Veeziekte mkz slaat over naar Friesland Grens vaker open na blokkade winkeliers Bond zet treinen toch stil Tientallen doden bij Afrikaans voetbalduel Brugge in 2002 culturele hoofdstad van Europa I What a site! Landelijk exportverbod vlees en melk Rellen Turkije lopen uit de hand PSV bereikt bekerfinale Directeur Stoter zwaait af Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 De PZC op Goede Vrijdag IfjS NW 5 Wisselvallig Wisselend bewolkt met af toe een lichte bui. Maxima bij een matige noordwestenwind rond de 9 graden. 244e jaargang no. 87 donderdag 12 april 2001 losse nummers 2.00 PZC www.meliesteglas.nl Mond- en klauwzeer in Nederland sluipverkeer via erf AID moet streng zijn luchtmacht helpt douane \J loezichts- gebieden M Entings- gebied O mkz vast gesteld 11-4 Ee 11-4 Heerde 10-4 Wapenveld 10-4 Heerde 8-4 Heerde 7-4 Heerde 7-4 Wapenveld 3-4 Oene 3-4 Oene 3-4 Olst 1-4 Vaassen 30-3 Oene 29-3 Oosterwolde 29-3 Oosterwolde 29-3 Kootw.broek 28-3 Terwolde 28-3 Tongeren 25-3 Oene 24-3 Nijbroök 22-3 Oene 21-3 Welsum 21-3 Olst anp - bron: min. LNV van onze redactie binnenland DEN HAAG - De mond en klauwzeerepidemie heeft zich uitgebreid naar Friesland. Tot nu toe heerste de besmettelijke ziekte alleen op de Velu- we. De ziekte werd gisteren gecon stateerd bij koeien van een vee houder in het dorp Ee, vlakbij Dokkum. Gisteravond werd be kend dat een boerderij in het na burige Anjum als verdacht wordt aangemerkt. Vanochtend wordt bekend of de ziekte hier daadwerkelijk heerst. Het bedrijf in Ee heeft op geen enkele wijze contact gehad met de besmettingshaard in Oene, aldus minister Brinkhorst van Landbouw. Dat baart de be windsman zorgen, omdat het zou kunnen duiden op een twee de besmettingshaard. Tot nu toe waren alle gevallen te herleiden tot één besmet bedrijf in het Gelderse Oene, dat Ierse kalve ren met het mkz-virus heeft ge- importeerd. De Tweede Kamer vreest dat de verspreiding van de veeziekte niet te stoppen valt. De bron van de Friese besmetting is nog niet bekend. PvdA'er Waalkens maakte de vergelijking met een veenbrand. Het CDA sprak van een 'dramatische ontwikke ling'. Het ministerie van Landbouw kondigde gisteren een algeheel exportverbod af van vlees en verse melk. Minister Brinkhorst nam het besluit om Europese maatregelen voor te zijn. Er gold al een exportverbod voor levende schapen, geiten, var kens en koeien, mest, sperma en veevoer. Eurocommissaris Byr ne sprak gisteren zijn steun uit voor de Nederlandse maatregel. Schadepost De Nederlandse vleessector voorziet grote problemen. Nu het vlees niet meer mag worden geëxporteerd, is het logisch dat het slachten van dieren wordt stopgezet. Dit zal, zo vrezen de Productschappen Vee. Vlees en Eieren (PVE), tot overvolle stal len leiden, en dus tot welzijns problemen voor de dieren. In Nederland worden dertien mil joen varkens gehouden. Zeven tig procent daarvan is bestemd voor de slacht. De vleessector verwacht dat het exportverbod een schadepost oplevert van 22 miljoen gulden per dag. De boerenorganisatie LTO-Ne- derland toonde begrip voor de uitbreiding van het exportver bod. Een woordvoerder noemde de maatregel 'hard, maar be- grijpelijk'. Het besmette bedrijf in Ee werd gisteren onmiddellijk geruimd. Dieren van boerderijen rondom het veebedrijf wacht eenzelfde lot. In totaal worden de komen de dagen vierduizend dieren rond de besmettingshaard afge maakt. De overheid heeft allehande maatregelen getroffen om ver dere besmetting in Friesland te voorkomen. Zo is het gebied rondom de boerderij in Ee her metisch afgesloten, de lucht macht kiest geen lage vliegrou tes over Friesland en vrijwel alle natuurgebieden zijn gesloten voor het publiek. Kritiek LTO-voorman Doornbos krijgt steeds meer kritiek vanuit zijn achterban. Boeren verwijten hun belangenbehartiger te ge makkelijk akkoord te gaan het met massaal doden van dieren. In Heerde op de Veluwe werd gisteren ook een nieuw mkz-ge- val geconstateerd. Het aantal staat nu op 22. GPD/ANP Tweehonderdduizend Turken hebben in verschillende steden in het land betoogd tegen de economische politiek van de re gering. Een aantal van hen raakte slaags met de op roerpolitie (foto). Hierbij vielen meer dan tweehon derd gewonden. PSV heeft zich gister avond als eerste ploeg ge plaatst voor de finale van het nationale bekertoer-% nooi. De Eindhovenaren wonnen de halve eind strijd bij Heerenveen met 1-3Van Nistelrooy