PSV koelbloedig en efficiënt PZC Van Bon boekt slechts morele winst Marianne Timmer en DSB-formatie gaan uit elkaar Eindhovenaren hebben dubbel binnen bereik na zege op SC Heerenveen 15 Benfica betaalt Vitesse 13 miljoen gulden Ajax-Vitesse op zaterdag 21 april Basting niet in Fed-Cupteam Guardiola weg bij Barcelona Jol leidt Finland-Duitsland Jordan ontkent mogelijke rentree Regi Blinker twee duels geschorst Boogerd pakt leiderstrui Salaris Fontanelli wordt bevroren wWsssd donderdag 12 april 2001 doorGert Lamrrterink ARNHEM - Benfica heeft woensdag 13 miljoen gulden overgemaakt op de bankreke ning van Vitesse. De club uit Lissabon stond sinds de zomer zwaar in de schuld bij de Arn hemmers, na de transfer van Pierre van Hooi j donk. De afgelopen dagen voerde voorzitter Vaessen 'scherpe' gesprekken met Benfica. Het resultaat werd in Arnhem met gejuich ontvangen. De oor spronkelijke vordering be droeg 14,9 miljoen gulden. Vi tesse ging akkoord met iets minder. De alternatieve weg voerde langs langdurige juridi sche wegen en had mogelijk twee jaar in beslag genomen. Mede met het oog op het ver krijgen van een licentie van de KNVB voor het komend sei zoen was de club gebaat bij een snelle procedure. In een eerste reactie zei Vitesse 'bijzonder opgelucht' te zijn. De in financiële problemen verkerende club heeft hiermee de tweede meevaller in een week binnen. Zaterdag al pre senteerde Vaessen een nieuwe shirtsponsor voor de rest van het seizoen. Door het geld van Benfica krijgt Vitesse wat arm slag. Mogelijk ook dat het eni ge ruimte biedt tegemoet te ko men aan de wensen van Ronald Koeman. Hij gaf eerder te ken nen alleen bij de club te willen blijven als er perspectief op sportieve verbetering is. ANP PSV'er Ruud van Nistelrooy (links) is Heerenveen-verdediger Arjan Ebbinge te snel af. AMSTERDAM - De competitiewedstrijd tussen Ajax en Vi tesse wordt zaterdag 21 april in de Arena gespeeld. Het duel begint om 14.30 uur. De ontmoeting stond oorspronkelijk voor zondag 22 april op het programma. Bondscoach Louis van Gaal wil op die dag echter al over zijn internationals be schikken. In het kader van het WK-kwalificatietoernooi speelt het Nederlands elftal woensdag 25 april een thuiswed strijd tegen Cyprus. ANP AMERSFOORT - Bondscoach Hans Felius kan voor de kwali- fieaitieronde van cle Fed Cup van 23 tot en met 28 april in Spanje niet beschikken over Yvette Basting. De tennisster kampt met een stressfractuur aan de voet en moet zes weken rust houden. Ze zal wel meereizen met het team dat bestaat uit Miriam Oi-emans, Kristie Boogert, Amanda Hopmans en Se- da Noorlander. Nederland moet in de kwalificatieronde van groep 1 met zeventien andere landen gaan strijden voor een terugkeer in de wereldgi-oep van de Fed Cup. ANP BARCELONA - Aanvoerder Josep Guardiola (30) van Barce lona wil aan het eind van het seizoen weg om zijn voetbalcar rière buiten Spanje voort te zetten. Zijn contract in Camp Nou loopt deze competitie af. Guardiola maakte zijn besluit woensdag in de Catalaanse hoofdstad bekend. De spelmaker en Spaans international kwam als 14-jarige bij Barca terecht. Op 19-jarige leeftijd debuteei-de hij in de hoofdmacht. Hij won sindsdien vele landstitels en andere hoofdprijzen.. RTR RIJSWIJK - Scheidsrechter Dick Jol leidt zatei'dag 2 jimi het WK-kwalificatieduel tussen Finland en Duitsland. Op de zelfde dag moet zijn Nederlandse collega Jack van Huiten de wedstrijd tussen Macedonië en Moldavië in goede banen lei den. De grensrechters Jaap Pool en Adriaan Inia assisteren Jol. Rene Temmink is als vierde man aanwezig. Van Huiten krijgt hulp van Gyuri Takacs en Jan van Dijk. Dick van Eg- mond treedt als vierde man op. ANP WASHINGTON - Basketballer Michael Jordan wil voorals nog niets weten van een rentree in de NBA. De voormalige su perster, thans mede-eigenaar