Weinig bijval voor amfitheater Stahl verlaat de politiek PZC Glijbaan voor stadhuis gaat weg Expositie biedt fraaie kijk op zeldzaam Zeeuws landschap .20 Politiek Terneuzen overdonderd door verzoek om 2,5 miljoen voor plan Staten laatste hoop voor behoud Koewacht Hulst en Sas van Gent weerleggen kritiek op sociaal beleid D. W. THIJSSEN, HUISARTS Van de Voorde Auto Van de Voorde woensdag 11 april 2001 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Politiek Ter neuzen loopt niet warm voor de bouw van een gedeeltelijk drij vend amfitheater bij paviljoen Westkant aan de Scheldeboule- vard. Alleen de WD-fractie kon zich gisteren tijdens de behan deling van de meerjarenraming voor de eerstkomende vier jaar verenigen met het collegevoor stel om 2,5 miljoen gulden opzij te zetten voor de aanleg van het buitenvoorziening. De overige fracties voelden daar niets voor. Simpelweg, omdat ze overvallen waren met het voor stel. Niets wisten van een plan voor zo'n theatervoorziening en er nooit tevoren iets over verno men hadden. „Dat kan", zei burgemeester R. Barbé, „het plan stamt uit de koker van de werkgroep die zich bezighoudt met de verfraaiing van de Schel- deboulevard. De mensen in die werkgroep vonden zo'n open luchtvoorziening een mooie af ronding voor de verfraaiings- werken aan de westzijde van de boulevard. Ze kwamen met dit voorstel, omdat ze vernomen hadden dat er heel wat bouw materieel zou kunnen worden aangewend dat nu gebruikt wordt bij de Westerscheldetun- nel. Ook andere bedrijven zou den hand -en spandiensten bij de bouw kunnen verrichten.", zei Barbé. SGP dacht er anders over. Die zou de 2,5 miljoen liever willen gebruiken voor herstelwerken aan de riolering. Het CDA wilde door René Hoonhorst AXEL - De Axelse raadsleden zullen bij hun partijgenoten in Provinciale Staten aan de bel moeten trekken om Koewacht bij Midden-Zeeuws-Vlaande- ren te houden. De Staten beslis sen tenslotte op vrijdag 29 juni over het definitieve voorstel over de Zeeuws-Vlaamse herin deling en de bijbehorende gren- Wethouder J. van Schaik gaf zijn mede-raadsleden gisteren dat advies tijdens een vergade ring van de commissie algemeen bestuurlijke zaken. De fractie voorzitters van de Axelse partij en lieten allen in meer of minder scherpe bewoordingen kritiek op gedeputeerde A. Poppelaars horen. De gedeputeerde zou dit weekeinde naar aanleiding van een nieuw offensief van de werkgroep Koewacht bij Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen ge zegd hebben dat het herinde lingsbesluit geen jojo is. Het Axelse gemeentebestuur heeft echter immer - samen met Sas en Terneuzen - verkondigd dat de drie Kanaalzonegemeenten één en ongedeeld moeten op- het geld besteden voor verfraai- ingswerken aan de oostzijde van de Scheldeboulevard en de andere fracties hadden ook wel andere bestedingsdoeleinden in gedachten. De fracties steunden wel de ove rige prioriteiten die het college in het programma aangaf: her inrichting van het Plein in Zaamslag, de verbouwing van De Rede tot welzijnscentrum en de verdere verfraaiing van de Scheldeboulevard. Verschillende fracties wilden overigens wel van het college gedaan krijgen dat het herin richtingsplan voor het Plein in Zaamslag op korte termijn op tafel kom te liggen. De aanleg van de rondweg Zaamslag ver loopt voorspoedig. De weg is mogelijk dit najaar al te gebrui ken en aansluitend op het ge reedkomen van de rondweg had het college beloofd te zullen be ginnen met de herinrichting van het pleintje. De