Tennissers spotten met alle logica Andrei Tsjmil is de te kloppen man PZC Italiaanse politie slaat dopingslag Bogtstra in zetel, Steeb op schopstoel Utrecht heeft geen medelijden met AZ 21 Siemerink en Sluiter zetten Duitsland op 2-0-achterstand in Davis Cup NOCNSF nomineert schaatsers Minister prijst Tour-directie Rentree VDB Clément langs Rosset in marathonpartij Invitatie Cruijff voor afscheid Hagi Geen Duitsers in elftal Cottbus Ook Papin terug bij Marseille Basketballer Kemp moet afkicken Noren geschorst wegens doping Mkz-crisis nekt Hel Mergelland Kalou twijfelt over toekomst bij Feyenoord zaterdag 7 april 2001 door Martijn van Beeten DEN BOSCH - Waar Tjerk Bogtstra als Davis Cup-captain nog geen partij van belang heeft verloren, ligt zijn Duitse collega Carl-Uwe Steeb onder vuur. Zijn team overleefde de eerste ronde ternauwernood tegen Roemenië (3-2) en lijkt na een dag al kansloos tegen Neder land: 2-0. Steeb kreeg zelfs kritiek te ver duren van Nicolas Kiefer, de man die verrassend werd ge klopt door Jan Siemerink. „Je kunt je coach in de Davis Cup niet kiezen en bij ons is dat Charly Steeb", sneerde Kiefer. Jaloers keek de Duitser naar de chemie tussen Siemerink en Bogtstra, die jaren samen de in ternationale toernooien aflie pen. Waar Bogtstra zich haast moest inhouden om niet zelf de baan op te rennen, zat Steeb als een dood vogeltje in zijn stoel. „Het was prettig geweest als Charly wat emotie had ge toond", was Kiefer duidelijk. „Op een gegeven moment heb ik Steeb inderdaad gesommeerd te protesteren bij de scheidsrech ter. Dat is toch zijn taak. Een tennisser moet zich op zijn spel kunnen concentreren." De kritiek komt niet helemaal uit de lucht vallen, want vorig jaar maakte Kiefer geen deel uit van het Duitse team. Hij vond Steeb te veel een lakei van Boris Becker en de voormalige groot heid van het Duitse tennis is niet bepaald de beste vriend van Kiefer Becker nam afstand van het Davis Cup-team, maar Kie fer liet zich pas dit jaar overha len tot een rentree. Nauwelijks succesvol overigens, want hij heeft tot dusverre slechts twee van acht enkelspelen gewonnen voor Duitsland. Bogtstra was het niet ontgaan dat Kiefer en Steeb elkaar nau welijks een blik waardig gun den, maar weigerde olie op het vuur te gooien. „Vorig jaar was ik in Leipzig nog als coach van Siemerink aanwezig en heb ik die Duitsers ook bezig gezien. Toen dacht ik: zo moet het in elk geval niet." Zit Steeb op de schopstoel, Bogtstra voelt zich de koning te rijk. Hij maakte in februari zijn entree als captain tegen Spanje en dat duel was na het dubbel spel al beslist. Nu hebben de eerste enkelspelen tegen Duits land ook winst opgeleverd. Het is in principe de bedoeling dat Paul Haarhuis volgend jaar de taken van Bogtstra over neemt, maar daar lijkt voorals nog weinig reden toe. Op die zaken weigert de captain overi gens een. voorschot te nemen. „Het gaat erom wat het beste is voor het team. Ik ga nu niet zeg gen dat ik meer kwaliteiten heb dan Paul. Voorlopig houd ik me alleen bezig met het dubbel spel." Net als Steeb, alleen heeft die door de toegenomen onrust in de ploeg heel wat om over na te denken. Dat Haarhuis en Sjeng Schalken vanmiddag vanaf 14.00 uur op de baan staan is zeker. Wie aan de andere kant opduiken, was gisteravond nog de vraag. GPD door Martijn van Beeten DEN BOSCH - De Nederlandse tennissers spotten dit jaar met alle logica. Waar ze voorheen prima presteerden in de toer nooien en bibberden in de Davis Cup, is nu sprake van de omge keerde wereld. Jan Siemerink