Cameratoezicht verdeelt raad PZC PZC Michiel heeft zijn kanon terug Theater tegen treiteren CD A-fractie steunt slotvuur jeugdkamp Ritthemmer vindt dwangsom wegens honden onterecht Delta biedt OLAZ samenwerking aan bij afvalverwerking 19 Ene Middelburgse fractie ziet het nut niet, andere verwacht er veel van Gesprek met kapiteins PSD Heemkundige Kring reikt prijs uit Oud-burgemeester naar Elburg Automobilist valt Vlissingse lastig Twee weken cel voor diefstal Rotaract kleedt sporters aan Zwemvierdaagse Bijeenkomst confessionelen Politie grijpt doorrij ders woensdag 11 april 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het slotvuur van het jeugdzomerkamp op het Meiveld in Middelburg moet doorgaan. Dat vindt de fractie van het CDA in de ge meenteraad. Volgens het colle ge van B en W is het vuur in strijd met de milieuregels. De christen-democraten vragen VVD-wethouder Van Dijk- Sturm van milieu vanavond in een commissievergadering om opheldering. De stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) houdt van 2 tot en met 6 juli een jeugdkamp op het Meiveld. Kinderen mogen in groepjes hutten bouwen. Het hout dat hiervoor wordt gebruikt, wil de stichting aan het eind van de week verbranden. Eind okto ber vorig jaar vroeg de organi satie de gemeente toestemming voor het slotvuur. Het college van B en W antwoordde on langs dat sinds 1993 een alge meen verbod geldt voor het verbranden van afvalstoffen. Het CDA gaat het college in de rondvraag van de commissie welzijn, personeel, onderwijs en milieu vragen terug te ko men op zijn besluit om het vreugdevuur niet toe te staan. Volgens de fractie zijn de argu menten van de stichting SKWM voor het vuur steek houdend. De stichting stelt dat de houtverbranding een hoog tepunt is van het jeugdkamp. Het verbranden van het bouw materiaal is ook kostenbespa rend. Het afvoeren van het hout kost ongeveer vijfduizend gulden. De fractie van Groen- Links vroeg het college eerder al om een toelichting. Een ant woord heeft de partij nog niet gekregen. 1 door Richard Hoving MIDDELBURG - Is het een hy pe of helpen ze echt? Camera's om de uitgaansoverlast in de Middelburgse binnenstad tegen te gaan. De raadscommissie al- i gemene en bestuurlijke zaken 1 was gisteravond verdeeld. De adviesgroep Integrale Vei- ligheid Walcheren stelde on langs voor drie camera's op te j hangen in het uitgaansgebied in I Middelburg. Ze moeten op de j! belangrijke kruispunten rond de horeca komen. Het gaat om 1 Plein 1940/Pottenmarkt, Markt/Vlasmarkt en Vlas- markt/Kromme Weele. Het col- i lege van B en W besloot de me ningen in de gemeenteraad te I peilen. 1 J. Goetheer van GroenLinks zei gisteravond dat zijn partij tegen is. Volgens GroenLinks moet Middelburg niet meedoen aan de hype. Goetheer zag de nood zaak van cameratoezicht ook niet in. Hij was onlangs een za terdagavond met de politie op stap geweest. ,,Ik kreeg toen de j indruk dat de politie alles goed in de hand heeft." De fractie van het CDA is ver deeld, zei Y. Brekelmans. Zelf is I ze geen voorstander. „Ik zie het |t als een verdere aantasting van de privacy." Brekelmans be- twijfelde of cameratoezicht tot minder overlast leidt. „Als de jeugd rotzooi wil trappen, doet ze dat wel in een straatje achter af waar echt geen camera's han gen." SGP. ChristenUnie en WD hadden geen moeite met het op hangen van camera's. SGP- fractievoorzitter C. Dekker zei dat elders in het land goede re sultaten zijn geboekt. J. Sier- veld (ChristenUnie) viel Dekker bij. In Ede is de overlast volgens Siereveld met veertig procent afgenomen. AOV/Unie55+ wil de eerst meer duidelij kheid over de kosten. Voor de PvdA heeft veiligheid in de woonomgeving een hogere prioriteit. Volgens