Ruzie over lijken in Tsjetsjenië PZC I Mortieren vervangen stenengooiers Nederlanders boeken vakantie goedkoop in België Grozny beschuldigt leger m j Greenpeace vertraagt Duits kerntransport Explosies in raffinaderij Aruba Zestien doden bij Chinese tempel Duizenden verdwenen in Kosovo Philip Roth wint Faulkner-prijs Nieuw wapen tegen onderzeeërs Siamese tweeling gescheiden r CoiTe voor grootel en tochrr ac woensdag 11 april 2001 van onze redactie buitenland GROZNY - Gemeentewerkers hebben in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny bij een kan toor van het Russische ministe rie van Binnenlandse Zaken ze ventien lijken gevonden. De dode burgers lagen in een kelder van een kapotgeschoten gebouw op het terrein van het lokale hoofdkwartier van het ministerie van Binnenlandse Zaken, zei burgemeester Bislan Gantamirov gisteren. Hij be schuldigde de eenheden van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die opereerden vanuit het hoofdkwartier in de Oktja- brskiwijk, van moord op de bur gers. Onderzoek Viktor Kazantsev, presidentieel afgevaardigde in de bestuursre- gio Zuid-Rusland en voormalig militair commandant in Tsje tsjenië, bevestigde aanvanke lijk dat de lichamen waren gevonden. Later op de dag ont kende hij dat echter en kondig de hij een onderzoek aan. Volgens de Russische krant Kommersant waren de meeste slachtoffers mannen van mid delbare leeftijd. Ze hadden alle maal schotwonden en zouden al een maand of zes dood zijn. Wanneer de lichamen werden gevonden is onbekend. Een offi cier van een divisie van Binnen landse Zaken, die tot vorig week in de Oktjabrskiwijk gelegerd was, ontkende dat zijn eenheid iets met de zaak te maken heeft. Hij zei echter niet verbaasd te zijn over de ontdekking, omdat de stad vol verlaten, kapotge schoten gebouwen staat die nog niet zijn doorzocht. Mensenrechtenorganisaties hebben Russische eenheden be schuldigd van het martelen en vermoorden van burgers en rebellen. De autoriteiten ont kennen echter dat het om een wijdverbreide praktijk gaat. Er lopen onderzoeken naar de be schuldigingen, maar volgens critici wordt daarbij uiterst langzaam gewerkt. AP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Nederlandse va kantiegangers boeken steeds vaker hun vakantie in België. Volgens A. Van Eeckhout van de Vereniging van Vlaamse Reis bureaus liggen de prijzen in Bel gië lager. Verder is volgens hem het aan bod groter doordat de vakantie periodes en dus ook de tarieven voor hoog- en laagseizoen in België en Nederland niet paral lel lopen. Het prijsverschil kan in het laagseizoen oplopen tot zo'n twintig procent. „In België woedt een hevige concurrentiestrijd tussen de grote touroperators. Met als ge volg dat sommige bestemmin gen in België stukken goedko per worden aangeboden dan in de omringende landen. Daar door zie je dat niet alleen steeds meer Nederlandse toeristen, maar ook veel Fransen hun va kantie in België boeken. Overi gens geldt het prijsvoordeel niet voor alle bestemmingen. Het zou best kunnen dat een reis naar Afrika in België stukken goedkoper is dan in Nederland, maar dat je een vlucht naar Azië beter in Nederland kunt boe ken. Maar over het algemeen is een vakantie boeken in België inderdaad voordeliger", zegt Van Eeckhout. Ook bij Neckermann België worden nogal wat reizen ge boekt door Nederlandse en Franse vakantiegangers. „Dat heeft vanzelfsprekend te maken met het verschil in prijs". SENNFELD - Actievoerders van Greenpeace hebben in het Zuid- den zich vast aan de rails nabij de kerncentrale in Sennfeld. Bij bot- Duitse Beieren een transport van kernafval in de buurt van de Fran- singen tussen betogers en oproerpolitie in het nabijgelegen Hagen- se grens verstoord. Het transport kon gisteravond na anderhalf uur bach en Philippsburg zijn zeker twintig arrestaties verricht, vertraging toch verder gaan naar Frankrijk. Demonstranten keten- foto Fred Dott/EPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Palestijnse