Steeds vaker zestig in de polder PZC Entree dorp krijgt ander gezicht Sluis-Aardenburg worstelt ook met ruimtelijk beleid Strafkaarten bedrijfsauto's Goes-West blijven liggen Proj ectont wikkelaars mogen bouwen in Goese wijk Ouverture Tennisclubs lanceren project voor senioren Pad hertenkamp in Goes-Zuid laat op zich wachten ,21 Snelheidsbeperking geldt al op driehonderd kilometer waterschapsweg Voorwaardelijke straf overvaller Goese rotonde autoklaar Vlaamse huisartsen melden zich Motorrijder is rijbewijs kwijt Dominee doet fossielen weg Fre Kempe krijgt Bouwhelm Vernielingen De Stenge kinderwerk Rockconcert donderdag 12 april 2001 Hnnr Rolf Bosboom GOES - De invoering van een maximumsnelheid van zestig kilonieter per uur op een groot aantal polderwegen in Midden- en Noord-Zeeland loopt groten deels op schema. Van de in to taal achthonderd kilometer plattelandsvveg waarop het wa terschap Zeeuwse Eilanden de maximumsnelheid wil verla gen. is inmiddels driehonderd kilometer ingericht. Met de maatregelen wil het wa terschap de verkeersveiligheid in zijn werkgebied vergroten. De helft van het aantal dodelij ke ongevallen in Midden- en Noord-Zeeland gebeurt op smalle polderwegen, vaak door te hard rijden. De afgelopen zes jaar kwamen veertig verkeers deelnemers om het leven op we gen van het waterschap. Zeeuwse Eilanden heeft een groot aantal gebieden aangewe zen waar voortaan een snel heidslimietvan zestig kilometer per uur geldt. Begin vorig jaar zijn de voorbereidingen voor de eerste gebieden begonnen. Het streven was dat de ingrijpende operatie eind volgend jaar zou zijn voltooid. Bij sommige gebieden worden alleen borden geplaatst; elders zijn maatregelen nodig om het verkeer te remmen, zoals de aanleg van verhoogde plateaus op kruisingen. „We liggen rede lijk op schema", zegt woord voerster S. Minneboo van het waterschap. „Ongeveer drie van de achthonderd kilometer is inmiddels gereed. Daarom ver wachten we dat we inderdaad alles vóór eind 2002 rond krij gen." Op Noord-Beveland is de snel heid inmiddels verlaagd in de polders tussen Kats en Kortgene en in de Onrustpolder bij Kam perland. Op de Molendijk en de •Jacobadijk bij Kamperland ko men twee plateaus. De route Molendij k-Brededi j k-Polder- seweg wordt voorzien van 'randmarkering' (fietsstroken). Het waterschap wil nog met be woners overleggen over de aan pak van het zomerse sluipver- keer tussen Kats en Kortgene, maar in verband met de mkz- crisis is dat uitgesteld tot na cle zomer. De Poel Op Zuid-Beveland is al uitvoe rig gepraat over de verkeers maatregelen in De Poel. De hui dige plannen gaan uit van een fietspad en een 'doseerinstalla- tie' op de Verbartelweg en pla teaus op de kruisingen van de Sinoutskerkseweg met de Ver bartelweg en de Ongereedweg. In mei beslist het algemeen be stuur van het waterschap over het voorstel. Kort daarna volgt cle uitvoering. Ook zijn er maatregelen in voor bereiding voor het gebied tussen Kattendijke en Kloetinge. Het belangrijkste onderdeel daar- van is de Manneeweg, waar twee plateaus en randmarke- ring worden aangebracht. Op Walcheren zijn de Oucl-Sint Jooslandpolder bij Nieuw- en Sint Joosland, het gebied tussen Middelburg en Veere en rondom Schellach bij Gapinge eind vo rig jaar al 6O-kilometerzone ge worden. De veelbesproken aan leg van een fietspad langs de Hogelandseweg komt in mei aan de orde in het waterschaps bestuur. Het overleg over het ge bied tussen Dishoek, Koudeker- ke. Zoutelancle en Biggekerke is voorlopig opgeschort, ook van wege mkz. Op Tholen is inmiddels de zuid kant aangepakt. Daar zijn, behalve de bekende 60-kilome- terborden, ook zeven plateaus gekomen. Op Sint Phihpsland, dat in zijn geheel een 60-kilo- meterzone wordt, kunnen de borden elk moment