en Raemon Sluiter, samen in vier maanden tijd goed voor slechts zes winstpartijen op de ATP-tour, hebben Oranje giste ren op een 2-0-voorsprong gezet in de kwartfinale tegen Duits land. Nederland won in zes eerdere ontmoetingen nooit van de Duitsers en moest gisteren inRi- chard Krajicek en Sjeng Schal ken de twee beste tennissers missen. Siemerink had Nicolas Kiefer tot gistermiddag alleen nog maar gefeliciteerd. Toch won de Rijnsburger in de Bra banthallen in Den Bosch met 6- 3,7-6,3-6 en 6-3. Hij toonde vier sets lang prachtig tennis, waar van velen dachten dat hij het niet meer in zich had. Sluiter versloeg vervolgens David Pri- nosil in straight sets (6-1, 6-3 en 7-6) en bombardeerde zich met twee partijtjes Davis Cup-ten- nis tot nationale knuffelbeer. Hiërarchie „Ik heb Raemon in Amerika zien tennissen", zegt Siemerink, „en dat was echt niet best. Maar hier zie jehem veranderen, staat hij opeens als een toptien-speler op de baan." Is het de gouden hand van cap tain Tjerk Bogtstra, was zijn ARNHEM - NOCNSF heeft gis teren vijftien schaatsers en twee shorttrackers genomineerd voor de Olympische Winterspe len van 2002 in Salt Lake City. Op voordracht van de KNSB zijn de volgende mensen aange wezen: Schaatsen Vrouwen: 500 m: Andrea Nuyt, Marianne Tim mer. 1000 m: Andrea Nuyt, Marianne Timmer. 1500 m: Renate Groenewold, Barba ra de Loor, Tonny de Jong. 3000 m: Renate Groenewold, Barba ra de Loor, Tonny de Jong, Wieteke Cramer. 5000 m: Renate Groenewold, Tonny de Jong, Wieteke Cramer. Mannen: 500 m: Erben Wennemars, Jan Bos, Gerard van Velde. 1000 m: Erben Wennemars, Jan Bos, Gerard van Velde. 1500 m: Rintje Ritsma, Ids Postma, Erben Wennemars. 5000 m: Rintje Ritsma, Bob de Jong, Gianni Romme, Carl Verheijen. 10.000 m: Gianni Romme, Carl Ver heijen, Bob de Jong, Jochem Uytde- haage. Shorttrack Vrouwen: 500 m: Maureen de Lange. 1500 m: Anke-Jannie Landman. Mannen: 500 in: Dave Versteeg (eerder al ge nomineerd). 1000/1500/3000 m: Cees Juffermans (eerder al genomineerd). ANP PARIJS - De organisatoren van de Tour de France hebben een pluim gekregen van de Franse sportminister Marie-George Buffet. Ze prees hen voor de ge nomen antidopingmaatregelen. Buffet haalde in de afgelopen jaren fel uit tegen de doping- schandalen in de Tour. De Tour organisatie presenteerde tien nieuwe maatregelen om do- pingzondaars op te sporen. Voor de wedstrijd worden epo-testen uitgevoerd en elke etappe moe ten tien renners zich voor con trole melden. RTR RIJSWIJK - Frank Vanden- broucke maakt in de Ronde van het Baskenland zijn rentree in het wielerpeloton. De Ronde gaat maandag van start. De Belg reed in juli zijn laatste wedstrijd. ANP voorganger Michiel Schapers een remmende factor, of is er zonder de uitgesproken kopman Krajicek een sfeertje ontstaan van kameraadschap zonder hië rarchie? Misschien is het wel een combinatie daarvan. Met twee thuiswedstrijden op rij was het lot de ploeg evenmin ongunstig gezind. In elk geval spreken Siemerink en Sluiter van een apart sfeertje. „Bij ons eerste etentje op zon dagavond voelde ik me meteen in vorm", lacht Sluiter, die daarvoor een dramatische reeks in Amerika had afgeleverd. „We willen nu allemaal een keerver der komen dan de kwartfina les", benadrukt Siemerink. „Wat voorheen als druk werd ervaren, zien we nu als motiva tie. Alles wordt positief uitge legd." Wat vooraf schier onmogelijk werd geacht, oogde logisch. Kiefer, vorig jaar nog vierde van de wereld, beschikt ontegenzeg gelijk over gevaarlijke wapens. Hij kreeg van Siemerink