maak te tegen zijn oude werkge ver twee doelpunten. Ramzi scoorde de andere Eindhovense treffer. Lur- ling scoorde in de 81e mi nuut bij een stand van 0-2 te gen. Ingenieur Pieter Stoter is vertrokken als directeur van Delta Nutsbedrijven. Hij heeft zijn taken en bevoegdheden overge dragen aan Joop de Back. Stoter (65) gaat met pensioen. Sto ter verrichtte gisteren zijn laatste daad als directeur van Del ta. Op het hoofdkantoor in Middel burg presenteerde hij het jaarverslag jp 25 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; financiën en economie: 11, 12 en 13; sport: 15 en 17; zeeland: 19, 20,21,23,25 en 27; kunst cul tuur: 29, 30,31,33 en 35 door Leo van de Ruit JOHANNESBURG - Voor het begin van de topwedstrijd in de Zuid-Afrikaanse voetbalcom petitie tussen Kaizer Chiefs en Orlando Pirates in Johannes burg zijn gisteravond tientallen toeschouwers om het leven ge komen. Putco Mafani van de Zuid-Afrikaanse voetbalbond, noemde voor de staatstelevisie SABC een dodental van 47. Kort nadien steeg het dodental naar vijftig. Onder hen zijn ook vrouwen en kinderen. Een on bekend aantal andere voetbal fans raakte gewond. In de massa die het Ellis Park Stadion wilde binnendringen raakten mensen in paniek. Er waren veel meer belangstellen den dan het stadion kon herbergen. Om de menigte te controleren gebruikte de politie traangas. Door vluchtende mensen werden tientallen sup porters onder de voet gelopen en verdrukt. De meeste doden wer den tegen een muur met prik keldraad gedrukt. Op veel plaatsen voor de sportarena la gen lijken. Ambulancediensten konden niet of nauwelijks op de onheilsplek komen. Helikopters konden wel gewonden afvoeren naar de ziekenhuizen. De wed- strij d tussen de twee topploegen uit Johannesburg is na zeven tien minuten gestaakt bij de stand 1-1. Als voornaamste oorzaak van deze ramp werd de overdreven kaartverkoop genoemd. Er zou den negentigduizend kaarten zijn verkocht waar het stadion slechts zestigduizend toeschou wers kan bevatten. Het is de tweede ramp bij een duel tussen Kaizer Chiefs en Or lando Pirates. Op 13 januari 1991 vielen veertig doden en vij ftig gewonden toen rellen u it- braken. President Thabo Mbeki toonde zich geschokt door de gebeurte nis. Hij brachtzijncondoleances over aan de nabestaanden. Hij gelastte een diepgaand onder zoek RTR/AFP (Advertentie) voorletters:m/v noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van postcode-onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:I Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postbankrekening- nummer: 713214 000002 .ip noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: o per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) van onze redactie binnenland UTRECHT - Het treinverkeer ligt vandaag weer plat door een staking van NS-personeel. Na de staking van de FNV'ers vori ge week zijn het nu de leden van de machinistenvakbond VVMC die het bijltje erbij neergooien. De grootste spoorwegbond brak de onderhandelingen gisteren aan het eind van de middag af. De WMC vindt dat de NS-di- rectie de bonden heeft voorgelo gen. Onderhandelaar H. Van kan: ,,We hebben tot vier keer toe gevraagd of NS bereid was het productiemodel aan te pas sen aan de wensen van het per soneel. Daar is vier keer ja op gezegd. Maar uiteindelijk blij ken ze toch niet bereid." Na de staking wil de WMC volgende week publieksvriendelijke ac ties houden. Eerder op de dag was de onder nemingsraad van de NS al weg gelopen. FNV en CNV wilden blijven onderhandelen, evenals de directie. Maar die laatste wil de alleen zaken doen met alle bonden tegelijk. Alternatief De directie had voorgesteld het omstreden 'rondje om de kerk' op 10 juni weliswaar in te voe ren, maar tegelijkertijd de on dernemingsraad met steun van NS-deskundigen een nieuwe, minder saaie variant van de ge wraakte dienstroosters te laten ontwikkelen. Dat model moest aan een reeks criteria voldoen om met name de punctualiteit te verbeteren. Beide varianten zouden in het najaar naast el kaar gelegd moeten worden. Bij onenigheid zou bindende arbi trage mogelijk zijn. Ondanks dit aanbod brak OR- voorzitter G. Wold gistermid dag als eerste het overleg af. Volgens hem wilden cle NS het alternatieve plan alleen toets ten op bedrijfseconomische as pecten, terwijl de OR en de bon den wilden vastleggen dat het plan ook moest worden beoor deeld op het draagvlak onder het