PZC ECB weigert de rente te verlagen Seatec, van chip tot pomp van twee ton 11 Nederland is weer gek op spaarvarken Voorzichtig met vaste-klantentarief Duisenberg wijkt niet voor druk Albert Heijn maakt zich op voor slag met Latmus Proef met betonnen schotbalken Boonstra ook weg bij Sara Lee het bedrijf profijt donderdag 12 april 2001 van onze redactie economie DEN HAAG - De Europese Cen trale Bank (ECB) is niet van plan onder druk de rente in de eurozone te verlagen. De cen trale bank liet gisteren het be langrijkste rentetarief onveran derd op 4,75 procent. Daarmee legde de ECB toenemende kri tiek op haar rentebeleid naast zich neer. In de financiële wereld werd af gelopen dagen steeds meer ge speculeerd op een rentestap, nu luidelijk is dat de economische groei in het eurogebied dit jaar tegenvalt. Dit is het gevolg van een vertraging in de groei van de wereldeconomie. Met een renteverlaging zou de ECB het beleid volgen van de Amerikaanse Federal Reserve en cle Japanse en de Engelse cen trale bank, die de afgelopen tijd hebben geprobeerd de economie te stimuleren via het rente-in strument. Het besluit om de rente niet te veranderen, ging gistermiddag onmiddellijk ten koste Van de koers van de euro. De eenheids munt daalde naar het laagste van onze redactie economie ZAANDAM - Supermarktketen Albert Heijn lijkt zich op te ma ken voor een slag met concur rent Laurus. De marktleider in supermarktland wil de kwali teit van de dienstverlening ver beteren. De winkelformule wordt opgelapt, zo heeft de kruidenier gisteren laten weten. De bekendmaking van cle face lift komt op een belangrijk mo ment. Laurus, de grote concur rent, presenteert in de tweede week van mei een totaal nieuwe winkelformule. Albert Heijn telt in Nederland bijna zeven honderd winkels. Laurus be schikt over circa achthonderd supermarkten. Albert Heijn is van plan het as sortiment door te lichten en de looproute langs de schappen aan te passen. De keten wil meer ruimte vrijmaken voor zoge noemde non-foodartikelen zo als potten, pannen en compu- I ters. j Daarnaast wordt er meer aan- j dacht gegeven aan versartike len zoals groenten en vlees. Het concern overweegt verder de wekelijkse krantenadvertenties te verruilen voor folders, die huis-aan-huis worden ver spreid. Bij het personeel moet een cultuuromslag plaatsheb ben, waarbij service de aan dacht krijgt. De concurrerende keten zet alle verschillende formules (onder meer Edah, Super de Boer, Ba- sismarkt en Nieuwe Weme) aan de kant en verbouwt winkels om tot één winkelconcept onder de naam Konmar. Die winkels moeten uitblinken in service en tegelijkertijd lage prijzen han teren. De eerste opent in de tweede helft van mei. Omscholing Het personeel moet zorgen voor de uitgebreide service. Op dit moment is Laurus bezig met een massale omscholingscursus. „Albert Heijn is erg geschrok ken van de plannen van concur rent Laurus", zegt supermarkt- deskundige G. Rutte van adviesbureau RTC. Volgens hem is Albert Heijn lang onaantast baar geweest. „Ze zijn wellicht wat arrogant geworden." ANP punt van de week en zakte rich ting 88 dollarcent. Daarmee be reikte de munt het niveau waar op de ECB vorig najaar nog intervenieerde om de koers van de euro te ondersteunen. De ECB-raad vindt de inflatie risico's nog altijd te groot om nu al tot een renteverlaging over te gaan. President van de ECB Duisenberg wees er gisteren op dat die risico's weliswaar zijn verminderd, 'maar nog niet ver dwenen zijn'. De bank streeft naar een maximale inflatie van 2 procent op de middellange ter- mijn. De gemiddelde inflatie in de eurozone ligt momenteel op 2,6 procent. Volgens ABN Amro en Rabo bank wacht de ECB te lang met een renteverlaging. „Mogelijk komt er daardoor een sterkere groeivertraging dan gedacht", vreest econoom A. Mollerus van ABN Amro. Geloofwaardigheid Mollerus denkt dat de ECB een geloofwaardigheidsprobleem heeft. Omdat de inflatie in de eurozone nog steeds boven de 2 procent ligt, vindt de bank dat ze de rente nou eenmaal niet kan verlagen, aldus de ABN Amro- econoom. Hij meent dat de cen trale bankiers