Huisartsen klaar voor staking Kabinet wil criminele Antillianen uitzetten Buitenland bericht zakelijk en neutraal over euthanasiewet Turken hebben eigen netwerk voor illegalen Alleen PvdA wil nog halvering straf van criminele getuigen Graf Willem van Oranje hersteld MANFIELD Praktijken drie dagen plat als kabinet te weinig geld toezegt sli rft^manas a f OBDB DlïDl Sluitstuk Pleidooi voor genenonderzoek Twaalf jaar voor GWK-rover Kano Pesse toch echt vaartuig Maker kinderporno gepakt Experiment WAO-keuring beperkt 2e PAASDAG OPEN donderdag 12 april 2001 :s- Irioor Yvonne de Hamar en IS~ UTRECHT - Het is de huisart- is, sen menens. De Landelijke en Huisartsen Vereniging (LHV) is lij dmk bezig met de voorbereidin- ;i- gen voor een drie dagen durende an staking. De actiepakketten zijn u" i klaar en volgende week wordt i het publiek via advertenties in ie j de kranten alvast gewaar- in behuwd, zo liet het bestuur gis- e_ {teren weten. De staking gaat door als het ka binet een 'teleurstellend be drag' uittrekt voor de huisart sen. Waarschijnlijk komt het kabinet nog deze maand op een vrijdag met de voorjaarsnota. De staking volgt in de week daarna op woensdag, donder dag en vrijdag. De LHV eist bij na één miljard gulden extra. Pakweg de helft is bedoeld om de vergoeding voor de praktij k- kosten te verhogen en de andere van onze redactie binnenland tDEN HAAG - De dinsdag door de Eerste Kamer goedgekeurde {euthanasiewetgeving heeft tot nu toe internationaal weinig opschudding veroorzaakt. De berichtgeving gisteren in de meeste Europese kranten was neutraal en zakelijk van toon. In tegenstelling tot november toen de buitenlandse media warme belangstelling, interesse en verbazing toonden voor de baanbrekende wetgeving die in de Tweede Kamer werd bespro ken, overheerst nu de zakelijk heid. Veel dagbladen leggen de nadruk op het verschil dat wordt gemaakt tussen legalise ring en het niet-bestraffen van euthanasie. Ook wordt ruim aandacht besteed aan de voor waarden waaraan voldaan moet worden alvorens een der gelijke ingreep ongestraft mag plaatsvinden. Alleen bij onze oosterburen blijft evenals in november cle kritiek uit politieke hoek niet van de lucht. Volgens Die Welt kan het Nederlandse initiatief in Duitsland op weinig steun bij artsen en politici rekenen. De voorzitter van de Berlijnse art senkamer Günter Jonitz noem de de wet 'schrikbarend en een morele dijkdoorbraak'. Dinsdag verklaarde de sociaal democratische minister van helft voor verbetering van de in komens. LHV-voorzitter T. Slagter wil niet zeggen welk bedrag de grens is voor stakingen. In ieder geval neemt de ongerustheid bij de LHV en de achterban toe. „Signalen uit Den Haag hebben we niet, maar zorgelijk is dat de zorgverzekeraars veel te weinig in de huisartsenzorg willen ste ken: zeventig miljoen gulden extra. Dat is alleen al de prijs compensatie, zoals een thermo meter die nu duurder is dan vijf tien jaar terug. Het vervelende is dat dit lage bedrag een eigen leven gaat leiden", zegt Slagter. Het LHV-bestuur voelt zich door de zorgverzekeraars bij de neus genomen. Ook dat dat de commissie-Ta- baksblat oppert dat er geen tekort aan huisartsenis valt ver keerd. „Er zijn vijftig praktij ken zonder huisarts. Daar staan weliswaar vijfhonderd prak- tijkzoekende artsen tegenover, maar die zijn al bezig met waar- neemdiensten en vallen in tij dens ziekte en nascholing. Bo vendien ververst het merendeel van deze groep zich om de zeven maanden, omdat zij een prak tijk krijgen", zegt bestuurslid P. Blaauw. Als de Tweede Kamer een te laag bedrag van het kabinet niet corrigeert, dan volgen tot 1 juli meer acties. Huisartsen schrij ven geen nieuwe patiënten in en hebben zij toch hulp nodig, dan moeten ze contant betalen. Ver der stoppen de huisartsen alle overleg met ziekenhuizen, apo thekers, arbodiensten en de Re gionale Indicatie Organen. De huisartsen draaien tijdens de actiedagen geen weekeinde- of waarneemdiensten. Voor nood gevallen komt een vangnetcon- structie. „Zo