Doorbraak voor bloedvervanger PZC Stella McCartney op eigen kracht naar de top Verrassend...C&A Zuid-Afrika keurt als eerste product goed voor transfusies bij operatie Rapper Eminem inikrijgt twee jaar ^voorwaardelijk Bomaanslag in Rome zonder gewonden Rwanda levert militairen uit Betrapt bij smokkel paaseieren Weer dode Turkse hongerstaking Strijd om opvolging Mori begint Love Parade gaat toch door ioiïensen presenteert de nieuwe C&A mannencollectie otiel erg klein... zo verrassend modieus,^^^®! :hrrassend voordelig dat Caroline aag mee deed aan de C&A Show. woensdag 11 april 2001 loo: (ze-; rde; me-wan onze redactie buitenland eenj- JOHANNESBURG - Zuid- Afrika heeft als eerste land ter wereld ingestemd met het op de markt brengen van een bloed vervanger die de werking van om- rode bloedcellen nabootst. Het ge-Amerikaanse bedrijf Biopure, dat het product heeft ontwik- :an'keld, maakte dat gisteren be kend. be- De bloedvervanger Hemopure kan gebruikt worden bij patiën ten van alle bloedgroepen en kan twee jaar bij kamertempe ratuur worden bewaard, terwijl bloed in de koeling 42 dagen houdbaar is. Daarnaast is de kans op besmetting met door bloed overdraagbare ziekten als aids bij het gebruik van de bloedvervanger kleiner dan bij donorbloed. Hemopure is ge maakt van hemoglobine van koeien. De Zuid-Afrikaanse Controle- raad voor Medicijnen keurde nee het gebruik van Hemopure ichejmaandaggoed als bloedvervan ger tijdens operaties. 3'Zuurstof (ijst Volgens de directeur van de Zuid-Afrikaanse bloedbank Anthon Heyns zal Hemopure overigens nooit een alternatief worden voor alle bloedtransfu sies. Hemopure verliest na een 'oo; dag of twee zijn zuurstoftrans- 1 deporterende eigenschappen, ter- Jtawijl dat bij donorbloed pas na lui- een maand gebeurt. Bij de toe- oet passing van Hemopure moeten dus veel meer transfusies wor- oyaden uitgevoerd. Heyns denkt ilo-idan ook dat de bloedvervanger nee. voor al geschikt is als overbrug- oekiging tot geschikt donorbloed is zo-gevonden. Volgens Luc Noel, coördinator waaroor de veiligheid van bloed- i hrjtransfusies bij de Wereldge zondheidsorganisatie, is de ïbloedvervanger echter wel een uitkomst voor ontwikkelings landen waar een groot tekort is tck MOUNT CLEMENTS - Een .rechter in het Amerikaanse Mount Clements (Michigan) jheeft de omstreden rapper Emi nem veroordeeld tot twee jaar itigjvoorwaardelijke celstraf we- lan'gens het heimelijk dragen van en een wapen. hel 'Marshal Mathers III, zoals Emi- 1 nem eigenlijk heet, bekende hel jeerder een verborgen wapen ge- ra- 'dragen te hebben, aar,Eminem kan nog beroep aante- 1P (kenen. ANP aan donorbloed. „Als er een al ternatief is dat veiliger is dan normale transfusies, moet dat worden gebruikt", zegt hij. Volgens directeur Carl Rausch van Biopure kan Hemopure ook voor andere medische doelein den worden gebruikt. Omdat de deeltjes in de bloedvervanger die zuurstof transpox-teren dui zend maal kleiner zijn dan rode bloedcellen, kunnenze ook door geblokkeei'de bloedvaten heen en kunnen ze tumoren bei-eiken. Daar kan de toevoer van zuur stof gunstig zijn voor bestra lingsbehandelingen. Sommige onderzoekers vrezen dat patiënten nieuwe ziekten oplopen omdat de bloedvewan- ger gemaakt is van koeienbloed. Maar volgens Rausch worden de Amerikaanse koeien die voor de ontwikkeling van Hemopui'e woi'den gebruikt, uitgebreid ge test om er zeker van te zijn dat ze geen ziekten onder de leden hebben. Uit het hemoglobine van koeienbloed worden ver volgens onder meer alle eiwit ten verwijderd, om te voorko men dat er dierziekten als bse worden overgedragen. Zuid-Afrika is volgens Biopure het eerste land dat de nieuwe bloedveiwanger goedkeurt om dat het een snelle procedure heeft. Later dit jaar zal Biopure ook aanvragen doen in cle Ver enigde Staten en Europa om het product op de markt te brengen. Voor een bloedveiwanger voor honden heeft Biopui'e daar al toestemming. Biotechnologische bedi'ijven werken al zo'n twintig jaar aan de