Schapeeboeren eisen snel regeling PZC Geen Belg koopt nog een stuk kaas Mesttransporten zijn binnenkort mogelijk Stefan Poel mag de schaapskooi even verlaten Actie voor getroffen hobbyherder succes Kampeerboer snapt niks van mkz-regels Grens Olmendljk schuift stukje op I! ZLTO voorziet overtreding vervoersverbod als versoepeling uitblijft Axel wenst open grens Rode Sluis Politie komt niet toe aan wijkzorg Twintigduizend werknemers werken korter door veecrisis woensdag 11 april 2001 door Rob Paardekam KRUININGEN - De actie voor de Kruiningse hobbyherder die vorige maand zijn schapen verloor, heeft al ruim vierduizend gulden opgebracht. Volgens een woordvoerder van de ge meente Reimerswaal is dat in ieder geval genoeg om nieuwe dieren te ko pen. Eén man heeft zelfs een schaap aangeboden. De hobbyherder, een man van Turkse afkomst, overtrad op 22 maart het vervoersverbod toen hij het gebruikelijke graasrondje met zijn schapen maakte. De Algemene Inspectie Dienst (AID) werd getipt en kende geen genade. De dertien schapen en eenentwintig lam- metj es van de Kruiningse man werden preventief geruimd. Verontwaardigde bewoners hebben met hulp van de ge meente en de Verenigde Protestantse Kerk Kruiningen (VPKK) een inza melingsactie voor de man op touw ge zet. Die heeft al ruim vierduizend gul den opgeleverd. „Daarmee kan de man weer schapen kopen", zegt een woordvoerder van de gemeente. Het is echter de vraag of het genoeg is, want de hobbyherder kan tevens een forse boete tegemoet zien en draait waar schijnlijk ook op voor de kosten van het ruimen. Omdat ér momenteel geen nieuwe schapen kunnen worden gekocht, loopt de actie voorlopig door. Op een nog te bepalen datum zal het geld aan de ongelukkige herder worden over handigd. Bij de gemeente is ook al een telefoon tje binnengekomen van een man die op de desbetreffende dag een schaap komt overhandigen. Giften kunnen nog gestort worden op banknummer 3340124418 ten name van de VPKK, onder vermelding van 'schaapjes'. door Rinus Antonisse GOES - Er moet acuut een spe ciale regeling komen voor de Zeeuwse schapenhouders. Ze moeten, weliswaar onder strik te voorwaarden, hun schapen kunnen verplaatsen. Van de stal naar de dijk of omgekeerd en in voorkomende gevallen naar het slachthuis. Komt de regeling er niet, dan is de kans groot dat de schapenhouders het heft in ei gen hand nemen. De Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie Zeeland roept in een brandbrief commis saris van de koningin W. van Gelder te hulp. Hem wordt ge vraagd bij landbouwminister Brinkhorst met klem aan te dringen op snelle actie om de nood onder de radeloze scha penhouders te lenigen. Volgens de ZLTO staan ze met de rug te gen de muur. Er is sprake van zeer slechte, dieronvriendelijke toestanden. Het komt allemaal door de be perkende maatregelen als ge volg van de mond- en klauw zeercrisis. Al ruim zes weken lang mogen de schapenhouders hun dieren niet verplaatsen. Schapen met lammetjes staan te lang in volle stallen. Ooien kun nen vanuit de wei niet naar de stal om te lammeren. Schapen baggeren op door de regen dras sig geworden grond. Dieren zijn uitgeschaard op bouwland waar nauwelijks meer te eten is. Onhoudbaar Na het instellen van een ver voersverbod eind februari kon den nog enkele probleemgeval len geholpen worden. Half maart werden de maatregelen verscherpt, zodat ook die hulp nietmeermogelijkis. Het aantal probleemgevallen is sindsdien sterk toegenomen, aldus de ZL TO. Dat klemt voor Zeeland te meer, daar er in vergelijking met overig Nederland sprake is van een afwijkende bedrijfs structuur in de schapenhoude rij. Rond het erf is nauwelijks ruimte voor de schapen, omdat die van oudsher op de dijken worden geweid. Volgens de ZL TO is sprake van onhoudbare si tuaties en zijn de schapenhou ders ten einde raad. De standsorganisatie ziet als enige uitweg het versoepelen van het vervoersverbod. Het moet mogelijk worden