Gemeente wenst culturele raad PZC Kunstaanbod in handig boekje PZC Zestig kilometer steeds vaker de limiet in polders Zonnemaire blijkt argwanend over studie leefbaarheid Modder verdwijnt van groenstrook Gemeente koeltjes over plan ijsbaan adviesorgaan moet ook subsidieaanvragen beoordelen ,21 2 Open dag i» Kunst en Eer Goese rotonde autoklaar Dominee doet fossielen weg Jaar voorwaardelijk voor overval Schoondijkenaar belaagd Fre Kempe krijgt Bouwhelm Paasactiviteiten in De Pul HnorMargreet van den Broek donderdag 12 april 2001 ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil een raad voor kunst en cultuur in stellen. Die moet gesubsidieer de activiteiten beoordelen op kwaliteit. In deze raad moeten mensen zitting nemen die zelf actief zijn op cultureel gebied. De bedoeling is dat zij ook mee denken over het gemeentelijk kunst- en cultuurbeleid. Het plan om veitegenwoordi- gers van het culturele leven op Schouwen-Duiveland actief te betrekken bij het gemeentelijk beleid, maakt deel uit van de Contourennota Kunst en Cul tuur. Hierin zijn de uitgangs punten vastgelegd voor de lang verwachte beleidsnota, die nog dit jaar dient te verschijnen. Het is voor het eerst dat de ge meente een samenhangende vi sie op kunst en cultuur formu leert. Doel is om in de komende der jaar tot een professionelere aanpak te komen. De verschil lende deelterreinen worden in per onderwerp uitge werkt, waaronder de amateur kunst, kunstzinnige vorming en cultuurhistorie. Over elke module zal zich een klankbordgroep buigen die be staat uit mensen die actief zijn op het betreffende beleidster rein. Deze afzonderlijke klank bordgroepen moeten vervolgens weer fungeren als 'broedplaats' vooreen raad voor kunst en cul- ei; ZIERIKZEE - De Koninklijke Ja' Harmonie Kunst en Eer houdt ll zaterdag 21 april een openbare middagrepetitie. Tussen twee en vier uur kan in het clubgebouw aan de Kaerse- makerstraat in Zierikzee kennis worden gemaakt met allerlei in strumenten die worden ge bruikt bij de harmonie- en drumbandmuziek. Het orkest van Kunst en Eer heeft vooral 'e" dringend behoefte aan nieuwe leden op de waldhoorn, trombo ne, trompet, klarinet en het slagwerk. tuur. Deze raad van deskundi gen kan, naar landelijk en pro vinciaal model, worden ingezet om ingediende subsidieaanvra gen te toetsen op kwaliteit. Zo wil de gemeente voorkomen dat zij zelf als 'cultuurbepaler' moet optreden. Wethouder D. van der Wekken erkent dat deze werkwijze het risico op belangenverstrenge ling met zich meebrengt. Leden van de toekomstige raad maken immers ook deel uit van instel lingen en gezelschappen die bij de gemeente aankloppen voor subsidie. „We zoeken dan ook nog naar wegen om dat pro bleem op te lossen." Hoe dat moet gebeuren, weet Van der Wekken nog niet. „Het is de be doeling dat de raad al werkende ontstaat vanuit de klankbord groepen. Pas als het concrete vormen aanneemt, gaan we er structuur in aanbrengen." De wethouder hoopt dat een en an der vanaf 2002 kan worden ge formaliseerd. „De tijd begint te dringen. Het cultuurbeleid heeft de nodige vertraging op gelopen, het is nu echt nodig dat er iets van de grond komt." Jongeren Naast de kwaliteit van de cultu rele activiteiten, zijn in de Contourennota ook andere uit gangspunten voor het toekom stig beleid vastgelegd. Zo wil de gemeente de identiteit van Schouwen-Duiveland verster ken door het cultuurbehoud te stimuleren. Bovendien moet er een algemeen cultureel aanbod in stand gehouden worden dat voor een breed publiek toegan kelijk is. Wel moet het accent worden gelegd op jongeren uit het basis- en voortgezet onder wijs, die via cle zogenaamde cul tuurmenu's op school betrokken worden bij het kunstzinnige le ven op het eiland. Ook ouderen zijn een speciale doelgroep. „Het spoor van kunsteducatie naar participatie is iets wat ik een warm hart toedraag", bena drukt Van der Wekken. Als alles volgens planning ver loopt, praat de gemeenteraad begin december over de Kunst en Cultuurnota. De Contouren nota komt 8 mei aan de orde in de commissie maatschappelijke aangelegenheden. Vertegenwoordigers van sponsorbedrijven bekijken de kunstbrochure. