Raadhuis komt in Tholen-stad Agrimarkt mag van de rechter verder bouwen Minister opent zijdemuseum 19 Politieman Lewedorp spoorloos verdwenen Proces over sluiting kerncentrale Borssele Fietser (16) komt om bij ongeluk met tractor Werkstraf voor veroorzaken fataal ongeval Zandkreek zeeuwse almanak Opvoeding Keuze uit drie locaties voor nieuw gemeentehuis Kamervragen over zwerfvuil op het strand POLDERDIJK MIDDEN I doorHarmen van der Werf i1 DEN BOSCH - Het ministerie van Economische Zaken en het 1 elektriciteitsbedrijf EPZ krui sen vrijdag 22 juni voor de I rechtbank in Den Bosch de de- (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie Lentesalade (vegetarisch) 13,50 Tagliatelle zalm 17,50 Varkenshaaspuntjes mosterdsaus 21,50 zaterdag 14 april I 14.30-16.30 uur Dj's Aldo Siebe elektronische muziek voor bij de koffie Wereldmuziek 2 cd's Global Sounds 14,95 incl. 40 kortings coupons t.w.v. 600,00 Libris Literatuurprijs kijk op www.de-d rvkkery. nl Exposities Iep op z'n kop vervolg op het Iepenproject Ode aan de olm, door Anda van Riet en Carina Leijnse Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk ook op www.bestewi nkel vannederlandn I HIP it WIM1I Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDELBURG OOSTBURG RENESSE ZIERIKZEE De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 13 april a.s. gesloten door Jacob Hoekman GOES - Agrimarkt in Goes kan eindelijk verder gaan met de uitbreiding van de supermarkt. De rechtbank in Middelburg verwierp gisteren het verzoek van concurrent Jan Bruijns om de bouwvergunning te schor sen. De supermarktstrijd dateert niet van vandaag of gisteren. Jan Bruijns vocht de uitbreiding van Agrimarkt al in mei vorig jaar bij de rechter aan om grote re concurrentie tegen te gaan. De rechter oordeelde toen dat de bouw moest worden stilgelegd. De gemeente Goes ontwikkelde daarna een nieuw bestem mingsplan voor het gebied Van Hertumweg, waaraan Agri markt is gevestigd. Op grond van dat plan kreeg Agrimarkt een nieuwe bouwvergunning. Jan Bruijns daagde de gemeente Goes afgelopen dinsdag voor de rechter om ook die vergunning te schorsen. De rechter besloot gisteren dat verzoek af te wij zen. De uitspraak is verheugend nieuws voor Agrimarkt in Goes. „We zijn vreselijk blij. Dat geldt voor alle mensen die hier wer ken. Eindelijk is er een eind aan deze nachtmerrie gekomen", vertelt commercieel directeur I. Leenhouts van Agrimarkt op gelucht. Als de aannemer ermee akkoord gaat, zal de bouw di rect hei-vat worden. „We probe ren meteen na Pasen de bouw weer op te pakken. In het najaar moet de winkel in ieder geval klaar zijn." Redelijkheid Behalve de zaak waarin de rech ter gisteren uitspraak heeft ge daan, heeft Jan Bruijns nog een bezwaarprocedure lopen tegen de uitbreiding. Leenhouts ziet dat positief in: „Ik verwacht dat de redelijkheid nu zal doordrin gen bij Jan Bruijns. We maken ons eigenlijk niet veel zorgen meer. Het recht heeft gezege vierd." De vertraging bij de bouw heeft gezorgd voor een schadepost van ruim anderhalf miljoen gulden. Agrimarkt be raadt zich nog over stappen om die schade te verhalen. „Dat komt later. Onze eerste priori teit is de winkel", aldus Leen houts. Ook de gemeente Goes is blij met de uitspraak. Niet on belangrijk is dat de verkeerssi tuatie bij de Van Hertumweg nu aangepakt kan worden. „Zodra Agrimarkt klaar is, kunnen wij daar gaan verbouwen", zegt wethouder S. Heijning (econo mische zaken). „Dat zal de ver keersveiligheid in het gebied vergroten." Volgens de wethou der is er nu geen sprake van ru zie tussen de gemeente en Jan Bruijns, die de zaak verloor: „Ik heb geen problemen met Jan Bruijns. Iedere