Veehandel verwerpt schuld mkz PZC PZC Alle werknemers hebben recht op een waardevast pensioen Overheid te laks in bestrijden van misdaad internet Duitsers zijn jaloers op rustig snorrende economie Frankrijk w Bureau Nederlandse Vee-export wijst naar productie Import- en exportcijfers te gast 11 april 1951 woensdag 11 april 2001 door Martijn Schuring Ierse kalveren raakten hoogst waarschijnlijk in Frankrijk met mond- en klauwzeer be smet en brachten het virus naar Nederland. Jaarlijks importeert Nederland bijna anderhalf mil joen levende beesten. Liefst 5,2 miljoen stuks vee worden geëx porteerd. Internationale hande laren en transporteurs hebben het etiket 'boeman' opgeplakt gekregen. De sector verdedigt zich. „Wat wij doen is slechts een afgeleide van de productie." Zijn branche zit in het verdom hoekje en voorzitter Piet Thijsse van het Bureau Nederlandse Vee-export heldert graag een aantal zaken op. De import- en exportcijfers van het jaar 2000 liggen op tafel. „Die zullen er voor dit j aar heel anders uitzien drastisch lager", weet hij nu al. Alles ligt immers al weken stil, bedrijvigheid is ver te zoeken. Of en zo ja, wanneer alles weer normaal wordt, kan ook Thijsse niet zeggen. In alle commentaren klinkt door dat de landbouw anders moet, ook uw sector zal dat mer ken. Zal het ooit weer zo zijn als voor de mkz-crisis? „Het lijkt er niet op. Maat schappelijke acceptatie van welke crisis dan ook blijkt niet te bestaan. Er komt nu een dis cussie op gang, ook over het ver voer van vee. Als blijkt dat de samenleving het anders wil, zal Brussel maatregelen treffen die wellicht leiden tot een beper king van de import- en export stromen. Misschien komen er dan wel nieuwe vormen van ver voer. Veetransport zou ook door de lucht kunnen." Hoe gaat u die discussie over het veevervoerin? „Prijsverschillen blijven altijd laestaan. Dan is het lonend om vee van het ene land naar het an - dere te vervoeren. Dat houd je niet tegen. Nederland is goed in het fokken van biggen, maar door de mestwetgeving zijn hier te weinig mogelijkheden om ze gi'oot te brengen. Dat moet er gens anders gebeuren. Zo ont staat export. De handel zoekt oplossingen voor knelpunten in de productie. Veehandel en vee transport zijn slechts afgeleiden van die productie." U kunt er niets aan doen, het komt allemaal door de produc tie, zegt u. Maar het kan toch ook dat de handel de productie aanjaagt „Wij kunnen de productie nau welijks beïnvloeden. Als je de productie wilt verhogen, ben je al snel een jaar verder. Ik denk toch dat de productie de aanja ger is van de handel en niet an dersom." Hoe komt het toch dat een klein land als Nederland zo'n grote exporteur van levend vee is? Kan het niet als vlees de grens over? „Productie is vakwerk. We zijn er gewoon goed in. Verder heeft de mestwetgeving hier de nodi ge gevolgen gehad. Grote var kens produceren meer mest dan mag. Je moet ze dan wel als big exporteren. Ze kunnen hier niet gemest en geslacht worden. De Nederlandse capaciteit in slachthuizen is daar niet groot genoeg voor." Hoe staat u tegenover halte plaatsen waar veetransporteurs verplicht moeten stoppen om het vee te laten rusten? De Ierse kalveren die het mkz-virus naar Nederland brachten zijn hoogstwaarschijnlijk op zo'n rustplaats in Frankrijk besmet door Britse schapen. „Daar moeten we van afstap pen. Onze sector is nooit voor stander geweest van dergelijke rustplaatsen. Ze zijn er onder druk van dierenwelzijnsorgani- saties gekomen. Als de voertui gen aan de hoge eisen voldoen, en de Nederlandse wagens doen dat, zijn halteplaatsen niet no dig." Ondanks uw verweer ivordt uw branche in het verdomhoekje gezet. Maar de besmetting in Enge land had niets met veetransport of handel te maken. Het veevoer heeft de besmetting veroor zaakt. En hoewel vee al enkele weken niet meer wordt ver voerd, heeft het virus zich ver spreid. Dat moet door