Horeca Bellamypark op de schop Cultureel erfgoed in leskasten Wyatt houdt van echt Zeeuws Jeugdorkest bloeit Werknemers Total wijzen CAO-bod af 21 Akkoord over CAO pluimvee Vier ondernemers druk bezig met verbouwingen ondernemend zeeland in detail kunst cultuur door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Leden van FNV-bondgenoten hebben het eindbod van Total voor een nieuwe cao afgewezen. Ze vinden dat de directie van de olieraffinaderij onvoldoende voorstellen doet om de loop baanplanning van het personeel te verbeteren. De bond gaat haar per brief vragen het over leg te heropenen. Total zegt be reid te zijn om opnieuw om de tafel te gaan zitten. De cao is per 1 april afgelopen. Het bedrijf heeft na drie onder handelingsronden een eindbod op tafel gelegd voor een eenjari ge arbeidsovereenkomst. Het eindbod omvat een loonsverho ging voor het komend jaar van vier procent en een eenmalige uitkering van 1000 gulden bru to. Verder verdwijnen de leer lingschalen, wat betekent dat beginnende werknemers direct volgens de cao worden uitbe taald. Werknemers van 58 en 59 jaar kunnen in aanloop tot hun pensioen (dat op 60-jarige leef tijd ingaat) een aantal uur per week minder gaan werken. FNV-bondgenoten heeft het eindbod de afgelopen twee da gen voorgelegd aan de leden. „Leden spreken van een aardig resultaat, maar wijzen het eind bod toch in grote meerderheid af vanwege het ontbreken van voorstellen voor loopbaanplan ning", zegt bestuurder B. Ou denaarden van FNV-bondgeno ten. „Dat speelt met name bij opera tors. Een groot deel van hen blijft hangen op een maximum salaris. Theoretisch bestaat de mogelijkheid om door te groei en, maar in de praktijk maken veel operators geen progressie. Het is een punt dat al jaren leeft onder de leden. Ze vinden dat de directie nu met concrete voor stellen daarover moet komen. We zullen de directie daarom per brief vragen het overleg te heropenen." De leden van de CNV-bedrij- venbond doen volgende week woensdag uitspraak over het eindbod van Total. „We zullen het eindbod aan de leden voor leggen met een negatief advies", zegt bestuurder H. Verburg. „Het bod regelt alleen zaken op het gebied van loon. Maar als het gaat om arbeidsperspectief en -omstandigheden, dan heeft Total niets te bieden. Net als FNV-bondgenoten vindt het CNV dat Total geen oog heeft voor de loopbaanplanning van met name operators." Manager personeelszaken H. Slootheer en tevens cao-onder handelaar namens Total zegt bereid te zijn opnieuw met de bonden om de tafel te gaan zit ten. „FNV-bondgenoten heeft laten weten dat de achterban niet kan instemmen met het eindbod. Leden gaan akkoord met een groot deel van het eind bod en maken slechts bezwaar tegen bepaalde onderdelen. We staan altijd open om opnieuw met de bonden in gesprek te gaan." VLISSINGEN - Sociale part ners in de pluimveeverwerken- de industrie hebben een ak koord bereikt over een nieuwe eenjarige cao. Werknemers gaan er komend jaar vier procent in loon op vooruit: 2,5 procent per 1 april en 1,5 procent per 1 januari 2002. Verder zijn er afspraken ge maakt over een nieuwe pensi oenregeling. De VUT-gerechtig- de leeftijd is met het oog op een nieuwe prepensioenregeling verhoogd van 60 naar 62 jaar. In de pluimveeverwerkende in dustrie werken circa 7000 werk nemers. (Advertentie) Galerie - Kunsthandel 19e en 20e eeuwse p JC, p Vlaamse en Osj Hollandse Meesters ^^^88® Frits Jansen o.a. Latemse school Inkoop - Verkoop Temeuzen centrum 