de be drijven interne transportmoge lijkheden toe te staan, zodat de schapen naar de dijken ge bracht kunnen worden (en in dien nodig naar de stal om te lammeren). Ook wil de ZLTO dat afvoer naar het slachthuis wordt toegestaan (alleen recht streeks van de schapenhouder naar de slachter). Ontlopen Als er niets gebeurt dan is het mogelijk dat de schapenhou ders uit nood massaal de maat regelen negeren en hun dieren toch de wei in sturen, met alle gevolgen van dien. Veehouderij-voorman J. Kodde van de ZLTO wijst erop dat de AXEL - De gemeente Axel zal de gouverneur van Oost-Vlaan deren verzoeken om de grens overgang Rode Sluis open te stellen. De grensovergangen in en om Overslag en bij Rode Sluis zijn vorige week met wegversper ringen afgezet. Op Axels grond gebied is alleen de overgang Koewacht opengehouden. „De weg door Koewacht krijgt nu te veel verkeer te verwerken. Om dat de weg bij Rode Sluis als grotere verkeersader kan wor den gezien, willen we die open houden. Ook als de Belgen besluiten dat de grenzen bij Koewacht dan moeten worden afgezet, is het beter als verkeer in elk geval bij Rode Sluis de grens over kan.", verklaarde burgemeester J. F. Mulder giste ren aan de leden van de commis sie algemene bestuurszaken. TERNEUZEN - De politiewijk- zorg in Zeeland komt niet echt goed van de grond, omdat de po litie in Zeeland de laatste twee maanden teveel manschappen kwijt is voor andere urgente za ken die een grote politie-inzet vergen. Dit zei burgemeester R. Barbé van Terneuzen gisteren tijdens een vergadering van de commis sie algemeen bestuurlijke za ken. Volgens Barbé moeten veel agenten, die normaal de wijk teams van de politie bemannen, aan de slag in de door de mkz- epidemie getroffen gebieden el ders in het land. Of ze worden ingezet voor begeleiding van de kernafvaltransporten naar Borssele. „Dit soort zaken die toch van landsbelang zijn, be lasten momenteel de politiezorg in onze kernen. Het is te hopen dat de mkz-crisis niet veel lan ger gaat duren, want anders zouden er toch ook met de regu liere politie-inzet problemen kunnen ontstaan", zei Barbé. VLISSINGEN - Door de MKZ- crisis is voor twintigduizend werknemers werktijdverkor ting aangevraagd bij GUO, de instantie die de sociale uitkerin gen regelt voor de agrarische sector. In de regio Zuid-Nederland waartoe Zeeland behoort, is voor 4500 werknemers, in dienst van bij tweehonderd be drijven werktijdverkorting aangevraagd. Het grootste deel van de werk nemers werkt bij bedrijven in Noord-Brabant, aldus woord voerder M. Pisa van GUO. In de werkloosheidswet (WW) is ge regeld dat bedrijven gedurende een beperkte periode de ar beidsduur van werknemers kunnen verminderen. De werk nemer ontvangt in die situatie doorgaans een WW-uitkering van zeventig procent van het laatstverdiende loon. „Vaak gaat dat geld zelfs direct naar de werkgever", zegt Pi sa. „De werkgever betaalt de werkne mer gewoon uit. En de werkge ver heeft dan een flinke com pensatie van de gederfde inkomsten." foto Charles Strijd Visboer Dolf Schoot is momenteel één van de weinigen die op de Sasse weekmarkt nog redelijk zaken doet. Zuiderburen mijden door grenscontroles Sasse weekmarkt door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Mond- en klauwzeer. De een z'n dood, is de ander z'n brood. Terwijl de kaasboer op de markt in de grensstreek nog geen onsje jong belegen kan slijten aan Belgische klanten, is het num mertje trekken aan de vis kraam. Althans, zo lijkt het. Veel Belgen nemen de moei te al niet meer naar een 'Ollandse' markt te komen. Moe als ze zijn van het vele omrijden en de controles aan de grens. Sas van Gent, dinsdagoch tend. In een lange sliert rijden de auto's, de meeste met Belgi sche kentekenplaten, over de brug richting Keizer Karei- plein. Daar is het weekmarkt. Dat het juist op de brug zo druk is, terwijl de mensenmassa op het plein wel meevalt, is geen toeval. De grensovergang langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen is afgesloten, een van de twee belangrijkste toegangswegen naar Sas. Bij het douanekantoor is een wal van zand opgeworpen met containers en dranghekken, en ook de kleine weggetjes zijn geblokkeerd. De enige corri dor is de grensovergang aan het eind van de Tractaatweg. Daar is het file. De grenswach ters denken vast heel wat te vinden in Belgische auto's die net van de markt terugkeren. Kaasboerin M. Haak-Duprée weet beter. „Ze passen wel op. Er is niet één Belg die het tot nu toe bij me heeft aangedurfd een stuk kaas te kopen. Twee weken geleden was het al een ramp, nu is het nog erger ge worden. Risico Na het afsluiten van die kleine stille overgangen, neemt nie mand het risico meer." Een vrouw met duidelijke Belgi sche tongval heeft het gesprek aangehoord en bestelt toch kaas. „Van die pittige die mijn man altijd neemt, heeft u die nog?" Later blijkt dat het een geboren Belgische, maar een getogen Sasse is. Aan de viskraam van Dolf Schoot is het druk. Klanten moeten nummertjes trekken. Volgens G. Witte, vaste klant, valt het eigenlijk nog mee. „Het zou nog veel drukker zijn als de Belgen die hier normaal wel zijn, ook zouden komen. Het is echt niet zo dat de men sen nu alleen voor de vis komen." P. Scheele, van de ge lijknamige vishandel uit Bres- kens, beaamt dat. Aan zijn kraam is het juist helemaal niet druk. Hoe dat komt, weet hij niet. Zijn vis en de vis van de con current komt toch uit hetzelfde water. Vis is toch vis? „Nou, blijkbaar niet", zegt zijn moe der kortaf. De mkz-crisis mag van de Scheeles snel overwaai en. Komen de klanten mis schien ook weer terug. Een klant dient zich aan bij Scheele. Het is K. van Cappel- len uit Sint Niklaas. Hij blijkt te werken voor een firma die geneesmiddelen levert aan dierenartsen. Alvorens hij vra gen kan beantwoorden, moet hij zijn dochtertje van een jaar of vier uitleggen dat het dode dier in de vitrine geen slang, maar een paling is. „De mkz- lcwestie is in België natuurlijk een hot item. Ook in mijn be roep. Hoewel wij geen entmid delen leveren, zijn we er toch mee bezig." Van Cappellen is niet van harte naar cle Sasse markt gekomen. „Mijn vrouw probeerde me toch zover te krijgen dat ik een pond Trap pistenkaas zou kopen. Nor maal maken we nooit ruzie, maar nu zei ik 'bekijk 't maar." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vanaf volgende week kan er waarschijnlijk weer mest worden vervoerd van varkensbedrijven in Oost-Bra bant en Limburg naar akker bouwgebieden in Zeeland, West-Brabant en het noorden van Nederland. Cumela, de be langenorganisatie van loonwer kers, en landbouworganisatie LTO Nederland hebben daar voor gisteren een gezamenlijk voorstel gedaan aan het minis terie van Landbouw. Sinds zaterdag mag er geen mest meer worden getranspor teerd naar Zeeland, West-Bra bant en Goeree-Overflakkee. Dat is een gevolg van de verde ling van Nederland in zes land- bouwregio's om de verspreiding van mond- en klauwzeer (mkz) tegen te gaan. Tussen de regio's gelden beperkingen voor het vervoer van dieren en rauwe melk. Voor mesttransport geldt in principe een verbod, tot onge noegen van varkensboeren die mest kwijt willen en mesttrans- porteurs die mest op akkers wil len uitrijden. Waarom voor mestvervoer een strengere regeling is getroffen dan voor bijvoorbeeld rauwe melk, kon het ministerie van Landbouw eind vorige week al leen verklaren met de medede ling: het aantal vervoersstro men moet zo klein mogelijk blijven. LTO Nederland steunde dit beleid, tot gistermiddag het overleg met Cumela plaats vond. ,LTO-vertegenwoordigers dachten dat de gevolgen van het verbod wel zouden meevallen", aldus Cumela-directeur J. Ma- ris. „We hebben hen ervan kun nen overtuigen dat dit niet zo is. Varkensbedrijven kunnen de mest straks niet meer kwijt. En over twee, drie weken kan er op de akkers geen mest meer wor den uitgereden. Het vervoer