Relatie VS China was nooit innig en hart voor de zaak Hard PZC PZC v>\T 2l Rol CIA bij invasie van Cuba erkend NI fcXfc&t*- 9 Kilometerheffing lijkt goed voor iedereen Bush lost crisis op Rondje speelt NS al vele jaren parten 12 april 1951 donderdag 12 april 2001 doorGerlach Hochstenbach Kilometerheffing leidt tot acht procent minder auto's op de weg. En er zijn meer voordelen. Dat blijkt uit onderzoeken naar de effecten van de kilometerheffing. Internetondernemer R. Pieper stelde maan dag dat over twee jaar met een systeem van heffing op de wegen in de Randstad kan worden proefgedraaid. In 2006 zou dë kilo meterheffing overal in Nederland kunnen gelden. Kern van het plan is dat de automo bilist die tijdens het spitsuur op de drukste wegen rijdt, het meest betaalt. En de motor rijtuigenbelasting wordt afgeschaft. On derzoekers van de Vrije Universiteit in Am sterdam concluderen dat de milieuhinder, afhankelijk van de aard van de schade, met 20 tot 70 procent vermindert. Als de milieu heffing in het hele land is ingevoerd kan het aantal gereden kilometers met 10 tot 25 pro cent dalen. Het brandstofverbruik gaat 20 tot 40 procent omlaag. P. Rietveld, hoogleraar Vervoerseconomie aan de VU, benadrukt dat die cijfers gelden voor het gunstigste scenario.Op basis van onder meer een onderzoek van de Advies dienst Verkeer en Vervoer stelt het Centraal Planbureau (CPB) vast dat automobilisten beduidend korter in de file zullen staan. De kilometerheffing zal geen nadelige gevol gen hebben voor de concurrentiepositie van bedrijven. In tegendeel is waar, zegt een CPB-woordvoerder. Zakelijke rijders en vrachtverkeer betalen weliswaar een rela tief hoge heffing vanwege de vele kilome ters, maar dit wordt gecompenseerd door tijdwinst. Daar hecht het bedrijfsleven gro te waarde aan. De Stichting Natuur en Milieu is opgetogen over de voorstellen van Pieper. „De gunstige effecten van kilometerheffing zijn aanzien lijk", stelt medewerker D. van Dijk, die in dat verband wijst op de VU-cijfers. GPD t Delta Nutsbedrijven Picter Stoter, vasthoudend en soms eigenwijs. foto Lex de Meester doorTheo Hoeymakers Het schijnt dat George Bush onlangs nog de film '13 Days' heeft gezien, over de ma nier waarop John F. Kennedy in 1962 de Cuba-crisis tot een goed einde bracht. Enkele dagen la ter brak de diplomatieke crisis met China uit, de eerste echte krachtmeting die de nieuwe man in het Witte Huis voor zijn kiezen kreeg. Of hij daarbij veel aan de rol prent over Kennedy en diens confrontatie met Nikita Chroesjtsjov heeft gehad, is niet duidelijk. Wellicht heeft een blik in de memoires van zijn Re publikeinse voorganger Ri chard Nixon hem beter op weg geholpen. Tijdens zijn historische bezoek aan de Volksrepubliek, in febru ari 1972, doet Nixon opgetogen verslag van zijn ontmoetingen met de Chinese partijtop. Na eerst geconstateerd te hebben dat Amerikanen jegens Chine zen aanzienlijk minder arro gant zijn dan 'Britten, Fransen en Nederlanders' schrijft hij op vallend bescheiden: „Wij mis sen vaak een gevoel voor subtil i- teit, maar dat komt nog wel na nog een paar honderd jaar van beschaving. Het is de subtiliteit van de Chinezen die de meeste indruk op me maakt." Dat die fraaie Chinese subtili teit onder Nixons gastheren ge paard ging met het uithongeren, doden en knevelen van miljoe nen Chinezen vertelde de presi dent er niet bij. Toch zeggen de kanttekeningen van de Watergate-president' wel iets over