Grimmige actie tegen herindeling Tunnelbouwer repareert boor 17 Publiek is niet meer welkom bij raadsborrel Middelburg kan Maxima verwachten Raadhuis krijgt herkenningspunt Leefomgeving mag niet lijden onder ontwikkeling Sloe Netelenbos heeft geen extra geld over voor Zeeuwse projecten Tegenstanders blokkeren druk kruispunt in Middelburg Hotel mist levensmiddelen Recreatief wonen onder vuur WÏJ POLDERDIJK Treintaxi zeeuwse almanak Wisseldienst PZC MIDDEN woensdag 11 april 2001 door Richard Hoving LEEUWARDEN - Prins Wil- lem-Alexander en zijn verloof de Maxima Zorreguieta beginnen in september met kennismakingsbezoeken aan alle provinciehoofdsteden. Dat heeft burgemeester Van Maar- en van Leeuwarden gisteren bekendgemaakt. De Rijks voorlichtingsdienst (RVD) be vestigt dat er na de zomer ken nismakingsbezoeken komen. „Het ligt voor de hand dat alle twaalf provincies worden aan gedaan", aldus een woordvoer der. Hij kon nog niet zeggen wanneer het paar Middelburg bezoekt. „Het programma is nog niet opgesteld. We gaan eerst koninginnedag in Dren the vieren." Op het Middel burgse stadhuis was gisteren niets bekend over een bezoek. Het college van B en W nodigde het paar twee dagen na de ver loving al uit naar de Zeeuwse hoofdstad te komen. Volgens een woordvoerder van de ge meente Leeuwarden beperken de eendaagse bezoeken zich tot de provinciehoofdsteden. Wel is het de bedoeling dat politici, het bedrijfsleven en culturele instellingen uit de hele provin cie zich presenteren aan Wil- lem-Alexander en Móxima. Leeuwarden is als een van de eerste steden aan de beurt. Ko ningin Beatrix en prins Claus maakten kort na hun verloving in 1965 ook een kennisma kingstournee door Nederland. door Richard Hoving MIDDELBURG - Tegenstan ders van de herindeling van West-Zeeuws-Vlaanderen pro testeerden gisterochtend in Middelburg. Met twintig auto's blokkeerden ze het drukke kruispunt bij de Schroeburg. De actievoerders uit Sluis-Aar denburg nemen de kruising van het Groene Woud, de Blau- wedijk en de Schroeweg rond negen uur in. De verkeerschaos is groot. Ze delen ansichtkaar ten met het gemeentewapen uit en houden spandoeken omhoog. „Sluis-Aardenburg hecht aan haar zelfstandigheid. De blokkade valt slecht bij au tomobilisten die de Schroeburg over willen. Ze vloeken en tie ren. „Dit is toch niet normaal." Sonja van der Hooft legt ze uit waarom het gaat. Het dagelijks provinciebestuur wil Sluis- Aardenburg en Oostburg sa menvoegen. Haar verhaal over tuigt niet. „Maar wat kan ik daar aan doen?", vraagt een au tomobilist op verontwaardigde toon. De actievoerders zijn uit VLISSINGEN - In een hotel aan de boulevard in Vlissingen is tussen maandagavond en gis terochtend ingebroken. Er zijn voor enkele honderden guldens levensmiddelen gestolen. De dader forceerde de deur van het hotel om binnen te komen. De schade aan de deur bedraagt i ook een paar honderd gulden. WtÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊ Advertentie op publiciteit. Radio, televisie en kranten worden uitvoerig te woord gestaan. Volgens Piet Basting uit Retranchement is de publieksonvriendelijk actie ge rechtvaardigd. „Het is ons me nens." De afgelopen weken is een paar keer ludiek geprotes teerd. „Maar", zegt Basting, „dat heeft het provinciebestuur nog niet op andere gedachten gebracht." De politie, die in al lerijl een omleiding heeft ver zorgd, probeert de blokkade na ruim een half in goed overleg te beëindigen. De Walcherse dis trictschef Jan Dalebout neemt actieleider Frank van Damme apart en zegt dat het afgelopen moet zijn. Van Damme besluit gehoor te geven aan de oproep. „Maar we willen nog wel een rondje door de stad rijden." On der politiebegeleiding gaat het luid toeterend richting de Markt. Op de hoek van de Lan- geviele en de