raad heeft ech ter nog geen plan gezien en vree st dat de uitvoering op de lange baan di-eigt te worden vex-scho- ven, texwijl het geld voor de operatie beschikbaar is. Barbé gaan in een nieuwe fusiege meente Midden-Zeeuws- Vlaanderen. Het voorbijgaan aan het raadsstandpunt ervaart M. Murre (CDA) als 'vernede ring van raadsleden'. Het standpunt van GS staat echter sinds eind februari ook vast. Koewacht komt bij Oost- Zeeuws-Vlaanderen als het aan het dagelijks provinciebestuur ligt. Het enige orgaan dat dat standpunt kan wijzigen is Pro vinciale Staten. „Dus moeten wij als gemeentelijke fracties onze collega's in de Staten over tuigen van ons standpunt. Er zal gelobbyd moeten worden", stel de Van Schaik. E. van Waes van de werkgroep Koewacht bij Midden-Zeeuws-Vlaanderen kondigde aan dat de actievoer ders binnenkort met een offen- siefje beginnen. Een eerste af spraak met een CD A-Statenlid is al gemaakt. De Axelse fractie voorzitters gingen met het voor stel van het college mee dat vooxiopig niet wordt gepraat over alternatieve grenzen. Mocht niet aan het verlies van Koewacht zijn te ontkomen dan wordt zoveel mogelijk de grens van de voormalige gemeente Koewacht aangehouden. Voor een kwart miljoen gulden worden de houten vlonders op het Stadhuisplein, die bij nat weer voor gevaarlijke situaties zorgen, vervangen. fotoCharles Strijd door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gladde houten vlon ders op hel Terneuzense Stadhuisplein worden binnenkort verwijderd. B en W hebben een kwart miljoen guldeix uitge trokken voor de vervanging van de be strating, waarop de voorbije maanden di verse mensen bijkans de nek braken. In samenspraak met architect Koen van Velsen, die het ontwerp voor de inrichting van het plein heeft gemaakt, zal de ge meente zoeken naar een betere bestrating. Die houten bestrating gaf van het begin af aan problemen. Bij nat weer veranderden de vlonders in een ware glijbaan. Bezoekers van het ge zondheidscentrum De Tijman en de ING- bank aan het plein liepen verwondingen op doordat ze een smak maakten. Bij de gemeente kwamen verschillende klach ten binnen. Het plaatsen van waai'schu- wingsbordjes met het opschrift 'nat=glad' hielpen weinig. Grotere borden een beetje en uiteindelijk werd eind vorig jaar de houten bestrating afgebakend met beton- bx'oodjes. Een echte oplossing was dat ook niet. Binnenkort gaat alle houtwerk weg, de borden en de broodjes idem dito. De nieu we bestrating gaat zo'n kwart miljoen gulden kosten. begreep de vrees van de com missieleden. „Door capaciteits problemen zijn we nog niet ge komen aan een afi-onding van de plannen. We zullen daarvoor hulp van buiten moeten inhu ren, maar het is toch onze be doeling om zo snel mogelijk na het gereedkomen van de rond weg met het Plein Zaamslag te beginnen", aldus Barbé. door René Hoonhorst HULST - De gemeentebesturen van Hulst en Sas van Gent vinden de uitslag van het FNV- onderzoek 'Gemeente wees mi nimaal sociaal' enigszins verte kend. De gemeenten doen meer voor de minima dan uit het rap port blijkt. De cliëntenraden van beide gemeenten zijn dan ook redelijk (Sas) tot zeer (Hulst) tevreden over het mini mabeleid. De wethouders van sociale za ken Picavet (Hulst) en Spuesens (Sas van Gent) lieten gisteren bij de aanbieding van de onder zoeksgegevens desondanks we ten dat ze zich blijven inzetten voor een nog beter op de minima toegesneden beleid. Het FNV- onderzoek zal zeker worden ge bruikt als leidraad bij het zoe ken