PZC Parkeren in Middelburg duurder i Minister opent zijdemuseum 19 Zestig kilometer steeds vaker de limiet in polders Hijsen voor school met wijkcentrum Proces over sluiting kerncentrale Borssele Politieman Lewedorp spoorloos verdwenen Wil Pakket aan maatregelen verlicht druk in omgeving Dampoortstraat Telefoon urenlang gestoord in Middelburg Fietser (16) komt om bij ongeluk met tractor Werkstraf voor veroorzaken fataal ongeval Zandkreek POLDERDIJK zeeuwse almanak Opvoeding mmm MIDDEN donderdag 12 april 2001 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Het betaald parkeren in Middelburg wordt uitgebreid. Vanaf 1 januari 2002 moeten automobilisten betalen voor het hele gebied binnen de vesten. Het onderscheid tussen plaatsen voor vergunninghou ders en plaatsen voor mensen die een kaartje kopen, ver dwijnt. Gemiddeld wordt een parkeerkaartje tien procent duurder. In het hele gebied, dat wordt be grensd door de vesten, het Ka naal door Walcheren en indu strieterrein Ramsburg, moet worden betaald. Vergunning houders kunnen hun auto kwijt jndezones die de gemeente aan wijst. Alleen vergunninghou ders die in het winkelgebied wo nen, mogen daar ook hun auto zetten. Dit gebied wordt ook verboden terrein voor mensen met een bedrijfsvergunning. MIDDELBURG - Een deel van Middelburg is gisteren een groot deel van de dag telefonisch niet bereikbaar geweest. De oorzaak van de storing was een breuk in een tele foonleiding. Volgens een woordvoerder van KPN Telecom is de storing ont staan toen een aannnemer rond één uur 's middags tijdens graafwerkzaam heden bij het zwembad twee telefoonkabels doorboorde. Dat had een telefoonstoring in Dau- wendaele tot gevolg. Ongeveer duizend aan sluitingen waren niet be reikbaar. Pas laat op de avond was de storing ver holpen. Vergunninghouders en mensen die een kaartje kopen, staan voortaan door elkaar. Dat bete kent in de praktijk dat mensen die in het centrum wonen, als er genoeg plek is, hun auto dicht bij huis kunnen zetten. Het nieuwe parkeerbeleid heeft tot gevolg dat bewoners in de omgeving van de Dampoort straat waarschijnlijk minder last hebben van auto's in de straat. Nu is dat hoekje van de stad de enige plek waar niet hoeft te worden betaald. Daar om staan de straten vaak vol en is er geen plek is voor de bewo ners zelf. „Het verdringingsgebied ver schuift", zegt J.W. Lievense van de gemeente. Hij verwacht dan ook dat door de maatregelen de parkeerdrukte ergens anders groter wordt. Tarieven De tarieven gaan gemiddeld met tien procent omhoog. Dicht bij het winkelgebied is parkeren duurder. Langer parkeren in de garage aan de Kousteensedijk wordt goedkoper, om de drukte in de Geeregarage tegen te gaan. Een hele dag in de garage bij de rechtbank parkeren kost straks ruim dertien gulden. Op de Ko rendijk en een gedeelte van de Goese Korenmarkt wordt een maximum parkeertijd van vier uur ingevoerd. Mensen die hun auto langer willen laten staan, moeten naar de Loskade of de parkeergarage. Bewoners kunnen voor mensen die op bezoek komen, een chip knip kopen. Met die pas kan met vijftig procent korting worden geparkeerd. Per jaar mag het bezoek maximaal driehonderd uur parkeren. Als het geld op de pas aan het eind van het jaar niet op is, betaalt de gemeente het terug. Lievense zegt dat de gemeente niet gaat controleren of de bezoekerspassen ook echt alleen voor bezoek worden ge bruikt. „Dat is niet te controle ren. Fraude heb je altijd, maar we verwachten niet dat de hele stad dat gaat doen en we willen de mensen wel iets bieden." In de stad worden nieuwe par keerautomaten geplaatst. door Harmen van der Werf DEN BOSCH - Het ministerie van Economische Zaken en het elektriciteitsbedrijf EPZ krui sen vrijdag 22 juni voor de rechtbank in Den Bosch de de- ok omhoog om het foto Ruben Oreel Onder leiding van wethouder Van Dijk-Sturm, in witte jas, hijst de ploeg wethouders, leraren