Inkoopbeleid Axel niet efficiënt ]VE PZC Hulst vervangt urinoir Beetje sporten, spelen en scratchen Waterschap kan nieuwe norm dijken moeilijk hanteren Recordaantal FNV-jubilarissen 16 Aanstelling centrale inkoper werpt nog geen vruchten af Algemene telefoontjes naar politie Zeeland lopen via servicentrum Dow betaalt planschade pompstation Gemeente Hontenisse Vangstverbod kost vissers bijna halve boterham Autopuzzelrit Provinciebestuur moet ZeelandNet corrigeren MEEtTS Cifl zaterdag 7 april 2001 doorRené Hoonhorst AXEL - De aanstelling van een centrale inkoper heeft in de ge meente Axel nog geen water dicht en efficiënt inkoopbeleid opgeleverd. De functionaris constateert zelf in een evaluatie dat teveel (routine)werk op haar bord terechtkomt, dat beter door betreffende diensten ge daan kan worden. Zo kunnen de bodes het best kantoorbenodigdheden en schoonmaakmiddelen bestellen en kunnen veel volgens contract aangeleverde spullen het best worden aangeschaft door de af deling die er mee moet werken. De kosten van specialistische zaken voor de brandweer en diensten van stedenbouwkun dige, juridische en belasting technische adviesbureaus kunnen ook beter door de des kundige ambtenaren dan dooi de centrale inkoper worden be oordeeld. Voor zaken die door afdelingen en/of gemeentebe stuur helemaal zijn doorgeno men - en waarvan de kostprijs en de leverancier al bijna vast staan - hoeft de centrale inkoper ook al niet te hulp te worden ge roepen. Voor opdrachten die meer dan twee ton kosten en waarvoor openbare aanbesteding nodig is, heeft de inkoper een echte taak. Als voorbeeld noemt de centrale inkoper de gemeente Utrecht. Die streeft er volgens haar naar om projecten van meer dan twee ton Europees aan te besteden. In Europa wordt nog slechts drie procent van alle Europese aanbestedingen aan een buiten lands bedrijf gegund, maar con- door Jacques Cats VLISSINGEN - Wat betreft de bereikbaarheid staat Zeeland na invoering van het landelijke telefoonnummer op de vijfde plaats van de politieregio's. Het landelijk nummer 0900- 8844 is vorig najaar van kracht geworden. Voor de algehele in voeringhebben de politieregio's enige tijd nodig gehad. Het Zeeuwse korps hoorde daar ook bij. Met ingang van aanstaande maandag is het landelijke num mer in Zeeland compleet inge voerd en worden alle binnenko mende telefoongesprekken door een servicecentrum in Middelburg behandeld en afge werkt. Het doel van de invoe ring van het landelijke nummer is dat de politie, waar je ook bent, in heel Nederland onder één'nummer bereikbaar is. Het motto daarbij is: 'geen spoed wel politie'. sequent beleid over een langere periode zou een gemiddelde winst van vijftien procent kun nen opleveren, becijferde de Utrechtse inkoper. De centrale inkoper geeft in haar evaluatie niet aan hoeveel Axel verdient (of verloren) heeft sinds haar aantreden. De leden van de commissies financiën (vanaf 20.00 uur) en openbare werken (vanaf 19.00 uur) be spreken het centrale inkoopbe leid donderdag 12 april tijdens hun vergaderingen. De commis sieleden zullen dan moeten aan geven of ze de taken van de cen trale inkoper willen beperken of haar taken als afdelingscoördi nator willen verlichten. In levensbedreigende situaties blijft 112 het nummer dat moet worden gebeld. Minder spoed eisende zaken lopen via het lan delijke nummer. Via dat num mer worden doorverbindingen gemaakt binnen de regio waarin wordt gebeld. Ook kan het pu bliek via dat nummer met ande re van de totaal 26 regio's wor den doorverbonden. Service Voor de service moet wel wor den betaald: dertig cent per mi nuut. Daarvan gaat 24 cent naar KPN. Ondanks de uitleg blijft er vaak onbegrip over bestaan dat een telefoontje naar de politie, geld kost. Ook Zeeuwse ge meentebestuurders hebben daar in het verleden kritiek over geuit. 