Winkeliers verwijderen afzetting 13 Het Rijke Roomse Leven in Hulst Onderwijs aan ex-psychiatrische kinderen hapert Ons Mieleken na 32 jaar van de bus Opslag 4000 kilo springstof in haven inzet kort geding Brouwerijstraat Oostburg Aandelen van NV Haven voor 46 miljoen verkocht Isabellahaven weer bereikbaar over vaderlandse wegen zeeuwse almanak Kim ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 7 april 2001 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Ondernemers van Oostburg hebben gister middag eigenhandig de ijzeren paal verwijderd die sinds deze week de toegang tot de Brouwe rijstraat in Oostburg belem mert. Zij deden dat, overigens met toestemming van burge meester G. Noordewier, nadat i een van de ondernemers een hartaanval kreeg en de opge trommelde ambulance het Een hoornplantsoen niet kon berei ken. Voor veel bewoners en midden standers is de maat vol. Zij zijn een postercampagne en hand tekeningenactie begonnen om de gemeente Oostburg op andere gedachten te brengen en de Burchtstraat-Brouwerij straat open te houden voor ver keer. 1 Te voet Rond half één probeerde de am bulance tevergeefs de plek waar het slachtoffer lag - wrang ge noeg een van de bezwaarmakers tegen de afsluiting - te bereiken. De chauffeur van de ambulance reed zich vast in de Brouwerij straat. De dienstdoende be- i stuurder had geen sleutel om het I paaltje neer te laten en moest met apparatuur lopend verder. Ook de huisarts moest vanaf de Markt te voet op pad. Volgens M. Paridaen van Schip- (Advertentie) pers Nauta toont het incident aan, dat de veiligheid ernstig in het geding is nu de gemeente maatregelen heeft genomen om verkeer uit de Burchtstraat, Brouwerijstraat en Eenhoorn plantsoen te weren. De Burcht straat is weliswaar bereikbaar via de Burgemeester Erasmus- straat en Kerkplein, maar hier over is nog niet gesproken met de hulpdienst, leerde Paridaen vrijdag. „Bovendien hoeft er maar één auto in de weg te staan of de am bulance kan hier niet door", al dus Paridaen Ongeduld De gemeente reageerde volgens hem nauwelijks op een veront rust telefoontje van een bewo ner. De burgemeester adviseer de de beller alleen om de paal maar te verwijderen. Hij zegde toe maandag op de gebeurtenis terug te komen. Maar enkele ondernemers en bewoners wilden niet zo lang wachten. Onder het motto: 'in twee dagen kan er weer iets gebeuren' werd de paal er alvast uitgetrokken. „Die ligt nu te pronken in een etalage." Het voorval bevestigt het stand punt van de Vereniging Onder nemend Oostburg (VOO) dat de gemeente Oostburg 'u en ons voor paal zet', zoals het motto van de protestactie luidt. En sterkt haar in de gang naar de rechter. De rechtbank behan delt het schorsingsverzoek van de VOO op 17 april. Noordewier laat via de voor lichter weten nog geen com mentaar te willen geven. Maan dag pleegt hij overleg met de rest van het college en geeft hij tekst en uitleg over het voor val. doorRoelf Reinders KLOETINGE - De Zeeuwse scholen voor het speciaal onder wijs zijn niet geschikt voor on derwijs aan kinderen die uit de psychiatrie komen. Ze missen de deskundigheid om met kin deren om te gaan die psychiatri sche hulp hebben gehad. Veel kinderen lopen daarom vast en verdwijnen weer in de hulpver lening. Dat zegt hoofd Tonia de Groene van de kliniekschool van het Zeeuwse centrum Ithaka voor jeugd- en kinderpsychiatrie. Uitbehandelde kinderen verla ten de kliniekschool en gaan meestal naar het speciaal on derwijs omdat er geen aparte school voor deze groep leerlin gen is. „De inzet van deze scho len is groot", zegt De Groene, „maar toch lopen veel leerlin