Veere omarmt kunst en cultuur PZC PZC Nog veertien maanden bouwen Wreed schoolvoetbal in Vlissingen Raad Middelburg haalt liever zelf het huisvuil op Gebroken V-snaar oorzaak ongeval met sportvliegtuigje Aankoopbeleid, poppodia en educatief centrum ,21 Bingo ■'bh n mmH Vlissingen knapt sportvelden op Motorrijder is rijbewijs kwijt Van Tuij 11 doet fossielen weg Celstraf voor verslaafde inbreker Jaar voorwaardelijk voor overval Vlaamse huisartsen melden zich Axel sluit café na drugshandel Kamervragen over zwerfvuil op het strand donderdag 12 april 2001 HnorAb van der Sluis DOMBURG - Het Marie Tak Poortvlietmuseum in Dom burg moet hét Veerse centrum voor beeldende kunst worden. Dat stelt het college van B en W n de concept-cultuurnota. Het jemeentebestuur wil werk ko pen van kunstenaars die binnen de gemeente werken of van wie bet werk verbonden is met de semeente. De aangekochte kunst kan dan deel uitmaken de op te bouwen collectie het Marie Tak van Poort vlietmuseum. Ben W van Veere willen de cul tuur zo breed mogelijk onder steunen. Dat varieert van de ontwikkeling van wandeltoch ten langs bezienswaardighe den, meewerken aan één Walchers centrum voor Kunste ducatie tot de aanbieding van een Walchers poppodium in dis cotheek De Hooizolder. Samen met de organisaties op net gebied van (amateur)kunst en culturele instellingen gaat het college bekijken of het zin vol is om de publiciteit en pro motie te verbeteren. Als dat het geval is, dan wil het gemeente bestuur professionele onder steuning bieden aan organisa ties en instellingen die geen menskracht hebben. Meer geld geven is vooralsnog niet de be doeling. Het college let er scherp dat de toegangsprijzen laag blijven. Aan de samenwerkende niet- particuliere musea wordt ge waagd of zij eens willen naden ken over een gecombineerde toegangspas. Voor de inwoners van Veere zou er een abonne ment kunnen komen; een kaart waarmee bewoners een bepaald aantal evenementen tegen een vaste korting kunnen bezoeken. Hoofdpunt van het beleid op het terrein van cultuureducatie is volgens het college de realisatie MIDDELBURG - Wijkvereni- ging Zuid houdt zaterdagavond 2-1 april vanaf 20 uur een bingo m Ontmoetingscentrum Dau- wendaele in Middelburg. De zaal gaat om 19.15 uur open. van één Centrum voor Kunste ducatie dat mensen vertrouwd moet maken met kunst. In één van de kernen komt een depen dance, bijvoorbeeld in het Pol derhuis in Westkapelle of in het gebouw Oranjezon van de Stichting voor Educatief Toe risme. Voor de amateurkunst wil het college een fonds scholing en begeleiding om de kwaliteit van de amateurkunst te verbeteren. Groepen of individuen kunnen daarop een beroep doen. De ge meente vergoedt maximaal tachtig procent van de kosten. Een nog op te richten Raad voor Cultuur Veere kan daarin advi seren. Extra impuls Een extra impuls is ook nodig voor jongerencultuur en dan met name aan popmuziek en dance. Hoewel Veere geen eigen poppodium heeft, is in samen werking met discotheek De Hooizolder bedacht om in de zaal van De Hooizolder een open poppodium te beginnen. In oktober, november en januari tot en met april wordt in de dis cotheek maandelijks op elke woensdagavond van de maand een poppodium georganiseerd voor jongeren tussen de 13 en 25 j aar. Per avond krijgen tussen 2 0 en 23 uur een singer-songwriter, twee bands, een dj of dance/ r&b-artiest of rapper en dans groep de gelegenheid zich te presenteren. De Hooizolder stelt zaak en personeel gratis ter beschikking. De organisatie komt in handen van Scoop en de Stichting Popmuziek Zeeland. Nieuw is ook de instelling van een fonds, waaruit beeldende kunst in de openbare ruimte wordt betaald. Eén procent van de uitgaven voor