Sloop kerk Rilland van de baan PZC Federatie zorgt voor overschot aan kerken Jan Bruijns valt Agrimarkt weer aan PZC Leefomgeving mag niet lijden onder ontwikkeling Sloe b 19 Folder wijst Thoolse bruidsparen de weg Kandidaat-koper wil appartementen bouwen in pand Kopen gestolen fiets beboet Paasjubel op Goese Markt Ruilbeurs voor miniatuurauto's Seniorenbingo Gesprek met kapiteins PSD Wethouder Goes plant kastanje Raadslid valt over lage grondprijs Oud-burgemeester naar Elburg Politie controleert motorfietsen woensdag 11 april 2001 door Ingrid Huibers SINT-M A ARTEN SDI JK Thoolse trouwlustigen worden sinds gisteren door de gemeen te een eindje op weg geholpen met de organisatie van hun Grote Dag. Een nieuwe, glossy folder wijst de aanstaande ech telieden op de lasten en lusten van trouwen in Sint-Maar tensdijk of Tholen-stad. Via overzichtelijke hoofdstuk jes met welluidende titels als 'muziekkeuze', 'ceremonie meester' en 'ja, ik wil in Tho len-stad', wordt een aanstaand bruidspaar bij de hand geno men om de organisatie van de gewenste verbintenis in goede banen te leiden. De huwelijks aangifte, de benodigde docu menten en getuigen passeren de revue. Verder wordt - om kranst door foto's van recent gehuwde Thoolse stellen - het verschil tussen huwen 'in ge meenschap van goederen' en op 'huwelijkse voorwaarden' uitgelegd. In het boekje worden de twee Thoolse trouwlocaties, het uit 1628 daterende gemeentehuis in Sint-Maartensdijk en het ruim vijfhonderd jaar oude voormalige raadhuis in Tho len-stad, met elkaar vergele ken. Daarbij komt het prachti ge oude stadhuis in Tholen- stad er overigens nogal be kaaid af: 'Het is niet mogelijk muziek ten gehore te brengen. Bovendien is het gebouw niet toegankelijk voor gehandicap ten en zijn er geen parkeerfaci- liteiten bij het gebouw be schikbaar'. Het fijnste aspect van het boekje is nog wel de stapel bij gevoegde biografietjes - met foto - van de tien trouwambte naren die de gemeente rijk is. Zo blijken vijf van hen erg van tuinieren te houden, speelt een enkeling graag badminton en glijdt één van de heren met veel plezier van een besneeuwde helling. Ook parkieten, de poli tiek in Oost-Europa, breien en knutselen komen in de hobby lijstjes voor. Verder geeft ieder lid van dit il lustere trouwgezelschap vast zijn of haar visie op het huwe lijk en de bijbehorende plech tigheid. Zo krijgen toekomsti ge paren alvast een voorschot op de huwelijkstoespraak. door Rob Paardekam RILLAND - De Bathsewegkerk in Rilland lijkt gered van de sloophamer. Aannemersbedrijf Heeffer en Van Elzakker uit Halsteren, dat de kerk vorig jaar kocht, heeft hem al weer in de verkoop gezet. Plannen om de kerk te slopen voor woning bouw zijn daarmee van de baan. De eigenaar onderhandelt mo menteel met een kandidaat-ko per die in de kerk appartemen ten wil bouwen. De kerk aan de Bathseweg werd vorig jaar door de kerkenraad van de Samen op Weg-gemeente in de.verkoop gezet. Dat leverde veel verontwaardigde reacties bij Rillanders op. Er werd zelfs een stichting opgericht die strijdt voor het behoud van de Bathsewegkerk. Desondanks zette de kerkenraad haar plan nen door en werd het gebouw verkocht aan Heeffer en Van El- zakker. MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Vlissingen is gisteren door de Middelburgse politie rechter W. ter Berg wegens he ling conform de eis veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van vierhonderd gulden. De Vlissinger erkende juni vorig jaar te hebben geweten dat hij een gestolen damesfiets kocht. Hij betaalde in Middelburg 25 gulden voor de