Turken eisen vertrek Ecevit PZC Geweld Gazastrook escaleert EU-landen eens over toelatingstermij n arbeiders Oostblok Braziliaanse politie foltert gedetineerden Toerist op Mallorca moet ecotax betalen China laat bemanning 1 Amerikaans toestel vrij Tweehonderd gewonden bij protesten tegen economisch beleid Britten klonen biggetjes Onderzoek naar dieselaccijns Schat Maharadja gelokaliseerd Nog veel vluchtelingen in Servië Eerste toerist toch de ruimte in Canadezen halen Chinezen uit containers donderdag 12 april 2001 -:i PEKING - China Iaat de 24 be manningsleden van het Ameri kaanse spionagevliegtuig vrij die al elf dagen worden vastge- houden op het eiland Hainan. Daarmee lijkt een voorlopig einde te zijn gekomen aan het conflict tussen Washington en Peking. Het besluit van China de Ameri kanen te laten gaan is het gevolg van een brief die het van Was hington heeft ontvangen en waarin excuses worden aange boden, zei minister van Buiten- §j Ilandse Zaken Tang Jiaxuan. J De 21 mannen en drie vrouwen ■'mogen naar huis nadat 'de Wij noodzakelijke formaliteiten' zijn vervuld, zo verzekerde Tang de Amerikaanse ambassadeur Prueher gisteren. Een functio naris van het Witte Huis zei dat de groep in elk geval voor het einde van de week China zal verlaten. m. Een Amerikaans passagiers- 3kt? vliegtuig is gisteravond vanaf ig; het 3800 kilometer verderop ge- i} legen eiland Guam opgestegen om de Amerikaanse militairen op te halen. Brief Prueher overhandigde Tang de verlangde brief van Bush en mi- nister Powell van Buitenlandse Zaken. Daarin betuigen beiden I hun diepe spijt over het binnen- Jl dringen van het Amerikaanse vliegtuig in Chinees luchtruim en over de dood van de Chinese j piloot, zo meldde het Chinese j persbureau Xinhua. Peking benadrukt overigens dat de kwestie nog niet helemaal uit de wereld is. „De Chinese rege ring en volk eisen dat de Ameri kanen afdoende uitleg ver- schaffen over het voorval, ophouden met het sturen van vliegtuigen naar China en maatregelen nemen om herha- jling te voorkomen. a|J Wat er gebeurt met het spiona- gevliegtuig is nog onduidelijk. Het moest op 1 april noodge dwongen op Hainan landen na een botsing met een Chinese ja ag ger. De Amerikanen vrezen ove- lf>rigens dat China uitgebreid kennis heeft kunnen nemen van I de gevanceerde apparatuur aan boord. RTR/AFP/DPA/ANP van onze redactie buitenland ANKARA - Bij ernstige ongere geldheden in Turkije zijn giste ren meer dan tweehonderd gewonden gevallen. Tweehon derdduizend mensen betoogden in verschillende steden tegen de economische politiek van de re gering en een aantal van hen raakte slaags met de oproerpo litie. Van de gewonden zijn er drie ernstig aan toe. Woedende demonstranten eis ten onder meer in Ankara, Izmir en Konya het aftreden van de re gering van premier Bülent Ece vit (76). Het waren voor cle Turk se hoofdstad de gewelddadigste dagen sinds de jaren zeventig. Zeventigduizend mensen waren er op de been om Ecevits aftre den te eisen. Gisteren heeft naast de schare winkeliers en kleine handela ren, ook de machtige onderne mers- en zakenliedenbond TOBB (1,3 miljoen leden) het af treden van Ecevit geëist. De vakbonden hebben voor zater dag massale acties aangekon digd. In Ankara is gisteravond een demonsti-atieverbod van een maand uitgevaardigd. Premier Ecevit denkt er niet over om op te stappen. Hij over weegt wel wisselingen in zijn re geringsploeg, iets dat waarne mers eerder hadden