leefbaarheid in Spui, Magrette en Schapenbout echter gediend. Vooral ou deren en jongeren komen per bus makke lijker in Terneuzen of Axel en een bezoek je aan het enkele kilometers verderop gelegen streekziekenhuis is voor veel au tolozen op deze manier ook in weer en wind nog te doen. Chantal Persijn, José Kalisvaart, Pieter Hamelink en Tonie de Smet hielden mede namens hun buurt schapgenoten acht bussen aan die gister middag bij de tegenover elkaar liggende bushaltes in Spui stopten. Ze boden de chauffeurs een lolly en een primula, een vrolijk voorjaarssleutelbloe- metje, aan en gaven er gelijk een gedichtje bij. Connexxion wat maak je me nou. Straks staan we hier in de kou. Doe ons dat niet aan, want op jullie nieuwe tracé. Neem je helemaal niemand meer mee. Za del ons niet op met een strop. En pik ons gewoon elke dag iveer opverklaarden de strookjes aan de primula's. Gedeputeerde Staten lieten dinsdag nog weten dat de busroutes volgens het Beleidsplan Open baar Vervoer via de Tractaatweg moeten lopen. De Belangenvereniging Spui legt zich echter zeker niet zonder meer bij die conclusie neer. Minder ludiek Vice-voorzitter De Smet: ,,We hebben vol gende week een gesprek met Connexxion en de gemeente Axel. We zullen eerst af wachten welk resultaat dat oplevert. Maar mocht er niets gebeuren dan sluit ik niet uit dat we wat minder ludieke acties op touw zetten. Het afsluiten van wegen en tegen houden van bussen bijvoorbeeld." De Be langenvereniging kreeg de zegen van een oudere buspassagiere. „Doorgaan met die acties hé. De bussen moeten door onze buurtschappen blijven rijden." Actievoerende inwoners van Spui overhandigen buschauffeurs een lolly en een primulaom hun pleidooi voor behoud van de bushal te in de buurtschap te onderstrepen. foto Charles Strijd door Jacques Cats VLISSINGEN - Sinds zondag wordt de Zeeuwse politieman J. Burggraaf vermist. Hij had geen dienst toen hij zijn woning in Lewedorp verliet. Burggraaf maakt geen deel uit van de loka le politiezorg. Hij behoort tot de stafmedewerkers van het regio politiekorps. Er is officieel aan gifte gedaan van de vermissing. De politie heeft tot nu toe geen forse opsporingsactiviteiten op gang gebracht. „Iedere burger heeft het recht om te verdwij nen", meldt voorlichter J. van Mourick. Wel zijn de collega's extra alert. Ook worden er con tacten nagetrokken. Omdat de politieman deel uitmaakt van de executieve dienst is hij in het bezit van een dienstpistool. Hij heeft vrijwel zeker zijn dienst- wapen meegenomen, al kan de politievoorlichter dat niet be vestigen. Volgens Van Mourick zijn er geen aanwijzingen dat de poli tieman mogelijk het slachtoffer van een misdrijf is geworden. Ook is er geen- sprake van een kwetsbare gemoedstoestand waarin de politieman zijn wo ning verliet. Van Mourick: „Er was niks bijzonders aan de hand." door René van Stee TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen en de woningbouw vereniging Terneuzen schenken in een gezamenlijke actie de in woners van de wijk Triniteit een tuinbon. De bon, van bijna honderd gul den, moet worden gezien als goedmakertje voor de overlast van de sloopwerkzaamheden in deel van de wijk. Met het plant goed kunnen de voortuintjes worden opgefleurd, hopen de verstrekkers van de bon. Bij 401 woningen in zowel de huur- als particuliere sector viel de bon in de bus. Voor de actie zijn afspra ken gemaakt met de Stichting Tragel in Clinge. De bewoners van Triniteit kunnen hierbij vooraf kiezen uit vier bloemen- pakketten met éénjarige bloe men, vaste planten of een ge mengd pakket. Bewoners met alleen bestrating voor hun huis kunnen kiezen voor een met bloemen of planten gevulde ter racotta pot. De Tragel stelt de pakketten sa men. Ze kunnen op 19 mei wor den afgehaald tijdens een plantenmarkt bij buurthuis 't Schelpenhoekje. Deze