de adviesgroep Integrale Veilig heid Walcheren zou Middelburg ook moeten investeren in open bare toiletten en betere straat verlichting. Deze twee maatre gelen konden op steun van de commissie rekenen. De discus sie spitste zich toe op de vraag of de openbare toiletten alleen in het weekend of ook door de week open moeten zijn. Burgemeester D. Burgers (open bare orde en veiligheid) hoorde de reacties van de raadsleden aan zonder daar een conclusie aan te verbinden. Na afloop van de vergadering stelde hij vast dat voor- en tegenstanders van cameratoezicht elkaar redelijk in evenwicht houden. Of het col lege binnenkort met een uitge werkt voorstel komt voor came ratoezicht kon hij niet zeggen. „Dat moet wil ik eerst met de overige leden van het college be spreken." MIDDELBURG - De gedeputeerden J. Hennekeij en D. Bruinooge hebben een afvaardiging van de ontevreden kapi teins van het provinciale veerbedrijf PSD uitgenodigd voor een gesprek volgende week. Aan de orde komen de klachten van de kapiteins over operationele zaken en over de commu nicatie binnen de PSD. Ergernissen die bij de gezagvoerders leven over him rechtspositie komen niet aan bod. Daarover loopt een procedure bij de rechter. Een van de knelpunten is dat het soms moeite kost voldoende personeel beschikbaar te hebben voor de diensten, omdat een deel van de medewerkers gebruik wil maken van de geboden gelegenheid om in diensttijd scholing te volgen met het oog op een baan na de beëindiging van de PSD eind 2004. Hennekeij: „We zullen bekijken of die scholing op een andere manier te organiseren valt. Nu volgen PSD-medewerkers gedeeltelijk in diensttijd en gedeeltelijk in hun eigen tijd cursussen. Het is zinvol na te gaan of we daar na het stilleggen van de veerboten gewoon dagonderwijs van kunnen maken. We zijn daarover met de Hogeschool Zeeland en het ROC in gesprek." VLISSINGEN - In de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg reikt de Heemkundige Kring Walcheren (HKW) 18 april voor de eerste keer de HKW-Cultuurfondsprijs uit. Die gaat naar een persoon, groep of instelling die zich in de niet-prof essionele sfeer heeft ingezet voor het bghoud, de uit breiding, de verspreiding van de kennis en de bewustwording van het Walchers cultuurgoed. De prijs wordt om de driejaar uitgereikt en bestaat onder meer uit een geldbedrag en een oorkonde. De prijsuitreiking is om 20.30 uur. ARNEMUIDEN - Oud-burgemeester H.Visser van Arnemui- den is benoemd tot burgemeester van de gemeente Elburg in Gelderland. Visser, lid van de ChristenUnie, is nu nog burge meester van Nieuw-Lekkerland. In 1990 werd Visser be noemd tot burgemeester van Arnemuiden. Zeven jaar later stapte hij na de gemeentelijke herindeling over naar Nieuw- Lekkerland. VLISSINGEN - Een 18-jarige vrouw uit Vlissingen is gister morgen op de Abeelseweg in Middelburg lastig gevallen. De vrouw fietste rond half negen in de richting van Middelburg, toen ze werd ingehaald door een personenauto. Ter hoogte van de Vlissingse Watergang stond de auto van de bestuurder op de weg. Hij sprak haar aan en pakte haar bij de schouder. Toen ze haar mobiele telefoon wilde pakken, ging de man op zij en kon de vrouw doorfietsen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 35-jarige Rotterdammer veroordeeld tot twee weken cel. De man had 7 april vorig jaar bij Karwei in Middelburg een boormachine en twee thermostaten weggenomen. VLISSINGEN - De Rotaract Club Vlissingen heeft de bewo ners van het Witte Huis kleding gegeven. Het sportteam van de daklozenopvang kreeg nieuwe sportshirts, -broeken en sokken. Rotaract Vlissingen bestaat uit zes jongeren tussen de achttien en dertig jaar. De club is het jongere zusje van de Rotary