Meer financiële steun aan minima PZC PZC Gemeentelijke reorganisatie verloopt stroef Examinanten durven zware thema's aan Jubileumexpositie biedt fraaie kijk op Zeeuws landschap Boek op bandje biedt uitkomst Gemeente werkt aan volledige kwijtschelding en collectieve ziektekostenverzekering 19 Z-Vlamingen leggen verkeer Middelburg lam Gesprek met kapiteins PSD Politie achtervolgt jongens Hotel mist levensmiddelen Automobilist valt Vlissingse lastig Kamer wil eind aan recreatiewonen woensdag 11 april 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland maakt haast met de invoering van een ruimhartiger kwijtscheldings- beleid voor inwoners met een j uitkering. Ook wordt nog dit jaar de opzet van een collectieve ziektekostenverzekering voor uitkeringsgerechtigden serieus bekeken. Wethouder D. van der Wekken (PvdA) zei dat gisteren tijdens de presentatie van een onderzoek naar het gemeente lijksociaal beleid. Het optrekken van het kwijt scheldingspercentage van de gemeentelijke belastingen van 95 naar 100 procent is één van de eisen die al langer op het lijstje van de werkgroep UGO/FNV/CNV staat. Woord voerder J. Hendrikse van die or ganisatie zei zich te realiseren dat de gemeente wat dat betreft gebonden is aan oude afspraken met het waterschap .Toch wordt I het volgens hem hoog tijd dat i die afspraken worden doorbro ken, zodat de gemeente haar koers kan bijstellen. Wethouder Van der Wekken deed de toezeg- ging te zullen bekijken hoe de invoering van een volledige kwijtschelding kan worden ver sneld. I Ook de opzet van een collectieve ziektekostenverzekering voor uitkeringsgerechtigden komt dit jaar serieus in beeld. De werkgroep herinnerde de wet houder er fijntjes aan dat alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten en de grote vier in Zeeland hun cli ënten van sociale zaken inmid dels een dergelijk pakket kunnen aanbieden. Schouwen- Duiveland mag daarmee niet langer achterblijven, stelde Hendrikse. Van der Wekken be loofde eveneens op dit punt spoedige beterschap. Computer De werkgroep maakte van de i gelegenheid gebruik te waar schuwen voor onderwijsachter standen bij kinderen van mini ma. Scholen gaan er steeds vaker toe over leerlingen huis- I werkopdrachten op floppy mee te geven. Niet iedereen kan ech- I ter een computer betalen, I schetste Hendrikse de dreigen- MIDDELBURG - Tegenstan ders van de herindeling van West-Zeeuws-Vlaanderen pro testeerden gisterochtend in Middelburg. Met twintig auto's blokkeerden ze het drukke kruispunt bij de Schroeburg. De actievoerders uit Sluis-Aar denburg nemen de kruising van het Groene Woud, de Blau- wedijk en de Schroeweg rond negen uur in. De verkeerschaos is groot. Ze delen ansichtkaar ten met het gemeentewapen uit en houden spandoeken omhoog. „Sluis-Aardenburg hecht aan haar zelfstandigheid." De blokkade valt slecht bij au tomobilisten die de Schroebrug over willen. Ze vloeken en tie ren. „Dit is toch niet normaal- ."De politie, die in allerijl een omleiding heeft verzorgd, pro beert de blokkade na ruim een half in goed overleg te beëindi gen. Het protestrondje voert de Zeeuws-Vlamingen naar het Abdijcomplex. De actievoer ders willen gedeputeerde Pop- pelaars (CDA) spreken, maar dat lukt niet. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://wwvv.