in Frankfurt te weinig rekening hebben gehou den met de dalende trend van de inflatie. Als olie- en voedselprij zen niet worden meegerekend, ligt de gemiddelde prijsstijging op 1,7 procent, zo rekende Mol lerus voor. J. Noordenbos van de stafgroep economisch onderzoek van Ra bobank wijst er op dat de afge lopen tijd economische cijfers naar buiten zijn gekomen die er volgens haar overduidelijk op wijzen dat het met Europa min der gaat. Aan een renteverla ging valt niet te ontkomen, zo stelt zij. Ook Mollerus is die mening toe gedaan. „Het lijkt mij niet dat we in Europa in een gesloten wereld leven." GPD/ANP LAGE ZWALUWE - Het Hoogheemraadschap West-Brabant plaatst als proef betonnen schotbalken om de haven van Lage Zwaluwe tegen hoog water te beschermen. De door Jac van Ham uit Etten-Leur ontwikkelde betonnen balken moeten de gangbare houten schotten vervangen. Door het grote gewicht van 5,5 ton blijven de balken beter op hun plaats en trekken niet krom. De betonnen schotbalken wer den gisteren door een kraan geplaatst. Als de proef slaagt, gaat het Hoogheemraadschap in meer slui zen betonplanken toepassen. fotoTon Borsboom/ANP AMSTERDAM - Cor Boonstra is ook weg als commissaris bij Sara Lee/DE, het bedrijf waar hij carrière maakte. De Philips- topman, die wordt verdacht van handel met voorkennis in aan delen Endemol, heeft zelf ge waagd om opschorting van zijn commissariaat. Dat heeft een woordvoerder van Sara Lee/DE gisteren beves tigd. „Boonstra heeft contact opgenomen met onze raad van commissarissen", aldus de woordvoerder. „Hij heeft zijn lidmaatschap uit eigener bewe ging opgeschort. Dat is zijn keu ze." Dinsdag bleek al dat Boonstx-a voorlopig niet begint aan com missariaten bij Heineken en ABN Amro, zolang justitie zijn aandelenhandel ondei'zoekt. Zijn overige commissariaten lijkt de vertrekkende Philips- topman wel aan te houden. Bij Hunter Douglas en Amstelland blijft hij in ieder geval, aldus woordvoerders van deze bedrij ven. Atos/Origin wilde geen me dedelingen doen over Boon stra's commissariaat bij het voormalige Philips-ondei'deel. „Dat is een zaak tussen hem en de raad van commissarissen", aldus een woordvoerder. Of Boonstra commissaris blijft bij supermarktconcern Ahold is nog met duidelijk. Schoenpoets ;Boonstra is sinds 1994 commis saris bij Sara Lee/DE, dat be kend is van onder meer koffie en ■huidverzorgingsproducten, en Iheeft al 2 7 j aar een band met het bedrijf. Hij begon in 1974 bij de schoenpoetsfabrikant Intradal, 'die later opgekocht Werd door Douwe Egberts. ,Boonstra klom op in het bedrijf, bracht het zonder schooldiplo ma tot topman van Douwe Eg berts en bleef ook op die hoge plek na de ovei-name door het Amerikaanse Sara Lee. Hij werd zelfs tweede man van het bedrijf uit Chicago, maar daar hield Boonstra het niet lang vol. In 1993 vertrok hij om te gaan rentenieren op de zonnige Ba- hama's. Een jaar later haalde Philips- topman Timmer hem naar Eindhoven en in 1996 werd hij voorzitter van de raad van be stuur van het concern. Per 1 mei van dit jaar maakt Boonstra plaats voor Ger-ard Kleisterlee. Voor die tijd maakt het OM bekend of Boonstra wordt vervolgd wegens handel met voorkennis. GPD pagina 13: smet op naam door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het is een mooie plek geworden, de nieuwe vesti gingsplaats van Seatec Under - watersystems BV. Deze werk maatschappij van Noordhoek Group verhuisde begin maart van Nieuw-Beijerland naar het industrieterrein aan de Indu strieweg in Zierikzee waar Noordhoek Group zijn nieuwe stek heeft gevonden. Met een ruim opgezet kantoor, een groot duikbassin en een aantal werkplaatsen kan Seatec de komende jaren vooruit. En dat is maar goed ook, want de markt is groot en er valt veel te winnen voor Seatec. „We willen gestaag uitbreiden met gemid deld zo'n twee werknemers per jaar", vertelt directeur M. Har don. „Binnen afzienbare tijd zal Seatec zich via de vestiging in Singapore van Noordhoek Group op de Aziatische markt gaan profileren." Het is gespecialiseerd werk dat Seatec Underwatersysterns uit voert. De HTS'ers en