4531 GN. Blokken 3-4, tel 0031(0)115-621643 of 0031(0)6 51368269 Open: dinsdag - v/oensdag en zondagmiddag van 14 00 tot 17.00 uur en op afspraak. wvAVcontrasten.nl De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Op het Bella mypark en de Smalle Kade in Vlissingen wordt druk ver bouwd. Bij vier horeca-onder- nemers staan nu nog contai ners met sloopafval voor de deur. Na het vernieuwde Frapo's opent binnenkort Brasserie Bley. Nog voor het Bevrijdingsfestival volgen res taurant French Quarter, café Nationaal Vlissingen, en café- restaurant Soif. Reeds geves tigde horeca-eigenaren kijken met argusogen naar de nieuw komers en hun plannen. „Allemaal bedrijfswisselingen is zeker geen gezonde zaak", stelt Theo Verstegen van res taurant De Vissershaven. „Een verschuiving is er altijd wel, maar de laatste tijd gaat het te hard." Bjarne Bleijenberg, ei genaar van Visrestaurant Bley, opent iri het naastgelegen pand Brasserie Bley. Omdat de gas ten van de brasserie gebruik moeten maken van de toilet ruimte van het visrestaurant, moest er een doorvoer tussen de beide gelegenheden worden gemaakt. „Tot onze verrassing bleek de muur ruim één meter dik te zijn. Dit is een erfenis van het voormalige Luxor-Theater", weet Bleijen berg. De vrij sobere inrichting van het visrestaurant is naar de brasserie doorgetrokken. Op de houten vloer staan kersen houten tafels en voor de domi nerende houten bar staat een bank met kleurige kussens in rode, groene en gele tinten. Bjarne Bleijenberg staat op ge zette tijden zelf in de zaak, maar de leiding komt in han den van Joram Goedhart. De officiële opening, die door wet houder H.J.M.de Haas (ruimte lijke ordening) wordt verricht, is op woensdag 18 april met een open huis vanaf 17.00 uur. Kimstenaar Guido Eckhardt en fotograaf Lex de Meester exposeren een paar maanden in de brasserie. Aan de andere kant van Res taurant Bley is café-restaurant Soif gevestigd. Onlangs namen Ad en Martij n van de Woestijne de zaak óver. „We behouden veel van het oude concept, maar frissen het hele interieur op. De kleuren zwart, rood en grijs uit de beginjaren komen weer terug. Ook het kunste naars- en galeriesfeertje blijft", vertelt Ad van de Woes tijne. Wel is de toiletgroep ver nieuwd en komen er iets meer maaltijden op de menukaart te staan. M.van Kogel enberg en E.Over- beeke openen over enige weken hun Cajun-Creools restaurant French Quarter. Het voormali ge pand van Pannenkoekhuis Bengels krijgt een warme, ko loniale sfeer, een koperen bar en foto's van onder meer radar- boten. „De Cajun en Creolen zijn twee bevolkingsgroepen in het French Quarter, een wijk in het Amerikaanse New-Or- leans", legt Van Kogelenberg uit. De speciale kruiden en spe cerijen voor de gerechten wor den uit Amerika geïmporteerd. Overbeeke neemt het culinaire deel van het bedrijf voor zijn rekening, Van Kogelenberg zorgt voor de financiële zaken. De voormalige café-bar The Flying Dutchman aan de Smalle Kade in Vlissingen is door René en Andre. Verhoef overgenomen. Een groot wit spandoek vermeldt dat in het pand Café Nationaal Vlissin gen komt. Bas Raus wordt be drijfsleidervan het op de eerste verdieping gelegen nachtcafé en het bruine café op de begane grond. Eigenaar Bjarne Bleijenberg in de brasserie die hij binnenkort opent aan het Bellamypark in Vlissingen. Fitness Aerobic Center Body Look aan de Paardenmarkt in Hulst heeft een nieu we aerobiczaal. Door middel van een hal is de aerobiczaal afgescheiden van de