van Washington Wizards, her haalde dat hij voor „99,9 procent" zeker weet dat hij nooit meer zal spelen. „Er is niets in mijn eerdere standpunt veran- dei-d", benadrukte de 38-jarige Amerikaan. Jordan reageerde op uitlatingen van Abe Pollin, hoofdeigenaar van Washing ton Wizards. Hij zei dat Jordan waarschijnlijk volgend sei zoen in de NBA zou terugkeren. „Als ik ooit nog mijn renti'ee maak, wil ik alles kunnen wat ik vroeger deed", legde Jordan uit. „Zoals ik me nu voel, kan ik dat vergeten." RTR ROOSENDAAL - RBC-spits Regi Blinker is voor twee duels geschoi'st. Voor verbaal geweld jegens arbiter Bossen na af loop van het duel De Graafschap-RBC kx~eeg hij één wed strijd. Aangezien hij in het duel ook zijn vierde gele kaait kreeg, kwam daar nog eens een wedstrijd bijBlinker is niet de enige prominente RBC-er die de bij het 'laatste-kansduel' te gen Sparta buiten de lijnen moet blijven. Maaiden Sehops kreeg eerder vier duels en zit zaterdag zijn derde wedstrijd uit. Verder ontbreekt Marcel Cas. GPD George Hincapie klopt Mercury-renner met banddikte in Gent-Wevelgem door Henk van Weert HEERENVEEN - De dubbel blijft binnen bereik voor PSV. Op Hemelvaartsdag mag beker finalist PSV bovendien probe ren om de schande van 1998 uit te wissen. Aan het einde van een lang en turbulent seizoen ging PSV toen volkomen af in de be kereindstrijd tegen Ajax. De uiteenvallende ploeg Jonk-Co- cu liet zich toen in de hoek zet ten door Ajax (5-0). Het PSV van Gerets begint die oude ploeg naar de kroon te steken. Tegen Vitesse of FC Twente kan PSV dat feit nog eens on derstre- pen. PSV won gisteravond de halve finale van Heerenveen. Het werd 1-3 in het Abe Lenstra Stadion. Veel kansen kreeg PSV niet, maar de ploeg was koel bloedig en efficiënt. De eerste twee kansen werden in twee doelpunten omgezet. Pal nadat Heerenveen tegen scoox-de sloeg PSV weer terug. Met de landstitel binnen hand bereik en een finaleplaats in de Amstel Cup heeft zevenvoudig J bekerwinnaar PSV nu de kans om voor het eerst sinds 1989 de dubbel, titel en beker, in de wacht te slepen. Fouten De lijstaanvoerder van de eredi- I visie maakte er in Friesland lan ge tijd geen machtsvertoon van. Van overheersing was geen sprake, daarvoor stroopten de Friezen te zeer de mouwen op. PSV begon zelfs slecht, met een aantal fouten achterin die fa taal hadden kunnen zijn als Heerenveen wat beter bij de les was geweest. Al in de openings minuut kreeg Lurling als gevolg van zo'n defensieve fout de bal ARAIA - Inmiddels 28 jaar maar nog steeds niet te oud om te le ren. Wielrenner Michael Boo- gerd beseft sinds dit seizoen dat hij keuzes moet maken om te winnen. Nu hij het aandurft klassiekers over te slaan, blijkt de Hagenaar ook verrassend goed te kunnen sprinten. Zoals j gisteren in de derde etappe van de Ronde van Baskenland waar de derde plaats hem de leiders trui opleverde. Boogerd arriveerde na een rit van 162 kilometer van Mungia naar Araia samen met 64 andere renners in cle straten van het fi- nishplaatsje. Ploeggenoot Max-c Lotz trok de sprint voor de Ha genaar aan. Boogerd moest ech ter winnaar Rebellin en Etxe- I barria voor zich laten gaan. De derde plaats betekende echter wel dat Boogerd donderdag in de gele leiderstrui aan de stai*t van de koninginnerit van de Ronde van Baskenland ver schijnt. Boogerd, dit seizoen al goed voor zes ovei-winningen, moet de eerste plaats in het klasse ment delen met twaalf renners. De Hagenaar, die de leiderstrui heeft overgenomen van de Spanjaard Igor Astarloa, voert het klassement aan op basis van zijn twee derde plaatsen en een vijfde eindklassering' in de drie verreden etappes. Rebellin heeft weliswaar twee ritten ge wonnen maar finishte dinsdag als veertiende. Tijdrit „Als Boogei-d kans wil maken op de eindzege moet hij donder dag opnieuw voor de zege gaan", meent