Garantie op dijken niet te geven Snuffelen aan muziek Onderwijs aan ex-psychiatrische kinderen hapert 13 Opslag 4000 kilo springstof in haven inzet kort geding Raamprostitutie en tippelen blijft op Schouwen verboden Waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht geen problemen Isabellahaven weer bereikbaar over Nederlands grondgebied Plan Tureluur steekt de weg over zeeuwse almanak Kim waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 7 april 2001 door Rolf Bosboom GOES - Voor ruim de helft van de dijken in Midden- en Noord- Zeeland is het lastig te bepalen of ze aan de nieuwe strengere normen voldoen. Waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht dat PHILIPPINE - De bewoners van het buurtschap Isabellaha ven zijn gisteren uit hun isole ment verlost. Medewerkers van het waterschap Zeeuws-VIaan- deren hebben de Olmendijkweg - een landweggetje van het buurtschap naar Philippine - met koud asfalt weer berijdbaar gemaakt, zodat auto's en hulp diensten het buurtschap weer over Nederlands grondgebied kunnen bereiken. Donderdag sloten Belgische in stanties de grens bijna herme tisch af, waardoor de bewonei's van Isabellahaven praktisch in een volledig isolement raakten. Om in Philippine te kunnen ko men, moest worden omgereden via Zelzate/Sas van Gent. Het waterschap heeft gisteren, mede op verzoek van het ge meentebestuur van Moerbeke, aan het provinciaal coördina tiecentrum mkz verzocht om de grensblokkade bij Rode Sluis- /Moei'beke op te heffen. Het schap kreeg veel klachten bin nen van mensen over onophou delijk vrachtverkeer door Zuid- dorpe en Koewacht. Het schap plaatste zelf nabij de afslag Bonte Koe bij Koewacht aan- duidings-en verwij zings ver borden om het wegverkeer ruim voor de afgesloten grenspost om te leiden naar geopende grens overgangen. Op andere kleine grensovergangen plaatsten de Belgische instanties gisteren nog meer afzettingen. pagina 14: mkz deze waterkeringen wel veilig genoeg zijn, maar mist de in strumenten om dat te kunnen onderbouwen en kan dus geen harde garantie geven. De dijken en duinen die het ach terland beschermen, moeten be stand zijn tegen stormomstan- digheden die zich gemiddeld één keer in de vierduizend jaar voordoen. Om dat te kunnen be palen heeft de rijksoverheid randvoorwaarden opgesteld. Die zijn volgens het waterschap echter onvolledig, 'inconsistent' en houden onvoldoende reke ning met de wijze waarop wa terbewegingen de dijken belasten. Nieuwe, strengere randvoorwaarden zijn daarom hard nodig. Die moet minister Netelenbos van Verkeer en Wa terstaat vaststellen, maar dat kan nog wel tot 2007 duren. Dat zou betekenen dat het her stel van eventuele zwakke plek ken pas rond 2010 kan gebeu ren. Rapport Die termijn is onwerkbaar, zo stelt het waterschap in het gis teren verschenen rapport De waterkering getoetst over de sterkte van de dijken. ,,Deze pe riode is te lang en met het oog op het waarborgen van de veilig heid in feite niet acceptabel. Het is dan ook noodzakelijk dat de minister op korte termijn een complete, consistente en realis tische set randvoorwaarden vaststelt." In het rapport doet het water schap voor de eerste keer ver slag van het toetsen van de betrouwbaarheid van de water keringen. Dat moet voortaan één keer in de vijf jaar gebeuren. Er is 339 kilometer aan dijken en duinen beoordeeld. Voor meer dan de helft (178 km) kan de sterkte nog niet definitief worden bepaald. Elf procent (52 km) krijgt de kwalificatie 'vei lig' mee en 22 procent (109 km) wordt als 'voldoende' be schouwd. De problemen met de steenzet tingen zijn in de beoordeling buiten beschouwing gelaten. Daarvoor bestaan al specifieke, zwaardere randvoorwaarden. Op basis daarvan worden langs de Westerschelde sinds 1997 dijkversterkingsprojecten uit gevoerd. Het rapport bevestigt eerdere berekeningen dat in het slechtste geval de bekleding van 120 kilometer Oosterschelde- dijk ook onvoldoende is. De