bijna nieuwe fiets. GOES - Verschillende kerken uit Goes en omgeving organise ren op paasochtend zondag 15 april een paasjubel op de Grote Markt in Goes. Er wordt gezon gen uit de Opwekkingsbundel en het Liedboek. De jubelbegint om 8.30 uur en duurt tot 9.15 KRUININGEN - In Ons Dorps huis te Kruiningen wordt op zaterdag 14 april de 43e inter nationale ruilbeurs voor minia tuurauto's gehouden. Deze ruilbeurs heeft elk jaar twee keer plaats: op de tweede zaterdag van april en septem ber. De zaal in Ons Dorpshuis is open van 9.30 uur tot 14.30 uur. GOES - De stichting Buurtwerk Goes-Zuid houdt vrijdag 20 april een seniorenbingo. De bin go wordt gehouden in buurthuis De Pit aan de Appelstraat 2a te Goes. Er worden zes rondes ge speeld. De bingo begint om 14.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www. pzc.n I e-mail: redactie@pzc.nl „Wij hebben de kerk gekocht om er woningen neer te zetten", zegt woordvoerder J. Verbraak van het aannemersbedrijf. „Dat plan werd bij de gemeente ech ter met weinig enthousiasme ontvangen. Toen zich onlangs een koper meldde, hebben we daar positief op gereageerd. We zijn nu in de laatste fase van de onderhandelingen. Intact Verbraak wil niet zeggen wie de nieuwe koper is en wat hij met de kerk van plan is. Dat laatste weet H. Backer van de Vereni ging tot behoud van de Bathse wegkerk wel te vertellen. „De Halsterse onderneming onder handelt met een bouwer die appartementen in de kerk wil bouwen." Dat ziet Backer wel zitten. „Wij willen dat de kerk intact blijft. Wat erin gebeurt is minder belangrijk. Als er ap partementen komen, wordt het gebouw in elk geval gespaard." Ook burgemeester A. Verbree van Reimerswaal ziet het plan voor appartementen al iets meer zitten dan woningbouw aan de Bathseweg. Maar omdat het so wieso nog lang zal duren voor dat kan plaatsvinden, bekijkt de gemeente momenteel met de verschillende partijen of het mogelijk is om jeugdactivitei- ten in de kerk te laten plaatsvin den. door Jacob Hoekman GOES - De Gereformeerde Kerk van Goes on dertekent op dinsdag 17 april een federatie overeenkomst met drie Hervormde gemeenten uit Goes, Kloetinge en 's-Heer Hendrikskinde ren. Daardoor zijn er kerkgebouwen te veel. De Westerkerk aan de Westwal of de Maria Magda- lenakerk in het centrum van Goes zal vanaf maart volgend jaar niet langer worden gebruikt. De ondertekening van de federatie-overeen komst is het resultaat van een jarenlang proces. Opmerkelijk is dat er nu drie verschillende ge meenten ontstaan. De Gereformeerde Kerk zal met elk van de drie Hervormde gemeenten een Samen op Weg-federatie vormen. Deze con structie is in het SoW-proces nog maar zelden toegepast. „We hadden ook kunnen kiezen voor een fusie tussen de drie Hervormde kerken en daarna pas een samengaan met de Gereformeer de Kerk", vertelt H. Rakers, voorzitter van de kerkenraad van de Gereformeerde Kerk. „Maar daardoor wordt de kerk erg groot en onoverzich telijk, met een trage organisatie. We hebben be wust gekozen voor kleinere eenheden waar de mensen elkaar kennen." In de praktijk verandert er weinig. De drie fede raties opereren al sinds september vorig jaar sa men met onder meer gezamenlijke kerkdien sten, jeugdwerk en catechese. „Het wordt nu definitief; we hebben het doel bereikt", aldus Rakers. Gevolg van de federatie is wel dat er kerkgebou wen over zijn. De Spinne in de Goese Polder is al in onbruik geraakt. Hetzelfde lot staat nog een kerk te wachten, waarbij de keuze gemaakt moet worden uit de gereformeerde Westerkerk aan de Westwal en de hervormde Grote of Maria Magdalenakerk