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff RENESSE - Schouwen-Duiveland is rijk aan kunstenaars en galeries. Dat bleek gistermiddag maar weer toen B. Roes- singh, directeur van de VVV Schouwen- Duiveland in het Are Hotel Zeeland de gratis brochure Kunst overhandigde aan gedeputeerde G. de Kok. De brochui-e be schrijft zo'n vijftig eilandelijke kunste naars en galeries. De brochure, die dit jaar voor de tweede keer in een oplage van 20.000 stuks ver schijnt, blijkt een succes te zijn. Roes- singh memoreerde in zijn toespraak aan de totstandkoming van de brochure en dit succes. „Cultuur is in", constateerde hij. Ruim 62 procent van de aangeschreven kunstenaars en galeries hebben aan het boekje meegewerkt. Dat was blijkbaar niet voldoende voor de Zeeuwse Raad voor Cultuur, zo merkte Ruud van den Bosch, beeldend kunstenaar en lid van de redactie even later op. Voor de tweede maal weigerde deze raad subsidie te geven. De Raad vond, ondanks de duide lijke vooruitgang, de artistieke uitgangs punten en criteria te weinig weergegeven en het resultaat incompleet en niet repre sentatief. Met name de vooraanstaande beeldende kunstenaars zouden ontbre ken. Deze laatste opmerking bevreemdt Van den Bosch. „Wij kunnen kunstenaars niet dwingen mee te werken, mede omdat er kosten aan de plaatsing verbonden zijn", zo stelde hij. „Bovendien wat is vooraan staand, zijn de meewerkende kunstenaars niet vooraanstaand, representatief of professioneel? En j uist de door de raad ge noemde vooraanstaande kunstenaars hebben die subsidie niet nodig. Zij zijn al bekend." Gedeputeerde Kok ging in zijn toespraak in op de kwestie. Hij legde uit dat de Raad voor Cultuur adviseert en alleen als er be stuurlijke argumenten zijn onderneemt de gedeputeerde actie. „Ik kan alleen maar adviseren om nog meer kunstenaars aan te sporen mee te werken. Daarmee vergroot u de kans op subsidie.Het boek je is gratis en wordt binnenkort breed over het eiland verspreid. GOES - De nieuwe rotonde op het kruispunt Ringbaan West - Van Hogendorplaan - Klein Frankrijk in Goes is gisteren opengesteld voor auto's. De fiets- en voetpaden rondom de ro- tondemoeten 1 juni klaar zijn. Tot die tijd blijft de omleidingsroute door Klein Frankrijk in gebruik. Het wegdek op de rotonde krijgt nog een zogenaam de toplaag. Dit gebeurt volgend voorjaar tijdens de nachtelij ke uren om overlast tot. een minimum te beperken. De aanleg van de nieuwe rotonde kost 1,2 miljoen gulden. VLISSINGEN - Dominee C. van Tuijll uit Oostkapelle heeft zijn fossielencollectie overgedaan aan het Natuurmuseum Brabant in Tilburg. Van Tuijll begon zo'n vijfentwintig jaar geleden een fossiel museum in zijn woonplaats. Vanwege zijn leeftijd zocht hij een goed onderkomen voor de collectie. Hij koos voor het Til- burgse museum vanwege de educatieve aanpak en de aan dacht voor natuurbescherming. De verzameling bestaat uit honderden fossielen en geeft een vrij compleet overzicht van de ontwikkeling van het leven op aarde. Enkele zeer waardevolle objecten zijn het gewei van een reuzenhert, een dijbeen van een mammoet, een fragment van een grijze walvis en een schedel van een wolharige neus hoorn. Bezoekers aan het Natuurmuseum Brabant kunnen de fossie len bekijken van 12 april tot en met 8 juli 2001. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gisteren een 26-jarige Rotterdammer conform de eis tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. De man pleegde in 1993 een overval op een videotheek in Vlissingen. Opmerke lijk was dat hij vorig jaar bij de politie in Vlissingen zelf aan gifte deed van de overval. De officier van justitie hield ï'ekening met deze bekentenis. Wel moet de man nog 350 gulden - het bedrag van de buit des tijds - schadevergoeding aan de winkelier betalen. SCHOONDIJKE - Een veertigjarige man uit Schoondijke is dinsdagavond door een onbekende man bedreigd. De man had op het Dorpsplein in Schoondijke zijn auto geparkeerd. Bij het uitstappen werd hij aangesproken door een vreemde man, die hem onmiddellijk naar de keel greep en begon te tie ren. De belager werd kort na het treffen door een andere man in een auto opgepikt waarna de twee verdwenen. Vermoedelijk verkeerde de aanvaller onder invloed. De politie onderzoekt de zaak. TERNEUZEN - Architect Fre Kempe uit Terneuzen heeft gis terochtend in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg de Bouwhelm-onderscheiding gekregen van de Zeeuwse Vrou wen Advies Commissies (VAC's). Volgens de commissies heeft Kempe zich op een bijzondere wijze verdienstelijk gemaakt voor de woningbouw in de provincie Zeeland en voor de VAC's in Zeeland in het bijzon der. De uitreiking vond plaats tijdens de jaarvergadering van het provinciaal bestuur van de VAC's in Zeeland. De Vrouwen Advies Commissies adviseren gemeentebesturen, architecten en opdrachtgevers in de bouw over de kwaliteit van de wo ning en de woonomgeving. doorFamke van Loon ZONNEMAIRE - Inwoners van I Zonnemaire kijken met een 'ge- I zonde achterdocht' naar het 1J. leefbaarhei dsonderzoek, dat recent in opdracht van de ge meente is uitgevoerd. Een aan tal vreest dat deze studie een verdekte voorbode is van bezui nigingen op dorpsvoorzienin gen. De gemeente slaat momenteel de palen voor haar sociaal be leid voor de komende tien jaar. Er wordt vooral gekeken naar de leefbaarheid in de dorpen. Van groot belang is welke voor zieningen als een (sport-)ver- j eniging, een dorpshuis, basis- f school of winkel nodig zijn om i het wonen in een dorp of stad ook in de toekomst aantrekke- lijk en plezierig te houden. Om- j dat de leefbaarheid alle inwo- ners van de gemeente aangaat, j Ml het college dit beleid samen REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G.vanden Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl met hen op poten zetten. Om enige lijn in de discussie met de bewoners te brengen, heeft wel- zijnsinstituut Scoop per woon kern een sociale structuurschets gemaakt. Hierin wordt een beeld gegeven van de huidige stand van zaken in een dorp of stad. Daarnaast wordt voor zichtig vooruitgeblikt: welke voorzieningen vraagt de ver grijzende bevolking over tien j aar en wat moet er gebeuren om jongeren vast te houden. Gewa pend met deze schetsen zal het college de komende weken alle kernen bezoeken. De inwoners van Zonnemaire hebben volgende week de pri meur: zij mogen als eerste kern met de bestuurders in discussie over het beeld dat door Scoop van hun dorp is geschetst. Tij dens de vergadering van de dorpsraad gisterenavond loste een aantal bewoners alvast voorzichtig een paar schoten voor de boeg. Rumoer Het voorlezen van een aantal discussiepunten, dat volgende week tijdens de vergadering aan de orde komt, zorgde direct voor rumoer en verontwaardiging. Zo is door de gemeente stelling gedropt dat de Schouwenaren met him eigen auto 'zeer mobiel' zijn en een aantal vaste busver bindingen mogelijk in de toe komst vervangen kunnen worden door zogeheten 'bel bussen'. „Dat zal nog wel be hoorlijk wat discussie opleve ren", stelt voorzitter J. Goe- mans dan ook naar aanleiding van de reacties. Een enkeling vraagt zich zelfs af wat de achterliggende bedoe ling is van de onderzoeken die door Scoop zijn verricht en wat de gemeente met de resultaten wil gaan doen. „Moeten er dooi de gemeente keuzes gemaakt