stads- en dorpsvernieuwing, maar ook op de bouwsom van openbare ge bouwen komt in het fonds te recht. Het college hoopt dat particuliere investeerders het voorbeeld volgen. De concept-cultuurnota ligt tot en met 9 mei ter inzage in het ge meentehuis te Domburg. Op dinsdag 24 april vindt vanaf 19.30 uur het tweede cultuurde bat plaats, eveneens in het ge meentehuis. door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - Een gebroken V-snaar, waardoor de elektri sche apparatuur uitviel, was zeer waarschijnlijk de oorzaak van het ongeval met een sport vliegtuigje op 29 juni 1998 bij vliegveld Midden-Zeeland. Dat concludeert de Raad voor de Transportveiligheid in zijn eindrapport. De piloot en drie inzittenden kwamen met de schrik vrij De piloot vertrok die maandag om 10.40 uur vanaf vliegveld Rotterdam naar Le Touquet/ Paris Plage in Frankrijk. Nadat het eenmotorige vliegtuigje de Franse grens was gepasseerd, kreeg de piloot te maken met slecht weer en besloot hij terug te keren naar Rotterdam. Onderweg hoorde de man 'een geknetter van elektrische appa ratuur die doorbrandde'. De pi loot stelde vast dat de boordna- vigatieapparatuur was uitge vallen, even later gevolgd door REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. deBruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman teVlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl foto Dirk-Jan Gjeltema Het team van De Burcht uit Oost-Souburg tegen de Vlissingse Franciscus-school. door Mario Wisse VLISSINGEN - Het weer was gisteren ein delijk goed voor het Halt-schoolvoetbal- toernooi in Vlissingen. Twee weken geleden, toen de meisjes moesten voetballen, kon een deel van de wedstrijden niet doorgaan van wege noodweer. En vorige week kregen de jongens te horen dat ze een week geduld moesten hebben wegens de barre omstan digheden. Len Eversdijk zit in groep zes van basis school De Kameleon in Oost-Souburg. De Ajax-fan heeft al twee wedstrijden ge speeld., ,Bij de eerste was het 1 -1 en de twee de hebben we met 7-0 gewonnen", zegt hij enthousiast. Hij is blij met het goede weer. „Anders was het vandaag weer niet doorge gaan en was het toernooi gestopt." En daar moest hij niet aan denken. „Dat had ik echt heel stom gevonden." Even verderop staan Tim van Drunen en Sam de Feijter van de Vlissingse basis school Paauwenburg. Ze zitten ook in groep zes en hebben het naar hun zin bij het schoolvoetbaltoernooi. „Het is wreed", vindt Sam. Zijn klasgenoot heeft ondervon den dat het toernooi ook minder leuke kan ten heeft. „Sommige scholen spelen te ruw", zegt Tim, die net een behoorlijke schop kreeg. Zeeland is voor het schoolvoetbaltoernooi verdeeld in tien rayons. Deelnemende scho len uit het rayon Vlissingen speelden giste ren in Souburg op het terrein van RCS en in Vlissingen bij Baskensburg en aan de Iris laan. Volgende week woensdag staat cle finale van de afdeling Vlissingen op het program ma. Eén van de sponsors is Bureau Halt, dat een striptekenwedstrijd hield tijdens het toernooi. Het onderwerp was vandalisme. Deelnemers moesten een verhaaltje tekenen over iets dat met vandalisme te maken had. Winnaars krijgen volgende week een 'spet- terprijs' van het Vlissingse sportfondsen- bad. het wegvallen van de communi catieapparatuur. Hij besloot tot een noodlanding op vliegveld Midden-Zeeland. Uit voorzorg deed hij alvast het landingsge stel naar beneden. De piloot hoorde de klik van de borging, maar de lampjes op het instru mentenpaneel lichtten niet op. Voorbij Vlissingen zakte de brandstofmeter naar nul. De bestuurder verklaarde tegen de Raad dat hij zijn vrouw, die naast hem zat, had gevraagd om met zijn mobiele telefoon de ha venmeester te vragen of het