Kok beperkt aantal prinsen Beperking handel in uitstoot van broeikasgas schaadt economie Job Life'. Is dat alleen voor uitzendbanen? PZC Defensie leurt met oude pijpleidingen Vuurtoren sluit in kunstmaand met thema licht Zender TMF Goedkeuring huwelijk Constantijn en Laurentien van Wegener naar MTV Muzikant eerste proefkonijn Smokkellijn illegalen opgerold Zone met dertig kilometer kan kinderlevens redden Nieuwbouw theater stort in MBO-opleiding tot cabaretier Vliegtuigje stort neer bij Maaseik EU-steun voor Molukse verzoening Borst sluit Slotervaartziekenhuis Nieuwste DNA-techniek kan oude zaken oplossen Trein ontspoord door aanrijding woensdag 11 april 2001 van onze redactie binnenland NES - Net nu voor de vijfde editie van de Kunstmaand op Ameland het thema 'licht' is gekozen, valt mogelijk de vuurtoren af als tentoonstel lingsruimte. De organisatoren waren van plan drie kunste naars installaties in de toren te laten maken rond dat thema. Daar is provinciale subsidie voor aangevraagd. De Amelander toren wordt waarschijnlijk afgesloten voor bezoekers, omdat hij niet vol doet aan de veiligheidsvoor schriften voor zulke attracties. Tijdens de voorgaande edities van de Kunstmaand, die in no vember gehouden wordt, deed de gietijzeren toren dienst als tentoonstellingsruimte. „De vuurtoren is voor dit jaar voor lopig afgemeld", aldus Andrea Möller van de provinciale stichting Keunstwurk, die de Kunstmaand coördineert. De opzet voor de Kunstmaand is wat gewijzigd. Er was kritiek omdat de tentoonstelling, ver spreid over ruimtes variërend van cafés tot kerkgebouwen, een lukraak karakter had en niet overal goed te vinden was. Nu is er een verbindend thema en zijn er grotere zalen toege voegd, onder meer die van de musea in Hollum en Nes. De kunstenaars komen dit jaar uit Friesland, Groningen en het Duitse Ost-Friesland. Voor de kunstwerken in de vuurtoren waren al gesprekken geweest met Monique Vogel sang uit Heerenveen, Els Brou wer uit Groningen en de Ost- Fries Alfred Kaufner. GPD APELDOORN - De muziekzen der MTV heeft concurrent The Music Factory (TMF) gekocht van uitgever Wegener. TMF richt zich op jongeren in Neder land en Vlaanderen en verdrong de afgelopen jaren in Nederland MTV als populairste muzieksta tion. Bij The Music Factory wer ken tachtig mensen. Wegener en MTV deden gisteren geen mededelingen over het be drag dat is gemoeid met de transactie. De verkoop zal in ie der geval niet leiden tot ge- I dwongen ontslagen, aldus het concern. Naast de tv-stations in Nederland en Vlaanderen gaan j ook de internetactiviteiten over naar MTV. Namens de leiding van MTV- I Europe liet S. Guild gistei'en weten dat de naam TMF blijft bestaan. „We willen in dat merk investeren en het sterker ma- I kenVolgens Guild moeten bei- de stations wel aanvullend aan I elkaar worden. „Het is niet de j bedoeling dat de twee zenders exact dezelfde doelgroep gaan aanspreken." Het bedri j f lij kt erop in te zetten dat MTV meer progressieve en TMF meer behoudende muziek gaat uitzenden. Volgens directievoorzitter Hou- J wert van Wegener hangt de ver koop van TMF samen met de ge plande verdeling van de radio frequenties in Nederland. „Het I feit dat de Nederlandse regering I nu eindelijk lijkt te hebben be sloten hoe de verdeling van de FM-radiofrequenties gestalte krijgt, stelde ons in staat TMF los te maken van de radioactivi teiten in de Wegener RTV-divi- sie." Wegener bezit in Nederland twee commerciële radiosta tions: Radio 10 FM en Love Ra dio. Voor deze stations is de j uitgever nog op zoek naar een I strategische partner. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - Het kabinet wil het aantal leden van het konink lijk huis beperken. De kinderen uit het toekomstig huwelijk van prins Constantijn en Lauren tien Brinkhorst krijgen daarom niet de prinsentitel. Dat bleek gisteren uit het antwoord van premier Kok bij het debat over de Goedkeuringswet voor het huwelijk. De verenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer stem de gisteren vrijwel unaniem in met de Goedkeuringswet. Al leen de GroenLinks-leden Pitstra, Platvoet, De Wolff, Van Schijndel en Van Gent stemden tegen omdat ze niet willen mee werken aan een instituut waar ze tegen zijn. De SP was niet bij het debat aanwezig. Prins Con stantijn en Laurentien Brink