en directeuren daarna met een knal op de paal te laten vallen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Met een oud- Hollandse heistelling is gister middag in de Middelburgse Ma- gistraatwijk de eerste paal ge slagen voor een scholencomplex met een wijkcentrum. De ploeg die cle eerste paal slaat, bestaat uit wethouders, leraren en directeuren. Gehuld in oran je jassen hijsen ze met vereende krachten het heiblok omhoog. De heibaas in witte jas, wethou der Van Dijk-Sturm, geeft aan wijzingen. Als de heiers het touw laten vie ren knalt het blok op de paal. Langzaam zakt de heipaal een stukje de grond in. De Magistraat wijk is uitgelo pen voor het slaan van de eerste paal. Honderden ouders en kin deren verdringen zich achter de bouwhekken. Op een podium speelt een band. Op de wijs van 'O when the saints' zingen ze: In de grond gaat de paal de eerste paal van deze school Een tweede cover volgt: „Ik zag twee bijen palen heien O het was een wonder Dat die bijen heien konden Marco (11) en Suzanne (10) mis sen de eerste paal en het optre den. Ze staan in de rij voor een gratis suikerspin. Suzanne weet niet aan wat voor gebouw wordt gewerkt. Marco wel. „Een grote school." De multifunctionele accommo datie komt aan de Baljuwlaan op de plaats van het wijkge- bouw Zuiderbaken, dat eind vo rig jaar is gesloopt. In liet gebouw komen de twee scholen uit de Magistraatwijk, de Cypressenhof en de Leeu- wenburch en het Wijk Onder steuning Punt. De stichting Kinderopvang Middelburg, de gehandicaptenstichting Arduin en de politie krijgen eigen ruim ten. door Rolf Bosboom GOES - De invoering van een maximumsnelheid van zestig kilometer per uur op een groot aantal polderwegen in Midden- en Noord-Zeeland loopt groten deels op schema. Van de in to taal achthonderd kilometer plattelandsweg waarop het wa terschap Zeeuwse Eilanden de maximumsnelheid wil verla gen, is inmiddels driehonderd kilometer ingericht. Met de maatregelen wil het wa terschap de verkeersveiligheid in zijn werkgebied vergroten. De helft van het aantal dodelij ke ongevallen in Midden- en Noord-Zeeland gebeurt op smalle polderwegen, vaak door te hard rijden. De afgelopen zes jaar kwamen veertig verkeers deelnemers om het leven op we gen van het waterschap. Op Walcheren zijn de Oud-Sint Jooslandpolder bij Nieuw- en Sint Joosland, het gebied tussen Middelburg en Veere en rondom Schellach bij Gapinge eind vo- rig jaar al 60-kilometerzone ge worden. De veelbesproken aan leg van een fietspad langs de Hogelandseweg komt in mei aan de orde in het waterschaps bestuur. Het overleg over het ge bied tussen Dishoek, Koudeker- ke, Zoutelande en Biggekerke is vooxiopig opgeschort, ook van wege rnkz. Op Noord-Beveland is de snel heid inmiddels verlaagd in de polders tussen Kats en Kortgene en in de Onrustpolder bij Kam perland. Op de Molendijk en de Jacobadijk bij Kamperland ko men twee plateaus. De route Molendijk-Brededijk-Polder- seweg wordt voorzien van 'randmarkering' (fietsstroken). Op Zuid-Beveland is al uitvoe rig gepraat over de verkeers maatregelen in De Poel. De hui dige plannen gaan uit van een fietspad en een 'doseerinstalla- tie' op de Ver bartel weg en pla teaus op de kruisingen van de Sinoutskerkseweg met de Ver bartel weg en de Ongereedweg. In mei beslist het algemeen be stuur van het waterschap over het voorstel. Kort daarna volgt de uitvoering. Ook zijn er maatregelen in voor bereiding voor het gebied tussen Kattendijke en Kloetinge. Het belangrijkste onderdeel daar van is de Manneeweg, waar twee plateaus en randmarke ring worden aangebracht. Op Tholen zijn aan de zuidkant inmiddels, behalve de bekende 60-kilometerborden, ook zeven plateaus gekomen. Op Sint Phi- lipsland, dat in zijn geheel een 60-kilometerzone wordt, kun nen de borden elk moment wor den geplaatst. De ingrepen op Schouwen-Dui- veland zijn vooralsnog beperkt gebleven tot een