verwacht. Maar Ecevit leidt een coalitiere gering van drie partijen. Dat zijn zijn eigen Democratisch Links (DSP), de radicaal-i'echt- se Natonalistische Actie (MHP) van Devlet Bahceli en de cen- trum-i-echtse Moederlandpai-tij van Mesut YilmazHet is voor de premier moeilijk wroeten in dit rijk geschakeerde politieke ge heel. Corruptie WaaiTiemei'S meenden aanvan kelijk dat er koppen zouden rol len toen de economische crisis losbarstte. In november waren er al problemen maar een poli tieke ruzie deed de bom barsten. Ecevit had eind februari een fikse woordenwisslingmet pre sident Sezer over hoe de corrup tie in het land moet worden aan gepakt. De felle onenigheid tussen de twee deed het vex-trou- wen in de Turkse politiek en Leden van de oproerpolitie zoeken dekking achter hun pantservoertuigen voor de stenen van betogers in Ankara. daarmee in de economie plotse ling wegvallen. De munteen heid, de lira, stortte in en bui tenlandse investeerders kozen snel het hazenpad. Ecevit en tal van Turkse promi nenten meenden toen dat de we reld het strategisch belangrijke en economisch voorname Tur kije spoorslags te hulp zouden schieten met gulle kredieten, maar dat gebeurde niet. Moge lijke crediteurs vrozen dat Ece vit en zijn nieuwe superminister Kemal Deiwis wel de beste be doelingen maar onvoldoende politieke steun hebben. De crisis woekert zo voort en de lira heeft zo'n veertig procent van zijn waarde verloren. De in flatie wordt voor dit jaar ge raamd op zeker vijftig procent, de economische groei op een negatieve twee procent. De toestand is al zo erg dat de koop lustige militairen hebben aan gekondigd dit jaar voor 19,5 miljai'd dollar minder te gaan winkelen dan ze van plan wa ren. Die som is toevallig bijna gelijk aan de naar schatting twintig miljard dollar aan schulden die Turkse staatsbanken in de loop der jax-en hebben opgebouwd met dubieuze leningen, onder meer aan corrupte politici. Redding Deze schuldenlast vormt een eerste noodzaak om de econo mie drastisch te hervormen. De op 2 maail aangetreden super minister Deiwis ontvouwt waarschijnlijk vandaag of morgen zijn reddingsplannen. Mogelijk vindt hij vervolgens geldschieters om zijn plannen te verwezenlijken. Alleen al om orde op zaken te stellen bij de staatsbanken Emlak, Ziraat en foto Burhan Ozbilici/AP de Halkbank wil hij zo'n dertien miljard dollar. Maar dat gebeurt volgens de achterdochtige buitenlandse geldleners alleen als Dervis bre de steun krijgt uit de politiek. Die zou dan eerst zelf ook moe ten hei-vormen. De te privatise ren staatsbanken bijvoorbeeld zijn lange tijd instellingen ge weest die geld naar politici en kiezers sluisden alsof het niet op kon. Dervis heeft de weinig en thousiaste politici al gewaar schuwd dat het systeem van 'el ke pai-tij een bank' voorbij moet zijn. ANP/AFP LONDEN - Het Schotse biotechnologiebedrijf PPL Thera peutics, schepper van de schaap Dolly, heeft gisteren bekend gemaakt vijf biggetjes te hebben gekloond. De geboorte van de transgene biggetjes is volgens het bedrijf een bewijs van de levensvatbaarheid van een technologie, die het in de toekomst mogelijk maakt genetisch gemanipuleerde organen te kweken ten behoeve van transplantaties bij men sen. RTR/AFP BRUSSEL - De Europese Commissie begint een onderzoek naar de Nedei-landse regeling die gi-ote transportbedrijven een lagei-e dieselaccijns gai-andeert. Nederland krijgt een maand de tijd vragen over het mogelijk concurrentieverval