PZC Scholen hebben genoeg ruimte Automobilist heeft nog één zomer fileleed bij Zandkreek 17 Middelburg kan Maxima verwachten Proef ondergrondse afvalcontainers in Paashaas brengt jong en oud samen Delta biedt OLAZ samenwerking aan bij afvalverwerking Zierikzee vertraagd Netelenbos heeft geen extra geld over voor Zeeuwse projecten Alleen gebouwen Zierikzees basisonderwijs in toekomst mogelijk te krap Tunnelbouwer repareert lekkende boor 'ÊJ POLDERDIJK Rijbewijs kwijt na drankrit zeeuwse almanak Wisseldienst waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 11 april 2001 door Richard Hoving LEEUWARDEN - Prins Wil- lem-Alexander en zijn verloof de Maxima Zorreguieta beginnen in september met kennismakingsbezoeken aan alle provinciehoofdsteden. Dat heeft burgemeester Van Maar- en van Leeuwarden gisteren bekendgemaakt. De Rijks voorlichtingsdienst (RVD) be vestigt dat er na de zomer ken nismakingsbezoeken komen. „Het ligt voor de hand dat alle twaalf provincies worden aan gedaan", aldus een woordvoer der. Hij kon nog niet zeggen wanneer het paar Middelburg bezoekt. „Het programma is nog niet opgesteld. We gaan eerst koninginnedag in Dren the vieren." Op het Middel burgse stadhuis was gisteren niets bekend over een bezoek. Het college van B en W nodigde het paar twee dagen na de ver loving al uit naar de Zeeuwse hoofdstad te komen. Volgens een woordvoerder van de ge meente Leeuwarden beperken de eendaagse bezoeken zich tot de provinciehoofdsteden. Wel is het de bedoeling dat politici. het bedrijfsleven en culturele instellingen uit de hele provin cie zich presenteren aan het Willem-Alexander en Maxima. Leeuwarden is als een van de eerste steden aan de beurt. Koningin Beatrix en prins Claus maakten kort na hun verloving in 1965 ook een ken nismakingstournee. doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Schouwse basis scholen kunnen tot 2015 toe met him huidige lesruimten. Alleen voor Zierikzee kan het noodza kelijk worden een nieuwe school te bouwen of bestaande scholen uit te breiden, omdat de stad de grootste bevolkingstoe name wacht. Dat blijkt uit de eerste versie van het Integraal Huisvestingsplan voor het on derwijs op Schouwen-Duive- land. Minister Hermans van onder wijs wil onder meer door klas sen te verkleinen de kwaliteit van het basisonderwijs verbete ren. Eén leraar voor maximaal twintig leerlingen is daarbij het streven. Gemiddeld heeft een Zeeuwse leerkracht zo'n 21 kin deren per klas. Met de richtlijnen van de minis ter in de hand moeten gemeen ten de huisvesting voor hun ba sisscholen voor cle komende vijftien jaar beoordelen en waar nodig plannen smeden. Het streven naar kleinere klassen kan immers tot gevolg hebben dat bestaande groepen moeten worden gesplitst en over diverse lokalen worden verdeeld. Prognoses De gemeente heeft daarom aan de hand van prognoses van de toekomstige samenstelling van de bevolking in kaart gebracht of basisscholen de komende vijftien jaar tegen huisvestings problemen oplopen. Ook is ge keken wanneer problemen zich zullen voordoen. De eerste versie van deze blik op de toekomst ligt inmiddels op TERNEUZEN - Tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde (KMW) gaat het lek in de afdichting van het hoofd- lager van tunnelboormachine Sara van binnenuit die machine repareren. Dit gebeurt eind mei op het mo ment dat Sara, die de oostbuis boort, zo'n 3800 meter is gevor derd. De reparatie wordt ge combineerd met een eerder ge plande grote onderhoudsbeurt, waarvoor twee weken waren uitgetrokken. Er komt nu an derhalve week bij. De reparatie kost vijf miljoen gulden. het bureau van de wethouder. „Het eerste concept geeft de ko mende vijftien jaar voor de ker nen buiten Zierikzee een stabiel beeld. Wat betreft Zierikzee, daar komen wel wat vragen met betrekking tot de