worden, omdat de financiële middelen voor alle voorzienin gen niet voorhanden zijn?" Ook de recente toezegging van het college dat 'op de korte of mid dellange termijn' niet wordt getornd aan het aantal dorps huizen, stelt bewoners van Zon nemaire niet gerust. „We heb ben het al zo vaak zien gebeuren dat ineens dingen verdwijnen, dat ik daar ook geen vertrouwen meer in heb." Goemans benadrukte dat daar om zoveel mogelijk mensen vol gende week naar de discussie avond moeten komen. De groenstrook is momenteel door het gestorte slib onbruikbaar. foto Marijke Folkertsma door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - De modderpoelen langs de Grevelingenstraat in Zierikzee hebben hun langste tijd gehad. Gemeentewerken is deze week begonnen met het opknappen van de groenstrook. Groenbedrijf Gebroeders Kooman is door de gemeente ingehuurd om de bagger die er al vanaf november vorig jaar ligt, te egaliseren. Gemeenten zijn verplicht om sloten en vaarten voor het einde van het jaar uit te baggeren. Op die manier behouden ze hun capaciteit om overtollig regenwater op te nemen. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft daarom in samenwerking met het Wa terschap Zeeuwse Eilanden eind november de sloot aan de Grevelingenstraat schoon gemaakt. De bagger is vervolgens maan denlang aan de slootkant blijven liggen. Volgens districthoofd W. Visser van ge meentewerken is het slib zolang blijven lig gen om in te kunnen klinken. „We hebben de troep eruit gehaald en hadden eigenlijk ge hoopt dat er flinke vorst zou komen deze winter, zodat het slib verder in zou krimpen. Dat is niet gebeurd, maar het is wel voldoen de gezakt, zodat we er nu mee aan slag kun nen." Visser verwacht dat het egaliseren eind volgende week klaar is. Daarna neemt de gemeente een aannemer in de arm om 'betuining' te plaatsen. „Dat zijn hardhou ten paaltjes die aan de oever van de sloot worden gezet. Die paaltjes moeten voorko men dat grond van de oever in het water zakt", legt Visser uit. Om het geheel er weer netjes uit te laten zien, wordt de grond half mei ingezaaid met gras. door Famke van Loon ZONNEMAIRE - De gemeente wil met de voetvalvereniging Zonnemaire en de lokale ijsver- eniging praten over de plannen voor een ijsbaan in het dorp. Nog voordat dit gesprek heeft plaatsgevonden, heeft de ge meente al laten doorschemeren dat de uitvoering van de plan nen veel, zo niet te veel, geld kost. De voetbalvereniging Zonne maire en de ijsvereniging willen de ijsbaan van het dorp weer te rugbrengen. Het plan is de hui dige poel naast het sportveld naar Brouws voorbeeld te ver vangen door een geasfalteerde baan. In de zomer (en in de drukkere weekenden) kan het terrein dienst doen als extra parkeergelegenheid en evene mententerrein. In de winter kan de baan onder water worden ge zet, in afwachting van een paar dagen vorst. Met steun van het bestuur van de dorpsraad hebben de twee verenigingen hun plan bij de ge meente ingediend. Deze heeft het (kostbare) idee niet zonder meer van ta fel geveegd en wil nu met de initiatiefnemers en het dorpsraadbestuur om de tafel. Volgens voorzitter J. Goemans is hierbij op voorhand al wel aangegeven dat de uitvoering van het project behoorlijk in de papieren kan lopen. Goemans denkt daarom dat de komende tijd voornamelijk be keken moet worden hoe de re constructie van de Zonnemairse ijsbaan kan worden bekostigd. Hoewel de gemeente zich voor zichtig opstelt, ziet de voorzit ter wel degelijk mogelijkheden. Zo staat dertigduizend gulden, dat aanvankelijk bestemd was voor een praathuisje in het dorp nog altijd geparkeerd bij de ge meente. Dit geld, dat Zonne maire 'nog tegoed heeft', zou volgens hem goed kunnen wor den gebruikt voor de vernieu wing van de ijsbaan. „Maar we moeten ook naar andere moge lijke middelen