beoordeelde waterkerende kxxnst wei-ken, zoals sluizen, wei-den nagenoeg allemaal in orde bevonden. Alleen de keer sluis in Vlissingen moet nog na der worden bekeken, omdat daarop toegesneden randvoor waarden ontbx-eken. De komende jaren staan al enkele verbeteringswerken, al lemaal in Vlissingen, op het pro gramma. Dit jaar wordt de vex-box-gen bekleding van de Ox-anjedijk aangepakt. In 2002- 2003 is de Vlissingse Buitenha ven aan de beurt en vindt gx-oot onderhoud van de asfaltbekle- ding van Boulevard de Ruyter plaats. Daarnaast gaat de ver sterking van de dijken langs de Westerschelde, en op termijn mogelijk ook langs de Ooster- schelde, verder. Scholieren van de Theo Thijssensehool gaven samen met Kunst en Eer een concert ter afsluiting van het muziekproject. foto Marijke Folkertsma Adviezen, teksten, creatieve ontwerpen, logo's, brochures, commercials, internetsites, advertenties... Bel vooreen gesprek (0113 252052) of kijk op www.boomkollektief.nl door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - De hele week werd er door leerlingen van de Theo Thijssensehool op eix neer gelopen tussen les- en oefenlo kaal van Kunst en Eer in Zierikzee. Daar konden ze snuffelen aan de muziek in het kader van het jaarlijks terugkerend schoolproject van de hax-monie. Volgend jaar gaat de hax-monie naar alle waarschijnlijkheid gewoon weer de boer op. Ook al vond verenigingssecretaris T. Raaijen de uitwisseling met de 'buren' wel px-aktisch. „Het is voor ons veel mak kelijker, omdat we hier alle instrumen ten voor handen hebben. Bovendien zit ten de kinderen zo midden in de sfeer van onze vereniging. Een hele week kregen de leerlingen in formatie over verschillende instrumen ten en muzieksoorten. Leden van de ko- pex-groep, houtgroep en slagwerkgroep gaven ieder een ochtend of een middag uitleg over hun instx-umenten en lieten stukjes horen. Vervolgens mochten de leerlingen zelf een poging wagen. Ter afsluiting gaven de scholieren van de Theo Thijssensehool samen met Kunst en Eer gisteravond een concert. Een aantal deed dat op zelfgemaakte instrumenten. „Het is de bedoeling dat ze zo gevoel voor muziek krijgen. Ze maken kennis met hax-moniemuziek en natuui-lijk hopen we dat er enkele leerlingen zijn die zich bij onze vereniging aan willen sluiten", al dus Raaijen. doorRoelf Reinders KLOETINGE - De Zeeuwse scholen voor het speciaal onder- wijs zijn niet geschikt voor on derwijs aan kinderen die uit de psychiatrie komen. Ze missen de deskundigheid oxxx met kin deren om te gaan die psychiatri sche hulp hebben gehad. Veel kinderen lopen daarom vast en verdwijnen weer in de hulpver lening. Dat zegt hoofd Tonia de Gx-oene van de kliniekschool van het Zeeuwse centrum Ithaka voor jeugd- en kindei-psychiatrie. Uitbehandelde kinderen verla ten de kliniekschool en gaan Advertentie meestal naar het speciaal on- dex-wijs omdat er geen aparte school voor deze groep leerlin gen is. „De inzet van deze scho len is groot", zegt De Gx-oene, „maar toch lopen veel leei-lin- gen daar vast." Het gevolg is dat veel leerlingen terugkeren op de kliniekschool. Orthopedagoog Ad Aclriaansen van de Zeeuwse onderwijs begeleidingsdienst RPCZ be vestigt de problemenmet het onderwijs aan kinderen die zijn behandeld voor psychiatrische problemen als anorexia, pex-- soorxlijkheidsstooxTiissen en de pressies. „De scholen voor het speciaal onderwijs zijn niet goed op deze kindei-en toegerust", zegt Adri- aansen. De Groene wil daarom dat de kliniekschool van Ithaka woi'dt uitgebreid. Uitbehandelde leer lingen zouden dan op deze school kunnen blijven. pagina 19: leren lekker in je vel te zitten (Advertentie) PULLOVERS, diverse series fl. 20.- KORTING diverse series MANTELS JACKS fl.50.- KORTING DAMESMODE (hoek scheldeplein) vussingen De graafmachines van de landinrichters zijn de N59 overgestoken om in deelgebied IH aan de slag te gaan. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans SEROOSKERKE (S) - De tractoren en graafmachines van de landinrichters zijn vanuit het Schouwse Prunjegebied de N59 overgestoken naar deelgebied m van natuurontwikkelingsplan Tureluur. Daarmee is dit onderdeel van het landin richtingsproject Schouwen-Oost van de Dienst Landelijk Gebied een nieuwe fase ingegaan. De aannemer is voor het broedseizoen aan de slag gegaan. Dit om te voox'komen dat vogels in het gebied nesten gaan maken en gaan broeden. Door de vroege start hopen de landinrichter-s er stevig de pas in te kixnnen zetten door optimaal te profitex-en van een - hopelijk droge - zomei-. Aan de uitvoering van Plan Tureluur wordt al enkele jaren gewerkt. In 1998 wex-d de Prunjehoeve gesloopt en daarna wex-d de drassige Prunjepolder het do mein van de graafmachines. Het werk in het Pi'unjegebied is zo goed als klaar. Het is de bedoeling dat het nieuwe na tuurgebied in de Prunje begi'aasd wordt. Vorig jaar werd daar al meer geëxperi menteerd en dat beviel goed. Voorlopig kan het vee het natuurgebied echter nog niet in vanwege het gevaar van het mond en klauw-zeervirus. Door px-oblemen met de grondverwerving in deelgebied II wex-d besloten dat gebied over te slaan en verder te werken in het even verderop langs de Schouwse zuidkust gelegen deelgebied III waar al wel alle grond vei-worven is. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De NV Haven van Vlissingen wil van een con tainer met explosieven af. De container wordt gehuurd door Jowenko Explosieve Denxolitie B.V. en staat op het haventer rein. Om de eis kracht bij te zet ten, heeft het havenbedrijf een kort geding aangespannen. Dat diende gisteren in Middelburg. Jowenko huurt sinds 1989 een container op het terrein bij de Bijleveldhaven. De NV Haven van Vlissingen wil nu van de huurovereenkomst af, omdat het bedrijf vindt dat het is be drogen. De NV Haven was naar eigen zeggen altijd in de veronderstel ling geweest dat er kleine hoe veelheden vuurwerk in de container zaten. Tijdens een controle van de politie en brandweer in november 2000 bleek dat de container bijna vierduizend kilo Amatol, een springstof, bevatte. Ontruiming Het havenbedrijf zegde de huurovereenkomst op en gaf Jo wenko tot 28 februari de tijd om de container te ontruimen. Om dat dat tot nu toe niet is ge beurd, eiste de NV Haven giste ren ontnximing binnen acht dagen en een dwangsom van vijfduizend gulden per dag als dat niet gebeuxi. Volgens de advocaat van Jo wenko, M. W. Dieleman, is er nooit sprake geweest van opslag van vuurwerk. De explosieven die in de container liggen zijn zelfs minder gevaarlijk dan vuurwerk, omdat ze alleen met een speciale ontsteking tot ont ploffing kunnen worden ge bracht. Hij bestreed dat de NV Haven pas sinds kort op de hoogte is van de opslag van Amatol. Op de deur van de container staat dat er springstof inzit en van welke klasse die is. Volgens Dieleman is het niet mogelijk om de springstof op korte termijn weg te halen. Er is geen andere opslagplaats voor handen en aan het transport zijn strenge regels vei-bonden die snelle vei-plaatsing onmogelijk maken. Jowenko is al drie jaar op zoek naar een andere opslagplaats, betoogde de raadsman. Dat is moeilijk omdat lokale overhe den huiverig zijn om toestem ming te verlenen. „Het moge duidelijk zijn dat het politieke klimaat er niet beter op gewor den is sinds de gebeurtenissen in Enschede." Hij stelde voor de explosieven te laten liggen tot de voorraad op is. Sinds novem ber is de hoeveelheid Amatol al met vijfhonderd kilo afgeno men. „Het probleem lost zich vanzelf op." De advocaat van de NV Haven, C. H. Brinkman, stelde dat Jo wenko een milieuvei-gunning heeft voor het opslaan van dui zend kilo. Door ruim drie keer zoveel op te slaan, is het bedrijf in overtreding. De container staat midden op het haventerrein. In de zone van 270 meter er omheen die wette lijk vrij moet zijn, staan een kantoor en loodsen. Verder vin den er