willen we de Twee de Kamer duidelijk maken wat Nederland aan huisartsenzorg te verliezen heeft", zegt Blaauw. Hij wijst op een 'griezelig' sig naal dat hij van de club voor huisartsen in opleiding opving. „Er heerst grote koudwater vrees onder jonge huisartsen. Zij beginnen geen praktijk, om dat ze bang zijn voor de financi ële onzekerheden. Ook willen ze niet bij een oudere huisarts in stappen, omdat ze vrezen dat die snel opgebrand raakt en ze er dan alleen voor komen te staan." AVP Justitie Herta Daubler-Gmelin al dat een dergelijke wet in Duitsland ondenkbaar is. De bewindsvrouw vindt grotere aandacht voor pijnbestrijding belangrijker dan een mogelijke discussie over het legaliseren van actieve euthanasie. De libe rale FDP wil een 'breed open baar debat' over stervensbege leiding waarmee euthanasie in Duitsland wordt aangeduid. In de Britse media kreeg het de bat en de stemming ruime aan dacht. De toon van de artikelen was echter zeer zakelijk. Britse politici komen niet aan het woord. Woordvoerders van ac tiegroepen voor en tegen eutha nasie deden wel hun zegje. „Een psychologische barrière is geslecht door de wet op vrijwil lige euthanasie", aldus Deborah Annetts van de Britse Vereni ging voor Vrijwillige Euthana sie in The Times. Tegenstander Michael Howard van de groepe ring Alert zei benauwd te zijn voor een domino-effect. In de rest van Europa, waar vol gens de Franse krant Le Figaro het onderwerp nog altijd taboe is, werden hoofdzakelijk feite lijke verslagen afgedrukt van de stemming, de inhoud van het voorstel en de demonstratie van tegenstanders in Den Haag. Le Monde bracht het nieuws neu traal en meldde dat de nieuwe regelgeving 'euthanasie-toeris- me' vrijwel uitsluit. ANP Iiff •r.-jiSjicil ■S'-'C-W^BOyDBa AMSTERDAM - Het laatste stuk van de Jan Schaeferbrugtussen de Oostelijke Handelsskade en het Java-Eiland in Amsterdam is gis termiddag geplaatst. Het ontwerp van architect Ton Venhoeve gaat dwars door pakhuis 'De Zwijger'. De totale lengte is 280 meter, het gewicht 2200 ton. Bij het ontwerp is rekening gehouden met grote manifestaties zoals Sail: de brug bevat twee delen die verwijderd kunnen worden, waardoor een doorvaart van 25 meter ontstaat. foto Evert Elzinga/GPD DEN HAAG - Voor genenonderzoek is de komende vijf jaar zeshonderd miljoen gulden nodig. Nederland kan een voor aanstaande rol spelen op het terrein van de genomics, maar dan moet er razendsnel een forse impuls komen. Dat staat in een advies dat een commissie onder leiding van SER-voorzitter H. Wijffels gisteren aan het kabinet heeft aangeboden. Genomics is onderzoek naar samenstelling van erfelijk mate riaal van mensen, dieren, planten en micro-organismen en de vertaling naar het functioneren van het organisme. Het kan leiden tot effectievere preventie en bestrijding van ziekten, beter voedsel en duurzamere productiemethoden. ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft de ver dachte van de overvallen op GWK-kantoren veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte de dertigja rige man schuldig aan de zeer geweldadigde berovingen van grenswisselkantoren in Rotterdam en Hoek van Holland. Jus titie had twintig jaar tegen hem geëist. De verdachte blijft de overvallen ontkennen. ANP ASSEN - De boomstamkano van Pesse blijkt echt een vaar tuig te zijn geweest. Dat concludeerde het Drents Museum in Assen gistermiddag, na een geslaagde tewaterlating van een exacte replica van de boomstamkano in een ven bij Assen. Lange tijd werd aangenomen dat de boomstamkanodie sinds 1956 in het Drents Museum ligt, het oudste vaartuig ter we reld is. Bij een bezoek van de Deense archeoloog Anderson aan het Drents Museum, enkele jaren geleden, ontstond ech ter een discussie of de boot van Pesse wel een vaartuig is. Het zou ook een vee-trog kunnen zijn, maar in de tijd waarin de ouderdom van de boomstam is gedateerd, tussen 8040 en 7510 voor Christus, woonden in Drenthe rondtrekkende jagers. Het eerste vee verscheen pas drieduizend jaar later in Dren