Ruimen vee onder politie-escorte -» Techniek plaagt democratie Peru Lekker slank! iÜ> 10° J NS roepen bonden weer om de tafel Brand in hamburgerzaak legt Schiphol uren lam m 4r r Brinkhorst woedend over acties boeren in Kootwijkerbroek Rechtszaken tegen wachtlijsten Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Protest tegen vrijhandelszone 13 Vandalen hakken in Fregat gedoopt bij De Schelde 7 PSV wint topper bij Ajax op pony's Man gewond bij schietpartij in Vlissingen ZW 4 Regenachtig Veel bewolking en perioden met regen. Vanmiddag rond 10 graden. Boven land een matige zuidenwind. 244e jaargang no. 84 maandag 9 april 2001 losse nummers 2,00 De Consumentenbond, ouderenbonden en patiëntenvereni gingen bereiden gezamenlijk rechtszaken voor in een poging een eind te maken aan de lange wachttijden in de zorg. Hun dUVULddl ct11 u ïcniiö^aACii Lcgxrn kansrijk, maar hij vindt ook dat die zich eigenlijk te gen de overheid moeten richten. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brinkhorst van Land bouw heeft geen begrip voor de acties van boeren tegen het ruimen van die ren in en rond Kootwijker broek. De acties leiden alleen maar tot verdere verspreiding van het mond- en klauwzeervirus, vreest de minister. Brinkhorst deed gisteren vanuit Zweden, waar een overleg van EU-ministers van Landbouw wordt gehouden, een oproep i aan de boeren om de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) haar werk te laten doen. De RW gaat vandaag onder po litiebegeleiding opnieuw aan het werk in en rond Kootwijker broek om daar in totaal zeven tigduizend stuks gezond vee te doden en af te voeren. De dieren moeten worden gedoocj omdat ze binnen de invloedssfeer van een met mkz besmette kalver- mesterij liggen. Zaterdag werd de RW-mede- werkers het werken in het tot de gemeente Barneveld behorende dorp onmogelijk gemaakt. De toegangswegen werden met landbouwvoertuigen en mense lijke barricades geblokkeerd en 's avonds kwam het tot vernie lingen en schermutselingen met de Mobiele Eenheid. Pas tegen 23.00 uur kwam het grimmige protest tegen het preventief rui men tot een eind. De 28-jarige shovelchauffeur die zaterdagavond in Kootwij kerbroek op een ME'er inreed, zit nog steeds vast. Justitie ver denkt de man van poging tot van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen zitten vanochtend opnieuw om de tafel met de vak bonden om uit de impasse rond het nieuwe dienstrooster te ko men. Er hangt echter nog steeds een staking in de lucht. Woens dag en misschien donderdag zou het spoorverkeer weer plat kunnen gaan. Als er uiterlijk morgen om 18.00 uur geen voorstel tot arbitrage ligt om uit het conflict te komen, dan roept de WMC een staking uit. Alleen op Goede Vrijdag zal er zeker niet worden gestaakt. De oproep van FNV-voorzitter De Waal en premier Kok eind vorige week om in ieder geval niet staken, heeft geen succes gehad. FNV Bondgenoten en WMC hebben hun verschillen niet kunnen bijleggen. De Waal hoopte juist dat de bonden voor publieksvriendelijke acties zouden kiezen en weer eensge zind, dus inclusief het CNV, zouden optrekken. Het gesprek om tien uur van ochtend heeft plaats op uitnodi ging van de NS, zo meldt een NS-woordvoerder. Hij gaat niet in op de vraag of de directie nog steeds vast houdt aan invoering op 10 juni van het omstreden dienstrooster met vaste trajec ten. Zowel de WMC als FNV Bond genoten is blij dat de NS het ini tiatief tot een gesprek hebben genomen. G. Hardeveld van FNV Bondgenoten: „Misschien trekken ze het boetekleed aan en zien ze nu in dat ze niet met ons kunnen omgaan zoals ze vo rige week hebben gedaan." Steun De NS-directie heeft echter nog de volledige steun van de raad van commissarissen. Voorzitter Timmer zei gisteren dat de com missarissen willen dat directeur Huisinga zijn rug recht houdt en vooral niet opstapt. GPD (Advertentie) voorletters:m/v noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 1111 8"713214"000002' q noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) doodslag, bedreiging en ambts belemmering. Dat heeft de poli tie gisteren gezegd. Onbekenden hebben gistermid dag langs de provinciale weg N310 tussen Stroe en Harskamp borden geplaatst die passanten oproepen naar Kootwijker broek te komen om nieuwe ac ties tegen het ruimen van vee te ondersteunen. „Onbegrijpelijk dat mensen naar Kootwijkerbroek komen, alleen om de kachel verder aan te steken", aldus Brinkhorst. „Er waren ook mensen uit Oene en omgeving bij de acties. In die regio zijn zojuist drie nieuwe uitbraken geconstateerd. Het is volstrekt onverantwoordelijk