in het centrum van Goes. Pijnlijk Volgens Rakers is dat een pijnlijk proces: „Vorig jaar hebben we vergaderd welke kerk dicht moest. De Grote Kerk tochtte vreselijk en was erg koud .Maar nu de kerk is gerestaureerd, moet hij een nieuwe kans krijgen. We gebruiken de Grote Kerk twee winters en nemen in maart 2002 een definitief besluit." Rakers kan niet zeg gen wat het gaat worden: „Er zitten twee zielen in mijn borst. Ik weet van veel mensen dat ze erg gehecht zijn aan de Westerkerk, maar kan de Grote Kerk nog geëxploiteerd worden als er een belangrijke huurder wegvalt? Ik weet het niet." De federatie-overeenkomst zal op dinsdag 17 april om 20.00 uur worden ondertekend in kerk gebouw 'De Hoogte' aan de Populierenstraat in Goes. De Westerkerk aan de Westwal te Goes zal vanaf maart volgend jaar wellicht niet meer in gebruik zijn als kerkge bouw voor de Samen op Weg-gemeenten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman GOES - Bijna een jaar nadat de bouwwerkzaamheden aan Ag rimarkt in Goes werden stopge zet, troffen voor- en tegenstan ders van de uitbreiding elkaar gisteren opnieuw bij de recht bank in Middelburg. Concurrent Jan Bruijns BV vroeg daar de door de gemeente Goes in februari afgegeven bouwvergunning te schorsen. Supermarkt Agrimarkt wil door samenvoeging met zuster onderneming Agriland uitbrei den op haar locatie aan de Van Hertumweg. Jan Bruijns vreest een grotere concurrentie van deze vernieuwde vestiging. Al eerder klopte de protesterende supermarkt met succes aan bij de rechter. De al in gang gezette bouwactiviteiten werden toen stilgelegd. Voor Agrimarkt be tekent dat ondertussen een schadepost van anderhalf mil joen gulden. De gemeente Goes heeft inmiddels - naar aanlei ding van de uitspraak destijds van de rechter - een nieuw be stemmingsplan voorde 'heront- wikkelingslocatie Van Hertum weg' vastgesteld, die nu in procedure is bij de provincie. Op basis van dit ontwerp-bestem- mingsplan heeft Agrimarkt een nieuwe bouwvergunning aan gevraagd én gekregen. Wordt deze bouwvergunning niet geschorst, dan zal Agri markt snel aan het bouwen slaan. Dat maakt de procesgang die Jan Bruijns nog kan volgen in feite zinloos, schetste advo caat J. A. van der Kolk. Boven dien is er volgens hem met het 'opgetuigde voorontwerp-be stemmingsplan' weinig veran derd. Uitbreiding van detail handel buiten de binnenstad zou, met het provinciale streek plan in gedachten, eigenlijk niet mogelijk moeten zijn. Bovendien heeft het door de ge meente Goes ingeschakelde on derzoeksbureau BRO geen re kening gehouden met het plan van Aldi een tweede vestiging in Goes te openen, stelt Van der Kolk. Van de uitbreidingsruim te die de levensmiddelendetail handel in Goes heeft (tussen de 1150 en 1650 vierkante meter) wordt daardoor in de toekomst al zo'n zeshonderd vierkante meter opgesnoept. De Agri markt breidt met 844 vierkante meter uit. Wethouder S. J. Heijning be toogde namens de gemeente Goes dat de bouwvergunning van Agrimarkt uitbreiding van de in een winkelcentrum geves tigde Jan Bruijns niet in de weg staat. Ook de Aldi, die een heel eigen klantenkring kent en ook nog eens in een aparte woonwijk (in winkelcentrum De Spinne) is gepland, is geen sprake van be dreiging voor andere Goese su permarkten. Met het oog op de toekomstige woningbouw in Goes-Overzuid is de gemeente voorstander van de plannen van Agrimarkt. Door meteen heel het gebied Van Hertumweg aan te pakken, kan de hoofdontslui- tingsweg tussen binnenstad en nieuwe wijk verkeersveiliger en visueel aantrekkelijker worden gemaakt. Daarnaast passen