Samen zweten schept band wow PZC VP Wachttijd hulp aan jongeren is alarmerend Strategie Delta Nutsbedrijven heeft resultaat Strip voorkomt verdraaide vlag Van afval tot assemblages Bruijnes probeert het unieke van elke mens weer te geven 25 Ossenisse krijgt met De Snis weer herberg Braakman Sport verzorgt paintball, kanoën, survival of ballonvaren Banketbakker Rotte in tuinhuisjes en tafels ondernemend zeeland Koorzang kunst cultuur donderdag 12 april 2001 OSSENISSE - Ossenisse krijgt weer een café-restaurant. In december vorig jaar stopten de eigenaren van Herberg De Jachthoorn er mee. Sindsdien was er niemand om de sleutel over te nemen. Maar nu heeft Mario de Cocq uit Kloosterzande zijn baan opgezegd als restaurantkok in Hulst om de herberg - die overi gens alleen nog in naam een herberg is - samen met zijn vrouw Carolien over te nemen. „We willen thema-avonden gaan houden en af en toe buf fetten maken. Maar dan wel wat origineler dan de meeste restaurants, bijvoorbeeld op Italiaanse of Spaanse wijze", vertelt De Cocq. Verenigingen zijn van harte welkom. Het echtpaar De Cocq verwacht medio mei te openen. De nieu we naam wilden de De Cocqs al wel verklappen: Herberg De Snis, zoals Ossenisse in de volksmond genoemd wordt. door René van Stee HOEK - De deelname aan een matig georganiseerd survival kamp in de Ardennen was voor Danny Rombout van Braak man Sport in Hoek aanleiding om eind vorig jaar een bedrijf op te richten voor soortgelijke evenementen. „Ik dacht: dat kan ik beter. Aanvankelijk was het de be doeling om iets te gaan doen in de sportieve en avontuurlijke sfeer. Gaandeweg werd duide lijk dat er veel behoefte was aan evenementen en incentives (prikkels) als blijvend commu nicatie- en motivatiemiddel voor met name bedrijven, in stellingen, verenigingen en or ganisaties. Met dit concept is Bx-aakman Action Travel Events aan de slag gegaan", licht Rombout toe. Voor Braakman Action Travel nachts. In de middaguren wil de hij wat om handen hebben. Behalve verbouwingen en te gelwerk kreeg de ondernemer steeds meer vragen over de plaatsing van tuinspullen. Toen de vraag naar tuinhuisjes toenam, besloot hij tot de over name van een bedrijfsruimte met magazijn aan de Toren straat in Meliskerke. Deze ruimte heeft 500 vierkan te meter showterrein, waar de diverse modellen huisjes en de verschillende maten getoond kunnen worden. Bijzonder aan het assortiment zijn de brie venbussen van silex. Dit is be ton waar keitjes in zijn ver werkt. Ook verkoopt Rotte uit Indonesië geïmporteerde tafels en stoelen van wortelteakhout. Deze wortels slingeren zich om de reusachtige bomen, die ge middeld twee meter doorsnede hebben. Firma C.Rotte is voor lopig alleen op zaterdag ge opend. door Ellen De Vriend MELISKERKE - Een banket bakker met een bedrijf in tuin huisjes, dat is Carlo Rotte uit Meliskerke. Firma C. Rotte, aan de Torenstraat is een han del in tuinhout. Behalve dit bedrijf heeft hij ook nog een klussenbedrijf en werkt hij in loondienst als banketbakker. Rotte combineert zijn werk als banketbakker bij de Vlissingse bakker Daane met zijn hobby: klussen. Het bakken gebeurt 's De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Jeffrey Kutterink. Vra gen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aangeboden aan de redactie van de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-4.70102' Events staan de opdracht en de boodschap van de opdracht gever centraal. Deze informa tie wordt gebruikt om op maat gemaakte evenementen te or ganiseren. Daarbij kan worden gekozen uit ruim vijfentwintig sportieve, actieve of culturele één- of meerdaagse arrange menten op zowel individuele als groepsbasis. „Plezier, vertier, communice ren en motiveren zijn dé ingre diënten van het dagelijkse leven. Die zijn veelal terug