worden ge plaatst. De ingrepen op Schouwen-Dui- veland zijn vooralsnog beperkt gebleven tot een klein gebied ten westen van Zierikzee. In het najaar begint het overleg over de aanpak van het middenge bied en het gebied ten westen van Sirjansland, die voor 2002 op het programma staan. Zestig-kilometer-zone nabij Poortvliet. foto Willem Mieras MIDDELBURG - De rechtbank inMiddelburg veroordeelde gis teren een 26-jarige Rotterdam mer conform de eis tot een jaar voorwaardelijke gevangenis straf. De man pleegde in 1993 een overval op een videotheek in Vlissingen. Opmerkelijk was dat hij vorig jaar bij de politie in Vlissingen zelf aangifte deed van de overval. De officier van justitie hield rekening met deze bekentenis. door Evelyne de Bruijn GOES - Aan de oproep van de bewo nerswerkgroep Goes-West om gele en rode kaarten uit te delen aan bedrijfs auto's die overlast bezorgen in de wijk, hebben bewoners tot nu toe nauwelijks gehoor gegeven. Bewoners van Goes-West klagen al eni ge tijd over bedrijfsauto's die in de wijk geparkeerd worden. Deze auto's staan niet foutief geparkeerd, maar bezorgen wel overlast. Bewoners kunnen hun ei gen auto niet kwijt of het uitzicht van uit de woningen wordt belemmerd. Naar aanleiding van deze klachten werd op een praatavond in februari een systeem met gele en rode kaaxten gepre senteerd. Een bedrijfsauto die zodanig geparkeerd staat dat de leefbaarheid of de veiligheid in de wijk vermindert, krijgt achtereenvolgens een vriendelijk en een dringender verzoek onder de rui tenwisser om de auto elders te parke ren. Wettelijk kunnen de bewoners niets tegen de zogenoemde wildpar- keerders ondernemen, maar met be hulp van de kaarten wordt een beroep gedaan op het inlevingsvermogen van cle automobilisten die niet in de wijk thuishoren. Toch is sinds de invoering nog vrijwel geen gebruik gemaakt van de kaarten. Bij de wijkinfowinkel zijn tot nu toe slechts twee klachten binnengekomen en ook maar door twee mensen kaarten opgehaald. Het is mogelijk dat de in voering van parkeervergunningen en betaald parkeren in het gebied een po sitieve uitwerking heeft gehad. Maar ook in de straten waar dit nog niet is in gevoerd is de overlast kennelijk niet zo groot dat mensen bereid zijn actie te on dernemen. Een bewoner uit de Evert- senstraat zegt wel af en toe hinder te ondervinden van de auto's van werkne mers van Stichting Besth Werk aan de Evertsenstraat, maar heeft zelf niet de behoefte gebruik te maken van cle kaar ten. Mochten inwoners van Goes-West alsnog kaarten willen uitdelen, zijn de ze nog steeds af te halen bij cle wijkinf o- winkel. GOES - De nieuwe rotonde op het kruispunt Ringbaan West - Van Hogendorplaan - Klein Frankrijk in Goes is gisteren opengesteld voor auto's. De fiets- en voetpaden rondom cle ro- tondemoeten 1 juni klaar zijn. Tot die tijd blijft de omlei dingsroute door Klein Frankrijk in gebruik. De uitvoering verloopt voorspoedig. Op 19 februari werd een begin gemaakt met de werkzaamhe den. Daarbij werden tijdelijk verkeerslichten gebruikt om het verkeer in goede banen te leiden. Die verkeerslichten zijn sinds gisteren buiten werking gesteld. Het wegdek op de rotonde krijgt nog een zogenaamde top laag. Dit gebeurt volgend voorjaar tijdens de nachtelijke uren om overlast tot een minimum te beperken. De aanleg van de nieuwe rotonde kost 1,2 miljoen gulden. GOES - Bij zorgverzekeraar CZ hebben zich veertig Vlaamse huisartsen gemeld die interesse hebben in een baan in Zuid- Nederland. Zij reageerden op een wervingscampagne van CZ die het tekort aan huisartsen terug moet brengen. De zorgver zekeraar kent in Zuid-Nederland zo'n tien noodgevallen waar een Vlaamse huisarts zo aan de slag kan. Vanwege de vergrijzing van huisartsen komen er binnen