TH'ers van het bedrijf ontwerpen en ont wikkelen instrumentarium om onder water te kunnen werken. De apparatuur varieert van een 'vrij vliegende' robot die ver schillende klussen ondeiwater kan verrichten, tot sensoren die weergeven of de werkzaamhe den onder water van bijvoor beeld baggeraars wel juist wor den uitgevoerd. - „Het gaat niet alleen om de in strumenten", vei-klaart Hardon. „Wij ontwikkelen ook de soft ware die de instrumenten be stuurt en de data doorgeeft en verklaai-t. In feite bewegen we ons op drie terreinen: elektroni ca, computex-technologie en hy draulica. En dat is een redelijk unieke combinatie die nog eens versterkt wordt door de nauwe samenwerking met Noord hoek." Overname In die contacten met het Zeeuw se duikbedrijf ligt ook de oorsprong van deze werkmaat schappij. In 1996 was bij Noord hoek Diving een idee ontstaan voor de ontwikkeling van een groot apparaat! Daai*voor werd een bedrijf gezocht dat het kon ontwerpen en bouwen. Hardon: „Noordhoek is er de he le wereld voor rondgegaan maar uiteindelijk kwam de onderne ming bij Seatec in Nieuw-Beijerland terecht. Al leen was de financiële positie van Seatec op dat moment erg zwak. Er is toen gepraat en on derhandeld en uiteindelijk is Seatec overgenomen." Het ontwerpen en bouwen van Eén van Noordhoeks vijf nieuwe pompen boven het acht meter diepe proef bassin. specialistische apparatuur zo als Seatec dat doet, sluit mooi aan op het pakket van de andere werkmaatschappijen als Noordhoek Offsïiore BV, Nooi'dhoek Diving Company BV en Noordhoek PTE Ltd. in Singapore. Maar dat betekent niet dat de holding de enige opdrachtgever is. Seatec voert opdrachten uit voor diverse (internationale) maatschappijen. Daarbij kan het gaan om de ontwikkeling van kleine rioolinspectieappa- ratuur, maar ook van hydrauli sche pompen voor de verplaat sing van een olieplatform. „Die pompen zijn een mooi voorbeeld van wat wij doen", vindt directeur Hardon. „Zij zijn ontwikkeld om de fundatie van een olieplatform vast te zui gen in de zeebodem, waardoor het platform gefixeerd wordt en zware golfslag kan weerstaan. Als het olieplatform verplaatst moet woi'den, kunnen diezelfde pompen door het inpersen van water de fundatie uit de zeebo dem verwijderen. Als de nieuwe locatie bereikt is, zuigen de pompen de fundatie weer vast in de zeebodem. Deze pompen worden gebruikt voor de off shore-industrie in Mexico, Ier land en Nederland." lüaam Seatec Underwatersystems BV IPBaats Zierikzee ©IpgieirBclhit 1987, overgenomen door Noordhoek in 1996 Aantal werknemers 12; A A Omzet 5 miljoen gulden (2000) De pompen hebben inmiddels een grote onderhoudsbeurt ge had en zijn getest in het nieuwe tien meter diepe bassin dat ge bouwd is op het terrein van Noordhoek Diving. Een enorme kraan verplaatst één voor één de grote apparaten tot b oven het water om ze er ver- volgens in te laten zakken. Har- don: „Dit bassin is voor ons een enorme vooruitgang. Nu hoeven we niet meer in open water te testen." De directeur is om meer redenen blij met de verhuizing naar Zie rikzee. „We kunnen hier meer geïntegreerd werken. De onder houdsmonteurs van Noordhoek en Seatec kunnen werkzaamhe den van elkaar overnemen, wat de continuïteit en de kennis overdracht bevordert. We heb ben voor onze klanten een uitge breid servicepakket voor de verkochte apparatuur. Ook op dat terrein integreren we met de technici van Noordhoek, zodat verschillende klussen door één persoon kunnen worden ge daan. En natuurlijk is het ook beter voor de communicatie. Als de mensen van Noordhoek tech nische obstakels tegenkomen of een idee krijgen om een op dracht sneller, veiliger of beter uit te voeren, dan komen ze bij ons met een vraag of met dat idee. Wij proberen het uit te werken." Seatec wordt dan ook wel eens beschouwd als de research- en developmentafdeling van Noordhoek Diving. Op het nieu we Europese hoofdkantoor van door Erik van der Struijs DEN HAAG - Hij was de laatste jaren een beetje uit beeld ge raakt, die oude vertrouwde spaarpot. Wie een beetje geld overhield, stalde dat bij voor keur niet op een