fit nessruimte. Zowel individueel als in groepsverband kunnen geïnteresseerden zich in Hulst inschrijven voor de nieuwe cursussen spinning, body control en house dance. Zaterdag 14 april wordt vanaf 12.00 uur een open-meedoe-middag ge houden. Business Club Zeeland organiseert voor 19 april een bijeenkomst in Topshuis Neel- tje Jans. Een aantal sprekers staat stil bij de onderwerpen: 'internet in de praktijk', 'de betekenis van de groei van de Zeeuwse havens voor het bedrijfsleven' en 'ver bouw, nieuwbouw en bedrijfsverhuizing'. Geïnteresseerde ondernemers kunnen zich voor 13 april aanmelden. Het echtpaar Van Dongen heeft hotel restaurant L'Aubergerie in Hulst overge nomen. Het hotel met 26 kamers aan de foto Lex de Meester Van der Maelstedeweg is door de vorige ei genaresse R. de Smet-Smolders gemoder niseerd en voldoet aan alle veiligheidsei sen. Het hotel krijgt een parkeerplaats. DGA Financieel Adviseurs houdt op dinsdag 24 april een minicursus beleggen. In de gratis cursus wordt duidelijk hoe met optieconstructies moet worden omgegaan, wat de belastingdienst voor aandeel heeft en wat de risico's van beslissingen zijn. De avond wordt gehouden in Hotel Arneville in Middelburg. De zaal is open om 19.45 uur. Reserveren is nodig. woensdag 11 april 2001 Met de nieuwe leskasten die gisteren werden gepresenteerd, worden leerlingen in het middelbaar onderwijs in aanraking gebracht met het cultureel erfgoed in hun omgeving. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Drie kunstwerken voor de school, lesprojecten over cultu reel erfgoed in de omgevingen oefenstof om de vaardigheden van de basisvor ming aan te leren. Bij de presentatie, gisteren in Middelburg, van de leskas ten van het project Dat zoeken we op sloegen het Groencollege uit Goes, de stedelijke scholengemeenschap Neha- lennia uit Middelburg en de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren drie vliegen in één klap. De drie scholen kregen de eerste sets van drie leskasten over cultureel erfgoed uitgereikt. Onder leiding van het voor malige bureau provinciaal museum consulent (inmiddels opgegaan in de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) heeft een projectgroep met vertegen woordigers van culturele instellingen en het onderwijs in Zeeland daar twee ënhalf jaar aan gewerkt. Omgeving De kasten bevatten lesmateriaal dat is toegesneden op de omgeving van de school. In het kader van geschiedenis, economie, aardrijkskunde en de beel dende vakken worden de kinderen ge confronteerd met het culturele erfgoed in hun nabije omgeving. De negen leskasten die aan de scholen werden uitgereikt zijn verfraaid door de Zeeuwse kunstenaars Ramon de Nen- nie, Frits van Til, Jan Haas, Sander Lit- tel, Dave Meyer, Bob Pingen, Hein Ver- wer, Bo de Jong en Giel Louws. Volgens gedeputeerde G. de Kok is met het Zeeuwse project 'baanbrekend werk' verricht. door Ernst Jan Rozendaal ZIERIKZEE - Het Zeeuws Jeugdorkest ontluikt. Sinds au gustus is het orkest van talenten tot achttien jaar gegroeid van twintig naar vijfendertig leden. De nieuwe dirigent Carlo Nab- be (37) streeft naar een symfoni sche bezetting, dat wil zeggen ongeveer vijftig musici. Ook hoopt hij de doorstroming naar Het Zeeuws Orkest weer op gang te brengen. Het is goed dat kinderen, als ze op een in strument beginnen, de toekom stige mogelijkheden voor ogen hebben." Nabbe is in augustus vorig jaar zowel concertmeester van Het Zeeuws Orkest als dirigent van het Zeeuws