te vinden binnen de kaders van onze evenementen. In onze 'event-action" formule ligt de nadruk op beleving. Naast de samenstelling en inhoud wordt het succes van een evenement voornamelijk bepaald door de aanwezige personen. Hun in breng en belevenis zijn bepa lend voor de sfeer en indirect verantwoordelijk voor het uit eindelijke effect", zegt evene mentencoördinator Ariël Meeusen van Action Travel. In principe vinden alle evene menten plaats op recreatiecen trum de Braakman, in Zeeuws- Vlaanderen en de grensstreek. Voorbeelden hiervan zijn een bedrijfssportdag, kanovaren, paintballgame of polderac- tion. Hierbij worden ambach telijke bedrijven of projecten in de streek bezocht. Vanuit speciaal uitgezochte lo caties worden de overige ar rangementen georganiseerd. Dit zijn onder andere een survi val in de Ardennen of de Eifel, ballonvaarten en zeezeilen. Naast met name van bedrijven uit Zeeuws-Vlaanderen is ook veel belangstelling uit België en zelfs Engeland voor de ar rangementen van Action Tra vel. Het bedrijf gebruikt als vertrekpunt een basispro gramma met veelal De Braak man als uitvalsbasis. Meeusen: „Dit betekent dat er dagdelen ter beschikking staan voor activiteiten en/of evene menten. Daarna begint de defi nitieve invulling met tal van (dagdeel)programma's en mogelijkheden. Ook overnach tingen of arrangementen in andere accommodaties zijn mogelijk. Verder is onze flexi biliteit zodanig groot dat per groep uit ver-schillende soorten dagdelen kan worden geko- f Danny Rombout (links) en Ariël Meeusen voor de klimmuur, een van de sportieve activiteiten van Braakman Action Travel Events. foto Peter Nicolai door Desirée Schouten GOES - Eigenaar L.M. de Munnik van Schoenservice De Munnik aan de St. Adriaanstraat in Goes heeft een speciale anti-waai- strip voor vlaggen ontwikkeld. Jarenlang ergerde hij zich eraan, dat bij elke windvlaag de vlaggen aan de gevel van zijn winkel zich om de stok heen wikkelden, waardoor de tekst erop onlees baar werd. De strip moet dit voorkomen. De Munnik: „Bij elk windje was het hetzelfde, de vlag vouwde zich om de stok en wapperde niet meer. Ik dacht: daar moet toch wat aan te doen zijn. Inmiddels heb ik de oplossing gevonden. Ik heb een anti-waai-stóp ontwikkeld, waardoor de vlaggen vrolijk blijven wapperen en niet meer om de stok heen vallen." Zeif heeft De Munnik de strip een half jaar uitgetest en vastge steld dat hij goed werkt. „In 95 procent van de gevallen bleef de vlag goed hangen. Mocht hij toch om de vlaggenstok vouwen, dan waait hij ook weer terug. Verschillende andere winkeliers in Goes gebruiken de stóp al." De Munnik heeft octrooi aangevraagd op de anti-waai-strip, kortweg AWS genoemd en gaat hem nu actief op cle markt brengen, onder andere via doe-het-zelf-winkels. door Roelf Reinders VLISSINGEN - De hulp aan jongeren met problemen in Zee land slibt dicht. Bij vele vormen van hulp zijn de wachttijden 'alarmerend' en 'onaanvaard baar'. De Raad voor de Kinder bescherming kan pas twee tot drie maanden na een melding een onderzoek naar kindermis handeling beginnen. De wacht tijd voor een jeugdtehuis kan tot anderhalf jaar oplopen. Dat alarmerende bericht komt uit een landelijk onderzoek naar wachtlijsten in de jeugd zorg. Bij het onderzoek van het Haagse onderzoeksbureau voor cle jeugdzorg LPJ zijn de ver schillende regionale Advies- en Meldpunten Kindermishande ling (AMK's) en de Bureaus Jeugdzorg betrokken. Het AMK waar Zeeland bij hoort en het Bureau Jeugdzorg Zeeland con stateren dat de wachttijden voor de meeste vormen van hulp zijn toegenomen en onaan vaardbaar zijn geworden. „Alles zit vol", constateert voorzitter H. van den Encle van de commissie-NJZ van Bureau Jeugdzorg Zeeland die bepaalt welke hulp nodig is bij een jon gere of een gezin in cle proble