the. ANP HAARLEM - De Haarlemse politie heeft een man aangehou den die ervan wordt verdacht kinderporno te hebben gepro duceerd. De 42-jarige Haarlemmer benaderde via internet en met contactadvertenties in krantenjongens tot achttien jaar. In ruil voor een kleine vergoeding vroeg hij ze seksuele hande lingen voor de camera te verrichten. Zijn handel kwam uit toen een veertienjarige jongen bij de politie in Arnhem aangifte deed. Hij had net als alle jongens vrijwillig meegewerkt, maar zijn ouders dwongen hem naar de politie te stappen. Omdat het wettelijk verboden is dit soort opnamen te maken van j ongeren onder de zestien j aaris de Haarlemmer opgepakt. Hij is na verhoor vrijgelaten. GPD DEN HAAG - Het experiment waarbij onder anderen fysio therapeuten en verpleegkundigen de WAO-keuringen mogen uitvoeren, wordt beperkt. Staatssecretaris Hoogervorst (Sociale Zaken) heeft gisteren op aandrang van de TXveede Kamer besloten dat alleen artsen nog het medisch-lichamelijke onderdeel van de keuringen mogen verrichten waarbij wordt beslist of iemand tot de WAO wordt toegelaten.De paramedici mogen alleen het medisch- lichamelijke onderdeel van de herbeoordeling doen. In september vorig jaar kreeg de uitvoeringsorganisatie Ca dans toestemming om bij wijze van experiment gedurende een jaar niet-medici in te zetten bij de WAO-keuringen. ANP 'e *8 van onze redactie binnenland i DEN HAAG- Het kabinet over- weegt criminele Antillianen die in Nederland hun straf hebben j- uitgezeten terug te sturen naar ef I de Antillen. Zware criminelen dienen tot ongewenst persoon te worden verklaard, zodat ze Ne- m derland nooit meer in kunnen, te Minister Korthals van Justitie onderzoekt of deze verwij de- ringsregeling uitvoerbaar is. Dit meldde minister Van Boxtel (Grote-Stedenbeleid en Inte- gratie) gisteren tijdens een over- i leg met leden van de Tweede Kamer. De bewindsman drukte de Kamer wel op het hart dat i met een dergelijke maatregel de forse instroom van Antilliaanse jongeren naar Nederland niet wordt ingedamd. „Er kan wel het signaal van uitgaan dat wij crimineel gedrag niet accepte ren en hard gaan optreden tegen Antillianen die overlast veroor zaken", aldus de minister. De regering zal op verzoek van de Tweede Kamer ook nog eens de voor- en nadelen van een vi sumplicht (toelatingsregeling) voor Antilliaanse jongeren op een rijtje zettën. Minister Van Boxtel maakte gisteren echter al duidelijk dat 'het kabinethier niks voor voelt.' De suggestie van VVD'er Te Veldhuis om cri minele Antillianen hun straf in een gevangenis op de Antillen te laten uitzitten, verwierp van Boxtel als 'juridisch erg moei lijk'. Volgens Te Veldhuis kan de nu nog overvolle en slecht toe geruste gevangenis op Curacao met de tachtig miljoen gulden hulp van Nederland krijgt wor den onmgebouwd tot een mens waardig onderkomen. De Kamer uitte gisteren harde kritiek op de Antilliaanse rege ring en het parlement aldaar omdat zij weigeren jongeren die naar Nederland willen een ver plichte inburgeringscursus te laten volgen. „Misplaatst en kortzichtig", noemde Van Mid delkoop van de ChristenUnie deze houding. Volgens Te Veld huis van de WD zijn hierdoor de. 'goede verhoudingen tussen Nederland en de Antillen op het spel gezet.' D66'er Scheltema zei het 'intriest' te vinden dat de Antillianen 'zo'n gebrek aan po litieke moed tonen.' Zware druk Ook staatssecretaris De Vries (Antilliaanse Zaken) onder streepte dat de betrekkingen tussen beide landen onder zwa re druk zijn komen te staan. Van Boxtel moest toegeven dat het beleid om Antilliaanse jongeren beter voorbereid naar Neder land te laten komen zodat ze hier minder overlast veroorza ken 'echt mislukt is'. Het voorstel om criminele An tillianen na hun gevangenis straf in Nederland terug te sturen naar de Antillen, is onge wenst en niet haalbaar. Dat vin den de PAR en PNP, de twee grootste coalitiepartijen in de Antilliaanse Staten (het parle ment). „De Antillen maken deel uit van het Koninkrijk der Nederlan den en Antillianen