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl de tweedeling. Verschillende gemeenten, waaronder Middel burg en Goes geven een vergoe ding voor aanschaf van de nodi ge apparatuur. Anderen gaan nog een stapje verder en leveren een complete computer aan gezinnen die daarvoor in aan merking komen. Schouwen- Duiveland kent inmiddels een tegemoetkoming in de school kosten, maar dat is in sommige gevallen niet voldoende, erken de Van der Wekken. ,,We kennen het signaal dat dit een probleem zou kunnen gaan worden. Het heeft onze aandacht." Correctie De stijging van de gemeentelij ke heffingen voor inwoners be perkt zich volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid tot de ge bruikelijke inflatiecorrectie, verklaarde de wethouder naar aanleiding van de speerpunten van de werkgroep. Het onderzoek dat gisteren werd gepresenteerd, maakt deel uit van een landelijke inventari satie van de vakfederatie FNV. Schouwen-Duiveland blijkt volgens de gehanteerde maat staven vorig jaar onder het ge middelde te hebben gescoord voor wat betreft een sociaal mi nimabeleid. Vooral op het ge bied van de belastingvoorlich ting en de kwijtschelding kan het beter, oordeelt de FNV. Opvallend is dat Schouwen- Duiveland er in de totaalscore minder goed afkomt dan over 1999. Opvallend was ook dat Hendrikse zijn vraagtekens zet te bij die lagere waardering. Volgens hem is er het afgelopen jaar veel verbeterd op Schou wen-Duiveland. Van der Wek ken zei erop te vertrouwen dat de gemeente in 2001 weer voort- uitgang boekt. Hij wees in dat verband onder meer op het cli- entenplatform dat de afdeling sociale zaken samen met de werkgroep UGO/FNV/CNV heeft opgezet om de drempel voor informatieverstrekking aan mensen met een minimum inkomen te verlagen. Ronald van Loenhout speelt tijdens de exposite twee eigen composities op zijn keyboard door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - In het hoofd van een eindexamenleer ling gaat heel wat om. Die indruk liet de presentatie achter die de leerlingen Muziek en Handvaardigheid van de Pontes Scholengroep in Zierikzee gisteren gaven op de locatie Pieter Zeeman. De leeringen schuwden ingrijpende thema's als de dood en cultuur verschillen niet. In de aula van de Pieter Zeeman stond gisteren het werk van ruim tien leerlingen uit Havo 5 uitgestald. De jongeren hadden zelf een thema gekozen, waarmee ze gedurende enkele maanden aan de slag zijn gegaan. Uiteindelijk leverde iedere leerling een serie van vier werkstukken. In het bijbehorende verslag was het creatieve proces nauwgezet te volgen: van de inspira tie voor het onderwerp („Ik keek uit het raam en zag dat de bomen een metamorfose hadden ondergaan"), via de brainstormsessies en eerste schetsen tot een be oordeling van het eigen werk („Het is al beter dan de vorige keer. ik zou het zelf niet in mijn kamer zetten, maar ik hoop dat ik in ieder geval mijn boodschap heb kunnen overbrengen. Hoewel de themakeuze voor iedere leerling vrij was, was er toch een rode draad te bespeuren. Veel leerlin gen besteedden aandacht aan andere culturen, zoals Desiree Voshart. Zij maakte vier figuren met een ver schillende huidskleur, maar met gelijkvormige lijven. Zo wilde zij uitdrukken dat ieder mens gelijkwaardig is. Daarbij was ze geïnspireerd door het gedicht Het Derde Land van Martinus Nijhoff Ook Renate Wesdorp liet zich insprireren door een vreemde cultuur: die van de indianen. „Indianen foto Marijke Folkertsma spreken mij ontzettend aan. Ik wou er altijd al iets mee doen. In ieder werkstuk heb ik een teken ver werkt vertelde ze dinsdag. Zo symboliseerden twee uitgestoken handen de vrede. Naast de aandacht voor vreemde culturen, waren sommige leerlingen ook gefascineerd door de dood en het leven, zo bleek uit vier gestileerde urnen en een se rie met werkstukken die diverse anti-conceptieme thoden symboliseerden. De expositie werd omlijst met muziek van drie leer lingen uit atheneum 6, die openbaar tentamen deden. Ronald van Loenhout liet op keyboard twee eigen composities horen. Het overige programma bestond uit een gevarieerde mix van klassiekere werken, zoals Liza van George. Gershwin en recente popnummers als I would stay vanKrezip. door Rinus Antonisse EMMADORP - Al eens een klei ne karekiet gezien? Of de zachtroze bloeiende heemst met zijn zilvergroene bladeren? Wel eens stil staan kijken naar de rosse grutto die bescheiden aan de vloedlijn zijn kostje opschar relt? Of onverwachts op de bos- bodem de helrode vruchtlicha men van de rode kelkzwam waargenomen? Het gaat om vo gels en planten die leven in de natuurgebieden van stichting Het Zeeuwse Landschap. Ze kunnen in alle rust worden bekeken op de jubileumten toonstelling, die is ingericht ter gelegenheid van het 6 5-j arig be staan van HZL. In het bezoe kerscentrum Saeftinge bij Em- madorp zijn op zo'n veertig panelen voorbeelden samenge bracht van de bijzondere flora en faima die de provincie her bergt. Adri Karman en Nico van Welzenes maakten kleurrijke en precieze aquarellen. Duidelijk gemaakt met liefde voor wat zo Zeldzaam Zeeuws is. De expositie, die tot begin juni in het bezoekerscentrum is te zien, maakt duidelijk hoe geva rieerd de natuurgebieden in de provincie zijn. Zeeland mag op pervlakkig beschouwd een plat polderland lij ken, op veel plaat sen wordt die schijnbare saai heid doorbroken. Door inlagen en welen achter de zeedijk, door vliedbergen achteloos ver strooid over het land, door slik ken en schorren onder invloed van het getij, door met vogels bewoonde zandplaten midden in een drukbevaren rivier, door eeuwenoud gemoemeerd wei degebied, door voorgoed ver dronken polders én door men senhanden gemaakte nieuwe natuur. Hoezo saai? In de catalogus worden kern achtig bijzonderheden over de afgebeelde natuurgebieden ver meld. Samensteller Chiel Jaco- busse heeft geput uit (oude) be schrijvingen. Zoals die over het Platte van Walcheren van J. van Kasteel. „Toen in oktober 1944 de geallieerden de dijken ver nielden, verdween vrijwel het gehele oudland onder het zee water en daarmee had het als Tuin van Zeeland wel afgedaan. Bij mijn terugkeer waren alle bomen en struiken opgeruimd en was de hei-verkaveling in vol le gang. Dat betekende geen voetpaadjes meer met planjes over de sloten, geen onverharde landwegjes, geen overhoekjes, geen hobbelige weien." De toelichtingen geven extra kleur aan de aquarellen. Zo wordt duidelijk dat de stenen in bijvoorbeeld het Groote Gat bij Oostburg levende stenen zijn, gevormd dooor mosdiertjes. Voorzitter C. Kostense van Het Zeeuwse Landschap opende gisteren met enige trots de ten toonstelling. Hij wees erop dat soorten zijn te zien die nergens anders voorkomen. De HZL- voorzitter onderstreepte het be lang van een brede steun voor de activiteiten van de natuurbe scherming. Kostense kondigde aan dat de stichting zeer binnenkort de tienduizendste donateur ver wacht. pagina 27: Het Zeeuwse landschap is levendiger dan ooit. Eenleesloeplangvasthoudenis problematisch voor Parkinson-patiënlen. foto Marijke Folkertsma door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - Een soort 'brood rooster' waarin cassettes kun nen worden afgespeeld en een bolle, doorzichtige leeslineaal. Het zijn een aantal voorwerpen die te zien zijn in een tentoon stelling over leeshulpmiddelen en gesproken boeken in openba re bibliotheek De Stolpe in Zie rikzee. Als aanzet tot de expositie werd gisteren in de bibliotheek een informatiebijeenkomst gehou den over de diverse mogelijkhe den voor mensen met een visuele handicap. S. van der Laan van de Neder landse Luister- en Braille Bi bliotheek in Den Haag zegt dat slechtzienden of blinden net zo goed kunnen genieten van een boek als ieder ander mens. „De NLBB maakt brailleboeken en leest boeken in op cassette en die sturen wij via de post naar de le zers." Ter illustratie laat ze een stukje horen. „Hé, dat is Kitty Cour- bois!zegt één van de toehoor ders. „We wagen vaak of een schrijver zelf zijn boek wil voor