Pottenmarkt slaan twee Engelse toeristen de stoet met verbazing gade. „What's going on?" Een medewerker van een kledingzaak, die op het la waai is afgekomen, geeft uit sluitsel. „They put two villages together and they do not want it." Het protestrondje voert de Zeeuws-Vlamingen langs het Abdijcomplex ('Daar zitten de boosdoeners') en eindigt op de Dam. Daar wordt geparkeerd. Een enkeling loopt naar de par keerautomaat om een kaartje te kopen. Te voet gaat het naar het provinciehuis. De actievoerders willen gedeputeerde Poppe- laars (CDA) spreken. Dat lukt niet. De actie is voorbij, zegt Van Damme. Een kopje koffie en dan terug naar de overkant. De boodschap is volgens de actieleider overgekomen. De komende weken staan geen nieuwe acties op stapel. De te genstanders van de herindeling bereiden zich voor op het Sta- ten-debat op 29 juni. Met drie duizend tegenstanders willen ze naar het Abdijcomplex komen. De strijd gaat door, zegt Van der Hooft. „Oosburg nooit nie." WnWinlUiwiBlyQivvlQllililll Actievoerders brengen op de kruising Groene Woud, Blauwedijk en Schroeweg in Middelburg een duidelijke boodschap: Poppelaars moet ophoepelen met zijn herindelings plannen. foto Ruben Oreel doorWout Bareman TERNEUZEN - Tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde (KMW) gaat het lek in de afdichting van het hoofd- lager van tunnelboormachine Sara van binnenuit die machine repareren. Dit gebeurt eind mei op het moment dat Sara, die de oostbuis boort, zo'n 3800 meter is gevorderd. De reparatie wordt gecombineerd met een eerder geplande grote onder houdsbeurt, waarvoor twee we ken waren uitgetrokken. Er komt nu anderhalve week bij. De reparatie kost vijf miljoen gulden. KMW-directeur R. de Leeuw dinsdagmiddag: „De hele ope ratie heeft geen enkele invloed op de opleverdatum. Het gaat om een geplande stop vlak voor we uit de solide Boomse kleilaag in het zand over de Everingen terechtkomen. Ook Neeltje Su- zanna in de westbuis krijgt zo'n onderhoudsstop, waarvoor twee weken zijn uitgetrokken. Bij Sara duurt het door die extra reparatie ruim een week langer. Maar als we door blijven boren zoals nu, voorspel ik dat we het boorproces drie maanden eer der kunnen afronden dan ge pland." Volgens die planning zouden de boren in de zomer van 2002 klaar zijn; De Leeuw op zo'n drie maanden tijdwinst. Het bentonietlek in het hoofdla- ger werd een jaar geleden al ge constateerd. Vanaf dat moment werden de afdichtingskamers in het boorfront van dag tot dag in het oog gehouden. Toen het lek ondanks getroffen maatregelen hardnekkig bleek, kon KMW kiezen: gewoon door boren met het risico dat de machine op enig moment 'piepend en kra kend' tot stilstand zou komen of tussentijds repareren. En daar bij waren er ook verschillende mogelijkheden. Reparatie van af de Middelplaat in de Wester- schelde, waarvoor een schacht van veertig meter diende te wor den gefabriceerd, bleek te ris kant en te duur. Nu is gekozen voor reparatie van binnenuit. Om het boorfront te stabiliseren (onderzoek wees uit dat de Boomse kleiwand 'een scheur- patroon' bleek te vertonen) wordt cle graafkamer volge pompt met lage-sterkte beton, nadat duikers in die kamer ter hoogte van het lager waterzak ken hebben aangebracht. Na uitharding vormt zich voor in de machine, tussen het snijrad en het boorfront, een stevige sta biele wand van twintig centi meter, die afbrokkeling van de klei moet voorkomen. Duikers Voor uitvoering van de repara tie moeten duikers de ruimte rondom het hoofdlager eerst vrij maken. Ze verwijderen de waterzakken en restanten van de zachte beton, waarna de on- derhoudsspecialisten onder normale atmosferische druk hun werk kunnen doen. Als de klus is geklaard (De Leeuw spreekt van 'een technisch hoogstandje') wordt de graaf- kamer