Club Vlissingen. VLISSINGEN - In liet Vlissing se Sportfondsenbad vindt van 23 tot en met 27 april de zeven entwintigste Nationale Zwem vierdaagse plaats. De opbrengst is dit jaar bestemd voor straat kinderen in Vietnam. Deelnemers kunnen tijdens het evenement geld bij elkaar zwemmen voor kinderen in ont wikkelingslanden. Inschrijven kan vanaf 16 april bij de receptie van het zwem bad. Daarbij krijgt iedereen een sponsorkaart waarop een be drag staat vermeld. Sponsors betalen per deelnemer het op de kaart vermelde bedrag. Het to taalbedrag wordt aan het zwembad overhandigd. Dat zorgt dan voor storting bij UNI CEF. Deelname aan de vier daagse kost tien gulden. MIDDELBURG - Het Gerefor meerd Confessioneel Beraad en de Hei-vormde Confessionele Vereniging houden vrijdag 20 april een studiedag in de Mor genster kerk in Middelburg. De bijeenkomst begint om half vier 's middags. Belangstellenden zijn van harte welkom. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Mario Wisse VLISSINGEN - Eén van de twee kanonnen naast het standbeeld van Michiel de Ruyter, aan de kop van de Vlissingse boulevard, is deze week van zijn rolpaard (af fuit) getrokken. Het 1100 kilo wegende gevaarte, dat ei gendom is van de gemeente Vlissingen, viel ten prooi aan vandalen. Het kanon staat sinds gistermiddag weer op zijn plek. A.van Leiden, coördinator bij de civieltechnische afde lingvan de gemeente Vlissingen, schat de herstelkosten op zo'n zeshonderd gulden. „Het rolpaard was bescha digd. Dat is terug in elkaar gezet en gelijmd." Van Leiden denkt dat de vernielingen zijn gepleegd door een groepje, vanwege het gewicht van het kanon. „Het is de zoveelste keer in korte tijd dat de binnenstad van Vlissingen te maken heeft met vandalisme. Vorige week is het leugenbankje uit de muur getrokken en werd bij de Edah een parkeerautomaat vernield." Het leugenbankje bevond zich op een paar meter afstand van het standbeeld van Michiel de Ruyter, en de daarbij horende kanonnen. Die werden in 1905 uit de Straat van Messina gevist. Ze behoorden toe aan de vloot van admiraal de Ruyter die daar in 1676 verging. door Nadia Berkelder RITTHEM - Een hondenbezit ter uit Ritthem heeft bezwaar ingediend tegen de dwangsom die de gempente Vlissingen hem heeft opgelegd. De man moet de twee honden die op zijn terrein aan de Zandweg lopen, wegha len. De man bestrijdt dat de die ren overlast veroorzaken. Omwonenden van het pand hebben vorig jaar bij de ge meente geklaagd, omdat de honden dag en nacht zouden blaffen. Begin 2000 liepen er zestien honden op het terrein. Naar aanleiding van de klach ten schreef de gemeente de man een brief waarin hem verzocht werd de honden weg te halen. Toen in januari bleek dat de overlast niet was verminderd, legde de gemeente hem een last onder dwangsom op. Dat wil zeggen dat hij een ver bod krijgt op het houden van honden op zijn terrein. Voor elke overtreding krijgt hij een boete van vijftig gulden, waarbij elke hond geldt als overtreding. Het maximumbedrag dat kan wor den opgelegd is 2500 gulden. De buurtbewoners zijn niet tevre den met de maatregelen. Ze denken dat het opleggen van een dwangsom niet effectief is. De hondenbezitter is het niet eens met de beslissing van de ge meente. Hij vindt dat hij heeft meegewerkt aan het oplossen van de overlast door het aantal honden terug te brengen van zestien naar twee. In een brief schrijft zijn advocaat C.J. de Wit dat dit voor de man een 'groot offer' was, want een aan- tal honden is afgemaakt omdat er geen nieuw tehuis voor te vin den was. De twee resterende honden wil hij niet weg doen. Eén van de dieren is niet zinde lijk en kan dus niet binnen wor den gehouden. De andere dient als gezelschap voor de