Bibliotheek digitaliseert de collectie PZC Minister Herfkens opent zijdemuseum Werkstraf voor schuld aan dodelijk ongeluk Huid- en laserkliniek in Bergs ziekenhuis Koepeluitleen wijzigt aanbod Vrijwilligersdag Rode Kruis 5 24 Kamervragen over zwerfvuil op het strand door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek gaat digitaal. De komende jaren worden delen van de boekencollectie vervan gen door virtuele informatie. Bibliotheekbezoekers kunnen vanuit hun eigen huis een be zoek brengen aan een digitale balie. Om mensen te leren omgaan met nieuwe media, wordt veel aan dacht besteed aan media-edu catie. De bibliotheek heeft het beleid uitgezet in een nieuw be leidsplan voor de jaren 2001 tot en met 2004. Door de website van de Zeeuwse Bibliotheek uit te breiden, kun nen extra diensten worden aan geboden. Leden kunnen thuis boeken verlengen of reserveren. Documenten kunnen via e-mail of de fax worden toegestuurd. Als mensen dat willen, kunnen de boeken ook thuis worden af geleverd. Het Zeeuws Docu mentatiecentrum, dat bij de bibliotheek inwoont, zal de col lectie ook digitaal gaan aanbie den. Er vindt een verschuiving plaats van lezen naar het zoeken van vluchtige informatie. Naast de bestaande collectie ontstaat een virtuele collectie die voor bezoekers alleen via het beeld scherm te raadplegen is. De bi- ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van het Nederlandse Rode Kruis houdt zaterdag 12 mei in Zierikzee een feestmiddag voor vrijwilligers. De samenkomst in het MFC aan de De Huijbertstraat begint om één uur 's middags en houdt ver band met het Internationaal jaar van de Vrijwilliger. bliotheek gaat kijken of het mo gelijk is om de bezoeker toegang te geven tot informatiebestan den, zoals catalogi van andere bibliotheken en databanken. „Dat is technisch moeilijk", zegt directeur G. Huisman. „Maar we willen het graag." Waarschijnlijk zijn niet alle di gitale diensten gratis. Een aantal zaken zullen uit de bibliotheek verdwijnen. Zo is er bijvoorbeeld steeds minder vraag naar de ouderwetse ency clopedieën. Uitgeverijen leve ren steeds vaker bepaalde infor matie alleen nog digitaal aan. Vooral zakelijke en praktische informatie en wetenschappelij ke tijdschriften worden vaker via de computer aangeboden. Zelfstandig Bezoekers van de bibliotheek moeten in de toekomst meer zelfstandig op zoek naar infor matie. Daarvoor worden drie zogenaamde doe-het-zelfbalies gemaakt. Omdat niet iedereen gewend is om met internet, e- mail of andere digitale informa- tie te werken, geeft de biblio theek cursussen. „Het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen vindt dat me dia-educatie een taak is voor de openbare bibliotheken", zegt Huisman. „We geven nu al in- ternetcursussen voor bepaalde doelgroepen, zoals ouderen, vrouwen of allochtonen." Door de nadruk op nieuwe me dia, verwacht de bibliotheek dat het aantal bezoekers in de bibliotheek afneemt. Om dat tegen te gaan, wordt meer geïn vesteerd in de ontmoetings functie. Vorig jaar is al een nieu we expositieruimte gebouwd en in juni wordt een nieuw leescafé geopend. De komende jaren wil de bibliotheek met de activitei ten sneller inspringen op de ac tualiteit. Verder wordt er meer aandacht besteed aan populaire schrijvers. donderdag 12 april 2001 Minister Herfkens wordt per riksja naar het nieuwe zijdemuseum gebracht. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek MELISKERKE - Het is maar goed dat jonkheer Schorer van Souburg halverwe ge de negentiende eeuw er niet in slaagde de zijdeproductie in Zeeland van de grond te krijgen. In arme landen biedt de pro ductie nu vooruitzichten voor de inwo ners. Dat zei minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking gisteren toen zij het zijdemuseum in Meliskerke open de. Het museum moest weg uit het pand in Grijpskerke, dat te klein was voor het aantal bezoekers. Mensen vielen er flauw van de drukte. Daarom werden de deuren vorig jaar tijdens het hoogseizoen geslo ten. In het nieuwe onderkomen in Melis kerke is niet alleen meer ruimte voor be zoekers, maar ook voor verschillende tentoonstellingen. De expositie 'Bangla desh, van een andere zijde', beet het spits af in het heropende museum. De tentoon stelling geeft een beeld van de zijdeteelt in een van de armste landen ter wereld. Herfkens kwam voornamelijk naar de opening om mensen die zich voor ontwik kelingslanden inzetten een hart onder de riem te steken. ,,Ik heb het afgelopen jaar ontwikkelingsorganisaties opgeroepen tot meer actie. Ik vind dat het best een tandje hoger kan. Maar ik waardeer wat er tot nu toe gedaan wordt en zeker dit soort initiatieven", zei ze. De minister legde