hebben de Nederlandse nationaliteit", zegt fractieleider van de PNP, F. Metry. „Het is dus niet mogelijk ze uit te zetten. Desnoods gaan we naar een internationale in stantie als de Verenigde Naties om de rechtmatigheid hiervan te toetsen." Strafrechtelijk is er geen enkele grondslag om criminele Antilli anen na het uitzitten van hun straf in Nederland, terug te stu ren naar de Antillen. „Het gaat hier om mensen met een Neder lands paspoort. Die kun je niet met een busje bij de gevange- nispoort opwachten en op het vliegtuig zetten. Antillianen zijn geen illegale vreemdelin gen", aldus S. Stolwijk, hoogle raar strafrecht aan de Universi teit van Amsterdam (UvA). „Juridisch onmogelijk", oor deelt de hoogleraar strafrecht. „Als de straf erop zit, is het ein de oefening. De Antilliaan is dan, net als ieder andere Neder landse ex-gedetineerde, een vrij man en kan gaan en staan waar- hij wil." GPD/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - In Rotterdam bestaat een volwaardige Turkse infrastructuur met een informe le economie, woningmarkt en onderhands leeneircuit. Dit concludeert cultureel antropo loog Richard Staring in zijn dis- i sertatie 'Reizen onder regie. Het migratieproces van illegale Tur ken in Nederland'. De promovendus, die op 4 mei aan de Erasmus Universiteit promoveert, volgde zes jaar lang Turkse illegalen. In zijn dissertatie beschrijft hij hoe zij vanuit hun land met hulp van familieleden en smokkelorgani saties naar Nederland migreren j en zich daar vestigen. Onderhands Turkse migranten in Rotterdam stimuleren de komst van illegale familieleden door hen uit te no digen, te ondersteunen en ga rant voor hen te staan, merkte Staring. Eenmaal in Nederland wordt een aanzienlijk deel van de illegale Turken langdurig op- I genomen in huishoudens van j tamilieleden, die zich met de overeenkomst hebben bemoeid. Zij begeleiden de illegalen naar de informele Turkse arbeids- en huisvestingsmarkt en bieden veelal toegang tot onderhandse leencircuits. Ook de illegale Turken die zich met hulp van mensensmokke laars in Nederland vestigen en de actieve steun van naaste ver wanten moeten missen, hebben toegang tot deze informele markten. Dankbaar De duurzame ondersteuning die illegale Turken krijgen gaat ge paard met een dankbare hou ding richting ondersteuners. Wanneer zij zich hier niet aan houden, lopen de nieuwkomers het risico uitgesloten te worden van de Turkse gemeenschap. Deze afhankelijkheid van der den brengt velen tot het besluit dat een langdurig verblijf moet samengaan met een legale ver blijfsvergunning. Dit gebeurt vooral via een huwelijk met een legaal verblijvende Turkse partner. Veertig procent van de door Staring gevolgde illegalen slaagde er op deze manier in een verblijfsvergunning te bemach tigen. Eveneens veertig procent van de illegalen werd door de vreemde lingendienst naar Turkij e uitge zet of keerde op eigen initiatief terug. Twintig procent verblijft nog altijd illegaal in Nederland. GPD door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De PvdA-fractie staat in de Tweede Kamer hele maal alleen in haar pleidooi om de straf voor criminelen die te gen hun kornuiten getuigen, met de helft te verminderen. Het CDA, dat daar vorige week ook nog voor was, bleek in een debat met minister Korthals van Jus titie gisteren van mening veran derd. rie precies mag maken. Alle fracties benadrukten dat er zo min mogelijk deals gesloten moeten worden. Dat mag alleen als het om zeer zware misdrij ven gaat, die Justitie niet op een andere manier rond kan krijgen. Een Kamermeerderheid stelt dat een crimineel alleen be loond mag worden met een kor ting op zijn celstraf. De getuige mag dus niet een deel van zijn straf als tegenprestatie in een geldboete omgezet krijgen. Ook mag het OM niet beloven een verdachte helemaal niet meer te vervolgen voor een bepaald de lict als hij tegen zijn medever dachten getuigt. GPD Advertentie (Advertentie) Wij zijn 2e paasdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 