eerste. „Beide honden zijn zeer aan el kaar gehecht", schrijft De Wit. Volgens de advocaat slaan de honden nooit uit zichzelf aan. Ze blaffen alleen als er iemand vlak bij het terrein komt. Omdat dat bijna nooit het geval is, kan er ook geen sprake zijn van overlast. In de brief beschuldigt de advocaat de omwonenden er van de honden te provoceren als de politie langs komt. Het ter rein bevindt zich bovendien in landelijk gebied, zodat als er al sprake is van overlast, die be perkt blijft. Overtredingen De gemeente vindt dat ze in haar recht staat. Volgens de Al gemene Plaatselijke Verorde ning (APV) is een eigenaar van een hond verplicht om te voor komen dat die overlast veroor zaakt. Op dit moment zijn op het terrein al veertien overtredin gen geconstateerd. Als het maximumbedrag van 2500 gul den bereikt is, neemt de ge meente andere maatregelen. „Het is niet zo dat de overtre ding wordt afgekocht als blijkt dat de dwangsom niet effectief is", zegt C. Brander van de ge meente. „We gaan alle maatre gelen nemen die nodig zijn." Het bezwaar van de man wordt op 23 april behandeld in de com missie bezwaar- en beroep schriften. door Ab van derSluis MELISKERKE - Wat doe je als je buiten de groep wordt geslo ten? Sla je terug? Of kruip je zie lig in een hoekje? De Amster damse theatergroep Steil maakte in opdracht van het Re gionaal Halt Buro Walcheren de voorstelling 'Strak'. Hierin pro beren vier acteurs kinderen van de basisschool duidelijk te ma ken dat het helemaal niet stoer is om iemand te treiteren, te spugen en in de maling te ne- Gistermiddag werd het stuk voor de dertigste en laatste keer opgevoerd voor de kinderen van de Bergpadschool in Grijpsker- ke. „Wij spelen educatieve stuk ken", zegt René Bos, die in het stuk de baldadige Joris speelt. „Onze voorstellingen gaan over crimineel gedrag, pesten, groepsdruk en zinloos geweld die in de belevingswereld van de kinderen passen. Zij moeten zich in onze voorstelling her kennen. Hoe denken zij over pesten? Wat kun je ertegen doen? Wie of wat kun je daar voor gebruiken? In Strak erva ren de kinderen dat ze zeker iets kunnen doen tegen pesten." De voorstelling draait om drie kinderen van twaalf a dertien jaar, Kim, Klaartje en Martijn (René Koevoets). De drie zijn vrienden totdat nieuwkomer Joris zich meldt op het school plein. Hij probeert zich tussen het groepje te wringen door lol lig te doen. Kim is het mikpunt van zijn spot. „Hij weet Klaartje en Martijn zo te manipuleren dat Kim buiten de groep komt te staan", vertelt Annemiek Enge len (Klaartje). „Maar Kim wordt ook gepest door haar ei gen vrienden, die meelopers worden." De Amsterdamse theatergroep Steil leert dat je wel degelijk iets te gen pesten kunt doen. foto Ruben O reel Na afloop van het stuk vraagt Eppe Slijderink (Kim) de leer lingen van de Bergpadschool wat Kim had moeten doen om niet buitengesloten te worden. De kinderen komen met allerlei suggesties, die variëren van het negeren van pestkop Joris tot terug pesten. De acteurs vragen de leerlingen daarop mee te doen aan een ander verloop van het verhaal. De kinderen wordt gevraagd Kim te spelenHet zij n vooral de meisjes die actief mee doen. Zij komen wél in verzet te gen de pesterige Joris. „Het is vooral de combinatie die goed is", vertelt Eppe na afloop van de voorstelling. „Eerst spe len, dan vragen wat de kinderen ervan vonden en daarna mogen ze zelf meedoen. Voor deze groep was het heel erg dankbaar spelen, omdat ze zo actief wa ren. Ze zien zo dat er ook oplos singen zijn om niet gepest te worden. Wij vertellen niet wat ze moeten doen. Wat goed of fout is, moeten ze zelf uitzoeken. Het is een soort weerbaarheids- training." Het stuk is gezien door veertig