'Dat burgers, toch de oren en ogen van de politie, moeten betalen om een tip of verdachte situatie door te geven kan ik niet uitleggen', meldt een centralist in het ACP bondsblad van de politie. Op speciaal hiervoor opgestelde hardboard-platen wordt een demonstratie graffiti spuiten gegeven. foto Peter Nicolai door René van Stee OOSTBURG - Na de scholengroep Pontes in Zierikzee stond gistermiddag het Oost- burgse Zwin College in het teken van de tweede promotiemanifestatie van de Kunstbende, de jaarlijkse cultuurwed strijd voor jongeren van dertien tot negen tien jaar. Naast cultuur kon er ook kennis gemaakt worden met bijzondere sporten. In de gymzalen leefden ruim veertig leerlingen zich uit met workshops streetdance en de Indonesische vechtsport pencak silat. In de kantine mochten muziekliefhebbers op de apparatuur van een professionele dj scratchen. Volgens een aandachtig luiste rende 'kenner' was het grootste gedeelte van hun prestaties echter niet om aan te horen. Tegelijkertijd was er ook een demonstra tie graffiti spuiten. Bij deze gelegenheid werd gebruik gemaakt van speciaal hier voor opgestelde hardboard-platen. Vi deospelletjesfanaten werkten tenslotte een competitie af, waarvan de twee over winnaars de finale op een groot scherm af werkten. Tijdens de promotiemanifesta tie werden ook videobeelden gemaakt die later op de dag in het Ledeltheater werden vertoond. Als afsluiting vonden daar eveneens optredens in het kader van de Kunstbende plaats. Naast zelfbedacht theater, muziek en dans waren er optre dens van drie amateurbands. door Rolf Bosboom GOES - Voor ruim de helft van de dijken in Midden- en Noord- Zeeland is het lastig te bepalen of ze aan de nieuwe strengere normen voldoen. Waterschap Zeeuwse Eilan'den verwacht dat deze waterkeringen wel veilig genoeg zijn, maar mist de in strumenten om dat te kunnen onderbouwen en kan dus geen harde garantie geven. De dijken en duinen die het ach terland beschermen, moeten be stand zijn tegen stormomstan- digheden die zich gemiddeld één keer in de vierduizend jaar voordoen. Om dat te kunnen be palen heeft de rijksoverheid randvoorwaarden opgesteld. Die zijn volgens het waterschap echter onvolledig, 'inconsistent' en houden onvoldoende reke ning met de wijze waarop wa terbewegingen de dijken belas ten. Nieuwe, strengere randvoor waarden zijn daarom hard no dig. Die moet minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat vaststellen, maar dat kan nog tot 2007 duren. Dat zou beteke nen dat het herstel van eventue le zwakke plekken pas rond 2010 kan gebeuren. Die termijn is onwerkbaar, zo stelt het waterschap in het gis teren verschenen rapport De waterkering getoetst over de sterkte van de dijken. „Deze pe riode is te lang en met het oog op het waarborgen van de veilig heid in feite niet acceptabel. Het is dan ook noodzakelijk dat de minister op korte termijn een complete, consistente en realis tische set randvoorwaarden vaststelt." In het rapport doet het water schap voor de eerste keer ver slag van het toetsen van de betrouwbaarheid van de water keringen. Dat moet voortaan één keer in de vij f j aar gebeuren Er is 339 kilometer aan dijken en duinen beoordeeld. Voor meer dan de helft (178 km) kan de sterkte nog niet definitief worden bepaald. Elf procent (52 km) krijgt de kwalificatie 'vei lig' mee en 22 procent (109 km) wordt als 'voldoende' be schouwd. De problemen met de steenzet tingen zijn in de beoordeling buiten beschouwing gelaten. Daarvoor bestaan al specifieke, zwaardere randvoorwaarden. De beoordeelde waterkerendé'l kunstwerken, zoals sluizen, werden nagenoeg allemaal in orde bevonden. Alleen de keer- sluis in Vlissingen moet nog na der worden bekeken, omdat daarop toegesneden randvoor-1 waarden ontbreken. De