enkele jaren nog enkele tientallen praktijken vrij. Hoewel geen keiharde eis van CZ, willen diverse kandidaten verhuizen naar Brabant, Zeeland of Limburg. In Belgë bestaat geen tekort aan huisart sen. Leden van diverse District Huisartsen Verenigingen (DHV) voeren nu gesprekken met hun Vlaamse collega's. ANP MIDDELBURG - Een dertigjarige motorrijder uit Middel burg is gisteren zijn rijbewijs kwijtgeraakt. De man reed met zo'n 145 kilometer per uur over de Domburgseweg tussen Oostkapelle en Domburg. Tachtig kilometer is daar het maxi mum. De hardrijder werd gevolgd door een motoragent. Die klokte een top van 170 kilometer per uur. VLISSINGEN - Dominee C. van Tuijll uit Oostkapelle heeft zijn fossielencollectie overgedaan aan het Natuurmuseum Brabant in Tilburg. Van Tuijll begon zo'n vijfentwintig jaar geleden een fossielmuseum in zijn woonplaats. Vanwege zijn leeftijd zocht hij een goed onderkomen voor de collectie. Hij koos voor het Tilburgse museum vanwege cle educatieve aan pak en de aandacht voor natuurbescherming. De verzameling bestaat uit honderden fossielen en geeft een vrij compleet overzicht van de ontwikkeling van het leven op aax-de. Enkele zeer waardevolle objecten zijn het gewei van een reuzenhert, een dijbeen van een mammoet, een fragment van een grijze walvis en een schedel van een wolharige neushoorn. Bezoe kers aan het Natuurmuseum Brabant kunnen de fossielen be kijken van 12 april tot en met 8 juli 2001. TERNEUZEN - Architect Fre Kempe uit Terneuzen heeft gis terochtend in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg de Bouwhelm-onderscheiding gekregen van de Zeeuwse Vrou wen Advies Commissies (VAC's). Volgens de commissies heeft Kempe zich op een bijzondere wijze verdienstelijk gemaakt voor de woningbouw in de provincie Zeeland en voor de VAC's in Zeeland in het bijzonder.De uitreiking vond plaats tijdens de jaarvergadering van het provinciaal bestuur van de VAC's in Zeeland. De Vrouwen Advies Commissies adviseren ge meentebesturen, architecten en opdrachtgevers in de bouw over de kwaliteit van de woning en de woonomgeving. doorlnqrid Huibers GOES - Projektbouw Zeeland uit Terneuzen en De Groene Groep uit Rotterdam mogen van de gemeente Goes vijftig wonin gen bouwen in de nieuwe stads- uitbreidingswijk Ouverture. Over de resterende honderd wo ningen is de gemeente op dit moment nog met vier andere ontwikkelaars in gesprek. Het plan Ouverture behelst in I totaal zo'n 335 woningen. On- I geveer 150 kavels, middenin de wijk gelegen, zijn bestemd voor j particulieren die er zelf een huis kunnen bouwen. Ook woning- J bouwcorporatie RWS zijn inmiddels dertig woningen toe- j gezegd. De resterende 155 wo- ningen, langs de randen van het gebied, zullen worden ingevuld door een aantal projectontwik kelaars. j Projektbouw Zeeland mag in 1 totaal 37 woningen bouwen. Het gaat volgens directeur- W. de Winter om een aantal vrijstaan- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl de woningen langs de Elvis Presleylaan, de toekomstige ontsluitingsweg van de nieuwe wijk, en een aantal twee-onder- één-kapwoningen langs de John Lennonlaan, de straat die langs de Grote Waterleiding ligt.. Tot slot staan op het lijstje van Projektbouw Zeeland nog een aantal patiowoningen. Die grenzen deels aan de openbare parkeerterreintj es die her en der in de wijk worden aangelegd en deels aan het fietspad dat de wij k doorkruist. Over de grootte van de kavels van de patiowo ningen wordt op dit moment nog met de gemeente onderhan deld. De Groene Groep heeft overeen stemming bereikt met de ge meente over de bouw van der tien 'halfvrijstaande' woningen langs de John Lennonlaan. Op dit moment wordt nog naar een architect gezocht. Met beide projectontwikkelaars is afge sproken