gen daar vast." Het gevolg is dat veel leerlingen terugkeren op de kliniekschool. Orthopedagoog Ad Adriaansen van de Zeeuwse onderwijsbege leidingsdienst RPCZ bevestigt de problemenmet het onderwijs aan kinderen die zijn behandeld voor psychiatrische problemen als anorexia, persoonlijkheids stoornissen en depressies. „De scholen voor het speciaal onderwijs zijn niet goed op deze kinderen toegerust", zegt Adri aansen. De Groene wil daarom dat de kliniekschool van Ithaka wordt uitgebreid. Uitbehandelde leer lingen zouden dan op deze school kunnen blijven. pagina 19: leren lekker in je vel te zitten door Harmen van der Werf DEN HAAG - De verkoop van overslagbedrijf NV Haven van Vlissingen aan Verbrugge Ter minals in Vlissingen heeft de aandeelhouders 46 miljoen gul den opgeleverd. Het ministerie van Financiën heeft dit giste- renbekendgemaakt. Het Rijk incasseert als één van de grootste aandeelhouders (220 van 620 aandelen) netto 16,1 miljoen gulden. De ge meente Vlissingen had een even groot aandelenpakket. Ook de provincie Zeeland was bij de NV Haven betrokken met 86 aandelen. Al eerder is open baar gemaakt dat clie zo'n zes miljoen gulden hebben opge bracht. Het resterende aandelenpakket was verdeeld over de Neder landse Spoorwegen (80 stuks), de Kamer van Koophandel voor Zeeland (8) en de Koninklijke Schelde Groep (eveneens 8). Het ministerie van Financiën noemt in een brief aan de Twee de Kamer de aandelenverkoop een logische zaak. De NV Haven van Vlissingen is in 1934 opge richt in een tijd dat de havenac tiviteiten in Vlissingen door de economische crisis zwaar onder druk stonden. De rijksoverheid ziet het niet meer als haar taak in commerci ële ondernemingen deel te ne men. De verkoop van de aandelen is eind vorig jaar al goedgekeurd, maar tot nu toe was geheimgehouden wat de transactie had opgeleverd. (Advertentie) Voor Miel Caessens laatste rit hadden de passagiers zich verkleed. foto Charles Strijd door Catlijne Akkermans SLUISKIL - Passagiers keken een beetje vreemd op toen ze donderdag lijn 7 in stapten die richting Axel reed. Het leek wel carnaval. De hele bus was versierd met slingers en ballonnen en 'trekzakmu- ziek' schalde uit de speakers van een ghet- toblaster. De meeste reizigers hadden zich vermomd. Zo reed er een indiaan mee, een heks en kabouter Plop en Klus. Reden voor deze feestelijke rit was de laatste dag van Connexxionchauffeur Miel Caessens. Hij wordt bijna zestig, gaat met de VUT en heeft 32 jaar door Zeeuws-Vlaanderen gereden. Daarom wilden zijn vrienden en familie hem ver rassen. De inzittenden waren afge schermd van de buitenwereld door met spandoeken behangen ramen ('tut tut tut. Opa gaat met de VUT'). De familie had een lied ingestudeerd „Nu heeft ons Mieleken ineens veel tijd...") en de passagiers zon gen uit volle borst mee. Bij elke drempel sloegen de stemmen even over. „Paul, nog een muziekske joh! Alweer da zelfde? Hè je niks anders?" Een Engelssprekende man vraagt wat er in vredesnaam aan de hand is. Na uitleg begint hij breed te glim lachen. Miel was erg verrast. „Ik wist wel dat ze iets zouden doen, maar dit had ik niet ver wacht. Gisteren hebben ze de hele bus versierd en daarmee zijn ze vandaag naar Hulst gereden. Dit is dus mijn allerlaatste ritje." Het eindpunt van de route was de remise in Axel. Daar werd hij opgewacht door zijn collega's en de blaaskapel waar in hij speelt. Lijn 19 „Het mooiste van het werk vind ik toch wel het contact met de mensen. Ik ken zo wat heel Zeeuws-Vlaanderen, doordat we nooit dezelfde routes rijden. Mijn favorie te rit was altijd lijn 19, die via Antwerpen