men. „Het is moeilijk tot zeer. zeer moeilijk om een jongere er gens hulp te laten krijgen." Gezin Ook bij kindermishandelings zaken laat hulp op zich wach ten. Volgens Van den Ende kan het tot drie maanden duren voordat cle Raad voor de Kin derbescherming in Zeeland een onderzoek naar mogelijke mis handeling begint. Als het AMK een gezin zo ver heeft dat er vrij - willige hulp op gang kan komen, stuit het Meldpunt op wachtlijs ten bij Stichting Jeugdzorg Zee land. „Bij Jeugdzorg zit de bottleneck", stelt A. van der Lans van het AMK. „Heel drin gende zaken hebben wel priori teit." Uit cle LPJ-inventarisatie blijkt datnuookbij hetBureauJeugd- zorg een 'alarmerende' wacht lijst is ontstaan. Dit hulpbu reau, dat huist bij de Zeeuwse stichtingen voor het algemeeri maatschappelijk werk, screent jongeren met problemen (inta ke-gesprek) en maakt dan uit welke hulp nodig is. Ingewik kelde problemen komen bij de gespecialiseerde hulporganisa ties terecht. Volgens het rapport is de wachttijd voor screening bij het Bureau Jeugdzorg Zee land onaanvaardbaar. „Dé problemen zijn bij het maat schappelijk werk in het Ooster- scheldegebied zijn groter dan op Walcheren", zegt I. de Kok van NJZ (Bureau Jeugdzorg). In Zeeuws-Vlaanderen is de si tuatie op dit moment 'toevallig niet' alarmerend, stelt directeur R. Oldenziel van Stichting Al gemeen Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen. Hij noemt het aantal van twee jongeren op de screening-wachtlijst 'ver waarloosbaar'. I. van Loon van Maatschappelijk Werk Walche ren zegt geen wachttijd vooreen intake-gesprek te hebben. „Er is pas een probleem als wij een jongere na dat gesprek ook echt moeten helpen", zegt zij. „Wij hebben een cliëntenstop en die geldt voor iedereen, ook voor jongeren." Een jongere die hulp nodig heeft van Maatschappelijk Werk Walcheren moet een half jaar wachten. Ook de andere instel lingen voor maatschappelijk werk kennen wachtlijsten. Jon geren met psychiatrische pro blemen gaan gelijk naar het psychiatrisch centrum Emergis. Volgens Van den Ende moeten jongeren hier enkele weken wachten op een eerste gesprek over hulp. Voordat er ook echt hulp komt, verstrijken tweeën halve tot acht maanden. De staatssecretarissen Kals- beek (Justitie) en Vliegenthart (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) hebben inmiddels beslo ten een commissie Aanpak Wachtlijsten Jeugdzorg in te stellen om ervoor te zorgen dat hulp niet te lang op zich laat wachten. Verder komt er per provincie een onderzoek naar de oorzaken en achtergronden van de wachtlijsten. doorEvelyne de Bruijn KAPELLE - In de hal van het gemeentehuis van Kapelle is vanaf vandaag werk te zien van kunstenaar Kees Bruijnes. De expositie heeft als titel 'Gezien, gezegd, geschilderd' en bestaat voornamelijk uit portretten. Kees Bruijnes heeft een voor- (Advertentie) KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG PAASFESTIVAL SALON J.S. BACH VR. 13 APRIL 21.00 UUR TRIO FRANZ BIBER ZA. 14 APRIL 21.00 UUR XENAKIS ENSEMBLE ZO. 15 APRIL 16.00 UUR GEOFFREY MADGE PIANO BL0EMKUNST GEER P0ULS TOEGANG f 17,50 PER CONCERT PAS VOOR 3 CONCERTEN f 30 keur voor portretten, omdat ie der mens een eenmalig wezen is. In zijn schilderijen probeert hij juist die kenmerken weer te ge ven die een persoon uniek ma ken. Vrouwen vindt hij daarbij interessanter dan mannen, om dat ze meer gratie en zwier heb ben in houding en kleding. Vooral de onderschriften bij de klem-rijke schilderijen die in Kapelle te zien zijn, maken de bezoeker nieuwsgierig. Daaruit blijkt namelijk dat het om be staande personen uit Kapelle, omliggende dorpen en Goes gaat die zeer herkenbaar ge schilderd zijn. De vraag 'ken ik die persoon?' ligt dan ook al snel op de lippen. Naast portretten schildert Bruijnes regelmatig dorpsgezichten