planten markt wordt bovendien opge luisterd met optredens van de Zeeuws-Vlaamse muziekgroep Ambras, een poppenkastvoor stelling en culinaire hapjes uit verscheidene culturen. Naast de bloemenpakketten worden er ook bloembakken inclusief op- hangbeugels afgeleverd bij ap partementen. WILHELMINADORP - Een zestienjarige jongen is woens dagmiddag in Wilhelminadorp om het leven gekomen nadat hij onder de wielen van een tractor was beland. De jongen, wiens identiteit nog niet bekend is gemaakt, reed sa men met een andere fietser over de Katseveerweg, die parallel loopt aan de N256 tussen Goes en Zierikzee. Toen twee tractors de fietsers inhaalden, kwam de jongen onder het wiel van de aanhanger van de achterste tractor terecht. Hij overleed ter plekke. De andere fietser bleef ongedeerd. Omdat de toedracht nog onduidelijk is, vraagt de po litie eventuele getuigen zich te melden bij het bureau in Goes. door Harmen van der Werf DEN BOSCH - Het ministerie van Economische Zaken en het elektriciteitsbedrijf EPZ krui sen vrijdag 22 juni voor de rechtbank in Den Bosch de de gens over sluiting van de kern centrale Borssele. Inzet van de rechtszaak, die is aangespannen door het Rijk, is dat de kerncentrale Borssele alsnog 31 december 2003 dicht gaat. Het ministerie van EZ be roept zich daarvoor op een afspraak die met de elektrici teitsproducenten, verenigd in de SEP, is gemaakt in 1994. Elektriciteitsbedrijf EPZ acht zich echter niet aan die afspraak gebonden. Die is niet met haar gemaakt, maar met de SEP, stelt zij. De elektriciteitsmarkt is bovendien geliberaliseerd. De Staat heeft zich als planner te ruggetrokken. Dwangsom EZ vraagt niet alleen sluiting per 31 december 2003, maar dat EPZ ook voorbereidingen moet gaan treffen voor de sluiting. En EPZ zou per dag een dwangsom van twee milj oen gulden moeten betalen, als zij niet tot uitbe- drijf stelling overgaat. Maar dan moet de rechtbank in Den Bosch wel eerst de Staat in het gelijk stellen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De gemeente Sluis-Aardenburg moet de touwtjes op het gebied van ruimtelijke ordening aantrek ken. De controle op de naleving van bestemmingsplannen is on voldoende, volgens de Rijkspla nologische Dienst. De verlening van bouwvergun ningen moet zorgvuldiger ge beuren. En de gemeente moet snel de bestemmingsplannen vernieuwen. Ze lopen achter. Wethouder G. van Daele kan zich in dit beeld niet herkennen. „Er vinden geen onregelmatig heden plaats", stelt hij. „Het zal overal wel zo zijn, dat de regels niet honderd procent worden nageleefd." Sluis-Aardenburg neemt de kritiek wel ter harte. Er wordt gewerkt aan de ver nieuwing van vij f bestemmings plannen. Ook Hulst komt er in het inspec tierapport van de Rijksplanolo gische Dienst over 2000 niet zo best vanaf. Inspecties van het ministerie vanVolkshuisves- ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) hebben verleden jaar in Hulst een her halingsonderzoek gedaan. Er is eerder onderzoek verricht in 1996. Op milieugebied is aan de aanbevelingen van het Rijk vol daan, maar wat betreft volks huisvesting en ruimtelijke orde ning 'niet of onvoldoende'. Dit krijgt een vervolg. Niet alleen Reimerswaal heeft dus moeite met regels op het ter rein van ruimtelijke ordening. Vrom-inspecties hebben ander half jaar lang verscherpt toe zicht op Reimerswaal uitgeoe fend, omdat de gemeente niet aan verbeteringen wilde mee werken. Vorig jaar is het toe zicht gestaakt. Reimerswaal past de wet- en regelgeving 'nu correct' toe, zo schrijft de Rijks planologische Dienst in haar jaarrapportage 2000, en er wordt goed op de naleving van bestemmingsplannen gelet. Eind volgend jaar, begin 2003 vindt in de gemeente een herha lingsonderzoek plaats. Advertentie MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg wegens het veroor zaken