su permarkten in het centrum niet meer thuis. Ook de provincie Zeeland ver zocht rechtbankpresident T. Damsteegt het verzoek van Jan Bruijns af te wijzen. De provin cie ondersteunt het beleid van de gemeente Goes. De uitbrei ding op die locatie vloekt ook niet met het streekplan, argu menteerde J. M. van de Vrie na mens Gedeputeerde Staten. Het beleid is er, aldus de provinciaal vertegenwoordiger, niet op ge richt ontwikkeling van be staande bedrijven onmogelijk te maken. De rechtbank doet vandaag uit spraak. MIDDELBURG - De gedeputeerden J. Hennekeij en D. Bruinooge hebben een afvaardiging van de ontevreden kapi teins van het provinciale veerbedrijf PSD uitgenodigd voor een gesprek volgende week. Aan de orde komen de klachten van de kapiteins over operationele zaken en over de commu nicatie binnen de PSD. Ergernissen die bij de gezagvoerders leven over hun rechtspositie komen niet aan bod. Daarover loopt een procedure bij de rechter. Een van de knelpunten is dat het soms moeite kost voldoende personeel beschikbaar te hebben voor de diensten, omdat een deel van de medewerkers gebruik wil maken van de geboden gelegenheid om in diensttijd scholing te volgen met het oog op een baan na de beëindiging van de PSD eind 2004. Hennekeij: „We zullen bekijken of die scholing op een andere manier te organiseren valt. Nu volgen PSD-medewerkers gedeeltelijk in diensttijd en gedeeltelijk in hun eigen tijd cursussen. Het is zinvol na te gaan of we daar na het stilleggen van de veerboten gewoon dagonderwijs van kunnen maken." GOES - Wethouder M. 't Hart van de gemeente Goes plant morgenmiddag een witte kastanje vlakbij het basketbalveld je in sportpark 't Schenge in Goes. De boom is betaald door een Goese ondernemer wiens bedrijf enige tijd terug is uitge breid. Daarbij werd een aantal bomen gerooid. Burgemeester en wethouders willen voortaan bomen terugplanten als er bij voorbeeld wegens nieuwbouw een paar exemplaren moeten worden omgehakt. WISSENKERKE - CD A-raadslid C. van der Weele kon gis teravond niet instemmen met de in zijn ogen veel te lage grondprijs die wordt berekend voor de kavel waarop hotel restaurant Kamperduin in Kamperland wil uitbreiden. B en W van Noord-Beveland willen de grond waarop straks het nieuwe hotel verrijst, voor 148 gulden per vierkante meter van de hand doen. Dat deel van de kavel dat gebruikt wordt voor de aanleg van een parkeerterrein moet 63 gulden per vierkante meter opbrengen. Met die prijs konden de resteren de commissieleden wel instemmen. Gaat de transactie door. dan wordt het huidige hotel-restau rant afgebroken. Daarvoor in de plaats komt een nieuw com plex. Dat bevat ruim twee keer zoveel kamers en hotelappar tementen als het huidige Kamperduin. ARNEMUIDEN - Oucl-burgemeester H.Visser van Arnemui- den is benoemd tot burgemeester van de gemeente Elburg in Gelderland. Visser, lid van de ChristenUnie, is nu nog burge meester van Nieuw-Lekkerland. In 1990 werd Visser be noemd tot burgemeester van Arnemuiden. Zeven jaar later stapte hij na de gemeentelijke herindeling over naar Nieuw- Lekkerland. 