mensen gebeurd zijn." GPD Piet Thijsse, voorzitter van het Bureau Nederlandse Vee-export: „Zwartepieten is een populair spel." foto Cees Zorn/GPD door Martijn Schuring Jaarlijks voert Nederland miljoenen stuks levend vee uit. Volgens voorlopige cijfers van het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren gingen er het afgelopen jaar 5.230.000 Nederlandse varkens, geiten, schapen en kalveren de grens Meer dan de helft bestaat uit biggen (3,2 miljoen). Er gingen 1,4 miljoen vleesvarkens de grens over en ruim 600.000 schapen en geiten. Het aantal geëxporteerde kalveren be droeg 28.000. Tegelijkertijd werden er 1.420.000 dieren ge ïmporteerd. Daarbij werden nauwelijks biggen (60.000), maar wel veel vleesvarkens (470.000) ingevoerd. Verder kwamen 300.000 geiten en schapen en liefst 590.000 kal veren de nationale kuddes ver sterken. In totaal passeerden ruim 6,5 miljoen dieren de grens. De netto-export be droeg 3.810.000 stuks vee. Hoeveel lager deze cijfers dit jaar zullen uitvallen is nog niet in te schatten. Dat hangt af van de duur van de mkz-crisis en hoe lang het duurt voor de export, nadat de ziekte is uit gewoed, weer op gang komt. GPD door Sander Kuypers De overheid pakt de flink toegenomen criminele activiteiten op internet on voldoende aan. Dat blijkt uit een nog vertrouwelijke dis cussienota, die twee deskun digen voor het ministerie van Justitie hebben gemaakt. De regering heeft wel al een aantal maatregelen getrof fen. Maar daarin ligt het ac cent op het bestrijden door Nederlandse opsporings diensten van de criminali teit. Zo blijft elk land exclu sief bevoegd over de opsporingsactiviteiten bin nen zijn eigen grenzen. „Die aanpak: zal niet tot resultaten leiden", menen de auteurs van de notitie. Het ministerie van Justitie buigt zich nu over voorstel len uit de notitie om met in ternationaal samengestelde politieteams criminaliteit op internet aan te pakken. Nu zijn politiemensen nog niet bevoegd om buiten de eigen landsgrenzen de 'cybercri me' tegen te gaan. De schrijvers van het stuk komen tot de conclusie dat Nederland ook aan andere landen duidelijk moet ma ken. dat ze over de eigen grenzen moeten heenkijken en samen met andere landen moeten gaan opsporen. Het onderwerp hoort op de agen da van de ministers van Jus- tities van de Europese Unie. Minister Korthals van Justi tie moet ervoor zorgen dat dit overleg 'niet wordt gevoerd in een sfeer van vrijblijvend heid', vinden ze. De enorme mogelijkheden van internet brengen grote gevaren met zich mee. Daar is Nederland lange tijd aan voorbijgegaan, meent crimi noloog G. van Rossum in een recente publicatie Hij wijst onder meer naar het plegen van terroristische daden of oorlogshandelingen door via internet te infiltreren in vita le computersystemen. Op de ze manier kunnen criminelen of terroristen spioneren of computersystemen zelfs ver nietigen. In het ergste geval kan heel het land worden i platgelegd. Internet is ook uitermate ge- 1 schikt voor oplichting en het plegen van fraude. Ramin- gen van Price Waterhouse Coopers geven aan, dat in 1998 de schade van internet fraude de helft vormde van alle fraude meldt de notitie. „Verder blijkt dat het I love you-virus heeft geleid tot een schadepost die wereldwijd in de miljarden dollars loopt. De digitale snelweg biedt te- I vens extra mogelijkheden voor traditioneel opererende misdadigers. Via internet kunnen criminele groeperin- i gen anoniem met elkaar i communiceren en zaken 1 doen. Ze maken ook dank baar gebruik van de elektro- nische snelweg om hun be drijfsvoering te verbeteren. Deskundigheid Het xs noodzakelijk om veel meer deskundigheid op de been te brengenconcluderen de adviseurs van het ministe rie. Omdat specialisten vaak om financiële redenen niet I staan te springen bij de over- heid te werken, lijkt het beste alternatief deskundigen uit het bedrijfsleven in te huren. Ook