gewoon niet de kans die te ge bruiken. De service-volleyspe cialist, weer eens een ware tove naar, deed niets anders dan zo snel mogelijk naar het net ren nen. Kiefer kwam nimmer in zijn ritme. Sluiter maakte het nog gekker. De Rotterdammer overdonderde Prinosil, toch de man in vorm, in de eerste set. De Duitser kwam de schrik nooit meer te boven. Misschien wordt het tijd dat de Nederlandse tennissers ook op de toernooien als team gaan op treden. Het lijkt een aardige suggestie, maar Bogtstra relati veerde die meteen. „In voor gaande jaren liep het juist in de Davis Cup zo slecht en vroeg ie dereen zich af waarom het op de toernooien wel lukte." Ranglijsten, statistieken, het telt allemaal niet in de Davis Cup. Heb je een week van te vo ren als een natte krant getennist op een toernooi? Geeft niets! Andersom geldt hetzelfde. Neem Krajicek, die twee jaar te rug Key Biscayne won, Neder land overspoelde met hoop, maar in Frankrijkhet beslissen de duel verloor van Pioline. We moeten twee enkelspelen winnen, riep Bogtstra vooraf. Hij ziet Sjeng Schalken en Paul Haarhuis als favoriet in het dubbelspel en verwacht dat zij het beslissende derde punt van daag al verzorgen. Volg je die re denatie, dan mag Nederland zich opmaken voor een halve fi nale tegen Zwitserland of Frankrijk eind september, weer in eigen land. Het moet gezegd, de route naar een eventuele eindstrijd bevat weinig omwe gen. Euforie De euforie was groot, gistermid dag. Behalve bij de hoofdrol spelers. Jan Siemerink riep na zijn overwinning meteen dat een punt in feite nog weinig voorstelt. „Zes jaar terug won Paul Haarhuis de eerste partij van Boris Becker, maar gingen we toch nog onderuit." Sluiter waarschuwde eveneens voor te veel optimisme. „Het Nederlands elftal stond tegen Portugal ook met 2-0 voor. Deze week waren we bij een voorstel ling van Youp van 't Hek. Ik ci teer niet graag een Amsterdam mer, maar Youp had wel gelijk toen hij zei dat je pas van Duit sers hebt gewonnen als ze de stad uit zijn." Een grap, de nuance en vooral spreken met je racket. Het lijkt alsof alles op de juiste plek valt voor het Nederlandse Davis Cup-team. GPD Raemon Sluiter viert zijn zege op David Prinosil, waarmee hij de Nederlandse Davis Cup-ploeg op een 2-0-voorsprong heeft gezet. van onze sportredactie NEUCHATEL - Het record in de Davis Cup wankelde vrij dag in Neuchatel. Mare Rosset en Arnaud Clément stonden 5 uur en 49 minuten op de baan. Clément won de marathon met 15-13 in de vijfde set. De twee kwamen 33 minuten tekort om het record van McEnroe en Wi- landeruit 1982 (6 uur en 22 mi nuten) te breken. Clément gaf Frankrijk op het negende matchpunt de leiding in de kwartfinale tegen Zwit serland. „Het was een halluci nerende wedstrijd", vond Clé ment, in januari verliezend finalist op de Australian Open. Nicolas Escudé verdubbelde de marge in Frans voordeel door Roger Federer te ver slaan: 6-4 6-7 6-3 6-4. De win naar van dit duel speelt eind september in de halve eind strijd tegen de winnaar van Nederland-Duitsland. In Florianapolis gaf Kuerten Brazilië in zijn geboortestad de leiding door Rafter te verslaan. De 28-jarige Australiër gaf in de vierde set na 6-4 4-6 6-7 op 1-2 op met een blessure aan de rechterelleboog. „Daar heb ik al sinds mijn veertiende regel matig last van", bekende Raf ter. „Het wordt veroorzaakt door overbelasting. Een paar dagen rust en de pijn trekt weer weg." Lleyton Hewitt maakte gelijk voor de Austra liërs. De jonge tennisser uit Aadelaide gaf Meligeni voor eigen publiek geen kans tot