weer schoongemaakt en gevuld met een bentonietoplos- sing, waarna de druk weer wordt opgevoerd. Het snijrad wordt vijf centimeter terugge trokken en kan vervolgens weer aan de slag. DEN HAAG - Het aanbieden en verkopen van recreatiewonin gen voor permanente bewoning moet zwaar worden bestraft. GroenLinks diende hiertoe gis teren een motie in de Tweede Kamer, met steun van PvdA, CDA, D66 en SP. In de motie, waarvoor een Kamermeerder heid is, wordt minister Pronk gevraagd de verkoop van va- (Advertentie) GEVELVERFRAAIING LA 6ÓK OP dow ZjSSSI oeo«o A0.00«*^ udf Voor al uw zonwering en kozijnen Viissingsestraat 1 4371 RA Koudekerks Telefoon: 0118-552010 Telefax: 0118-552071 door Miriam van den Broek DOMBURG - Het gemeentehuis van Veere is bijna af. In de voortuin van het raadshuis dat ruim een jaar geleden werd geopend, is het zo genoemde 'beeldbepalend element' geplaatst. „Het is geen kunst werk", benadrukt wethouder J. Houmes, „het moet gezien worden als de afronding van het gebouw." Het werk bestaat uit metei-shoge houten palen en is ontworpen door B&D Architecten. Zij hebben het gemeentehuis getekend en het nieuwe beeld hoorde daar bijDe palen, waaxwan de langste vijftien meter is, zijn van een duurzame houtsoort. „Bij de bouw van het ge meentehuis zijn we uitgegaan van duurzame materialen. Het beeld bepalend element moet dat benadrukken. Daarnaast is het bedoeld als een herkenningspunt", zegt Houmes. „Want dat ontbrak eigen lijk nog aan het gemeenteliuis. We hadden geen opmerkelijke toren of zo.Dat het werk pas nu geplaatst is en niet bij de opening van het gemeentehuis, komt doordat Veere er dat jaar nog geen geld voor had. Voor het beeld is 120.000 gulden uitgetrokken. De vexiichting die er voor moet zorgen dat de palen 's avonds beter uitkomen, wordt nog aangebracht. foto Ruben Oreel door Richard Hoving MIDDELBURG - Het is tra ditie. Als de burgemeester de vergadering van de Middel burgse gemeenteraad heeft gesloten, staan in de kamer van B en W de hapjes en de drankjes klaar. Even napra ten. Op voorstel van het col lege is de borrel niet langer openbaar. „Dat kan niet", zei J. Goet- heer van GroenLinks gister avond in een vergadering van de raadscommissie algemene en bestuurlijke zaken. „Net op het moment dat iedereen de mond vol heeft van bur gerparticipatie bij de poli tiek, doet Middelbux-g de deur dicht." PvdA'er W. Kooiman vond dat bui-gemeester D. Burgei's duidelijk moest maken waarom de boxrel besloten moet worden. Bux-geis gaf aan dat het er in de raadsver gadering soms fel aan toe gaat. „Er wordt scherp op el kaar gereageerd. Het is goed dat de x-aad dan op een eigen bijeenkomst met een goed glas wijn of bier daar nog eens over praat.Met uitzon dering van GroenLinks en de PvdA ('Ik wil het eerst met mijn fractie bespreken') had geen van de partijen moeite met het voox*stel van het col lege. Goetheer reageerde ge tergd. „Ik moet me inhouden om niet boos te worden. We gaan dus een bori'el houden voor een eliteclubje." Goet heer liet weten dat zijn partij niet meedoet. „Ik denk dat wij dan maar naar café de Bommel gaan waar iedereen wel welkom is." In de wandelgangen deed gistex-avond een andere le zing de i'onde. Volgens een aantal raadsleden was de maatregel genomen naar aanleiding van het bezoek dat de Socialistische Partij aan de laatste raadsvergade ring bracht. De leden van de SP, die niet in de raad is ver- tegenwoordigd, bleven na afloop lang op de raadsborrel hangen. Ze zouden zich rij kelijk tegoed hebben gedaan aan de hapjes en drankjes. Burgemeester Burgers ont krachtte dit verhaal na af loop van de vei'gadei'ing. „Is dat gebeurd? Daar weet ik niets van." Onzin Voorzitter Hans Elzenga van de SP Middelburg moest gis teravond desgevraagd harte lijke lachen om de