naar Breda rijdt." Het is voor een buschauffeur een hele prestatie om precies op tijd bij een halte te stoppen. Zeker als er wat verkeerslichten tijdens de rit zijn. „Ja, echt op de minuut rijden is lastig. Vooral die drempels ma ken het er niet gemakkelijker op. Je moet toch steeds flink afremmen." Buiten de korte lijnritten, reed Miel ook een keer per jaar de grens over. Zo reed hij als touringcarchauffeur naar Spanje, Schotland en Midden-Europa. Dat deed hij eigenlijk het liefste. „Ik besef het nog niet zo goed, dat ik nu echt gestopt ben met werken. Het lijkt me wel vreemd na een tijdje." Hij heeft in elk geval nog genoeg te doen: „Mijn oudste zoon is een huis aan het bou wen. Daar kan ik hem nu wat mee helpen. Daarbij heb ik veel hobby's, bijvoorbeeld het spelen in de blaaskapel en de harmo nie van Sluiskil. Ook ga ik verder met het restaureren van auto's. Ik heb een oude le gerwagen thuis staan die moet worden opgeknapt." In deze doosjes worden relikwieën, zoals haren nagels en reepjes kleding van heiligen, bewaard. foto's Charles Strijd Devotionalia toont hulpjes voor het opgroeien tot vroom katholiek door René Hoonhorst HULST - Een wijwaterbakje aan de muur van de kinderka mer; een heiligenbeeld onder een stolp op het dressoir; de door het Centraal Bureau van voor Eer en Deugd uitgegeven publicatie De leer der kuisch- heid; de rozenkrans en het lid maatschap van de Heilige Fa milie. Het waren voor de rooms-katholiek van een aan tal decennia geleden allemaal hulpjes om een vroom leven te leiden. De jaarlijkse wisseltentoon stelling van het Hulster streekmuseum De Vier Am bachten is dit jaar gewijd aan het - meer of minder - Rijke Roomse Leven. Onder de titel Devotionalia bracht de museumcommissie allerlei zaken bij elkaar die moesten leiden tot een vroom leven. Doopkleedjes, school boeken en -schriften, biecht en communieboekjes, het tijd schrift de Katholieke Illustra tie, relikwieën met haren, na gels en reepjes kleding van heiligen, kalenders, missie-in tenties, vastenboekjes en - trommels. In aparte vitrines liggen vele bidprentjes en foto's en aan- Een offerklomp. kondigingen van verschillen de in het Land van Hulst gehouden processies. Grote processies ter ere van de Heer, maar ook veel kindsheidop tochten die werden gehouden om de jeugd bij de missie te be trekken. De meeste voorwerpen, schrif ten en beelden doen bij mede samensteller Walter Ivens bel letjes rinkelen. Bij beelden in een houten kastje met muziek doos schiet hem direct het liedje Te Lourdes op de bergen verscheen al in een grot te bin nen. Net als hij opmerkt dat het populaire wijsje'wel iets te oneerbiedig' voor zo'n chic beeld zal zijn, weerklinkt het hem vertrouwde deuntje. Doktertje Net als alle kinderen speelden de katholieke kinderen ook vroeger al spelletjes als 'vader tje en moedertje' en 'dokter tje'. Gegoede katholieken - 'die gewaden en attributen zullen niet goedkoop zijn ge weest' - lieten hun kinderen tot dertig, veertig jaar terug ook priestertje spelen. In de vaste collectie van het muse um waren al een speelgoedal taartje en enkele kinderkazui fels te vinden. Bij het inzamelen van materi aal voor de devotionaliaten- toonstelling legde Ivens echter beslag op prachtige kindexge- waadjes. „Ik ken de herkomst niet precies. Maar ik denk dat deze kleren vroeger bij de kin deren van notabelen en here- boeren werden gebruikt om priestertje te spelen. Zo wer den kinderen een halve eeuw terug bij de kerk betrokken en geïnteresseerd voor het mis siewerk", veronderstelt Ivens. De expositie in het Hulster museum laat vooral zien wat gelovige