zoeken", reali- seert-Goemans zich. door Rolf Bosboom GOES - De invoering van een maximumsnelheid van zestig kilometer per uur op een groot aantal polderwegen in Midden- en Noord-Zeeland loopt groten deels op schema. Van de in to taal achthonderd kilometer plattelandsweg waarop het wa terschap Zeeuwse Eilanden de maximumsnelheid wil verla gen, is inmiddels driehonderd kilometer ingericht. Met de maatregelen wil het wa terschap de verkeersveiligheid in zijn werkgebied vergroten. De helft van het aantal dodelij ke ongevallen in Midden- en Noord-Zeeland gebeurt op smalle polderwegen, vaak door te hard rijden. De afgelopen zes jaar kwamen veertig verkeers deelnemers om het leven op we gen van het waterschap. Zeeuwse Eilanden heeft een groot aantal gebieden aangewe zen waar voortaan een snel heidslimiet van zestig kilometer per uur geldt. Begin vorig jaar zijn de voorbereidingen voor de eerste gebieden begonnen. Het streven was dat de ingrij pende operatie eind volgend jaar zou zijn voltooid. Bij sommige gebieden worden alleen borden geplaatst; elders zijn maatregelen nodig om het verkeer te remmen, zoals de aanleg van verhoogde plateaus op kruisingen. „We liggen rede lijk op schema", zegt woord voerster S. Minneboo van het waterschap. „Ongeveer drie van de achthonderd kilometer is inmiddels gereed. Daarom ver wachten we dat we inderdaad alles vóór eind 2002 rond krij gen." De ingrepen op Schouwen-Dui veland zijn vooralsnog beperkt gebleven tot een klein gebied ten westen van Zierikzee. In het najaar begint het overleg over de aanpak van het middenge bied en het gebied ten westen van Sirjansland, die voor 2002 op het programma staan. Sluipverkeer Op Noord-Beveland is de snel heid inmiddels verlaagd in de polders tussen Kats en Kortgene en in de Onrustpolder bij Kam perland. Op de Molendijk en de Jacobadijk bij Kamperland ko men twee plateaus. De route Molendij k-Brededij k-Polder- seweg wordt voorzien van 'randmarkering' (fietsstroken). Het waterschap wil nog met be woners overleggen over de aan pak van het zomerse sluipver keer tussen Kats en Kortgene, maar in verband met de mkz- crisis is dat uitgesteld tot na de zomer. Op Zuid-Beveland is al uitvoe rig gepraat over de verkeers maatregelen in De Poel. De hui dige plannen gaan uit van een fietspad en een 'doseerinstalla- tie' op de Verbartelweg en pla teaus op de kruisingen van de Sinoutskerkseweg met de Ver bartelweg en de Ongereedweg. In mei beslist het algemeen be stuur van het waterschap over het voorstel. Kort daarna volgt de uitvoering. Ook zijn er maatregelen in voor bereiding voor het gebied tussen Kattendijke en Kloetinge. Het belangrijkste onderdeel daar van is de Manneeweg, waar twee plateaus en randmarke ring worden aangebracht. Op Walcheren zijn de Oud-Sint Jooslandpolder bij Nieuw- en Sint Joosland, het gebied tussen Middelburg en Veere en rondom Schellach bij Gapinge eind vo rig jaar al 60-kilometerzone ge worden. De veelbesproken aan leg van een fietspad langs de Hogelandseweg' komt in mei aan de orde in het waterschaps bestuur. Het overleg over het ge bied tussen Dishoek, Koudeker- ke, Zoutelande en Biggekerke is voorlopig opgeschort, ook van wege MKZ. Op Tholen is inmiddels de zuid kant aangepakt. Daar zijn, be halve de bekende 60-kilometer- borden, ook zeven plateaus gekomen. Op Sint Philipsland, dat in zijn geheel een 60-kilo meterzone wordt, kunnen de borden elk moment worden ge plaatst. BRUINISSE - Jeugdsociëteit De Pul in Bruinisse is zaterdag 14 april in de ban van Pasen. Vanaf twee uur 's middags kun nen de jongsten in het gebouw aan het Stenenpad terecht voor het beschilderen van eieren. Vanaf half acht die dag pluggen de lokale disc-jockeys hun ap paratuur in voor een -blaèk- night-easternparty. honden- Isj uidaaxplaacs )|j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47