huisvesting van de basisscholen voor de toe komst", vat wethouder D van der Wekken van onderwijs het rapport samen. Op grond van deze inventarisa tie verwacht de gemeente dat de scholen in de kernen tot 2015 kunnen voldoen aan de Haagse normen. Veel klassen hebben immers nu al minder leerlingen dan de gewenste grens van twintig. Als door klassenver kleining een extra groep moet worden gevormd, is daar vol gens Van der Wekken ruimte voor binnen de huidige gebou wen. Bij de verdere uitwerking van het huisvestingsbeleid richt de gemeente zich daarom op de Zierikzeese basisscholen. Om dat grootschalige uitbreidings projecten van de monumenten- stad - de nieuwbouwwijken Poortambacht 11 en Noorder polder - op de rol staan, hebben scholen waarschijnlijk veel meer ruimte nodig om deze stroom nieuwe leerlingen op te vangen. De gemeente zal een keuze moe ten maken: een nieuwe basis school in de wijk, zoals voor Noorderpolder wordt overwo gen, of de huidige schoolgebou- wen in de directe omgeving uit breiden. Naar welke mogelijkheid de ge meente neigt, kan de wethouder nog niet aangeven. Intern moet nu eerst het concept verder wor den uitgewerkt, waarna half mei een gespreksronde met de basisscholen volgt. Wel verze kert Van der Wekken dat de ge- Ouwerkerkse senioren beantwoorden de lentegroet met een glimlach en een handje paaseitjes. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Delta Nutsbe drijven heeft het Openbaar Li chaam Afvalverwerking Zee land (OLAZ) het aanbod gedaan om in Zeeland gezamenlijk de inzameling en verwerking van huishoudelijk en bedrijfsafval op te pakken. Door samen te werken zouden de partners de hele Zeeuwse afvalmarkt be heersen zonder elkaar te becon curreren. OLAZ heeft tot juni de tijd ge kregen om al dan niet op het aanbod in te gaan. Voorzitter I K. van der Hoofd van OLAZ zei i gisteren 'niet echt warm te lo- j pen voor het aanbod'. „Maar, als Delta kan aantonen dat sa- j menwerking voor beide partijen I voordelig is, kunnen we het aan- j bod niet op voorhand afwijzen", zei Van der Hoofd. Half maart lekte uit dat Delta Nutsbedrijven plannen koes- I terde om met een eigen bedrijf, Delta Milieu Services, de Zeeuwse afvalmarkt op te gaan. OLAZ werkte tot dan al maan den aan een plan en een onder zoek om het openbaar lichaam om te bouwen tot een semi-com- mercieel afvalketenbedrijf. Alle Zeeuwse gemeenten, met (Advertentie) uitzondering van Borsele, ver tegenwoordigd in het OLAZ hadden zich positief uitgespro ken over een ombouw van de ge meenschappelijk regeling. Het opzetje van de commissarissen van Delta betekende voor de OLAZ-bestuurders een bittere tegenvaller. Volgens voorzitter Van der Hoofd zou er op de Zeeuwse afvalmarkt geen ruim te zijn voor twee partijen. De provinciale afvalmarkt is goed voor een omzet van zo'n 100 miljoen gulden. Momenteel neemt OLAZ hiervan 8 5 procent voor rekening. Verstraeten - Verbrugge, gelieerd aan Delta, is goed voor het restant. „Hoe die verdeling in een toekomstige samenwerking uitpakt weet ik niet, maar Delta wil naast het huishoudelijk afval ook het be drijfsafval gaan ophalen en ver werken en dat is natuurlijk een redelijke groeimarkt. Ook voor ons", zei van der Hoofd. Avontuur De OLAZ-voorzitter voelt er zelf weinig voor om met Delta een avontuur aan te gaan. „Wij hebben van een grote meerder heid van het algemeen bestuur opdracht gekregen verder te gaan met de verzelfstandiging en ombouw van OLAZ tot een meer commercieel ingesteld be drijf. Daarmee gaan we in eerste instantie verder. Delta wil ook verder met een milieudivisie. Dat mag, maar leuk vind ik het niet. Of we dingen gezamenlijk kunnen oppakken, is een zaak van het algemeen bestuur", al dus Van der Hoofd. door Jacoliene van Weele OUWERKERK - De paastakken uit de bol derkar worden gaandeweg verruild voor chocolade paaseitjes. En dat vinden de kin deren uit groep een en twee van basisschool 't Stoofje prima. Op hun tocht langs de Ou werkerkse senioren brengen ze een lente groet en vooral veel vreugde. Al bijna vijfentwintig jaar gaan de Ouwer kerkse schoolkinderen bij wijze van lente groet met paastakken in de hand langs de deuren om mensen van tachtig jaar en ouder een attentie aan te bieden. Klokslag tien uur gisterochtend vertrok de kindei'stoet bij 't Stoofje. Onderweg naar het eerste huis klinkt enthousiast het palmpasenliedje. 