spaarrekening. Drie, vier procent rente, pfffdat was toch niks vergeleken met de twintig, dertig procent die aan delen opbrachten. Wie geen dief van zijn eigen portemonnee wil de zijn, spaarde een paar dui zend gulden voor het geval de wasmachine het mocht bege ven. De rest ging naar de effec tenbeurzen. Maar zie, het tij is gekeerd. Aan delenkoersen blijken toch ook te kunnen dalen, sommige zelfs heel erg hard. Beleggen is pijn lijden. Vooral voor particulieren die anders dan de grote beleg gers niet zo snel (kunnen) omschakelen naar opties, obli gaties en deelnemingen in be drijven zonder beursnotering. In dat licht is het oudex*wetse sparen opeens zo gek niet meer. Vier procent rente mag niet we reldschokkend zijn, het is meer dan aandelen de laatste twaalf maanden opbrachten. Boven dien staat de opbrengst vrijwel vast. Vergeleken met de woest kol kende beurskoersen is de spaar- rente een kabbelend beekje. Groter dan een kwart procent zijn de veranderingen zelden. Opgekrikt Met een beetje zoeken kan het rendement bovendien makke lijk worden opgekrikt. De Turk se UGBI Bank betaalt spaarders op het moment een rente van 4,8 procent, waarbij klanten onbe perkt boetevrij mogen opnemen en geen minumuminleg vereist is. Wie de eerste keer vijfdui zend gulden meeneemt, kan bij de DHB Bank zelfs vijf pi'ocent krijgen. Beide Turkse banken gelden hier als Nederlandse banken, waardoor spaarders zelfs bij een faillissement - wat De Neder- landsche Bank uit alle macht zal proberen te voorkomen - te al len tijde 44.000 gulden terug krijgen. Bijkomend voordeel is dat de fiscus sinds 1 januari veel vrien delijker is geworden voor spaar- dei-s. In het oude belastingregi me gold een rentevrij stelling van duizend gulden per per soon. Wie meer rente ontving, moest dat geld optellen bij zijn inkomen. Dat betekende dat een flink deel van het bedrag boven de dui zend gulden in de zakken van minister Zalm van Financiën verdween. Een echtpaar dat een ton op de bank heeft staan tegen vier procent ï'ente (en waarvan de man in het tarief van vijftig procent viel) spekte de schatkist voorheen met duizend gulden per jaai". In het nieuwe belas tingstelsel, met de speciale box 3 voor inkomsten uit vei-mogen, is dat nog maar driehonderd gulden. Trend En of het nou het nieuwe belas tingstelsel is, de beurscrash in slow motion of een combinatie van beide: feit is dat Nederlan- dei-s sinds het begin van dit jaar weer als gekken zijn gaan spa ren. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is in ja- nuai'i voor 6,2 miljard gulden meer op spaarrekeningen ge stort dan opgenomen. Dat is verreweg het hoogste maandcij fer van de afgelopen tien jaar. Over heel 2000 bedroeg dit spaaiverschil bijvoorbeeld maar 1,9 miljard gulden. Cijfers over februari en maart heeft het CBS nog niet, maar een woordvoer-der van de Rabobank - de gi'ootste partij op de spaar- markt - bevestigt dat de stijgen de trend doorzet. Concrete cij fers wil de Rabo evenwel niet noemen. Opvallend Het CBS heeft geen verklaring voor de opvallende stijging. De Nederlandsche Bank kon die maandag ook niet geven. Woordvoerders van beide in stanties 'denken' dat vooral afwachtende beleggei's de spaarrekeningen spekken. In hoeverre het spaarvarken aan een tweede leven is begonnen, is dan ook moeilijk te zeggen. Als de aandelenkoersen aantrek ken, is de kans groot dat veel varkens toch weer tegen een ha mer oplopen. GPD foto Pieter Hon hoff Noordhoek worden de elektro nische weikplaats, de machine- bankdraaierij, de spuitiniuch- ting en de grote werkhal gedeeld. Specialisten Alleen de kantoorafdeling is ge scheiden. Daar bedenken en ontwei'pen de specialisten de apparatuur en software voor de onderwater offshore techniek. Her en der liggen computer- en installatiekastjes open waar chips en andei'e elektronica in verwerkt worden. Het echte testen wordt in de elekti'onische werkplaats ge daan. Zo kunnen er bijvoor beeld sensoren onder tempera turen variërend van min 5 tot plus 50 graden Celsius getoetst worden om te zien welke afwij kingen zij bij welke tempera tuur geven. Vervolgens kan de