sende aspect van de regeling te beantwoorden. De lidstaten van de EU stemden er vorige maand officieel mee in dat Nederland, Frankrijk en Italië onder bepaalde omstan digheden lagere dieselaccijnzen mogen bei-ekenen. Desondanks wil de Europese Commissie nu toch onderzoeken of de Nedeiiandse regeling niet tot discriminatie van bepaal de ondernemers leidt. Tegelijkertijd komt er een onderzoek naar de Franse en Italiaanse regelingen. ANP LONDEN - Schotse onderzoekers hebben na een zoektocht van twee jaar eindelijk het wrak van het Britse postschip Brittannia gevonden. De boot, met aan boord een omvangrij ke schat van een Indiase Maharadja, wei'd in 1916 door een Duitse duikboot in de Middellandse Zee getorpedeerd. Voorbereidingen voor de bei-ging van het schip dat ongeveer duizend meter diep ligt, zijn in volle gang. De lading van de Brittannia zou een waarde van meer dan vijftig miljoen pond (175 miljoen gulden) hebben. Het schip was op weg van Engeland naar India met aan boord de Maharadja van Karpurthala in de Punjab. De vorst ging van boord in het Egyptische Port Saïd en ontsprong daardoor de dans. ANP BELGRADO - In Servië leven nog steeds 420.000 vluchtelin gen die tijdens de oorlogen van de jaren negentig uit Kroatië en Bosnië zijn gevlucht. Dit heeft de Servische vluchtelingen commissaris Sandra Raskovic-Ivic gisteren laten weten. Het aantal Servische vluchtelingen in Servië is met 150.000 gedaald ten opzichte van 1995. Een deel van de Kroatische en Bosnische Seiviërs is naar huis tex-uggekeerd. Andei'en zijn geëmigx-eex-d of hebben de nationaliteit van de Fedex-atieve Republiek Joegoslavië (FRJ) aangenomen. Meer dan zeventig procent van de resterende vluchtelingen wil in de FRJ blijven. Slechts zes px-ocent wil op tei-mijn naar huis teirugkeren. De cijfers houden geen rekenxng met de Ser viërs die sinds juni 1999 uit Kosovo zijn gevlucht. DPA MOSKOU - Het Russische ruimtevaartbureau RKA heeft gis- tex-en besloten de Amerikaanse multimiljonair Dennis Tito (60) op 28 april toch naar het internationale ruimtestation ISS te stux-en, ondanks bezwaren van de Amerikaanse en Eu ropese tegenhangers, NASA en ESA. Tito mag naar het ISS als alternatief voor zijn trip naar het in tussen vernietigde station Mir waaxvoor hij aanvankelijk had 'geboekt', voor een bedrag van twintig miljoen dollar. NASA en ESA, zien de Russische plannen niet zitten. Ze vinden dat de ex-ingenieur van de NASA onvoldoende getraind is. NA SA denkt dat de veiligheid in het gedrang komt. Belga/ANP door Heieen Paalvast en Henk van de Poll BRUSSEL - Werknemers uit toekomstige lidstaten van de Europese Unie zullen mogelijk pas zeven jaar na toetreding overal in de Unie aan de slag kunnen. Dit stelde de Europese Commissie gisteren voor. I Een week eerder dan voorzien heeft de commissie een oplos- I sing voor dit heikele probleem j aangedragen. Het vrije verkeer van werknemers, een van de grondprincipes in de ELL heeft al veel tongen losgemaakt. De Duitse kanselier Schroder be pleitte begin dit jaar een over gangstermijn van zeven jaar i voordat Polen, Tsjechen of Hon- I garen in zijn land vrij kunnen komen werken. - Koppeloton De angst voor een toevloed van goedkope arbeidskrachten zit I erbij de 'frontlijnstaten' Duits- land en Oostenx-ijk diep in. De Poolse regering voelt niets voor zo'n overgangsperiode. Polen I vormt met Hongarije, Tsjechië, Slovenië, Cyprus en Estland het 'koppeloton' van EU-kandida- 