Zuiderdiep mogelijk ontpolderd PZC Kernen komen zelf aan zet in discussieronde Vangstverbod kost vissers bijna halve boterham Belvedère denkt aan vrijage met Leefbaar Schouwen-Duiveland Uniek »èland Het gat is al veertig jaar dicht 16 Provinciebestuur moet ZeelandNet corrigeren Gebied op nominatie voor natuurcompensatie Tweede Maasvlakte Algemene telefoontjes naar politie Zeeland lopen via servicentrum Kooksessie in Oranjezon Kamerlid Schoenmaker looft RO-beleid Schouwen Expositie in Zeeuwse Bibliotheek MEETJS Cifl zaterdag 7 april 2001 door René Hoonhorst HULST - Abonnees op Kabel 128 van ZeelandNet blijven bij de provider protesteren tegen de forse verhoging van het abonnementsgeld. De uitleg van directeur J. Bakker dat aan prijsverhoging niet te ontko men was, omdat er te forse ver liezen op Kabel 128 worden ge leden, wil er bij velen niet in. Actievoerder J. van Eek uit Sint Jansteen stuurt een brief naar Provinciale Staten, om dat de provincie als grootaan deelhouder de internetaanbie der tot de orde moet kunnen roepen. „De provincie kan ook actie ondernemen om meer providers op de kabel toe te la ten. En dat lijkt me in het be lang van de Zeeuwse consu ment." Van Eek sluit zich aan bij andere actievoerders die abonnees van Kabel 128 vra gen om hun ongenoegen aan ZeelandNet over te brengen. Eén van de actievoerders roept mede-abonnees op reacties naar 12Sabbo@zeelandnet.nl te mailen, vanwaar hij ze zal doorsturen naar 'de provider die meer doet'. Als er honderden of zelfs dui zenden (Kabel 128 heeft zo'n 17.000 abonnees) protestmail- tjes binnenkomen kan Zee landNet in elk geval niet zeg gen dat de forse tariefsverho ging slechts enkele abonnees echt kwaad maakte. De protes ten van de gebruikers van Ka bel 128 zijn niet alleen gericht tegen de prijsverhoging (van 299 gulden ging de abonne mentsprijs binnen een jaar via 325 naar 399 gulden per jaar). De actievoerders vrezen dat ZeelandNet hen ook in de toe komst weer op kosten zal jagen door onrendabele pakketten te vervangen door goed geoutil leerde, maar voor veel particu lieren nutteloze, dure abonne menten. door Famke van Loon STELLENDAM - De Zuider- dieppolder bij Stellendam staat op de nominatie om ontpolderd te worden ten behoeve van de natuurontwikkeling. Het pro ject zou onder meer als de ver eiste natuurcompensatie voor de Tweede Maasvlakte kunnen gelden. Voordat het echter zover is zal tussen de verschillende betrokken partijen en overhe den nog de nodige discussie ge voerd moeten worden. De Zuiderdieppolder ten noord oosten van Stellendam staat nu ingetekend in de kaarten als na- tuur-landbouwgebied. De grond is hier deels in particulier bezit van agrarische bedrijven en deels in handen van de do meinen. De verwachting is dat deze situatie over tien jaar aan merkelijk anders kan zijn. In haar Streekplan Zuid-Holland Zuid heeft de provincie deze polder immers aangewezen als zogeheten 'natuurontwikke lingsgebied'. Bij verschillende projecten wordt de Zuiderdieppolder nu genoemd als mogelijke 'natte natuurzone' voor de toekomst. Zo is de projectgroep 'Delta Na tuur' onder aanvoering van het ministerie van Landbouw, Na tuur en Visserij in het gebied van de Kop van Goeree tot aan de Biesbos op zoek naar bijna drie duizend hectare grond voor de 'ontwikkeling van natte natuur als compensatie voor de Tweede Maasvlakte. Hiervan wordt vijfhonderd hectare gezocht op Goeree-Overflakkee. De pro jectgroep heeft hierbij haar oog onder meer laten vallen op de polder bij Stellendam. H. van Ziel van Buro Hemmen is met deze optie van de project groep aan de gang geweest in het kader van het onderzoek dat hij in opdracht van het Breed Overleg Deltawateren (BOD) heeft uitgevoerd naar het hals kanaal door Goeree-Overflak- kee. „Ik heb een eerste verken ning uitgevoerd naar een mogelijke waterverbinding tus sen het Haringvliet en de Greve- lingen. Eventueel zou daarbij ingezet kunnen worden op deze natuurcompensatie voor de Tweede Maasvlakte", aldus Van Ziel. Mocht het halskanaal in de toekomst gerealiseerd worden, dan moet ook hieiwoor in de di recte omgeving de natuur ge compenseerd worden. Dat daarbij een doorsteek bij Stel lendam in het vizier is, vindt Van Ziel 'tamelijk voor de hand liggen omdat dat het smalste stuk is'. Zoet water Ten derde moet op korte termijn de zoetwaterhuishouding voor het Zuid-Hollandse eiland aan gepast worden omdat de minis ter vanaf 2005 de sluizen van de Haringvlietdam wil openzetten. Het waterschap Goeree- Overflakkee is zodoende op zoek naar een alternatieve zoet water invoer om de landbouw gebieden van water te voorzien. Ook hier wordt de Zuiderdiep polder genoemd. Volgens K. Stoutjesdijk, sectorhoofd plan vormingbij het waterschap, lig gen de toekomstplannen en ideeën voor deze polder nog op de tekentafel. Niettemin sluit hij niet uit dat voor de Zuider polder een project als het Plan Tureluur op Schouwen-Duive- land wordt ontwikkeld. door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - De vereniging Belvedère haakt waarschijnlijk aan bij de nieuwe partij Leef baar Schouwen-Duiveland. De Partij voor Zeeland (PvZ) hoopt dat de politieke kruisbestuiving leidt tot één brede Schouwse partij. Belvedère is oorspronkelijk op gericht uit protest tegen de bouw van het nieuwe gemeente huis in Zierikzee. Vorig jaar vat te de vereniging het voornemen op om een lokale politieke partij te vormen. Hierover ontstond begin dit jaar de nodige twijfel toen vanuit een andere hoek de partij Leefbaar Schouwen- Duiveland werd opgericht. De ze opereert onder de vleugels van de provinciale Partij voor Zeeland. Inmiddels is Belvedère in ge sprek met Leefbaar Schouwen- Duiveland om tot een gezamen lijk initiatief te komen. Belve dère zal volgens het plan als zelfstandige vereniging verte genwoordigers leveren aan Leefbaar Schouwen-Duive land. Dit betekent dat Belvedè re afziet van de oprichting van een eigen partij. Volgende week praten alle be- trokken partijen over de invul ling van het partijprogramma. „Het is de bedoeling dat zowel J Leefbaar Schouwen-Duiveland als Belvedère de uitgangspun ten zullen onderschrijven in een convenant", aldus Stoffels. Een van de speerpunten in het par- i tijprogramma zal de inzet van de traumahelikopter op Schou wen-Duiveland zijn. Ook maakt de nieuwe partij zich hard voor uniforme openstel ling van de horecagelegenheden 1 op het eiland. De bedoeling is dat vertegen woordigers van Leefbaar Schouwen-Duiveland zitting nemen in het bestuur van de Partij voor Zeeland en ook mee kunnen praten op provinciaal niveau. Stoffels ziet cle komende onderhandelingen tussen Bel- I vedère en Leefbaar Schouwen- Duiveland met vertrouwen te gemoet. „Ik beschouw de con structie als een mooie kruis bestuiving van twee partijen." 1 De woordvoerders van Belvedè re waren vrijdag niet bereik baar voor commentaar. door Jacques Cats De Zuiderdieppolder bij Stellendam komt in aanmerking voor een grootschalig natuurontwikkelingsproject. ■■«se foto Marijke Folkertsma VLISSINGEN - Wat betreft de bereikbaarheid staat Zeeland na invoering van het landelijke telefoonnummer op de vijfde plaats van de politieregio's. Het landelijk nummer 0900-8844 is vorig najaar van kracht gewor den. Met ingang van aanstaande maandag is het landelijke num mer in Zeeland compleet inge voerd en worden alle binnenko mende telefoongesprekken door een servicecentrum