'S-HEER ARENDSKERKE - De politie houdt zaterdag een preventieve geluidscontrole voor motorfietsen. Iedere motor rijder kan, zonder het risico van een boete, het uitlaatgeluid laten meten. De actie is het gevolg van de vele klachten over geluidsoverlast van motorfietsers in de zomer. De actie vindt plaats op het terrein van Provinciale Waterstaat aan de Stel- ledijk in 's-Heer Arendskerke. Van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur wordt er getest. Bij overschrijding van de toegestane geluidssterkte krijgt de motorrijder een advies over een mogelijk alternatief. Links het voormalige pand van de Toyota-garage, de plek waar Agrimarkt wil uitbreiden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - Economi sche ontwikkeling en verster king van de omgevingskwaliteit mogen in het Sloegebied hand in hand gaan, maar zodra de om gevingskwaliteit wordt aange tast, moet de economische ont wikkeling op het tweede plan komen. Dat vinden de bewoners van de dorpen rondom het Sloe gebied maar ook vertegenwoor digers van de overheden. In ie der geval de Borselse wethouder P. Vollaard en, in iets mindere mate, milieugedeputeerde A. Poppelaars. Provincie, gemeenten en indu strie hadden de omwonenden van het Sloegebied uitgenodigd om gisteravond in de Jeughoeve in 's Heerenhoek te komen pra ten over de dynamische ontwik kelingen inliet gebied onder lei ding van gespreksleider C. Brinkhuizen. Die probeerde er achter te komen wat alle partij en willen. Hoewel een grote meerderheid van de bevolking rondom het Sloegebied erg naar zijn zm zegt te wonen, ondervindt toch ruim dertig procent last van de indu strieën. Vollaard verklaarde dat uit eenbalans die er kennelijk is. De mensen hebben last van stank, stof en roet, maar waar deren de rest van hun woonom geving zodanig dat de weeg schaal naar het positieve doorslaat. „En dat", vond Vol laard, „moeten we vooral zo houden." Hij zette daarom vraagtekens bij de stapeling van nieuwe ontwikkelingen in het Sloegebied. Onomkeerbaar De Westerscheldecontainerter- minal (WCT), de Westerschelde- tunnel, een glastuinbouwge bied van 750 hectare en de Sloespoorlijn komen nog eens bovenop de autonome ontwik kelingen van de gevestigde be drijven. Vollaard denkt dat dat te veel is. Hij vreesde dat het weglaten van het glastuin- bouwproject, geopperd vanuit de zaal, niet voldoende zal zijn om de aantasting van de woon kwaliteit te keren. Overwegend dat de ontwikkeling van de tun nel onomkeerbaar is, conclu deerde Brinkhuizen dat Vol laard ook de WCT niet ziet zitten; de wethouder sprak dat niet tegen. Poppelaars trouwens ook niet. Hij gelooft echter wel in de dwarsverbindingen die tussen de verschillende Milieu Effect Rapporten (MER's) wor den gemaakt. Als er geen fat soenlijke woonomgeving over blijft, zullen de MER's dat wel uitwijzen. Onderwerp van discussie was ook het Sloebos, P. Joosse uit Nieuw- en Sint Joosland maakt al jaren de discussie mee over een kleine kilometer schaam- groen tussen zijn dorp en het SloegebiedHet gaat om een be drag van twee ton en hij vroeg zich af waarom geen enkel be drijf nog geld heeft gestoken in de visuele afschenning van al het lelijks wat in het Sloegebied is neergezet. Poppelaars vond dat je daarmee uit moet kijken. Voor je het weet, kopen kapi taalkrachtige bedrijven milieu gebruiksruimte met een rijtje bomen. J. Nijsten uit Borsele, boer in de polder waar het Sloebos aan de Borselse kant moet komen, ver weet de provincie dat de boeren uiteindelijk voor het Sloebos betalen. Hij had jaren geleden begrepen dat de industrie voor de bebossing zou gaan dokken. De provincie heeft de industrie dusdanig de ruimte gegeven dat de boeren veel last kregen van roet, stof en andere vieze dingen die hun producten aantastten. „Zo zijn we gewoon koud weg gesaneerd. Wij hebben betaald voor dat Sloebos." (Advertentie) Peugeot peper- of zoutmolen A XH- a van ƒ149,- voor 99,- RVS20 cm Middelburg: L. Noordstr. 25 iel.: 0118-636136 Goes: Sl. Adriaanstr. 8 tel.: 0113-258989 |£AiRTvi/\i?L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35