supermakt is mij evenveel waard." Jan Bruijns was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. WILHELMINADORP - Een zestienjarige jongen is woens dagmiddag in Wilhelminadorp om het leven gekomen nadat hij onder de wielen van een tractor was beland. De jongen, wiens identiteit nog niet bekend is gemaakt, reed sa men met een andere fietser over de Katseveerweg, die parallel loopt aan de N256 tussen Goes en Zierikzee. Toen twee tractors de fietsers inhaalden, kwam de jongen onder het wiel van de aanhanger van de achterste tractor terecht. Hij overleed ter plekke. De andere fietser bleef onge deerd. Omdat de toedracht nog onduidelijk is, vraagt de politie eventuele getuigen zich te mel den bij het bureau in Goes. gens over sluiting van de kern centrale Borssele. Inzet van de rechtszaak, die is aangespannen door het Rijk, is dat de kerncentrale Borssele alsnog 31 december 2003 dicht gaat. Het ministerie van EZ be roept zich daarvoor op een afspraak die met de elektrici teitsproducenten, verenigd in de SEP, is gemaakt in 1994. Elektriciteitsbedrijf EPZ acht zich echter niet aan die afspraak gebonden. Die is niet met haar gemaakt, maar met de SEP, stelt zij. De elektriciteitsmarkt is bovendien geliberaliseerd. De Staat heeft zich als planner te ruggetrokken EZ vraagt niet alleen sluiting per 31 december 2003, maar dat EPZ ook voorbereidingen moet gaan treffen voor de sluiting. En EPZ zou per dag een dwangsom van twee miljoen gulden moeten betalen, als zij niet tot uitbe- drijfstelling overgaat. Maar dan moet de rechtbank in Den Bosch wel eerst de Staat in het gelijk stellen. Opvoeden is niet altijd ge makkelijk. Dat ouderpaar j nam daarom uit de biblio- theek een stapel pedagogi- I sche boeken mee. j Thuisgekomen gingen vader j en moeder met hun neus in een boek op de bank zitten, in de hoop een aantal nuttige tips en adviezen te vinden. Op een gegeven moment keek moeder op, en zag dat de koekjestrommel leeg op tafel stond. „Waar zijn al de koek jes ineens gebleven?", vroeg ze zich hardop af. Daarop antwoordde het dochtertje van tioee jaar oud: „Hier!" En ze wees naar haar volle mondje. De eerste les was dus al gauw geleerd: het is niet pedago- gischverantwoord opvoed kundige boeken te lezen waar de kinderen bij zijn. door Jacques Cats VLISSINGEN - Sinds zondag wordt de Zeeuwse politieman J. Burggraaf vermist. Hij had geen dienst toen hij zijn woning in Lewedorp verliet. Burggraaf maakt geen deel uit van de loka le politiezorg. Hij behoort tot de stafmedewerkers van het regio politiekorps. Er is officieel aan gifte gedaan van de vermissing. De politie heeft tot nu toe geen forse opsporingsactiviteiten op gang gebracht. „Iedere burger heeft het recht om te verdwij nen", meldt voorlichter J. van Mourick. Wel zijn de collega's extra alert. Ook worden er con tacten nagetrokken. Omdat de politieman deel uitmaakt van de executieve dienst is hij in het bezit van een dienstpistool. Hij heeft vrijwel zeker zijn dienst- wapen meegenomen, al kan de politievoorlichter dat niet be vestigen. Volgens Van Mourick zijn er geen aanwijzingen dat de poli tieman mogelijk het slachtoffer van een misdrijf is geworden. Ook is er geen sprake van een kwetsbare gemoedstoestand waarin de politieman zijn wo ning verliet. Van Mourick: „Er was niks bijzonders aan de hand." (Advertentie) MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg wegens het veroor zaken van een dodelijk ongeval veroordeeld tot 240 uur werk straf en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Daarnaast kreeg de Goesenaar van de rechtbank twee jaar rij ontzegging, waarvan anderhalf jaar op een motor en zes maan den