in Middelburg behandeld en afge werkt. Het doel van de invoe ring van het landelijke nummer is dat de politie, waar je ook i bent, in heel Nederland onder één nummer bereikbaar is. Het motto daarbij is: 'geen spoed wel politie'. In levensbedreigende situaties blijft 112 het nummer dat moet worden gebeld. Minder spoed- I eisende zaken lopen via het lan- delijke nummer. Via dat num- 1 mer worden doorverbindingen gemaakt binnen de regio waarin i wordt gebeld. Ook kan het pu bliek via dat nummer met ande re van de totaal 26 regio's wor- den doorverbonden. Voor de service moet wel worden be taald: dertig cent per minuut. Daarvan gaat 24 cent naar KPN. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Zonnemaire bijt woensdag 18 april het spits af van de discussieronde 'Kern en Zet' over de toekomst van de dorpen en beleidskeuzen die ten behoeve van de leefbaarheid ge maakt moeten worden. De ko mende drie maanden bezoeken het gemeentebestuur en de on derzoekers van Stichting Scoop alle kernen op Schouwen-Dui veland in het kader van het pro ject Duurzame Sociale Ontwik keling. Scoop heeft op basis van onder zoek voor elke kern een gede tailleerde beschrijving opge steld. Daarin wordt een beeld geschetst van de bevolkingssa menstelling, de bedrijvigheid, de verenigingsactiviteiten, het woningbestand en de voorzie ningen. Aan de hand van stellin gen wil het gemeentebestuur met de bewoners discussie gaan voeren. Die stellingen zijn: 1. Leefbaarheid houdt in samen (gemeente en inwoners) verant woordelijkzijn voor het in stand houden van sociaal-culturele voorzieningen. 2. De jeugd trekt noodgedwongen weg, omdat Schouwen-Duiveland weinig tot geen hoog gekwalificeerde arbeid biedt. Daarom is het no dig hoogwaardige bedrijvig heid aan te trekken. 3. Schou- wen-Duivelanders die op het platteland wonen zijn voldoen de mobiel, zodat een vaste bus verbinding niet echt nodig is. Voor wie geen eigen vervoer heeft, is een goed systeem van vraagafhankelijk vervoer, zoals belbus of beltaxi gewenst. Studie Voorafgaand aan de hoorzitting door de gemeente stelt de dorps raad Zonnemaire in zijn verga dering woensdagavond 11 april de kernbeschrijving aan de or de. Zonnemaire blijkt een dorp met veel jonge gezinnen. De on dervertegenwoordiging van de groep 15- tot 25-jarigen stemt overeen met het veel gehoorde geluid dat jongeren voor studie wegtrekken uit deze regio. Volgens de dorpsraad is Zonne maire van origine een 'rood' dorp, waar de rol van de kerk beperkt is. Volgens Scoop geeft de verkiezingsuitslag echter een meer liberaal dan rood beeld te zien. De kleine christelijke par tijen blijken weinig aanhang te hebben. Het dorp blijkt een vrij hechte gemeenschap die leven dig wordt gehouden door de verenigingen. De bevolking blijkt trots op een evenement als het boerderij festival Zonne maire Buitengewoon. De dorps raad geeft aan dat Zonnemaii'e relatief veilig is. Er is nauwe lijks criminaliteit en overlast. Toch blijkt dat een gedeelte van de inwoners zich soms onveilig voelt vooral tussen 18.00 en 24.00 uur. Zij benadrukken dat de media van invloed zijn op ge voelens van onveiligheid, met name bij ouderen. Volgens Scoop is er redelijk wat bedrijvigheid in deze kern. Er zijn ruim 160 werkzame perso nen, waarvan 120 fulltime, en Zonnemaire telt 56 vestigingen. Deze gegevens komen niet over een met het beeld dat de dorps raad schetst. Die gaf in het gesprek met Scoop aan dat er weinig werkgelegenheid is naast de twee cafés, de twee winkeltjes en het dorpshuis an nex postkantoor en bank. De dorpsraad vindt het open baar vervoer totaal geen pro bleem, de bus rijdt frequent ge noeg. De jaarlijkse lasten van het dorpshuis komen omgere kend neer op 37 gulden per in wonerper jaar. De vergadering van de Dorps raad Zonnemaire begint om 20.00 uur. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Vissers voelen de gevolgen van het vangstver bod voor grote delen van de Noordzee stevig in hun porte monnee. Vooral in de visserha vens met veel grote schepen, Vlissingen en Stellendam, is de omzet sinds half februari scherp gedaald. De vismijn in Vlissingen meldt over de afgelopen maand een omzetverlies aan vis van onge veer veertig procent. Hogere visprijzen maken dit nauwelijks goed. Ook in geld is de omzet flink afgenomen, met een derde in vergelijking met dezelfde pe riode vorig jaar. Over het hele jaar tot nu toe is de situatie niet zo dramatisch, om dat vissers voor half februari veel vrij hebben besomd. Vorig jaar lag de omzet in Vlissingen rond deze tijd op 22,8 miljoen gulden, die ligt nu op 20,4 mil joen gulden. Vismijndirecteur J. J. B. de Looff wil nog niet wanhopen. „Ik zeg altijd, pas na de zomervakantie kan je echt de balans opmaken." In Stellendam is het niet veel be ter dan in Vlissingen. In kilo's is daar sprake van een minder gro te daling, met ruim 35 procent. Maar in geld is de toestand ver gelijkbaar. De financiële omzet ligt er 32,5 procent lager dan vo rig jaar. „Het is duidelijk dat de visprijzen een plafond hebben bereikt", aldus directeur H. Ve- nema van United Fish Auctions (Ufa), het samenwerkingsver band van de vismijnen in Stel lendam, Scheveningen en Co- lijnsplaat. „Dat geldt zeker voor scholdie bestemd is voor de vis- fileerderijen." Koperspubliek Colijnsplaat en Breskens her bergen meer kleinere vissers vaartuigen, die nog binnen de twaalfmijlszone uit de kust mo gen vissen. Toch is in Colijns plaat de omzet in kilo's ook aanzienlijk gedaald, met 44 procent, maar in geld bedraagt de teruggang 'slechts' vijftien procent. Dat komt, volgens directeur Ve- nema, door het gevarieerde ko perspubliek in Colijnsplaat. Er wordt veel ingekocht voor Bel gische restaurants en viswin kels. Die zijn bereid meer te be talen. Breskens telt drie grote kotters. Die zetten 30 tot 50 procent minder om, weet vismijndirec teur F. Lokerse. Toch is de omzet van de vismijn gestegen, dank zij een grote aanvoer door Belgi sche kotters. En de eigen kleine vissersschepen hebben minder last van het visverbod. In Bres kens wordt ook veel ingekocht door de kleinhandel. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een witte raaf. Een voorloper. Dat is de ge meente Schouwen-Duiveland in de visie van PvdA-kamerlid G. Schoenmakers als het gaat om de ruimtelijk ordeningsbe leid op het eiland. Een beleid waar de rijksoverheid naar zijn idee ruim baan voor dient te ge ven. Dat zei Schoenmakers gis teren tijdens een werkbezoek aan Schouwen. Schoenmakers maakte op uit nodiging van de afdeling Schouwen-Duiveland van de PvdA een rondrit over het ei land, zag natuurontwikkelings plan Tureluur, het recreatie transferium en recreatief milieucenteum Ecoscope en was onder de indruk. „Ik heb tot mijn vreugde gezien dat hier niet gekozen is voor faciliteren van de mobiliteit, maar juist voor het terugdringen ervan. Hier wordt geprobeerd de stilte en de rust terug te brengen, en dat zie je niet zo vaak in popu laire recreatiegebieden. Natuurontwikkelingsplan Tu reluur heeft allure, stelt het Tweede-Kamerlid. Wat hem be- OOSTKAPELLE - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon houdt dit jaar drie maal een kooksessie, in samen werking met het Badhotel Dom burg. Wie genieten wil van 'koken op niveau' wordt uitgenodigd deel te nemen. De sessies worden be geleid door Gert Melse, chefkok van het Badhotel. Onlangs be haalde hij zilver bij deelname