horst trouwen op 17 en 19 mei. Kok zei dat bij de titulatuur voor de kinderen rekening is ge houden met de komende wets wijziging voor het lidmaat schap van het koninklijk huis. De kinderen van Constantijn en Laurentien krijgen tot verba zing van een groot deel van de Tweede en Eerste Kamer 'slechts' de titel graaf of gravin van Oranje-Nassau en het pre dikaat jonkheer of jonkvrouwe Van Amsberg. VVD, D66 en de Christenunie vinden dat ze ge woon prins of prinses hadden moeten zijn. Opvolging De veiwvachting is dat door de wetswijziging het aantal men sen dat tot het koninklijk huis behoort drastisch zal afnemen. In politiek Den Haag is een breed gedeelde opvatting dat het aantal leden de laatste jaren te fors is toegenomen. D66-lei- der Thom de Graaf vroeg daar om vorig jaar om een discussie over het koninklijk huis. De minister-president bena drukte dat prins Constantijn, de jongste broer van kroonprins Willem-Alexander, zich buiten de directe lijn van erfopvolging bevindt. Hij tekende wel aan dat voor een andere titel kan wor den gekozen als de kinderen van Constantijn door onvoorziene omstandigheden plots wel dich ter bij de troon komen. Het bij zondere van hun positie komt daarnaast tot uitdrukking in de nog niet eerder voorkomende combinatie graaf van Oranje- Nassau, jonkheer van Amsberg, aldus de premier. Op de staats rechtelijke positie van minister van Landbouw Brinkhorst, de vader van de bruid, wilde Kok niet diep ingaan. De Kamerle den toonden zich enigszins geïr riteerd over de summiere toelichting daarover in de Goedkeuringswet. Zij vrezen problemen wegens de ministe riële verantwoordelijkheid die Brinkhorst als lid van het kabi net heeft voor het koninklijk huis. Volgens Kok staat Con stantijn echter zo ver van de troon af dat de ministeriële ver antwoordelijkheid zelden tot uiting komt. GPD ENSCHEDE - Een recherche- team van de marechaussee in Enschede heeft samen met col lega's in Engeland een bende mensensmokkelaars opgepakt. Gisterochtend deed de mare chaussee in Nederland op vijf locaties huizoekingen. Daarbij zijn vijf mensen van Afghaanse afkomst aangehouden op ver denking van mensensmokkel. De verdachten hebben volgens de marechaussee sinds juli vorig jaar meer dan honderd mensen via Nederland naar Engeland gesmokkeld. Het gaat om illega len uit Afghanistan, India en Pakistan. De marechaussee ver moedt dat de illegalen in België per veerboot naar Engeland werden gesmokkeld. Voor de reis van Nederland naar Engeland werd drieduizend gulden per persoon betaald. De verdachten in Nederland zijn opgepakt in Enschede, Amster dam en Capelle aan de IJssel. Enkelen zitten zelf nog in de asielprocedure. ANP WAGENINGEN - Een sloep met trompettist (rechts) vaart door het nieuwe Zee- gangs- en Manoeuvreerbassin van het Maritiem Research Instituut (MARIN) te Wa- geningen. Prins Willem-Alexander stelde daar gisteren drie testfaciliteiten in ge bruik. In de bassins kan door middel van proeven met modellen onderzocht worden hoe schepen en drijvende objecten zich gedragen onder bepaalde (weersomstandig heden. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De industrielan den moeten volledige vrijheid krijgen om te handelen in de uit stoot van broeikasgassen zoals kooldioxide. Dat is de goedkoopste manier om de uitstoot mondiaal te ver minderen. Als industrielanden worden verplicht om in eigen land Advertentie Zeker niet. JobLife is veel breder. Natuurlijk heb je met JobLife uitzendbanen. Maar JobLife is er ook voor detachering. Voor banen voor onbepaalde tijd. Voor fulltime-, maar ook voor parttime-functies. Je kunt zelfs in vaste dienst komen bij Randstad en gaan werken voor verschillende opdrachtgevers. Ga voor meer informatie naar de dichtstbijzijnde vestiging of naar www.randstad.nl. Join iobLifé: Join Randstad. maatregelen te nemen, dan zal hun gezamenlijke bruto natio naal product (bnp) met een half procent dalen. Het bnp van de Verenigde Staten daalt zelfs met 0,9 procent. Het Centraal Planbureau (CPB) schrijft dit in het Centraal Eco nomisch Plan (CEP) dat gisteren is verschenen. Als industrielan den, inclusief landen als Rus land en Polen, wel volop met elkaar mogen handelen in emis sies, clan daalt hun bnp slechts met 0,2 procent. Kyoto De Europese Unie vindt dat in dustrielanden de helft van hun