LTO wil snel runderen slachten lawaaimaker Politie krijgt de gekste vragen via nieuw toegangsnummer VVMC blaast treinstaking van vandaag af P7f Inspectie ziet weinig heil in Sluis aan Zee H I U Senaat stemt in met euthanasiewet Tolpoorten zijn nu definitief van tafel A 14 11 Gaza ruilt stenen voor mortieren Brinkhorst lijkt advies landbouwsector voor mkz-rampgebied op te volgen Geen geld voor Zeeuwse wegen Timmer denkt aan vertrek Het Zeeuwse Landschap is jarig Jm UV Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 i i i i i-i i rrn Sp Sk a» 2: 10' Opklaringen In de morgen nog een bui, 's middags opklaringen. Bij vrij krachtige noordenwind maxima rond 11 graden. Dut 244e jaargang no. 86 nle woensdag 11 april 2001 losse nummers 2,00 pui yan onze redactie buitenland DEN HAAG - Alle 54.000 ^as gevaccineerde runderen jjin het afgesloten gebied Jok' tussen Zwolle, Apeldoorn en Deventer moeten worden afgemaakt. Land- j bouworganisatie LTO Ne- eerej derland heeft dat gister- avond geadviseerd aan minister Brinkhorst van Landbouw. Deze lijkt het eej| LTO-standpunt over te zullen nemen. lr® In een brief aan de Tweede Ka- 1 mer schrijft de minister dat er aar- 'ernstige bezwaren kleven' aan Lutj het in leven laten van de dieren. M Brinkhorst voert hierover van- aaH daag overleg met de Tweede Ka- jmer, waarna het kabinet mor- ge- gen een beslissing neemt. Brinkhorst besloot eerder al dat k°- de varkens, schapen en geiten in het inentingsgebied afgemaakt moeten worden. De minister erkent in zijn brief aan de Kamer dat het in leven laten van de rundveestapel ve len aanspreekt. Ook wordt het maatschappelijk draagvlak voor de mkz-bestrijding ver- groot als de runderen niet wor- ,T|j den geruimd. Maar daar staat 1)6.3 tegenover dat de gevolgen voor 56-ij het huidige gebied, maar ook sMvoor een groot gebied erom- jVJ heen, ingrijpend zijn als de die ren niet worden gedood. De gevolgen van vaccinatie zou den door Europese regelgeving niet alleen de besmette en om liggende bedrijven in het gebied Zwolle-Apeldoorn-Deventer aangaan, maar ook de bedrijven in een straal van tien kilometer om deze driehoek heen. In dat gebied zouden beperkende maatregelen van kracht wor den. Dan gaat het om tien keer zoveel bedrijven met naar schatting tien keer zoveel dieren als in het vaccinatiegebied zelf. Dat hele gebied zou voor ten minste twaalf maanden en wel licht zelfs voor achttien maan den op slot moeten als de dieren ingeënt zouden worden. Binnen dat gebied zou gedurende die tijd alleen vervoer naar het slachthuis toegestaan zijn. Dat zou een totale leegloop van het gebied en het failliet van vele bedrijven tot gevolg hebben. Er zouden namelijk voorlopig ook geen nieuwe dieren meer in de stallen mogen worden gehou den. Isolement LTÓ-voorman Doornbos wees ook op de gevolgen voor het so ciaal isolement waarin bedrij ven door de vergaande maatre gelen terecht zouden komen, op gevolgen van sluiting van het gebied voor horeca, toeristische bedrijven en ondersteunende bedrijven voor de agrarische sector en op gevolgen voor de export van vlees en melk. Die producten zouden alleen mogen pagina 2: veehandel verwerpt schuld pagina 18: schapenboeren eisen versoepeling geen Belg koopt nog kaas mesttransporten binnenkort mogelijk door Pascalle Cappetti SLUIS - De Inspectie Ruimtelij- a ke Ordening geeft de gemeente L Sluis-Aardenburg weinig kans R. dat het project Sluis aan Zee ooit van de grond komt. Zij is in I buitengewoon hard in haar oor- ii. deel over het plan om Sluis te verbinden met de zee en een jachthaven in de plaats aan te leggen. De inspectie staat het niet toe dat de ingrepen in het landschap voor het merendeel in de zogenoemde Ecologische Hoofdstructuur plaatsvinden. Adjunct-inspecteur L. Verhees J, heeft nog geen definitief oor deel, maar zet grote vraagte- r- kens bij de realiteitswaarde van ig het project. Hij heeft de ge- 0 meente laten weten dat ze eerst .2 moet aantonen wat het 'zwaar wegend maatschappelijk be- |e lang' is van haar voornemen om _i de historische, maar verzande el vaargeul naar Sluis te herstellen 0 en de koopstad te voorzien van een jachthaven met vierhon- e derd ligplaatsen, i- „Je moet wel van heel goede M huize komen, wil je bebouwing L en ingrepen in de Ecologische ^Hoofdstructuur toestaan, Daarvoor moet het nut en de r noodzaak uitermate goed zijn onderbouwd. Vervolgens komt j, stap twee, waarin de alternatie- 3 ven voor een dergelijk plan wor- den onderzocht. En pas daarna praat je over de maatregelen die e je wilt nemen ter compensatie van verloren natuur. De ge- -meente Sluis-Aardenburg" zat al in stap drie, ik heb de stappen (Advertentie) TELECOM ENGINEER verantwoordelijk voor het engineeren van hardware voor switches, transmissie- apparatuur en netwerkconfiguraties. De top In Technology kijkt op www.yachtgroup.com FINANCE ICT MANAGEMENT TECHNOLOGY worden afgezet na een speciale behandeling, die ze onaantrek kelijker maakt voor de markt. Zelfs de boomkwekerijen on dervinden al hinder van de angst in het buitenland voor de uitbraak van ziekten. Overigens is de helft v-an de ge noemde 54.000 minderen inmid dels al geruimd als gevolg van nieuwe besmettingen die de af gelopen dagen werden ontdekt op bedrijven in de driehoek. Het ministerie maakte gisteren twee nieuwe gevallen bekend van mkz. Het gaat om bedrijven in Wapenveld en Heerde. Het aantal mkz-gevallen in Neder land is hiermee op twintig geko men. GPD/ANP één en twee in elk geval gemist. Kijk maar naar het plan om bij Heerlen een bedrijventerrein aan te leggen, dat strijdig bleek met de Habitat-richtlijnen. Dat initiatief is afgeketst vanwege de aantasting van het leefmilieu van de korenwolf." Over de haalbaarheid van een grote jachthaven is Verhees al even kritisch. ,,Hoe succesvol is dat? Zeewaardige jachten die eerst kilometers moeten varen om in Sluis aan te leggen?" Dat zelfde geldt voor de plannen voor woningen in het buitenge bied. De geplande dijkwonin gen, onder meer aan de Oude Zeedijk, verwees hij direct naai de prullenmand. Wethouder G. van Daele ziet het allemaal niet zo somber in. Hij beschouwt de kritiek als 'waar devolle opmerkingen'. Volgens hem wordt er hard gewerkt om in de definitieve structuurvisie, die eind deze maand gereed moet zijn, en de milieueffect rapportage het maatschappe lijk belang aan te tonen. „We gaan van grof naar fijn. De structuurvisie geeft slechts een beeld van hoe het zou kunnen zijn. Onze insteek is juist de Ecologische Hoofdstructuur te versterken. De locatie waar de haven is gepland, is weliswaar gereserveerd voor die EHS, maar is nog niet ingevuld. Er is nu nog akkerland, er zijn nog geen natuurwaarden in het ge ding." De bouw van dijkwoningen is reeds van tafel. „De woningen willen we zoveel mogelijk con centreren rondom de haven." van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Eerste Ka mer heeft gisteravond na een tweedaags debat ingestemd met het wetsvoorstel over eu thanasie en hulp bij zelfdo ding. De nieuwe wetgeving gaat waarschijnlijk dit najaar of uiterlijk op 1 januari 2002 De Senaatsfracties van PvdA, WD, D66 en GroenLinks stemden unaniem voor (46 ze tels). Tegen waren het CDA, ChristenUnie, SGP en de SP (28). Eén senator was afwezig. De ministers Korthals van Justitie en Borst van Volksge zondheid toonden zich na af- Leden van de stichting Schreeuw om Leven bidden bij de ingang van de Senaat. De stichting roept op om zich te verzetten tegen de legalisering van euthanasie. foto Ed Oudenaarden/AN P loop van het debat tevreden. Ze vonden het een goed debat 'overeenkomstig het belang van het onderwerp', zei Kort hals. Borst noemde alleen de indirecte link die Schuurman van de ChristenUnie legde tussen de gevolgen van de wet geving en nazi-Duitsland 'de enige dissonant'. De bewindslieden willen op korte termijn ook in het bui tenland duidelijk maken wat de wetgeving behelst, onder meer via de ambassadeurs. Daarover bestaat nog veel on duidelijkheid, 'hoewel sommi ge tegenstanders het misver stand soms niet willen ophef fen', merkte