'Eén ei is geen ei, twee ei is een half ei, drie ei is een paasei'.' Het derde huis dat wordt aangedaan treft oud-hoofdmeester J. Berrevoets. Na het ca deau en een liedje blijkt dat de meester de kinderen niet is vergeten. Snel stopt hij de juffen een zak eitjes toe. „Tjee, clat is de tweede keer al!roept één van de kinderen hard. Ondanks de gure wind en af en toe een drup pel regen blijven de kinderen enthousiast. Zelfs een fikse bui weerhoudt hen er niet van naar het volgende adres te lopen. De paashaas is hen voorgeweest, vertelt de me vrouw in de deuropening geheimzinnig. Of de kinderen maar even mee willen lopen... Door de garage gaat het naar de achtertuin waar een stenen schaapje waakt over een schaaltje eieren. „Ik kwam in de Cornelia de paashaas tegen en die vroeg mij goed op de ze eitjes te passen", lacht de mevrouw. Ze is zichtbaar ingenomen met de vrolijke ge zichten als de eieren worden gevonden. Voor de zekerheid volgt een tweede kritische in- foto Marijke Folkertsma spectie, voor het geval de paashaas stiekem ergens anders nog iets heeft verstopt. Bij een van de laatste huizen wordt niet me teen opengedaan. „Misschien helpt het als we heel hard een liedje zingen", oppert juf Corine. De kinderen laten zich dat geen twee keer zeggen. De klep van de brieven bus wordt opengedaan en de kinderen doen hun best om de oude mevrouw naar buiten te te zingen. Met resultaat, want even latei- gaat de deur open. Ook hier gaat een zak met eieren mee in de bolderkar. Tas Als de kinderen terug op school zijn, wordt de chocolade verdeeld en krijgt ieder een tas vol mee naar huis. Juf Corine is zelf net zo enthousiast als de kinderen over het jaar lijkse uitje. „Vooral de wisselwerking tus sen de kinderen en de ouderen is heel bijzon der om te zien." door Ben Jansen WILHELMINADORP - Het is nog één zomer behelpen op de Zandkreekdam tussen Noord en Zuid-Beveland. Het knel punt dat de brug in deze dam vormt voor zowel het wegver keer als de scheepvaart, is vol gend jaar grotendeels opgelost. Een tweede brug en een daarop aansluitende lus zorgen ervoor dat de wachttijden voor beide verkeersstromen aanmerkelijk worden beperkt. Gedeputeerde J. Hennekeij en directeur W. Broeders van Rijkswaterstaat gaven gisteren het startsein voor de werkzaam heden op de Zandkreekdam. Vanaf de klipper Avontuur lie ten ze de scheepshoorn klinken, waarna op de wal een bord met de afbeelding van de tweede brug werd onthuld. Deze han deling symboliseerde de, zoals Hennekeij het even tevoren noemde, 'voorbeeldige samen werking' tussen provincie en Rijkswaterstaat. Ze brengen de kosten (22 miljoen gulden) sa men op. De komende maanden worden de voorbereidingen getroffen voor de bouw van de tweede brug over de Zandkreeksluis. De werkzaamheden bestaan uit wegbaggeren van slib, slopen van een deel van het remmings- werk, slaan van damwand en het maken van landhoofden voor de brug. De constructie van de brug begint in juni. Hij wordt in de loop van februari volgend jaar geplaatst. De lus die het verkeer over de nieuwe brug leidt, kan nog even wachten. De provincie is van plan dit deel van het project eind dit jaar aan te besteden. Het is de bedoeling dat de omlei dingsroute over de Zandkreek sluis in juni volgend jaar in ge bruik wordt genomen. Dan keert de rust nog niet terug op de (Advertentie) GEVELVERFRAAMNG Voor ai uw zonwering en kozijnen VI i s s i n g s est raat i 4371 RA Koudekerke Telefoon. 