reductieverplichting met maat regelen in eigen land moeten realiseren. Op de Klimaatconfe rentie van Kyoto in 1997 is afge sproken met hoeveel procent elk land zijn uitstoot moet vermin deren. Nederland moet in 2010 zes pro cent minder broeikasgassen uit stoten dan in 1990. Een ambiti euze doelstelling, omdat de uitstoot sinds 1990 fors hoger is geworden. Minister Pronk van Milieu zei onlangs dat hij zich grote zorgen maakt of Neder land dat wel redt en vroeg zich af of het beleid niet strenger moet. Beslist, vindt CPB. Nederland moet de energieheffing (ecotax) uitbreiden en de regels strenger maken. Voorlichting, subsidies en convenanten met het be drijfsleven hebben te weinig ef fect. ANP van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Het aantal ver keersongevallen in de bebouw de kom waarbij kinderen zijn betrokken, kan omlaag door meer dertig-kilometerzones in testellen. Op wegen waar vijftig kilometer per uur mag worden gereden, ligt het aantal onge vallen waarbij kinderen ge wond raken drie keer hoger dan in stralen met een maximum snelheid van dertig. Dit blijkt uit een ongevallen analyse van E. Tutert van de Universiteit Twente voor de Ad viesdienst Verkeer en Vervoer van Rijkswaterstaat. De analyse is gebaseerd op cij fers uit de periode 1994 tot en met 1998. In dit tijdsbestek raakten in het verkeer gemid deld per jaar vijftigduizend mensen gewond en vielen er twaalfhonderd doden. „Per jaar werden gemiddeld vierduizend kinderen van vier tot en met twaalf jaar oud geregistreerd die bij een ongeval waren be trokken. In 64 procent van de gevallen ging het om jongens", aldus Tutert. Relatief veel ongevallen met kinderen gebeurden bij over steekplaatsen. Tutert noemt het aantal ongevallen op eenrich- tingswegen opvallend. Naar de reden kan ze alleen gissen: „Wellicht komt dit door onerva renheid met eenrichtingsver keer." ANP HOORN - Een deel van de nieuwbouw van schouwburg Het Park in Hoorn is in de nacht van maandag op dinsdag inge stort. Het betreft de 26 meter hoge toneeltoren van het theater. Voor politie, aannemer en gemeente is het nog volstrekt on duidelijk waarom de toren het heeft begeven. De politie gaat uitzoeken of er misschien opzet in het spel is. De gemeente Hoorn stelt een onderzoek in naar de constructie. Volgens burgemeester P. Janssens van Hoorn rezen twee we ken geleden al vragen bij de bouw. Werknemers hadden het toen over doorbuigingen in de staalconstructies. „De con structeur heeft toen geconstateerd dat er niets aan de hand was.", aldus de burgemeester. De oplevering van het theater was gepland eind december van dit jaar. ANP LEEUWARDEN - Leeuwarden krijgt een MBO-opleiding ca baretier, stand-up comedian, popmuzikant en toneelspeler. Scholengemeenschap De Friese Poort begint in september met de vierjarige studierichting. „Voor het komend jaar zitten we al bijna vol", aldus een woordvoerder van De Friese Poort gisteren. Het eerste jaar worden slechts 25 jongeren toegelaten in verband met de be perkte stagemogelijkheden. De leerlingen worden klaargestoomd voor de HBO-opleiding Drama, de Theaterschool en de Popacademie. ANP NEEROETEREN - Bij een vliegtuigongeluk zijn gisteroch tend twee Nederlanders om het leven gekomenHet eenmoto- rige zakentoestel stortte neer bij het Belgische dorpje Neeroe- teren bij Maaseik, vlak over de grens met Limburg. De 63-jarige piloot uit Grubbenvorst (Limburg) en zijn 53-ja- rige passagier uit Lelystad werden daarbij gedood. Dat heeft burgemeester Creemers van Maaseik bekendgemaakt. Het toestel was even na acht uur opgestegen vanaf vliegveld Beek voor een vlucht naar Antweipen. Een half uur later stortte het neer aan de rand van het natuurgebied De Tesch in Neeroeteren. Volgens de brandweercommandant hebben zich in het vliegtuig enkele ontploffingen voorgedaan. Belga/ANP BRUSSEL - Een delegatie van Molukkers en Indonesiërs heeft steun gekregen voor haar verzoeningsinitiatieven bij vertegenwoordigers van het Europees Parlement. De europarlementariërs deden onder meer het voorstel om naar Zuid-Afrikaans voorbeeld een 'waarheidscommissie' in te stellen op de Molukken. De delegatie heeft van het Europees Parlement de toezegging gekregen dat ook de EU-vertegenwoordiging in Jakarta seri eus zal kij ken naar Molukse verzoeningsvoorstellen tussen de strijdende christenen