Aksa-intifada lijkt definitief veranderd in een bescheiden guerrillaoorlog. Het begon, vorig jaar sep tember, met stenen en brandbommen. Het Israëlische leger antwoordde met rubber kogels en scherpe munitie. Toen dePalestijnen semi-automatische wa pens, machinegeweren en explosieven in zetten kwam Israël in actie met gevechtshe likopters en tanks. En nu lijken de 'kinderen van de stenen', zoals de Palestijnse jeugd in de Arabische wereld liefdevol wordt aange duid, definitief naar de achtergrond te zijn gedrongen door de 'mannen van de mortie ren'. Er gaat geen dag meer voorbij of Israëlische nederzettingen in de Gazastrook worden getroffen door mortiergranaten. Israël ant woordt met het afschieten van anti-tankra ketten tegen doelen van de Palestijnse vei ligheidsdiensten. Gisteren kwam daarbij een Palestijnse militaire arts om het leven. Dat er aan Israëlische kant bij de mortierbe schietingen tot nu toe niet meer dan drie slachtoffers zijn te betreuren, is het gevolg van de moeilijke omstandigheden waaron der de Palestijnse schutters moeten werken. Ze hebben onvoldoende munitie en te wei nig tijd om hun wapens goed in te schieten. Daardoor is het raken van een klein doel, zoals een militaire stelling, moeilijk. De mortieren worden daarom ingezet tegen 'zachte doelen', zoals de Israëlische neder zettingen. Onder dekking van de duisternis brengt een kleine groep militanten een mortierbuis in stelling, vuurt een paar granaten af en blaast ijlings de aftocht, om ontdekking te voorkomen. De tactiek heeft veel weg van die van de Hezbollah die in bepaalde fasen van de strijd in Zuid-Libanon op dezelfde manier Katjoesja-raketten gebruikte. Dat leden van de Palestijnse politie actief deelnemen aan de mortierbeschietingen, zoals Israël beweert, is onbewezen. Maar het staat wel vast dat Arafats politie-appa- raat niets doet om de aanvallen te voorko men. Lichte wapens De mortieren zijn tot nu toe alleen ingezet in de Gazastrook. Dat heeft waarschijnlijk te maken met hun herkomst. Volgens de Oslo akkoorden mag de Palestijnse politie zich alleen uitrusten met lichte wapens, varië rend van pistolen tot lichte machinegeweren. Daarvan circuleren er nu zo'n vijftigduizend in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever. Dat zijn er veel meer dan het aantal van dertigduizend dat officieel is toegestaan, en ze zijn lang niet al lemaal in handen van bevoegde personen. De Israëlische veiligheidsdienst is er van overtuigd dat de Palestijnse politie over een flink arsenaal zwaardere wapens beschikt - met inbegrip van mortieren en raketwer pers - maar vermoedt dat die achter de hand worden gehouden voor het geval het Israëli sche leger een invasie uitvoert in de Pales tijnse gebieden. Egypte Het is niet uitgesloten dat een deel van de nu gebruikte moi'tieren afkomstig is uit de ma gazijnen van de politie, maar waarschijn lijk hebben zowel Arafats Fatah-beweging als de islamitische milities ook zelf een voorraad. Mortierbuizen zijn niet al te moeilijk te fabriceren en de granaten berei ken de Gazastrook waarschijnlijk vanuit Egypte. Al voor de komst van Arafat, toen het Israë lische leger nog het hele gebied beheerste, was er in het uiterste zuiden druk smoklcel- verkeer. Om de haverklap ontdekten de Is raëliërs tunnels in het grensgebied, bestemd voor het transport van wapens, drugs en soms ook van door Israël gezochte Palestij- nen. Nu het grensstadje Rafiah in Palestijn se handen is, speelt de smokkel zich voor Is raël letterlijk en figuurlijk totaal onder gronds af. Het gebruik van steeds zwaardere wapen is reden tot bezorgdheid. Voorlopig bestaat de indruk dat zowel Israël als het Palestijnse bestuur om binnenlandse redenen een be paald niveau van geweld willen handhaven, maar geen belang hebben bij verdere esca latie. Toch kan het daar snel op uitdraaien als een Palestijnse mortiergranaat of een Is raëlische anti-tankraket een groot aantal