software daai'op aangepast worden. Daarzienookde 'vrij vliegende' robots het licht, die gebruikt worden voor bergingen en repa raties onder water. Ze worden zo genoemd omdat ze met hun propellers heel wend baar zijn. Ze hebben alleen een kabel nodig voor de voeding en om de informatie naar boven te sturen. door Jos van Rijsingen DEN HAAG - Ooit, ver in de vorige eeuw, was het hypo- thekenlandsehap overzich telijk. Eigenlijk was er maar één variant: de zogenoemde annuïteitenhypotheek. Met een vast maandbedrag maar in het begin de laagste 'netto' lasten. Later kwam er de spaarhy potheek. Hierbij wordt pas op het einde van de looptijd afgelost (waarvoor wordt 'gespaard') en geniet men de hele looptijd maximale ren teaftrek. Bij een beleggings hypotheek wordt er voor de aflossing niet gespaard maar belegd. Met alle kansen en ri sico's van dien, Tot midden j aren8 0 zijn er in Nederland dus ontzettend veel annuïteitenhypotheken afgesloten. Een lezer vraagt zich af wat hij moet doen. Ruim veertien jaar geleden is de hypotheek afgesloten met een renteloop tij d van vij ftien jaar. De rente bedi-aagt 7,1 procent. Er staat nog 90.000 gulden schuld terwijl de nieuwe WOZ-beschikking aangeeft dat het huis op 1 ja nuari 1999 al 250.000 gulden waard was. Op korte termijn (minimaal een maand voor de renteher ziening) is van de geldver- strekker een voorstel te ver wachten voor een nieuwe rente. Die zal ongetwijfeld een procentje of daaromtrent lager liggen. Maar is het dat dan, vraagt de lezer zich af. Hij is er niet de persoon naar om een uitgebreide studie te maken van alle mogelij khe- den. Wel vraagt hij zich af of hij voldoende uit de kan haalt. Het onderste hoeft niet eens. Het is in ieder geval zaak zich niet voetstoots bij de aanbie ding van de bank neer te leg gen. Volgens Ralph van Leeuwen van de Hypotheker hebben de meeste banken de neiging minder goed hun best te doen voor bestaande klanten. Het 'vaste-klanten tarief' ligt volgens hem mini maal 0,2 procent boven het tarief dat er zeker uit te halen valt. Om de bank een beetje onder druk te zetten, kan het geen kwaad bij enkele ande re banken of adviseurs te ra de te gaan. Maar zo halverwege de loop tijd is het ook een mooi mo ment om zich af te vragen of de annuïteitenhypotheek nog passend is en of er een stuk van de overwaarde van het huis kan worden benut. Voorstellen waarbij de maandlasten fors worden verminderd, moeten echter met argwaan worden beke ken. De plannen gaan er al tijd van uit dat het extra op genomen geld in beleggings producten wordt gestopt. Het veronderstelde rende ment zorgt voor lagere maandlasten. De huidige ontwikkelingen op de beur zen onderstrepen echter de waarschuwing dat rende menten uit het verleden geen garanties bieden. Voor-al als gex-ekend wordt met rende menten van 11 of 12 procent is het oppassen geblazen. Ook de term 'netto x-ende- ment' kan iemand op het verkeerde been zetten. De kosten van de beleggingspro ducten en de verschuldigde belasting zijn er dan name lijk al afgetrokken. Om een netto rendement vair acht procent te halen, is al gauw bruto tien procent nodig. Verbouwing In het huidige belastingstel sel is vei/hoging van de hypo theek fiscaal vooral interes sant als het geld wordt gebruikt voor verbouwing of onderhoud van het huis.Wanneer men toch zul ke plannen heeft, is de rente herziening en het eventueel veranderen van hypotheek- vorm een mooi moment. Als de annuïteitenhypotheek wordt omgezet in een spaar- of beleggingshypotheek kan deze meteen verhoogd wor den. Het geld voor de verbou wing moet dan wel binnen twee jaar worden besteed. Als dat niet zeker is, kan de hypotheek ook voor een ho ger bedrag worden afgeslo ten dan daadwerkelijk wordt opgenomen. Banken en nota rissen zijn vaak bereid voor die hogere inschi'ijving geen of beperkte kosten te reke nen. Later kan dan extra hy potheek worden opgenomen zonder kosten.Door de hypo theek alvast voor een hoger bedrag in te schrijven dan di rect wordt opgenomen, ver schaft men zich ook tijd om alles af te wegen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11