dat die mensen naar Kootwij kerbroek gaan en op die manier het virus mogelijk verder ver spreiden", aldus de minister. Bij twee veehouderijen in Heer- de en één in Wapenveld zijn in het weekeinde nieuwe besmet tingen met het mkz-virus ge constateerd. De teller staat daarmee op achttien. De drie bedrijven liggen in het reeds af gegrendelde gebied op de noordoost-Veluwe tussen Zwol le en Deventer. De 115.000 evenhoevigen in het rampgebied (runderen, geiten, schapen en varkens) zijn al in geënt. Alle evenhoevigen, be halve de runderen worden bin nenkort geruimd. Over het lot van de runderen beslist de mi nister deze week. Vanaf vandaag zijn dagverse melk en karnemelk een dubbel tje duurder. Die meerprijs, die gedurende ongeveer twee maanden moet worden betaald. komt ten goede aan de door de mkz-maatregelen getroffen boeren. De Nederlandse Mede dingingsautoriteit, die waakt tegen kartelvorming en concur rentievervalsing, is nog bezig met een onderzoek naar de rechtmatigheid van de tijdelijke prijsverhoging. Zij vermoedt kartelvorming van de grote zui- velcoöperaties Campina en Friesland Coberco. GPD/ANP PSV heeft zijn ongeslagen status in de Arena gisteren weten vast te houden. De Eindhovenaren wonnen er van Ajax, 1-0. Niets lijkt de prolongatie van de landstitel nog in de weg te staan. radio en televisie: 2 binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. Uiterlijk eind 2005 moeten de landen van Noord-, Zuid- en Midden-Amerika een vrijhan delszone vormen. Daarover heb ben handelsfunctionarissen in het weekeinde in Buenos Aires een akkoord gesloten. De bijeen komst leidde tot protesten in de Argentijnse hoofdstad. Betogers wierpen een brandende barrica de op (foto). Het luchtverdedigings- en com mandofregat Tromp is zaterdag bij de Koninklijke Schelde Groep in de Vlissingen gedoopt door de vrouw van minister De Grave (Defensie). De Tromp is het tweede lcf-fregat uit een se rie van vier. In 2003 wordt het schip overgedragen aan de ma rine. ENSCHEDE - Een aantal po ny's dat op een weilandje in En schede stond is het weekeinde zwaar mishandeld. De hoog- drachtige merrie El Banera was zodanig met een mes bewerkt dat zij en het ongeboren veulen stierven. Twee andere pony's zijn er slecht aan toe. Zaterdagavond was er nog niets aan de hand in het weilandje bij de Universiteit Twente. Maar toen de eigenaar van acht pony's - die niet met naam in de krant wil uit angst voor nieuwe acties van dierenbeulen - gisteroch tend zijn dieren kwam voede ren, bleef merrie El Banei"a ach terin de wei staan. „Dat is vi'eemd. Ik zag wat aan haar buik hangen. Toen ik dich terbij kwam dacht ik eerst: het veulen komt door de buik heen. Maar het bleken haar darmen te zijn. De rechter buikwand van de merrie was zo ver stukgesne den dat de ingewanden eruit puilden. Ook in de hals zat bloed onder de manen. Het ongeboren veulen vond ook de dood. Het veulen Pabana dat vorig jaar werd geboren, werd gesto ken in de borst. Een dierenarts heeft de diepe wond van vijf tot zes centimeter breed gehecht. Er wordt gevreesd voor het le ven van een ander eenjarig veu len, Petula, waarvan de keel werd door gesneden. GPD Dikke rookwolken ontsnappen uit de brandschacht boven Schiphol Plaza. van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Een brand in het winkel centrum van Schiphol heeft gister avond niet alleen het vliegverkeer maar ook de treinenloop en het autoverkeer van en naar de luchthaven ernstig ont regeld. Duizenden mensen moesten uit de luchthavengebouwen worden geëva cueerd, nadat rond kwart voor zes bij hamburgerrestaurant Burger King in het winkelcentrum Schiphol Plaza brand was uitgebroken. De oorzaak is waarschijnlijk een steekvlam in een oven na kortsluiting. Het rampenplan werd in werking ge steld en hulpdiensten rukten massaal uit. Het treinverkeer werd stilgelegd en de toevoerwegen naar Schiphol afge sloten. Er vielen geen gewonden. Slechts één persoon meldde zich met ademhalings moeilijkheden bij een arts ter plekke. De steekvlam in de oven van de ham burgerzaak, die rond kwart voor zes ontstond, heeft zich via een brand schacht naar het dak van Terminal West verplaatst, aldus een woordvoer der van de marechaussee. Dat is vol gens hem ook de taak van zo'n schacht. Schiphol kon nog geen schatting geven van de schade, maar die zal gezien de forse rook- en roetontwikkeling en de schade aan het dak vermoedelijk in de miljoenen lopen. Vooralsnog wordt ervan uitgegaan dat kortsluiting de oorzaak van de steek vlam is geweest. Niettemin gaat de technische recherche ook nog na of er sprake kan zijn