flinke investeringen in technische middelen zijn es sentieel om goed naar mis standen op internet te kun nen speuren. schrijven ze in de notitie. Omdat de digitale snelweg ongrijpbaar groot is, moeten deelnemers aan internet zelf echter het grootste deel van de beveiliging voor hun reke ning nemen. Ernstige zaken kunnen alsnog bij de politie worden aangegeven. Het ministerie van Justitie lijkt inmiddels te onderken nen dat het de risico's van in ternetgebruik moet inper ken. Aan de hand van onder meer de discussienota gaat het departement nieuw be- 1 leid opstellen, aldus een woordvoerder. ANP door Uwe Gepp Bondskanselier Schroder moet wel jaloers zijn als hij kijkt naar Frankrijk, dat zich samen met Duitsland presen teert als de motor van de Euro pese integratie. Terwijl de Duit se economie de hekkensluiter van de Europese Unie dreigt te worden, snort de Franse econo mie rustig door. Een lagere inflatie zorgt al drie jaar voor een daling van het aantal Franse werklozen. „Schröder zou zich de vingers aflikken bij een begroting als die van premier Lionel Jospin", zegt de directeur van het Deutsch-Französisches Insti- tut, Henrik Uterwedde. „Frankrijk-Duitsland 1-0", concludeert The Economist. De socialistische premier heeft het voor elkaar gekregen achter een rood gordijn de liberalise ring van de Franse economie te voltrekken. Modelvoorbeeld is de 35-urige werkweek, waarbij onderne mers meer mogelijkheden heb ben gekregen mensen te ont slaan als zij niet meer nodig zij n Daarmee heeft Jospin een oud taboe doorbroken, zegt econo me Svenja Nohls-Obeji van het bankconsortium Caisse des Dé pots et Consignations (CDC) in Parijs. „Deregulering van de arbeids markt is de werkgevers heel wat meer waard, dan de extra kos ten van de arbeidstijdverkor ting", bevestigt Thomas Mayer, chef-econoom bij Goldman Sachs in Frankfurt. „De 35-uri- ge werkweek was een paard van Troje." Meer deeltijdarbeid en tijdelijke dienstverbanden heb ben ook een steentje bijgedra gen aan de spectaculaire Franse banengroei. Sinds Jospin in 1997 de verkiezingen won, is het aantal werklozen met meer dan een miljoen afgenomen. De ar beidsmarkt profiteert van de deregulering, zegt Uterwedde. „De ondernemers aarzelen min der om mensen in dienst te nemen als het beter gaat." De binnenlandse consumptie, en daarmee de vraag, gaat om hoog. Het geheim van Jospins succes is volgens de directeur van het Frans-Duitse instituut een mengeling van psychologie en 'realpolitik'. Na zijn verkiezing heeft Jospin de moedeloze Fransen eerst met vooral sym- bolische maatregelen duidelijk gemaakt, dat zij niet willoos aan de globalisering uitgeleverd waren. Daarbij plukte hij de 'la te vruchten' van vergaande pri vatiseringen, sinds begin jarpn tachtig, van staatsbedrijven door beleggers van over de grens. Inmiddels is veertig pro cent van het aandelenkapitaal van Franse bedrijven in handen van buitenlanders. President Jean-Marie Messier van Videndi-Universal beli chaamt als geen ander het nieu we type ondernemer. Binnen drie jaar wrst hij het voormalige staatswaterbedrijf Compagnie Générale des Eaux uit te bou wen tot het op één na grootste mediaconcern van de wereld. J2M, zoals Messier zich graag laat noemen, heeft al zijn auto biografie geschreven en woont tijdens zijn langdurige bezoe ken aan de VS in een huis van ruim 41 miljoen gulden in een van de duurste buurten van New York. Krasjes Het prachtige plaatje van een bloeiende economie vertoont echter ook krasjes. Eén op de tien Fransen werkt tegenwoor dig op basis van onzekere, tijde lijke arbeidsverhoudingen. „Het gaat een beetje de kant uit van 'McJob', zoals in de VS" verwacht Uterwedde. „Ondui delijk is wat er met deze banen gebeurt als de economie in een dip raakt." En niettegenstaande alle suc cessen op de arbeidsmarkt ligt het aantal werklozen in Frank rijk nog altijd hoger dan in Duitsland - in februari 