binnen het gebied de ge bruikelijke havenactiviteiten plaats. Volgens hem is de repu tatie van het havenbedrijf als veilige opslagplaats in het ge ding. De veiligheid van Amatol is betx-ekkelijk, meent hij, om dat de springstof door mensen met kwade bedoelingen gesto len kan worden. Tempo Voor i-echtbankpx-esident M. M. Steenbeek was duidelijk dat de container weg moest. „Het eni ge waar we over praten is in welk tempo dat moet gebeu ren. Hij stelde voor om de voox-- raad binnen een maand terug te brengen naar duizend kilo en om daarna in drie maanden de rest op te i-uimen. Jowenko en zijn advocaat wezen het voor stel van de hand, omdat het niet mogelijk zou zijn de explosie ven binnen die tijd kwijt te ra ken. De px-esident doet volgende week vrijdag uitspraak. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Eén bordeel - in gemeentetaai 'seksixxrichting' - mag op Schouwen-Duiveland, maar niemand mag er last van hebben. Raam- en straatprosti- tutie blijft verboden op het eiland. Dat staat in het vooront werp-bestemmingsplan Regu lering seksinrichtingen op Schouwen-Duiveland. Vorig jaar oktober wex-d het bordeelverbod geschx-apt uit het Wetboek van Strafrecht. Gevolg daax-van was dat ge meenten vergunningen voor vestiging van een bordeel niet langer konden weigeren. De rijksovex'heid bood de gemeen ten wel de mogelijkheid het aantal box-delen op hun grond gebied aan een maximum te ver binden. Op Schouwen-Duive land is dat maximum door de gemeenteraad vastgesteld op één. Meer bordelen zou in de visie van het dagelijks gemeentebe stuur 'een negatieve invloed hebben op het woon- en leefkli maat' op het eiland. Ook wordt in de toelichting op het vooront werp-bestemmingsplan gewe zen op de weerstand die prostitutie op kan roepen bij re ligieuze bevolkingsgroepen op (Advertentie) Gezellig occasions kijken, vergelijken en kopen! vandaag: faXSo-oo-trM) aiste dag AUTOPARADE vandaag in de Zeelandhallen Schouwen. Dat is ook een van de redenen voor het college om x-aam- en straatpx-ostitutie te verbieden. Dat zou, meent het gemeentebestuur, 'een onaan vaardbaar grote impact' op het eiland hebben. Vestiging van een bordeel mag, zo blijkt uit de voorgestelde re gels, geen negatieve gevolgen hebben voor aangrenzende per celen. De privacy mag niet aan getast worden. De kans dat dat gebeurt is overigens klein, want als er al een bordeel komt op Schouwen mag dat niet in een woonsti'aat komen noch op een plek waar veel recreatie is, noch daar waar veel winkels zijn. Blijven alleen het poldergebied en industrieterreinen over als mogelijke vestigingsplaats voor een sekshuis. Lawaaiige klanten In het ontwerpbestemmings- plan zijn nog aanvullende regels opgenomen. Bezoekei-s van een huis van plezier dienen hun auto op het terrein van de seksini'ich- ting zelf te parkex-en. Dit om 'onevenredige vergroting van vex-keers- en parkeerdruk' te voorkomen. Lawaaiige klanten worden niet getolei-eerd en exhibitionistisch gedrag is uit den boze. Want: ,de activiteiten binnen de betreffende seks- inrichting mogen daarbuiten niet zintuiglijk waai-neembaar zijn'. Koxl samengevat gaat het Schouwse gemeentebestuur voor het maximale minimum. Ambtenaar i-uimtelijke orde ning J. Wesdorp: „Er zijn ook gemeenten die een nuloptie hanteren, maar het is nog maar de vx-aag of dat juridisch water dicht is. Het gaat er om dat we nu op Schouwen-Duiveland een goed toetsingskader hebben." Het voorontwerp-bestem mingsplan ligt de komende vier weken ter inzage op het ge meentehuis in Zierikzee. Kim is een meisje van tien jaar, ergens uit een dorpje op Noord-Beveland. Kim is 'op Jeroen'. Hoewel, ze heeft het net uitgemaakt, want zo zegt ze: „Hij woont veel te ver weg." Met een serieuze blik ver volgt ze: Maar ik ben wel blij dat ik verkering heb gehad, ivant ik zei altijd maar zo: je kan pas rustig doodgaan, nadat je verkering heb ge had."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 71