in haar toespraak uit waarom het belangrijk is producten uit arme landen te ondersteunen. De groei van de zijdeteelt biedt kleine producen ten, veelal vrouwen, een kans. Met be scheiden investeringen kunnen zij al aan de slag met zijde. Door speciale spaarsys temen die inmiddels worden opgezet, kunnen de vrouwen meer verdienen, kun nen hun kinderen langer naar school en kan er voor kinderarbeid een uitweg wor den gecreëerd. „Helaas hebben rijke landen een rem ge zet op de export van heel wat artikelen die in arme landen goedkoper geproduceerd worden", zei de minister. Op die manier wordt geprobeerd de eigen duurdere pro ducten te beschermen. Het duurt nog tot zeker 2005 voor textiel vrij naar de rijke landen wordt geëxporteerd. „Maar als het jonkheer Schorer van Souburg gelukt was de zijdeteelt in Nederland aan de praat te krijgen, hadden we nu nóg een bedrijfstak gehad die bescherming nodig had om te kunnen overleven." MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg wegens het veroor zaken van een dodelijk ongeval veroordeeld tot 240 uur werk straf en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Daarnaast kreeg de Goesenaar van de rechtbank twee jaar rij ontzegging, waarvan anderhalf jaar op een motor en zes maan den in een auto, opgelegd. De man kwam 5 augustus vorig jaar op de Deltaweg aan de Zandkreeksluizen met zijn mo tor in botsing met de zevenjari ge Jeanet van Belzen, toen het meisje samen met haar vader tussen de file auto's, die aan de Goese kant van de Zandkreek- brug stonden te wachten, de weg wilde oversteken. De motorrijder, komende van uit richting Zierikzee, was n-, het neerlaten van de brug sné opgetrokken en langs de file au to's gereden, waarna de fatalt botsing met het overstekend; meisje plaats vond. Twee weke: geleden eiste de officier van jus- titie twaalf maanden cel, waar van de helft voorwaardelijk en een rijverbod van vier jaar een motor. door Ingrid Huibers BERGEN OP ZOOM - In zie kenhuis De Lievensberg in Ber gen op Zoom wordt vandaag een huid- en laserkliniek geopend. Daar kunnen onder meer acné-, overbeharings en littekenbe handelingen worden uitge voerd. Huidtherapeute M. Schouten zal een groot deel van de ver richtingen en behandelingen in de kliniek voor haar rekening nemen. Daarbij wordt nauw sa mengewerkt met de twee der matologen die op dit moment in het ziekenhuis werkzaam zijn. De kliniek wordt onderge bracht in het zorgcentrum van De Lievensberg, dat meteen naast de hoofdingang van het ziekenhuis ligt. Er zijn twee be handelkamers en een gespreks- kamer ingericht. Behalve huid- therapeutische zullen er ook cosmetische behandelingen worden uitgevoerd. Overbeharing wordt in de nieu we kliniek aangepakt met een speciale ontharingslaser. Tot voor kort kon dat alleen met elektro-epilatie, een langdurige en vaak pijnlijke methode. Een vaatlaser wordt ingezet om wijnvlekken en andere vaataf wijkingen in de huid te lijf te gaan. Het apparaat blijkt even eens geschikt voor de behande ling van cosmetisch storende couperose. Schouten is verder gespeciali seerd in het camoufleren van lit tekens na bijvoorbeeld eeti ongeval of een brandwond andere moeilijk behandelbare huidaandoeningen. Behalve door de dermatologen in De Lievensberg kunnen pati ënten ook direct door huisartsen of andere specialisten naar de huid- en laserkliniek worden doorverwezen. Mensen die ge ïnteresseerd zijn in een coupero se- of andere cosmetische huidbehandeling, kunnen zeil rechtstreeks een afspraak me! de kliniek maken. DEN HAAG - Het afvalpro bleem op stranden moet eens se rieus worden aangepakt, in de eerste plaats door werk te ma ken van een goed gefinancierd ophaalsysteem voor scheepsaf val in havens. Het CDA in de Tweede Kamer dringt daarop aan in Kamervra gen aan de ministers Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) en Pronk (Milieubeheer). Aanlei ding is de verschijning van het onderzoek naar strandafval van Coastwatch, een organisatie die al jaren met behulp van scholie ren de stranden afstruint en af val telt. www krijgt concurrentie van rww (regio wide web). Want uw eigen regiodagblad zit op het Internet. Met nieuws en infor matie uit uw directe omgeving. Lekkere restaurants, nieuwsarchief, voordelige acties van uw supermarkt, leuke sport clubs, goede occasions, aantrekkelijke banen, activiteiten van het buurthuis, noem maar op. Klik op de muis en u heeft alles wat in uw buurt het weten waard is op uw scherm. Vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week. Dus gewoon wanneer u het nodig hebt. U vindt het nu allemaal op de Internetsite uit uw eigen buurt: rww.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 50