klein gebied ten westen van Zierikzee. In het najaar begint het overleg over de aanpak van het middenge bied en het gebied ten westen van Sirjansland, die voor 2002 op het programma staan. Het waterschap verwacht vóór eind 2002 klaar te zijn. WILHELMINADORP - Een zestienjarige jongen is woens dagmiddag in Wilhelminadorp om het leven gekomen nadat hij onder de wielen van een tractor was beland. De jongen, wiens identiteit nog niet bekend is gemaakt, reed sa men met een andere fietser over de Katseveerweg, die parallel loopt aan de N256 tussen Goes en Zierikzee. Toen twee tractors de fietsers inhaalden, kwam de jongen onder het wiel van de aanhanger van de achterste tractor terecht. Hij overleed ter plekke. De andere fietser bleef ongedeerd. Omdat de toedracht nog onduidelijk is, vraagt de po litie eventuele getuigen zich te melden bij het bureau in Goes. gens over sluiting van de kern centrale Borssele. Inzet van de rechtszaak, die is aangespannen door het Rijk, is dat de kerncentrale Borssele alsnog 31 december 2003 dicht gaat. Het ministerie van EZ be roept zich daarvoor op een afspraak die met de elektrici teitsproducenten, verenigd in de SEP, is gemaakt in 1994. Elektriciteitsbedrijf EPZ acht zich echter niet aan die afspraak gebonden. Die is niet met haar gemaakt, maar met de SEP, stelt zij. De elektriciteitsmarkt is bovendien geliberaliseerd. De Staat heeft zich als planner te ruggetrokken. EZ vraagt niet alleen sluiting per 31 december 2003, maar dat EPZ ook voorbereidingen moet gaan treffen voor de sluiting. En EPZ zou per dag een dwangsom van twee milj oen gulden moeten betalen, als zij niet tot uitbe- drijfstelling overgaat. Maar dan moet de rechtbank in Den Bosch wel eerst de Staat in het gelijk stellen. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg wegens het veroor zaken van een dodelijk ongeval veroordeeld tot 240 uur werk straf en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Daarnaast kreeg de Goesenaar van de rechtbank twee jaar rij ontzegging, waarvan anderhalf jaar op een motor en zes maan den in een auto, opgelegd. De man kwam 5 augustus vorig jaar op de Deltaweg aan de Zandkreeksluizen met zijn mo tor in botsing met de zevenjari ge Jeanet van Belzen, toen het meisje samen met haar vader tussen de file auto's, die aan de Goese kant van de Zandkreek- brug stonden te wachten, de weg wilde oversteken. De motorrijder, komende van richting Zierikzee, was na het neerlaten van de brug snel opge trokken en langs de file auto's gereden, waarna de fatale bot sing met het overstekende meis je plaats vond. Twee weken geleden eiste de of ficier van justitie twaalf maan den cel, waarvan de helft voor waardelijk en een rijverbod van vier jaar op een motor. Minister Herfkens wordt per riksja naar het nieuwe zijdemuseum gebracht. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek MELISKERKE - Het is maar goed dat jonkheer Schorer van Souburg halverwe ge de negentiende eeuw er niet in slaagde de zij deproductie in Zeeland van de grond te krijgen. In arme landen biedt de pro ductie nu vooruitzichten voor de inwo ners. Dat zei minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking gisteren toen zij het zijdemuseum in Meliskerke open de. Het museum moest weg uit het pand in Grijpskerke, dat te klein was voor het aantal bezoekers. Mensen vielen er flauw van de drukte. Daarom werden de deuren vorig jaar tijdens het hoogseizoen geslo ten. In het nieuwe onderkomen in Melis kerke is niet alleen meer ruimte voor be zoekers, maar ook voor verschillende tentoonstellingen. De expositie 'Bangla desh, van een andere zijde', beet het spits af in het heropende museum. De tentoon stelling geeft een beeld van de zijdeteelt in een van de armste landen ter wereld. Herfkens kwam voornamelijk naar de opening om mensen die zich voor ontwik kelingslanden inzetten een hart onder de riem te steken. „Ik