naar verdere verbeteringen. Aan een aantal door de vakver eniging gestelde eisen is door gemeenten echter nauwelijks te voldoen, lieten de wethouders weten. Tot op de cent Zo is voor het voeren van een ge zamenlijk kwijtscheldingsbe- leid de medewerking van het waterschap nodig. Ook is het bijna onmogelijk om het door het Rijk beschikbaar gestelde bedrag voor bijzondere bijstand tot op de cent daadwerkelijk uit te geven aan bijzondere bij stand. De FNV stelt dat beide Zeeuws-Vlaamse gemeenten geld ovex'houden dat aan andere zaken wordt besteed. De gelden zijn niet geoormerkt, dus is het toegestaan om de bijdragen aan van alles en nog wat te besteden. Hulst zou desondanks best het hele ter beschikking gestelde bedrag aan bijzondere bijstand ten goede willen laten komen aan de minst bedeelden. Pica- vet: „De moeilijkheid is echter dat nooit van tevox-en bekend is hoeveel mensen voor een x-ege- ling in aanmerking komen. Als minder mensen een beroep doen op voorzieningen, houd je dus een bedrag over. Dan kun je wel zeggen 'we verhogen de bedra gen', maar als het dan volgend jaar tegenvalt, is er geld te kort. We krijgen natuxxrlijkgeen com mentaar als we bijdragen ver hogen, maar als een jaar later meer mensen van de regelingen gebruikmaken, kunnen we hei niet meer terugdraaien. Het is dus moeilijk om stx-uctureel be leid te voeren." De Hulster wethouder was nog al in zijn wiek geschoten door een krantenkop in de PZC van gisteren, waarin werd gesteld dat 'Hulst niet sociaal genoeg' is. Samen met Middelburg boekte Hulst de hoogste score, iets boven het landelijk gemid delde. Bovendien heeft de FNV in haar onderzoek geen rekening ge houden met een aantal zaken, Zo lmjgen Hulstenaars die het met een minimuminkomen moeten doen vijfhonderd gul den per jaar en honderd gulden per kind extra uitgekeex-d. Ook kunnen ze jaarlijks tot duizend gulden ontvangen voor de ver vanging van versleten huisraad (koelkast, wasmachine, bank stel of televisie bijvoorbeeld). Daarnaast heeft Hulst voor be zitters van een minimuminko men een collectieve aanvullen de ziektekostenvex-zekering afgesloten. „Allemaal zaken waarmee in het FNV-onderzoek geen rekening is gehouden. Voorzitter G. de Loos van zowel de plaatselijke uitkeringsge rechtigden- en oxidex-enwerk- groep (ugo) als het cliëntenplat- fox'm bevestigde dat Hulst in de rest van Zeeuws-Vlaanderen vaak als voorbeeldgemeente wordt genoemd. Slechter De Sasse wethouder E. Spue-1 sens meldde dat de Sasse resul- taten wat slechter waren dan vorig jaar, omdat Sas de onder zoeksvragen deze keer 'genuan- ceex'der' had beantwoord. „De cliëntenx-aad is dan ook tevre den en vindt dat we op de goede weg zijn. Natuurlijk zijn er nog I wel zaken voor verbetering vat baar. We hopen de komende tijd samen met Axel en Texmeuzen het beleid nog beter af te stem-1 men, zodat de nieuwe Kanaal- zonegemeente na herindeling direct een goed structureel soci aal beleid kan voeren." De FNV onderzocht in Zeeuws- Vlaanderen alleen het mini mabeleid van Hulst en Sas van j Gent omdat die twee gemeenten een uitkeringsgerechtigden werkgroep kennen. Wethouder Terneuzen weg om gezondheidsredenen door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - PvdA-wethou- der Stahl-Hemelsoet van Ter neuzen houdt de politiek voor gezien. Gisteren kondigde zij tijdens een vergadering van het college van B en W van Terneu zen haar vertrek aan. De soci- aal-democrate vertrekt om ge zondheidsredenen. De uit Hoek afkomstige Stahl maakte