in een auto, opgelegd. De man kwam 5 augustus vorig jaar op de Deltaweg aan de Zandkreeksluizen met zijn mo tor in botsing met de zevenjari ge Jeanet van Belzen, toen het meisje samen met haar vader tussen de file auto's, die aan de Goese kant van de Zandkreek- brug stonden te wachten, de weg wilde oversteken. De motorrijder, komende van richting Zierikzee, was na het neerlaten van de brug snel opge trokken en langs de file auto's gereden, waarna de fatale bot sing met het overstekende meis je plaats vond. Twee weken geleden eiste de of ficier van justitie twaalf maan den cel, waarvan de helft voor waardelijk en een rijverbod van vier jaar op een motor. Minister Herfkens wordt per riksja naar het nieuwe zijdemuseum gebracht. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek MELISKERKE - Het is maar goed dat jonkheer Schorer van Souburg halverwe ge de negentiende eeuw er niet in slaagde de zijdeproductie in Zeeland van de grond te krijgen. In arme landen biedt de pro ductie nu vooruitzichten voor de inwo ners. Dat zei minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking gisteren toen zij het zijdemuseum in Meliskerke open de. Het museum moest weg uit het pand in Grijpskerke, dat te- klein was voor het aantal bezoekers. Mensen vielen er flauw van de drukte. Daarom werden de deuren vorig jaar tijdens het hoogseizoen geslo ten. In het nieuwe onderkomen in Melis kerke is niet alleen meer ruimte voor be- zoekers, maar ook voor verschillende tentoonstellingen. De expositie 'Bangla desh, van een andere zijde', beet het spits af in het heropende museum. De tentoon stelling geeft een beeld van de zijdeteelt in een van de armste landen ter wereld. Herfkens kwam voornamelijk naar de opening om mensen die zich voor ontwik kelingslanden inzetten een hart onder de riem te steken. „Ik heb het afgelopen jaar ontwikkelingsorganisaties opgeroepen tot meer actie. Ik vind dat het best een tandje hoger kan. Maar ik waardeer wat er tot nu toe gedaan wordt en zeker dit soort initiatieven", zei ze. De minister legde in haar toespraak uit waarom het belangrijk is producten uit arme landen te ondersteimen. De groei van de zijdeteelt biedt kleine producen ten, veelal vrouwen, een kans. Met be scheiden investeringen kunnen zij al aan de slag met zijde. Door speciale spaarsys temen die inmiddels worden opgezet, kunnen de vrouwen meer verdienen, kun nen hun kinderen langer naar school en kan er voor kinderarbeid een uitweg wor den gecreëerd. „Helaas hebben rijke landen een rem ge zet op de export van heel wat artikelen die in arme landen goedkoper geproduceerd worden", zei de minister. Op die manier wordt geprobeerd de eigen duurdere pro ducten te beschermen. Het duurt nog tot zeker 2005 voor textiel vrij naar de rijke landen wordt geëxporteerd. „Maar als het jonkheer Schorer van Souburg gelukt was de zijdeteelt in Nederland aan de praat te krijgen, hadden we nu nóg een bedrijfstak gehad die bescherming nodig had om te kunnen overleven." donderdag 12 april 2001 I DEN HAAG - Het afvalpro- I bleem op stranden moet eens se- rieus worden aangepakt, in de j eerste plaats door werk te ma- ken van een goed gefinancierd ophaalsysteem voor scheepsaf val in havens. Het CDA in de Tweede Kamer dringt daarop aan in Kamervra gen aan de ministers Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) en Pronk (Milieubeheer). Aanlei ding is de verschijning van het onderzoek naar strandafval van Coastwatch, een organisatie die al jaren met behulp van scholie ren de stranden afstruint en af val telt. Veertig procent van het afval blijkt afkomstig van sche pen, terwijl slechts vijf procent van de schepen in