landingsgestel uit was. De ha venmeester gebruikte zijn ver rekijker en bevestigde dat het landingsgestel helemaal uit was, waarop de piloot besloot direct te landen. De medewer ker van het vliegveld merkte ook op dat het vliegtuigje niet goed aanvloog, waarop de vrouw de mobiele telefoon aan haar man gaf. De piloot zag dat het toestel ineens instabiel be gon te vliegen en sterk hoogte verloor. Het vliegtuigje kwam hard op de grond terecht, zakte door het landingsgestel en kwam schuivend op de romp tot stilstand. Accu De 'zeer waarschijnlijk' gebro ken V-snaar zorgde ervoor dat de accu niet meer werd opgela den en dat de afgegeven accu spanning onvoldoende was om de elektrische apparatuur te kunnen laten werken. Maar ook de piloot maakte fouten. Hij voerde een veiligheidschecklist niet uit. De Raad heeft daarvoor wel een verklaring. De man had het te druk. Hij moest op zicht navigeren en had problemen met het landingsgestel. Ook vergat hij daardoor een knop om te zetten, waardoor het lan dingsgestel onder invloed van het eigen gewicht naar beneden zou komen. Tijdens het aanvliegen had de piloot daarnaast ook nog eens telefonisch contact met de ha venmeester. „Waarschijnlijk", aldus de Raad voor de Trans portveiligheid, „schonk hij door al die drukte onvoldoende aan dacht aan zijn vliegsnelheid." Het eindrapport wordt vrijdag 20 maart vanaf 9.45 uur in het provinciehuis in Middelburg besproken. Dat gebeurt tijdens een openbare vergadering van de commissie 28 die de minister van Verkeer en Waterstaat advi seert over ontwikkelingen rond het vliegveld Midden-Zeeland. Eb. T md&l Ter Mantelinge-bewoonster mevrouw Van der Graaf (links) en vrijwilligster S. Janse-Dekker mochten de heimachine in beweging zetten voor de nieuwbouw aan de Brouwersbuurt. foto Dirk-Jan Gjeltema Nieuw zorgcentrum verrijst aan rand van Domburg door Roeland van Vliet DOMBURG - De bewoners van verzorgingshuis Ter Man- telinge zijn niet allemaal en thousiast over de toekomstige verhuizing naar de nieuw bouw aan de Brouwersbuurt. „Ik ben 86 jaar, maar ik hoop dat toch niet meer mee te ma ken", zei een bewoner gisteren nadat de eerste paal van het zorgcentrum was geslagen. „Niets is zo mooi als het ge bouw waar we nu zitten." Binnen veertien maanden staat aan de rand van Dom burg een zorgcentrum, waarin vijf verschillende typen zorg zijn ondergebracht. Met verzorgingshuiszorg, ver pleeghuiszorg, verpleeghuis vervangende zorg, dagbehan deling en dagverzorging biedt de Stichting voor Regionale Zorgverlening Walcheren (SVRZ) alle zorg direct aan huis. Dat is het belangrijkste, vindt J. Zielstra, locatiemanager van het huidige Ter Mantelin- ge. „Afhankelijk zijn van zorg is al erg genoeg, dan is het niet goed om je eigen woonomge ving te moeten verlaten om die zorg te krijgen." Aan Brou wersbuurt komen vier groeps woningen voor in totaal 24 demente ouderen, en 66 ap partementen. De huidige be woners van Ter Mantelinge en een deel van de cliënten van het Koudekerkse verpleeghuis De Poort gaan daar eind 2002 heen. Zielstra weet hoe de ver huizing leeft onder de oude ren. „Velen zien op tegen de verandering. De ouderen zijn over het algemeen tevreden over de hoe het nu is, zij hoeven niet zo nodig. Toch denk ik dat zij het nieuwe zorgcentrum zullen ervaren als een grote vooruitgang." De nieuwe appartementen worden drie keer zo groot als de woningen aan de Domburg- seweg. De zelfstandig wonen de ouderen gaan van veertien naar veertig vierkante meter. „Voor mij is dit groot genoeg", zegt de 86-jarige man deson danks. „En het eten is er goed. Ik wil niet weg." Zielstra snapt de bewoner, maar stelt dat de SVRZ mee gaat in de ontwikkelingen in de zorgsector. „We maken het nieuwe