ontwikkeling van bloedver vangers. Zeker nog drie bedrij ven zijn in de laatste fase van hun productontwikkeling. AP Italiaanse Carabinieri onderzoeken de door de explosie vernielde deur van het kantoor. foto Plinio Lepri/AP van onze redactie buitenland ROME - Voor het kantoor van een onafhankelijk instituut voor buitenlandse politiek in Rome is gisterochtend een bom ontploft. Niemand raakte ge wond. De bom explodeerde rond vier uur op de derde verdieping van een kantoorgebouw. De verant woordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door een groepe ring met de naam 'Eenheden van het Proletarisch Revolutio nair Initiatief'. In het gebouw is ook een organisatie gevestigd voor de bevordering van de be trekkingen tussen Italië en de Verenigde Staten. In Turijn vonden politieagenten maandagavond al een bom bij een gebouw dat eigendom is van Fiat. AP door Harm Harkema LONDEN - Haar vader Paul is een van de beroemdste en rijkste muzikanten ter wereld, en wijlen moeder Linda ver diende op eigen kracht tientallen mil joenen guldens met de verkoop van ve getarische diepvriesmaaltijden. Stella McCartney (29) had zodoende een lui zenleven kunnen gaan leiden, maar in plaats daarvan bevestigde ze deze week wederom dat zij heel goed zelf in haar levensonderhoud kan voorzien. Wat heet. In een paar jaar tijcl heeft zij zich ontwikkeld tot een van de succes volste modeontwerpsters van deze tijd en deze week tekende ze een miljoenen contract. bij het Italiaanse modehuis Gucci. Onder de paraplu van Gucci be gint zij een eigen McCartneylabel, en eigen zaken in 's werelds bekendste mo desteden. Lange tijd bleven Stella's ta lenten voor de buitenwereld verborgen, want vanaf hun landgoed bij Peas- mai-sh in East-Sussex waakten de Mc Cartneys als haviken over de privacy van hun vier kindei'en, van wie Stella de jongste is. Na een zo gewoon mogelijke opvoeding - de kinderen McCarlney zaten gewoon op de openbare dorpsschool - ging Stel la al vroeg de mode in. Op vijftienjarige leeftijd nam ze een kijkje in de keuken bij de ontwerper Christian Lacroix, werkte een poosje op de modeafdeling van Vogue en volgde de modeopleiding aan het prestigieuze Central St Martin's College of Art and Design. Toen ze daar in 1995 afstudeerde werd ze voor het eerst hardhandig geconfronteerd met haar afkomst. De modeshow van de afstuderenden voor familie, vrienden en bekenden werd massaal bezocht door de pers. Vanwege Stella's ouders natuurlijk, die in de zaal zaten, maar meer nog vanwe ge haar vrienden, die bereid wai'en haar mode te showen. Dat waren namelijk Naomi Campbell en Kate Moss. Uiter- aard meesmuilde de pers de volgende dag dat je nauwelijks nog kunt zakken voor je mode-examen met zulke vrien den op de catwalk. Ook toen Stella McCartney daarna een modezaak ging drijven in Notting Hill, waar in toenemende mate beroemdhe den over de vloer kwamen en zij ook de aandacht trok van belangrijke Ameri kaanse mode-inkopers, was de kritiek dat ze het succes te danken had aan de naam van haar vader. Zelfs toen ze in 1997 bij het bekende, maar wat verstofte Paiüjse modehuis Chloé werd aangesteld als hoofdont werpster, werd ze achtervolgd door haar afkomst. Haar vooi-ganger Karl Lagerfeld zei bijvoorbeeld: „Chloé had een grote naam moeten nemen. Dat hebben ze ook gedaan, maar het is een grote naam in de muziek, niet in de mo de." Maar Stella McCartney bleek wat te kunnen. In vier jaar tijd heeft ze van Chloé weer een hip merk gemaakt en is de omzet verviexwoudigd. De kritieken op haar collecties waren over het alge meen zeer lovend en afgelopen jaar kreeg ze in New York de VHl/Vogue- Fashion Award voor de beste modeont werper van het jaar. Popster Madonna droeg een paar maanden geleden tijdens haar huwelijk in Schotland een trouwjurk van haar hand, en nu maakt Stella dus de sprong naar Gucci. Vader Paul McCaiTney is ongetwijfeld zo trots als een pauw. GPD KIGALI - De Rwandese regering zal elke militair aan het Rwanda-Tribunaal