de aparte verhou ding tussen de Volksrepubliek en de Verenigde Staten. Een haat-liefde-verhouding, vaak gekenmerkt door wederzijds onbegrip. Het 'rondje om de kerk' be heerst het spoor inmiddels vijftien jaar. In 1984 lanceerde de toenmalige directie van de Nederlandse Spoorwegen het zogenoemde plan 'decomplice- ring van de treindiensten'. Machinisten en conducteurs moesten voortaan volgens 'lijnsgewijze exploitatie' gaan werken, bedacht de directie. Dat was het begin van een j aren- lange strijd tussen de be- drijfstop en het personeel. De arbeidsverhoudingen bij de NS behoren inmiddels tot de slechtste van Nederland en ac tie is aan de orde van de dag. 1985-1986: De plannen van de directie om machinsten en con ducteurs te binden aan de vaste trajecten, worden al snel door de vakbonden spottend 'rondje om de kerk' genoemd. Het rij dend personeel legt uit protest het treinverkeer in Noord- en Zuid-Holland meermaals plat. De toemalige NS-baas Ploeger, blaast het project af. De weer stand is te groot. 1992:-De vrees voor het 'rondje' steektweerde kop op tijdens be sprekingen over de opsplitsing van het spoorbedrijf. Het werk gebied voor het personeel dreigt kleiner te worden. 1993: Machinisten eisen behoud van variatie in hun nieuwe dienstroosters. Maar het over leg tussen vakbonden en de di rectie loopt uiteindelijk stuk. Daarop bezetten tachtig machi nisten vier sporen van Utrecht Centraal. Grote vertragingen zijn het gevolg. De directie wei geld vervolgens nog met de bon den over roosters te praten. 1994: Een harde machtsstrijd tussen bonden en directie be gint. Arbeidsverhoudingen ver slechteren. NS willen een ver anderingsproces in gang zetten. De spoorwegen moeten veran deren van een log staatsbedrijf in een zelfstandige, commeriële onderneming. Daarvoor moeten volgens de directie banen ge schrapt worden en is een cul tuuromslag nodig. 1999: Het reorganisatieplan 'Bestemming: Klant', dat het spoorbedrijf meer servicege- richt moet maken, wordt gepre senteerd aan het personeel. De directie, OR en vakbonden be reiken in juli overeenstemming over het basisakkoord. Als dui delijk wordt dat machinisten en conducteurs worden gebonden aan trajecten, schrikt het perso neel en wordt het akkoord uit eindelijk verworpen. De ruzie verhevigt en leidt tot de huidige stakingsgolf. ANP In het interbellum kwam het tot een burgeroorlog tussen de communisten van Mao Zedong en de nationalisten van Sun's opvolger Tsjang Kai-sjek. Ja pan was China inmiddels bin nengevallen. In Washington heerste tijdens de Tweede We reldoorlog grote verdeeldheid over de vraag welke partij Ame rikaanse steun tegen de Japan ners verdiende. Het werden uit eindelijk de nationalisten. Toen Mao in 1949 de burgeroorlog in zijn voordeel beslechtte, waren de verhoudingen met de VS dan ook goed bedorven. Korea De Korea-oorlog, waarin Ame rika en China begin jaren vijftig elkaar bevochten, en de kwes- tie-Taiwan stonden vervolgens ruim twee decennia betere be trekkingen in de weg. Tot de succesvolle diplomatieke door braak van Richard Nixon en zijn adviseur Henry Kissinger in 1972. Sindsdien kan de stem ming nog het beste als zeer wis selvallig worden gekenmerkt. Onder de presidenten Carter, Reagan, Bush senior en Clinton opteerde Washington voor een beleid van pappen en nat hou den. China werd weliswaar her haaldelijk gewaarschuwd, maar de Realpolilik prevaleer de. Nu dreigde de drieste actie van een Chinese F8-piloot