van een dodelijk ongeval veroordeeld tot 240 uur werk straf en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Daarnaast kreeg de Goesenaar van de rechtbank twee jaar rij ontzegging, waarvan anderhalf jaar op een motor en zes maan den in een auto, opgelegd. De man kwam 5 augustus vorig jaar op de Deltaweg bij de Zandkreeksluizen met zijn mo tor in botsing met de zevenjari ge Jean et van Belzen, toen het meisje samen met haar vader tussen de file auto's, die aan de Goese kant van de Zandkreek- brug stonden te wachten, de weg wilde oversteken. De motorrijder, komend uit de richting Zierikzee, was na het neerlaten van de brug snel opge trokken en langs de file auto's gereden, waarna de fatale bot sing met het overstekende meis je plaatsvond. Twee weken geleden eiste de of ficier van justitie twaalf maan den cel, waarvan de helft voor waardelijk en een rijverbod van vier jaar op een motor. K. Nieuwets van het Churchill City Hotel knipt het lint door, sein voor de kinderen om de balonnen op te laten. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - Op het school plein van de christelijke basis school De Stelle in Terneuzen werden gisterenmorgen offici eel nieuwe speeltoestellen in ge bruik genomen. Het benodigde geld voor de toestellen was vorig jaar met sponsorlopen en een rommelmarkt door de leerlin gen zelf bijeen gebracht. Met het geld konden een glij baan, een speelhuisje en een duikelrek worden aangeschaft. Na het zingen van het Stellelied door de ruim honderdveertig leerlingen, het onderwijzend personeel en leden van de ou derraad van de school, knipte K. Nieuwets van het Churchill City Hotel bij de openingshan delingen een lint door. Als spon sorbijdrage overhandigde zij namens haar werkgever een cheque van 825 gulden aan schooldirecteur C-. Dingemanse. Onder luid gejuich lieten de scholieren vervolgens ballon nen op. Dingemanse prees de zelfwerkzaamheid van zowel ouders als leerlingen bij de rea lisatie van het project. Bij de plaatsing van de toestellen was namelijk geen rekening gehou den met de wettelijk vereiste ondergrond die moet bestaan uit dertig centimeter verend materiaal als zand, rubber mat ten of houtsnippers. „De 12.000 gulden die dergelij ke aanpassingen kostten, was echter niet voorhanden. Toen is besloten om zelf de handen uit de mouwen te steken. Enkele weken geleden hebben we sa men met de leerlingen de onder grond in orde gebracht", vertelt Dingemanse. Hij noemde het enthousiast uitgevoerde initia tief eveneens een verkapte noodkreet aan de politiek om dat er veel te weinig geld be schikbaar gesteld wordt voor het onderwijs. doorSheila van Doorsselaer AXEL - De Axelse weihouder J. van Schaik meent dat Axel toch eens serieus moet denken aan een gelegaliseerd verkoop punt voor softdrugs. De politie meent volgens Van Schaik dat een door de gemeente gecontro leerde koffieshop is aan te beve len omdat het fenomeen soft drugs niet uit Axel is te bannen. Van Schaik: „Het lijkt me geen goed idee om de kop in het zand te steken en te doen alsof er in Axel niet wordt gedeald." Onlangs is in Axel 'café' Palm Beach gesloten. Van het pand was bekend dat er softdrugs te krijgen waren. Volgens Van Schaik was Palm Beach méér dan alleen een drugscafé, het fungeerde ook als opvanghuis voor hangjongeren. Van Schaik: „Ik begrijp best dat ouders het niet fijn vinden als hun kinderen daar rondhangen, maar ze zijn wel van de straat." Nu het pand is gesloten, staan de jongeren AXEL - Burgemeester J.F. Mul der van Axel heeft deze week een horecagelegenheid in het centrum van Axel gesloten om dat er drugs werden verhan deld. Eerder had het Axelse bestuur de eigenaar van café Palm Beach al aangeschreven met het nadrukkelijke verzoek om in de kroeg geen verdovende midde len te laten verhandelen. „Daar werd, zo bleek ons uit onder zoek