geweest van brand stichting. De brandweer kon het vuur vrij snel be dwingen, maar de luchthaven raakte urenlang ontwricht. Vooral het binnen komend vliegverkeer ondervond er hinder van. Twee toestellen moesten aan het begin van de avond uitwijken naar Rotterdam Airport. Gedupeerde reizigers werden opgevan- foto Evert Elzinga/ANP gen in het Sheraton Hotel op Schiphol. Velen moesten lang wachten alvorens zij hun reis konden vervolgen. Rond kwart over negen was de situatie weer enigszins normaal, maar de vertragin gen duurden nog tot laat in de avond. Het is de tweede keer dit jaar dat de luchthaven door brand wordt lamge legd. In januari leidde een explosie en brand in een van de toiletgroepen van hetzelfde Schiphol Plaza ook al tot gro te overlast. Ook toen moesten duizen den reizigers worden geëvacueerd en ondervond het vliegverkeer veel hinder. Een dakloze bekende later een plastic toiletrolhouder in vlam te hebben ge zet. GPD van onze redactie buitenland LIMA - Op de als historisch be schouwde verkiezingsdag in Peru hebben gisteravond ver schillende waarnemers techni sche mankementen gemeld aan de apparatuur waarmee stem men worden geteld. Dat heeft tot onrust geleid. (Advertentie) w Grapefruit Slank 60 tabletten van 34.95 naar +20 Bonus Miles! Kort na de opening van de stem bureaus bleek al dat er iets mis was met het computersysteem van de Nationale Organisatie voor Electorale Processen (ON- PE). Dat orgaan erkende giste ren dat er problemen zijn, maar bezwoer dat de problemen zou den zijn opgelost als de stem men worden geteld vanaf de sluiting van de bureaus gister middag. Vanochtend rond 05.00 uur onze tijd werden de eerste uitslagen verwacht. Maar inter nationale waarnemers in Peru zeiden te vrezen dat die ver wachting wat optimistisch is. Victor Fernandez van de onaf hankelijke Peruaanse organisa tie Transparencia, die de volk raadpleging volgt, vreest dan ook dat het hele computersys teem ineenstort als alle stem men worden verwerkt. Fujimori Ongeveer vijftien miljoen kies gerechtigde Peruanen kozen gisteren een opvolger van presi dent Alberto Fujimori, die naar Japan is uitgeweken. Verder is de volksvertegenwoordiging gekozen. Met de laatste presi dentsverkiezingen van vorig jaar is waarschijnlijk door Fuji mori geknoeid. Peru hoopt dat de verkiezingen van gisteren het land een nieuw democratisch begin geven. Volgens de laatste peilingen van gisteravond zal de favoriete op positiekandidaat Alejandro To- Een Peruaanse boerin bekijkt de kieslijst aan de deur van een school voordat ze gaat stemmen. foto Fidel Carrillo/EPA ledo het in een tweede ronde moeten opnemen tegen de link se ex-president Alan Garcia. Toledo kreeg 40 tot 43 procent van de stemmen, Garcia tussen de 24 en 26 procent. Lourdes Flores, een centrumrechtse christendemocrate, kwam niet verder dan 21 a 23 procent. Toledo, een centrumlinkse poli ticus en voorstander van de vrije markt-economie, deed vorig jaar ook mee aan de verkiezin gen als leider van de coalitie Pe ril Posible. Toen verloor hij van toenmalig president Fujimori, die zich naar alle waarschijn lijkheid schuldig maakte aan fraude. Waarnemers zien de verkiezin gen als zeer belangrijk voor de toekomst van de democratie in Peru. Gevreesd wordt echter dat de verkiezingen geen sterk de mocratisch leiderschap naar voren brengen, maar een ver deeld parlement en een presi dent die daarmee zal moeten schipperen. EFE/AFP/ANP VLISSINGEN - Bij een schiet partij in de Bonedijkestraat in Vlissingen is gisteren aan het begin van de avond een man ge wond geraakt. Het slachtoffer, inwoner van Vlissingen, raakte gewond, maar hij verkeert niet in levensgevaar. Een poging van een arrestatieteam gisteravond laat om de dader te arresteren mislukte. Aanleiding voor de schietpartij die rond kwart voor zes plaats vond, was volgens een politie woordvoerster een ruzie tussen de twee mannen. Daarbij wer den enkele schoten op het slachtoffer afgevuurd. Na de schotenwisseling vlucht te de dader. De politie kon het slachtoffer la ter op de avond in het zieken huis ondervragen. Daarop wa ren er voor de politie voldoende aanwijzingen om de hulp van een arrestatieteam in te roepen. Rond elf uur probeerde dat team de dader aan te houden, maar deze wist aan de politie te ont komen. De woordvoerster van de politie kon afgelopen nacht nog niets zeggen over de aanleiding van de schietpartij in de Bonedijke straat. Volgens haar was het in ieder geval wel duidelijk dat het niet om een drugskwestie ging. Waar haal je |*OC de energie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1