heb het afgelopen jaar ontwikkelingsorganisaties opgeroepen tot meer actie. Ik vind dat het best een tandje hoger kan. Maar ik waardeer wat er tot nu toe gedaan wordt en zeker dit soort initiatieven", zei ze. De minister legde in haar toespraak uit waarom het belangrijk is producten uit arme landen te ondersteunen. De groei van de zijdeteelt biedt kleine producen ten, veelal vrouwen, een kans". Met be scheiden investeringen kunnen zij al aan de slag met zijde. Door speciale spaarsys temen die inmiddels worden opgezet, kunnen de vrouwen meer verdienen, kun nen hun kindex-en langer naar school en kan er voor kinderarbeid een uitweg wor den gecreëerd. „Helaas hebben rijke landen een rem ge zet op de export van heel wat artikelen die in arme landen goedkoper gepx-oduceerd worden", zei de minister. Op die manier wordt geprobeerd de eigen duurdere pro ducten te beschermen. Het duurt nog tot zeker 2005 voor textiel vrij naar de rijke landen wordt geëxporteerd. „Maar als het j onkheer Schorer van Souburg gelukt was de zijdeteelt in Nederland aan de px-aat te krijgen, hadden we nu nóg een bedri j fstak gehad die bescherming nodig had om te kunnen overleven." door Jacques Cats VLISSINGEN - Sinds zondag wordt de Zeeuwse politieman J. Burggraaf vermist. Hij had geen dienst toen hij zijn woning in Lewedorp verliet. Burggraaf maakt geen deel uit van de loka le politiezorg. Hij behoort tot de stafmedewerkers van het regio politiekorps. Er is officieel aan gifte gedaan van de vermissing. De politie heeft tot nu toe geen forse opsporingsactiviteiten op gang gebracht. „Iedere burger heeft het recht om te verdwij nen", meldt voorlichter J. van Mourick. Wel zijn de collega's extra alert. Ook worden er con tacten nagetrokken. Omdat de politieman deel uitmaakt van de executieve dienst is hij in het bezit van een dienstpistool. Hij heeft vrijwel zeker zijn dienst- wapen meegenomen, al kan de politievoorlichter dat niet be vestigen. Volgens Van Mourick zijn er geen aanwijzingen dat de poli tieman mogelijk het slachtoffer van een misdrijf is geworden. Ook is er geen sprake van een kwetsbare gemoedstoestand waarin de politieman zijn wo ning vexiiet. Van Mourick: „Er was niks bijzonders aan de hand." (Advertentie) GEVELVERFRAAiiNG Voor al uw zonwering en kozijnen Vlissingsestraat 1 4371 R.A Koudekerks Telefoon: 0113-552010 Telefax: 0118-552071 IT." üSs (Advertentie) Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDELBURG OOSTBURG RENESSE ZIERIKZEE De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 13 april a.s. gesloten Opvoeden is niet altijd ge makkelijk. Dat ouderpaar nam daarom uit de biblio theek een stapel pedagogi sche boeken mee. Thuisgekomen gingen vader en moeder met hun neus in een boek op de bank zitten, in de hoop een aantal nuttige tips en adviezen te vinden. Op een gegeven moment keek moeder op, en zag dat de koekjestrommel leeg op tafel stond. „Waar zijn al de koek jes ineens gebleven?", vroeg ze zich hardop af. Daarop antwoordde het dochtertje van twee jaar oud: „Hier!" En ze wees naar haar volle mondje. De eerste les was dus al gauw geleerd: het is niet pedago- gischverantwoord opvoed kundige boeken te lezen waar de kinderen bij zijn. (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie Lentesalade (vegetarisch) 13,50 Tagliatelle zalm 17,50 Varkenshaaspuntjes mosterdsaus ƒ21,50 zaterdag 14 april 14.30-16.30 uur Les Cloyeaux Dj s Aldo Sicbe elektronische muziek voor bij de koffie Wereldmuziek 2 cd's Global Sounds 14,95 incl. 40 kortings coupons t.w.v. 600,00 wie wint dc Libris Literatuurprijs kijk op www.de-d rvkkerv. n I Exposities Iep op z'n kop: vervolg op het Iepenproject Ode aan de olm, door Anda van Riet en Carina Leijnse Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk uok op www.bestcwmkelvanncderlanil.nl de Winkel KERY [Beeld Geluidl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19