door de politie, geen ge hoor aangegeven. Vervolgens is, op grond van de Wet Damocles, het pand gesloten", zei Mulder. De kroeg blijft voorlopig drie maanden gesloten. Het is voor het eerst dat het bestuur een be roep deed op de nieuwe regels om verkoopplaatsen van drugs aan te pakken. weer op straat en de onvrede daarover uit zich in baldadig gedrag. De Axelse commissie Sociale Zaken besprak woensdag het initiatief van het college van burgemeester en wethouders om een hangplek te creëren voor de Axelse jeugd. De jongeren hebben geen eigen plaats waar ze elkaar kunnen ontmoeten, hangen daarom op straat rond en zorgen voor overlast voor de buurt. De jongeren hebben zelf aange geven dat ze een hangplek wil len en het liefst op het veldje aan de Zuidsingel. De gemeente heeft deze locatie onderzocht en meent dat dit inderdaad de bes te plek is. Axel wil er een pergola neerzetten en verlichting en parkeergelegenheid voor brom mers aanleggen. Dit alles kost maximaal 45.000 gulden. Verzet Het plan stuit op veel verzet van omwonenden. Drie van hen maakten gebruik van het in- spraakrecht om de commissie leden op andere gedachten te brengen. Mevrouw Mulder he kelde vooral het feit dat er nooit met de omwonenden is gepraat. „Wij moeten het allemaal maar goed vinden. Ik ben bang voor wat er komt. Meermalen is be wezen dat de jongeren voor pro blemen zorgen. Ik geniet nu van het uitzicht, maar hoe wordt dat straks? Wij klagen al langere tijd over verkeersoverlast op de Zuidsingel, maar krijgen te ho ren dat er geen geld is voor maatregelen. Voor de jongeren wordt dan opeens wel geld uit getrokken." Inspreker D. Stule- meijer uit de Churchilllaan vreest voor waardeverminde- ring van de woningen. „Ik ga cle boel laten taxeren en als mijn huis inderdaad minder waard is, kan de gemeente een schade claim van me verwachten." De commissieleden gaan wel akkoord met de locatie. Volgens hen zijn er geen alternatieven voor de Zuidsingel. Wel hebben de fracties, met uitzondering van de PvdA bezwaar tegen de 'pergola'. Liever zouden zij een container zien, dat is goedkoper en is geheel volgens de wens van cle jongeren. Zij vrezen dat de jeugd anders geen gebruik zal maken van hun hangplek. WD'er P. Apers vindt daar naast dat het niet nodig is al elektriciteit aan te leggen. „Laat de jongeren eerst maar eens bewijzen dat ze ook aan de Zuidsingel zullen blijven. Dan kan er nog steeds elektriciteit worden aangelegd." Van Schaik gaat akkoord met het voorstel eerst een proef te doen met de hangplek, die er voor de zomer vakantie zal zijn. Als in novem ber blijkt dat alles naar wens verloopt, mag de hangplek blij ven. „Zo niet, dan moeten we zo reëel zijn de boel weer af te bre ken." Van Schaik belooft de om wonenden nu te zullen betrek ken in de besluitvorming. PvdA'er M. de Regt brak een lans voor de jeugd. „Ouderen worden steeds minder tolerant. Ze kunnen maar bar weinig ver dragen van jongeren. Alsof wij vroeger van die lieverdjes wa ren. Jongeren moeten een eigen plaats hebben en die moeten we hen ook gunnen." Literatuurprijs kijk op www.de-d r vkkery. n I Exposities Iep op z'n kop vervolg op het lepenproject Ode aan de olm, door Anda van Riet en Carina Leijnse de Dageraad Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk ook op \vsvw.bestewinkelvannedcrlancl.iil effiffl§KE Lentesalade (vegetarisch) f 13,50 Tagliatelle zalm 17,50 Varkenshaaspuntjes mosterdsaus 21,50 zaterdag 14 april 14.30-16.30 uur Dj's Aldo Siebe elektronische muziek voor bij de koffie Wereldmuziek! 2 cds Global Sounds 14,95 incl. 40 kortings coupons t.w.v. 600,00 Advertentie vanavond vanaf 17-30 uur (Advertentie) GEVELVERFRAAIING Voor al uw zonwering en kozijnen Vlissingsestraat 1 4371 RA Kcudekerke Telefoon: 0118-552010 Telefax: 0118-552071 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 57