slachtoffers maakt. GPD ORANJESTAD - Twee explosies in de olieraffinaderij: -m Coastal op Aruba hebben maandagavond een grote brand I veroorzaakt. Omwonenden werden geëvacueerd, uit vrees I voor het vrijkomen van giftige stoffen. Niemand raakte dooi I de ontploffingen en de brand gewondM De brand was gistermiddag om een uur Nederlandse tijd (ze ven uur lokale tijd) onder controle, aldus een woordvoerde van de brandweer. Over de oorzaak zijn nog geen officiële me- var dedelingen gedaan. Het zou gaan om het exploderen van eer. asfaltverwerkingstank. ANP jq] Afi ver PEKING - In het noorden van China zijn zestien mensen om-i rod gekomen in een opdringende mensenmassa. Er vielen zes ge-! wonden. jat Het gedrang ontstond toen duizenden mensen van beide kan- kei ten een tunnel binnenliepen bij een taoïstische tempel. Onge-ikei: veer vij ftig politiemannen waren ingezet om de menigte in be dwang te houden, zo meldde de krant de China Daily. Maarai|De gauw konden zij de mensenmassa niet meer onder controle; kar houden. Volgens een agent zijn vooral minderjarigen en be-ten jaarden gedood. De tunnel geeft toegang tot de berg Hua, een van de belang rijkste heilige plaatsen van het taoïsme. AFP/ANP het PRISTINA - In Kosovo zijn sinds januari 1998 ruim driedui zend mensen spoorloos verdwenen. Dat blijkt uit cijfers dl- het Internationale Rode Kruis gisteren heeft gepubliceerd. De autoriteiten moeten twee jaar na het einde van het conflict in de Servische provincie de kwestie van de verdwijningen oplossen, vindt het Rode Kruis. Op de lijst staan de namen van 2746 Albanezen, 516 Serviërs, 137 zigeuners en 126 personen uit andere minderheden, zoals Bosniërs, Goran (islamitischewa. Serviërs), Turken en Montenegrijnen. 'ger In de eerste editie van de lijst, in juni, stonden nog de namenL van 3368 verdwenen mensen. Van 484 van hen is het lot inmid- M dels bekend, maar intussen zijn nieuwe namen aan de lijst Vol toegevoegd. AFP/DPA jzui An' NEW YORK - De schrijver Philip Roth ontvangt dit jaar voo: dag de tweede keer in zijn loopbaan de Faulkner-prijs, een van dt por belangrijkste literaire onderscheidingen in de Verenigde Sta- wij ten. Roth krijgt de prijs, waaraan een bedrag van vijftiendui- een zend dollar (ruim 36.000 gulden) is verbonden, voor zijn boeVpas The Human Stain. dus De 68-jarige Roth is vooral bekend door zijn boek Portnoy';der Complaint. The Human Stain is het laatste deel van een trilo-.dai gie over de manier waarop affaires het leven van Ameri kanen;voc na de Tweede Wereldoorlog hebben beïnvloed. In het boekigin wordt een gerespecteerde hoogleraar gedwongen wegens zo- gev genaamd racistische uitlatingen ontslag te nemen. Vol Roth kreeg in 1959 voor het eerst de Faulkner-prijs. Dat way voc toen voor zijn romandebuut Goodbye, Columbus, waarin hij tra: zich met de plaats van de joden in de VS bezighield. DPA zor jblo MOSKOU - De Russische wapenindustrie is begonnen met de; productie van een nieuwe torpedo, die doelen tot op een af- D stand van 4300 meter en een diepte van duizend meter onder de zeespiegel kan raken. L i Ondanks het geldgebrek bij de strijdkrachten blijft Rusland' nieuwe wapensystemen ontwikkelen. Om de kosten terug te verdienen worden de nieuwe wapens snel aangeboden op de' wereldmarkt. AP MC ,rec ner SINGAPORE - Na een riskante operatie die bijna negentig voc uur heeft geduurd is een elf maanden oude tweeling die aan gei het hoofd vergroeid was, met succes van elkaar gescheiden, eer De uit Nepal afkomstige meisjes maken het goed, meldcle het'Ma ziekenhuis in Singapore waar de operatie werd uitgevoerd, .ner Ganga en Jamuna Shrestha zaten met de bovenkant van helleer hoofd aan elkaar vast en deelden dezelfde schedelholte. Om-ldra dat ook een deel van hun hersenen en bloedvaten met elkaar!En" verweven waren was de operatie bijzonder ingewikkeld. AP 'kei Colourblocking shirt. 34.95 Chino, 100% katoen. 59.95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 4