van mest is bovendien veel minder riskant dan het vervoer van rau we melk." Het ministerie van Landbouw heeft dit in antwoord op Kamer indeling van het land in com partimenten (Zeeland zit rnet West-Brabant en de Zuid-Hol landse eilanden in één gebied) voor de schapenhouderij geen enkele versoepeling van de re gels heeft gebracht. Voor de var kenshouders is dat sinds zater dag wel het geval; zij mogen dieren afvoeren naar het abbat- toir of de mester (al verloopt dat door gebrek aan met name slachtcapaciteit mondjesmaat). Kodde: „We mogen de schapen houders niet vergeten. Dat is ze ker in de Zeeuwse situatie een bijzondere sector waarvoor een apart beleid verantwoord is." Om te voorkomen dat het mond- en klauwzeer bij zijn dieren komt heeft schaapherder Stefan Poel (29) zich met zijn kudde van de buitenwereld afgezonderd in de schaapskooi bij Nisse. Vanuit dat zelfverkozen isolement vertelt hij via een dagelijk se contact met de krant van zijn wederwaardigheden. Van- 1 daag zijn laatste relaas. door Jacques Cats Het kluizenaarsbestaan van Stefan Poel zit er voorlopig op. Gisteren kreeg hij versterking op zijn eenza me post. Collega schaapher der Klaas Jan van der Kolk en vrijwilligster Myriam van Breugel verbraken het isole ment. Dat betekende gezel schap over de vloer plus hulp van de buitenwacht voor dringende bezigheden bin nenshuis. Bovendien lonkt de vrije maatschappij. GEKOOID De zorg voor de Zeeuwse schaapskudde wordt in nor male tijden aangenaam ver licht door vrijwilligers, die een handje toesteken. Myri am is er één van. In en om de stal is altijd wel wat te kar weien. Daarnaast is het han dig dat een vrijwilliger goed kan werken met een hond die de schapen bij elkaar én van de weg en het land houdt. Myriams komst was nu om een andere reden welkom: extra assistentie voor de twee herders bij het verzor gen van de poten van de die ren. Niet alle 310 schapen zijn hard toe aan een behande ling. Het gaat vooral om de oude schapen. Honderdder tig stuks. Ze hebben zo lang op stal gestaan dat de nagels lelijk zijn uitgegroeid. Die van de lammetjes konden er nog wel even mee door. Voor wat in veehouderskring wordt aangeduid met het be kappen van de poten, was op de schaapskooi een handig j hulpmiddel beschikbaar. Het schaap wordt, vastgeklemd in een soort kantelapparaat, op zo'n kop gezet, zodat de behandelaars goed bij de na gels kunnen komen zonder constant te moeten bukken. Stefan: „Voor je rug is het ideaal als je er zoveel moet doen." De pedicurebeurt had niet veel later komen komen. Er waren al exemplaren bij met 1 lichte ontstekingen. Na het knippen van de nagels wer den de schapen stuk voor stuk in een voetbad gezet om verdere infectie te voorko- men en de pootjes te verhar- den. Stefan en de zijnen hoopten alle schapen die daarvoor in aanmerking ko men, in één dag onder han den te kunnen nemen. De collega en de vrijwillig ster li eten Poel na hun geza- menlijke karwei weer alleen in de schaapskooi achter, Maar dat vond Stefan nu niet zo erg. Want vanavond wordt hij afgelost en kan hij even zijn zinnen gaan verzetten. I Post De schaapherder wil graag kwijt veel steun te hebben gehad aan de opbeurende te- j lefoontjes en de hartelijke post, soms van volstrekt on bekenden die hem een hart onder de riem wilden steken. De schaapskooi blijft herme tisch afgesloten van de bui ten wereld, ook al dreigt er minder gevaar nu het virus hoofdzakelijk rondwaart en uitbreidt in de inmiddels be- ruchte driehoek in Gelder land en Overijssel. Na het weekeinde keert Stefan die I eerder bekende 'er een beetje doorheen te zitten', opgefrist terug op zij n eenz ame post. door Jacques Cats VLISSINGEN - Onder kam- peerboeren heerst verwarring en onbegrip over de mond- en klauwzeermaatregelen. Dat komt door het onderscheid dat wordt gemaakt met reguliere campings, die ter vermaak van de jeugd evenhoevige dieren hebben. Die kunnen gewoon publiek ontvangen