lezen. Cabaratiers zoals Youp van 't Hek en Herman Finkers hebben dat gedaan. Zij weten vaak het best waar de nadruk moet liggen." Mensen met Parkinson, multi ple sclerose of reuma kunnen ook bij de NLBB aankloppen. Met een dergelijke storing in de motoriek kan het vasthouden en lezen van een boek een pro bleem worden. Eén van de toehoorders komt met een prak tijkvoorbeeld. Hij is zelf slecht ziend en heeft Parkinson. Als je dan een leesloep vast moet hou den, valt dat niet mee, weet hij. Visio Zeeland, een regionale in stelling voor revalidatie van slechtziende en blinde mensen, biedt praktische oplossingen voor in huis. „Aan de hand van een intake gesprek maken wij een persoonlijk plan op om ie mand bijvoorbeeld te leren ko ken zonder te zien of met een sprekende computer te wer ken", vertelt voorlichter J. Din- gemans. Ook helpt Visio bij de acceptatie van slechtzienheid. Hij wijst daarbij op het feit dat er vanuit de omgeving vaak goed bedoelde, maar verkeerde hulp wordt gegeven. De tentoonstelling is tot en met vrijdag 20 april te bezichtigen tijdens de gebruikelijke ope ningsuren van bibliotheek. MIDDELBURG - De gedeputeerden J. Hennekeij en D. Bruinooge hebben een afvaardiging van de onteweden kapi teins van het provinciale veerbedrijf PSD uitgenodigd voor een gesprek Volgende week. Aan de orde komen de klachten van de kapiteins over operationele zaken en over de commu nicatie binnen de PSD. Ergernissen die bij de gezagvoerders leven over hun rechtspositie komen niet aan bod. Daarover loopt een procedure bij de rechter. Een van de knelpunten is dat het soms moeite kost voldoende personeel beschikbaar te hebben voor de diensten, omdat een deel van de medewerkers gebruik wil maken van de geboden gelegenheid om in diensttijd scholing te volgen met het oog op een baan na de beëindiging van de PSD eind 2004. Hennekeij: „We zullen bekijken of die scholing op een andere manier te organiseren valt. Nu volgen PSD-medewerkers gedeeltelijk in diensttijd en gedeeltelijk in hun eigen tijd cursussen. Het is zinvol na te gaan of we daar na het stilleggen van de veerboten gewoon dagonderwijs van kunnen maken. We zijn daarover met de Hogeschool Zeeland en het ROC in gesprek." WESTKAPELLE - Twee zeventienjarige jongens uit het Duitse Alsdorf zijn maandagnacht na een korte achtervol ging aangehouden aan de Joosses weg in Westkapelle. Eén van de twee kreeg een boete voor rijden onder invloed. Beide jon gens gingen op de bon omdat ze de plaats van een ongeval hadden verlaten. De jongens reden in een auto met groot licht op, een politieauto tegemoet op de Westkapelseweg. Toen agenten keerden om ze op het grote licht te wijzen, maakte het tweetal zich uit de voeten. Tijdens de korte achtervolging re den ze in een bocht enkele verkeersborden uit de grond. Daar op vluchtten de jongens uit de auto. De bestuurder had twee keer zoveel gedronken als toegestaan en reed zonder rijbe wijs. VLISSINGEN - In een hotel aan de boulevard in Vlissingen is tussen maandagavond en gisterochtend ingebroken. Er zijn voor enkele honderden guldens levensmiddelen gestolen. De dader forceerde de deur van het hotel om binnen te komen. De schade aan de deur bedraagt ook een paar honderd gulden. VLISSINGEN - Een 18-jarige wouw uit Vlissingen is gister morgen op de Abeelseweg in Middelburg lastig gevallen. De wouw fietste rond half negen in de richting van Middelburg, toen ze werd ingehaald door een personenauto. Ter hoogte van de Vlissingse Watergang stond de auto van de bestuurder op de weg. Hij sprak haar aan en pakte haar bij de schouder. Toen ze haar mobiele telefoon wilde pakken, ging de man op zij en kon de wouw doorfietsen. DEN HAAG - Het aanbieden en verkopen van recreatiewo ningen voor permanente bewoning moet