tot een plotselinge en gevaarlijke verslechtering van de betrek kingen te leiden. In Washington en in Peking slepen de hardli ners de messen. De Chinese lei der Jiang Zemin stond onder druk van conservatieve krach ten in het leger. In de Ameri kaanse regering leken de havi ken aan de winnende hand. Uit eindelijk wonnen de 'Panda- knuffelaars' - zoals de gematig den in Washington smalend worden genoemd. GPD Pieter Stoter verl door Maurits Sep Pieter Stoter gaat met pensi oen. Hij laat een financieel fit Delta Nutsbedrijven na. Mensen die met hem moesten werken, komen kwalificaties te kort om hem te typeren. Bikkel hard maar hartelijk. Intens be trokken én bescheiden. Veelei send én geduldig. President commissaris Jaap Hennekeij: „Hij zet elke eigenschap in op het moment dat hij die nodig heeft om zijn doel te bereiken." De eerste stappen in de Zeeuwse nutswereld zet Stoter (65) in 1963, als hij in dienst treedt van de watermaatschappij WMZ. Hij klimt er op tot directeur. In 1990 fuseert de WMZ met het elektriciteitsbedrijf PZEM tot Delta Nutsbedrijven. Stoter krijgt de leiding over het nieuwe nutsbedrijf. „Stoter Is mister Delta", meent Hennekeij, voor zitter van de Raad van Commis sarissen. Door de jaren heen is het beeld ontstaan van een man die hard is voor zichzelf en van zijn perso neel hetzelfde eist. Die onver moeibaar werkt aan de toe komst van zijn bedrijf, dat hij met ijzeren hand regeert en waarin hij een onaantastbare positie heeft verworven. Die weet wat hij wil, hoe hij het wil en waarom het zo moet. En die zich vervolgens niet meer van die mening laat afbrengen. Die niet van gezeur houdt, noch van oeverloos gepraat. Er moeten immers besluiten worden geno men, knopen doorgehakt. De vraag is of dat, beeld klopt. Stoter zelf zal het antwoord voorlopig niet geven. Hij is sinds woensdag met pensioen, maar een afscheidsinterview zit er de eerste maand niet in. Later mis schien, in juni of zo. Eerst va kantie. Hij heeft tijd nodig om afstand nemen van wat 38 jaar lang zijn leven was. Eigen weg Dan maar vragen aan een man die dicht bij hem stond. Presi dent-commissaris Jaap Hen nekeij: „Ja hoor, dat beeld klopt." Maar hij heeft meer te zeggen over Stoter: intens be trokken, wil alles weten, laat de teugels nooit vieren. „En toch ook geduldig. Hij luis tert goed. Laat mensen in hun waarde, blijft fatsoenlijk, schoffeert nooit. Maar probeert vervolgens wel zijn eigen weg te gaan. Hij overstelpt je met argu menten waarom zijn beleid zo goed is. Dat gaat gedoseerd. Hij etaleert zijn enorme kennis op de juiste momenten om kansen te verzilveren." Soms is hij zelfs ronduit be scheiden, weet Hennekeij. „Hij loopt niet met zijn borst vooruit door het kantoor om te laten zien: hier komt de directeur." Integendeel, beaamt Peter Lou- werse, voorzitter van de onder nemingsraad van Delta. Louwerse vindt hem juist een 'patriarchaal directeur'. „Een vaderfiguur. Hij begeeft zich ge makkelijk onder de mensen. Af standelijk of arrogant is hij ze ker niet." Zakelijk wel. Stoter schuwt het niet zaken op de spits te drijven De ondernemingsraad heeft en kele aanvaringen gehad met de directeur. Louwei-se: „Hij heeft een hekel aan regels en voor schriften. Soms zei hij: ik ben de baas, ik wil het zo en jullie zijn maar medezeggenschap. Je krijgt niet gauw gelijk, ook al heb je het." De grenzen opzoeken, vak bondsbestuurder Theo Jacobs van de AbvaKabo herkent het. „Dus moet je zelf die