en moslims. ANP AMSTERDAM - Minister Borst van Volksgezondheid wil het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam sluiten. Zij heeft dit in een brief aan het ziekenhuis, de zorgverzekeraar en financier ING laten weten. Borst ziet hooguit nog toekomst voor het Slotervaartziekenhuis als polikliniek. Het gemeentelijke Slotervaartziekenhuis werd in 1997 gepri vatiseerd. De 750 bedden werden teruggebracht tot ruim vierhonderd om het ziekenhuis rendabel te maken. Maar bin nen enkele jaren is er opnieuw een tekort van tientallen mil joenen guldens. „Alles bijeen is een situatie ontstaan, die niet langer verantwoord is", schrijft Borst. ANP door Dick Hofland DEN HAAG - Wat moet iemand met pijpleidingen van een paar centimeter doorsnee? Het mi nisterie van Defensie liet er olie door stromen, maar wil ze niet meer. Provincies en gemeenten hebben ook geen interesse en dus probeert de overheid de driehonderd kilometer stalen buizen te verkopen aan de hoog ste bieder. Maar wie wil ze hebben? Olie mag er niet meer doorheen, dus wat rest er meer dan kabels? Te- lecombedrijven en exploitanten van glasvezelkabels hebben hun eigen netwerken echter al aangelegd. Ze zitten vermoede lijk niet te springen om een stukje van 63 kilometer van Klaphek naar Deelen of de 27,8 kilometer pijpleiding van Vol- kel naar het Duitse Koch. „Maar je weet het nooit", zegt voorlichter C. van de Berg van Domeinen. Als de overheid van haar spullen af wil, dan schakelt zij deze dienst van het ministe rie van Financiën in. Domeinen is opgesplitst in afdelingen roe rende en onroerende goederen en heeft de vreemdste zaken in de verkoop: een hefbrug, kazer ne, safe, bunker of gewoon een kast. Domeinen verkoopt aan de hoogste bieder, tenzij de prijs niet bevalt. „Geloof het of niet, voor alles is een koper. Er zijn altijd wel mensen die ergens handel in zien, we zijn althans nog nooit met iets blijven zit ten", aldus Van de Berg. Om de pijpleidingen kwijt te ra ken heeft Domeinen een grote advertentie in de dagbladen ge plaatst. „Omdat we ook geen idee hebben of er interesse voor is, willen we wel eens zien wie er op afkomt. Wij denken inder daad vooral aan telecombedrij- ven, die misschien nog interesse hebben in zo'n traject." Domei nen heeft geen idee wat de lei dingen moeten opbrengen. Ze liggen er al jaren en pas als er belangstelling voor is, zullen taxateurs de prijs bepalen. Ook particulieren kunnen een bod uitbrengen. GPD neemt twee j aar in beslag. Daar na wordt besloten of de nieuw ste DNA-technieken er op wor den losgelaten om de waarheid alsnog aan het licht te brengen. Het aantal zaken dat kan wor den heropend, ligt vermoedelijk aanzienlijk lager dan de elfdui zend waarop de 46.000 sporen betrekking hebben. Het gaat om materiaal als bloed, haren, huidschilfers en sperma. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Met de nieuwste technieken voor DNA-onder- zoek kunnen mogelijk alsnog oude strafzaken worden opge lost. Een inventarisatie door het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI) in Rijswijk heeft 46.000 bruikbare sporen opge leverd, die nieuwe aanwijzin gen kunnen opleveren. In totaal zijn 53.140 sporen van ongeveer elfduizend strafzaken uit de periode 1984-1996 beke ken. Dat heeft een topambte naar van het ministerie van Jus titie gisteren bekendgemaakt op het congres DNA: sporen naar de toekomst. De cijfers geven alleen aan hoe veel sporen bruikbaar zijn. Na der onderzoek is nodig voor daadwerkelijk DNA-onder- zoek kan worden gedaan. Eerst moeten onderzoekers vaststel len om welke strafzaken het gaat, of de zaken zijn verjaard en of in het verleden al een ver dachte is opgespoord. Het Openbaar Ministerie verricht dit onderzoek in samenwerking met de politie. Bestudering van alle dossiers AMSTERDAM - Op de lijn Utrecht-Amsterdam is gister middag een trein ontspoord door een aanrijding met een boottrailer op een spoorweg overgang bij Nieuwersluis. Bij het ongeval is niemand ge wond geraakt. Dat heeft een NS-woordvoerder meegedeeld. Tussen Abcoude en Maarssen reden lange tijd geen treinen. Reizigers uit de ontspoorde trein hebben daar enkele uren ingezeten. Het ongeluk gebeur de rond 16.00 uur. Pas tegen 19.00 uur konden zij per bus verder worden vervoerd. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3