aan een landelijke wedstrijd. De kooksessies worden gehouden in de leskeuken van Toeristisch Centrum Oranjezon in Oostka- pelle. Gert demonstreert, geeft toe lichting en kijkt over de schou ders mee als de cursisten zelf aan de slag gaan. Na afloop gaat men gezamenlijkaan tafel om te genieten van de prestaties. Op 21 april worden aspergege rechten gemaakt, 9 juni wordt met Zeeuwse producten ge kookt, op 27 oktober staan schaal- en schelpdieren op het menu. De sessies duren van 10.00 tot 15.00 uur. Voor elke sessie kan apart worden ingeschreven. Voor infoi'matie over de prijzen en aanmeldingen, zie www.zee- landnet.nl/stichting/oranj ezon NIEUW TE ONTWIKKELEN 19 BEDRIJFSUNITS W> S» treft hoeft het op Schouwen daar niet bij te blijven. Plet ooit door de Schouwse wethouder Veerhoek gelanceerde plan om de Gouwe - het water dat in vroeger tijden Schouwen van Duiveland scheidde - weer te rug te brengen in het landschap is volgens hem ook zeker haal baar. „Natuurlijk 'kost zoiets veel geld, maar je moet investe ren in de kwaliteit van een ge bied als Schouwen-Duiveland en ik zal in Den Haag collega's ook proberen te overtuigen van de noodzaak om voor dat soort plannen geld uit te trekken." MIDDELBURG, bedrijventerrein "Amestein" bedrijventerrein "Arnestein" aan de Ampèreweg nabij A58 en toekomstige Dammenroute N57. Er zijn twee types units nl. van ca. 60 m2 en ca. 70 m2. Uitvoering: hoogte 7,5 m, vrije hoogte ca. 7 m; verdiepingsvloer mogelijk (optioneel); betonvloer: vloerbelasting 1.000 kg/m2; zeer goede gevel- en dakisolatie; overheaddeur en loopdeur; toilet met fonteintje; eigen parkeervoorzieningen; vrije indelingsmogelijkheden kantoor, pantry, magazijn etc. Koopsom vanaf 120.000,- V.O.N. en excl. b.t.w. Eventueel huur bespreekbaar In de Zeeuwse Bibliotheek zijn de foto's te zien die in 1961 werden gemaakt bij de afsluiting van hetVeerseGat. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Onder het toeziend oog van duizenden mensen, werd op 24 april 1961 met de laatste caisson het Veerse Gat afgesloten. Cor Kotvis, in die tijd medewerker bij de Pro vinciale Waterstaat, legde het evenement vast op foto. De afbeelding is de blikvanger van de expositie Het gat is dicht in de Zeeuwse Biblio theek. Naast foto's, zijn er tekeningen te zien van Antoine Mes. Om vijf over vier die dag werden Walcheren en Noord-Beveland met elkaar verbonden. „Een fantastische ervaring", wist D. von Eu- gen zich te herinneren. Hij was in dienst van de aannemer Combinatie Veerse Gat. „Ik dacht dat 't een soort ideaal was om erbij te horen. Ik wilde - na een kantoorbaan - met mijn voeten in het water staan." Zijn aanstellingsbrief liet zijn aanvankelijk enthousiasme wat varen. Onverbloemd kreeg Von Eugen te horen dat hij 'de eerste vijf jaar een blok aan het been zou zijn'. „Een zeer boeiende periode", zei H. van der Tuin, oud-ingenieur bij de Rijkswater staat. Hij controleerde het stroombeeld, de sta biliteit van de gebruikte materialen en hij be keek waar aanzandingen plaatsvonden. De verhalen van Van der Tuin en Von Eugen zijn in beeld gevangen. Mes maakte in de jaren haarscherpe tekeningen van containers en de sleepboten. Zijn tekeningen zijn te zien in de bibliotheek. Naast de foto's van Kotvis en de tekeningen van Mes, is ook ander materiaal te zien. Na een oproep in deze krant, meldden zich mensen die de sluiting van het Veerse Gat meemaakte en op de foto vastlegde. De Zeeuw se Bibliotheek maakte daaruit een selectie en stelde ze eveneens tentoon. Het gat is dicht is nog te zien tot 5 mei. Bedrijfshuisvesting Middelburg, Dam 8, Telefoon (0118) 65 22 99 Internet: www.meeus.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 74