in 1982 haar opwach ting in de Temexizense raad. De laatste elf jaar fungeerde zij als wethouder. In die hoedanigheid bestierde zij de portefeuilles welzijn, sociale zaken, financi en en onderwijs. De laatste paar jaar was zij ook loco-bux-ge- meester. Stahl heeft de afgelopen twee jaar behoorlijk gesukkeld met haar gezondheid. Vox-ig jaar schortte zij haar werkzaamhe den enkele maanden op, omdat zij rust moest houden. Ook een jaar daarvoor was zij geruime tijd uit roulatie en nam fractie voorzitter E. Kerckhaert onoffi cieel tijdelijk de collegezetel in bij de begrotingsbesprekingen. Binnen PvdA-kringen werd eind vorig jaar al gesproken over een mogelijke opvolging van cle wethouder, maar begin dit jaar verscheen zij weer op het stadhuis. De voorbije weken was zij - parttime weliswaar - weer in functie. Voor PvdA-fractievoorzitter Kerckhaert kwam het besluit van Stahl om op te stappen toch vrij onverwacht. „Half januari waren we blij dat ze weer aan het werk was gegaan, we dach ten toen dat het met haar ge zondheid weer de goede kant uitging. Nu dat toch anders blijkt te zijn zullen we ons bin nen de fractie op korte termijn moeten beraden over haar op volging. Omdat er een nieuw lid aan de fractie wordt toegevoegd en we mogelijk te maken krijgen met een portefeuilleherschik king zullen we eerst alles een keer goed moeten doox-spx-eken. Ik verwacht niet voor eind vol gende week te weten wie er de nieuwe PvdA-wethouder wordt", zei Kerckhaert. Of hij die functie zelf ambieert, liet Kex'ckhaert in het midden. Verrast Wie de vrijgekomen PvdA-zetel in de Terneuzense raad zal inne men is ook niet duidelijk. Eerst volgende op de lijst is S. P. de Paauw uit Sluiskil, directeur van Regie bv en PvdA-Staten- lid. De Paauw staat echter niet te springen om in de Terneuzen se raad te gaan zitten. „Ik ben verrast door deze ontwikkelin gen. Wist er niets vanaf. Of ik genegen ben om in de raad zit ting te nemen, tja, daar zal ik toch eens gedegen over moeten nadenken", zei De Paauw giste ren. Volgende op de lijst is de Temexrzense onderwijzer J. Jonkman, die zijn politieke am bities na het aanvaarden van een nieuwe betrekking in Zaamslag ook op een wat lager pitje heeft gezet. Mochten de twee hei-en een plek in de raad van Terneuzen niet zien zitten, dan komt het oud- Statenlid H. Klein Hesselink in beeld. Door wethouder Sta hls langdu rige afwezigheid wegens ziekte moesten de voorbije twee jaar haar pox-tefeuilies tijdelijk wor den waargenomen door andere collegeleden. De wex-kdrukvoor hen nam op een gegeven mo ment zo toe, dat er eind vorig jaar op de PvdA-fractie wat druk werd uitgeoefend om eens nadrukkelijk te denken aan een opvolging van de PvdA-wet- houder Fractievooi-zitter Kerckhaert benadrukte giste ren dat daarvan nu geen sprake is geweest.Px-essie in wat voor zin dan ook is niet aan de orde geweest. We hadden graag ge zien dat ze gebleven was tot de herindeling, maar het zit er ge woon niet in", zei Kex-ckhaex-t. De scheidende wethouder was niet voor commentaar bei-eik- baar. door Rinus Antonisse EMMADORP - In het bezoekerscentrum Saeftin- ge bij Emmadorp zijn op zo'n veertig panelen voorbeelden samengebracht van de bijzondere flora en fauna die de provincie herbergt. Adri Karman en Nico van Welzenes maakten kleurrij ke en precieze aquarellen. Duidelijk gemaakt met liefde voor wat zo Zeldzaam Zeeuws is. De jubileumtentoonstelling is ingericht ter gele genheid van het 65-jarig bestaan van stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL). Voorzitter