personeel. Directeur P. Bou- meester van NS-Reizigers: ,,De OR en de bonden willen die be nodigde steun onder het perso neel op voorhand als voorwaar de inbouwen. Dat is voor ons onacceptabel." GPD/ANP pagina 2: rondje om de kerk beheerst NS al jaren Met de blokkade van de grens bij Kapellebrug wisten woedende ondernemers gisteren te bereiken dat niet alle voertuigen meer worden gecontroleerd. foto Charles Strijd Bij Kapellebrug alleen nog mondjesmaat controle door Sheila van Doorsselaer KAPELLEBRUG - Woedende ondernemers uit Kapellebrug en Clinge hebben woensdag middag de grens geblokkeerd met vrachtwagens en bestelbus sen. Zij hadden genoeg van de dagelijkse files door de nauwge zette controles van voertuigen, waardoor klanten de winkels in Kapellebrug niet kunnen berei ken. Na de toezegging dat er al leen nog steekproefsgewijs zal worden gecontroleerd, werd de blokkade opgeheven. Volgens D. Mangnus, onderne mer en woordvoerder namens de actievoerders, is de omzet van zijn supermarkt, viswinkel en twee tankstations de laatste weken met tachtig procent ge daald. Zijn broer E. Mangnus van de vishandel zit met de han den in het haar wat hij met de bestelde vis moet doen. ,,Een paar schoenen verkoop je een maand later nog. Vis niet." Vee handelaar C. van der Veeken uit Hulst zegt al drie weken geen vee meer te hebben geleverd aan de slagerij van Mangnus en ook de Leonidas-winkel op de grens blijft met paaseieren zitten. Woensdagochtend wist Mang nus zo'n tien medestanders om zich heen te verzamelen. Zij slo ten allemaal de deuren om sa men met het personeel mee te doen aan de actie. Zo werd de grens aan de Gentsevaart in Ka pellebrug om drie uur herme tisch afgesloten. Na een paar minuten stond het verkeer Advertentie daarom tot aan Hulst muurvast. Alleen auto's met kleine kinde ren als passagier mochten door rijden. Loco-burgemeester B. Picavet van Hulst schaarde zich aan de zijde van de actievoer ders. „De Belgische overheid overdrijft met de controles. Hier in Zeeuws-Vlaanderen heerst immers nog geen mkz. Het is schandalig dat onze onderne mers op deze manier geen zaken meer kunnen doen." Automobilisten die vast ston den in de file, hadden geen goed woord over voor de acties. „Wij zijn onschuldige burgers, waarom moeten wij hier voor boeten?", zei W. Laceur uit Ste- kene. Hij schoof om kwart over twaalf al achteraan in de file en stond zowat vooraan toen de ondernemers de weg blokkeer den. Mangnus had al aangege ven dat de blokkade pas opge heven zou worden als er een op lossing voor de files kwam. „Desnoods staan we hier mor gen nog", dreigde hij Geprikkeld Burgemeester H. Rollier van Stekene toonde zich na aan komst geprikkeld: „Moet ik het allemaal weer gaan opknappen, zeker? Wij willen er alles aan doen 'de plaag' buiten te hou den, dat is toch begrijpelijk? Dat de Nederlandse ondernemers hinder ondervinden van onze maatregelen, ga ik me niet te veel aantrekken." Rollier pleit voor controle aan de veerponten. Hier werd door de gouverneurs van Oost- en West-Vlaanderen ook op aange drongen, maar het voorstel blijkt onuitvoerbaar te zijn. Na overleg tussen Rollier en com mandant D. Jans van de politie van Stekene werd besloten over te gaan tot het steekproefsge wijs controleren van voertui gen. Rollier stond er dan wel op dat de blokkade onmiddelijk werd opgeheven, wat om kwart over vier uur ook gebeurde. Burgemeester Rollier was ove rigens boos op zijn Axelse colle ga J. F. Mulder. Volgens Rollier waren achter zijn rug om de landwegen van de gemeente aan de grens weer vrijgemaakt van blokkades. Rollier had de blok kades verordend om de ver spreiding van mond- en klauw zeer naar Belgisch grondgebied te voorkomen. „En wie schetst mijn verbazing, de blokkades worden weer weggehaald. Al leen omdat een enkele boer heeft geklaagd bij waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Het is dui delijk dat Mulder nog niet zo lang op zijn post zit. Hij snapt het blijkbaar allemaal niet zo goed. Afspraak is afspraak, lijkt me." (Advertentie) (Advertentie) Advertentie Alle PZC-kantoren zullen op Goede Vrijdag, 13 april a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Directie PZC Voor dringende zaken belt u met ons kantoor in Vlissingen: 0118-484000 Op Goede Vrijdag is de Konmar open tot 19.00 uur. ){coul£ Ocj'C IC ■inxn jtyjcJ-CSJL tt&nP* KQBMar HHHHHHHHHHHRHHHHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53