heldendaden: 6-4 6-4 6-3. In Malmö nam Zweden een voorsprong van 2-0 op Rus land. Kafelnikov verloor in vijf sets (4-6 6-1 6-7 6-3 2-6) van Johansson. Verrassend was dat niet, de Rus won nog nooit van Johansson. Gisteren leed hij zijn zevende nederlaag. In de derde set verspeelde hij zeven setpunten en sloeg hij op Zweeds setpunt (11-10) een dubbele fout. De geblesseerde Marat Safin werd vervangen door de onbe kende Michail Joetsjni, met wie Magnus Norman wel raad wist: 7-6 6-4 6-2. ANP/RTR Belgen kijken uit naar duel tussen Lotto en Domo in Ronde van Vlaanderen door Ad Pertijs BRUGGE - Domo-Farm Frites-ploeglei- der Mare Sergeant gelooft nog altijd hei lig in zijn wereldkampioen Romans Vainsteins. De rest houdt het voor zon dag gewoon op veteraan Andrei Tsjmil. Als morgen tussen Brugge en Meerbeke de 85e Ronde van Vlaanderen wordt ge reden, is de Belgische kopman van Lotto- Adecco de te kloppen man. Tsjmil, vorig jaar winnaar na één van zijn bekende solo's, zal niet weten wiens wiel hij morgen het best in de gaten moet hou den tijdens de tweede wereldbekerwed strijd van het seizoen. Wat dat betreft kampt de concurrentie meer met vraag tekens dan dat er topvorm aan boord is. De grieperige Peter van Petegem beslist vandaag of hij alweer fit genoeg is om te starten en Michele Bartoli voelde zich een week geleden ook al niet lekker. Hij haalde in de openingsetappe van de Driedaagse van De Panne een paar keer hard uit op de Bosberg en de Berendries, maar hield zich de rest van de week weer koest. Bartoli is kopman bij Mapei en daar is zowat iedereen aan het sukkelen. Steels rij dt niet en Nardello en Taf i zitten Andrei Tsjmil in hetzelfde schuitje als Bartoli. Nico Mattan (Cofidis) is sinds zijn zege in de Driedaagse een serieuze favoriet voor de Vlaamse wielerfans. Zelf weet hij het nog niet. De benen zijn niet super, hij vreest zijn eigen 'domme' onstuimige koer- stemperament en hij weet dat de f avorie- tenrol hem doorgaans niet ligt. Nederland heeft Erik Dekker als de grootste kanshebber. De Rabo-kopman heeft er de vorm voor, maar vraagt zich af in hoeverre zijn gebrek aan Ronde van Vlaanderen-ervaring hem parten gaat spelen. Eenmaal inde finale weet Dekker wat hem te doen staat: een alles-of-niets- poging in de stijl van Tsjmil. Erik Zabel (Telekom) haat de nerveuze Vlaamse koersen, maar de Ronde van Vlaanderen ziet hij als een uitdaging van jewelste. Meer en meer nadert het mo ment dat ook die wedstrijd in een massa spurt eindigt. Zabel is er klaar voor, evenals ploeggenoot Steffen Wesemann. In het licht van de ploegenstrijd kijkt heel Vlaanderen nu al verlekkerd uit naar het duel Lotto-Domo, Domo is de nieuwe superformatie van Patrick Lefevere die de voorgaande jaren bij Ma pei dezeges aaneen reeg: 78 koersen won hij vorig jaar. Dit seizoen staat de teller op vijf. Veel te weinig, vindt ook Lefeve re, maar hij heeft het voorspeld. „We hebben tijd nodig om dit team op te bou wen." De buitenwereld is minder gedul dig en heeft inmiddels een ander team in de armen gesloten: Lotto. Dozijn De formatie van Jef Braeckevelt en Wal ter Planckaert sloot het vorige seizoen af met het magere aantal van zeven zeges. Dit jaar blijven ze echter winnen. Elf overwinningen hebben ze al te pakken en met Tsjmil gaan ze zondag voor het do zijn. Achter Tsjmil breken renners als Eeckhout, Van Dyck, De Clercq en Van Hyfte door. „Ze zijn in de winning mood", verklaart Domo-renner Servais Knaven het huidige verschil tussen Do mo en Lotto. Iedere zege van Lotto wordt in de Vlaamse