8,6 tegen 7,8 procent volgens gestandaar diseerde cijfers van het Europe se Bureau voor de Statistiek. Daarnaast zijn er tekenen dat het tempo van de werkgelegen- heidstoename trager wordt. Ook op het gebied van pensioen hervorming is Duitsland met de aanstaande overgang naar par ticuliere ouderdomsverzeke- ring een stap voor op Frankrijk. Jospin wil zich voor de verkie zingen van volgend j aar niet aan deze sociale springlading wa gen, hoewel het probleem in zijn land nog nijpender is dan in Duitsland. Veel bedrijven heb ben hun oudere werknemers met riante vut-uitkeringen naar huis gestuurd. Van de werkne mers boven de 55 werkt in Frankrijk nog maar 28,3 pro cent. AP doorStaf Depla en Arthie Schimmel Veel landen in Europa kijken afgunstig naar de manier waarop we in Nederland de in komenspositie van ouderen hebben geregeld. Dankzij ons pensioenstelsel bouwt een groeiende groep ouderen een goede oudedagsvoorziening op. In schril contrast hiermee hou den we in de toekomst ook een groep ouderen, die geen of nau welijks aanvullend pensioen heeft kunnen opbouwen. Zij worden straks geconfronteerd met een fors verlies aan koop kracht. Ook stijgen niet alle pensioen mee met de stijging van de prijzen. PvdA en D66 willen een einde maken aan de ze schrijnende situatie. Het Nederlandse pensioenstel sel rust op drie prjlers. De eerste is de AOW voor iedereen. De AOW is een welvaartsvast mini mum, dat gelijke tred houdt met de stijging van de lonen in Ne derland. De tweede pijler zijn de aanvullende pensioenen als on derdeel van de arbeidsvoor waarden waarover werkgevers en werknemers onderling af spraken maken. De derde pijler zij n de verzekeringen die indivi duen kunnen afsluiten. De tweede pijler is een belang rijke aanvulling op de AOW. Werknemers bouwen een aan vullend pensioen op waarmee zij, eenmaal gestopt met wer ken, hun koopkracht kunnen behouden. Door dit collectief te doen is de zekerheid dat dit lukt het grootst. Het gezamenlijk per be drijfstak of bedrijf sparen voor de oude dag levert de hoogste opbrengsten tegen de laagste kosten op. Wij vinden het daarom onac ceptabel dat er bedrijfstakken zijn die geen pensioenregeling kennen. Of dat bepaalde, veelal zwakkere groepen werknemers niet mogen meedoen aan het ge zamenlijk opbouwen van een pensioen. Zij worden geconfronteerd met sterk koopkrachtverlies bij pensionering. Van hen is 65 pro cent vrouw, heeft 55 procent een flexibel contract en is 43 pro cent korter dan twee jaar in dienst. Zo'n 38 procent is tussen de vijfentwintig en dertig jaar en dertig procent verdient min der dan 35.000 gulden per jaar. Het gaat om ruim negen procent van de werknemers ouder dan werkgevers het helemaal laten afweten, schrijft de wet een mi nimale pensioenopbouw voor. De meeste pensioenen groeien mee met de jaarlijkse prijsstij gingen, het zogenaamde in dexeren. Dat geldt niet voor alle gepensioneerden. Zij kunnen in twintig jaar tijd ruim vijftig procent minder kopen met het zelfde pensioen. Van het totaal aantal werknemers of gepensio neerden heeft drie tot vijf pro cent geen waardevast pensioen. Een ander door ons in te dienen wetsvoorstel regelt onder voor waarden koopkrachtbehoud voor alle gepensioneerden en 'slapers'. Dat zijn mensen die nog niet met pensioen zijn, maar die ook geen pensioen meer op bouwen. Dat voorwaardelijke element in de wet is nodig, om dat anders pensioenfondsen en verzekeraars zouden worden gedwongen extreem hoge voor zieningen aan te houden. Dit zou tot forse verhoging van de premies leiden. Het liefst zouden we welvaart- vaste pensioenen hebben, die dus meegroeien met de lonen. Maar dit is het domein van werkgevers en werknemers. De huidige gepensioneerden waren in de jaren zeventig als actieven solidair en betaalde hoge premies. Juist ouderen met niet - waardevaste pensioenen worden de laatste jaren getrof fen door het onredelijke beeld