katholieken aan reli gieuze parafernalia in huis hadden. En welke ceremoniële kleding en voorwerpen bij ver schillende plechtigheden - doop, communie, vormsel, hu welijk en uitvaart - hoorden. Daarnaast is een aantal min der bekende en in onbruik ge raakte zaken uit het kerkge bouw te zien. Sorteerbakken voor het bij de collectes inge zamelde kleingeld, een of ferklomp voor huwelijksdien sten, priestergewaden voor verschillende gelegenheden, met plechtige teksten behan gen uitvaartvaandels, een meer dan een eeuw oude kni- kengel en het pak van een voormalige ordebewaker, een man die onoplettende en la waai makende parochianen 'tot de orde keek' - praten was meestal niet nodig - gewapend met een vervaarlijk soort hel lebaard en een sjerp met de tekst Eerbied in Gods Huis. Belangstellenden kunnen de devotionalia bekijken en be wonderen of raden naar de af komst of de bedoeling van ce remonies en voorwerpen. Het streekmuseum is vanaf Twee de Paasdag, maandag 16 april, tot en met zondag 28 oktober elke dag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De NV Haven van Vlissingen wil van een con tainer met explosieven af. De container wordt gehuurd door Jowenko Explosieve Demolitie B.V. en staal op het haventer rein. Om de eis kracht bij te zet ten, heeft het havenbedrijf een kort geding aangespannen. Dat diende gisteren in Middelburg. Jowenko huurt sinds 1989 een container op het terrein bij de Bijleveldhaven. De NV Haven van Vlissingen wil nu van de huurovereenkomst af, omdat het bedrijf vindt dat het is be drogen. De NV Haven was naar eigen zeggen altijd in de veronderstel ling geweest dat er kleine hoe veelheden vuurwerk in de container zaten. Tijdens een controle van de politie en brandweer in november 2000 bleek dat de container bijna vierduizend kilo Amatol, een springstof, bevatte. Ontruiming Het havenbedrijf zegde de huurovereenkomst op en gaf Jo wenko tot 28 februari de tijd om de container te ontruimen. Om dat dat tot nu toe niet is ge beurd, eiste de NV Haven giste ren ontruiming binnen acht dagen en een dwangsom van vijfduizend gulden per dag als dat niet gebeurt. Volgens de advocaat van Jo wenko, M. W. Dieleman, is er nooit sprake geweest van opslag van vuurwerk. De explosieven die in de container liggen zijn zelfs minder gevaarlijk dan vuurwerk, omdat ze alleen met een speciale ontsteking tot ont ploffing kunnen worden ge bracht. Hij bestreed dat de NV Haven pas sinds kort op de hoogte is van de opslag van Amatol. Op de deur van de container staat dat er springstof inzit en van welke klasse die is. Volgens Dieleman is het niet mogelijk om de springstof op korte termijn weg te halen. Er is geen andere opslagplaats voor handenen aan het transport zijn strenge regels verbonden die snelle verplaatsing onmogelijk maken. Jowenko is al drie jaar op zoek naar een andere opslagplaats, betoogde de raadsman. Dat is moeilijk omdat lokale overhe den huiverig zijn om toestem ming te verlenen. „Het moge duidelijk zijn dat het politieke klimaat er niet beter op gewor den is sinds de gebeurtenissen in Enschede." Hij stelde voor de explosieven te laten liggen tot de voorraad op is. Sinds novem ber is de hoeveelheid Amatol al met vijfhonderd kilo afgeno men. „Het probleem lost zich vanzelf op." De advocaat van de NV Haven, C. H. Brinkman, stelde dat Jo wenko een milieuvergunning heeft voor het opslaan van dui zend kilo. Door ruim drie keer zoveel op te slaan, is het bedrijf in overtreding. De container staat midden op het haventerrein. In de zone van 270 meter er omheen die wette lijk vrij moet zijn, staan een kantoor en loodsen. Verder