als de dieren maar fysiek van de gasten zijn gescheiden. Maar een minicam- ping waar maar één schaap of geit rondloopt, mag formeel geen gasten toelaten. De Stichting Vrije Recreatie (SVR), één van de belangenbe hartigers van plattelandscam pings, maakt de verwarring nog wat groter door de aanhang te adviseren om los van het boe renerf een aparte ingang naar de camping te maken en voorts het veehouderij gedeelte van het be drijf geheel af te sluiten voor het publiek. Dit advies geldt ook voor de hobbyboeren. Zonder overleg De Stichting Vrije Recreatie be schuldigt het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij van een onbegrijpelijke regelgeving. De regels zijn in het leven geroepen zonder overleg met organisaties op het gebied van de recreatie op het platte land. De stichting stoort zich aan de beeldvorming dat verde re verspreiding van het mkz-vi- j rus kan worden voorkomen! door alleen de boerencampings te sluiten. „Dan moet alles op het platte land worden gesloten: openbare gelegenheden, scholen en ker ken maar ook reguliere cara-' pings want die liggen ook niet in het centrum van de stad." De stichting laat weten dat veel kampeerboeren - vaak met toe stemming van de AID en met inachtneming van de nodige voorzorgsmaatregelen - hebben besloten hun terrein gewoon open te stellen voor recreanten, DirecteurR. de Reus van het Bu-1 reau voor Toerisme Zeeland, co ordinator van de toeristische berichtgeving over de mkz-pe- rikelen, wil niet reageren op het standpunt van de SVR. Toegankelijk „Het is een consumentenorga nisatie, Wij hebben als branche organisaties de geledingen ge sloten." Er zijn momenteel wel bedui dend meer minicampings toe-, gankelijk clan de tachtig procent van de leden van de ver-j enigingen van kampeerboeren Vekabo)die tot voor enkele da-1 gen nog geen gasten mochten ontvangen. Op Schouwen en in Zeeuws-' Vlaanderen zijn er maar eert paar kampeerboeren clie geen gasten mogen ontvangen, Op Walcheren zijn het er wat meer.! vragen ook erkend. Het schrijft: 'Het transport van mest brengt op zich geen risico met zich mee. Mest wordt immers vervoerd in gesloten wagens die zijn gerei nigd en ontsmet'. Cumela en LTO Nederland heb ben minister Brinkhorst voor gesteld om mesttransport tussen de afzonderlijke lancl- bouwregio's weer toe te staan, via speciale routes, corridors, en van de varkensbedrijven direct naar centrale opslagplaatsen in de akkerbouwgebieden. Het mi nisterie gaat dit voorstel onder zoeken op de risico's voor verspreiding van mkz. Cumela- directeur Maris heeft goede hoop dat er begin volgende week weer gereden mag wor den. door Lilian Dominicus PHILIPPINE - De grensover gang op de Zeeuws-Vlaamse Ol mendijkweg nabij Philippine schuift voorlopig 150 meter naar België op. Voor de duur van de mond- en klauwzeeruitbraak in Nederland zijn de bewoners van de dijk dan toch in staat om zonder omwegen naar het nabu rige Philippine te rijden. Dat zijn de gemeentebesturen van Sas van Gent en Assenede giste ren met elkaar overeengeko- men. Het plattelands weggetje tussen het buurtschap Isabellahaven en Philippine is vorige week door de Belgische instanties bij na hermetisch afgesloten, we gens capaciteitsproblemen bij douane en politiediensten. De bewoners raakten door de maatregelen in een isolemeni Om in Philippine te komen, moeten ze omrijden via Sas van Gent en Zelzate. „Hulpdien sten, Tafeltje Dekje en de vuil ophaaldienst konden de wegi niet meer bereiken", verklaart, de Sasse wethouder R. Noët vara gemeentewerken. Inmiddels wordt ook de roep in de Sasse politiek om ophefEing van de lalokkades aan de Zeeuws- Vlaamse grens steeds groter. Zo wel CDA als Gemeentebelangen Groot Sas suggereerden dins dag in de commissievergadering financiën om de controles naarj de veerdiensten te verplaatsen, CD A-fractievoorzitter R. Brug- geman sprak van 'slecht na buurschap.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 18