van milj arden winsten van pen sioenverzekeraars en fondsen op de door hun opgebrachte premies. Terwijl zij van hun ei gen pensioentje, met destijds een redelijke waarde, elk jaar minder kunnen kopen. Vanuit rechtvaardigheidsoverwegin gen is het daarom gewenst dat met onmiddellijke ingangsda tum van de wet de oude opge bouwde rechten moeten worden geïndexeerd. In het verleden hebben werkge vers en werknemers al afgespro ken dat ze ernaar streven om het aantal werknemers dat geen pensioen opbouwt, kleiner te maken. En ook vond men het wenselijk dat pensioenen waar devast zijn. De laatste jaren stagneert dit echter. Des te meer reden voor ons om via onze initi atiefwetsvoorstellen het laatste duwtje te geven, waardoor een waardevast pensioen voor alle werknemers bereikbaar wordt. Ondanks de goede pensioenvoorzieningen in Nederland, kampen nog velen met een te laag inkomen Staf Depla en Arthie Schimmel voor de oude dag. De roep om langer doorwerken, wordt sterker. De heer Apon uit Ede hield het op zijn zijn Kamerlid van respectieve- tachtigste pas voor gezien. foto Cees Baars/GPD lijk PvdA en D66 25 jaar. Werknemers mogen meestal pas vanaf hun 25ste aan de collectieve pensioenopbouw meedoen. Kortere of langere on derbreking van het dienstver band leidt dan tot onvoldoende pensioenopbouw. In de praktijk komt dit steeds vaker voor. Zo als bij vrouwen die tot hun 25 ste werken en daarna een paar jaar voor de kinderen zorgen. Het is ongewenst als de kans op pensi oenopbouw aan het begin van het arbeidzame leven wordt misgelopen. Een goed pensioen kan alleen opgebouwd worden, als je daarmee jong begint. Overheid aan zet Wij dienen een wetsvoorstel in dat alle werknemers het recht geeft een pensioen op te bou wen. In de wet leggen we vast dat alle werknemers in bedrij ven en bedrijfstakken waar al een pensioenregeling bestaat, aan die regeling mee mogen moeten doen, ongeacht leeftijd, functiegroep of lengte van het dienstverband. Afspraken over de pensioenregeling zijn een zaak van werkgevers en werk nemers. De overheid is aan zet als hierbij bepaalde groepen worden buitengesloten. In be drijven en bedrijfstakken waar Ambonezen Bibberend van de kou kwa men dinsdag 345 Ambonese jongemannen aan in de DUW- kampen achter de Seisweg in Middelburg en aan de Koude- kerkseweg in Vlissingen. De ex-KNIL-militairen voelden zich snel thuis in hun naar zij hopen tijdelijke woonplaats. Woningnood Er ontstaat een steeds grotere woningnood in Middelburg. De kleine toewijzing van bouwvolume, in drie jaar tijd mogen slechts 32 woningen worden gebouwd, heeft als ge volg dat de lijst met woning zoekenden is opgelopen tot ruim ze venhonderd vijf tig na- Musici Nederlandse musici mogen niet meer voor de Belgische ra dio optreden, zolang niet de nodige maatregelen zijn ge troffen om ook de Belgische musici meer kansen te geven zich voor de Nederlandse mi crofoons te laten horen. Fietsen Het ziet er naar uit dat de Ne derlandse rijwielindustrie in de nabije toekomst de kans krijgt een afzetgebied te ver overen in de Verenigde Staten. Er wordt namelijk steeds meer in Amerika gefietst omdat het autorijden duurder wordt Vooral in vlakke staten als Connecticut ziet men al veel fietsen. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhof plein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie- redactie@pzc.nl exploitatie- internet@pzc.nl abonnementen: abo@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) I per maand: 39,45 (nvt) per kwartaal: 107.50 109,15) I perjaar: ƒ409,50 (ƒ411,15) I Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor I het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 2.00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW I Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden j uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel. 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2