Korthals na af loop op. Zo wordt vaak gesug gereerd dat euthanasie in Ne derland nu legaal is en de praktijk van alledag wordt. „Euthanasie zal nooit nor maal medisch handelen wor den. Het blijft ëen uitzonder lijke noodsituatie", zei Kort hals. Volgens de nieuwe wet mogen artsen voldoen aan een wel overwogen verzoek tot levens beëindiging van patiënten die ondraaglijk en uitzichtloos lij den. Voorwaarde is dat de art sen zich houden aan strikte zorgvuldigheidseisen en ge vallen altijd melden bij een re gionale toetsingscommissie. Die beoordeelt de zaken en schakelt alleen nog bij twijfel het Openbaar Ministerie in. De ministers hoefden het wetsvoorstel in de Senaat op geen enkel punt aan te passen. Bedenkingen bestonden voor al over de positie van gewe tensbezwaarde artsen en ver pleegkundigen. Maar volgens Borst bestaan in de zorgsector al voldoende garanties dat zij nooit iets hoeven te doen waar zij uit principe niet achter staan. Wel vindt zij een landelijk pro tocol nodig waarin staat hoe de beroepsgroepen om moeten gaan met euthanasie. Daarin kunnen ook afspraken over gewetensbezwaren worden vastgelegd. Borst weersprak verder de vrees van CDA en GroenLinks dat de druk op artsen om sneller de spuit te pakken onder de nieuwe wet stijgt. De nieuwe wet is een gruwel voor veel gelovige christenen, die er maandenlang actie te gen hebben gevoerd. Tijdens de behandeling van de wet in de Senaat waren gistermiddag enkele duizenden mensen op het Plein bij het Binnenhof om hun bezwaar zingend en bid dend kracht bij te zetten. ANP/GPD door Jacques Cats VLISSINGEN - Of de politie kan regelen dat er een taxi voor de deur komt. Ik kan het nummer van notaris die en die niet vinden Mijn zoontje is van de trap gevallen en ik heb geen vervoer. Kan de politie niet even langs komen Het publiek klopt soms met de gekste vragen aan bij het nieuwe algeme ne toegangsnummer van de politie. Als je er op terugkijkt is het net of je het hebt over het Flintstonestijdperk, toen de politie nog over tientallen over de provincie ver spreide posten aan de telefoon zat om de burger te woord te staan. Nu komen alle te lefoontjes op één centrale plek samen. Bij het draaien of toetsen van 112 als het om spoedeisende zaken gaat en bij 0900-8844 wanneer er politie-assistentie zonder die toeters en bellen gewenst is. Sinds maandag heeft het Zeeuwse korps het landelijke toe gangsnummer compleet. Wie er even niet aan denkt dat nummer te bellen maar nog ouderwets in de telefoongids het nummer van een bureau opzoekt, komt ook automa tisch terecht bij het hoog in het regiokan toor in Middelburg gevestigde servicecen trum. Het nieuwe systeem bespaart een hoop el lende. Burgers die zich in het verleden soms van het kastje naar de muur gestuurd voel den omdat de agent die men wenste te spre ken op vakantie, ziek, met verlof of op cur sus was, worden nu op hun wenken bediend. Als het kan zelfs meteen. Want kwaliteit, en effectiviteit vormen de trefwoorden om het systeem goed uit de verf te laten komen. Bedrijven die het bellen naar bepaalde nummers onmogelijk hebben gemaakt, hebben daarmee ook het algemene politie- nummer geblokkeerd. Een telefoontje met KPN en alleen het politienummer is gede blokkeerd. door Paul Koopman en Koos van Wees DEN HAAG - Een proef met tol poorten in de Randstad is defi nitief van tafel. Minister Nete lenbos maakt al op korte termijn werk van een alterna tief systeem: de introductie van elektronisch rekeningrijden. Dit heeft het ministerie van Ver keer en Waterstaat gisteren la ten weten, na publicatie van het rapport-Pieper, waarin de tech nische haalbaarheid van reke ningrijden met ingang van 1 ja nuari 2003 wordt aangetoond. De Tweede Kamer én diverse belangenverenigingen ontvin gen de conclusies van Pieper al met open armen. Verkeers- woordvoerders van PvdA, D66, WD en CDA lieten weten dat de proef met tolpoorten, waarte gen veel protest was gerezen, nu terecht wordt afgeblazen. Een ruime Kamermeerderheid had al eerder gepleit voor een