pers uitgelegd als een ne derlaag van Domo. En dat steekt. Domo werkt keihard aan de ommekeer. „En ik hoop dat de ploeg die dit jaar de koersen wint, zondag nu ook eens de koers wil dragen", merkt Lefevere fijntjes op. Domo heeft met renners als Vainsteins, Museeuw, Knaven, Van Heeswijk, Pee- ters en Cassani de renners om de wed strijd te maken. Lotto zal gokken op de onverwoestbare taaiheid van Tsjmil, met Eeckhout en Van Dyck als zijn voor naamste adjudanten. GPD BOEKAREST - De elite van de voetbalwereld verschijnt op het afscheid van de Roemeen Gheorghe Hagi. Voor het vaar wel op 24 april in Boekarest zijn grootheden als Johan Cruijff en Michel Platini uitgenodigd. Ook Marcel Desailly (Chelsea), Manuel Rui Costa (Fiorentina), Paolo Maldim (AC Milan) en Roberto Baggio (Brescia) mogen komen. Hagi, bijgenaamd de Maradona van de Karpaten, heeft geen invitatie naar de Ar gentijn Maradona gestuurd. Volgens de manager van de Roe meen respecteert Hagi Maradona als speler, maar heeft hij be denkingen bij diens privéleven. AFP COTTBUS - FC Energie Cottbus heeft de primeur in de Bun- desliga. Voor het eerst in 38 jaar speelde er gisteravond in de hoogste Duitse voetbalafdeling een elftal dat geheel bestond uit buitenlanders. Trainer Eduard Geyer koos, mede door blessures gedwongen, tegen VfL Wolfsburg voor een zeer in ternationaal gezelschap met acht nationaliteiten: drie Bos- niërs, twee Hongaren, een Roemeen, een Kroaat, een Pool, een Albaniër, een Braziliaan en een speler uitBenin. De enige fitte Duitsers in de selectie zaten op de reservebank: tweede doel man Thomas Kohier en Jörg Seherbe. Het bleef 0-0. DPA PARIJS - Na Bernard Tapie keert ook de voormalige Franse aanvaller Jean-Pierre Papin terug bij Olympique Marseille. Tapie, deze week benoemd als manager, heeft de oud-speler gevraagd een bestuurlijke functie te gaan bekleden bij de club waarmee hij vele successen vierde. „Tapie vroeg me of hij op mij kan rekenen komend seizoen en ik heb ja gezegd", aldus Papin in het blad France Football. Papin speelde bij Olympi que Marseille toen de ploeg in de jaren tachtig vier keer op rij de Franse landstitel behaalde. RTR PORTLAND - Shawn Kemp komt niet meer in actie in het Amerikaanse basketbalseizoen (NBA). De 31-jarige forward van de Portland Trail Blazers is opgenomen in een kliniek om van zijn cocaïneverslaving af te komen. De zesvoudig All Star is met zijn gemiddelde scores van 6,5 punt en 3,8 rebounds be zig aan zijn slechtste seizoen sinds hij in 1989 prof werd. Hij werd aan het begin van het seizoen door Portland overgeno men van de Cleveland Cavaliers. Kemp heeft een jaarsalaris van 11,7 miljoen dollar, ruim 27,5 miljoen gulden. EFE OSLO - Vier Noorse sporters zijn gisteren voor twee jaar ge schorst wegens doping. Het gaat om de gewichtheffer Geir Amundsen, de bokser Ronny Loken, de atleet Jan Erik Chris tiansen en de bowler Svein Andersen. De vier werden afgelo pen herfst bij onaangekondigde controles betrapt op het ge bruik van verboden prestatiebevorderende middelen. In de eerste drie gevallen zijn sporen gevonden van anabole steroï- den. De bowler had een stimulerend middel geslikt. AFP EIJSDEN - De Hel van het Mergelland, die op 21 april zou worden gehouden, is wegens de crisis rond de uitbraak van mond- en klauwzeer afgelast. De organisatie wil niet de ver antwoording dragen om de wielerkoers, waaraan ook veel coureurs uit het buitenland meedoen, door te laten gaan. Bo vendien zijn veel binnenwegen bij de Belgische grens gebarri cadeerd. Ruim tachtig