Jeugdorkest gewor den. Zaterdag geeft hij zijn eer ste uitvoering met het jeugdor kest, dat in Zierikzee aan een 'Rondje Zeeland' begint. „Ik vind het mooi dat ik mijn werk voor beide orkesten kan combi- neren. Het heeft weinig zin als dirigent van het jeugdorkest el ke vrijdagmiddag twee uurtjes naar Middelburg te gaan om te repeteren en verder niet. Dan kun je in een regio geen dingen op gang brengen. Je moet de mensen kennen, een netwerk opbouwen, dwarsverbindingen leggen. Het Zeeuws Orkest en Het Zeeuws Jeugdorkest zijn toch de twee grote instrumenta le instituten in Zeeland." De Bredase violist heeft afgelo pen zomer een masterclass di rectie gevolgd, nadat hij in de praktijk het stokje her en der al ter hand had genomen„Met een collega heb ik in Breda een pro fessioneel koorbegeleidingsor- kest opgericht. Bij Het Zeeuws Orkest dirigeer ik repetities met de amateurs en toen dirigent Jo an Berkhemer laatst bij een con cert als solist viool speelde, heb ik het orkest gedirigeerd. Het dirigeren is vanuit de praktijk geboren. Ik vind het heerlijk dingen vorm te geven met groe pen mensen. Als musicus heb ik me altijd razendsnel een beeld kunnen vormen van hoe een stuk moet klinken, wat je moet voelen als je het speelt of hoort. Ik vind het leuk dat onder woor den te brengen en kon tijdens re petities dan ook nooit mijn mond houden. Als dirigent mag ik het nu op anderen overbren gen en heb ik niet alleen de viool maar een heel palet aan klanken tot mijn beschikking." Serieus Nabbe omschrijft het Zeeuws Jeugdorkest als heel serieus. Het bestuur is ambitieus en de kinderen doen hun uiterste best iets m oois neer te zettenTij dens het Rondje Zeeland voert hij on der meer delen uit van de Peer Gynt Suite van Grieg, van Bem- steins West Side Story en van Porgy Bess van Gershwin. Al lemaal stukken met een duide lijk verhaal. „Ik laat ze dat zelf vormgeven", vertelt Nabbe. „Dat is een truc die ik als musicus van mijn leer meesters heb opgepikt. Tijdens repetities praten we over de lief de of over afscheid nemen, ge woon tussen het spelen door. Dan vraag ik: 'Wat vinden jullie ervan? Als je afscheid neemt van iemand die je nooit meer zal zien, hoe moet dit dan klinken? Zachter? Sneller? Treuriger?' Dan weet ik dat er 'piano' staat in mijn partituur, maar vanuit hun eigen beleving snappen de musici dan ook dat die passage zo gespeeld moet worden en waarom." „Het belangrijkste vind ik dat jonge musici zich realiseren dat het instrument dat ze bespelen een expressiemiddel is. Dat ze hun eigen ideeën vormgeven op een instrument. Vaak schort het daar aan. Zeker bij jongeren die nog niet beseffen dat klassieke muziek aansluit bij hun eigen belevingswereld. Je kunt Mo zart niet spelen als je inwendig niet vrolijk bent. Als je alleen uit bent op een historische weerga ve van klassieke muziek wordt het saai. Als je beseft dat die muziek net zo actueel is als welk popliedje dan ook, en meestal stukken beter opgeschreven, dan blijkt die muziek ineens veel dichter bij je te staan dan je altijd had gedacht. Bij muziek maken gaat het nooit om repro duceren, dat is niks." Concerten: Rondje Zeeland van het Zeeuws Jeugdorkest, za 14 april Mondragon Zierikzee (20 uur), vri 20 april Kloveniersdoelen Middel burg (19 uur), za 21 april Ledelthea- ter Oostburg (20 uur), zo 22 april Grote Kerk Goes (15.15 uur). De leden van Wyatt, zaterdag te horen in De Piek in Vlissingen, omschrijven hun muziek zelf als 'power- pop met melodietjes'. door