grenzen stellen. Doe je dat niet, dan heb je een probleem. "Louwerse: „Je moet altijd op je hoede zijn bij hem. Hij geeft je de tijd ergens over na te denken, maar gaat zelf wel verder. Zo is hij je altijd voor." Sociaal Jacobs kent Stoter al vanaf 1977. Hij heeft waardering voor de Delta-directeur gekregen. „Ploe hard hij ook is, hij heeft te vens een heel sociale kant. Eer lijk en oprecht. Moet er iets vpor iemand worden gedaan, dan doet hij dat." Het zal ongetwijfeld te maken hebben met zijn verleden. Der tig jaar geleden verloor Stoter een been aan kanker. Hij heeft het geaccepteerd en is doorge gaan. Niet als slachtoffer maar wel als betrokkene verricht hij goed werk voor bijvoorbeeld de sociale werkvoorziening bij De Betho in Goes, zegt directeur A. Leenhouts van De Betho. Eerst als bestuursvoorzitter, nu als commissaris. „Los van de emotie is hij heel goed in staat een zakelijke lijn uit te zetten die het beste is voor mensen met een functiebeper king. Hij is bezig met wat er vandaag nodig is, maar ook met wat er morgen of over tien jaar moet zijn. Daarin is hij veelei send. Hij is niet hard voor de zaak, hij heeft hart voor de zaak." Gemengde gevoelens zijn er ook buiten Zeeland. Voormalig di recteur Hein van Meegen van de Elektriciteits-Produktiemaat- schappij Zuid-Nederlandroemt de 'geweldige efficiency-drive en vasthoudendheid van Pie ter'. „Hij heeft zijn zaken hartstikke goed op een rij. Met Delta heeft hij één van de meest efficiënte energiebedrijven van Neder land neergezet. Erg knap hoe hij staande blijft in het geweld om hem heen." Spijtig vindt Van Meegen dat Stoter een fusie van de Zuid- Nederlandse energiebedrijven dwarsboomde. „Treurig. Toch begrijp ik hem ook wel. Pieter Stoter heeft altijd het belang van Zeeland gediend. En in zijn ogen had Zeeland niets te win nen bij die fusie. Pieter is niet al leen vasthoudend, maar soms ook eigenwijs." doorThomas R. Collins Na veertig jaar komen in de VS eindelijk de feiten rond de mislukte invasie van de Cubaanse Varkensbaai naar buiten. Voor de inlich tingendienst CIA, die zijn rol bij de invasie jarenlang nooit officieel heeft willen toege ven, is de herdenking van de invasie van 17 tot 19 april 1961 aanleiding geweest er kenning te verlenen aan de agenten die betrokken waren bij de onderneming. Daarin speelden de VS een weinig fraaie rol. Het idee van Cubaanse bal lingen om via een bruggen hoofd in hun vaderland ge leidelijk het verzet tegen de Cubaanse revolutionaire lei der Fidel Castro aan te wak keren, veranderde in een grootscheeps invasieplan toen de Amerikaanse rege ring zich ermee ging bemoei en. Er kwamen miljoenen op tafel en de CIA ging de bal lingen trainen. Het legertje van 1500 Cubaanse Ameri kanen viel bij aankomst in de Varkensbaai echter vrijwel meteen in handen van Cas tro's troepen. Washington trok zijn handen ervan af en president John Kennedy be zwoer dat zijn regering niets met de invasie van doen had. Meer dan honderd ballingen kwamen om het leven en zo'n duizend werden krijgsge vangen gemaakt. Onder de Cubaanse verdedigers vielen 151 doden. Carl Nick Sudano is één van degenen die in januari een medaille kregen uitgereikt. Als CLA-agent was hij ge houden twintig jaar te zwij gen over zijn werk als in structeur van de Cubaanse ballingen die de invasie moesten uitvoeren. En toen zijn zwijgplicht afliep, wilde hijzelf het verleden niet meer oprakelen. Piloot Nu wil de zeventigjarige Su dano