komende jaren staan al j enkele verbeteringswerken, al- j lemaal in Vlissingen, op het pro- i gramma. Dit jaar wordt de 1 verboi'gen bekleding van de Oranjedijk aangepakt. In 2002- 2003 is de Vlissingse Buitenha- j ven aan de beurt en vindt groot onderhoud van de asfaltbekle- ding van Boulevard de Rujder plaats. Daarnaast gaat de ver sterking van de dijken langs de Westerschelde, en op termijn mogelijk ook langs de Ooster- schelde, verder. AXEL - Mocht de gemeente Ax el als gevolg van de bouw van een pompstation aan de Zaai- dijk planschade moeten betalen aan omwonenden dan worden de kosten vergoedt door het be drijf Dow Benelux. De gemeente is bereid mee te werken aan de benodigde be stemmingsplanherzieningen, maar een aantal omwonenden heeft al bezwaar aangetekend Als de bouw van het pompsta tion uiteindelijk door gaat (en dus door geen rechter wordt te ruggedraaid), zal Dow, de aan vrager van de bouwvergunning voor het station, eventuele kos ten betalen die voortvloeien uit het raadplegen van de Stichting Adviesbureau Onroerende Za ken. B en W bezweren de ge meenteraad dat het intussen gemeengoed is bij de meeste ge meenten om dergelijke contrac- ten met bedrijven af te sluiten, om de risico's voor gemeenten binnen de perken te houden. NIEUW TE ONTWIKKELEN 19 BEDRIJFSUNITS MIDDELBURG, bedrijventerrein "Amestein" Vrijstelling artikel 19 Wet op de Ruimtelijke ordening en bouwplan m.t.v. artikel 50 van de Woningwet. De burgemeester en wethouders van Hontenisse maken ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10a, lid 4 en artikel 46 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend, dat van 9 april 2001 tot en met 7 mei 2001 voor een ieder op Hof te Zandeplein 11 te Kloosterzande ter inzage liggen de plannen tot: a) het bouwen van een woning op het perceel Mgr. L. Dobbelaarstraat 7 te Vogelwaarde; b) het uitbreiden van een woning op het perceel Scha- persdijk 1 te Kloosterzande; c) het uitbreiden van een woning op het adres Hulster- weg 147 te Terhole; d) het bouwen van een rundveestal op het perceel Grindweg naar Hontenisse 3 te Ossenisse. Bovengenoemde bouwplannen zijn in strijd met de be stemmingsplannen waarin zij zijn gelegen. Burgemeester en wethouders zijn evenwel bereid ter realisatie van de bouwplannen vrijstelling te verlenen van de bepalingen van het desbetreffende bestemmingsplan met toepas sing van de hier nader genoemde procedures: - artikel 19, lid 1 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning (bouwplan a en b) - artikel 19. lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning (bouwplan c) - artikel 50, lid 4 van de Woningwet (bouwplan d) Op grond van het bepaalde in afdeling 3.4 van de Algeme ne wet bestuursrecht (openbare voorbereidingsprocedu re), alsmede overeenkomstig het bepaalde in artikel 19a, lid 4 van de Wet op de Ruimtelijke ordening kan een ieder gedurende de termijn van de terinzagelegging schriftelijk of mondeling zijn zienswijze naar voren brengen. Een schriftelijke zienswijze dient gericht te worden aan het college van burgemeester en wethouders van Honte nisse, Postbus 20, 4587 ZG Kloosterzande. Een monde linge zienswijze kan kenbaar gemaakt worden aan C. van den Broucke (tel. 0114-687662) of E. Gerritse (tel. 0114- 687659), Hof te Zandeplein 11 te Kloosterzande. Kloosterzande, 7 april 2001 Burgemeester en wethouders van Hontenisse, A. Vogelaar, burgemeester, F. M. M. van Kuppeveld, secretaris. ft: VLISSINGEN - Vissers voelen de gevolgen van het vangstver bod voor grote delen van de Noordzee stevig in hun porte monnee. Vooral in de visserha vens met veel grote schepen, Vlissingen en Stellendam, is de omzet sinds half februari scherp gedaald. De vismijn in Vlissingen meldt over de afgelopen maand een omzetverlies aan vis van onge veer veertig