zorgcentrum eigen tijdser. De bewoners krijgen veel meer privacy. Nu hebben ze geen eigen badkamer, straks wel. Dan kan de zorg daar al plaatsvinden en hoe ven de bewoners niet naar een gemeenschappelijke ruimte. De demente ouderen gaan hier ook met minder mensen bij el kaar wonen. Nu is het zo dat ze met twintig mensen een huis delen, straks zijn dat zes men sen." Het officiële startsein voor de bouw - de kosten bedragen 19 miljoen gulden - werd gegeven door de 96-jarige mevrouw Van der Graaf, bewoonster van Ter Mantelinge, en vrij willigster S. Janse-Dekker. Zij drukten op een rode knop, waarna de verpleegsters M. Bezuyen (De Poort) en A. van Os (Ter Mantelinge) de hendels van de heistelling mochten be dienen. Op de heipaal stond de tekst 'Ter Mantelinge en De Poort staan samen sterk'. Dit ver dween geheel in de klei. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen stelt iets minder dan zeven ton beschikbaar voor de renovatie van enkele sportvel den. Voor dit bedrag wordt het kunstgrasveld op sportpark Bonedijke in Vlissingen opgeknapt. Het kunstgrasveld in Ritthem wordt geschikt gemaakt voor een terrein waarop zowel kan worden getennist als gekorf bald. Ook de belijning op de atletiekbaan bij Baskensburg wordt daarvan geregeld. MIDDELBURG - Een dertigjarige motorrijder uit Middel burg is gisteren zijn rijbewijs kwijtgeraakt. De man reed met zo'n 145 kilometer per uur over de Domburgseweg tussen Oostkapelle en Domburg. Tachtig kilometer is daar het maxi mum. De hardrijder werd gevolgd door een motoragent. Die klokte een top van 170 kilometer per uur. VLISSINGEN - Dominee C. van Tuijll uit Oostkapelle heeft zijn fossielencollectie overgedaan aan het Natuurmuseum Brabant in Tilburg. Van Tuijll begon zo'n vijfentwintig jaar geleden een fossielmuseum in zijn woonplaats. Vanwege zijn leeftijd zocht hij een goed onderkomen voor de collectie. Hij koos voor het Tilburgse museum vanwege de educatieve aan pak en de aandacht voor natuurbescherming. De verzameling bestaat uit honderden fossielen en geeft een vrij compleet overzicht van de ontwikkeling van het leven op aarde. Enkele zeer waardevolle objecten zijn het gewei van een reuzenhert, een dijbeen van een mammoet, een fragment van een grijze walvis en een schedel van een wolharige neushoorn. Bezoe kers aan het Natuurmuseum Brabant kunnen de fossielen be kijken van 12 april tot en met 8 juli 2001. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 36-jarige man uit Aardenburg veroordeeld tot achttien maanden cel. De Aardenburger, al jaren verslaafd aan hard drugs, pleegde vorig jaar een fors aantal inbraken in Aarden burg en Sluis. Hij bekende 22 inbraken, waarvan vooral kle dingzaken de dupe werden. De man moet hen drieduizend gulden schade vergoeden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gisteren een 26-jarige Rotterdammer conform de eis tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. De man pleegde in 1993 een overval op een videotheek in Vlissingen. Opmerke lijk was dat hij vorig jaar bij de politie in Vlissingen zelf aan gifte deed van de overval. De officier van justitie hield reke ning met deze bekentenis. Wel moet de man nog 350 gulden - het bedrag van de buit destijds - schadevergoeding aan de winkelier betalen. GOES - Bij zorgverzekeraar CZ hebben zich veertig Vlaamse huisartsen gemeld die interesse hebben in een baan in Zuid- Nederland. Zij reageerden op een wervingscampagne van CZ die het tekort aan huisartsen terug moet brengenDe zorgver zekeraar kent in Zuid-Nederland zo'n tien noodgevallen waar een Vlaamse huisarts zo aan de slag kan. Vanwege de vergrijzing van huisartsen komen er binnen enkele jaren nog enkele tientallen praktijken