Walcherse basisschoolleerlin gen. Halt-coördinator Nel van Welsum is uitermate tevreden over de voorstelling en de op merkingen van de scholen. „Steil heeft iets wat ontzettend aansluit bij de belevingswereld van de kinderen.Uit evaluatie formulieren, die de scholen moesten invullen, blijkt dat de leerkrachten positief zijn over de boodschap. Zij denken dat het verhaal bij zeker acht van de tien kinderen is blijven hangen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Delta Nutsbe drijven heeft het Openbaar Li chaam Afvalverwerking Zee land (OLAZ) het aanbod gedaan om in Zeeland gezamenlijk de inzameling en verwerking van huishoudelijk en bedrijfsafval op te pakken. Door samen te werken zouden de partners de hele Zeeuwse afvalmarkt be heersen zonder elkaar te becon- OLAZ heeft tot juni de tijd ge kregen om al dan niet op het aanbod in te gaan. Voorzitter K. van der Hoofd van OLAZ zei gisteren 'niet echt warm te lo pen voor het aanbod'. „Maar, als Delta kan aantonen dat er voor beide partijen voordeel te halen valt uit een samenwer king, kunnen we dat niet op voorhand afwijzen". Half maart lekte uit dat Delta Nutsbedrijven plannen koes terde om met een eigen bedrijf, Delta Milieu Services, de Zeeuwse afvalmarkt op te gaan. OLAZ werkte tot dan al maan den aan een plan en een onder zoek om het openbaar lichaam om te bouwen tot een semi-com- mercieel afvalketenbedrijf. Alle Zeeuwse gemeenten, met uitzondering van Borsele, ver tegenwoordigd in het OLAZ hadden zich positief uitgespro ken over een ombouw van de ge meenschappelijk regeling. Het opzetje van de commissarissen van Delta betekende voor de WESTKAPELLE - Twee zeven tienjarige jongens uit het Duitse Alsdorf zijn maandagnacht na een korte achtervolging aange houden aan de Joossesweg in Westkapelle. Eén van de twee kreeg een boete voorrijden onder invloed. Beide jongens gingen op de bon omdat ze de plaats van een ongeval hadden verlaten. De jongens re den met groot licht, een politie auto tegemoet op de Westkapel- seweg. Toen agenten keerden om ze daarop te wijzen, maakte het tweetal zich uit de voeten. Tijdens de achtervolging reden ze enkele verkeersborden om ver. Daarop vluchtten ze. De be stuurder had twee keer zoveel gedronken als toegestaan. OLAZ-bestuurders een bittere tegenvaller. Volgens voorzitter Van der Hoofd zou er op de Zeeuwse afvalmarkt geen ruim te zijn voor twee partijen. De provinciale afvalmarkt is goed voor een omzet van zo'n 100 miljoen gulden. Momenteel neemt OLAZ hiervan 85 procent voor rekening. Verstraeten - Verbrugge, gelieerd aan Delta, is goed voor het restant. „Hoe die verdeling in een toekomstige samenwerking uitpakt weet ik niet, maar Delta wil naast het huishoudelijk afval ook het be drijfsafval gaan ophalen en ver werken en dat is natuurlijk een redelijke groeimarkt. Ook voor ons", zei van der Hoofd. De OLAZ-voorzitter voelt er zelf weinig voor om met Delta een avontuur aan te gaan. „Wij hebben van een grote meerder heid van het algemeen bestuur opdracht gekregen om verder te gaan met de verzelfstandiging en ombouw van OLAZ tot een meer commercieel ingesteld be drijf. Daarmee gaan we in eei'ste instantie verder. Delta wil ook verder met een milieudivisie, dat mag, maar leuk vind ik het niet. Of we dingen gezamenlijk kunnen oppakken, dat is een zaak van het algemeen bestuur. De komende weken zal duide lijk worden of we met het aan bod iets kunnen". (Advertentie) Peugeot peper- of zoutmolen A3L QL van ƒ149,- voor 99,- RVS20 cm Middelburg: L. Noordstr. 25 tel.: 0118-636136 Goes: St. Adriaanstr. 8 tel.: 0113-258989 foto Lex de Meester Het 1100 kilo wegende kanon is gisteren weer op zijn plek gehesen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19