procent. Ook in geld is de omzet flink afgeno men, met een derde in vergelij king met dezelfde periode vorig jaar. Vorig jaar lag de omzet in Vlis singen rond deze tijd op 22,8 miljoen gulden, die ligt nu op 20,4 miljoen gulden. Vismijndi recteur J. de Looff wil nog niet wanhopen. ,.Ik zeg altijd, pas na de zomervakantie kan je echt de balans opmaken." In Stellendam is het niet veel be ter dan in Vlissingen. In kilo's is daar sprake van een minder gro te daling, met ruim 35 procent. Maar in geld is de toestand ver gelijkbaar. De financiële omzet ligt er 32,5 procent lager dan vo rig jaar. „Het is duidelijk dat de visprij- zen een plafond hebben be reikt", aldus directeur H. Vene- ma van United Fish Auctions (Ufa), het samenwerkingsver band van de vismijnen in Stel lendam, Scheveningen en Co- lij nsplaat. „Dat geldt zeker voor schol, die bestemd is voor de vis- fileerderijen." Koperspubliek Colijnsplaat en Breskens her bergen meer kleinere vissers vaartuigen, die nog binnen de twaalfmijlszone uit de kust mo gen vissen. Toch is in Colijns plaat de omzet in kilo's ook aanzienlijk gedaald, met 44 procent, maar in geld bedraagt de teruggang 'slechts' vijftien procent. Dat komt, volgens di recteur Venema, door het geva rieerde koperspubliek in Co lijnsplaat. Er wordt veel ingekocht voor Belgische res taurants en viswinkels. Breskens telt drie grote kotters. Die zetten dertig tot vijftig pro cent minder om, weet vismijn directeur F. Lokerse. Toch is de omzet van de vismijn gestegen, dankzij een grote aanvoer door Belgische kotters. En de eigen kleine visserssche pen hebben minder last van het visverbod. In Breskens wordt ook veel ingekocht door de kleinhandel. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het openbaar urinoir op het 's-Gravenhofplein in Hulst moet wijken. Het voldoet niet meer aan de hygiënische ei sen van deze tijd. Tegenover het plein, aan de Minderbroeder straat, wordt de bushalte van de Belgische vervoersmaatschap pij De Lijn weggehaald. In plaats daarvan komt een nieu we abri waarin een toilet wordt ingebouwd. De openbare voor ziening kost de gemeente Hulst 136.500 gulden. Het urinoir aan het 's-Graven hofplein dateert uit de jaren ze ventig. Regelmatig doen zich onderhoudsproblemen voor omdat het 'mannentoilet' ver keerd wordt gebruikt. Wat zo veel wil zeggen als dat sommige gebruikers ook hun grote bood schap in het hokje plegen te doen. De nieuwe voorziening wordt eenzelfde exemplaar als ook al aan de Hogeweg in Hulst staat, een vierkant hokje dat tegen be taling van een gulden toeganke lijk is. Als de gebruiker weg gaat, wordt het toilet gereinigd. De gemeente laat de gebruikers voor de voorziening betalen om dat dit vandalisme tegen zou gaan. Ook wordt de klok bij de bushalte teruggeplaatst. Het uurwerk ligt nu nog in een ge meentelijke opslagplaats. Op de plaats waar het abri-toi letgebouw wordt geplaatst, geldt Bestemmingsplan Bin nenstad. De bestemming Na tuurgebied laat geen bebou wingtoe. Een bouwvergunning kan pas worden verleend na het opstar ten van een vrijstellingsproce dure. Deze procedure is om tijd te winnen al gestart. WATERLANDKERKJE - De Zevac houdt vandaag in Water landkerkje een autopuzzelrit. De deelnemers kunnen aan de Nacht van 't Kerkje meedoen in 1 de wedstrijdklasse en de toer- klasse. De afstanden zijn res pectievelijk tachtig en vijftig kilometer. De rit wordt gezien als een idea le voorbereiding op de Nacht j van Zaamslag, die volgende maand wordt verreden. In-11 schrijven kan vanaf 18.30 uur in j het Dorpshuis in Waterland kerkje. De eerste deelnemer i gaat om 1915 uur van start. Jan Gernaert is al vijfenvijftig jaar lid van FNV Bondgenoten. Hij wordt omringd door vijftigjarige ju bilarissen. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - FNV Bondgenoten O. Z.