snelle re invoering van het rekening rijden, dat aanvankelijk pas in 2010 operationeel zou zijn. Volgens Pieper kan de kilome terheffing in 2003 in de Rand stad worden ingevoerd. Twee Minister Netelenbos wijst vrijwel alle claims op extra geld voor (spoor)wegen van de drie zuidelijke provincies af. Zee land hoeft helemaal niet op een extra bijdrage te rekenen. Daarmee dreigt de samenwerking tussen Zeeland, Noord-Brabant en Limburg op een flop uit te draai en. Marianne Timmer zal Dirk Scheringa (rechts) de rug toekeren als trainer Wopke de Vegt niet aan zijn DSB team wordt toegevoegd. De schaatsster wil onder geen be- ding verder met de huidige trainer Leen Pfrommer. Stichting Het Zeeuwse Landschap viert dit jaar haar 65-jarig bestaan. Ze doet dat onder meer met een expositie en met de uitgifte van een boek. Op de expositie zijn schilderij en en tekeningen te zien van Adri Karman uit Co- I lijnsplaat en Nico van Welzenes uit Goes. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; uit: 11, 12,13 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; bui tengebied: 27,28,29 en 30 door Marcel van Silfhout UTRECHT - De spoorwegvak bond VVMC heeft de staking die voor vandaag was aangekon digd afgeblazen. De dreiging met acties voor morgen blijft nog aanwezig. Het nieuwe ulti matum van de WMC loopt nu vanavond om zes uur af, maar het overleg tussen de bonden en de NS-directie kan vandaag een akkoord opleveren. De NS zijn bereid om met de on dernemingsraad over een nieuw dienstrooster te praten dat wél draagvlak heeft onder het rij dend personeel en dus minder op een saai 'rondje om de kerk' zal lijken. De vakbonden willen echter wel harde afspraken ma ken over dit nieuwe plan. Het probleem voor de bonden is de onduidelijkheid over de da tum waarop zo'n nieuw dienst rooster kan ingaan. In de tus sentijd moet er immers toch volgens het 'rondje' worden ge reden. „Daarom proberen we zoveel mogelijk variatie af te spreken", aldus WMC-be- stuurder H. Vankan. De ver deeldheid tussen de vakbonden aan de onderhandelingstafel was gisteravond verdwenen. FNV en WMC zeggen op één lijn te zitten. Bestuurder A. van den Berg van FNV Bondgenoten zegt blij te zijn met de stap van de WMC om de stakingsdrei ging voor vandaag uit de lucht te halen. „Het gaat om kleine vorderingen, maar de wil om er uit te komen is er." Onderhande laar W. Kusters van de CNV Bedrijvenbond is ook optimis tisch. „De sfeer is beter." GPD (Advertentie) De binnenkomende vragen zijn rijk gevari eerd, meldt Anne Midavaine, coördinator van het centrum. Hoe oud moet mijn kind zijn om voorin de auto te mogen zitten ?Heb je een speciaal rij bewijs nodig voor een aan- hangwagentje Ik ben mijn rijbewijs kwijt, wat moet ik doen Tot: ik heb een dood beest. Mag ik dat laten opzetten Medewerker Gert-Jan haalt er op het scherm de plattegrond van Vlissingen bij om precies te kunnen nagaan waar de me vrouw die aan de lijn is dat horloge heeft ge vonden. Collega Leonie belooft een school hoofd dat een politieman zodra hij weer in dienst is een afspraak komt maken over een fietscontrole. Een andere beller probeert via Ria het polisnummer van de tegenpartij bij een aanrijding met schade te bemachtigen. Ze verwijst de beller, die zelf over naam en adres van cle tegenpartij blijkt te beschik ken, naar de persoon in kwestie. „Soms zijn de mensen wel erg gemakkelijk." straat:nr. jaar later zou het systeem lande- lijk dekkend kunnen zijn. Uit gangspunt is dat de automobi list die tijdens het spitsuur op de drukste wegen rijdt, het meest betaalt. De registratie gebeurt automatisch, via een kastje in de auto en met gebruikmaking van GSM en satelliet-navigatie. De privacy blijft beschermd. GPD naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto- matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail:11 twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39.45) c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: 8"713214"000002' H8S8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1