12 ten. j Volgens uitbi'eidingscommissa- Ïris Vex-heugen, die het Brusselse voorstel met collega Dia- J mantopoulou (Sociale Zaken) 1 toelichtte, is met beide posities I rekening gehouden. Er komt f| een algemene ovex-gangsperiode van vijf jaar. Nadien kunnen lidstaten een vexienging van maximaal twee jaar aanvi'agen, als hun arbeidsmarkt nog steeds is ontregeld. Lidstaten die dat willen, kxxnnen hun arbeids- markt overigens al eerder open stellen. De kandidaat-lidstaten kunnen van hun kant erop rekenen, dat twee jaar na hun toetx-eding de situatie zal worden doox-gelicht. De Europese Commissie stelt daartoe rapporten op. Maar over verkorting of zelfs afschaf fing van de ovex-gangsperiode kunnen de huidige vijftien lid staten alleen bij eenstemmig heid beslissen. De Nederlandse staatssecreta ris Benschop van Buitenlandse Zaken is niet ontevx-eden met het commissievoorstel. „Het houdt rekening met de belangen van alle lidstaten. Wat Neder land betx-eft had de overgangs- termxjn kox~ter gekund, maar we moeten ook rekening houden met de positie van Duitsland en Oostenrijk." Nedexiand en Duitsland ston den bij het vraagstuk van vrij personenvex-keer tegenover el kaar. Duitsland zag het liefst een regeling met een open einde, Nederland vond een overgangs- tex-mijn niet noodzakelijk. Het voorstel van de commissie komt alle partijen tegemoet. Als Ne derland dat wil, dan kan het op basis van nationale wetgeving de arbeidsmarkt al direct open stellen. ANP van onze redactie buitenland GENEVE - Braziliaanse gevan- genen worden op grote schaal jC' mishandeld en gefolterd door de politie, zo blijkt uit een onder- zoek van de speciale afgezant van de Verenigde Naties, Nigel c-: Rodley. Rodley, een Britse ju- f- rist, heeft gisteren verslag uit gebracht aan de Mensenrech- tencommissie van de VN. De onderzoeker concludeex-t dat de slachtoffers van foltering vooral kleine criminelen zijn, die bijvoorbeeld diefstallen hebben gepleegd of op kleine schaal dx-ugs hebben verkocht. Rodley zei dat er bij de interna tionale strijd tegen folterprak tijken vanouds vooral aan het lot van politieke gevangenen wordt gedacht, maar dat er ook allengs meer besef ontstaat dat in veel landen juist gewone ver dachten en gevangenen worden gemarteld. Brazilië kent nieuwe wetten, die zijn bedoeld om foltering door de politie tegen te gaan. Deson danks beginnen de folteringen al bij de arrestatie, en houden ze aan gedurende alle fases van de detentie. De martelpx-aktijken zijn niet alleen bedoeld om de verdach ten een bekentenis te ontlokken, maar ook om gevangenen af te persen. AP Een Palestijxxse jongen zit op de restanten van zijn door het Israëlische leger vex-woeste huis in het vluchtelingenkamp Khan Yunis in de Gazastrook. foto Ahmed Jadallah/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - Palestijnse functionarissen beschuldigen de rechtse Israëlische premier Sharon van een doelbewuste escalatie van het geweld. Isra ëlische eenheden vielen giste ren een Palestijns vluchtelin genkamp in de Gazastrook Voor het eerst sinds de jongste Palestijnse opstand een half jaar geleden begon namen Is- ï-aëlische militairen gisteroch tend met zwaar geschut een kamp onder vuur in autonoom Palestijns gebied. Door de aanval op Khan Yunis vielen zeker twee Palestijnse doden. Tientallen mensen raakten ge wond. Volgens de strijdkrachten was de operatie noodzakelijk om dat Palestijnse activisten van uit het kamp regelmatig