vrij.. In Belgë bestaat geen tekort aan huisartsen. ANP door Richard Hoving MIDDELBURG - De weerstand tegen de plannen van afvalver werker OLAZ om het ophalen van vuil over te nemen van de Zeeuwse gemeenten, neemt toe. Na Vlissingen en Borsele uitte gisteravond de Middelburgse raadscommissie voor milieu haar bezorgdheid. De afvalverwerker uit Nieuw- dorp liet het onderzoeksbureau KPMG een studie uitvoeren naar de haalbaarheid van het overnemen van de gemeentelij ke reinigingstaken. De Zeeuwse gemeenten, die samen met het waterschap OLAZ hebben op gezet, mogen daar de komende weken op reageren. De CD A-fractie gaf gisteravond aan niet mee te willen gaan met de plannen van OLAZ. H. Kool- Blokland vreesde dat de ge meente in de nieuwe opzet nau welijks meer iets heeft in te brengen. De structuur van het bedrijf baarde Leefbaar Mid delburg ook zorgen. „Daar zijn wij niet gelukkig mee", aldus R. Koper. De bedoeling is dat het bedrijf een besloten vennootschap wordt. De aandelen van de BV zijn volledig in handen van de gemeenten. De gemeenschap pelijke regeling krijgt een dage lijks bestuur van vijf leden; de raad van toezicht van de BV wordt gevormd door drie over heidscommissarissen en twee uit de vrije sector. CDA'er Kool-Blokland wilde ook dat het Middelburgse colle ge van B en W gaat informeren naar de prijs die andere afval- ondernemingen over hebben voor de gemeentelijke reini gingstaken. PvdA'er W. Kooi man stelde dat OLAZ eenzijdig kijkt naar het economisch voor deel van vuilophalen. De PvdA vindt dat er ook aandacht moet zijn voor een ideële doelstelling als het terugdringen van afval. Wethouder J. Van Dijk-Sturm (WD, milieu) hield de raadsle den voor dat de afvalmarkt in Nederland aan het veranderen is. „U moet niet denken dat u als gemeenteraad een afvalbedrijf kunt runnen. Dat gaat niet meer." De suggestie van het CDA om bij andere marktpaiüjen te in formeren wees de wethouder van de hand. Volgens haar zou geen enkele onderneming zover willen gaan als OLAZ. „Als ons reinigingsbedrijf wordt overge nomen, hebben we het over 45 man personeel en veel groot ma terieel. Met OLAZ kunnen over beide zaken hele goede afspra ken worden gemaakt." Van Dijk-Sturm stelde voor voorlopig mee te blijven praten over de plannen van OLAZ. „De definitieve beslissing neemt u als raad later dit jaar." De raadscommissie ging morrend akkoord. Het CDA herhaalde de wens om een prijsvergelijking op te vragen. De wethouder wei gerde dat. AXEL - Burgemeester J. Mulder van Axel heeft deze week een horecagelegenheid in het cen trum van Axel gesloten omdat er drugs werden verhandeld. Eerder had het Axelse bestuur de eigenaar van café Palm Beach al gesommeerd geen ver dovende middelen te laten ver handelen. „Daar werd, zo bleek ons uit onderzoek door de poli tie, geen gehoor aangegeven. Vervolgens is, op grond van de Wet Damocles, het pand geslo ten", zei Mulder.De kroeg blijft voorlopig drie maanden dicht. DEN HAAG - Het afvalpro bleem op stranden moet eens se rieus worden aangepakt, in de eerste plaats door werk te ma ken van een goed gefinancierd ophaalsysteem voor scheepsaf val in havens. Het CDA in de Tweede Kamer dringt daarop aan in Kamervra gen aan de ministers Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) en Pronk (Milieubeheex-). Aanlei ding is een onderzoek naar strandafval. Veertig procent van het afval blijkt afkomstig van schepenterwij 1 slechts vijf- procent van de schepen in Ne derlandse havens hun rommel afgeeft. Veel verdwijnt in zee. Dat komt onder meer, stelt de studie, omdat Verkeer en Water staat laks is met de introductie van een beter afvalsysteem in de havens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21