C. Kostense van Het Zeeuwse Landschap opende gistex-en met enige tx-ots de tentoonstelling. De ex positie, die tot begin juni in het bezoekei-scentnim is te zien, maakt duidelijk hoe gevarieex-d de na tuurgebieden in de provincie zijn. Door inlagen en welen achter de zeedijk, door vliedbergen achte loos verstrooid over het land, door slikken en schorren onder invloed van het getijdoor met vo gels bewoonde zandplaten middenin een drukbe- varen rivier, door eeuwenoud gemoemeerd wei degebied, door voox-goed verdronken polders én door mensenhanden gemaakte nieuwe natuur.-. Hoezo saai? In de catalogus worden kernachtig bijzondei-he- den over de afgebeelde natuux-gebieden vermeld. Samensteller Chiel Jacobusse heeft geput uit (ou de) beschrijvingen. Zoals die over het Platte van Walcheren van J. van Kasteel. „Toen in oktober 1944 de geallieerden de dijken vernielden, ver dween vrijwel het gehele oudland onder het zee water en daarmee had het als Tuin van Zeeland wel afgedaan. Bij mijn terugkeer waren alle bo men en struiken opgeruimd en was de hei-verka veling in volle gang. Dat betekende geen voet paadjes meer met planjes over de sloten, geen onverharde landwegjes, geen overhoekjes, geen hobbelige weien." En over het ontstaan van de Vex-dronken Zwarte Polder aan de kust van West- Zeeuws-Vlaanderen. J. Risseeuw schreef daar over in 1802: „Den Zwarten Polder is verloox-en. Hedenmorgen omstx-eeks drie uui-en heeft denzel- ven door de voorbeeldeloosen hoogen vloed moe ten bezwijken." De toelichtingen geven aan de aquarellen een extra inkleuring. Zo wordt duide lijk dat de stenen in bijvoorbeeld het Groote Gat bij Oostburg levende stenen zijn, gevormd dooor mosdiertjes. pagina 27: Het Zeeuwse landschap is levendiger dan ooit Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming die wij mochten ontvangen na het overlijden van onze lieve moeder, oma en overoma JOHANNA KUZEE-BEEKE betuigen wij u onze welgemeende dank. De wijze waarop u met ons hebt meegeleefd, zowel per soonlijk als schriftelijk, heeft ons erg goed gedaan. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Krabbendijke, april 2001. Voor uw medeleven en belangstelling betoond tijdens het ziek zijn en na het overlijden van mijn lieve man, on ze zorgzame vader en opa ANTHONIE EVERDIJK betuigen wij u onze oprechte dank. Uw aanwezigheid of schriftelijke condoleance hebben wij zeer op prijs gesteld. M. Eversdijk-Kruysse Ronny Carla en Eric Elian Yerseke, april 2001 AFWEZIG TE GOES Vrijdag 13 april 2001 Waarneming: Dr. Kooiman Dr. Oortman Dr. Schmeitz Dr. Schruer Dr. v./d. Stoep tel. 214450 tel. 231805 tel. 216405 tel. 214373 tel. 215306. Weekenddienst zie plaatselijke dag en weekbladen Adressen zie pagina 75 van uw telefoongids. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) is het overheidsbedrijf voor ontwikkeling en beheer van het landelijk gebied in Nederland. Voor opdrachtgevers en publiek is DLG adviseur, bedenker en uitvoerder van plannen om de groene ruimte in Nederland mooier en vitaler te maken. Wij werken aan een gezonde landbouw, een betere natuur, meer recreatie en een mooi landschap. Onze manier van werken is zakelijk, maar niet commercieel. DLG werkt voorna melijk voor de provincies en het ministerie van LNV Andere opdrachtgevers zijn de ministeries van VROM, V&W en Defensie, natuurbeschermingsorganisaties, gemeenten, waterschappen en bedrijven als NS, Schiphol en water- winbedrijven. DLG kent vier regio's met provinciale vestigingen en een centrale eenheid. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) in de provincie Zeeland zoekt een: Technisch Medewerker Grondzaken (v/m) Het betreft een tijdelijke aanstelling voor l fte Taken van de De afdeling projecten voert projecten uit op het gebied van inrichting, agrarisch natuur- afdeling: beheer en grondverwerving voor de provincie Zeeland en andere opdrachtgevers in de regio. De taken van De technisch medewerker grondzaken stuurt de aankopers aan die in de aankoopgebieden de functie de opgedragen hoeveelheden grond op vrijwillige basis moeten verwerven en beoordeelt in hoofdlijnen: hun resultaten. Voorts draagt zij/hij zorg voor het functioneren van deze aankopers en beoordeelt hun resultaten. Zij/hij is primair verantwoordelijk voor de economische en juridische aspecten die van belang zijn bij alle transacties in haar/zijn gebied en stelt Aankoop Strategie Plannen op in samenspraak met de opdrachtgever(s) en betrokken partijen. Verder voert de technisch medewerker Grondzaken overleg met opdrachtgevers over de voortgang in de grondverwerving in projecten. Zij/hij adviseert de opdrachtgevers op het gebied van grondverwerving, maakt analyses van de grondmarkt in het haar/hem toegewezen aankoopgebied en bepaalt marktconform prijsbeleid. Wij vragen een beschikt over HBO-werk en denkniveau, kennis heeft van de markt van onroerend goed en medewerker die: tevens ervaring heeft op dit vakgebied. GIS-vaardigheden op het gebied van grondverwerving is een pré. Affiniteit met het werken in een bestuurlijke omgeving, organisatorische en communicatieve vaardigheden en het kunnen werken in een teamverband zijn van groot belang. Zij/hij beschikt voorts over een analytische instelling, een onafhankelijke oordeels vorming en een creatieve en resultaatgerichte instelling. Verder heeft de medewerker de vaardigheid om een netwerk van externe contacten (uit) te bouwen en te benutten. De standplaats: Goes. Wij bieden: Een maximumsalaris van f 6.399,- (schaal 9, bij een 36-urige werkweek) bruto per maand, exclusief vakantietoeslag. De functie is gewaardeerd volgens hoofdgroep IV, niveaugroep b. Inlichtingen de heer P.C.M. van Kleef, Programma-manager, telefoon: 0113 - 237322, kunnen worden mevrouw H.C.M. van Leur, Adjunct Hoofd Projecten, telefoon: 0113 - 237341 en/of ingewonnen bij: de heer D.P. van Stam, Adjunct Hoofd Projecten. Reageren: Sollicitaties kunt u door middel van een brief met curriculum vitae voor 20 april richten aan: Dienst Landelijk Gebied, Regio Zuid, Afdeling Personeel en Organisatie, Postbus 1180, 5004 BD Tilburg, onder vermelding van: Z2001.04 Bij gelijke geschiktheid gaat de voorkeur uit naar een medewerker uit de doelgroepen vrouwen, allochtonen en gehandicapten. dienst landelijk gebied Ziekenhuis Walcheren Eind april zal dr. P. van der Sluijs zijn praktijk als KNO-arts beëindigen. Graag stellen wij patiënten en oud-patiënten in de gelegenheid afscheid van hem te nemen tijdens een receptie, die wordt gehouden op woensdag 25 april a.s. van 17.00 tot 18.00 uur in het personeelsrestaurant van Ziekenhuis Walcheren. Raad van Toezicht en Raad van Bestuur Ziekenhuis Walcheren. Wegens familiefeestgesloten op zaterdag 14 april Steensedijk 108- Hulst Tel.: 0114-312878 Internet: www.vandevoorde.nl/peugeot PEUGEOT Een nieuwe naam, een vertrouwd adres Absdaalseweg 58 - Hulst - Tel.: 0114-317883 www. vandevoorde. nl/renault RENAULT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 50