-Vlaanderen huldigde een re cordaantal jubilarissen. Maar liefst 73 leden kregen een speld je. Helaas waren er door ziekte door René Hoonhorst HULST - Abonnees op Kabel 128 van ZeelandNet blijven bij de provider protesteren tegen de forse verhoging van het abonne mentsgeld. De uitleg van direc teur J. Bakker dat aan prijsver hoging niet te ontkomen was, omdat er te forse verliezen op Kabel 128 worden geleden, wil er bij velen niet in. Actievoerder J. van Eek uit Sint Jansteen stuurt een brief naar Provinciale Staten, omdat de provincie als grootaandeelhou der de internetaanbieder tot de orde moet kunnen roepen. „De provincie kan ook actie onder nemen om meer providers op de kabel toe te laten. En dat lijkt me in het belang van de Zeeuw se consument." Van Eek sluit zich aan bij andere actievoer ders die abonnees van Kabel 128 vragen om hun ongenoegen aan en verplichtingen elders, slechts dertig jubilarissen aanwezig in het Reynaertshof in Hidst. Jan Gernaert uit Clinge liet het feest in ieder geval niet aan zich voor bijgaan. Hij hoort al vijfenvijf tig jaar bij de club. ZeelandNet over te brengen. Eén van de actievoerders roept mede-abonnees op reacties naar 128abbo@zeelandnet.nl te mai len, vanwaar hij ze zal doorstu ren naar 'de provider die meer doet'. Als er honderden of zelfs duizenden (Kabel 128 heeft zo'n 17.000 abonnees) protestmail- tjes binnenkomen kan Zeeland- Net in elk geval niet zeggen dat de forse tariefsverhoging slechts enkele abonnees echt kwaad maakte. De protesten van de gebruikers van Kabel 128 zijn niet alleen gericht tegen de prijsverhoging (van 299 gul den ging de abonnementsprijs binnen een jaar via 325 naar 399 gulden per jaar). De actievoer ders vrezen dat ZeelandNet hen ook in de toekomst weer op kos ten zal jagen door onrendabele pakketten te vervangen door goed geoutilleerde, maar voor veel particulieren nutteloze, dure abonnementen. De speldjes lagen al klaar. Zil ver (vijfentwintig jaar), goud (veertig jaar) en goud met een robijntje (vijftig jaar). Van dele den waren er 29 die een zilveren exemplaar verdienden, waar van er zeven in de zaal zaten. Van diegenen die al veertig jaar bij de FNV zijn aangesloten, waren twaalf van de 27 jubila rissen komen opdagen en van de zestien leden die hun bond vijf tig jaar trouw zijn gebleven, lie ten zich tien hun gouden pin met robijn opspelden. Alle lof ging uit naar Gernaert. Tijdens de vorige jubilarishuldiging was het bestuur hem vergetenFout- je van het hoofdkantoor. Gister avond werd de fout alsnog rechtgezet. De echtgenotes van de jubilarissen kregen een rui ker en de feestvarkens zelf kre gen nog een goede fles wijn toe gestopt. Samenvoeging Sinds vorig jaar zijn de afdelin gen van Hulst en Hontenisse sa mengegaan tot een afdeling Oost Zeeuws-Vlaandei'en. Van daar dat het gisteren letterlijk speldjesregen was. Ook vorig jaar hadden de leden heel wat te vieren. Toen hadden ze 69 jubilarissen in de gelederen. Ook werd gis teravond tijdens de algemene ledenvergadering een nieuwe voorzitter gekozen. Ron de Kort gaf de fakkel door aan Franyois Hoefnagels uit Hulst. Op bedrijventerrein "Amestein" aan de Ampèreweg nabij A58 en toekomstige Dammenroute N57. Er zijn twee types units nl. van ca. 60 m2 en ca. 70 m2. Uitvoering; hoogte 7,5 m, vrije hoogte ca. 7 m; verdiepingsvloer mogelijk (optioneel); betonvloer: vloerbelasting 1.000 kg/m2; zeer goede gevel- en dakisolatie; overheaddeur en loopdeur; toilet met fonteintje; eigen parkeervoorzieningen; vrije indelingsmogelijkheden kantoor, pantry, magazijn etc. Koopsom vanaf t ij 120.000,- V.O.N. en excl. b.t.w. TwA S Eventueel huur bespreekbaar Bedrijfshuisvesting SJ5 Middelburg, Dam 8, Telefoon (0118) 65 22 99 Internet: www.meeus.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 84