ploegleider Adri van Houwelingen van Rabo bank. „Vrijdag is namelijk de afsluitende etappe en dat is een tijdrit. Dan moet Michael toch minimaal een halve minuut voorsprong hebben op een tijd- rijderalsOlano. Nu staan ze nog gelijk." Van Houwelingen verwacht veel van Boogerd. „Hij is hier gekomen om zich goed voor te bereiden op de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik. Hij is echter zo goed in vorm dat een eindzege in de Ronde van Bas kenland tot de mogelijkheden behoort, Dan moet je daar voor gaan. Het is namelijk niet zo maar een wedstrijdje." Jaan Kirsipuu heeft de tweede etappe van de Omloop van de Sarthe op zijn naam gebi'acht. De Est was ixa een rit over 192 kilometer van Evron naar Tier ce cle snelste in de sprint. De Fransman Laurent Brochard behoudt de leiding in het alge meen klassement. DPA/AFP voor het inschieten, maar hij stuitte op een PSV-been. Nog groter was de kans voor Allback in de 20e minuut. Hij stond in eens vrij voor Wateimeus, maar schoot de bal voorlangs. Kleine- re kansjes voor opnieuw All- door Ad Pertijs WEVELGEM - Even baalde Le on van Bon als een stekker. Be grijpelijk, want wie in de spurt om de hoofdprijs in Gent-We- velgem twee centimeter tekort komt (ten opzichte van winnaar George Hincapie) heeft reden om een paar maal boos op zijn stuur te slaan. Eenmaal 'uitgehold' exx weer op adem gekomen, had de Neder lander die teleurstelling alweer achter zich gelaten en keek hij 'met een goed gevoel' vooruit naar de dag van zondag, de clag van Parijs-Roubaix. „Het is al tijd goed voor de motivatie van de ploeg als ze - zo vlak voor een grote wedstrijd - zien dat een van de kopmannen in vorm is. Ze zullen nu de 'moraal' hebben om me goed de kasseistx-oken over te helpen." Daarin lag vol gens Van Boix de winst van Gent-Wevelgem Die opsteker had zijn team Mer cury-Viatel even nodig na een periode van tegenslag. Nadat de ploeg opvallend succesvol was in onder meer Parijs-Nice, liep het even wat minder voorspoe dig in deze belangrijke maand, waar op het einde de laatste vier Tour-tickets worden verdeeld. „En om die Toui-deelname draait alles voor onze spon sors", zegt assistent-ploegleider Johan Lammerts. Guidi viel in Milaan-San Remo, Van Bon en Van Petegem wer den ziek vlak voor de Ronde van Vlaanderen en gisteren op weg naar Wevelgem 'sneuvelde' eerst Geert van Bondt met een bij een val opgelopen gescheur de kuitspier en stapte de nog niet geheel fitte Vair Petegem vroegtijdig af. Vorm Van Bon klonk dan ook opge lucht. „Ik was vandaag beter clan verwacht. Zondag kwam ik nog tekort vanwege de afstand. Na 220 kilometer was het op. Vandaag was de koers welis waar vijf kilometer korter, maar ik heb nu weer wel ver trouwen in Parijs-Roubaix. De vorm is duidelijk groeiende." De Nederlander was niet de eni ge die Gent-Wevelgem als een geslaagde tussenstop in de itch- ting van het nog geen twintig kilometer verderop gelegen Roubaix zag. Sterker nog". Gent-Wevelgem werd geen klassieker cq buitenkansje voor de splinters, maar eentje voor de mannen van de naclei'ende Noord-Franse helletocht. Bij de back en Talan toonden voor rust opnieuw cle kwetsbaax-heid van PSV achterin aan. Dat en het feit dat Heei'enveen zich een stuk strijdbaarder toonde dan PSV leek de balans in het voordeel van de Friezen te eerste beklimming van cle Kem- melbei-g (op 60 km van cle eind streep) trokken Peers en ITinca- pie het peloton uiteen. Veertien renners kwamen voorop, onder wie VanBon, Mattan, Eeckhout, Vainsteins, Wesemann, Zabel en Nai-dello. Rabo miste de slag en de veertien verdwenen snel uit het zicht van het peloton. Veertig kilometer verder dunde Mattan de groep verder uit. Zijn aanval kon slechts beantwoord worden door Van Bon, Wese mann, Hincapie en Piziks. Te midden van vier snelle finishers probeerde Mattan een eind laten