nabij gelegen joodse nederzettingen onder vuur zouden nemen. Is raël zette bulldozers in om huizen in het kamp met de grond gelijk te maken. Kort na de Israëlische actie beschoten Palestijnen een joodse kolonie met mortiergranaten. De Israëlische minister van Defensie Ben Eliezer toonde zich tevreden over de 'succes volle actie'Hij zei ook klaar te zijn om de onderhandelingen met de Palestijnen te herope nen. „Het doel van deze opex-a- ties is de Palestijnen duidelijk te maken dat zij er alle belang bij hebben om opnieuw de weg van onderhandelingen in te slaan", zei hij. Nederzettingen Sharon zelf zei in een inter view met de krant Ha'aretz dat er geen joodse nederzettingen afgebroken zullen worden, zelfs niet als er een vredesak koord met de Palestijnen komt. Hij zei geen enkele reden te zien waarom kolonisten na een vredesverdrag niet ge woon in de nu bezette gebie den kunnen blijven wonen. In een gesprek met de Bxritse BBC trok de Palestijnse onder handelaar Erekat fel van leer tegen Sharon. Hij betichtte de eerste minister van etnische zuiveiringen. Hij hex-haalde bo vendien het Palestijnse stand punt dat VN-militairen naai de regio gestuurd moeten wox*- den om de Palestijnen te be schermen tegen het geweld van de Israëli's. Het aangevallen kamp Khan Yunis is al enige tijd het toneel van felle gevechten. Volgens de BBC riepen luidsprekers in het kamp de inwoners geregeld op een wapen te dragen om zich te verdedigen. Het jongste geweld in het zui den van de Gazastrook kwam op de dag dat de mensenrech- tengroepex-ing Human Rights Watch (HWR) een kritisch rap port uitbracht over de situatie in de verdeelde stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever. Het Israëlische leger, joodse kolonisten en Palestijnen schenden daar de x-echten van burgers, aldus HWR. Het Israëlische leger maakt zich schuldig aan de meeste schendingen. De militairen gebruiken volgens HRW over matig geweld tegen ongewa pende demonstranten en laten na Palestijnse burgers te be schermen tegen aanvallen van kolonisten. Dichtbevolkt Op hun beurt vallen Palestij nen bux-gers in Hebron aan. Ook leden van de Fatah-bewe ging van de Palestijnse leider Arafat zijn betx-okken bij der gelijke aanvallen, meldt de mensenrechtenoi-ganisatie. Bovendien brengen Palestijn se schutters hun eigen mensen in gevaar, door vanuit dicht bevolkte wijken op het Israëli sche leger te schieten. Ondex-zoekers van HRW ver bleven twee maanden in He- bron, in november 2000 en in februari van dit jaar. De orga nisatie x-oept de Isx-aël en de Palestijnse Autoriteit op om onmiddellijk maati-egelen te nemen om een einde te maken aan de mensenrechtenschen dingen. Ook pleit ze voor de komst van internationale waarnemers op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza strook. ANP/RTR/DPA door Henk van den Boom BARCELONA - In navolging van andere toeristenlanden zo als Frankrijk en Griekenland gaat de deel regering van de Spaanse eilandengroep Balea ren vanaf het najaar milieube lasting heffen. De 'ecotax' kan oplopen tot twee euro per per soon per nacht. Hoe duurder het hotel waar iemand logeert, des te meer hij moet betalen. De beslissing deze week door het parlement van de eilanden (Mallorca, Menorca, Ibiza, For- mentera en Cabrex-a) heeft tot felle px-otesten geleid bij de on- dernemei-s in de toeristensector. Zij hebben aangekondigd het besluit tot in de hoogste instan tie aan te vechten. De ondex-nemei's zijn