kilometer voert door België. GPD foto Michael Kooren/Reuters door Alexander van Eenennaam UTRECHT - Waar Gerard van der Lem niet in slaagde, lukte de nieuwe trainer Henk van Stee in vier dagen ook niet: AZ zelfver trouwen geven. De Alkmaar- ders hebben behoefte aan wat punten om zich veilig te spelen in de eredivisie. In Utrecht moesten ze gisteravond voor die punten niet zijn. FC Utrecht had geen medelij den: 1-0. Utrecht was niet de juiste partij om AZ punten cadeau te doen. De ploeg van Frans Adelaar is allang veilig en heeft voor het eerst in jaren nog uitzicht op meer. Utrecht hunkert naar Eu ropees voetbal, een prijs die nog altijd haalbaar is. Na vrijdag staat de club nog steeds zevende op de ranglijst, maar het ver schil met nummer vier RKC is slechts zes punten. Vandaar dat Utrecht net zo fel aan het duel begon als AZ. Al in de tweede minuut kreeg mid denvelder Reinier Robbemond een grote kans, maar hij mikte op doelman Timmei'. Tien minu ten voor rust kreeg de vooruit geschoven linkermiddenvelder Dave van den Bergh de bal keu rig op maat van de opgestoomde rechtsback Vreven: 1-0. Goed spel van de thuisclub was in de eerste helft echter geen vereiste voor de voorsprong. Voor rust deed Utrecht niets met het overwicht, de treffer kwam dan ook uit het niets. Positief voor de thuisclub was de terugkeer, na rust, van de ge blesseerde topscorer Igor Glus- cevic. In die fase twijfelde Utrecht te veel tussen verdedi gen of uitbouwen. AZ kreeg zijn tegenstander zowaar onder druk, al leverde dat geen kansen op. Van Stee weet wat hem te doen staat. FC Utrecht - AZ 1-0 (1-0). 36. Van- den Bergh 1-0. Scheidsrechter: Bui- tink. Gele kaart: Buskermolen, Van- Galen (AZ). Aantal toeschouwers: 13.800. ANP ROTTERDAM - Bonaventure Kalou, de rechterspits van Fey enoord, twijfelt over zijn toe komst bij Feyenoord. Dat de speler ontevreden is over de ma nier waarop zijn contract is ver lengd, was bekend. Maar nu lijkt hij vaart te willen zetten achter een avontuur bij een an dere werkgever. Kalou is door binnen- en bui tenlandse voetbalmakelaars te verstaan gegeven dat hij over de grens het dubbele kan verdie nen van zijn huidige jaarsalaris. Kalou wenst nog niet te veel op de zaak in te gaan. Maar zijn commentaar laat weinig aan duidelijkheid te wensen over. „Ik moet aan mijn toekomst denken. Het is moeilijk om pre cies te vertellen wat ik van mijn situatie hier vind." GPD van onze sportredactie GENUA - De Italiaanse politie heeft de nationale dopingmaffia een zware slag toegebracht. Bij invallen in Genua, Milaan en een aantal andere steden in het noorden van het land zijn grote hoeveelheden spierversterken- de middelen in beslag genomen. De carabinieri troffen in totaal vijfduizend pillen en ampullen aan met onder meer groeihor moon, insuline, testosteron en nandrolon. Acht krachtsporters werden gearresteerd. De Itali aanse recherche gaat ervan uit dat de middelen via Spanje en Portugal het land zijn binnen gesmokkeld. Het bezit en het ge bruik van deze prestatiebevor derende middelen zijn in Italië wettelijk verboden. Vorige week vond de politie tal van verboden stoffen in een volgwagen van de Colombi- aans-Italiaanse wielerploeg Selle Italia en later ook op de hotelkamer van Chepe Gonza lez. De 32-jarige Colombiaan, tweevoudig ritwinnaar in de Giro, is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld en door de ploeg ontslagen. Ook teamarts Nino Alberto Beltran, die de auto bestuurde, kon zijn biezen pakken. SID/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 87