vin den er binnen het gebied de ge bruikelijke havenactiviteiten plaats. Volgens hem is de repu tatie van het havenbedrijf als veilige opslagplaats in het ge ding. De veiligheid van Amatol is betrekkelijk, meent hij, om dat de springstof door mensen met kwade bedoelingen gesto len kan worden. Tempo Voor rechtbankpresident M. M. Steenbeek was duidelijk dat de container weg moest. „Het eni ge waar we over praten is in welk tempo dat moet gebeu ren." Hij stelde voor om de voor raad binnen een maand terug te brengen naar duizend kilo en om daarna in drie maanden de rest op te ruimen. Jowenko en zijn advocaat wezen het voor stel van de hand, omdat het niet mogelijk zou zijn de explosie ven binnen die tijd kwijt te ra- ken. De president doet volgende week vrijdag uitspraak. door Conny van Gremberghe PHILIPPINE - De bewoners van het buurtschap Isabellaha ven zijn gisteren uit hun isole ment verlost. Medewerkers van het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren hebben de Olmendijkweg - een landweggetje van het buurtschap naar Philippine - met koud asfalt weer berijdbaar gemaakt, zodat auto's en hulp diensten het buurtschap weer over Nederlands grondgebied kunnen bereiken. Donderdag sloten Belgische in stanties de grens bijna herme tisch af, waai'door de bewoners van Isabellahaven praktisch in een volledig isolement raakten. Om in Philippine te kunnen ko men, moest worden omgex*eden via Zelzate/Sas van Gent. Het waterschap heeft gisteren, mede op verzoek van het ge meentebestuur van Moerbeke, aan het provinciaal coördina tiecentrum mkz verzocht om de grensblokkade bij Rode Sluis- /Moerbeke op te heffen. Het schap kreeg veel klachten bin nen van mensen over onophou delijk vrachtverkeer door Zuid- dorpe en Koewacht. Het schap plaatste zelf nabij de afslag Bonte Koe bij Koewacht aan- duidings-en verwijzingsver- borden om het wegverkeer ruim (Advertentie) Gezellig occasions kijken, vergelijken en kopen! RJJ7 vandaag; m 10.00-17 00 ^jt J dag! AUTOPARADE "hlJndP vant*aa9 'n de Zeetandhallen voor de afgesloten grenspost om te leiden naar geopende grens- overgangen. Op andere kleine grensovergan gen plaatsten de Belgische in stanties gisteren nog meer af zettingen. Dat had te maken met een capaciteitsprobleem bij de douane en politiediensten. Door personeelsgebrek konden deze diensten de vereiste con trole aan de grens niet waaxma- ken. Reden voor de Belgische in stanties om extra hoeveelheden containers, zandzakken en hek werken aan te laten rukken. Met als gevolg dat de grensovexgan- gen aan de Beneluxstraat bij Zelzate, Overslag/Wachtebeke en Sint-Laui-eijns/Nieuwstraat ook op slot gingen. De volgende grensovergangen zijn open, ge controleerd door Belgische in stanties: Knokke-Sluis, Knok- ke-Retranchement, Maldegem- Eede, Assenede-Sas van Gent (De Staak), Zelzate-TVactaat- weg, Moei-beke-Koewacht, Ste- kene-Koewacht/Ellestraat/Ka- pellebrug, Clinge-De Klinge en Nieuw-Namen-Kieldrecht. pagina 14: grensafzettingen (Advertentie) Adviezen, teksten, creatieve ontwerpen, logo's, brochures, commercials, internetsites, advertenties... Bel voor een gesprek (0113 252052) of kijk op www.boomkollektief.nl Kim is een meisje van tien jaar, ergens uit een dorpje op Noord-Beveland. Kim is 'op Jeroen'. Hoewel, ze heeft het net uitgemaakt, want zo zegt ze: „Hij woont veel te ver weg. Met een serieuze blik ver volgt ze:„Maarik benivel blij dat ik verkering heb gehad, want ik zei altijd maar zo: je kan pas rustig doodgaan, nadat je verkering heb ge had." PULLOVERS, DIVERSE SERIES fl. 20." KORTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 81