beschuldi- gingen. „Dat is volslagen onzin. Een aantal SP'ers is even blijven napi'aten. Niets bijzonders verdei-." De ver dachtmakingen moeten vol gens hem worden gezien in het licht van de raadsverkie zingen van volgend jaar maart. door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - Economi sche ontwikkeling en verster king van de omgevingskwaliteit mogen in het Sloegebied hand in hand gaan, maar zodra de om gevingskwaliteit wordt aange tast, moet de economische ont wikkeling op het tweede plan komen. Dat vinden de bewoners van de dorpen rondom het Sloe gebied maar ook vertegenwoor digers van de overheden. In ie der geval de Borselse wethouder P. Vollaard en, in iets mindere mate, milieugedeputeerde A. Poppelaars. Provincie, gemeenten en indu- strie hadden de omwonenden van het Sloegebied uitgenodigd om gisteravond in de Jeughoeve in 's-Heerenhoek onder leiding van gespreksleider C. Brinkhui zen te komen praten over de dy namische ontwikkelingen in het gebied. Hoewel een grote meerderheid van de bevolking rondom het Sloegebied zegt erg naar zijn zin te wonen, ondei*vindt toch ruim dertig procent last van de indu strie. De mensen hebben welis waar last van stank, stof en roet, maar waarderen de rest van him woonomgeving zodanig dat de weegschaal naar het positieve doorslaat. „En dat", vond Vol- laai'd, „moeten we vooral zo houden." Hij zette daarom vi-aagtekens bij de nieuwe ont wikkelingen in het Sloegebied. De Westei'scheldecontaineiter- minal (WCT), de Westerschelde- tunnel, een glastuinbouwge bied van 750 hectare en de Sloespoorlijn komen nog eens bovenop de autonome ontwik kelingen van de gevestigde be- dx-ijven. Vollaax-d denkt dat dat te veel is. Hij vreesde dat het weglaten van het glastuinbouwpi'oject, zoals iemand in de zaal opperde, niet voldoende zal zijn om de aantasting van de woonkwali teit te kex-en. Overwegend dat de ontwikkeling van de tunnel on omkeerbaar is, concludeerde Brinkhuizen dat Vollaard ook de WCT niet ziet zitten; de wet houder sprak dat niet tegen. Poppelaai-s trouwens ook niet. Hij gelooft echter wel in de dwarsverbindingen die tussen de vex-schillende Milieu Effect Rapporten (MER's) worden ge maakt. Als er geen fatsoenlijke woonomgeving overblijft, zul len de MER's dat wel uitwijzen. Onderwei-p van discussie was ook het. Sloebos. P. Joosse uit Nieuw- en Sint Joosland maakt al jaren de discussie mee over een kleine kilometer 'schaarm- groen' tussen zijn dorp en het Sloegebied. Het gaat om een be drag van twee ton en hij vroeg zich af waarom geen enkel be drijf nog geld heeft gestoken in de visuele afscherming van al het lelijks dat in het Sloegebied is neergezet. Poppelaars vond dat je daarmee uit moet kijken. Voor je het weet, kopen kapi taalkrachtige bedrijven milieu gebruiksruimte met een rijtje bomen. J. Nijsten uit Borsele, boer in de polder waar het Sloe bos aan de Borselse kant moet komen, verweet de provincie dat de boex-en uiteindelijk voor het Sloebos betalen. Hij had ja ren geleden begrepen dat de in dustrie voor de bebossing zou gaan dokken. De provincie heeft de industrie dusdanig de ruimte gegeven dat de boex-en veel last kregen van viezigheid die hun pi-oducten aantastte. „Zo zijn we gewoon koud weg gesaneerd. Wij hebben betaald voordat Sloebos." MIDDELBURG - Vanaf 1 janu ari 2002 rijdt de Treintaxi Mid- delbui-g in een ander gebied dan voorheen. Het is vanaf die da tum niet meer mogelijk met de treintaxi vanaf het station in Middelbui-g naar Ritthem en Oost-Souburg te rijden. Dat kan alleen nog vanaf station Vlissingen. NS en Transvision, het bedrijf dat landelijk Trein taxi exploiteert, namen dit be sluit om de Tx-eintaxi-service in Middelburg te kunnen verbete- kantiehuizen voor permanente bewoning onder de Wet Econo mische Delicten te brengen. Pronk beloofde voor de zomer vakantie te oveiTeggen met zijn collega op Justitie om tot een wetswijziging te komen. De Tweede Kamer wil er uiterlijk augustus al over praten. Groen Links heeft haast, omdat de per manente bewoning van recrea tiewoningen sterk zou gx-oeien. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De samenwer king tussen de rijksoverheid en drie zuidelijke provincies Zee land, Noord-Brabant en Lim burg dreigt te floppen. Vrijwel alle claims van het zuiden voor (spoor)wegen zijn afgewezen door verkeersminister Netelen bos (PvdA). Gedeputeerde J. Hennekeij (VVD), in Zeeland vei'antwoor- delijk voor verkeer, is zwaar te leurgesteld. Hij vraagt zich af of het zin heeft verder met het Rijk te praten. Het draait concx-eet om de verdeling van gelden voor economische stnxctuuxwerster- king, kortweg ICES. De zuide lijke provincies meenden recht te hebben op vele miljarden uit die ICES-pot om achttien ver keersknelpunten vóór 2020 op te lossen. Minister Netelenbos erkende eex-der dit jaar dat die knelpun ten de economische ontwikke ling van het zuiden kunnen frusti'eren. Dat gaf hoop, maar niet voor lang. Vorige week bleek dat Netelenbos slechts twee van de achttien claims naar het Centraal Planbureau (CPB) wil doorsturen, om ze te laten doorberekenen op hun economische effecten. De mi nister heeft eigenhandig nog één verzoek aan het lijstje toe gevoegd. En dat is het, vooxdo- pig. Na het CPB beslist het kabi net. De plannen die Netelenbos heeft doorgestuurd, komen uit Noord-Brabant en Limburg. Voor Zeeland zit er helemaal niets extra's in het vat. De pro vincie had extra geld gevraagd voor nieuwe goederenspooidij- nen, vanaf Vlissingen-Oost, naar Antwerpen en van de Axel- se Vlakte naar België. En er la gen claims voor een tunnel bij Sluiskil en verbreding van de weg Vlissingen-Oost/Rijksweg A58, die na de ingebruikname van de Westerscheldetunnel veel drukker zal worden. Aan het begin van haar ambts termijn op Verkeer en Water staat heeft Netelenbos Zeeland ook al in de kou gezet. Zij schoof toen de aanleg van de Dammen- route op Walcheren (met aqua duct bij Middelburg) en de verbetering van de N61 Schoon- dijke-Hoek vele jaren door, naar 2006/2007-2010. Hennekeij had ovexdgens al een voorgevoel dat Netelenbos wei nig toeschietelijk zou zijn. Haar voiïg jaar gepresenteerde Na tionaal Verkeers- en Vervoer plan 2001-2020 spreekt boek delen. Pas als er op een autosnelweg in de spits minder dan 60 kilometer per uur kan woi-den gereden, is er volgens het NWP sprake van een knel punt. In Zeeland speelt dat ner gens. De vi-aag is nu hoe het verder moet met de samenwerking tus sen de rijksoverheid en het zui den. Vorig jaar december is met veel tamtam nog een raamover eenkomst gesloten, die uitein delijk in een contract, een regio convenant, zou moeten uitmonden. De Commissarissen van de Koningin in Limbux-g, Zeeland en Noord-Brabant gaan binnenkort de situatie be spreken met minister De Vries van Binnenlandse Zaken, de eerstverantwoordelijke voor re- giocon venanten Na een weekje bij opa en oma gelogeerd te hebben ging Jes se, net zeven, ook thuis iedere avond tegen half acht voor de tv zitten om voor het slapen naar de serie 'Allo 'allo te kij ken. Daar kon z'n moeder wel mee leven, al betekent het wat la ter opblijven dan anders. Maar ze keek wel vreemd op toen Jesse zijn fototoestel pakte en om de paar minuten een foto maakte van het tele visiebeeld. „Weet jij wel hoe veel zo'n rolletje kost?", sprak ze streng. Veel te veel om zo maar een beetje voorde lol foto's te maken!' Jesse keek beteuterd. „Maar opa moet om de week 's avojids werken en dan kan hij niet kijken...en nu dacht ik, als ik dan foto's maak, weet hij tóch wat er gebeurd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17