Jan Dirk van Scheyen VLISSINGEN - Ze komen uit Zwijndrecht en Hendrik Ido Ambacht, de jongens van Wyatt. Maar het liefst zouden ze de we reld veroveren. De status van popmuzikant bevalt Dennis Kolen, Wietse Zeedijk en Mar- tijn van der Graaf uitstekend. Na een voorbereiding van bijna een jaar levert het drietal in juni zijn eerste album, The Big Pic ture, af en zaterdag 14 april komt Wyatt in het kader van een uitgebreide tournee naar De Piek in Vlissingen. Wyatt ontstond als schoolband- jein 1996. Gitarist/zanger Den nis, bassist Wietse en drummer Martijn luisterden in hun vrije tijd naar The Beatles, de Stones en The Kinks. Platen die hun va ders al grijs hadden gedraaid. De ene Wyatt-demo na de ander verscheen, maar pas in 1999, toen producers Reyn Ouwehand (Handsome3some) en Sander van Herk (Het Goede Doel) de jongens onder hun hoede na men, werden de zaken serieuzer aangepakt. Wyatt trad op in het voorpro gramma van Kane en Racoon en in de loop van deze maand is de band te horen in Twee Meter Sessies van Jan Douwe Kroeske op het rockstation KINK FM. De eerste single. Best Days, ligt in de winkel en in mei staan ze op het Bevrijdingsfestival in Groningen. Dennis Kolen is het muzikale brein van Wyatt. Hij schrijft alle liedjes voor de band en hij moet er nog steeds aan wennen dat het resultaat van die creatieve arbeid nu in cd-vorm in de win kels ligt. „Je schrijft een liedje terwij 1 je all een in j e slaapka mer zit en vervolgens kan iedereen die bereid is geld voor een cd te betalen, daarnaar luisteren. Dat is cool", vertelt Dennis. De muziek van Wyatt wordt door de groep zelf omschreven als 'powerpop met melodietjes'. Er zijn veel invloeden in ver werkt, die teruggaan tot de ja ren zestig. Dennis' eerste kennismaking met popmuziek was de lang speelplaat Something Else by The Kinks. Uit 1966. „Datsfeer- tje, die rare klanken en geluiden maakten toen veel indruk op mij." Britse pop is het sindsdien helemaal voor Dennis: „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band van The Beatles heb ik platgedraaid. Die muziek is zweverig en idyllisch. Lennon en McCartney hadden een soort bizarre creativiteit. Dat spreekt mij aan. Als ik naar The Beatles luister zie ik het Londen van de jaren zestig voor me." Ook U2, Nirvana en Pearl Jam zijn bands waaraan Wyatt schatplichtig is. Op de debuut- cd van het trio smelten al die muzikale invloeden samen tot een onvervreemdbare Wyatt- sound. „Het zijn echte liedjes", zegt Dennis Kolen. „Gitaarpop in de stijl van Engelse bands met af en toe echte violen - geen syn thesizers - op de achtergrond. We houden van echt, we halen geen muziek uit boxjes." Leeftijd De gemiddelde leeftijd van de muzikanten van Wyatt is 21. Ze staan aan het begin van hun loopbaan en ze hebben er zin in. Dennis: „Wat we nu bereikt hebben, daar hebben we vier, vijf jaar hard voor gewerkt. We hebben een hoop voor elkaar ge kregen en dat is een te gek ge voel. De titel van ons album ver wijst daar ook naar: The Big Picture is wat wij voor ons za gen als we aan het popmuzikan- tenbestaan dachten: het pu bliek, de clubs, de videoclips. Maar uiteindelijk draait het al lemaal toch om de muziek." Wyatt speelt zaterdag 14 april vanaf 22.00uurin De Piek, Vlissingen. Be zetting: Dennis Kolen: gitaar, zang; Wietse Zeedijk: bas, zang; Martijn van der Graaf: drums en percussie. Op Hemelvaartsdag is Wyatt ook té zien op Klomppop. door Ernstjan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21