uitslaan. PSV had in die fase veel moeite om de bal voor het doel van Hans Vonk te krij gen en als hij er eenmaal was wisten Kezman en Van Nistel rooy hem niet vast te houden. Daarvoor liepen de PSV'ei's ook spxrint te ontlopen, maar dat lukte hem niet. Van Bon wachtte met zijn jump tot 250 meter voor de streep. „Ik verwachtte dat Geoi'ge naast me zou komen en dat gebeuxxle dus ook." De hoop de Amerikaan achter zich te houden, bleek echter ij del, al scheelde het niet veel. Jongensdroom Van Bon is een man die kickt op en uitkijkt naar Parijs-Rou baix. Hincapie ook. Voor de Amerikaan met Colombiaanse ouders is het zelfs een jongens- droom. In tegenstelling tot de te veel in een trechter voor het doel. Van Nistelrooy en Kezman speelden ook gisteravond sa men in de spits, in de door Ge rets beoogde formatie: Van Nistelrooy in cle punt van de aanval en Kezman daarachter. fotoT'oussaint Kluiters/ANP meeste Amerikaanse wielren ners groeide Hincapie, dankzij zijn wielergeke vacler, in New- York wel op met de Europese wielercultuur en kent hij van jongsaf de mytische waarde van de Hel van het Noox-den. „Toen ik hem (in 1994) als twintigjari ge eindelijk mocht rijden, sneeuwde het en was het ijs koud. Het deerde me niet, zo 'ex cited' was ik. Tsjmil won en kwamen veextig i-enners aan cle finish. Ik eindigde 31e en wist dat het mijn type 'race' was." Twee jaar geleden finishte cle man die als 'voorzien massa- Een doorslaand succes was het nog niet. Kezman had veel moeite met het kiezen van de juiste positie. Omdat hij ook nogal wat balverlies leed moest het middenveld defensief ook nogal wat corrigeren. Gerets moest de Joegoslaaf regelmatig vanaf de kant bijsturen. Toch mocht PSV het eerst jui chen. De eex'ste de beste kans wex-d een goal. Uit een vrije trap van Van Bommel twee minuten voor de rust kwam de bal bij Van Nistelrooy, die de bal liet vlam men, 0-1. Na rust begon volgens het zelfde patroon als de eerste. Talan kx-eeg direct een open kans, maar hij stuurde de bal langs het doel. Drie minuten later kreeg PSV zijn tweede van de wedstrijd en dat leidde opnieuw tot een doel punt. Rommedahl gaf de bal voor en Ramzi gleed gewiekst in een gaatje van de verdediging, 0-2. Het was cle tweede ti'effer van de Marokkaan in vijf dagen. Daarna kreeg PSV de wedstrijd aax-dig in handen. Een ti-effer van Lurling in de 82e minuut bracht even wat spaixning, maar Ruud van Nistelrooy tikte me teen terug. Uit de eerste aanval maakte hij 1-3De spits dook al leen voor Vonk op en deed wat hij moest doen. SC Heerenveen - PSV 1-3 (0-1). 43. Van Nistelrooy 0-1, 54. Ramzi 0-2, S2. Lurling 1-2, 83. Van Nistelrooy 1-3. Scheidsrechter: Braamhaar, Gele kaart: Klompe, De Nooijer (Heerenveen), Ramzi (PSV). Aantal- toeschouwers: 14.000. SC Heerenveen: Vonk; Klompe, Eb binge, Hansma en De Nooijer; Talan (60. Tuhuteru), Radomski en Jemen: Nurmela, Allback en Lurling. PSV: Waterreus; Faber, Nikiforov, Hofland en Heintze; Rommedahl, Vogel (70. De Jong), Van Bommel (75. Bouma) en RamziKezman (78. Bruggink) en Van Nistelrooy. spurter' weinig koersen wint, als vierde in Parijs-Roubaix. Vorig jaar kwam hij als zesde over de streep. Tot zijn opluch ting is de vorm opnieuw claar om een gooi te doen naar de zege. „Ik heb momenteel de beste benen sinds lange tij cl. In Vlaan deren baalde ik ervan dat de koplopers niet teruggehaald werden, Vandaag besloot ik daai'om wat agressieverte koer sen. Ik had mijn benen kunnen sparen voor zondag, maar ik profiteerde er liever van. Dit geeft mij rust en het team een supermotivatie." GPD door Johann Mast WOGNUM/LOS ANGELES - Het DSB-schaatsteam gaat vol gend seizoen verder als een mi ni-team. Het management maakte gistermiddag officieel het vertrek bekend van Marian ne Timmer. Timmer wil niet ver der met coach Leen Pfrommer en zal met Woplce de Vegt - haar vijfde trainer in vier jaar - de seizoensstart maken. JanBos blijft DSB, in navolging van Iels Postma, wel trouw. Bos brouilleerde het afgelopen sei zoen evenals Timmer met Pfrommer, maar verzoende zich gistermoi'gen met zijn coach. DSB is de sprinter tegemoet ge komen in een aantal wensen. Bos heeft de toezegging gekre gen dat onder andex-e 'cle beste' atletiek-, baanwielren- en krachttx-ainers tot zijn beschik king zullen staan. Timmer zei telefonisch vanuit Los Angeles, clat ze achteraf al bij cle px-esentatie van het DSB- tearn - een jaar geleden - een slecht gevoel had bij de trainer Leen Pf rommexx „Ids wilcle Leen heel graag, clus toen heb ik maar toegestemd. Het is mijn eigen schuld. Eigenlijk wist ik al van te voren dat het niet zou wei-ken. Het is dom geweest." Pas dinsdag brak het dunne draadje waaraan de samenwer king hing definitief. Toen be sliste het management van DSB, dat er geen tweede coach naast Pfrommer zou komexx. Wel krijgt Pfrommer een assistent op het ijs. „Een tweede hoofd coach zou een broix van proble men kunnen worden", vex-klaar- de DSB-manager Hans van Goor-. Dat was voor Timmer het sein om op te stappen, omdat er voor haar geen weg terug was naar Pfrommer. Achtex-af was Pfrommer mild over Timmer. „Wel heb ik tegen DSB gezegd dat het een stuk gemakkelijker wei'kt zonder haar, maar ik was bex-eicl het nog een kans te ge ven." Te laat, vond de schaatsster, „Leen heeft behooxtijk wat nax-e uitspraken over mij gedaan. Hij heeft me eei'st helemaal afge maakt in de krant en daarna heeft hij niet één keer cle moeite genomen om met me te praten. Dan ga ik echt niet met hem ver der. Als hij gebeld had, had ik naar hem geluistei'd. Nu niet meexx" Timmers nieuwe sponsor hoeft zich niet dinxk te maken om een afkoopsom. De tweevoudig olympisch kampioene van 1998 mag tot haar opluchting trans- f ex-vrij vertrekken. „Ik ben blij dat me geen juridische toestan den te wachten staan." Volgens Van Goor wilde DSB de top- sportcax'rière van Timmer niet schaden cloor haar te houden aan het (mondelinge) contract, clat tot en met volgend seizoen liep. DSB heeft volgens Van Goor geleex'd van de fouten uit het afgelopen, eerste seizoen. Dat heeft Timmer ook. „Ik had er van te vox-en al geen vertrou wen in en na de ervaring van het afgelopen seizoen weet ik dat je er dan mee moet stoppen. Vergis je niet hoor: ik laat veel geld lig gen door mijn vertrek bij DSB." Niettemin maakt de rijdster zich geen zorgen om het vinden van sponsors. „Wopke houdt zich bezig met het opzetten van een trainingsprogramma. Het zoeken van sponsors cloe ikzelf. Ik maak me geen zorgen, want' er is intex-esse genoeg." Sparringspartners De Vegt heeft het begeleidings team van Timmer al zo goed als rond. Timmer blijft gebruikma ken van de diensten van DSB- ploegarts Jaap Westbroek. De Vegt denkt een tweede trainer naast zichzelf aan te stellen. „Als Marianne terug is, hakken we knopen dooi-." Timmer wil spaiTingspai-tners in haar team. Haar vaste begeleider en ver trouwensman, Egbei"t van 't Oe ver, blijft als adviseur in dienst van DSB en zal niet meer als coach optreden. Timmer mag van zijn advies gebruik blijven maken. Timmer laakte de be slissingvan sprinter JanBos om alsnog vex-der te gaan met Pfrommer. „Als het vertrouwen een keer weg is, kx-abbel je niet tei-ug." GPD IMOLA - De dix-ectie van de wie lerploeg Mercatone Uno heeft het salaris van cle coureur Fabi- ani Fontanelli bevi-oren. Bij de Ronde van Vlaanderen van af gelopen zondag vertoonde zijn bloed een te hoge hematocriet- waai-de. Hij kroeg een startver bod en moest uirine inleveren voor een test op gebruik van epo. AFP De Amerikaan George Hincapie (midden) klopt Leon van Bon in de eindsprint. Links de Duitser Steffen Wesemann. foto Thierry Roge/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15