dat er geen woningen zullen worden verkocht, voor dat er met de plannen is gead verteerd. Zo moet iedere geïnte resseerde koper een eerlijke kans krijgen om een woning in het plan te veroveren. Hoewel de gemeente nog niet is begonnen met het bouwrijp ma ken van de grond, is het streven wel meteen na de bouwvak met de bouw te beginnen. HEINKENSZAND - De vernie lingen die in de afgelopen we ken aan 'De Stenge' in Hein- kenszand zijn gepleegd, zijn veroorzaakt door drie jongens uit Heinkenszand in de leeftijd van tien en elf jaar. Dat maakte de politie gisteren bekend. De kinderen werden herkend door een getuige. Gezien hun leeftijd worden de jongens niet straf rechtelijk vervolgd. RILLAND - Bluesrockband Slowride geeft zaterdag 14 april een concei-t in café 't Bruintje in Rilland. Vanaf 22.00 uur brengt de vijfkoppige band nummers van onder meer de Rolling Sto nes, Jeff Healey, Tina Turner en Deep Purple. door Rolf Bosboom 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - De entree van 's-Heer Hendrikskinderen krijgt geleidelijk een ander aanzien. Het Lewedorpse bedrijf Fraanje, zowel ont wikkelaar als aannemer van het project. bouwt vier nieuwe woningen op de hoek van de Spanjaardstraat. De geschakelde woningen met garage, een ontwerp van het Goese architectenbureau Fierloos, komen op de plaats waar tot een jaar gele den een verouderd huis stond. De nieuw bouw, waarvan de binnenmuren inmid dels overeind staan, is waarschijnlijk eind dit jaar klaar. De huizen kosten rond de vier ton en zijn inmiddels allemaal ver kocht. Fraanje realiseerde recent ook een wijkje van vijftien woningen aan de zuid kant van 's-Heer Hendrikskinderen. foto Willem Mieras door Evelyne de Bruijn THOLEN - De vijf Thoolse ten nisverenigingen beginnen dit seizoen een gezamenlijk project om personen in de leeftijd van 55 tot 65 jaar actief kennis te la ten maken met de tennissport. Bij de tennisvereniging van hun keuze kunnen deze groep senio ren in een aantal kennisma kingslessen een balletje leren slaan. Tennisvereniging Jacoba van Beieren uit Sint-Maartensdijk nam enige tijd geleden het initi atief tot het project. De vereni ging had al langer het plan om naast nieuwe jeugdleden ook meer senioren te werven. Eén van de argumenten is dat de ten nisbanen die 's avonds en in het weekend meestal overbezet zijn, er overdag vaak verlaten bijliggen. Gepensioneerden of mensen in de VUT zouden er op die tijdstippen wel gebruik van kunnen maken. Om het plan meer kans van slagen te geven, werd besloten het groter aan te pakken en de krachten te bun delen met tennisverenigingen Eegedima uit Tholen, TOV uit Oud-Vossemeer, SMnt-Anna- land en De Ruucstoppelen uit SintPhilipsland. Het proj eet heeft de steun van de gemeente Tholen, de Neder landse tennisbond en de Zeeuw se Sportraad. Medewerker sportstimulering van de Zeeuw se Sportraad D. Plantinga is en thousiast over het initiatief. „Meestal gaat de aandacht van sportverenigingen vooral uit naar de jeugd en wedstrijdsport, terwijl het juist ook voor oude ren gezond en leuk is om op re creatief niveau aan sport te doen. Door zes kennismakings lessen aan te bieden die ze met leeftjdgenoten kunnen volgen, wordt de drempel waarschijn lijk lager om naar een vereni ging toe te stappen. Onder bege leiding van een ervaren docent en enkele seniorleden van de vereniging kunnen de deelne mers ervaren hoe leuk en gezel lig het is om de sport die ze mis schien alleen van tv kennen zelf te beoefenen." „Ervaring is absoluut niet door Harmen van der Werf DEN HAAG - De gemeente Sluis-Aardenburg moet de touwtjes op hel gebied van ruimtelijke ordening aantrek ken. De controle op de naleving van bestemmingsplannen is onvol doende, volgens de Rijksplano logische Dienst. De