0118-552010 Telefax: 0118-552071 meente voor mogelijke uitbrei- dings- of nieuwbouwplannen inmiddels de nodige gelden op zij heeft gezet. De bedragen, die de afgelopen jaren door Her mans voor de huisvesting zijn uitgedeeld, zijn immers 'keurig netjes geparkeerd' in het ge meentefonds en 'geoormerkt'. „Dat kan niet zo maar voor stoeptegels uitgegeven worden. De toekomst van de scholen is belangrijker." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De voorbereiding voor het ondergronds inzame len van huisafval voor de Nieu we Haven in Zierikzee heeft be hoorlijke vertraging opgelopen. De gemeente heeft meer tijd no dig om het beste systeem te kie zen Het is daarom nog maar de vraag of de proef met deze ma nier van afvalinzameling deze zomer nog kan beginnen. De inzameling van het huisaf val, met name in de binnenstad van Zierikzee, moet aanmerke lijk beter en efficiënter. Dat vindt het Schouwse college van burgemeester en wethouders. Wekelijks wurmen de grote vuilniswagens zich een weg door de smalle straatjes van het oude centrum. Op hun tocht stuiten de mensen van de ge meentelijkereinigingsdienst te vens op grote bergen afval, die daar illegaal bij het overige huisvuil gedumpt worden. De gemeente wil dit zogeheten afvaltoerisme in de kiem smo ren met ondergrondse afvalcon tainers, die over een toegangs controle beschikken. Door middel van een pasje of een chipper kunnen alleen de bewo ners in de directe omgeving van de container hun vuilnis stor- ten. Het beoogde systeem is efficiën ter en goedkoper: het huisafval wordt centraal ingezameld, zo dat de vuilniswagens zich de lange tocht langs alle huizen kunnen besparen. De gemeenteraad steunt de plannen van het college en heeft vorig najaar een ton opzij ge legd voor een proef. De Nieuwe Haven en de zijstraten hiervan zijn aangewezen als proefge bied. Met vier of vijf onder grondse containers voor dit stuk van de stad moet duidelijk wor den of het systeem naar de ande re stadsdelen kan worden uitge breid. Het streven was in de zomer van 2 001 te beginnen met deze proef. De waag is echter of de gemeen te dat haalt. Met nog amper tweeënhalve maand te gaan, is nog geen besluit genomen over welke afvalcontainers voor de proef in Zierikzee zullen wor den gebruikt, op welke manier de gemeente de toegang wil con troleren en waar de inzamel punten exact worden ingegra ven. „Het heeft allemaal behoorlijk wat vertraging opge lopen", bevestigt N. Eilers, hoofd van de afdeling reiniging. Het grote knelpunt vormt de keuze voor het systeem. De ge meente heeft haar oog laten val len op een automatiseringssys teem voor de toegangscontrole, dat echter moeilijk samengaat met de beoogde ondergrondse container. Omdat het proefpro ject bij succes geïntroduceerd zal worden in andere stadsde len, hecht de gemeente aan een degelijk systeem dat deze even tuele uitbreiding mogelijk maakt. Rapport Tevens willen de bestuurders met het bepalen van deze keuzes wachten op een rapport van de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdeskundigen. Hierin worden verschillende onder grondse afvalverzamelingssys- temen met elkaar vergeleken. „We willen voor alle zekerheid hierop wachten om te kijken of onze voorkeur past bij deze bre dere kijk", aldus Eilers. Hij ver wacht binnen 'enkele weken' dit rapport in handen te hebben, zodat de gemeente medio mei haar koers kan hebben bepaald. Het hangt vervolgens van de le vertijd van de fabrikanten af, wanneer de proef aan de Nieu we Haven begint. VLISSINGEN - Een 44-jarige automobilist uit Vlissingen is maandagnacht op de Sloeweg aangehouden omdat hij te veel had gedronken. Ook werd zijn rijbewijs ingeno men. De Vlissinger had drie keer zoveel had gedronken als toege staan. Zandkreekdam. Rijkswater staat wil in 2002 beginnen met de bouw van een grote duiker in de Zandkreekdam om het Veer- se Meer met water uit de Ooster- schelde te verversen. Dit zoge noemde doorlaatmiddel moet in 2004 gereed zijn. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De samenwer king tussen de rijksoverheid en drie zuidelijke provincies Zee land, Noord-Brabant en Lim burg dreigt te floppen. Vrijwel alle claims van het zuiden voor (spoor)wegen zijn afgewezen door verkeersminister Netelen bos (PvdA). Gedeputeerde Hennekeij (WD), in Zeeland verantwoor delijk voor verkeer, is zwaar te leurgesteld. Hij vraagt zich af of het zin heeft verder met het Rijk te praten. Het draait concreet om de verdeling van gelden voor economische structuurverster king, kortweg ICES. De zuide lijke provincies meenden recht te hebben op vele miljarden uit die ICES-pot om achttien ver keersknelpunten vóór 2020 op te lossen. Minister Netelenbos erkende eerder dit jaar dat die knelpun ten de economische ontwikke ling van het zuiden kunnen frustreren. Dat gaf hoop, maar niet voor lang. Vorige week bleek dat Netelenbos slechts twee van de achttien claims naar het Centraal Planbureau (CPB) wil doorsturen, om ze te laten doorberekenen op hun economische effecten. De mi nister heeft eigenhandig nog één verzoek aan het lijstje toe gevoegd. En dat is het, voorlo pig. Na het CPB beslist het kabi net. De plannen die Netelenbos heeft doorgestuurd, komen uit Noord-Brabant en Limburg. Voor Zeeland zit er helemaal niets extra's in het vat. De pro vincie had extra geld gevraagd voor nieuwe goederenspoorlij nen, vanaf Vlissingen-Oost, naar Antwerpen en van de Axel- se Vlakte naar België. En er la gen claims voor een tunnel bij Sluiskil en verbreding van de weg Vlissingen-Oost/Rijksweg A58, die na de ingebruikname van de Westerscheldetunnel veel drukker zal worden. Aan het begin van haar ambts termijn op Verkeer en Water staat heeft Netelenbos Zeeland ook al in de kou gezet. Zij schoof toen de aanleg van de Dammen- route op Walcheren (met aqua duct bij Middelburg) en de verbetering van de N61 Schoon- dijke-Hoek vele jaren door, naar 2006/2007-2010. Hennekeij had overigens al een voorgevoel dat Netelenbos wei nig toeschietelijk zou zijn. Haar vorig jaar gepresenteerde Na tionaal Verkeers- en Vervoer plan 2001-2020 spreekt boek delen. Pas als er op een autosnelweg in de spits minder dan 60 kilometer per uur kan worden gereden, is er volgens het NVVP sprake van een knel punt. In Zeeland speelt dat ner gens. De vraag is nu hoe het verder moet met de samenwerking tus sen de rijksoverheid en het zui den. Vorig jaar december is met veel tamtam nog een raamover eenkomst gesloten, die uitein delijk in een contract, een regio convenant, zou moeten uitmonden. De Commissarissen van de Koningin in Limburg, Zeeland en Noord-Brabant gaan binnenkort de situatie be spreken met minister De Vries van Binnenlandse Zaken, de eerstverantwoordelijke voor re- gioconvenanten. Na een weekje bij opa en oma gelogeerd te hebben ging Jes se, net zeven, ook thuis iedere avond tegen half acht voor de tv zitten om voor het slapen naar de serie 'Allo 'allo te kij ken. Daar kon z'n moeder wel mee leven, al betekent het wat la ter opblijven da?i anders. Maar ze keek wel vreemd op toen Jesse zijn fototoestel pakte en om de paar minuten een foto maakte van het tele visiebeeld. „Weet jij toel hoe veel zo'n rolletje kost?", sprak ze streng. Veel te veel om zo maar een beetje voor de lol foto's te maken!' Jesse keek beteuterd. „Maar opa moet om de week 's avonds werken en dan kan hij niet kijken...en nu dacht ik, als ik dan foto's maak, weet hij tóch wat er gebeurd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39