Nederlandse havens hun rommel afgeeft. Veel verdwijnt dus in zee, en dat komt onder meer, volgens Coastwatch, omdat Verkeer en Waterstaat laks is met de intro ductie van een beter afvalsys- teeminde havens. De locatie Luchtenburgseweg/Postweg in Tholen-stad is één van de drie plaatsen waar mogelijk het nieuwe gemeentehuis komt. foto Willem Mieras (Advertentie) Voor al uw zonwering en kozijnen I door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het gemeentehuis van Tholen ver dwijnt uit Sint-Maartensdijk. Voor een nieuw onderkomen heeft de gemeente drie locaties op het oog die allemaal in Tho- len-stad liggen: het sportterrein rondom de Zoekweg, de Nieuwe Postweg ter hoogte van de Mos- terddijk en de Luchtenburgse- weg tegenover boerderij Stads- zicht. Een stuurgroep van de gemeen te maakt binnen een maand een definitieve keuze. In 2005 moet het nieuwe gemeentehuis er staan. Een ingenieursbureau uit Zierikzee heeft in opdracht van de gemeente een locatieonder- zoek uitgevoei'd. Er werden tien locaties onderzocht, waarvan er uiteindelijk vier geschikt wer den bevonden. Naast de drie plaatsen in Tholen-stad was dat ook nog de ijsbaan bij Scherpe- nisse. Die laatste locatie heeft de stuurgroep, waarin onder meer de burgemeester en de fractievoorzitters zitten, terzij de geschoven. Volgens burge meester W. Nuis tast een groot gemeentehuis het kleinschalige karakter van Scherpenisse te veel aan. Het bureau stelde bij haar onderzoek een paar eisen aan de nieuwe locatie. Zo moet het gemeentehuis vanuit alle kernen goed te bereiken zijn per auto of bromfiets en met het openbaar vervoer. Verder moet het gemakkelijk te vinden zijn voor bezoekers van elders en dient het bij voorkeur te liggen aan de hoofdwegenstructuur, op een route waar veel inwoners vaak langskomen. Op basis van die gegevens werd gesteld dat het nieuwe onderkomen op kor te afstand van de provinciale weg N286 moet liggen, ergens tussen de brug bij Tholen en Sint-Maartensdijk. Definitieve keuze Uiteindelijk zijn er alleen loca ties in Tholen-stad overgeble ven. De stuurgroep maakt daar uit op korte termijn een definitieve keuze, zodat het on derwerp in de commissie mid delen van 14 mei al aan de orde kan komen. In de raadsvei'gade- ring van 28 mei zou de gemeen teraad dan zijn goedkeuring kunnen verlenen. Als voor de lo catie Nieuwe Postweg wordt ge kozen, is de kans groot dat er een poortgebouw komt, dus over de weg heen. De gemeente streeft ernaar om het nieuwe gemeen tehuis uiterlijk in 2005 af te heb ben. De kosten worden geschat op 28 miljoen gulden. Naast een locatieonderzoek voor het nieuwe gemeentehuis heeft de gemeente ook onder zoek laten verrichten naar een mogelijke nieuwe bestemming voor het huidige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk en het voormalige stadhuis en de Gast huiskapel in Tholen-stad. Het advies luidt dat de gemeente de ze panden in haar bezit moet houden. Dat is door de stuur groep overgenomen. Alleen het nieuwbouwgedeelte van het huidige gemeentehuis wordt waarschijnlijk verkocht. Het oude gedeelte is volgens de stuurgroep geschikt om bij voorbeeld een restaurant in te beginnen. Voor het voormalige stadhuis in Tholen-stad is een toeristische functie voorzien. Volgens gemeentesecretaris S. Nieuwkoop is echter nog niets zeker. „Er wordt onderzocht of de gebouwen een combinatie functie kunnen krijgen." Zo zou het bijvoorbeeld kunnen dat de raadsvergaderingen in het oude stadhuis van Tholen gaan plaatsvinden. Het ligt ook in de lijn der verwachting dat het ge meentehuis in Sint-Maartens dijk als trouwlocatie gehand haafd blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37