en landschap pen op locatie. Daarvan zijn er ook enkele in het gemeentehuis te zien. Alle schilderijen van Kees Bruijnes zijn met olieverf vervaardigd. „Olieverf is een techniek met oneindig veel mo gelijkheden," licht hij zijn voor keur toe. „Bovendien geeft het je alle tijd. Je hoeft je niet te haasten, want het duurt een paar dagen voordat een laag droog is en je weer verder kunt. En als het je niet bevalt, kun je het de volgende ochtend weer wegvegen en opnieuw begin nen." De expositie is nog te zien tot en met 4 mei tijdens de openingstij den van liet gemeentehuis. BERGEN OP ZOOM - De La tijnse Hoogmis in de Gertrudis- kerk in Bergen op Zoom wordt op paaszondag opgeluisterd door de koren van Hortus Musi cus Religiosus. Zij brengen wer ken ten gehore van Benedictus a Sancto Josepho en Henri-Jac- ques de Croes. De paasviering vormt het begin van een reeks activiteiten rond om het oecumenisch project On ze stad, onze zorg, waai-mee her dacht wordt hoe de katholieke parochie in Bergen op Zoom 350 jaar geleden opnieuw werd op gericht. Benedictus a Sancto J o- sepho verbleef het grootste ge deelte van zijn leven in het Brabantse Boxmeer. Zijn Missa 2, opus 1 wordt tijdens de mis na 250 jaar voor het eerst weer uit gevoerd. Mevrouw zoekt meneer draagt sportieve - stijlvolle - exclusieve kleding van mddesirids 1900 Plein 1940 - nr. 20 - 4331 LH Middelburg 0118-612508 door Maurits Sep MIDDELBURG - De strategie van Delta Nutsbedrijven naar een verbreding van producten en diensten pakt goed uit. Het bedrijf boekte vorig jaar een winst van 110 miljoen gulden uit eigen activiteiten. Dat is 19 miljoen meer dan in 1999. Om dat de deelnemingen minder opleverden, bedroeg de totale winst 148 miljoen gulden, twee miljoen minder dan het jaar er voor. Delta wint vooralsnog bij de li beralisering van de energie markt. Weliswaar zijn vier grote Zeeuwse bedrijven vanwege de prijs naar concurrenten overge lopen, maar daar staan veertig nieuwe stroom- en gasafnemers tegenover. „Per saldo is het ver bruik toegenomen", stelde di recteur P. Stoter gisteren tevre den vast bij de presentatie van het jaarverslag over 2000. De klanten die Delta de rug toe keerden, zijn grote bedrijven die ook vestigingen elders in Ne derland hebben. Zij kozen ervoor voor alle loca ties zaken te doen met dezelfde leverancier. Maar andersom hebben zulke bedrijven met vestigingen in het hele land er ook voor gekozen juist met Del ta in zee te gaan, verklaarde Stoter. Nieuwe kansen De strategie hoeft dus niet ge wijzigd te worden, vindt de di rectie. Terwijl de andere Neder landse energiebedrijven al zijn overgenomen door buitenland se giganten, wil Delta als kleine zelfstandige onderneming over eind blijven. Dat betekent zo veel mogelijk verschillende pro ducten aanbieden (stroom, gas, water, afvalverwerking, tele communicatie) en blijven zoe ken naar nieuwe kansen, naar gaten in de markt. „De ervaring heeft geleerd dat onze prijs, kwaliteit en slagvaardigheid goed in de markt liggen", schrijft Stoter in het jaarver slag. Dat geeft tevens vertrouwen voor de verdere liberalisering van de energiemarkt. Met in gang van volgend jaar zijn ook de kleinere bedrijven vrij in de keuze van een leverancier van energie. „Wij zijn niet bang voor die concurrentie", aldus een strijd lustige J. de Back, die gisteren officieel Stoter opvolgde als di recteur van Delta. Stoter gaat met pensioen. De Back was tot 1 maart directeur van alumini umsmelter Pechiney Nederland in Vlissingen. De Back komt in een gespreid bed terecht. Behalve dat de winst vrijwel gelijk was aan die in 1999, waren de resultaten uit de eigen bedrijfsvoering zelfs aanzienlijk beter. Daarop werd 110 miljoen in 2000 verdiend, 19 miljoen gulden meer dan in 1999. Dividend Dat is vooral te danken aan de