Koningin Beatrix gisteren bij de presentatie van het gerestaureerde grafmonument van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk in Delft. foto Cees Zorn/GPD van onze redactie binnenland DELFT - Het is een van de hoog tepunten van de Nederlandse bouwkunst en is gisteren, in bij zijn van koningin Beatrix, her opend. Het praalgraf ter ere van Willem van Oranje is de afgelo pen jaren volledig gedemon teerd en opnieuw opgebouwd. De restauratie kostte meer dan 5,5 miljoen gulden. „Het was bittere noodzaak. We stonden met de rug tegen de muur'", legt F. Scholten, conser vator beeldende kunst van het Rijksmuseum uit. „Elke ingreep bij een monument is er een te veel. Het maakt een bouwwerk minder authentiek, maar in dit geval konden we niet anders." Zout bleek na vier eeuwen de dodelijke vijand van het mar meren graf. Het was langzaam in de poriën van het marmer ge trokken en deed de harde steen verpulveren. Tientallen gram men per maand bladderden af. Bij het ontmantelen kwam de bron van het zout tevoorschijn. Het praalgraf had een kern van baksteen, bij elkaar gehouden met zoute mortel. Dat zout was in de loop van de eeuwen in het marmer gaan zitten. „Met de kern van baksteen bespaarde bouwmeester De Keyser veel marmer", legt projectleider B. Disser van de Rijksgebouwen dienst uit. „Nadeel is dat de mortel is gemaakt van brak wa ter en zeezand." De marmeren onderdelen heb ben maandenlang in het water- gelegen om het zout uit de poriën te spoelen. Het gebeurde in twee loodsen naast de Delftse kerk. Kwetsbare onderdelen zijn opgestuurd naar Duitsland, naar de firma die ook het Monu ment op de Dam heeft gerestau reerd. Dilemma Het heeft gezorgd voor onge kend schoon en spierwit mar mer, maar plaatste de restaura teurs ook voor een dilemma. Een middel om afgebroken stukken marmer te vervangen bestond nog niet. De zoektocht eindigde bij de tandarts. Acryl, de stof die in de tandart senwereld wordt gebruikt voor het maken van witte vullingen, bleek goed te gebruiken als nep- marmer. De hypermoderne ma terialen doen niets af aan de bijzonder waarde van het mo nument en de onderliggende koninklijke graf kelder, vindt conservator Scholten van het Rijksmuseum. „De werkzaam heden van de afgelopen jaren gaan deel uitmaken van de rijke geschiedenis van het monu ment." Nog belangrijker is de bijzonde re functie van de Nieuwe Kerk in Nederland, vult burgemees ter H. van Oorschot van Delft aan. In de kelders onder het praalgraf liggen immers bijna alle leden van het huis Oranje- Nassau begraven „Het maakt dat het voor veel Nederlanders een plek is met een beetje mys tieke waarde. Dit is namelijk een plek waar een bijzonder deel van onze geschiedenis ligt." GPD Behalve de PvdA vinden nu alle fracties het voldoende 'belo ning' als eenderde van de straf wordt kwijtgescholden. „Stel dat een crimineel tot negen jaar- veroordeeld wordt, de helft gaat van zijn straf af en dan krijgt hij ook nog eenderde strafvermin dering wegens goed gedrag, dan blijft er nog anderhalf jaar over. Dat is bar weinig", rekende WD'er Niederer voor. CDA-woordvoerder Van de Camp gaf ruiterlijk toe dat hij na overleg in zijn fractie deze week een draai moest maken in het debat. „Er is niets op tegen dat in de fractie opinies tegen el kaar worden afgewogen", legde hij uit. Zijn ommezwaai bete kent dat de Kamer akkoord gaat met het voorstel van de minister- om de straf van een criminele getuige die zijn maten verklikt met hooguit eenderde te bekor ten. Ondanks deze instemming zeiden alle fracties grote moeite te hebben met deze wet. „Het roept een zekere weerzin op dat de overheid met crimine len gaat marchanderen over hun straf", verwoordde PvdA'er Van Oven de aarzelingen. Toch vindt bijna de hele Kamer het beter in een wet vast te leggen welke af spraken het Openbaar Ministe- (Advertentie) vanfl. 176,19 €79.95 voorfl. 1 21 ,20 55,- herenbootschoen in diverse kleuren maat 40-46 verkoopinfo 073-6230844 of www.manfield.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3