zijn verhaal wel vertel len. Het begon destijds toen een vriend, met wie hij als pi loot in dienst was, hem ver telde dat er piloten werden MacArthur Generaal MacArthur, Ameri kaans opperbevelhebber in het Verre Oosten, is woensdag onverwachts op staande voet ontslagen door president Tru man. Het Witte Huis heeft in een memorandum een reeks tot nu toe geheime richtlijnen gepubliceerd om aan te tonen dat MacArthur de buitenland se politiek van de Amerikaan se regering niet Wenste te vol gen. Nat voorjaar Het voorjaar van 1951 is niet bepaald plezierig. Regen, wind, hagel- eft zelfs sneeuw buien wisselen elkaar af. Het voorjaarszonnetje laat zich maar zelden zien. Er wordt ge- gezocht om Cubaanse ballin gen te trainen in gevechts- vluchten in verband met een 1 'belangrijke overheidsmis- sie'. Sudano, die toen 31 was, |J had er wel oren naar. Tegen zijn zwangere vrouw zei hi] dat hij een technische oplei- d ding ging doen. In plaats van gevechtspiloot Carl Nick Su- 1 dano werd hij burger Nick T Sudoli, want de CIA wilde v voorkomen dat de regering in w verlegenheid zou worden ge- E bracht als er iets mis ging. n Op de trainingsbasis in Puer- d to Cabezas in Nicaragua ging i het nieuws rond, dat de CIA ii tegenstanders van de in 1959 aan de macht gekomen Cas- j tro bijeen bracht om Cuba te h bestormen en hem af te zet- 5 ten. Maar over de Varkens- i i baai werd officieel niet ge- t sproken. i Kansen Anders dan veel andere in structeurs kon Sudano kon 1 het goed met de Cubanen J vinden en al gauw vereenzel vigde hij zich met hun zaak. 1 Maar zij hadden van het be- 1 gin af aan geen kans, zegt hij, omdat Kennedy niet over de brug kwam met de lucht steun die Castro's vliegtui- 1 gen had moeten uitschake- 1 len. De invasiemacht werd i door de troepen van Castro i ingesloten. De door Sudano I en andere Amerikanen ge- 1 trainde piloten die lucht- i steun gaven, waren na 11 achtereenvolgende missies uitgeput. Toen besloten Su- 1 dano 's meerderen het verbod om zelf naar Cuba te vliegen i te overtreden. Met de zegen van hun meerderen vlogen hij en zeven andere Amerika nen, verkleed als Cubanen, met vier bommenwerpers naar Cuba. Het bleek een zelfmoordmissie. Slechts vier van de acht piloten over leefden het. Bij de uitreiking in Birmingham was Sudano zo emotioneel, dat hij een toespraak die hij op papier had gezet niet durfde uit te spreken. Hij had daarin 'de arrogantie en stupiditeit' van besluiten van politici aan de kaak willen stellen. Daarbij had hij het vooral gemunt op Kennedy. AP mopperd en geklaagd en voor- al de land- en tuinbouw onder vindt veel hinder van het natte weer. Kroningssteen De Britse kroningssteen, die vorig jaar op eerste kerstdag uit de Westminster Abbey werd gestolen is weer terecht, j Drie onbekende mannen heb ben woensdag de steen afgege- j ven bij een abdij in de Schotse j plaats Forfarshere. In een bij- geleverde ongetekende brief stond dat de diefstal was inge geven door grote liefde voor Schotland en door de wens om de aandacht van de regering te vestigen op de Schotse eis tot een zekere mate van zelfbe stuur. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl abonnementen- abo@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- l/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 39,45 (n.v.t.) perkwartaal 107,50 109,15) per jaar: ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag: 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 54