handel in hoogcalorisch gas uit Engeland. Dit wordt aange voerd door de ZeBra-leiding vanuit Zelzate via West-Bra bant naar Moerdijk, met aftak kingen naar Zeeuws-Vlaande ren en Vlissingen-Oost. Van de 148 miljoen gulden winst, gaat veertig procent - 57,3 miljoen gulden - naar de aandeelhouders. Dat zijn de provincie Zeeland en de zeven tien Zeeuwse gemeenten. Vorig jaar kregen de aandeelhouders 36,7 miljoen dividend. De rest van de winst over 2000 gaat naar de reserve van het bedrijf. De Back zei te verwachten dat de winstuitkering de komende jaren lager zal zijn. Niet omdat Delta dan slechtere resultaten zal behalen, maar omdat het be drijf vanaf 2002 vennoot-1 schapsbelasting moet gaan betalen. Daar zal volgens de nieuwe directeur ongeveer een-* derde van de winst aan opgaan. „Maar", voegde die daaraan toe, „ook dat geld komt dus ten goede aan de samenleving." Een eventuele sluiting van de kerncentrale Borssele, waarvan Delta sinds vorig jaar voor de helft eigenaar is, zal geen finan ciële ramp zijn, zei Stoter. „In onze toekomstverwachtingen is de kerncentrale niet meegere kend. Anderzijds kan die wel een goudmijn worden. Het zou dus wel een grote meevaller zijn als de centrale open mag blij ven. En eigenlijk gaan we daar ook vanuit." De rechtszaak over de eventuele sluiting van de kerncentrale dient op 22 juni in Den Bosch. Daniël Savel brengt schroot tot leven. foto Peter Nicolai door Anita Tournois AARDENBURG - In de beel dentuin van GaleRichel komen tuinobjecten, composities van edelstaal met schroot van Da niël Savel tot leven. Savel is een kunstenaar uit het Belgische Beernein, die zijn hart verpand heeft aan schroot, restanten van metaal en versleten motoron derdelen. Een blauwe stalen reus op po ten, met een hoofd van touw, ge naamd 'Bij tij en ontij' biedt de eerste aanblik bij het betreden van de tuin. Een blauwe wande laar, die het lavendelpark domi neert en een herkenbaar gege ven is voor elke rechtgeaarde Zeeuws-Vlaming, die wel eens gaat wandelen of zwerven langs de Zeeuwse kust. De expositie draagt de toepasselijke naam 'Metaalmoeheid'. Scheepssloperijen, schroothan- delaars, autokerkhoven, me taalcontainers, dat zijn de favoriete oorden van deze kunstzinnige Belg. Hier vindt hij het materiaal voor zijn me taalassemblages, mooi uitgeba lanceerde composities van mens, vogel of werken met een zekere sysmboliek. Ook woi'dt de humor niet vei'geten. Elk ob ject getuigt van een streven naar een perfecte vormgeving, hetzij ha I'd en kx-achtig als het materi aal zelf als wel heel subtiel en fragiel. Savel zox-gt dat het afgedankte matei'iaal weer een eigen leven gaat leiden en het behoed wordt voor de verbrandxngso vens Eens vitale stukken uit belang rijke industriële machines ver- worden zij tot kunstwex-ken, die tot de verbeelding van velen zullen spx-eken. 'Valk' en 'Man met banjo' zijn objecten die evenals 'Bij tij en ontij' en 'Tie nermeisje' optimaal in een tuin tot hun recht komen. 'Accenten' daarentegen is een object met vex-fijnde structuren, waardoor het gebruikte materiaal een be paalde mate van doorzichtig heid krijgt en derhalve eex'der geschikt voor binnenshuis. Veel afval, zoals cilinders, tandrade- ren hebben een ronde vormen zodat cirkelvormen veelvuldig deel uitmaken van het werk van Savel. Maar of hij nu ronde, dan wel vierkant, spits of gelijk wel ke andere vorm bezigt, zijn werk straalt evenwicht en schoonheid uit. Naast vele exposities in eigen land heeft deze Belg in Aarden- burg in GaleRichel een vast huisadres voor zijn objecten ge- Twee zusjes uit Goes, geportretteerd door Kees Bruijnes. vonden. Expositie te bezichti gen gedurende de zomexmaan- den. De galerie is dagelijks geopend, be halve woensdag, van 13.00 lol 18.00 (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25