bang dat de Balearen in een nadelige con currentiepositie raken ten op zichte van andei-e toeristenge bieden in Spanje waar geen ecotax wordt geheven. Maar volgens Celesti Alomar, minis ter van Toerisme van de deel staat, is die angst ongegrond, Hij beschouwt de geldelijke bij drage aan het milieu als de 'ovex-winning van het algemeen belang op het particuliere'. VANCOUVER - De Canadese douane heeft 36 Chinezen ont dekt in twee kleine afgesloten containers op een schip dat van China op weg was naar Califor- nië in de Verenigde Staten. Het dagblad de Vancouver Sun berichtte gisteren dat de illega len, dertig mannen en zes vrou wen, vijftien dagen lang op stoimachtige zeeën in het stik donker in de afgesloten contai ners zaten. Hun toestand in de ruimtes was 'gruwelijk', maar met hun gezondheid is het rela tief goed gesteld. De Chinezen zijn dinsdag in de haven van Vancouver in het ui terste westen van Canada ont dekt. Daarna werd een zoekac tie in de andere driehonderd containers gestart. De autoriteiten werden getipt door de onderneming Cosco, de eigenaars van het onder Pana mese vlag varende schip. De on- dei-neming is aansprakelijk voor de kosten van repatriëring van de illegalen. ANP Vooral op Mallorca woedt de laatste jaren een felle discussie over de overdadige exploitatie van het eiland. Jaarlijks trekken meer dan tien miljoen toeristen naar de Balearen. Vooral bij bierdrinkende Duitsers, Neder landers en Engelsen zijn de bad plaatsen ei-g geliefd. Niet alleen de kust wordt druk bezocht, ook het achterland bezwijkt bijna onder de druk van de onroe- rendgoedgiganten die in op dracht van internationale beroemdheden de heuvels vol bouwen met kapitale villa's. Minister Alomar heeft bei'ekend dat de ecotax zo'n 130 miljoen gulden per jaar oplevert. Hij be schouwt de milieubelasting als een teken van 'solidariteit van de toerist met het eiland en zijn bewoners' die de lasten van het massatoerisme moeten onder gaan. Alomar wil het geld beste den aan maatx-egelen en ar beidsplaatsen die het milieu op de eilanden moeten beschei"- men. „Daarmee is het toerisme zelf uiteindelijk het meest ge diend, aangezien de nieuwe trend in deze bedrijfstak vraagt om natuurgebieden en rust plaatsen." De economie op de Balearen is voor 85 procent afhankelijk van het toerisme. Vorig jaar brach ten buitenlanders veexlien mil jard gulden in het laatje. GPD (Advertentie) «Er*? Attentie! Gezocht voor onze exclusieve kunstveilingen schilderijen van de volgende kunstenaars: R. Kimpe G. J Delfqaauw C Springer D. J. Koets «Koekkoek «Spohler J.Toorop «LApol H. Schouten L Heijmans «HBieling W. de Zwart •Göth «Israels W. Verschuur A.Phiel «G.H.Breitner A v d. Venne P Mondriaan C. Raaphorst A Coorle Schütz «HM Horrix «Avd.Neer O.Eenelman B. de Hoog «C.Dusart F Amtzenius H. F C. ten Kate F Bol •Artz «Klinkenberg «W.v.d. Velde H. Houten «Ch.Leickeit A Storck H.w. Mesdag Y. Wenning «J. l.v.Ruisdael •APieck «J. Bosboom «GFIinck F. v Kregten A. Schelfhout N Berghem HRonner Knip B, Viegers A Ostade W B. Tholen P G. Verlin L. Backhuysen C, Willink H. Helmantel «J.J.v.Goyen en alle ovenge namen zijn welkom. Wij komen graag vrijblijvend bij u langs om één en ander te taxeren! Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74. Middelburg Dhr. J. de Kuyper, tel. 0118-650680, mob.: 0651151243 Internet: http://www.zeeuwsveilinghuis.nl E-mailinfo zceu wsveil i nghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5