uitleveren die verdacht wordt van het plegen van misdaden tegen de menselijkheid tijdens en na de bloedbaden van 1994. Volgens staatszender Radio Rwanda heeft president Paul Ka- game dat in Kigali beloofd aan hoofdaanklaagster Caiia del Ponte van het tribunaal. De VN-Veiligheidsraad richtte in 1995 het tribunaal op om de leiders van de Rwandese genocide te bestraffen. Radicale Hu tu's vermoordden in 1994 meer dan achthonderdduizend Tut si's en gematigde Hutu's. Tot nu toe heeft het tribunaal alleen prominente leden van het voormalige Hutu-regime vervolgd. RTR BOEDAPEST - Een Roemeense vi-achtwagenchauffeur die handbeschilderde paaseiei'en naar Groot-Brittannië wilde smokkelen, is aan de grens met Hongarije tegen de lamp gelo pen, zo hebben de autoriteiten gezegd. De man kreeg maandagavond in Nagylak bezoek van doua niers, die in de cabine van zijn truck 570 prachtig gedecoreer de eieren vonden. Volgens een woordvoerder van de douane waren ze bestemd voor vlooienmarkten in Londen, waar ze veel geld zouden opbrengen. AP ANKARA - De zus van een Turkse gedetineerde is maandag in een ziekenhuis in Istanboel overleden aan de gevolgen van haar hongerstaking. Dat heeft de Turkse mensenrechtenor ganisatie IHD gisteren gemeld Het aantal doden als gevolg van de hongerstakingen van Turkse gevangenen en hun symphatisanten komt daarmee op vier. De vrouw deed al 147 dagen uit solidariteit met haar vastzit tende broer mee aan de hongerstakingen. Volgens IHD is de toestand van 120 andere hongerstakers kritiek. Honderden, vooral extreemlinkse, gedetineerden begonnen vorig jaar oktober aan een hongerstaking uit protest tegen plannen om de cellen te verkleinen. De gevangenen vrezen dat ze in kleinere cellen niet langer zijn beschermd tegen mishan deling door gevangenbewaarders. In december 2000 bestormde de Turkse politie gevangenissen om het verzet te breken. Daardoor vielen zeker 27 doden. Een aantal van de gedetineerden zette de acties voort. Op 21 maart van dit j aar overleed in de gevangenis van Anka ra het eerste slachtoffer van de hongerstakingen. Daarna zijn nog twee andere gevangenen gestorven. AFP/ANP TOKIO - Twee prominente leden van de Japanse regerings partij LDP hebben gisteren laten weten partijleider en pre mier Yoshiro Mori te willen opvolgen. Het gaat om de minister van Economie en Fiscaal Beleid, Taro Aso, en de politieke leider van de LDP, Shizuka Kamei. De Liberaal Democratische Partij kiest op 24 april de opvol ger van Mori, die begin deze maand zijn vertrek aankondigde. De nieuwe partijleider wordt vrijwel zeker ook premier van Japan omdat de LDP-coalitie een meerderheid heeft in het Lagerhuis van het parlement. De kandidatuur van de zestig jarige Aso is verrassend. Hij staat bekend als een lauw voor stander van economische hervormingen, maar probeert zich de laatste tijd van dat imago te ontdoen. De naam van Kamei (64) wordt in verband gebracht met ver scheidene corruptieschandalen in de bouw. ANP/RTR BERLIJN - De Love Parade in Berlijn gaat mogelijk toch door op de geplande datum 14 juli. De organisatoren hebben giste l-en een nieuwe route voor het jaarlijkse clans- en technospek- takel aangemeld. Het gebruikelijke traject door het park Tiergai-ten is niet mogelijk, omdat tegenstanders van het eve nement daar een demonstratie houden. De organisatie van de Love Parade hoorde vorige week dat haar optocht voor de natuurbeschermers moest wijken. Die kregen voorrang, omdat zij zich als eerste hadden aangemeld om in het park te demonstreren. Als het niet mogelijk is op 14 juli de nieuw vooi'gestelde route te gebruiken, dan zal de danspai'ade naar 21 juli worden ver schoven. D PA/ANP ^rtjaagst_geprijsde artikel. Niet geldig in combinatie met andere acties. PROPERTY Ruitshirt. Cargobroek, 100% katoen T-shirt, 2 lagen look. 122-176 19.95 Bermuda. 122-176 39.95 Looney Tunes T-shirt. 92-122 Jeans skatebroek. 92-122 39.95 Cargobroek, 100% katoen. 59.95,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5