zwaar worden be straft. GroenLinks diende hiertoe gisteren een motie in de Tweede Kamer in, met steun van PvdA, CDA, D66 en SP. In de motie, waarvoor een Kamermeerderheid is, wordt minister Pronk gewaagd de verkoop van vakantiehuizen voor perma nente bewoning onder de Wet Economische Delicten te bren gen. Pronk beloofde voor de zomervakantie te overleggenmet zijn collega op Justitie om tot een wetswijziging te komen. De Tweede Kamer wil er uiterlijk augustus al over praten. GroenLinks heeft haast, omdat de permanente bewoning van recreatiewoningen sterk zou groeien. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De reorganisatie van de gemeente Schouwen- Duiveland verloopt minder soe pel dan gepland. Met name het personeelsmanagement laat nogal wat te wensen over. Ook op bestuurlijk vlak is niet be reikt wat rond deze periode de bedoeling was. Dat blijkt uit een analyse van het in functie onaf hankelijk bureau Control van de gemeente Schouwen-Duive land. Eind 1999 heeft KPMG een uit gebreid onderzoek uitgevoerd naar het functioneren van de ge meentelijke organisatie. Daar uit kwam naar voren dat er drastische maatregelen nodig zijn om de negatieve spiraal, waarin de herindelingsgemeen te was beland, te doorbreken. Geadviseerd werd via een zoge heten plateauplanning (voor te stellen als een reis naar de berg top) de gewenste verbetering te bereiken. Deze reis voert langs verschillende 'kampen'. De eerste opgave voor Schou wen-Duiveland is het inrichten van een solide basiskamp. Pas dan kan de weg verder omhoog worden vervolgd. Eén van de vereisten om dat vertrekpunt te bereiken, was het ontwikkelen van een goed personeelsmana gement. KPMG beschouwt dat als 'succesfactor nummer één voor een kwalitatieve ontwik keling van de gemeentelijke or ganisatie', benadrukken de concerncontrollers J. Beukert en A. van den Dries in hun ana lyse. Geen van de onderdelen op dit gebied is tot dusver gehaald en daarmee het voorlopige re sultaat 'teleurstellend', aldus het bureau. Volgens wethouder G. van der Salm (PvdA) waren er diverse onverwachte factoren die de uitvoering van dit onderdeel hebben vertraagd, zegt hij in een reactie. Beukert en Van den Dries wijzen er op dat het 'voor de hand had gelegen capaciteit op het gebied van personeel en organisatie in te huren, die de basis op orde zou helpen krij gen'. Eveneens van primair belang is volgens KPMG een heroriënta tie - door college en raad - op be leidskeuzes en financiële uit gangspunten. Ook daar is in de uitvoering van het plan van aanpak vooralsnog te weinig werk van gemaakt, stelt het bu reau Control. Het gevolg is het ontbreken van een duidelijk ba- sisbeleid. Beukert en Van den Dries constateren weliswaar dat acht beleidsonderwerpen nader zijn uitgewerkt, maar he kelen tegelijkertijd de impact van de gemaakte keuzes. Ge noemd worden de beleidsnota's winkeluitstalling, circussen en reclameborden. „Wij twijfelen of dit nu het ontbrekende beleid was waar KPMG op doelde! Duidelijk positiever is het bu reau over de nagestreefde 'cul tuuromslag', één van de moei lijkste opdrachten in het plan van aanpak. De formatiereductie heeft vol gens de controllers een bepalende rol gespeeld, omdat tegelijkertijd een aantal perso neelsleden op hun kwaliteiten is aangesproken. Beukert en Van den Dries wijzen er evenwel op dat de handelwijze ook een 'be paalde vorm van verkramping en onzekerheid bij sommigen van de overgebleven leidingge venden' teweeg heeft gebracht. De rapportage wordt 3 mei be sproken door de gemeenteraad. Advertentie Peugeot peper- of zoutmolen A A ol van ƒ149,- voor 99,- RVS20 cm Middelburg: L. Noordstr. 25 tel.: 0118-636136 Goes: St. Adriaanstr. 8 tel.: 0113-258989

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41