verlening van bouwvergunningen moet zorgvuldiger gebeuren. En de gemeente moet snel de bestem mingsplannen vernieuwen. Ze lopen achter. Wethouder G. van Daele kan zich in dit beeld niet hex-kennen. „Er vinden geen om-egelmatig- heden plaats", stelt hij. „Het zal overal wel zo zijn, dat dé x-egels niet honderd procent worden nageleefd." Sluis-Aardenburg neemt de kri tiek wel ter haite. Er wordt ge werkt aan de vexmieuwing van vijf bestemmingsplannen. Ook Hulst komt er in het inspec tierapport van de Rijksplanolo gische Dienst over 2000 niet zo best vanaf. Inspecties van het minislei-ie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) hebben vexieden jaar in Hulst een her- halingsonderzoek.gedaan. Er is eexxler onderzoek verricht in 1996. Op milieugebied is aan de aanbevelingen van het Rijk voldaan, maar wat betreft volkshuisvesting en ruimtelijke ordening 'niet of onvoldoende'. Dit krijgt een vervolg. Reimerswaal Niet alleen Reimerswaal heeft dus moeite met regels op het ter rein van xnimtelijke ordening. Vrom-inspecties hebben andex*- half jaar lang vex'schexpt toe zicht op Reimerswaal uitgeoe fend, omdat de gemeente niet aan verbeteringen wilde mee werken. Vorig jaar is het toezicht ge staakt. Reimerswaal past de wet- en regelgeving 'nu correct' toe, zo schrijft de Rijksplanolo gische Dienst in haar jaarrap portage 2000, en er wox-dt goed op de naleving van bestem mingsplannen gelet. Eind vol gendjaar, begin 2003 vindt in de gemeente een herhalingsonder zoek plaats. noodzakelijk en leeftijd speelt eigenlijk geen rol", zegt Plan tinga. „De kennismakingsles sen zijn gratis en voor een racket en ander benodigd materiaal zorgt de vereniging. Dus de deelnemex-s hoeven alleen maar sportschoenen en loszittende kleding mee te nemen. Om zoveel mogelijk mensen te bei-eiken wordt binnenkort huis aan huis een folder verspx-eid. De lessen gaan eind mei, begin juni van start. In de toekomst hoopt de Zeeuwse Sportraad in meer plaatsen en ook voor ande re sporten gelijksoortige projec ten te kurxnen beginnen. „Met soms een beetje aanpassing kan vrijwel elke sport door oudex-e mensen beoefend worden. Als de clubs zelf enthousiasme to nen en met ideeën komen, zullen we zeker ons best doen die te verwezenlijken", aldus Plantin- door Jacob Hoekman GOES - De bewoners van Goes- Zuid moeten nog enig geduld oefenen voordat ze hun benen kunnen strekken op een pad tussen het hextenkamp en de ijs baan in Goes-Zuid. De gemeen te Goes wacht met de aanleg van een fiets- en voetpad. De gemeente heeft hiextoe be sloten omdat het het nog niet duidelijk is wat er met het ter- rein van de ijsbaan, naast het hertenkamp, moet gebeuren. In eerste instantie wilde de ge meente het fiets- en wandelpad dwars door het hextenkamp la ten lopen. Buurtbewoners kwamen daar tegen in het geweer-. Dat is om twee redenen, volgens A. Heer spink van buurthuis De Pit: „Allereerst zorgt het voor veel onrust bij de dieren wanneer het pad dwars door hun terrein loopt. Daarnaast is het veel be ter als het pad niet x-echt loopt, maar een beetje afbuigt. Dat zal de snelheid van bijvoorbeeld brommers verminderen." Het pad moet aangelegd worden tussen de wijk Goes-Zuid en de nog te realiseren wijk Ouvertu re. Tussen het hertenkamp en de ijsbaan ligt. nu een smal wandel paadje. Het pad slingert zich onder meer over de watergang die Goes-Zuid omringt. Het bruggetje over deze watergang is enige maanden geleden door de gemeente verwijderd omdat het in zeer slechte staat verkeer de. De buurtbewoners wülen voor een nieuw bruggetje, maar me vrouw Heerspink reageert gela ten. „Alles heeft nu toch al zo lang geduurd. Nog een beetje tijd maakt echt niks uit. Die ont sluiting komt er wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39